Ostatnio aktualizowane: 27.10.20

 

Montaż świateł do jazdy dziennej staje się coraz bardziej popularny. Wielu kierowców sięga po to rozwiązanie, kierując się oszczędnościami, jakie daje zestaw DRL. Podczas zakupu, warto jednak sprawdzić jakość takiego pakietu oświetleniowego, ponieważ nie wszystkie modele mają homologację. Jaki produkt będzie dobrym wyborem? Poniżej przedstawiamy uznanych producentów takich urządzeń.

 

Philips 

Firma Philips to holenderski producent elektroniki użytkowej. Przedsiębiorstwo zostało założone przez Gerarda Philipsa oraz jego ojca Frederika w 1891 roku. Początkowo fabryka zlokalizowana była w Eindhoven, gdzie rozpoczęto produkcję żarówek wykonanych z włókna węglowego. Od lat 20. XX wieku firma zaczęła wytwarzać inne produkty elektroniczne, a w 1939 roku powstała pierwsza golarka zasilana energią elektryczną “Philishave”. W tym samym czasie firma wprowadziła również pierwsze kasety magnetofonowe. Przedsiębiorstwo oferuje produkty do pielęgnacji ciała, artykuły gospodarstwa domowego, telewizory, systemy audio oraz różne elementy oświetlenia pojazdów i motocykli. Philips zachęca konsumentów do zakupu produktów, oferując np. 10-letnią gwarancję na młynek w automatycznych ekspresach do kawy za rejestrację na stronie internetowej producenta. Holenderska firma ma w ofercie nowoczesne żarówki LED, które poprawiają widoczność o ponad 200%. Są przystosowane do wymiany zwykłych żarówek halogenowych dzięki specjalnym adapterom. Na tego typu oświetlenie Philips udziela 2 lat gwarancji, którą można rozszerzyć do 3 lat. Modele LED są odpowiednikami zwykłych halogenów H1, H4, H7 czy H11, co oznacza, że można je instalować w większości samochodów. Ranking świateł do jazdy dziennej pokazuje, że żarówki Philips są chętnie kupowane przez kierowców. 

Magneti Marelli 

Magneti Marelli to włoskie przedsiębiorstwo, głównie zajmujące się projektowaniem oraz produkcją różnych systemów i zaawansowanych technologii dla przemysłu motoryzacyjnego na całym świecie. Firma została utworzona wspólnie przez koncern Fiata oraz włoskiego inżyniera Ercole Marelli w 1919 roku. Wówczas otrzymała nazwę F.I.M.M. – Fabbrica Italiana Magneti Marelli, a zakład otworzono w Sesto San Giovanni w pobliżu Mediolanu. Obecnie siedzibą zakładu jest Corbetta, zlokalizowana w jednej prowincji Mediolanu. Początkowo firma zajmowała się produkcją zapłonów magnetycznych oraz sprzętu elektrycznego. Firma zajmuje się opracowywaniem systemów bezpieczeństwa pojazdów, układów napędowych oraz części zamiennych do pojazdów. Oferta firmy obejmuje elektrykę i elektronikę, mechanikę, elementy karoserii, a także elementy eksploatacyjne.  Dla osób zajmujących się profesjonalnym tuningiem pojazdów Magneti Marelli przygotowało ofertę składającą się z: rur wydechowych, felg aluminiowych, kompletnych zestawów karoserii oraz elementów ozdobnych z włókna węglowego. Firma zajmuje się także produkcją świateł do jazdy dziennej z homologacją, które są wyposażone w funkcję StandBy, uruchamiającą oświetlenie wraz z rozruchem jednostki napędowej. Kierowcy, którzy zdecydowali się na zakup zestawu Magneti Marelli, są zadowoleni głównie ze względu na homologację  oraz ich wytrzymałość. Światła mają określoną żywotność do 100 000 h pracy. Konsumenci chwalą je za jakość wykonania oraz barwę światła. 

 

NSSC

Firma NSSC rozwija się od pierwszej połowy XXI wieku w jednej z metropolii chińskiego rynku Guangzhou – Kantonie. Od 2007 roku NSSC zajmowała się głównie produkcją profesjonalnego oświetlenia ksenonowego. W kolejnych latach intensywne prace oraz rozwój firmy przyczyniły się do rozpoczęcia produkcji oświetlenia do jazdy dziennej. Na rynku europejskim NSSC jest znana od 2011 roku. Również wtedy firma wchłonęła cenioną przez konsumentów markę Vertex. Pomimo dużej konkurencji, zainteresowanie produktami NSSC jest coraz większe. Producent oferuje wysokiej jakości oświetlenie, które spełnia wszystkie wymogi i zostało poddane testom wykonanym w warunkach laboratoryjnych. W ofercie firmy znajdują się LEDowe żarówki mijania, uniwersalne DRL oraz światła przeznaczone do montażu w konkretnych modelach pojazdów. Co więcej, światła NSSC mają homologację oraz certyfikaty jakości i bezpieczeństwa. Użytkownicy są zadowoleni z wysokiej jakości produktów, które są wodoszczelne i mają aluminiową obudowę. 

Osram 

Osram to niemieckie przedsiębiorstwo, które zajmuje się głównie produkcją sprzętu oraz urządzeń oświetleniowych. Firma została założona w 1906 roku w Monachium, początkowo jako marka handlowa pod nazwą Deutsche Gasglühlicht-Anstalt. Dopiero w kolejnych latach utworzono nazwę Osram z połączenia nazw dwóch metali: osm oraz wolfram. Obecnie firma jest jednym z największych producentów żarówek na świecie. W ofercie ma ponad 5000 artykułów. Wśród nich znajdują się m.in.: oprawy oświetleniowe, lampy tradycyjne i specjalne, elastyczne rozwiązania oświetleniowe, elektroniczne układy zasilające, systemy sterowania i moduły, emitery, lasery, czujniki, diody LED oraz oświetlenie motoryzacyjne. Co więcej, modele DRL mają homologację, która daje możliwość jazdy z ich użyciem po drogach publicznych. Konsumenci kupujący zestaw świateł do jazdy dziennej są zadowoleni z użytkowania oświetlenia Osram. Chwalą zarówno ich efektywność działania, jak i łatwość instalacji całego zestawu.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 27.10.20

 

Współczesne samochody pobierają niewielką ilość prądu nawet wówczas, kiedy jednostka napędowa nie pracuje. Rozładowany akumulator to nic przyjemnego, szczególnie dla osoby spieszącej się rano do pracy czy na uczelnię. Każdemu kierowcy przynajmniej raz w życiu zdarzyło się nie uruchomić pojazdu i usłyszeć charakterystyczną serię kliknięć oznaczającą wyczerpanie baterii. Jakie urządzenia zużywają najwięcej prądu podczas postoju pojazdu? 

 

Błąd ludzki

Wiele osób parkując samochód pod domem na noc, zapomina o drobiazgach, takich jak wyłączenie reflektorów, domknięcie bagażnika czy wyłączenie kamerki samochodowej. Nieuwaga i pozostawienie pojazdu na światłach, pomimo nowoczesnego systemu ostrzegania i automatycznego wyłączania, jest wciąż dość powszechnym zjawiskiem. Dotyczy to zarówno samochodów wyposażonych w tradycyjne reflektory, jak i w światła do jazdy dziennej, które pomimo niskiego poboru prądu w końcu wyładują baterię. Pozostawienie lekko uchylonych drzwi i oświetlenie wnętrza, co dzieje się podczas wsiadania i wysiadania, również może skutkować wyładowaniem baterii. Problem ten pojawia się także w sytuacji, kiedy kierowca nie jest pewny, czy posiadane przez niego urządzenie takie jak rejestrator jazdy wyłącza się automatycznie po wyjęciu kluczyka ze stacyjki. Modele wyposażone w tryby parkingowe czerpią energię z akumulatora, który po dłuższym postoju się rozładuje. Na szczęście można to łatwo naprawić za pomocą kabli rozruchowych lub urządzenia zwanego boosterem, które ułatwia start jednostki napędowej. 

 

Uszkodzony alternator 

Inna przyczyna awarii akumulatora nie jest związana z jego uszkodzeniem, lecz z alternatorem. Gdy samochód działa prawidłowo, alternator dostarcza energię elektryczną do układów pierwotnych, przekształcając część mocy silnika w energię elektryczną. Ta energia jest również wykorzystywana do ładowania akumulatora 12 V, zapewniając wystarczającą moc do uruchomienia pojazdu. Jeśli alternator nie ładuje baterii, zacznie się on rozładowywać w miarę uruchamiania lub, co gorsza, jazdy samochodem. Brak prądu w aucie oznacza zatrzymanie pojazdu i brak możliwości dalszej jazdy. Wyczerpana bateria oraz inne objawy, takie jak migające światła, uruchamiający się bez przyczyny alarm oraz różne niepokojące dźwięki, to znak, że warto poprosić profesjonalny zakład o sprawdzenie alternatora i instalacji elektrycznej w pojeździe. 

Luźne kable lub korozja klem 

Jeśli akumulator w pojeździe jest stosunkowo nowy, a samochód nadal ma problemy z rozruchem, to warto przyjrzeć się, w jakim stanie są klemy i kable zasilające. Przewody elektryczne łączące baterię z samochodem mogą okazać się nieprawidłowo zainstalowane i zbyt słabo dokręcone. Podczas jazdy luźna klema może się poluzować i powoli zsuwać z bolca od akumulatora. Innym problemem może być korozja, która dotyka kilkuletnie pojazdy. Rdza może spowodować awarię zasilania, dlatego też w momencie, gdy na akumulatorze pojawi się osad zgromadzony wokół zacisków, warto przeczyścić klemy. Czyszczenie można wykonać używając drobnego papieru ściernego lub zdecydować się na zakup specjalnego środka chemicznego, przeznaczonego do usuwania zabrudzeń ze styków elektrycznych. Warto również zwrócić uwagę na korozję, która pojawia się regularnie. Czasami jest to oznaka większych problemów, takich jak awaria akumulatora lub wadliwy układ elektryczny. Obie awarie warto skontrolować w specjalistycznym warsztacie, zajmującym się instalacjami elektrycznymi w pojazdach osobowych. 

 

Drenaż baterii przez dodatkowe akcesoria 

Drenaż baterii występuje w sytuacji, kiedy dodatkowe wyposażenie pojazdu czerpie energię z układu po całkowitym wyjęciu kluczyka ze stacyjki. Stały, niewielki poziom poboru prądu z baterii  jest normalny. Akumulator 12 V dostarcza energię do samochodu w celu zapisywania ustawień radia, utrzymywania zegara w ruchu, a także w celu obsługi takich rzeczy, jak alarm oraz zamek centralny. Jeśli jednak system elektryczny jest wadliwy, bardzo prawdopodobne, że będzie dochodziło do regularnego wyładowania baterii. Po czasie regularnie rozładowywany akumulator nie będzie trzymał prądu i dojdzie do jego całkowitego uszkodzenia. Wiąże się to z kosztami zakupu nowej baterii oraz wymiany części uszkodzonej instalacji. 

Krótkie dystanse 

Problem z akumulatorem pojawia się często w pojazdach, które regularnie pokonują krótkie dystanse. Bateria jest wówczas niedoładowana, co oznacza, że nie pracuje w pełni wydajnie. Duży kłopot mogą mieć właściciele samochodów z silnikami wysokoprężnymi, które na krótkich dystansach mogą ulegać awarii. Oprócz tego, że pojawi się problem z turbiną i samym silnikiem, kierowca będzie musiał się liczyć z problemem rozruchu zimnej jednostki. Diesle potrzebują znacznie więcej prądu na rozruch niż samochody benzynowe. Aby jednostka wysokoprężna została uruchomiona, akumulator musi mieć odpowiednio wysoki prąd rozruchowy. Jest to ważne również w przypadku silników benzynowych o wysokich pojemnościach, które tak samo jak Diesle mają większe rozruszniki. Producenci konkretnych modeli samochodów dobierają właściwą moc baterii do jednostki oraz systemów zainstalowanych w pojeździe. Pomimo tego, że producent podaje zalecane wymagania dotyczące pojemności oraz prądu rozruchowego, zawsze jest margines, z którego kierowca może skorzystać, kupując nowy akumulator.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 27.10.20

 

Światła do jazdy dziennej oznaczone są symbolem DRL. Jest to skrót od daytime running lights, co oznacza lampy do jazdy dziennej. Zanim kierowcy zaczęli używać tego rodzaju oświetlenia, wszystkie pojazdy poruszały się tylko  na zwyczajnych światłach mijania. Co warto wiedzieć na ten temat? Czy warto montować DRL w samochodzie? 

 

Czym są światła DRL? 

Światła do jazdy dziennej zostały zaprojektowane tak, aby samochód był lepiej widoczny dla innych użytkowników drogi. Są to światła LED, które w nowych pojazdach wbudowane są w oryginalne reflektory. W starszych samochodach istnieje możliwość zamontowania DRL, które podłącza się do instalacji znajdującej się już w pojeździe. Światła świecą białą barwą, kiedy silnik samochodu pracuje i wyłączają się w momencie przełączenia na opcję mijania, stosowaną do jazdy w czasie zmniejszonej przejrzystości powietrza (opady deszczu, śniegu, gradu, dym lub kurz) oraz po zmierzchu. Dzięki europejskim przepisom są one montowane w większości nowych samochodów osobowych i dostawczych od 2011 r., a także w nowych ciężarówkach i autobusach od sierpnia 2012 r. Co ciekawe, przepisy UE dotyczą tylko nowych samochodów. Nie ma wymogu modernizacji świateł do jazdy w dzień w starszych pojazdach, jednak dostępne są zestawy umożliwiające takie działanie. 

Co warto wiedzieć o światłach do jazdy dziennej? 

Światła do jazdy dziennej istnieją od 1984 roku. Pierwszym samochodem, który otrzymał DRL, jest Volvo 240. Stały się popularne w krajach położonych dalej na północ, gdzie szczególnie zimą jest mniej światła. Z tego powodu pierwszymi krajami, które wprowadziły DRL, są: Szwecja, Islandia, Norwegia, Kanada oraz Dania. Badania, które przeprowadzono w latach 70. XX wieku, wykazały, że używanie świateł do jazdy dziennej zmniejsza liczbę wypadków. Jednak w innych krajach DRL nie są tak popularne. Przez pewien czas kilka stanów USA całkowicie zakazało używania tych świateł. W latach 90. XX wieku producent samochodów GM nalegał, aby DRL montować we wszystkich pojazdach w USA. Spotykało się to z oporem, ale ostatecznie przepisy rządowe zezwoliły na poruszanie się po drogach pojazdów ze światłami do jazdy dziennej.

 

DRL i względy bezpieczeństwa 

Pomimo tego, że światła do jazdy dziennej zostały zaprojektowane w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia, to jednak znajdują się krytycy tego rozwiązania. Największym problemem wielu kierowców jest jaskrawość DRL. Mimo że przepisy dotyczące większości parametrów są znane i obowiązują w każdym kraju, znalazły się osoby twierdzące, że standardy te są zbyt wysokie i niektóre światła mogą spowodować oślepienie kierowcy jadącego z naprzeciwka. Teoretycznie światła do jazdy dziennej powinny być przyćmione w porównaniu do reflektorów, ale nie zawsze tak jest. Dodatkowo DRL w większych pojazdach są umieszczone wysoko, dlatego też istnieje ryzyko, że mogą świecić bezpośrednio w oczy innych kierowców. Innym często podawanym  argumentem jest położenie geograficzne. Wielu krytyków DRL mieszka w USA lub Wielkiej Brytanii i uważają, że są mniej potrzebne niż w krajach położonych dalej na północ. Swoje argumenty popierają faktem, że w ciągu dnia jest więcej światła słonecznego, co oczywiście sprawia, że DRL są mniej przydatne. W rzeczywistości prawdą jest, że ten rodzaj oświetlenia nie w każdym kraju jest praktyczny. Jednak badania potwierdzają, że DRL mają dobry wpływ na zmniejszenie liczby wypadków na drogach. Nie ma dowodów na to, że są w jakikolwiek sposób szkodliwe. 

Wybór dobrego zestawu 

Decydując się na zakup zestawu do montażu DRL, warto sprawdzić, jakie są najlepsze światła do jazdy dziennej. Należy wziąć pod uwagę kwestie takie jak: natężenie światła, kolor oświetlenia, ilość diod, żywotność LED, moc oraz styl. Diody LED do użytku dziennego powinny emitować światło w temperaturze 5000 K – 6000 K, ponieważ jest to optymalny kolor oświetlenia dobrze widoczny na drodze. Modele emitujące barwę niebieską są światłami ozdobnymi, które nie mają homologacji. Najlepszymi barwami są: zimne białe oraz ciepłe. W przypadku mocy DRL większość kierowców decyduje się na zestaw 5 W i 600 lumenów. Dobry pakiet oświetlenia wykazuje żywotność na granicy 3000 godzin. Ilość diod jest zależna od producenta, jednak można zakupić pasek z 28 punktami świetlnymi. 

 

Zalety DRL

Światła LED do jazdy dziennej zużywają około 5 W – 20 W. Porównując do faktu, że zwykłe żarówki halogenowe potrzebują ponad 200 W, to różnica jest ogromna. Jest ona odczuwalna szczególnie w zimie, kiedy większość akumulatorów samochodowych wymaga dodatkowego ładowania w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza. Oprócz tego, że DRL są energooszczędne, ograniczają zużycie paliwa, które jest zauważalne szczególnie przez osoby spędzające dużo czasu za kierownicą. Inną zaletą DRL jest ich żywotność. Zwykłe żarówki halogenowe działają około 1000 godzin. Dobre diody LED świecą do 3000 godzin, co oznacza znacznie rzadszą potrzebę wymiany ich na nowe.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 27.10.20

 

Światła do jazdy dziennej używane są przez wielu kierowców w błędny sposób. Jak się okazuje, spora część osób nie używa ich zgodnie z przepisami. Niewielu zdaje sobie sprawę, że nie w każdych warunkach wolno z nich korzystać, dlatego też warto dowiedzieć się, w jakich sytuacjach prawo dopuszcza jazdę na DRL, a kiedy należy włączyć zwykłe światła mijania. 

 

Zasady używania świateł do jazdy dziennej określone w ustawie 

Zasady używania DRL są określone w ustawie dotyczącej prawa o ruchu drogowym. W ustawie są zapisane zasady użytkowania oraz warunki, w jakich dozwolona jest jazda na światłach dziennych. Oprócz tego są tam zapisane zasady użytkowania świateł przeciwmgłowych, drogowych i mijania. Podczas prowadzenia samochodu można zauważyć, że wielu kierowców ma problem, jakie światła należy włączyć w danej sytuacji. Nagminnie zdarzają się przypadki jazdy na światłach drogowych wieczorem i w nocy, kiedy widoczność jest ograniczona i kierowca chce ją sobie w ten sposób poprawić. Niestety, niejednokrotnie ludzie zapominają wyłączyć opcję drogową, kiedy z naprzeciwka nadjeżdża inny pojazd. Skutkuje to oślepieniem drugiego kierowcy, który może zjechać z drogi na pobocze i stracić panowanie nad samochodem. 

W przepisach dotyczących ruchu drogowego ustalono, w jakich sytuacjach można używać DRL. Wolno korzystać z nich tylko w dzień i wyłącznie w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Wielu kierowców zapomina włączyć światła mijania po zmierzchu lub w trakcie opadów deszczu czy śniegu. Jest to niedopuszczalne i stanowi podstawę do wystawienia mandatu przez policjantów za wykroczenie drogowe. 

 

Co oznacza zmniejszona przejrzystość powietrza? 

Zmniejszona przejrzystość powietrza to sytuacja, kiedy samochód przemieszcza się po drodze, na której widoczność jest znacznie ograniczona. Dzieje się tak wtedy, kiedy na drodze pojawia się mgła, kurz, dym, a także intensywne opady atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg czy grad. W takich warunkach kierowca powinien włączyć światła mijania lub przeciwmgielne. Może dojść do konieczności uruchomienia obydwu rodzajów źródła oświetlenia. 

W jakiej sytuacji należy wyłączyć światła do jazdy dziennej?

Światła do jazdy dziennej należy wyłączyć również w takiej sytuacji, kiedy samochód holuje inny pojazd. Wówczas w samochodzie włącza się światła mijania. Wielu kierowców o tym zapomina i niejednokrotnie zdarzają się przypadki holowania aut bez tego źródła oświetlenia. Samochód holowany nie może mieć także włączonych świateł awaryjnych. Jest to niedozwolone, ponieważ uszkodzony samochód powinien być oznaczony trójkątem odblaskowym, który umieszcza się z tyłu po lewej stronie. W sytuacji pogorszonej widoczności należy włączyć również światła pozycyjne, o ile istnieje taka możliwość. 

 

DRL a tryb AUTO 

Wiele starszych oraz wszystkie nowe pojazdy są wyposażone w funkcję automatycznego włączania świateł. Użytkownicy takich aut powinni pamiętać, że tryb AUTO nie zawsze uruchamia światła mijania, a zwłaszcza DRL. Większość modułów podpiętych jest pod przewody od żarówek pozycyjnych. W takiej sytuacji należy odpowiednio ustawić wszystkie funkcje w pojeździe dotyczące uruchamiania świateł. Nowe pojazdy, które fabrycznie wyposażone są w światła LED, mają wgrane specjalne programy i są wyposażone w czujniki odpowiadające za uruchomienie odpowiedniego oświetlenia. 

 

Codzienna jazda po mieście 

Większość miejskich samochodów jest fabrycznie wyposażona w światła do jazdy dziennej. Są one bardziej ekonomiczne niż mijania, ponieważ wpływają na zmniejszenie zużycia paliwa, a także oszczędzają akumulator. Decydując się na montaż DRL do pojazdu bez fabrycznego modułu, warto zwrócić uwagę na jakość wybranego modelu. Należy się zastanowić, jakie światła do jazdy dziennej wybrać. Na rynku dostępnych jest sporo tanich zamienników, które w żaden sposób nie spełniają wymogów bezpieczeństwa. Wiele urządzeń to tanie ozdobniki. Dotyczy to szczególnie świateł, które są ledwo widoczne i mają barwę zbliżoną do niebieskiego. Często takie modele nie mają kodu RL oznaczającego oświetlenie przystosowane do jazdy dziennej, a także znaku homologacji – litera E. Za jazdę z takim oświetleniem policja może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu oraz nałożyć na kierującego mandat powyżej 200 zł i punkty karne. 

Od kiedy światła DRL są obowiązkowe? 

DRL, czyli daylight running lights zostały wprowadzone jako obowiązkowe wyposażenie pojazdów od 7 lutego 2011 roku. Dotyczy to samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 ton. Przepis ten nie dotyczy jednak wszystkich aut. Pominięte zostały pojazdy, które są homologowane w Unii Europejskiej przed datą wprowadzenia przepisu, a które nadal były produkowane. Obecnie, wszystkie nowe modele wyposażone są w DRL oraz specjalne czujniki zmierzchu, które po zmroku wyłączają światła do jazdy dziennej i uruchamiają mijania. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 27.10.20

 

Światła do jazdy dziennej, znane również jako DRL to urządzenia montowane na przodzie samochodu, służące jako zamiennik tradycyjnych świateł mijania do jazdy w ciągu dnia. Na rynku dostępnych jest sporo modeli uniwersalnych, które pasują do każdego pojazdu i są przystosowane do podłączenia do instalacji samochodowej. Jak się okazuje, samodzielny montaż lamp LED jest łatwym zadaniem, które nie zajmuje dużo czasu. 

 

Wybór dobrego zestawu 

Pierwszym krokiem, jaki należy poczynić podczas montażu oświetlenia to jego wybór. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które nie mają homologacji, czyli zgodności spełniającej wymagania techniczne. Tanie produkty niewiadomego pochodzenia nie spełniają żadnych norm i nie mają atestów, co w wielu przypadkach oznacza, że są niedozwolone i mogą być powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez policję podczas kontroli. W przypadku zakupu nowych reflektorów należy zwrócić uwagę czy mają oznaczenia takie jak: A – pozycyjne, B – przeciwmgielne, C – mijania, CR – mijania i drogowe, R – drogowe oraz RL – do jazdy dziennej. Oprócz tego na reflektorze powinny znaleźć się oznaczenia E – homologacja oraz H – przystosowanie do żarówek halogenowych (np. H1, H4, H7) lub D – żarówki ksenonowe. W przypadku zakupu zestawu do jazdy dziennej obowiązkowo ma on mieć oznaczenie o homologacji (E) oraz RL oznaczające światła do jazdy dziennej. Warto zainwestować w zakup zestawu, który ma wszystkie niezbędne do instalacji elementy. W opakowaniu powinny znaleźć się: moduł sterujący, wiązka elektryczna oraz uchwyt pozwalający zamontować światła do pojazdu. 

 

Narzędzia potrzebne do montażu 

Montaż zestawu do jazdy dziennej nie jest trudnym zadaniem. Najpotrzebniejsze narzędzia każdy ma w domu. Są to śrubokręt z zestawem bitów, wiertarka lub wkrętarka, klucze nasadowe (8, 10, 12 są najbardziej uniwersalne), kombinerki, a także ostry nożyk. Początkowo montaż może wydawać się trudny, jednak po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją obsługi okaże się on o wiele łatwiejszy. Wystarczy poświęcić na to zadanie jedno wolne popołudnie i światła do jazdy dziennej będą zamontowane w pojeździe. 

Dobór miejsca instalacji 

Zanim przystąpi się do montażu, należy najpierw przymierzyć światła do pojazdu. Sprawdzić, czy wybrane miejsce będzie odpowiednie i czy urządzenie będzie tam działać prawidłowo. Warto pamiętać, że montaż świateł DRL musi być zgodny z przepisami. Wymagane jest, aby znajdowały się one minimum 250 mm od podłoża i były zainstalowane nie wyżej niż 1500 mm. Należy także zwrócić uwagę na odległość pomiędzy jednym a drugim światłem. Musi wynosić co najmniej 600 mm. Światła, tak jak i inne gadżety tuningowe oraz koła nie mogą wystawać poza obrys samochodu. Ważne, żeby były zainstalowane 400 mm od krawędzi pojazdu. 

 

Montaż zestawu 

Kiedy wiadomo, jak należy zainstalować światła, można przystąpić do montażu. Po dopasowaniu urządzeń do samochodu należy wywiercić otwór cienkim wiertłem, a następnie przykręcić uchwyty do zderzaka lub maskownicy znajdującej się u dołu. Warto pamiętać, aby zostawić miejsce na przeprowadzenie kabla zasilającego. Uchwyty montuje się za pomocą śrubokręta. Po przyczepieniu świateł do uchwytów nadchodzi czas montażu zasilania do instalacji pojazdu. Kable należy przeprowadzić tak, aby nie wystawały, ponieważ istnieje ryzyko, że zostaną uszkodzone w trakcie jazdy. Po prawidłowym umiejscowieniu kabli można zacząć podpinać zasilanie za pomocą wiązki. Najpierw jednak należy zlokalizować wiązkę świateł pozycyjnych, do których podłącza się moduł DRL, pamiętając o zachowaniu biegunowości. Moduł należy podpiąć pod plus za pomocą specjalnej spinki do kabli. Wpięcia dokonuje się do jednego przewodu żarówki świateł pozycyjnych. Urządzenie należy umocować pod maską w bezpiecznym miejscu. W każdym samochodzie rozmieszczenie elementów znajdujących się pod maską jest inne, więc właściciel auta musi sam znaleźć dobre miejsce dla modułu. 

Sprawdzenie poprawności zamontowanego zestawu 

Przed przystąpieniem do jazdy, warto na początku sprawdzić, czy wszystko zostało poprawnie podłączone. Jeśli tak, należy skontrolować, czy światła dobrze działają. Po uruchomieniu zapłonu DRL powinny się włączyć automatycznie, a po przełączeniu na światła pozycyjne lub mijania muszą się wyłączyć. Kiedy nowo zainstalowane urządzenie działa prawidłowo, należy upewnić się, że kable nie są luźne lub nie przylegają do silnika. Wszystkie odstające przewody warto przymocować do nadwozia za pomocą opasek uciskowych wykonanych z tworzywa sztucznego. Koszt zakupu takich opasek, o ile nie są dołączone do zestawu to wydatek rzędu kilku złotych za paczkę.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 27.10.20

 

Światła do jazdy dziennej – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Kierowcy stają przed wyborem, jakie światła do jazdy dziennej wybrać. Jak wiadomo, w sklepach jest wiele produktów, co może utrudniać zakupy. Przygotowany przez nas ranking podpowiada, w jakie modele warto zainwestować. Godne polecenia są światła do jazdy dziennej Philips Daylight 9 LED z homologacją ECE R87. Mają one obudowę zrobioną z wytrzymałego aluminium, a przeprowadzony test motoryzacyjny potwierdził, że lampy są odporne na uderzenia lekkiego żwiru. Światła mają przyjemną barwę i są łatwe w montażu. Kolejną propozycją jest model Magneti Marelli LED 90MM 713120117010. Są to okrągłe światła do jazdy dziennej o mocy ok. 6 W.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 najlepszych świateł do jazdy dziennej. Opinie w 2020 roku

 

Jeśli nie wiesz, jaki produkt wybrać do swojego samochodu, przeczytaj ranking świateł do jazdy dziennej. Dowiesz się z niego, które modele są najczęściej polecane przez kierowców i poznasz opinie na ich temat.

 

Światła do jazdy dziennej LED

 

1. Światła do jazdy dziennej Philips Daylight 9 Led

 

Światła LED do jazdy dziennej są wybierane przez wielu kierowców, a polecanym produktem z tej grupy jest Philips Daylight 9 LED. Gwarantuje on jednolite oświetlenie, które jest widoczne dla innych uczestników ruchu. Produkt ma obudowę wykonaną z dobrej jakości aluminium wykazującego odporność na żwir i wilgoć.

Temperatura barwowa to 6000 K. Wytrzymałość produktu ocenia się na 5000 h. Napięcie wynosi 12 V. Model ma homologację ECE R87, co oznacza, że został dopuszczony do ruchu ulicznego. Światła można zamontować pod różnym kątem, w zależności od potrzeb. Instalacja jest prosta, dzięki dobrze opracowanemu systemowi mocowania.

Wiele osób zgadza się ze stwierdzeniem, że warto zainwestować w światła do jazdy dziennej LED Philips Daylight 9. Przede wszystkim są spełniają one wymagania homologacyjne, więc można korzystać z nich na drodze. Ponadto produkt wykazuje dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych.

 

 

 

 

Światła do jazdy dziennej okrągłe

 

2. Magneti Marelli Światła Do Jazdy Dziennej Led 90Mm 713120117010

 

Prezentujemy okrągłe światła do jazdy dziennej Magneti Marelli LED 90MM 713120117010. Ich siła świecenia wynosi 220 lm, temperatura barwowa to 6000 K. Moc modelu jest równa 6 W. W zestawie znajdują się dwa światła o średnicy 90 mm. Wymiary mocowania to: wysokość – 69 mm, szerokość  – 115 mm i głębokość – 65 mm. Kabel ma długość 3,5 m dla każdej lampy.

Jak podaje producent, światła są uniwersalne i powinny pasować do większości modeli aut. Zostały one dopuszczone do ruchu na podstawie homologacji ECE R87. Lampy mają elektroniczny układ uśpienia StandBy, więc włączają się wraz z rozruchem pojazdu.

Czytając opinie na temat tego produktu, można bez wahania przyznać, że jest on doceniany przez użytkowników. Kierowcy są zadowoleni z barwy świateł, ich wytrzymałości i żywotności, która wynosi do 100 000 h pracy.

 

 

 

 

Światła do jazdy dziennej w kierunkowskazach

 

3. Światła do jazdy dziennej T7 360 COB z Homologacja E4 RL00

 

Polecamy Twojej uwadze światła do jazdy dziennej w kierunkowskazach T7 360 COB. Wykorzystują one diody o mocy 6000 lm, ich żywotność wynosi aż 50 000 h, co daje pewność, że nie trzeba będzie szybko kupować nowego produktu i ponosić związanych z tym dodatkowych kosztów.

Warto podkreślić, że światła wykazują odporność na działanie wilgoci, stopień ochrony to IP65. W zestawie znajdują się lampki dual LED generujące światło białe i pomarańczowe. Dokładne wymiary produktu to: 78 mm x 22 mm. W komplecie znajdują się dwie żarówki rurkowe o wymiarach: 36 mm x 12 mm.

Prezentowane światła do jazdy dziennej montujemy w kierunkowskazach. Homologacja E4 RL00 jest gwarancją, że spełniają one określone normy, a korzystanie z nich jest bezpieczne. Według użytkowników to jedna z najważniejszych zalet produktu. Do atutów można też zaliczyć ich uniwersalność i to, że w zestawie znajdują się opaski zaciskowe.

 

 

 

 

Światła do jazdy dziennej Philips

 

4. Światła do jazdy dziennej Philips DRL 5 Led

 

Warto abyś poznał światła do jazdy dziennej Philips DRL 5 LED, ponieważ są one cenione przez sporą grupę kierowców. Jak twierdzi producent, model zrobiono z najwyższej jakości materiałów, co zapewnia nie tylko długie i bezawaryjne działanie, ale też estetyczny wygląd. Światła są zgodne z wymaganiami homologacji ECE.

Moduły świetlne LED zapewniają jasny i długi strumień światła o przyjemnej temperaturze barwowej. Zaletą jest to, że światła automatycznie się wyłączają niedługo po zgaszeniu silnika, a także w przypadku włączenia świateł mijania. W zestawie znajdują się wszystkie elementy niezbędne do montażu. 

Opinie o światłach do jazdy dziennej Philips DRL 5 LED są pozytywne, więc można stwierdzić, że produkt spełnia oczekiwania kierowców. Dla konsumentów najważniejsza jest homologacja pozwalająca na używanie świateł na drodze. Nie bez znaczenia jest też łatwy proces instalacji.

 

 

 

 

Światła do jazdy dziennej Osram

 

5. Światła dzienne Led Einparts 402 Osram Smoke

 

Światła do jazdy dziennej Osram Einparts 402 Smoke składają się z 10 oddzielnych lampek, po 5 na każdą stronę. W efekcie można je bez problemu dopasować do zderzaka czy reflektora samochodowego, nawet ułożyć w ciekawy wzór. Model ma lekko przydymioną obudowę, co daje ładny efeky świetlny.

Światła mają homologację zgodną z dyrektywą R87 E4 (stosowne oznaczenia znajdują się na każdej lampce). Barwa światła to 6000 K, a jego moc to 500 lm na stronę. Model ma hermetyczną obudowę, a to gwarantuje długi czas użytkowania. Żywotność diod wynosi do 50 000 h. Wynika z tego, że nie trzeba ich zbyt często wymieniać.

Przeglądając recenzje Einparts 402 Osram Smoke, można natrafić na sporo pozytywnych komentarzy odnoszących się zarówno do efektywności działania świateł, jak i ich przyjemnej barwy i łatwej instalacji. Lampki się nie przegrzewają, co zmniejsza ryzyko wystąpienia awarii. 

 

 

 

 

Światła do jazdy dziennej Toyota Avensis T25

 

6. Światła dzienne Led Daytime running lights DRL 510 HP

 

Jeśli interesują światła do jazdy dziennej do samochodu Toyota Avensis T25, powinieneś zastanowić się nad zakupem Daytime running lights DRL 510 HP. Są to lampy przeznaczone do okrągłych otworów pod światła przeciwmgielne i na płaskie zderzaki. W komplecie znajdują się kołnierze maskujące o średnicy 80 mm i 90 mm, które pozwolą ukryć otwór montażowy, tak aby wszystko estetycznie się prezentowało.

W światłach zastosowano diody SMD o mocy 1 W z bezpiecznymi napięciami. Dzięki temu, że lampy mają wbudowany emulator EMC, nie zakłócają działania innych urządzeń zamontowanych w samochodzie np. CB radia. Światła mają homologację, więc są przystosowane do jazdy po ulicach. Model jest wodoszczelny, a aluminiowa obudowa odznacza się wytrzymałością.

Daytime running lights DRL 510 HP to dobre światła do jazdy dziennej, czego można dowiedzieć się, czytając opinie użytkowników. Diody włączają i wyłączają się automatycznie, więc kierowca nie musi o tym pamiętać, co jest wygodnym rozwiązaniem.

 

 

 

 

Światła do jazdy dziennej Magneti Marelli

 

7. Światła dzienne Led Płaskie Nowość Magneti Marelli LAQ040

 

Światła do jazdy dziennej Magneti Marelli LAQ040 to produkt, którego nie mogliśmy pominąć w trakcie przygotowywania tego zestawienia. Ten zestaw reflektorów jest przeznaczony do montażu z przodu pojazdu. Lampy LED mają przyjemną barwę światła i zapewniają dobrą widoczność na drodze.

W zestawie znajdują się elementy niezbędne do prawidłowego zamontowania świateł. Są one solidnie zrobione, co również wpływa na komfort instalacji. Obudowa prezentowanych świateł do jazdy dziennej jest zrobiona z dobrej jakości tworzyw i odznacza się odpowiednią szczelnością. 

Potwierdzeniem na to, że warto zainwestować w model Magneti Marelli LAQ040 są dobre opinie na jego temat. Produkt dobrze spełnia swoje zadanie, jego instalacja przebiega bez większych problemów. Żywotność świateł jest zadowalająca.

 

 

 

 

Światła do jazdy dziennej elastyczne

 

8. Światła dzienne Led DRL z funkcją pływającego kierunkowskazu

 

Elastyczne światła do jazdy dziennej LED DRL z funkcją pływającego kierunkowskazu to propozycja dla osób, którym zależy na oryginalnym wyglądzie lamp samochodowych. Długość produktu wynosi 60 cm. Jest to najnowszy model odpowiadający potrzebom najbardziej wymagających osób.

Taśmy LED zrobiono z elastycznego i jednocześnie wytrzymałego materiału. Można je dowolnie wyginać i dostosowywać w zależności od kształtu i powierzchni klosza. Z pasków można robić łuki i zakrzywienia. Istnieje także możliwość ich przycięcia, bez obaw o uszkodzenie. Jak pokazał test świateł do jazdy dziennej, prezentowany model jest odporny na działanie zmiennych czynników zewnętrznych.

Konsumenci doceniają światła dzienne LED DRL z funkcją pływającego kierunkowskazu za to, że ich barwa jest jasna. Lampki świecą równomiernie. Zaletą jest również to, że elastyczne paski można dowolnie formować. Moc każdego z nich wynosi 6 W.

 

 

 

 

Światła do jazdy dziennej DRL

 

9. Zestaw świateł do Jazdy Dziennej ProParts Led PY21W / BAU15S

 

ProParts LED PY21W / BAU15S to dobre i dlatego polecane przez kierowców światła do jazdy dziennej DRL. W pojedynczej żarówce znajduje się 66 diod. Barwa światła to 6500 K, a moc wynosi 990 lm. Napięcie wejściowe jest równe 12 V. Rezystor ma moc równą 50 W.

Model ma wbudowany automat, co oznacza, że przełączanie świateł do jazdy dziennej odbywa się automatycznie. W zestawie znajdują się dwie żarówki dostosowane do gniazda PY21W i dwa oporniki, które nie dopuszczają do spalenia żarówek. Komplet zawiera też przewody przeznaczone do montażu kierunkowskazów, a wszystkie akcesoria są zapakowane w estetycznie wykonane pudełko. Produkt może stanowić oryginalny pomysł na prezent dla kierowcy.

ProParts LED PY21W / BAU15S to dobre i tanie światła do jazdy dziennej, w które warto zainwestować. Lampki są łatwe w montażu, nie ma więc konieczności korzystania z usług wykwalifikowanego mechanika. Instalację bez trudu można przeprowadzić samodzielnie.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie światła do jazdy dziennej kupić?

 

Światła do jazdy dziennej są obowiązkowym wyposażeniem samochodów sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej od roku 2011. W przypadku starszych samochód nie ma jednak konieczności ich montażu. Niemniej jednak sporo kierowców decyduje się zainwestować w taki produkt, dlatego też szukają oni przydatnych informacji dotyczących jego zakupu. Najważniejsze kwestie zostały poruszone w prezentowanym poniżej poradniku.  

Dlaczego warto zdecydować się na zakup świateł do jazdy dziennej?

Dobrze byłoby na wstępie przyjrzeć się zaletom świateł do jazdy dziennej, aby zyskać pewność, że ich zakup to dobre rozwiązanie. Kierowcy, którzy używają tego typu oświetlenia, przyznają, że ma ono sporo atutów, do których można zaliczyć przede wszystkim bezpieczeństwo. Światła tego typu poprawiają naszą widoczność na drodze, co zmniejsza ryzyko wypadku. Ponadto zużywają mniej prądu niż standardowe żarówki, a to dobrze wpływa na pracę akumulatora.

Używając świateł do jazdy dziennej, można też zmniejszyć zużycie paliwa, co dla każdego kierowcy będzie stanowiło sporą zaletę. Co więcej, tego typu lampki mają odpowiednią barwę, która nie oślepia i nie rozprasza innych kierowców poruszających się po drodze. Zazwyczaj światła do jazdy dziennej włączają się automatycznie po uruchomieniu zapłonu, więc nie ma obawy o to, że o nich zapomnimy i dostaniemy mandat. Wyróżnia je trwałość, więc nie ma konieczności ich zbyt częstej wymiany.

 

Rodzaje świateł do jazdy dziennej

Aby móc odpowiedzieć na pytanie, jakie światła do jazdy dziennej wybrać, trzeba zdawać sobie sprawę, że na rynku dostępne są ich dwa rodzaje. Kupujący ma do wyboru standardowe lampy LED, które są łatwe w montażu i wyróżnia je niskie zużycie energii. Do wyboru są różne kształty takich świateł, m.in. prostokątne i okrągłe.

Drugim rodzajem świateł do jazdy dziennej są lampy dwufunkcyjne, które są instalowane w miejsce lamp przeciwmgłowych. Jak wynika z ich nazwy, łączą w sobie dwie funkcje – są używane do jazdy w dzień i we mgle. Niezależnie od tego, jaki rodzaj produktu wybierzemy, powinniśmy być zadowoleni z jego zakupu.

 

Aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie

Warto wiedzieć, jakim kwestiom trzeba się najdokładniej przyjrzeć, aby dokonać rozsądnej decyzji zakupowej. Poniżej prezentujemy listę najważniejszych kwestii:

* homologacja – każdy kierowca zgodzi się ze stwierdzeniem, że najlepsze światła do jazdy dziennej mają homologację. Oznacza to, że spełniają określone prawem wymagania i są dostosowane do jazdy w ruchu ulicznym. W związku z tym korzystanie z nich nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Należy pamiętać, że osoba decydująca się na montaż świateł bez stosownego oznaczenia w przypadku kontroli drogowej zostanie ukarana mandatem;

* lumen – miernik strumienia światła, im jest wyższy, tym światło jest mocniejsze. W sklepach znajdziemy lampki o mocy 200 lm, ale też takie, gdzie wartość ta wynosi nawet kilka tysięcy;

* wodoszczelność – warto wybierać światła do jazdy dziennej, które wykazują odporność na działanie wilgoci. Polecane są modele z klasą szczelności IP 67;

* stabilizator napięcia – dobrze, jeśli żarówki LED mają stabilizator napięcia, ponieważ zdecydowanie zmniejsza to ryzyko ich przepalenia na skutek wahań napięcia w samochodowej instalacji elektrycznej;

* obudowa – element, na który warto zwrócić szczególną uwagę, bo to od niego zależy trwałość produktu. Niektórzy kierowcy przyznają, że dobre są obudowy zrobione z metalu, z idealnie szczelną konstrukcją. Przydatnym elementem jest radiator, który odprowadza nadmiar wytworzonego ciepła.

Światła do jazdy dziennej w dobrych cenach

Ostatnią, choć nie mniej ważną kwestią jest cena. Odpowiadając na pytanie, jakie są najlepsze światła do jazdy dziennej, nie można pominąć tej kwestii. Jak nietrudno się domyślić, koszty zakupu są uzależnione od producenta i jakości wykonania. Jedne z najtańszych modeli kosztują ok. 60 zł do 100 zł. Czasami za zestaw ze wszystkimi niezbędnymi elementami montażowymi trzeba zapłacić nawet 300 zł. Nie warto jednak sugerować się tylko ceną, ale przede wszystkim sprawdzać solidność wykonania i to, czy światła są dopuszczone do ruchu drogowego (homologacja).

 

 

FAQ

 

P1: Co to są światła do jazdy dziennej?

Światła do jazdy dziennej są określane także jako DRL, co z języka angielskiego oznacza Daytime Running Lights. To rodzaj oświetlenia w aucie dostosowany do jazdy w ciągu dnia. Światła tego typu różnią się od świateł mijania, których obowiązek używania został wprowadzony w niektórych krajach. Produkty tego typu mają moc do kilkunastu watów. Zgodnie z normami UE można je montować także wtedy, gdy nie współdziałają z tylnymi światłami pozycyjnymi. Światła dzienne mogą być używane zamiast świateł mijania, jeśli przejrzystość powietrza jest dobra. Można mieć je włączone wtedy od świtu do zmierzchu. Światła DRL muszą mieć stosowne oznaczenie na kloszu lampy – RL. 

P2: Jak podłączyć światła do jazdy dziennej?

Podłączanie świateł do jazdy dziennej różni się w zależności od wybranego modelu i producenta. W większości jednak zakres działań jest podobny. Na początku najważniejszym krokiem jest zapoznanie się z dołączoną do zestawu instrukcją. Ważne jest także przygotowanie potrzebnych narzędzi, mogą nimi być śrubokręt, wiertarka, nożyk, szczypce i odpowiednie klucze. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie odpowiedniego miejsca montażu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami światła DRL nie mogą być zainstalowane wyżej niż 1500 mm i niżej niż 250 mm względem podłoża. Odległość pomiędzy nimi powinna wynosić co najmniej 600 mm. Należy pamiętać o tym, aby za uchwytami była luka, przez którą będzie można swobodnie przeprowadzić instalację elektryczną.

 

P3: Światła do jazdy dziennej – kiedy używać?

W Polsce kierowcy są zobowiązani do tego, aby całą dobę korzystać ze świateł mijania. Jeśli jednak przejrzystość powietrza jest dobra, od świtu do zmierzchu mogą używać świateł do jazdy dziennej. Oznacza to, że z takich świateł można korzystać tylko w dzień i przy dobrych warunkach pogodowych. Jeśli zacznie się ściemniać lub dojdzie do załamania pogody (zacznie padać deszcz lub śnieg), trzeba włączyć światła mijania. Jeśli tego nie zrobimy, dopuszczamy się wykroczenia, które jest karane mandatem i punktami karnymi, a co ważniejsze, możemy potencjalnie stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu (mniejsza widoczność).

 

P4: Światła do jazdy dziennej – ile lumenów?

Przed zakupem świateł do jazdy dziennej kierowcy zastanawiają się, ile lumenów powinny one mieć. Zasadą jest, że im jest ich więcej, tym światło jest mocniejsze. Światła do jazdy dziennej mają zwykle od 200 do 800 lm, choć oczywiście w sklepach można znaleźć też produkty, u których wartość ta wynosi nawet kilka tysięcy. Innymi ważnymi kwestiami, nad którymi warto się pochylić podczas zakupów, jest także moc lamp, jakość wykonania obudowy i sposób montażu.

P5: Kiedy światła mijania, a kiedy do jazdy dziennej?

Osoby, które decydują się na instalację świateł do jazdy dziennej, zastanawiają się, kiedy zgodnie z prawem można ich używać, a kiedy konieczne jest włączenie świateł mijania. Światła DRL są przeznaczone do jazdy, kiedy na dworze jest bardzo dobra widoczność, a więc przejrzystość powietrza jest odpowiednia, nie ma mgły ani opadów deszczu lub śniegu. Kiedy na dworze jest szaro, trzeba włączyć światła mijania. Da nam to pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla pozostałych uczestników ruchu, a to bez wątpienia wpłynie na nasze i ich bezpieczeństwo.