Ostatnio aktualizowane: 19.06.21

 

Kompresor samochodowy – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Trafiłeś na tę stronę prawdopodobnie dlatego, że interesują Cię kompresory samochodowe. Jeśli chcesz kupić dobrej jakości urządzenie, przygotowane przez nas zestawienie Ci to ułatwi. Ranking powstał po przeanalizowaniu wielu recenzji i sprawdzeniu popularności danych modeli. Wśród najlepszych kompresorów samochodowych znalazł się Black&Decker 12 / 230V BDCINF18N. To sprzęt uniwersalny, bo ma on zasilacz dostosowany do zwykłej sieci elektrycznej, ale można go też podłączyć do gniazda zapalniczki samochodowej. Produkt jest sprzedawany w komplecie z przydatnymi akcesoriami. Stanley AIR KIT STN595 to kompresor samochodowy, nad którego zakupem również warto się zastanowić. Jego obudowa przypomina walizkę, więc przenoszenie urządzenia jest wygodne.

8 najlepszych kompresorów samochodowych. Opinie w 2021 roku 

 

Aby wiedzieć, jakie urządzenie kupić, przeczytaj ranking kompresorów samochodowych i poznaj nasze propozycje. Zestawienie stworzone zostało na podstawie zamieszczonych w Internecie recenzji, co zwiększa szansę, że ujęte w nim sprzęty spełnią Twoje oczekiwania.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kompresor samochodowy ma podświetlany wyświetlacz, więc można swobodnie z niego korzystać także w sytuacjach awaryjnych, kiedy nie mamy dostępu do oświetlenia. Obudowa jest zrobiona z wytrzymałych, a przy tym lekkich materiałów.

Wady

Niektóre osoby twierdzą, że instrukcja nie jest czytelna, a w związku z tym na początku obsługa urządzenia może sprawiać trudności. Niektóre ustawienia wybiera się metodą prób i błędów.

Podsumowanie

Urządzenie jest sprzedawane w komplecie z wieloma akcesoriami, co przyczynia się do jego popularności. Wraz z kompresorem samochodowym otrzymujemy zasilacz 230 V, a także przewód 12 V. Dodatkowo opakowanie zawiera akcesoria niezbędne do pompowania sprzętu sportowego.

Drugi wybór

Zalety

Model jest lekki, a jego przenoszenie jest wygodne. Ma to związek z konstrukcją kompresora, która wyglądem przypomina walizkę. Sprzęt ma solidny, odpowiednio duży uchwyt. W komplecie znajduje się wytrzymały, 3 m gumowy wąż.

Wady

W pojedynczych opiniach można przeczytać, że urządzenie generuje zbyt duży hałas w trakcie pracy, co jest uciążliwe szczególnie na początku jego użytkowania.

Podsumowanie

Choć nie jest to produkt bez wad, warto zastanowić się nad jego zakupem. Osoby, które miały okazję przetestować kompresor, są zadowolone z efektywności jego działania. Urządzenie ma w zestawie 4 końcówki do pompowania. Komplet zawiera też pistolet z manometrem.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt jest uniwersalny i można go używać w wielu miejscach. Istnieje możliwość podłączenia kompresora do zwykłego gniazdka albo gniazda zapalniczki samochodowej. Kupujący otrzymuje 4 dodatkowe końcówki.

Wady

Tworzywo, z którego wykonano obudowę, nie jest najlepszej jakości. Po pewnym czasie użytkowania na powierzchni urządzenia mogą pojawić się ślady uszkodzeń mechanicznych. Nie powinny one wpływać na efektywność jego działania.

Podsumowanie

Większość użytkowników poleca ten sprzęt innym kierowcom. Kompresor jest bardzo lekki i zajmuje mało miejsca w samochodzie. Przewód zasilający 12 V ma aż 3 m długości, co gwarantuje wygodę użytkowania. Wydajność modelu wynosi 20 l/min.

 

Kompresor samochodowy 12V

 

1. Kompresor Samochodowy Black&Decker 12 / 230V BDCINF18N

 

Jeśli chcesz kupić kompresor samochodowy 12 V, zapoznaj się z opisem Black&Decker 12 / 230V BDCINF18N. To urządzenie z kablem o długości 0,5 m w przypadku zasilania 230 V i 3,1 m przy zasilaniu 12 V. Maksymalne ciśnienie napełnienia wynosi 11 bar. Jednostkę w jakiej odczytujemy wyniki można zmieniać, do wyboru mamy następujące: bar, kPa i psi. Skalowanie odbywa się za pomocą sprawnie działającego przycisku.

Kompresor może być wykorzystywany do różnych celów m.in. pompowania kół samochodowych, jednak można go użyć także, jeśli chcemy przygotować materac dla gości lub napompować koła w rowerze albo piłkę. Na obudowie znajduje się podświetlany wyświetlacz, więc korzystanie ze sprzętu okazuje się wygodne nawet przy złych warunkach oświetleniowych.

Właściciele samochodów decydujący się na zakup prezentowanego sprzętu, przyznają, że do podjęcia ostatecznej decyzji zachęca wysoka jakość wykonania kompresora, a także dostępne w zestawie akcesoria. Kupujący otrzymuje m.in. wąż do pompowania opon i przewód do podłączenia zasilania do gniazda zapalniczki samochodowej.

 

 

 

 

2. Makita MP100DZ Kompresor Samochodowy 10,8V / 12V

 

Ze względu na to, że opinie o kompresorach samochodowych Makita są pozytywne, postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się oferowanym przez producenta modelom i wybrać ten, który zdaniem większości konsumentów zasługuje na uwagę. W rankingu znalazł się Makita MP100DZ doceniany za wysoką jakość wykonania i intuicyjną obsługę.

Dokładne wymiary kompresora to: długość – 25,5 cm, szerokość – 7,4 cm i wysokość – 17,3 cm. Jego waga wynosi niewiele ponad 1 kg, więc przenoszenie nie jest męczące. Wydatek powietrza jest równy 10 l/min, a maksymalne ciśnienie robocze to 8,3 bar. Długość węża wynosi 65 cm. Sprzęt jest przeznaczony do pompowania opon samochodowych, ale można go też wykorzystać np. do pompowania piłek.

Użytkownicy doceniają to, że urządzenie automatycznie się wyłącza po osiągnięciu ustalonego ciśnienia docelowego. Kompresor ma też diodę LED, która umożliwia pracę w nieoświetlonych miejscach. Przed przegrzaniem zabezpiecza sprzęt wbudowany termostat.

 

 

 

 

Kompresor samochodowy 230V

 

3. Kompresor Bezolejowy Stanley AIR KIT STN595

 

Warto, abyś poznał kompresor samochodowy 230 V Stanley AIR KIT STN595. Poza urządzeniem w zestawie znajduje się pistolet z manometrem, który można wykorzystać nie tylko do pompowania, ale też przedmuchiwania, a inaczej mówiąc czyszczenia danej powierzchni. Kupujący otrzymuje też gumowego węża o długości 3 m. Jest on zrobiony z wytrzymałych materiałów. Pracę ułatwiają 4 końcówki do pompowania.

Stanley AIR KIT STN595 to bezzbiornikowy i bezolejowy kompresor samochodowy. Moc urządzenia jest równa 1100 W, a obroty silnika dochodzą do 3400 na minutę. Ciśnienie maksymalne wynosi 8 bar, a sprzęt osiąga wydajność do 180 l/min. Waży on ok. 6,5 kg. 

Czytając opinie Stanley AIR KIT STN595, można łatwo dojść do wniosku, że kompresor jest doceniany przez właścicieli samochodów. Jego zaletą jest przede wszystkim łatwa obsługa. Znaczenie ma też solidnie wykonana obudowa i stosunkowo niewielka waga.

 

 

 

 

Mini kompresor samochodowy

 

4. Carmotion Kompresor Samochodowy 12V – 230V 7 Bar

 

Carmotion 12V – 230V 7 Bar to dobry i tani kompresor samochodowy, który sprawdza się w wielu sytuacjach. Z uwagi na to, że sprzęt ma kompaktowe wymiary (13 cm x 24,5 cm x 10,5 cm), a dodatkowo jest lekki, łatwo się go przenosi i można zawsze mieć go w bagażniku w swoim aucie.

Ten mini kompresor samochodowy ma dobre parametry. Jego moc wynosi dokładnie 90 W, a wydajność utrzymuje się na poziomie 20 l/min. Przewód zasilający 12 V ma długość równą 3 m i jest zrobiony z wysokiej jakości tworzyw. Kabel z wtyczką sieciową liczy 1,8 m. Komplet zawiera 4 dodatkowe końcówki zwiększające możliwości zastosowania kompresora.

Właściciele samochodów są zadowoleni z użytkowania kompresora Carmotion 12V – 230V. Ich zdaniem jest to produkt w przystępnej cenie, który można wykorzystać w różnych sytuacjach. Na obudowie modelu znajduje się solidny uchwyt. 

 

 

 

 

Kompresor samochodowy 12V 230V

 

5. Solidny Kompresor Samochodowy Amio 12V/230V 10 Bar

 

Solidny kompresor samochodowy Amio 12V/230V 10 bar to produkt chętnie wybierany przez klientów ze względu na szerokie zastosowanie i niewielkie wymiary. To, że jest on mały sprawia, że każdy użytkownik łatwo go przechowa, a także zmieści się on w każdym bagażniku samochodowym.

Kompresor samochodowy 12V 230V jest zasilany zarówno z gniazdka domowego jak i samochodowego gniazda zapalniczki. Na łatwość użycia wpływa także dołączony do urządzenia długi przewód zasilający. Według użytkowników sprzęt ten dobrze zdaje egzamin przy pompowaniu kół samochodowych, nawet terenowych, a także do pompowania materaców, basenów, piłek i innych podobnych sprzętów. Na tak szerokie zastosowanie pozwalają dołączone do zestawu 3 końcówki o różnym przeznaczeniu, a wbudowany manometr ułatwia kontrolowanie ciśnienia powietrza w pompowanym przedmiocie.

Ten dobry kompresor samochodowy ma maksymalne ciśnienie 10Bar/150psi i wydajność 35l/min. Wymiary: Wysokość 270 mm, długość 115 mm, szerokość 100 mm sprawiają, że jest on wygodny w użyciu, również waga wynosząca 2,02 kg jest przyjazna dla użytkownika.

 

 

 

 

Kompresor samochodowy 220V

 

6. Kompresor Samochodowy do Kół Kraft&Dele KD1489 12V 230V 98W 20 L/min

 

Marka Kraft&Dele oferuje kompresor samochodowy do kół KD1489 12V 230V 98W 20 L/min o mocy 0,1 kW i maksymalnym ciśnieniu wynoszącym 7 bar. Według producenta wydajność efektywna i teoretyczna tego sprzętu wynosi 20 l/min i jest to kompresor bezolejowy, a moc  jego silnika to 98W.

Ten kompresor samochodowy 220V pozwala na pompowanie wszelkiego sprzętu dmuchanego, jak: piłki, materace, a także samochodowych kół. Wbudowany manometr pozwala na kontrolę ciśnienia w pompowanym sprzęcie. Na użyteczność sprzętu wpływa fakt, że można go używać zasilając z domowego gniazdka 230 V, jak i podłączając do samochodowego gniazda zapalniczki 12 V.

Rozszerza to znacznie funkcjonalność kompresora, którego możemy użyć będąc na przykład na kempingu, czy pod namiotem.  Waga kompresora wynosząca 1,08 kg sprawia, że pompowaniem swojej piłki plażowej może zająć się nawet dziecko. A niewielka waga czyni sprzęt mobilnym i pozwala go mieć zawsze pod ręką w bagażniku samochodowym.

 

 

 

 

Kompresor samochodowy dwutłokowy

 

7. Carmotion Profesjonalny Kompresor Samochodowy Dwutłokowy 12V 58033

 

Chcemy polecić Ci dwutłokowy kompresor samochodowy Carmotion 58033, za którego pomocą napompujemy koła w samochodzie, skuterze i rowerze, bez konieczności ich demontażu. Dodatkowo sprzęt można wykorzystać do pompowania piłek, materacy i innych przedmiotów, które tego wymagają. Kompresor ma manometr, co gwarantuje bezpieczeństwo i precyzję pracy.

Moc urządzenia jest równa 250 W. Maksymalny cykl pracy wynosi 30 minut. Wydajność osiąga do 70 l/min. Długość kabla do gniazda zapalniczki samochodowej wynosi 3 m, a wąż ciśnieniowy mierzy 5 m. Obudowa kompresora jest wytrzymała. Warto dodać, że w zestawie znajdują się potrzebne akcesoria, takie jak adaptery i pokrowiec.

Przeprowadzony przez kupujących test kompresorów samochodowych potwierdził, że rekomendowany przez nas model spełnia oczekiwania użytkowników. Doceniają oni łatwość jego obsługi, solidność wykonania i szerokie możliwości zastosowania. Sprzęt jest lekki, poręczny i zajmuje mało miejsca.

 

 

 

 

Kompresor samochodowy Black&Decker

 

8. Black&Decker ASI300-QS Sprężarka Kompresor Wielofunkcyjny 12V/230V

 

Kompresor samochodowy 12 V 230 V Black&Decker ASI300-QS ma wymiary: długość – 30,5 cm, szerokość – 17,1 cm i wysokość – 20,5 cm. Waga urządzenia wynosi niecałe 2 kg. Sprzęt można wykorzystać w wielu przypadkach, a to dlatego, że może być on zasilany prądem zmiennym 230 V i z gniazda zapalniczki samochodowej.

Na obudowie znajduje się dobrze wykonany selektor wyboru, który pozwala szybko ustawić odpowiednie ciśnienie pracy w zależności od potrzeb. Użytkownik nie musi się obawiać o niedopompowanie albo przekroczenie określonego ciśnienia, bo kompresor ma funkcję automatycznego wyłączania się. Na obudowie jest umieszczony schowek na przewód ciśnieniowy i zasilający.

Recenzje, jakie można przeczytać na temat produktu Black&Decker ASI300-QS, są pozytywne. W większości użytkownicy są zadowoleni z tego, że zdecydowali się kupić właśnie ten sprzęt. Urządzenie ma kompaktowe wymiary, można go schować nawet w małym bagażniku samochodowym.

 

 

 

 

9. Pompka, Kompresor Samochodowy 12V 230V

 

Pompka kompresor samochodowy 12V 230V to urządzenie, które musiało się znaleźć w naszym rankingu. Sprzęt ma moc 90 W i jest przystosowany do pracy przed 10 minut bez przerwy. Po tym czasie trzeba na chwilę wyłączyć urządzenie, aby nie doszło do jego przegrzania. Kompresor samochodowy może być zasilany prądem stałym 12 V i zmiennym 230 V. Maksymalne ciśnienie wyjściowe wynosi 7 bar, a wydajność to 20 l/min.

Pompka jest dostępna w zestawie z 4 adapterami, które pozwalają na jej wykorzystanie do pompowania: Opon samochodowych, motocyklowych, rowerowych, a także piłek czy materacy. Sprzęt jest mały i waży tylko 1,8 kg, można zawsze mieć go w bagażniku samochodu.

Opinie na temat tego urządzenia są w większości bardzo dobre. Kompresor do samochodu w sklepie Allegro ma przystępną cenę i jest solidnie zrobiony. Do jego atutów konsumenci zaliczają kompaktowe wymiary gwarantujące komfort użytkowania.

Pompka kompresor samochodowy 12V 230V ma moc 90 W i waży 1,8 kg. Wydajność urządzenia wynosi 20 l/min.

 

Zalety

Adaptery w zestawie: Sprzęt jest dostępny w zestawie z 4 adapterami, więc można go wykorzystać do różnych zadań.

Wygodny uchwyt: Na urządzeniu znajduje się wygodny, dobrze wyprofilowany uchwyt pozwalający na jego swobodne przenoszenie.

Kompaktowe wymiary: Kompresor ma kompaktowe wymiary, więc można wozić go ze sobą w samochodzie i korzystać z niego zawsze wtedy, kiedy jest potrzebny.

Niska waga: Sprzęt jest lekki, bo waży mniej niż 2 kg. Konsumenci to doceniają, wskazując, że jego użytkowanie jest wygodne.

 

Wady

Głośność pracy: Urządzenie generuje duży hałas w trakcie pracy, który może być denerwujący dla samego użytkownika, a także osób znajdujących się niedaleko.

 

 

 

 

10. Kompresor Samochodowy Black&Decker 12V ASI400-XJ

 

Polecamy Twojej uwadze kompresor samochodowy Black&Decker 12V ASI400-XJ o kompaktowej konstrukcji. Sprzęt ma niewielkie wymiary i mało waży, co przekłada się na komfort jego użytkowania. Na obudowie urządzenia znajduje się cyfrowy wyświetlacz, z którego można łatwo odczytać wysokość aktualnego ciśnienia, jak i inne parametry sprzętu.

Na uwagę zasługuje automatyczny wyłącznik, dzięki któremu nie trzeba się obawiać o to, że opona czy inny przedmiot nie zostaną dostatecznie napompowane albo trafi do nich za dużo powietrza. Prezentowane urządzenie ma uniwersalne zastosowanie. Przyda się do pompowania opon w samochodzie, motocyklu, dużym pojeździe czy nawet w taczkach. Ponadto test kompresorów do aut wykazał, że sprawdzi się on do dmuchania piłek, basenów i materacy.

Użytkownicy przyznają, że ten sprzęt ma wiele zalet, do których zaliczyć można m.in.: Solidne wykonanie, łatwą obsługę i efektywność działania. Te wszystkie atuty sprawiają, że większość osób jest zadowolona z zakupu tego modelu.

Black&Decker 12V ASI400-XJ to kompresor samochodowy zasilany z gniazda zapalniczki samochodowej. Ciśnienie maksymalne sprzętu wynosi 11 bar.

 

Zalety

Cyfrowy wyświetlacz: Na obudowie urządzenia znajduje się cyfrowy wyświetlacz, z którego można łatwo odczytać potrzebne parametry.

Szerokie możliwości zastosowania: Kompresor przydaje się m.in. do pompowania opon samochodowych i motocyklowych. Można nim napompować rower i sprzęt sportowy (m.in. piłkę), a także materace i baseny ogrodowe.

Zasilanie: Sprzęt jest zasilany z gniazdka zapalniczki samochodowej, więc można z niego korzystać niemal w każdych warunkach.

 

Wady

Wskaźnik ciśnienia: Użytkownicy zwracają uwagę na to, że wskaźnik ciśnienia nie jest dostatecznie dokładny, więc nie zawsze można na nim polegać.

 

 

 

 

11. Yato Kompresor Samochodowy, Pompka Sprężarka 12V

 

Kompresor samochodowy Yato 12V to urządzenie zdobywające dobre opinie użytkowników. Moc sprzętu wynosi 250 W, a napięcie to DC 12-13,8 V. Maksymalne ciśnienie pracy wynosi 150 PSI. Przepływ powietrza jest równy 60 l/min. Urządzenie ma dobre parametry gwarantujące efektywną pracę.

Ten model można podłączyć do akumulatora samochodowego, co daje możliwość korzystania z niego w różnych, nawet bardzo wymagających warunkach. Przewód z klamrami ma długość 3 m. Kompresor do auta wyposażono w lampę LED, która ułatwia pracę po zmroku. Sprzęt ma też manometr. Znajdujące się u podstawy antypoślizgowe nóżki zapewniają stabilność.

Osoby, które miały okazję korzystać z tego urządzenia, doceniają jego efektywność działania i łatwą obsługę. Nie bez znaczenia jest też wysoka jakość wykonania obudowy. Produkt jest sprzedawany w komplecie z 5 m wężykiem, 3 końcówkami i torbą ochronną.

Kompresor samochodowy Yato 12V ma moc 250 W. Ciśnienie maksymalne wynosi 150 PSI. Długość przewodu jest równa 3 m.

 

Zalety

Lampa LED: Kompresor do auta ma wbudowaną lampę LED, która umożliwia wygodną pracę także po zmroku.

Antypoślizgowe nóżki: U podstawy urządzenia znajdują się solidne nóżki z antypoślizgową powłoką, dlatego sprzęt stoi stabilnie.

Zasilanie z akumulatora: Prezentowany kompresor samochodowy może pobierać energię bezpośrednio z akumulatora samochodowego. Tym samym sprzęt jest bardziej uniwersalny.

 

Wady

Torba: W zestawie wraz z urządzeniem znajduje się m.in. torba do przechowywania. To praktyczny dodatek, jednak konsumenci wskazują, że zamek w pokrowcu czasami się zacina.

Rączka: Sprzęt wyposażono w rączkę ułatwiającą przenoszenie. Jest ona zrobiona z twardego, mało przyjemnego w dotyku materiału.

 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kompresor samochodowy kupić?

 

Kompresor samochodowy to praktyczny sprzęt, który przyda się nie tylko właścicielom aut. Zależnie od modelu można znaleźć takie urządzenia, które pozwalają na pompowanie piłek czy materaca, a także mają specjalną końcówkę do czyszczenia powierzchni. Jeśli zainteresował Cię tego typu produkt i zastanawiasz się, jaki kompresor samochodowy wybrać, przeczytaj ten poradnik. Dowiesz się z niego, jakie kwestie trzeba koniecznie wziąć pod uwagę, aby zakup okazał się dobrą inwestycją.

Rodzaje zasilania

Kompresory do auta co do zasady są zasilane złączem 12 V i można je podłączyć do gniazda zapalniczki samochodowej. W rezultacie możliwe jest korzystanie ze sprzętu w każdym miejscu, nawet na poboczu. Kupując urządzenie, trzeba zwrócić uwagę na to, czy przewód jest solidnie wykonany i ma odpowiednią długość (powinna ona wynosić kilka metrów). Często na obudowie umieszczone jest złącze do zwykłego kabla sieciowego. To praktyczne rozwiązanie, bo dzięki temu można używać kompresora np. także w garażu lub w domu, kiedy chcemy napompować opony w rowerze czy przygotować materac na przyjście gości.

 

Manometr

Zdaniem kierowców najlepszy kompresor samochodowy musi być wyposażony w manometr. Dlaczego jest to tak ważne? To element pomiarowy, który wskazuje poziom napompowania kół. Można go znaleźć prawie we wszystkich kompresorach na rynku, jednak nie w każdym modelu będzie on równie dobry. Trzeba więc sprawdzić, z jaką dokładnością prezentuje wyniki. Sporo osób przyznaje, że w dobrej jakości sprzęcie dokładność wynosi ok. 0,1 bara. 

Zależnie od modelu możemy mieć do czynienia z manometrami tradycyjnymi w formie zegarka lub bardziej nowoczesnymi w formie wyświetlacza. Które rozwiązanie jest lepsze? Tutaj wiele zależy od naszych preferencji. Najważniejsze jest to, aby manometr był tak duży, żeby odczytanie z niego wyników nie wymagało nadmiernego wysiłku. Dobrze, jeśli model ma funkcję automatycznego wyłączania po osiągnięciu pożądanego ciśnienia (po napompowaniu).

 

Istotne parametry

Prędkość pracy kompresora samochodowego powinna wynosić około 3000 tysięcy obrotów na minutę. Pod względem mocy, na rynku dostępne są różne urządzenia. Można znaleźć takie kompresory, gdzie wartość ta liczy około 100 W i takie, w których wspomniany parametr wynosi więcej niż 1000 W. Biorąc ten czynnik pod uwagę, trzeba przede wszystkim zastanowić się, jak często i do jakich prac chcemy wykorzystywać sprzęt. 

 

Wymiary

Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, jaki jest najlepszy kompresor samochodowy, nie można pominąć kwestii związanych z wymiarami urządzenia. W przypadku modeli do aut ten czynnik ma kluczowe znaczenie, bo niektórzy kierowcy chcą mieć stały dostęp do urządzenia. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, wybierz możliwie najmniejszy model (pamiętaj o weryfikacji parametrów), który bez problemu zmieści się w Twoim bagażniku. Najlepiej, jeśli sprzęt będzie ważył nie więcej niż kilka kilogramów. Na rynku są oczywiście dostępne też większe modele, których waga osiąga np. 10 kg. W przypadku takich urządzeń dobrze sprawdzają się obrotowe kółka zamontowane przy podstawie.

 

Jakość wykonania obudowy 

Kompresor samochodowy jest często używany w wymagających warunkach, dlatego też najlepiej sprawdzają się produkty wykonane z najwyższej jakości materiałów. Najczęściej obudowa jest produkowana z tworzywa sztucznego i w takich przypadkach warto czytać opinie innych użytkowników, aby sprawdzić, czy wspomniany element nie ulega zbyt szybko zniszczeniu. W mniejszych kompresorach na obudowie znajduje się zwykle rączka znacznie ułatwiająca przenoszenie.

Dodatkowe akcesoria

Kiedy już mniej więcej wiesz, jakie parametry powinien mieć dobry kompresor samochodowy i jakie rozwiązania techniczne są najlepsze, warto skupić się na akcesoriach. Im jest ich w zestawie więcej, tym można się domyślać, że urządzenie ma szersze możliwości zastosowania. Przydatne są różnego rodzaju końcówki, które pozwalają na używanie kompresora np. do pompowania piłek czy innych gadżetów plażowych. Kompresor może się okazać przydatny, kiedy odwiedzają nas goście i chcemy przygotować dla nich miejsce do spania, a dokładniej materac. Niektóre modele są dostępne w komplecie ze specjalnym pistoletem. Służy on do czyszczenia powierzchni, przydaje się np. do usuwania kurzu z wnętrza komputera. Niekiedy producent dołącza do zestawu także przedłużanego węża. Popularnością cieszą się urządzenia z diodami LED. Światło jest przydatne szczególnie podczas awarii na słabo oświetlonej drodze.

 

Kompresory samochodowe w dobrych cenach

Ile przeciętnie kosztuje kompresor samochodowy? Tani, a jednocześnie dobrze oceniany przez konsumentów sprzęt można kupić już za ok. 150 zł. Zwykle jednak cena urządzenia jest nawet 2 razy wyższa. Wszystko zależy od popularności marki, jakości wykonania i ilości dołączonych do zestawu akcesoriów. 

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest kompresor samochodowy?

Kompresor samochodowy to urządzenie używane w szczególności przez właścicieli aut, choć jego możliwości zastosowania są szersze. To rodzaj sprężarki, za pomocą tego sprzętu można uzyskać sprężone powietrze pod wysokim ciśnieniem wynoszącym zwykle kilka albo kilkanaście barów. Kompresory samochodowe są często zasilane z gniazda zapalniczki samochodowej 12 V, co jest praktycznym rozwiązaniem, bo można z nich skorzystać niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Nierzadko urządzenia tego typu mają też w zestawie zwykły zasilacz do gniazda sieciowego. Jeśli kompresor jest cięższy i tym samym trudniejszy do przenoszenia, u podstawy znajdują się kółka.

P2: Kompresor samochodowy – jak działa?

Kompresor to proste urządzenie, jego działanie nie jest skomplikowane. Ma on silnik, który napędza sprężarkę mechaniczną. Za pomocą sprzętu można w krótkim czasie napompować opony w samochodzie, rowerze czy skuterze. Nierzadko też, jeśli w zestawie znajdują się odpowiednie końcówki, możliwe jest pompowanie materaca, piłek czy innych przedmiotów. Spora część kompresorów działa w ten sposób, że po osiągnięciu ustawionego ciśnienia (napompowania określonego przedmiotu), wyłącza się automatycznie. W rezultacie nie trzeba się obawiać, że przed niedopatrzenie dojdzie np. do uszkodzenia opony czy materaca.

 

P3: Jak podłączyć kompresor samochodowy do gniazdka?

Prawie każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że kompresor samochodowy to sprzęt uniwersalny. Można z niego korzystać nie tylko w aucie. Pojawia się więc pytanie, jak podłączyć kompresor samochodowy do zwykłego gniazdka? Niezbędne jest użycie odpowiedniego przewodu, dlatego też decydując się na zakup konkretnego modelu, warto przemyśleć, czy ma on w zestawie kabel sieciowy. Jeśli tak, nie będziemy musieli zastanawiać się, jak przerobić konstrukcję urządzenia, aby można było z niego korzystać nie tylko z poziomu gniazda zapalniczki samochodowej, ale też np. w domu.

 

P4: Gdzie kupić kompresor samochodowy?

Coraz częściej konsumenci decydują się na zakupy przez Internet, także jeśli mowa o różnego rodzaju sprzętach samochodowych. Nie ma w tym nic dziwnego, bo takie rozwiązanie jest wygodne i to z wielu powodów. Przede wszystkim nie trzeba tracić czasu na dojazd i przemieszczanie się po różnych sklepach. W wyszukiwarce internetowej można szybko porównać ceny konkretnego modelu w wielu miejscach. Jeśli jednak nie jesteś przekonany do zakupu kompresora samochodowego w sklepie online, możesz wybrać zakupy stacjonarne. Tego typu urządzenia znajdziesz np. w sklepach budowlanych, z różnego rodzaju narzędziami, a niekiedy nawet w marketach. Cena modelu zależy od producenta i przeznaczenia. Zwykle wynosi kilkaset złotych.

P5: Jak podłączyć mini kompresor samochodowy?

Aby podłączyć mini kompresor samochodowy do gniazda zapalniczki samochodowej, trzeba użyć specjalnego zasilacza 12 V. Najczęściej stanowi on jeden z elementów zestawu, więc nie trzeba się martwić o ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z użytkowaniem sprzętu. Przy zakupie warto dokładnie dowiedzieć się, jak długi jest kabel, aby móc określić, czy praca z użyciem kompresora samochodowego będzie wygodna. Długość przewodu powinna wynosić kilka metrów. Jeśli nigdy nie korzystałeś z kompresora, nie musisz się martwić. Jego obsługa jest prosta, a jeśli zakupisz dobrej jakości sprzęt, możesz być pewny, że wszystkie ważne informacje zostaną ujęte w instrukcji. 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Kompresor samochodowy Castorama

 

MacAllister Kompresor Bezolejowy Mini 1,5 HP/1100W

 

MacAllister Mini 1,5 HP/1100W to kompresor samochodowy ze sklepu Castorama. Jest on dostępny w komplecie z dyszą do przedmuchiwania, a także zestawem adapterów. Wszystkie dołączone do zestawu akcesoria są wykonane z najwyższą starannością. Sprzęt ma białą obudowę, na której znajdują się czarne elementy. Dzięki rączce przenoszenie kompresora jest łatwiejsze.

MacAllister Mini to model przeznaczony nie tylko do pompowania opon samochodowych, ale też piłek i materacy. Sprzęt można z powodzeniem wykorzystać też do czyszczenia różnych powierzchni sprężonym powietrzem (np. wnętrza komputera). Moc urządzenia wynosi 1100 W, a maksymalna prędkość jest równa 3550 obrotów na minutę. Ciśnienie maksymalne to 8 bar. 

Zdaniem konsumentów prezentowany sprzęt to dobry kompresor samochodowy, który jest poręczny, efektywnie działa, a dodatkowo nie kosztuje zbyt dużo. Trzeba przyznać, że urządzenie ma kompaktowe wymiary. 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Ostatnio aktualizowane: 19.06.21

 

Jazda na oponie bez powietrza nie jest dobra dla samochodu ani bezpieczna dla jego pasażerów. Kierowca, który zorientuje się, że z jednej z opon uszło powietrze, powinien od razu zjechać na pobocze lub w pierwsze możliwe miejsce, gdzie będzie mógł bezpiecznie ocenić, co było przyczyną awarii. Jednak nie zawsze jest to od razu możliwe warto zatem dowiedzieć się, jak długi odcinek drogi można przejechać na oponie bez powietrza. 

Jak rozpoznać, że z opony zeszło powietrze? 

Wielu kierowców, którzy nie doświadczyli jeszcze jazdy na tzw. “kapciu”, zastanawia się, w jaki sposób rozpoznać, że powietrze uszło z opony. Pierwszym jasnym sygnałem dla kierowcy jest nagłe pogorszenie w prowadzeniu pojazdu, które objawia się ściąganiem samochodu w lewą lub w prawą stronę. Jadąc autem na wprost, kierownica zacznie samoczynnie skręcać w jednym kierunku, nawet jeśli na drodze są koleiny. Innym sygnałem świadczącym o niskim ciśnieniu w ogumieniu jest nieregularna praca układu zawieszenia. Jadąc po nierównościach, słyszalne będą odgłosy stukania. Kiedy powietrze całkowicie zejdzie z opony, kierowca słyszy charakterystyczny dźwięk podobny do klaskania. Odczuwalne są także wibracje w całym pojeździe, a szczególnie czuć je na kierownicy i pod pedałem hamulca. Jeśli samochód stoi na parkingu, widoczną oznaką uchodzącego powietrza jest spłaszczona opona. Wówczas należy dopompować koło na miejscu. W takiej sytuacji dobrze mieć kompresor samochodowy

Z jaką prędkością należy jechać na przebitej oponie?

Jazda na przebitej oponie powinna trwać jak najkrócej. O ile kierowca w porę zorientuje się, że doszło do przebicia, ma szansę wyhamować pojazd np. na autostradzie. Ważne jednak jest to, aby hamowanie z przebitą oponą wykonywać powoli i bez gwałtownych ruchów. Dozwolona prędkość na polskich autostradach wynosi 140 km/h. Zalecane jest, aby do prędkości 50 km/h wytracać szybkość, hamując tylko silnikiem. Hamowanie silnikiem odbywa się poprzez pedał gazu i redukcję biegów. Dopiero przy bezpiecznej prędkości 50 km/h można zacząć używać hamulca nożnego. Najgorsze co można zrobić w sytuacji, gdy kierowca porusza się z dużą szybkością to wykonywanie nagłego manewru hamowania. Niektórzy producenci opon znaleźli rozwiązanie, które jest stosowane w coraz większej liczbie nowych pojazdów. Jest to tzw. technologia RunFlat. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne i pomocne, szczególnie dla osób, które często poruszają się po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Opona z technologią RunFlat ma wzmocniony brzeg, czyli ścianę boczną ze specjalną wkładką. Zapewnia ona bezpieczeństwo nawet po przebiciu opony. Wówczas kierowca może jechać z prędkością 80 km/h i pokonać odległość 80 km. Ważne, aby opony z RunFlatem były założone w pojeździe, który ma czujniki ciśnienia. 

 

Jaką odległość można pokonać na całkowitym braku powietrza w oponie? 

Wielu kierowców zastanawia się, jaką odległość można pokonać na oponie, z której uszło powietrze. Wszystko zależy od tego, czy powietrze zeszło zupełnie, czy widać tylko niewielki ubytek ciśnienia. W przypadku całkowitego ujścia nie należy rozpoczynać jazdy takim samochodem, nawet jeśli do stacji paliw jest krótka droga i jest tam kompresor. Ogromne ryzyko stanowi przejechanie nawet 100 – 200 metrów z minimalną prędkością 5 km/h. W najlepszym przypadku może dojść do trwałego uszkodzenia opony. W najgorszym do wymiany będą nadawać się zarówno opona, jak i felga. Uszkodzona opona w trakcie jazdy nagrzewa się i dochodzi do jej przegrzania, a co za tym idzie, znacznego osłabienia gumy. Nie jest to widoczne, jednak ryzyko eksplozji uszkodzonej opony przy prędkości 130 – 140 km/h jest bardzo duże. Oprócz tego uszkodzenie jednego koła wiąże się z wymianą przynajmniej kompletu ogumienia na jednej osi pojazdu. Rzadko kiedy istnieje możliwość dokupienia jednej alufelgi i jednej opony. Większość sprzedawców handluje kompletami lub 2 sztukami. Tym bardziej że zalecane jest, aby wymiany dokonywać parami. Oznacza to, że jeśli zajdzie potrzeba wymiany jednej opony, zaleca się wymienić drugą na taki sam model. W pojazdach osobowych dopuszczalne jest zakładanie innych opon, ale tylko parami. 

Jakie jest ryzyko jazdy na zbyt niskim ciśnieniu? 

Ryzyko jazdy na oponie, z której uchodzi powietrze, jest bardzo duże, ponieważ w każdej chwili może dojść do eksplozji gumy. Wówczas kierowca traci panowanie nad samochodem i zostaje wyrzucony z drogi na przeciwległy pas lub na pobocze. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która może doprowadzić do tragedii. Badania pokazują, że do wielu wypadków drogowych dochodzi właśnie z powodu problemu z ogumieniem. Niestety, wielu kierowców bagatelizuje niewielki spadek ciśnienia w ogumieniu. Należy pamiętać, że nawet niewielki ubytek powietrza jest oznaką uszkodzenia opony, wentyla lub felgi. Przy większej prędkości może on doprowadzić do tragedii.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 19.06.21

 

Powolne uchodzenie powietrza z opon to problem wielu kierowców. Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli osoba użytkująca samochód nie wie, z jakiego powodu ciśnienie regularnie spada. Jak się okazuje, istnieje kilka sytuacji, które mogą doprowadzić do powolnego spadku ciśnienia w ogumieniu. Co warto wiedzieć o tym zjawisku? 

 

Dlaczego ciśnienie z opon uchodzi? 

Powodów uchodzenia ciśnienia z opon może być kilka. Na samym początku warto sprawdzić, czy opona lub felga nie zostały uszkodzone podczas szybkiego wjechania na krawężnik, lub po najechaniu na dziurę w jezdni. Jeśli nie ma widocznego uszkodzenia, warto zobaczyć, czy opona nie ma wbitego gwoździa lub innego elementu powodującego rozszczelnienie. Należy przejrzeć ją dokładnie, zaczynając od zewnętrznej strony. Następnie powinno się sprawdzić czoło opony, a na samym końcu stronę wewnętrzną. Podczas sprawdzania pomocny może się okazać podnośnik samochodowy, dzięki któremu jedna strona pojazdu zostanie uniesiona. Wykonując ten zabieg, należy podłożyć pod przynajmniej dwa koła kawałki drewna lub specjalne podkładki zapobiegające przemieszczaniu się auta, które stoi na biegu jałowym oraz bez zaciągniętego hamulca ręcznego. 

 

Czy uszkodzona felga lub wentyl mogą powodować uchodzenie powietrza?

Nie każdy kierowca ma świadomość, że uchodzenie powietrza z opon może być spowodowane nie tylko wbitym ciałem obcym w gumę. Powodem nieszczelności jest także uszkodzona felga, która powoduje rozszczelnienie opony na rantach. Do uszkodzenia felgi może dojść podczas uderzenia. Z tego względu zaleca się, aby pokonywać wszelkie przeszkody z niską prędkością. Znacznie częściej na uszkodzenia narażone są felgi, na które są założone opony bez rantów ochronnych. Wówczas nawet najmniejsze otarcie o krawężnik może spowodować rysę lub uszczerbienie. Innym powodem uchodzenia powietrza z opon jest uszkodzenie wentyla. Nieszczelny wentyl powoduje, że ciśnienie z koła uchodzi bez żadnej oznaki. Jedynym rozwiązaniem takiego problemu jest wymiana wentyla na nowy. Wymiany można dokonać u wulkanizatora za około 10 – 20 zł. 

Co jaki czas należy kontrolować ciśnienie? 

Ciśnienie w ogumieniu należy kontrolować regularnie. Najbezpieczniej sprawdzać je minimum dwa razy w miesiącu oraz przed dłuższą podróżą. Do tego celu niezbędny będzie dobry kompresor do auta ze wskaźnikiem ciśnienia. Osoby, które mają w domu więcej niż jedno auto, powinny zakupić takie urządzenie, ponieważ jest to praktyczniejsze niż ciągła jazda na stację paliw lub do wulkanizatora. 

 

Czy samo napompowanie opony wystarczy, czy należy zmienić koło?

Wiele osób zastanawia się, czy w momencie uchodzenia powietrza z koła konieczna jest jego wymiana. Wszystko zależy od tego, czy ciśnienie spada w krótkim czasie, czy uchodzi powoli. Oczywiście bezpieczniej jest zmienić koło na zapasowe i pojechać z uszkodzonym do zakładu wulkanizacyjnego. Szczególnie jeśli auto będzie poruszać się po autostradzie czy drodze szybkiego ruchu. 

 

Czy istnieją systemy sygnalizujące o niskim ciśnieniu w oponie?

W większości nowych samochodów są wbudowane specjalne czujniki ciśnienia powietrza w oponach. Kierowca widzi aktualne pomiary na komputerze pokładowym wewnątrz pojazdu i ma stałą możliwość kontrolowania ciśnienia. Dodatkowo system ten ostrzega kierowcę o nagłym lub umiarkowanym stopniu zmniejszenia się ciśnienia w ogumieniu. Istnieje także możliwość dokupienia takiego zestawu do starszego pojazdu. Gotowe zestawy do montażu to koszt około 150 – 250 zł w zależności od ich rodzaju.  

Jakie są objawy złego eksploatowania ogumienia? 

Opony są jednymi z najbardziej narażonych elementów całego pojazdu, ponieważ mają stały i bezpośredni kontakt z podłożem. Nic dziwnego, że zaleca się ich wymianę co 5 lat. Opony to jeden z wielu elementów, na którym nie należy oszczędzać. Warto pamiętać, że to od nich zależy, jak szybko uda się wyhamować samochód przed przeszkodą. Ważne jest również to, aby odpowiednio dbać o opony. Często kierowcy ruszają agresywnie, ostro hamują lub pokonują zakręty z dużą prędkością. Takie praktyki znacznie skracają czas eksploatacji ogumienia. Nadmierne zużycie bieżnika po wewnętrznej i zewnętrznej stronie może być przyczyną niskiego ciśnienia lub nieprawidłowego ustawienia geometrii kół, którą należy skontrolować jeśli pojazd źle się prowadzi. Częste problemy ze zbieżnością kół mają samochody po naprawie zawieszenia oraz po najechaniu na przeszkodę znajdującą się na drodze. Źle ustawiona geometria może objawiać się także lekkim skręcaniem kierownicy, gdy samochód jedzie prosto. Większe zużycie bieżnika w części środkowej może natomiast świadczyć o zbyt dużej ilości powietrza w oponie.  

 

Czy stan zawieszenia wpływa na zużycie opon? 

Jak się okazuje, stan zawieszenia ma równie duży wpływ na zużycie opon co nieprawidłowe ciśnienie. Nieregularne zużycie bieżnika może być oznaką nieprawidłowej zbieżności kół lub niesprawnego zawieszenia. Poszarpane opony to oznaka zużytych amortyzatorów, które nieprawidłowo pracują i źle amortyzują nierówności. W takiej sytuacji, przed dokonaniem wymiany kompletu opon na nowe, warto najpierw sprawdzić stan zawieszenia.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 19.06.21

 

Większość samochodów osobowych ma filtr kabinowy nazywany także przeciwpyłkowym. Jego nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ element ten odpowiada za oczyszczanie powietrza, jakie dostaje się do kabiny. Zaletą dobrej jakości produktu jest możliwość wychwycenia szkodliwych dla zdrowia substancji, które unoszą się bezpośrednio nad drogą. Co jaki czas należy kupić nowy filtr oraz jak wygląda jego wymiana? 

 

Co to jest filtr kabinowy? 

Filtr przeciwpyłkowy zwany także kabinowym to jeden z ważniejszych elementów eksploatacyjnych, o którym właściciele samochodów nagminnie zapominają. Nie ma on żadnego wpływu na pracę silnika, a jego zużycie może objawiać się nieprzyjemnym zapachem we wnętrzu samochodu lub mocno parującymi szybami. Zadanie filtra kabinowego w pojeździe jest jednak bardzo ważne dla zdrowia osób podróżujących wewnątrz. Czysty chroni kierowcę i pasażerów przed szkodliwym działaniem drobin gumy powstających w trakcie ścierania opon. W zależności od wybranego rodzaju usuwa także szkodliwe zanieczyszczenia, jakie unoszą się w powietrzu. Dobrej jakości produkt chroni kierowcę przed działaniem szkodliwych gazów powodujących szybsze zmęczenie oraz nieprzyjemny ból głowy. W konsekwencji typowe objawy mogą spowodować zmniejszenie koncentracji kierowcy, co jest bardzo niebezpieczne zarówno dla osób podróżujących autem, jak i innych uczestników ruchu. 

 

Jaki filtr kabinowy wybrać? 

♦ Filtr cząstek aktywnych: Klasyczny filtr kabinowy wykonany z dobrej jakości materiałów składa się z trzech warstw mających odmienną strukturę włókien. Zazwyczaj są to: Wstępna, środkowa oraz nośna. Poszczególne z nich wyłapują zanieczyszczenia innego rodzaju, aby chronić osoby podróżujące samochodem. Bariery, z jakich składa się filtr, chronią przed dostawaniem się do kabiny pyłków roślin, kurzu oraz sadzy. Do produkcji włókien filtrujących stosuje się najczęściej specjalne polipropylenowe włókniny, które bardzo dobrze radzą sobie z absorpcją zanieczyszczeń. Dobrej jakości materiały skutecznie pochłaniają nieprzyjemne zapachy oraz szkodliwe, trujące dla człowieka gazy. 

♦ Filtr kabinowy węglowy: Inny rodzaj filtrów kabinowych to modele z węglem aktywnym mogącym absorbować ciała stałe, a także zanieczyszczenia gazowe, takie jak: Związki azotu, siarki, ozonu czy węglowodorów. Zaletą produktu jest skuteczna walka z nieprzyjemnymi zapachami, które szczególnie w trakcie podróży mogą być bardzo kłopotliwe. Montaż filtra węglowego jest szczególnie zalecany osobom, które podróżują z dziećmi, alergikami, a także spędzają dużo czasu w korkach. Dobrej jakości produkt radzi sobie z absorpcją nieprzyjemnych zapachów oraz ogranicza ilość wilgoci znajdującej się w pojeździe. 

Jak często wymieniać filtr kabinowy?

Regularna wymiana filtra kabinowego w samochodzie pozwala uchronić osoby podróżujące w pojeździe przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń pochodzących z powietrza. Ochrona będzie jednak skuteczna wyłącznie wtedy, gdy wszystkie warstwy będą czyste. Oznacza to, że każdy właściciel pojazdu powinien zadbać o to, aby filtr przeciwpyłkowy był regularnie wymieniany. Co ile wymieniać filtr kabinowy? Producenci zalecają, aby wymianę przeprowadzać co 15 tysięcy kilometrów lub co roku. Według serwisu dobrej jakości produkt powinien wytrzymać do 30 tysięcy kilometrów. Coraz więcej osób jednak skłania się do dolnej granicy i wymienia ten element co 15 tysięcy kilometrów. Jeśli ktoś nie jest przekonany, co do prawidłowego działania filtra kabinowego, powinien wykonywać regularne przeglądy, co pół roku, aby skontrolować jego stan. W ten sposób można zauważyć czy jest on brudny i wymaga wymiany, czy da się  jeszcze bezpiecznie jeździć. Jeśli filtr jest czysty i zalegają w nim niewielkie zabrudzenia, można spróbować oczyścić go w bardzo prosty sposób. Do tego zadania niezbędny będzie kompresor samochodowy z odpowiednią dyszą, co pomoże usunąć zanieczyszczenia powstałe w trakcie użytkowania. 

 

Jak wymienić filtr kabinowy? 

Wymiana zużytego filtra przeciwpyłowego jest znacznie łatwiejsza, niż mogłoby się wydawać. W większości samochodów umiejscowienie tego elementu jest wręcz oczywiste, a jego zamontowanie banalne. Zazwyczaj producenci filtrów dołączają do swojego produktu czytelną instrukcję obsługi, gdzie jest napisane, w jaki sposób należy wymienić element i jak zamontować nową część, aby cały proces przebiegł poprawnie. Niejednokrotnie zdarza się, że producent podaje listę lokalizacji filtra kabinowego w konkretnym modelu samochodu, co zdecydowanie ułatwia pracę. Oprócz tego można odszukać w Internecie pełną instrukcję wymiany oraz cenne wskazówki, na jakie należy zwracać uwagę, wymieniając element. W wielu pojazdach stary filtr wyjmuje się, odpinając kilka spinek lub wysuwając wkład ze specjalnej kasety. 

 

Gdzie jest filtr kabinowy? 

Filtr kabinowy jest ukryty w kilku lokalizacjach w samochodzie. Zazwyczaj znajduje się on w przedniej części pojazdu, co zdecydowanie ułatwia poszukiwania. W wielu niemieckich markach, takich jak Audi, BMW, Opel, Mercedes czy Volkswagen filtr kabinowy znajduje się pod przednią szybą. Aby się do niego dostać, należy delikatnie rozpiąć łączniki osłonek oraz obudowę, która chroni przed dostawaniem się wody do środka. Należy uważać, aby podczas tego zabiegu nie uszkodzić plastików, ponieważ przez nieszczelność będzie dostawała się wilgoć, powodując gnicie. Bardzo często filtr przeciwpyłkowy znajduje się w okolicach schowka pasażera. Jest on wsunięty w kasetę, którą należy znaleźć, delikatnie otworzyć i wysunąć wkład. W niektórych samochodach niezbędne może okazać się rozmontowanie schowka, co może utrudnić i wydłużyć wymianę.

W takiej sytuacji, jeśli ktoś nie jest pewny, czy poradzi sobie z wymianą, powinien zdecydować się na wizytę u mechanika, który bez problemów da radę to zrobić. Jeśli wymiana filtra nie wymaga skomplikowanych zabiegów jak demontaż schowka, należy jedynie odnaleźć kasetę i uchylić zaczepy. Przy montażu nowego wkładu trzeba jednak sprawdzić, w jakiej pozycji ma się znajdować nowy filtr kabinowy. Na każdym jest strzałka informująca o prawidłowym montażu. Ostatnią opcją, z jaką można się spotkać, decydując na samodzielną wymianę to okolice pedału gazu. W tej lokalizacji filtr kabinowy znajduje się m.in. w Fordach. Wymiana elementu wymaga jednak odkręcenia pedału gazu za pomocą właściwego klucza oraz odłączenia przewodów łączących z przepustnicą. Podczas wypinania kabli należy wyłączyć zapłon w samochodzie, aby komputer nie odczytał tego jako błąd i nie powodował zakłóceń w pracy elektroniki. Po demontażu wszystkich elementów łatwiej będzie dostać się do konsoli środkowej, gdzie zazwyczaj jest umiejscowiony filtr kabiny. 

 

Gdzie znajdują się filtry w popularnych samochodach? 

Odnalezienie filtra kabinowego we własnym samochodzie nie jest trudne dla osoby, która wie, czego szuka. Pozostali mogą skorzystać z podpowiedzi w instrukcji pojazdu lub w Internecie. W jakim miejscu jest zlokalizowany filtr w samochodach: Volkswagen Passat B5, Ford Focus MK2, Renault Megane 3, Peugeot 407, a także Nissan Qashqai? 

♦ Filtr kabinowy Volkswagen Passat B5: Właściciele popularnych Volkswagenów Passatów B5 produkowanych w latach 1996-2005 nie muszą martwić się o konieczność demontażu połowy samochodu, aby wymienić filtr. Wystarczy jedynie otworzyć maskę i zlokalizować plastikową osłonę w podszybiu, która znajduje się z lewej strony. Kolejnym krokiem jest ściągnięcie uszczelki znajdującej się wzdłuż maskownicy podszybia, co pozwala na łatwy dostęp do kasety. Po wyjęciu plastikowego zabezpieczenia należy delikatnie wyjąć filtr, a przed włożeniem nowego dokładnie wyczyścić kasetę, aby w jej wnętrzu nie zalegały pozostałości kurzu czy liści. Wkładając nowy element, warto upewnić się, że strzałka na filtrze jest skierowana do dołu. Po włożeniu na miejsce należy założyć osłony i gotowe. 

♦ Wymiana filtra kabinowego Ford Focus MK2: Osoby posiadające Forda Focusa MK2 mają odrobinę utrudnione zadanie, aby dostać się do kasety z filtrem. Znajduje się ona w konsoli środkowej tuż obok pedałów. Aby wymiana była możliwa, należy odkręcić pedał gazu, który przymocowany jest na 3 śrubach, a następnie odłączyć przewody od przepustnicy. Kolejny etap to odkręcenie zaślepek oraz delikatne podważenie obudowy. Filtr kabinowy należy delikatnie usunąć, a w jego miejsce zamontować nowy. Niestety brak miejsca w okolicy pedałów powoduje, że konieczne jest jego lekkie zgięcie, dlatego też należy uważać, aby nie doszło do uszkodzenia. Po zamontowaniu nowej części trzeba poskładać wszystkie elementy oraz dokładnie przykręcić pedał gazu na swoje miejsce. 

♦ Wymiana filtra kabinowego Renault Megane 3: Samochody osobowe Renault Megane 3 produkowane w latach 2008-2015 mają filtr kabiny zlokalizowany za schowkiem na miejscu pasażera. Aby dostać się do elementu, należy zdemontować osłonę tunelu oraz zaślepkę filtra. Następnym krokiem jest odkręcenie obudowy, która jest przymocowana za pomocą dwóch śrub typu torx.  Po odkręceniu i wyjęciu starego filtra należy włożyć nowy i poskładać wszystkie zdemontowane części. 

♦ Wymiana filtra kabinowego Peugeot 407: Filtr kabinowy w Peugeocie 407 znajduje się bezpośrednio nad pedałami pod plastikową osłoną, którą należy delikatnie zdemontować. Następnie należy zlokalizować plastikową pokrywę, unieść oraz wyciągnąć stary filtr. Przed montażem nowego warto sprawdzić, czy w środku nie zalega kurz. Po wyczyszczeniu można przystąpić do instalacji nowego filtra. Kiedy ten będzie już na właściwym miejscu, należy poskładać wszystkie części i przymocować osłonę. 

♦ Wymiana filtra kabinowego Nissan Qashqai: Demontaż filtra kabinowego w Nissanie Qashqai może być skomplikowany dla osoby, która robi to pierwszy raz. Element jest usytuowany w miejscu o trudnej dostępności. Filtr przeciwpyłkowy znajduje się w tunelu środkowym obok pedału gazu pod plastikową maskownicą. Aby ją zdemontować, należy delikatnie podważyć zatrzaski, a następnie odchylić pionową klapkę, która jest przymocowana za pomocą zaczepu u dołu. Po wyciągnięciu klapki trzeba delikatnie wyciągnąć filtr z komory co może sprawiać trudność ze względu na brak miejsca. Następnie należy umieścić nową część, ściskając ją i wyginając z umiarem ze względu na brak wolnej przestrzeni. 

 

Filtr kabinowy – cena

Zakup nowego filtra kabinowego nie jest dużym wydatkiem, jednak jego cena jest bezpośrednio uzależniona od tego, do jakiego modelu samochodu jest przystosowany. Wymienny element jest dostępny w różnych kształtach, grubościach oraz wielkościach, co uniemożliwia zrobienie jednego uniwersalnego produktu, który będzie pasował do wszystkich aut. Z tego względu poszukując dobrej jakości filtra przeciwpyłowego, warto sprawdzić ceny w kilku miejscach, aby kupić najtaniej. Oprócz tego warto zdecydować się na wariant z węglem aktywnym, który jest nieco droższy, jednak o wiele lepszy. Najtańszy model dostępny w sprzedaży to wydatek od 15 zł. Za wersję z węglem aktywnym właściciel pojazdu musi zapłacić od 45 zł wzwyż. Najdroższe filtry kosztują do 200 zł za sztukę. Do kosztów zakupu samego elementu należy doliczyć od 50 do 100 zł za wymianę w profesjonalnym warsztacie. Decydując się na samodzielną pracę, można więc sporo zaoszczędzić.  

 

 

Ostatnio aktualizowane: 19.06.21

 

 

Kompresory do malowania samochodu – ranking

 

 

Metabo Mega 350-100W

 

Metabo Mega 350-100W to stosunkowo duży kompresor do malowania. Jednak nie musimy martwić się o to, że przenoszenie go będzie dla nas uciążliwe. Sprzęt ma 4 kółka, które umożliwiają szybki transport. Elementy te są wykonane z gumy, więc nie porysują podłogi.

Produkt ma moc 2,2 kW, co pozwala na wydajną, codzienną pracę. Urządzenie generuje ciśnienie na poziomie 10 bar. Ciśnienie możemy regulować w zależności od powierzchni, na której pracujemy. Manometr pokazuje nam ciśnienie w zbiorniku. Pojemność zbiornika urządzenia wynosi 90 l.

Wydajność prezentowanego kompresora wynosi od 220 l/min do 250 l/min. Jest to bardzo dobre urządzenie do użytku w serwisach samochodowych. Użytkownicy doceniają sprzęt ze względu na dużą pojemność jego zbiornika. Chwalą również dużą moc.

 

 

 

 

Airpress HL340-90

 

Airpress HL340-90 to jeden z najbardziej wydajnych kompresorów dostępnych na rynku. Jego wydajność wynosi 340 l/min. Dlatego sprawne oraz szybkie wykonanie prac nie będzie dla nas problemem. Maksymalne ciśnienie, jakie generuje sprzęt to 8 bar. Dzięki wbudowanym manometrom możemy kontrolować poziom ciśnienia.

Pojemność zbiornika urządzenia wynosi 90 l. Oznacza to, że bez problemu możemy pomalować karoserię samochodu bez potrzeby przerywania pracy. Jest to również dobre urządzenie do napompowania kół różnych pojazdów. Moc, z jaką pracuje to 2,2 kW. Kompresor nadaje się do użytku domowego, jak i profesjonalnego.

Dwa duże koła bez problemu pozwolą nam na swobodny transport urządzenia. Z przodu z kolei znajduje się uchwyt, za który można wygodnie chwycić. Według osób, które już zaopatrzyły się w prezentowany kompresor jest on bardzo dobrze wykonany. Użytkownicy uważają również, że praca sprzętem przebiega bardzo szybko i nie zajmuje zbyt dużo czasu.

 

 

 

 

Fini Nuair Bravo VKM 4020-100

 

Chcielibyśmy zaprezentować kompresor do malowania samochodu w dobrej cenie, który doceniło bardzo wiele konsumentów. Jest to Fini Nuair Bravo VKM 4020-100. Prezentowany sprzęt zyskał dużą popularność ze względu na wytrzymałą konstrukcję. Nawet częsta eksploatacja nie sprawi, że kompresor ulegnie awarii.

Pojemność zbiornika sprzętu wynosi 100 l. Jego moc to 2,2 kW. Maksymalne ciśnienie, jakie generuje sprzęt to 10 bar. Nie musimy jednak zawsze korzystać z najwyższego ciśnienia. Jest to regulowany parametr, a kontrolować go możemy z pomocą jednego z dwóch manometrów. Wydajność efektywna urządzenia wynosi 200 l/min.

Sprzęt ma zabezpieczenie termiczne. W przypadku przegrzania się kompresor automatycznie się wyłączy. W rezultacie nie ulegnie on uszkodzeniu, a my po chwili możemy kontynuować pracę. Użytkownicy najczęściej wspominają o bardzo łatwej obsłudze prezentowanego kompresora. Jest to dobry wybór dla osób, które nigdy wcześniej nie korzystały z urządzenia tego typu.

 

 

 

Jaki kompresor do malowania samochodu wybrać?

 

Jeżeli chcesz samodzielnie odnowić samochód i go pomalować, to z pewnością będziesz potrzebować kompresora. Jeszcze nigdy wcześniej nie używałeś urządzenia tego typu i nie wiesz, co jest ważne podczas wyboru? Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji polecamy przeczytanie naszego artykułu, który naprowadzi Cię na odpowiednie produkty.

Najważniejszym parametrem jest pojemność zbiornika. Najlepszy kompresor do malowania samochodu w 2021 roku ma nie mniej niż 20 l pojemności. Mniejszy zbiornik może być mało wygodny, bo co jakiś czas będziemy musieli go uzupełniać. Oczywiście, jeśli nie mamy zamiaru malować całego auta, wystarczy nam mniejszy sprzęt, ale jeśli chcemy pomalować większą powierzchnię – lepiej wybrać urządzenie ze zbiornikiem minimum 50 l.

Istotnym parametrem jest również wydajność urządzenia. Oblicza się ją biorąc pod uwagę, ile litrów farby, na minutę może przejść przez dyszę. Najczęściej wybierane są urządzenia, które mają wydajność wynoszącą około 170 l/min. Jeżeli jednak szukasz profesjonalnego sprzętu, to lepiej zaopatrzyć się w kompresor z wydajnością około 250 l/min. Jednak do użytku domowego z pewnością wystarczy mniejsze urządzenie.

Nie jest tajemnicą, że najlepsze kompresory do malowania samochodu są wygodne. Często zdarza się, że praca kompresorem trwa bardzo długo. Zbyt ciężki sprzęt może sprawić, że użytkowanie go nie będzie zbyt komfortowe. Dlatego najlepiej wybrać urządzenie, które nie waży więcej niż 4 kg. Ważne jest również to, aby rączka produktu była dobrze wyprofilowana.

Moc urządzenia jest kolejnym parametrem, którego nie można pominąć podczas wybierania odpowiedniego produktu. Najczęściej wybierane urządzenia do serwisów samochodowych mają około 2 kW mocy, która jest to wystarczająca, aby dokładnie pomalować wiele samochodów. Na użytek domowy wystarczy nam sprzęt o mocy około 1-1,5 kW. Ważna jest nie tylko wydajność silnika, ale też ciśnienie, jakie wytwarza. Dobrze, żeby ciśnienie było regulowane, wtedy sprzęt będzie bardziej funkcjonalny. Zwykle oscyluje ono w granicach 7 bar.

Kompresor do malowania może być dość hałaśliwym sprzętem. Nie znajdziemy urządzenia, które emituje mniej niż 70 dB. Dlatego polecamy założenie dobrych słuchawek, które osłonią wrażliwsze uszy przed zbyt głośnymi dźwiękami.