Ostatnio aktualizowane: 13.04.21

 

Kompresor samochodowy – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Trafiłeś na tę stronę prawdopodobnie dlatego, że interesują Cię kompresory samochodowe. Jeśli chcesz kupić dobrej jakości urządzenie, przygotowane przez nas zestawienie Ci to ułatwi. Ranking powstał po przeanalizowaniu wielu recenzji i sprawdzeniu popularności danych modeli. Wśród najlepszych kompresorów samochodowych znalazł się Black&Decker 12 / 230V BDCINF18N. To sprzęt uniwersalny, bo ma on zasilacz dostosowany do zwykłej sieci elektrycznej, ale można go też podłączyć do gniazda zapalniczki samochodowej. Produkt jest sprzedawany w komplecie z przydatnymi akcesoriami. Stanley AIR KIT STN595 to kompresor samochodowy, nad którego zakupem również warto się zastanowić. Jego obudowa przypomina walizkę, więc przenoszenie urządzenia jest wygodne.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 najlepszych kompresorów samochodowych. Opinie w 2021 roku 

 

Aby wiedzieć, jakie urządzenie kupić, przeczytaj ranking kompresorów samochodowych i poznaj nasze propozycje. Zestawienie stworzone zostało na podstawie zamieszczonych w Internecie recenzji, co zwiększa szansę, że ujęte w nim sprzęty spełnią Twoje oczekiwania.

 

Kompresor samochodowy 12V

 

1. Kompresor Samochodowy Black&Decker 12 / 230V BDCINF18N

 

Jeśli chcesz kupić kompresor samochodowy 12 V, zapoznaj się z opisem Black&Decker 12 / 230V BDCINF18N. To urządzenie z kablem o długości 0,5 m w przypadku zasilania 230 V i 3,1 m przy zasilaniu 12 V. Maksymalne ciśnienie napełnienia wynosi 11 bar. Jednostkę w jakiej odczytujemy wyniki można zmieniać, do wyboru mamy następujące: bar, kPa i psi. Skalowanie odbywa się za pomocą sprawnie działającego przycisku.

Kompresor może być wykorzystywany do różnych celów m.in. pompowania kół samochodowych, jednak można go użyć także, jeśli chcemy przygotować materac dla gości lub napompować koła w rowerze albo piłkę. Na obudowie znajduje się podświetlany wyświetlacz, więc korzystanie ze sprzętu okazuje się wygodne nawet przy złych warunkach oświetleniowych.

Właściciele samochodów decydujący się na zakup prezentowanego sprzętu, przyznają, że do podjęcia ostatecznej decyzji zachęca wysoka jakość wykonania kompresora, a także dostępne w zestawie akcesoria. Kupujący otrzymuje m.in. wąż do pompowania opon i przewód do podłączenia zasilania do gniazda zapalniczki samochodowej.

 

 

 

 

2. Makita MP100DZ Kompresor Samochodowy 10,8V / 12V

 

Ze względu na to, że opinie o kompresorach samochodowych Makita są pozytywne, postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się oferowanym przez producenta modelom i wybrać ten, który zdaniem większości konsumentów zasługuje na uwagę. W rankingu znalazł się Makita MP100DZ doceniany za wysoką jakość wykonania i intuicyjną obsługę.

Dokładne wymiary kompresora to: długość – 25,5 cm, szerokość – 7,4 cm i wysokość – 17,3 cm. Jego waga wynosi niewiele ponad 1 kg, więc przenoszenie nie jest męczące. Wydatek powietrza jest równy 10 l/min, a maksymalne ciśnienie robocze to 8,3 bar. Długość węża wynosi 65 cm. Sprzęt jest przeznaczony do pompowania opon samochodowych, ale można go też wykorzystać np. do pompowania piłek.

Użytkownicy doceniają to, że urządzenie automatycznie się wyłącza po osiągnięciu ustalonego ciśnienia docelowego. Kompresor ma też diodę LED, która umożliwia pracę w nieoświetlonych miejscach. Przed przegrzaniem zabezpiecza sprzęt wbudowany termostat.

 

 

 

 

Kompresor samochodowy 230V

 

3. Kompresor Bezolejowy Stanley AIR KIT STN595

 

Warto, abyś poznał kompresor samochodowy 230 V Stanley AIR KIT STN595. Poza urządzeniem w zestawie znajduje się pistolet z manometrem, który można wykorzystać nie tylko do pompowania, ale też przedmuchiwania, a inaczej mówiąc czyszczenia danej powierzchni. Kupujący otrzymuje też gumowego węża o długości 3 m. Jest on zrobiony z wytrzymałych materiałów. Pracę ułatwiają 4 końcówki do pompowania.

Stanley AIR KIT STN595 to bezzbiornikowy i bezolejowy kompresor samochodowy. Moc urządzenia jest równa 1100 W, a obroty silnika dochodzą do 3400 na minutę. Ciśnienie maksymalne wynosi 8 bar, a sprzęt osiąga wydajność do 180 l/min. Waży on ok. 6,5 kg. 

Czytając opinie Stanley AIR KIT STN595, można łatwo dojść do wniosku, że kompresor jest doceniany przez właścicieli samochodów. Jego zaletą jest przede wszystkim łatwa obsługa. Znaczenie ma też solidnie wykonana obudowa i stosunkowo niewielka waga.

 

 

 

 

Mini kompresor samochodowy

 

4. Carmotion Kompresor Samochodowy 12V – 230V 7 Bar

 

Carmotion 12V – 230V 7 Bar to dobry i tani kompresor samochodowy, który sprawdza się w wielu sytuacjach. Z uwagi na to, że sprzęt ma kompaktowe wymiary (13 cm x 24,5 cm x 10,5 cm), a dodatkowo jest lekki, łatwo się go przenosi i można zawsze mieć go w bagażniku w swoim aucie.

Ten mini kompresor samochodowy ma dobre parametry. Jego moc wynosi dokładnie 90 W, a wydajność utrzymuje się na poziomie 20 l/min. Przewód zasilający 12 V ma długość równą 3 m i jest zrobiony z wysokiej jakości tworzyw. Kabel z wtyczką sieciową liczy 1,8 m. Komplet zawiera 4 dodatkowe końcówki zwiększające możliwości zastosowania kompresora.

Właściciele samochodów są zadowoleni z użytkowania kompresora Carmotion 12V – 230V. Ich zdaniem jest to produkt w przystępnej cenie, który można wykorzystać w różnych sytuacjach. Na obudowie modelu znajduje się solidny uchwyt. 

 

 

 

 

Kompresor samochodowy Castorama

 

5. MacAllister Kompresor Bezolejowy Mini 1,5 HP/1100W

 

MacAllister Mini 1,5 HP/1100W to kompresor samochodowy ze sklepu Castorama. Jest on dostępny w komplecie z dyszą do przedmuchiwania, a także zestawem adapterów. Wszystkie dołączone do zestawu akcesoria są wykonane z najwyższą starannością. Sprzęt ma białą obudowę, na której znajdują się czarne elementy. Dzięki rączce przenoszenie kompresora jest łatwiejsze.

MacAllister Mini to model przeznaczony nie tylko do pompowania opon samochodowych, ale też piłek i materacy. Sprzęt można z powodzeniem wykorzystać też do czyszczenia różnych powierzchni sprężonym powietrzem (np. wnętrza komputera). Moc urządzenia wynosi 1100 W, a maksymalna prędkość jest równa 3550 obrotów na minutę. Ciśnienie maksymalne to 8 bar. 

Zdaniem konsumentów prezentowany sprzęt to dobry kompresor samochodowy, który jest poręczny, efektywnie działa, a dodatkowo nie kosztuje zbyt dużo. Trzeba przyznać, że urządzenie ma kompaktowe wymiary. 

 

 

 

 

Kompresor samochodowy 12V 230V

 

6. Black&Decker ASI300-QS Sprężarka Kompresor Wielofunkcyjny 12V/230V

 

Kompresor samochodowy 12 V 230 V Black&Decker ASI300-QS ma wymiary: długość – 30,5 cm, szerokość – 17,1 cm i wysokość – 20,5 cm. Waga urządzenia wynosi niecałe 2 kg. Sprzęt można wykorzystać w wielu przypadkach, a to dlatego, że może być on zasilany prądem zmiennym 230 V i z gniazda zapalniczki samochodowej.

Na obudowie znajduje się dobrze wykonany selektor wyboru, który pozwala szybko ustawić odpowiednie ciśnienie pracy w zależności od potrzeb. Użytkownik nie musi się obawiać o niedopompowanie albo przekroczenie określonego ciśnienia, bo kompresor ma funkcję automatycznego wyłączania się. Na obudowie jest umieszczony schowek na przewód ciśnieniowy i zasilający.

Recenzje, jakie można przeczytać na temat produktu Black&Decker ASI300-QS, są pozytywne. W większości użytkownicy są zadowoleni z tego, że zdecydowali się kupić właśnie ten sprzęt. Urządzenie ma kompaktowe wymiary, można go schować nawet w małym bagażniku samochodowym.

 

 

 

 

Kompresor samochodowy 220V

 

7. Kompresor Samochodowy Sprężarka Pompka 12V + 220V

 

Poręczny kompresor samochodowy 220 V D’Air de Luxe przydaje się do użytku w domu, ale też poza nim. Z pomocą urządzenia można napompować opony w samochodzie, a także w rowerze czy skuterze. Model można wykorzystać też do pompowania piłek albo innych dmuchanych zabawek. Kompresor samochodowy jest uniwersalny, bo można go podłączyć do gniazda zapalniczki samochodowej.

Model ma wbudowany wskaźnik ciśnienia, czyli manometr ułatwiający jego obsługę. Konstrukcja urządzenia jest zwarta, sprzęt nie zajmuje dużo miejsca, więc łatwo się go przechowuje. Dodatkowo na obudowie wydzielony jest schowek na przewód zasilający. Materiałem wykonania obudowy jest lekkie, ale bardzo trwałe tworzywo sztuczne.

Na pytanie, dlaczego konsumenci zdecydowali się kupić właśnie ten model, odpowiadają, że jest on poręczny i uniwersalny. Ze sprzętu łatwo się korzysta, a co więcej, koszty jego zakupu nie są wygórowane. Te wszystkie czynniki wpływają na popularność urządzenia.

 

 

 

 

Kompresor samochodowy dwutłokowy

 

8. Carmotion Profesjonalny Kompresor Samochodowy Dwutłokowy 12V 58033

 

Chcemy polecić Ci dwutłokowy kompresor samochodowy Carmotion 58033, za którego pomocą napompujemy koła w samochodzie, skuterze i rowerze, bez konieczności ich demontażu. Dodatkowo sprzęt można wykorzystać do pompowania piłek, materacy i innych przedmiotów, które tego wymagają. Kompresor ma manometr, co gwarantuje bezpieczeństwo i precyzję pracy.

Moc urządzenia jest równa 250 W. Maksymalny cykl pracy wynosi 30 minut. Wydajność osiąga do 70 l/min. Długość kabla do gniazda zapalniczki samochodowej wynosi 3 m, a wąż ciśnieniowy mierzy 5 m. Obudowa kompresora jest wytrzymała. Warto dodać, że w zestawie znajdują się potrzebne akcesoria, takie jak adaptery i pokrowiec.

Przeprowadzony przez kupujących test kompresorów samochodowych potwierdził, że rekomendowany przez nas model spełnia oczekiwania użytkowników. Doceniają oni łatwość jego obsługi, solidność wykonania i szerokie możliwości zastosowania. Sprzęt jest lekki, poręczny i zajmuje mało miejsca.

 

 

 

 

Kompresor samochodowy Black&Decker

 

9. Black&Decker Kompresor 8215310BND002

 

Kompresor samochodowy Black&Decker 8215310BND002 to sprzęt sprzedawany w zestawie z wieloma akcesoriami. W komplecie znajduje się regulator ciśnienia i manometr, a także długi i wytrzymały wąż spiralny 5 m. Dodatkowo kupujący otrzymuje szybkozłączki i pistolet do przedmuchiwania (czyszczenia) powierzchni. 

Opisywany kompresor samochodowy Black&Decker ma silnik o mocy 1100 W. Osiąga on prędkość do 3400 obr/min. Zbiornik ma pojemność równą 5 l. Dokładne wymiary sprzętu to: wysokość – 42 cm i szerokość – 28 cm, a waga wynosi 10 kg. Ciśnienie maksymalne jest równe 10 bar. Przy podstawie znajdują się obrotowe kółka umożliwiające łatwe przenoszenie urządzenia.

Konsumenci decydują się na inwestycję w ten sprzęt, ponieważ jest on bezobsługowy – nie wymaga wymiany oleju. Zaletą kompresora jest to, że na jego obudowie jest specjalnie wydzielone miejsce do przechowywania kabla zasilającego.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kompresor samochodowy kupić?

 

Kompresor samochodowy to praktyczny sprzęt, który przyda się nie tylko właścicielom aut. Zależnie od modelu można znaleźć takie urządzenia, które pozwalają na pompowanie piłek czy materaca, a także mają specjalną końcówkę do czyszczenia powierzchni. Jeśli zainteresował Cię tego typu produkt i zastanawiasz się, jaki kompresor samochodowy wybrać, przeczytaj ten poradnik. Dowiesz się z niego, jakie kwestie trzeba koniecznie wziąć pod uwagę, aby zakup okazał się dobrą inwestycją.

Rodzaje zasilania

Kompresory do auta co do zasady są zasilane złączem 12 V i można je podłączyć do gniazda zapalniczki samochodowej. W rezultacie możliwe jest korzystanie ze sprzętu w każdym miejscu, nawet na poboczu. Kupując urządzenie, trzeba zwrócić uwagę na to, czy przewód jest solidnie wykonany i ma odpowiednią długość (powinna ona wynosić kilka metrów). Często na obudowie umieszczone jest złącze do zwykłego kabla sieciowego. To praktyczne rozwiązanie, bo dzięki temu można używać kompresora np. także w garażu lub w domu, kiedy chcemy napompować opony w rowerze czy przygotować materac na przyjście gości.

 

Manometr

Zdaniem kierowców najlepszy kompresor samochodowy musi być wyposażony w manometr. Dlaczego jest to tak ważne? To element pomiarowy, który wskazuje poziom napompowania kół. Można go znaleźć prawie we wszystkich kompresorach na rynku, jednak nie w każdym modelu będzie on równie dobry. Trzeba więc sprawdzić, z jaką dokładnością prezentuje wyniki. Sporo osób przyznaje, że w dobrej jakości sprzęcie dokładność wynosi ok. 0,1 bara. 

Zależnie od modelu możemy mieć do czynienia z manometrami tradycyjnymi w formie zegarka lub bardziej nowoczesnymi w formie wyświetlacza. Które rozwiązanie jest lepsze? Tutaj wiele zależy od naszych preferencji. Najważniejsze jest to, aby manometr był tak duży, żeby odczytanie z niego wyników nie wymagało nadmiernego wysiłku. Dobrze, jeśli model ma funkcję automatycznego wyłączania po osiągnięciu pożądanego ciśnienia (po napompowaniu).

 

Istotne parametry

Prędkość pracy kompresora samochodowego powinna wynosić około 3000 tysięcy obrotów na minutę. Pod względem mocy, na rynku dostępne są różne urządzenia. Można znaleźć takie kompresory, gdzie wartość ta liczy około 100 W i takie, w których wspomniany parametr wynosi więcej niż 1000 W. Biorąc ten czynnik pod uwagę, trzeba przede wszystkim zastanowić się, jak często i do jakich prac chcemy wykorzystywać sprzęt. 

 

Wymiary

Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, jaki jest najlepszy kompresor samochodowy, nie można pominąć kwestii związanych z wymiarami urządzenia. W przypadku modeli do aut ten czynnik ma kluczowe znaczenie, bo niektórzy kierowcy chcą mieć stały dostęp do urządzenia. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, wybierz możliwie najmniejszy model (pamiętaj o weryfikacji parametrów), który bez problemu zmieści się w Twoim bagażniku. Najlepiej, jeśli sprzęt będzie ważył nie więcej niż kilka kilogramów. Na rynku są oczywiście dostępne też większe modele, których waga osiąga np. 10 kg. W przypadku takich urządzeń dobrze sprawdzają się obrotowe kółka zamontowane przy podstawie.

 

Jakość wykonania obudowy 

Kompresor samochodowy jest często używany w wymagających warunkach, dlatego też najlepiej sprawdzają się produkty wykonane z najwyższej jakości materiałów. Najczęściej obudowa jest produkowana z tworzywa sztucznego i w takich przypadkach warto czytać opinie innych użytkowników, aby sprawdzić, czy wspomniany element nie ulega zbyt szybko zniszczeniu. W mniejszych kompresorach na obudowie znajduje się zwykle rączka znacznie ułatwiająca przenoszenie.

Dodatkowe akcesoria

Kiedy już mniej więcej wiesz, jakie parametry powinien mieć dobry kompresor samochodowy i jakie rozwiązania techniczne są najlepsze, warto skupić się na akcesoriach. Im jest ich w zestawie więcej, tym można się domyślać, że urządzenie ma szersze możliwości zastosowania. Przydatne są różnego rodzaju końcówki, które pozwalają na używanie kompresora np. do pompowania piłek czy innych gadżetów plażowych. Kompresor może się okazać przydatny, kiedy odwiedzają nas goście i chcemy przygotować dla nich miejsce do spania, a dokładniej materac. Niektóre modele są dostępne w komplecie ze specjalnym pistoletem. Służy on do czyszczenia powierzchni, przydaje się np. do usuwania kurzu z wnętrza komputera. Niekiedy producent dołącza do zestawu także przedłużanego węża. Popularnością cieszą się urządzenia z diodami LED. Światło jest przydatne szczególnie podczas awarii na słabo oświetlonej drodze.

 

Kompresory samochodowe w dobrych cenach

Ile przeciętnie kosztuje kompresor samochodowy? Tani, a jednocześnie dobrze oceniany przez konsumentów sprzęt można kupić już za ok. 150 zł. Zwykle jednak cena urządzenia jest nawet 2 razy wyższa. Wszystko zależy od popularności marki, jakości wykonania i ilości dołączonych do zestawu akcesoriów. 

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest kompresor samochodowy?

Kompresor samochodowy to urządzenie używane w szczególności przez właścicieli aut, choć jego możliwości zastosowania są szersze. To rodzaj sprężarki, za pomocą tego sprzętu można uzyskać sprężone powietrze pod wysokim ciśnieniem wynoszącym zwykle kilka albo kilkanaście barów. Kompresory samochodowe są często zasilane z gniazda zapalniczki samochodowej 12 V, co jest praktycznym rozwiązaniem, bo można z nich skorzystać niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Nierzadko urządzenia tego typu mają też w zestawie zwykły zasilacz do gniazda sieciowego. Jeśli kompresor jest cięższy i tym samym trudniejszy do przenoszenia, u podstawy znajdują się kółka.

P2: Kompresor samochodowy – jak działa?

Kompresor to proste urządzenie, jego działanie nie jest skomplikowane. Ma on silnik, który napędza sprężarkę mechaniczną. Za pomocą sprzętu można w krótkim czasie napompować opony w samochodzie, rowerze czy skuterze. Nierzadko też, jeśli w zestawie znajdują się odpowiednie końcówki, możliwe jest pompowanie materaca, piłek czy innych przedmiotów. Spora część kompresorów działa w ten sposób, że po osiągnięciu ustawionego ciśnienia (napompowania określonego przedmiotu), wyłącza się automatycznie. W rezultacie nie trzeba się obawiać, że przed niedopatrzenie dojdzie np. do uszkodzenia opony czy materaca.

 

P3: Jak podłączyć kompresor samochodowy do gniazdka?

Prawie każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że kompresor samochodowy to sprzęt uniwersalny. Można z niego korzystać nie tylko w aucie. Pojawia się więc pytanie, jak podłączyć kompresor samochodowy do zwykłego gniazdka? Niezbędne jest użycie odpowiedniego przewodu, dlatego też decydując się na zakup konkretnego modelu, warto przemyśleć, czy ma on w zestawie kabel sieciowy. Jeśli tak, nie będziemy musieli zastanawiać się, jak przerobić konstrukcję urządzenia, aby można było z niego korzystać nie tylko z poziomu gniazda zapalniczki samochodowej, ale też np. w domu.

 

P4: Gdzie kupić kompresor samochodowy?

Coraz częściej konsumenci decydują się na zakupy przez Internet, także jeśli mowa o różnego rodzaju sprzętach samochodowych. Nie ma w tym nic dziwnego, bo takie rozwiązanie jest wygodne i to z wielu powodów. Przede wszystkim nie trzeba tracić czasu na dojazd i przemieszczanie się po różnych sklepach. W wyszukiwarce internetowej można szybko porównać ceny konkretnego modelu w wielu miejscach. Jeśli jednak nie jesteś przekonany do zakupu kompresora samochodowego w sklepie online, możesz wybrać zakupy stacjonarne. Tego typu urządzenia znajdziesz np. w sklepach budowlanych, z różnego rodzaju narzędziami, a niekiedy nawet w marketach. Cena modelu zależy od producenta i przeznaczenia. Zwykle wynosi kilkaset złotych.

P5: Jak podłączyć mini kompresor samochodowy?

Aby podłączyć mini kompresor samochodowy do gniazda zapalniczki samochodowej, trzeba użyć specjalnego zasilacza 12 V. Najczęściej stanowi on jeden z elementów zestawu, więc nie trzeba się martwić o ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z użytkowaniem sprzętu. Przy zakupie warto dokładnie dowiedzieć się, jak długi jest kabel, aby móc określić, czy praca z użyciem kompresora samochodowego będzie wygodna. Długość przewodu powinna wynosić kilka metrów. Jeśli nigdy nie korzystałeś z kompresora, nie musisz się martwić. Jego obsługa jest prosta, a jeśli zakupisz dobrej jakości sprzęt, możesz być pewny, że wszystkie ważne informacje zostaną ujęte w instrukcji. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.04.21

 

Jazda na oponie bez powietrza nie jest dobra dla samochodu ani bezpieczna dla jego pasażerów. Kierowca, który zorientuje się, że z jednej z opon uszło powietrze, powinien od razu zjechać na pobocze lub w pierwsze możliwe miejsce, gdzie będzie mógł bezpiecznie ocenić, co było przyczyną awarii. Jednak nie zawsze jest to od razu możliwe warto zatem dowiedzieć się, jak długi odcinek drogi można przejechać na oponie bez powietrza. 

 

Jak rozpoznać, że z opony zeszło powietrze? 

Wielu kierowców, którzy nie doświadczyli jeszcze jazdy na tzw. “kapciu”, zastanawia się, w jaki sposób rozpoznać, że powietrze uszło z opony. Pierwszym jasnym sygnałem dla kierowcy jest nagłe pogorszenie w prowadzeniu pojazdu, które objawia się ściąganiem samochodu w lewą lub w prawą stronę. Jadąc autem na wprost, kierownica zacznie samoczynnie skręcać w jednym kierunku, nawet jeśli na drodze są koleiny. Innym sygnałem świadczącym o niskim ciśnieniu w ogumieniu jest nieregularna praca układu zawieszenia. Jadąc po nierównościach, słyszalne będą odgłosy stukania. Kiedy powietrze całkowicie zejdzie z opony, kierowca słyszy charakterystyczny dźwięk podobny do klaskania. Odczuwalne są także wibracje w całym pojeździe, a szczególnie czuć je na kierownicy i pod pedałem hamulca. Jeśli samochód stoi na parkingu, widoczną oznaką uchodzącego powietrza jest spłaszczona opona. Wówczas należy dopompować koło na miejscu. W takiej sytuacji dobrze mieć kompresor samochodowy

Z jaką prędkością należy jechać na przebitej oponie?

Jazda na przebitej oponie powinna trwać jak najkrócej. O ile kierowca w porę zorientuje się, że doszło do przebicia, ma szansę wyhamować pojazd np. na autostradzie. Ważne jednak jest to, aby hamowanie z przebitą oponą wykonywać powoli i bez gwałtownych ruchów. Dozwolona prędkość na polskich autostradach wynosi 140 km/h. Zalecane jest, aby do prędkości 50 km/h wytracać szybkość, hamując tylko silnikiem. Hamowanie silnikiem odbywa się poprzez pedał gazu i redukcję biegów. Dopiero przy bezpiecznej prędkości 50 km/h można zacząć używać hamulca nożnego. Najgorsze co można zrobić w sytuacji, gdy kierowca porusza się z dużą szybkością to wykonywanie nagłego manewru hamowania. Niektórzy producenci opon znaleźli rozwiązanie, które jest stosowane w coraz większej liczbie nowych pojazdów. Jest to tzw. technologia RunFlat. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne i pomocne, szczególnie dla osób, które często poruszają się po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Opona z technologią RunFlat ma wzmocniony brzeg, czyli ścianę boczną ze specjalną wkładką. Zapewnia ona bezpieczeństwo nawet po przebiciu opony. Wówczas kierowca może jechać z prędkością 80 km/h i pokonać odległość 80 km. Ważne, aby opony z RunFlatem były założone w pojeździe, który ma czujniki ciśnienia. 

 

Jaką odległość można pokonać na całkowitym braku powietrza w oponie? 

Wielu kierowców zastanawia się, jaką odległość można pokonać na oponie, z której uszło powietrze. Wszystko zależy od tego, czy powietrze zeszło zupełnie, czy widać tylko niewielki ubytek ciśnienia. W przypadku całkowitego ujścia nie należy rozpoczynać jazdy takim samochodem, nawet jeśli do stacji paliw jest krótka droga i jest tam kompresor. Ogromne ryzyko stanowi przejechanie nawet 100 – 200 metrów z minimalną prędkością 5 km/h. W najlepszym przypadku może dojść do trwałego uszkodzenia opony. W najgorszym do wymiany będą nadawać się zarówno opona, jak i felga. Uszkodzona opona w trakcie jazdy nagrzewa się i dochodzi do jej przegrzania, a co za tym idzie, znacznego osłabienia gumy. Nie jest to widoczne, jednak ryzyko eksplozji uszkodzonej opony przy prędkości 130 – 140 km/h jest bardzo duże. Oprócz tego uszkodzenie jednego koła wiąże się z wymianą przynajmniej kompletu ogumienia na jednej osi pojazdu. Rzadko kiedy istnieje możliwość dokupienia jednej alufelgi i jednej opony. Większość sprzedawców handluje kompletami lub 2 sztukami. Tym bardziej że zalecane jest, aby wymiany dokonywać parami. Oznacza to, że jeśli zajdzie potrzeba wymiany jednej opony, zaleca się wymienić drugą na taki sam model. W pojazdach osobowych dopuszczalne jest zakładanie innych opon, ale tylko parami. 

Jakie jest ryzyko jazdy na zbyt niskim ciśnieniu? 

Ryzyko jazdy na oponie, z której uchodzi powietrze, jest bardzo duże, ponieważ w każdej chwili może dojść do eksplozji gumy. Wówczas kierowca traci panowanie nad samochodem i zostaje wyrzucony z drogi na przeciwległy pas lub na pobocze. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która może doprowadzić do tragedii. Badania pokazują, że do wielu wypadków drogowych dochodzi właśnie z powodu problemu z ogumieniem. Niestety, wielu kierowców bagatelizuje niewielki spadek ciśnienia w ogumieniu. Należy pamiętać, że nawet niewielki ubytek powietrza jest oznaką uszkodzenia opony, wentyla lub felgi. Przy większej prędkości może on doprowadzić do tragedii.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.04.21

 

Powolne uchodzenie powietrza z opon to problem wielu kierowców. Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli osoba użytkująca samochód nie wie, z jakiego powodu ciśnienie regularnie spada. Jak się okazuje, istnieje kilka sytuacji, które mogą doprowadzić do powolnego spadku ciśnienia w ogumieniu. Co warto wiedzieć o tym zjawisku? 

 

Dlaczego ciśnienie z opon uchodzi? 

Powodów uchodzenia ciśnienia z opon może być kilka. Na samym początku warto sprawdzić, czy opona lub felga nie zostały uszkodzone podczas szybkiego wjechania na krawężnik, lub po najechaniu na dziurę w jezdni. Jeśli nie ma widocznego uszkodzenia, warto zobaczyć, czy opona nie ma wbitego gwoździa lub innego elementu powodującego rozszczelnienie. Należy przejrzeć ją dokładnie, zaczynając od zewnętrznej strony. Następnie powinno się sprawdzić czoło opony, a na samym końcu stronę wewnętrzną. Podczas sprawdzania pomocny może się okazać podnośnik samochodowy, dzięki któremu jedna strona pojazdu zostanie uniesiona. Wykonując ten zabieg, należy podłożyć pod przynajmniej dwa koła kawałki drewna lub specjalne podkładki zapobiegające przemieszczaniu się auta, które stoi na biegu jałowym oraz bez zaciągniętego hamulca ręcznego. 

 

Czy uszkodzona felga lub wentyl mogą powodować uchodzenie powietrza?

Nie każdy kierowca ma świadomość, że uchodzenie powietrza z opon może być spowodowane nie tylko wbitym ciałem obcym w gumę. Powodem nieszczelności jest także uszkodzona felga, która powoduje rozszczelnienie opony na rantach. Do uszkodzenia felgi może dojść podczas uderzenia. Z tego względu zaleca się, aby pokonywać wszelkie przeszkody z niską prędkością. Znacznie częściej na uszkodzenia narażone są felgi, na które są założone opony bez rantów ochronnych. Wówczas nawet najmniejsze otarcie o krawężnik może spowodować rysę lub uszczerbienie. Innym powodem uchodzenia powietrza z opon jest uszkodzenie wentyla. Nieszczelny wentyl powoduje, że ciśnienie z koła uchodzi bez żadnej oznaki. Jedynym rozwiązaniem takiego problemu jest wymiana wentyla na nowy. Wymiany można dokonać u wulkanizatora za około 10 – 20 zł. 

Co jaki czas należy kontrolować ciśnienie? 

Ciśnienie w ogumieniu należy kontrolować regularnie. Najbezpieczniej sprawdzać je minimum dwa razy w miesiącu oraz przed dłuższą podróżą. Do tego celu niezbędny będzie dobry kompresor do auta ze wskaźnikiem ciśnienia. Osoby, które mają w domu więcej niż jedno auto, powinny zakupić takie urządzenie, ponieważ jest to praktyczniejsze niż ciągła jazda na stację paliw lub do wulkanizatora. 

 

Czy samo napompowanie opony wystarczy, czy należy zmienić koło?

Wiele osób zastanawia się, czy w momencie uchodzenia powietrza z koła konieczna jest jego wymiana. Wszystko zależy od tego, czy ciśnienie spada w krótkim czasie, czy uchodzi powoli. Oczywiście bezpieczniej jest zmienić koło na zapasowe i pojechać z uszkodzonym do zakładu wulkanizacyjnego. Szczególnie jeśli auto będzie poruszać się po autostradzie czy drodze szybkiego ruchu. 

 

Czy istnieją systemy sygnalizujące o niskim ciśnieniu w oponie?

W większości nowych samochodów są wbudowane specjalne czujniki ciśnienia powietrza w oponach. Kierowca widzi aktualne pomiary na komputerze pokładowym wewnątrz pojazdu i ma stałą możliwość kontrolowania ciśnienia. Dodatkowo system ten ostrzega kierowcę o nagłym lub umiarkowanym stopniu zmniejszenia się ciśnienia w ogumieniu. Istnieje także możliwość dokupienia takiego zestawu do starszego pojazdu. Gotowe zestawy do montażu to koszt około 150 – 250 zł w zależności od ich rodzaju.  

Jakie są objawy złego eksploatowania ogumienia? 

Opony są jednymi z najbardziej narażonych elementów całego pojazdu, ponieważ mają stały i bezpośredni kontakt z podłożem. Nic dziwnego, że zaleca się ich wymianę co 5 lat. Opony to jeden z wielu elementów, na którym nie należy oszczędzać. Warto pamiętać, że to od nich zależy, jak szybko uda się wyhamować samochód przed przeszkodą. Ważne jest również to, aby odpowiednio dbać o opony. Często kierowcy ruszają agresywnie, ostro hamują lub pokonują zakręty z dużą prędkością. Takie praktyki znacznie skracają czas eksploatacji ogumienia. Nadmierne zużycie bieżnika po wewnętrznej i zewnętrznej stronie może być przyczyną niskiego ciśnienia lub nieprawidłowego ustawienia geometrii kół, którą należy skontrolować jeśli pojazd źle się prowadzi. Częste problemy ze zbieżnością kół mają samochody po naprawie zawieszenia oraz po najechaniu na przeszkodę znajdującą się na drodze. Źle ustawiona geometria może objawiać się także lekkim skręcaniem kierownicy, gdy samochód jedzie prosto. Większe zużycie bieżnika w części środkowej może natomiast świadczyć o zbyt dużej ilości powietrza w oponie.  

 

Czy stan zawieszenia wpływa na zużycie opon? 

Jak się okazuje, stan zawieszenia ma równie duży wpływ na zużycie opon co nieprawidłowe ciśnienie. Nieregularne zużycie bieżnika może być oznaką nieprawidłowej zbieżności kół lub niesprawnego zawieszenia. Poszarpane opony to oznaka zużytych amortyzatorów, które nieprawidłowo pracują i źle amortyzują nierówności. W takiej sytuacji, przed dokonaniem wymiany kompletu opon na nowe, warto najpierw sprawdzić stan zawieszenia.