Jak korzystać z CB radia?

Ostatnio aktualizowane: 18.07.24

 

CB radio to przydatne urządzenie, które przyda nam się w dłuższej podróży. Dzięki niemu możemy uniknąć mandatu, ominąć utrudnienia na drodze czy znaleźć najlepszą trasę. Gadżet ułatwia życie kierowcom, dlatego warto zdecydować się na jego zakup i dowiedzieć się, jak go prawidłowo używać. 

Co to jest i jak działa CB radio?

CB radio to urządzenie, które służy do komunikacji głosowej poprzez ogólnodostępną częstotliwość radiową. Nazwa sprzętu pochodzi od angielskich słów Citizen Band, oznaczających pasmo obywatelskie. Obecnie sprzęt wykorzystywany jest głównie przez kierowców, którzy używają go do komunikacji na drogach. 

CB radio działa w paśmie 26,960-27,400 MHz podzielonym na 40 kanałów. Każdy z nich pozwala na prowadzenie niezależnych rozmów, jednak, aby komunikacja była możliwa, dwa radia muszą być ustawione na tym samym kanale. CB radio umożliwia jednoczesne nadawanie lub odbieranie sygnału. Dlatego jeśli chcemy coś powiedzieć, powinniśmy nacisnąć przycisk nadawania umieszczony przy mikrofonie. 

Urządzenie działa na zasadzie rozgłoszeniowej. Oznacza to, że każdy, kto ustawił CB radio na dany kanał, słyszy, co mówią inne osoby znajdujące się w zasięgu. Dzięki temu mamy możliwość mówienia do dowolnej liczby osób i odbierania komunikatów od różnych użytkowników.

Zalety i wady CB radia

Największą zaletą CB radia jest jego nieskomplikowana obsługa oraz to, że z urządzenia może korzystać wiele osób w różnych częściach kraju. Dzięki CB możemy otrzymać wiele przydatnych informacji. Nie chodzi tutaj jedynie o wzajemne ostrzeganie się przed patrolem policji, choć często jest to powód zakupu sprzętu. Główną funkcją urządzenia jest ułatwienie innym uczestnikom ruchu drogowego poruszania się po drodze. CB radio powala nam poinformować kierowców o wypadku na trasie czy też udzielić im wskazówek o najbliższym punkcie naprawczym lub tanim noclegu. Ostrzeżemy też innych przed pijanymi pieszymi, rowerzystami bez odblasków czy niebezpiecznymi kierowcami. Często zdarzają się również komentarze o stylu jazdy innych uczestników ruchu, na przykład o jeździe na długich światłach czy braku kierunkowskazu. 

Minusem CB radia jest konieczność instalacji anteny oraz dodatkowych urządzeń w samochodzie. Komunikacja przez urządzenie nie jest także pozbawiona szumów, zakłóceń i trzasków. Oprócz konkretnych informacji, często zdarzają się również wulgarne komentarze, których nie da się uniknąć. Może być to kłopotliwe podczas podróży z innymi osobami, w szczególności z dziećmi. 

 

Jak korzystać z CB radia?

W standardowym wydaniu CB radio działa na 40 kanałach. Kanał drogowy, który wykorzystują kierowcy do komunikacji na trasie, ma numer 19. To tutaj prowadzi się rozmowy na temat kontroli policyjnych, wypadków na drogach czy innych utrudnieniach. Kanał 28 to z kolei ogólny kanał wywoławczy. Kierowcy spotykają się na nim, aby przejść na inny wolny kanał i porozmawiać. Kanał 9 to kanał ratunkowy, umożliwiający wezwanie pomocy i służb ratunkowych.

 

Etykieta i slang

Należy pamiętać o tym, że naszych rozmów może słuchać wielu kierowców, zarówno w kraju, jak i za granicą. Musimy przestrzegać etykiety i zachowywać się kulturalnie, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi zasadami prowadzenia rozmów przez CB radio. 

Nie używajmy CB radia do nadawania muzyki, reklam czy retransmisji, gdyż urządzenie służy do komunikowania się. Przed rozpoczęciem rozmowy upewnijmy się, że kanał jest wolny i sprawdźmy, czy nasze wywoływanie nie przerwie łączności. Rozmowy w paśmie sprzętu prowadzone są tak zwaną metodą simplex. Według niej na jednym kanale może mówić tylko jedna osoba w danym momencie. 

Wśród użytkowników CB radia przyjęło się, że do innych osób zwracają się „kolego” lub „koleżanko”.  Jeśli chcemy włączyć się do prowadzonej przez innych rozmowy, powinniśmy zastosować zwrot „BREAK”. Rozmawiające osoby powinny dość szybko dopuścić nas do głosu, mówiąc: „daj/proszę break”. Jeśli nie mogą przerwać, użyją zwrotu „zaczekaj break”. Pamiętajmy także, że na każdym kanale pierwszeństwo mają rozmowy na hasło „RATUNEK”.  

Przed rozpoczęciem korzystania z CB radia, warto zapoznać się też z popularnymi hasłami zaczerpniętymi ze slangu użytkowników urządzenia. Największą różnorodność usłyszymy wśród określeń policjantów, których nazywa się misiami, miśkami, niebieskimi, pieczarkami, gumisiami czy federalnymi. Mobilki to samochody z CB radiem. Znając te określenia nikogo już nie zdziwi zdanie „Uważajcie Mobilki, miśki na Armii Krajowej”.

Inne popularne hasła to między innymi krokodyle, czyli Inspekcja Transportu Drogowego, a także nazywanie radaru ręcznego suszarką lub patelnią. Powszechne są również komunikaty takie jak: mierzyć temperaturę, czyli namierzyć samochód na radar lub miśki na hulajnogach/odkurzaczach, czyli policjanci na motorach. 

Swoje określenia zyskały również wybrane marki ciężarówek. Samochód MAN nazywany jest Mańkiem, Scania to Skakanka, Renault to Renia, a Jelcz określany jest mianem Jelonka.  Ciekawe jest również określenie karetki na sygnale, na którą mówi się erka na bombach lub… łapiduchy na dyskotece.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ