PZU zgłoszenie szkody – wszystko co należy wiedzieć

Ostatnio aktualizowane: 18.07.24

 

Zgłaszanie szkody w towarzystwie ubezpieczeniowym jest o wiele łatwiejsze niż kilka lat temu. Dawniej różnego typu zdarzenia były zgłaszane za pośrednictwem agenta, a obecnie każdy może zgłosić szkodę lub zdarzenie na wiele dostępnych sposobów. Odpowiednie przygotowanie, które w szczególności opiera się na zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów oraz zdjęć sprawia, że każda osoba może samodzielnie dokonać zgłoszenia, a także mieć stały nadzór nad poszczególnymi etapami. 

 

Wypadki, kradzieże lub akty wandalizmu to częste zdarzenia, które mogą spotkać każdego. Bardzo często z winny innego, nieostrożnego kierowcy lub uczestnika ruchu właściciel pojazdu zostaje zmuszony do skorzystania z opcji zgłaszania szkody w towarzystwie ubezpieczeń, gdzie zawarta jest polisa OC. Dostępność różnego rodzaju możliwości dotyczących pomocy po zdarzeniu drogowym sprawia, że każdy może znaleźć wygodny sposób na kontakt z ubezpieczycielem. Działające na rynku towarzystwa udostępniają swoim klientom możliwość zgłoszenia przez Internet, za pomocą infolinii lub u agenta gdzie została wykupiona polisa. 

Większość osób jest przyzwyczajona do tego, że coraz rzadziej występuje konieczność, aby udać się do placówki konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Kierowcy wykupują polisy u agentów lub za pomocą Internetu. Coraz częściej infolinie schodzą na dalszy plan, jeśli klient ma możliwość wygodnego wypełnienia wniosku dostępnego na stronie internetowej. Zaletą załatwiania spraw przy pomocy Internetu jest możliwość wykonania tego o dowolnej porze dnia, niezależnie od tego, gdzie człowiek się znajduje. Oprócz tego osoba korzystająca z wniosku dostępnego w Internecie może go wypełniać powoli i sprawdzić kilka razy przed wysłaniem. Na infolinii nie ma takiej możliwości, co sprawia, że często zdarzają się błędy utrudniające weryfikację zgłoszenia, przez co dochodzi do sporych opóźnień. 

Warto także wiedzieć, że zgłoszenie szkody przez Internet sprawia, że osoba ma cały czas dostęp do procesu weryfikacji i może sprawdzić, jak przebiega likwidacja. W ten sposób poszkodowany zostaje także poinformowany o konieczności uzupełnienia brakujących dokumentów, co jest bardzo istotne, jeśli chodzi o czas. Jedyny kłopot, jaki pojawia się przy zgłoszeniu internetowym to konieczność dokładnego opisania zdarzenia, co jest związane z koniecznością spokojnego przemyślenia oraz odtworzenia całego wypadku. Mimo tego coraz więcej ludzi przekonuje się do możliwości, jakie daje Internet oraz do wygodnego sposobu przesłania wszystkich niezbędnych dokumentów. Do wniosku składanego za pomocą kanału internetowego można dodać skany lub wykonane telefonem komórkowym zdjęcia.  

 

PZU – zgłoszenie szkody

PZU to jedno z najbardziej znanych i zaufanych towarzystw ubezpieczeniowych. Nic więc dziwnego, że wiele osób chętnie korzysta z ofert przygotowanych przez ubezpieczyciela. Zakład daje swoim klientom możliwość zgłaszania szkód lub zdarzeń losowych na wiele sposobów. Popularnym rozwiązaniem jest wypełnienie formularza internetowego, jeśli zgłoszenie dotyczy pojazdu i mienia, ubezpieczenia na życie lub szkody na osobie. Równie często osoby zgłaszającej szkodę korzystają z czatu wideo z pracownikiem towarzystwa lub kontaktują się, dzwoniąc pod numery telefonów 801 102 102 oraz 22 566 55 55. Kontaktując się przez telefon można także skorzystać z opcji wysłania wiadomości SMS o treści „SZKODA” na numer 4102. Osoba odpowiedzialna za obsługę zwrotnie skontaktuje się i przyjmie zgłoszenie. Zdarzenie drogowe można także zgłosić, odwiedzając najbliższy oddział PZU lub kontaktując się z agentem, przez którego została zawarta polisa ubezpieczeniowa. 

Od pewnego czasu PZU oferuje kompleksową obsługę swoich klientów za pośrednictwem Internetu. Specjalna platforma, gdzie można zgłaszać szkody bez konieczności bezpośredniego kontaktu z pracownikiem, sprawia, że cały proces jest znacznie łatwiejszy od tradycyjnego dzwonienia na infolinię lub wizyty w oddziale. Za pomocą formularza PZU – zgłaszanie szkód dostępnego przez całą dobę 7 dni w tygodniu można poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że sprawa od razu trafia do systemu nadzorowanego przez pracowników PZU. W ten sposób osoby sprawujące nadzór nad zgłoszonymi szkodami mogą od razu zająć się sprawą, co zdecydowanie przyspiesza załatwienie sprawy. Zgłoszenie szkody w PZU online jest wygodne, ponieważ do wniosku od razu można dołączyć całą dokumentację w postaci skanów lub fotografii, a także dokumentów pojazdu.

Po wypełnieniu wniosku online na adres e-mail, który jest podany w zgłoszeniu, towarzystwo ubezpieczeniowe wyśle wiadomość w postaci potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia, gdzie będą wszystkie niezbędne informacje takie jak numer sprawy. W wiadomości będzie także informacja dotycząca oględzin pojazdu przez specjalistę. Oprócz tego każda osoba zgłaszająca szkodę przez Internet może wyrazić chęć sprawdzania, na jakim etapie jest zgłoszenie. PZU – śledzenie sprawy jest bardzo wygodną opcją pozwalającą kontrolować postępy w likwidacji szkody. Osoba zgłaszająca, za pośrednictwem adresu e-mail, otrzymuje wiadomość, gdzie znajduje się numer PIN, za pomocą którego można się zalogować do portalu na stronie www.pzu.pl

 

Zgłoszenie szkody PZU – w jakim terminie? 

Wypadek lub kolizja są zdarzeniami powodującymi duży stres, jednak nawet w takiej sytuacji należy zachować spokój i pamiętać o tym, aby na czas powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym jest wykupiona polisa. W przypadku PZU oraz szkody z OC należy działać natychmiast i zgłosić zdarzenie jak najszybciej. Szkody z AC trzeba zgłosić do 7 dni od dnia zdarzenia, jednak w przypadku kradzieży lub wandalizmu czas na zawiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego wynosi jedynie 12 godzin. Po upływie tego czasu firma może podważyć przypadkowość czynu, dlatego też w takich sytuacjach najważniejsze jest sprawne i szybkie działanie. Warto wiedzieć, że szkody nie trzeba zgłaszać osobiście. Może tego dokonać osoba bliska lub ktoś zaufany, jednak należy podać wszystkie niezbędne informacje. 

W sytuacji, gdy osoba zgłaszająca nie jest sprawcą wypadku lub kolizji konieczne jest sporządzenie pisma – oświadczenie sprawcy szkody PZU. Wielu sprawców jednak nie chce się przyznawać do winy lub próbuje znaleźć inny sposób rozwiązania sytuacji, wówczas konieczne jest wyegzekwowanie dokumentu. W treści dokumentu muszą znaleźć się data oraz miejsce zdarzenia, opis okoliczności, a także dane uczestników wraz z nazwami firm, gdzie zawarte są ubezpieczenia oraz numery polis. Oświadczenie dotyczące okoliczności zdarzenia drogowego dla PZU oraz innego ubezpieczyciela jest podstawą do tego, aby wypłacić odszkodowanie, dlatego też należy zrobić to bardzo starannie. W zależności od sytuacji warto zastanowić się, czy konieczne będzie zawiadomienie zakładu, w którym jest wykupiona polisa. Niektóre szkody takie jak drobne otarcia lub inne delikatne uszkodzenia lepiej rozwiązać na miejscu i spróbować dojść do porozumienia z uczestnikiem zdarzenia. Oficjalne zgłoszenie sprawi, że ubezpieczyciel odbierze zniżki za OC, co automatycznie podniesie cenę za wykupienie najbliższej polisy. 

W jaki sposób uzyskać wysokie odszkodowanie? 

Uzyskanie odszkodowania jest uzależnione bezpośrednio od towarzystwa ubezpieczeniowego. W przypadku szkody konieczne jest jak najlepsze przedstawienie zaistniałego zdarzenia. Bardzo przydatne będą dobrej jakości zdjęcia wykonane z miejsca zdarzenia, a także relacje świadków, którzy widzieli, co stało się na miejscu wypadku czy kolizji. Dokładne zebranie wszystkich informacji sprawi, że zakład ubezpieczeniowy nie będzie miał podstaw, aby podważyć zasadność wypłacenia pieniędzy w postaci należnego odszkodowania.  

Co należy zrobić w momencie powstania szkody? 

Osoby, które mają ubezpieczenie w PZU, powinny wiedzieć jakie dokumenty należy przygotować w momencie szkody lub zdarzenia losowego. Jak należy się zachować w trakcie konkretnego przypadku? Poniżej znajduje się ogólna instrukcja, która pomoże rozwiać wątpliwości, w jaki sposób postąpić w trakcie szkody. 

Zdarzenia komunikacyjne – zgłoszenie szkody

Po kolizji z udziałem osób poszkodowanych należy wezwać policję oraz pogotowie, a także zadbać o ludzi, którzy ucierpieli w trakcie zdarzenia. Uszkodzone pojazdy trzeba zabezpieczyć i w razie potrzeby przesunąć na pobocze, aby nie utrudniały ruchu. Konieczne jest wykonanie fotografii uszkodzonych elementów pojazdu oraz spisanie oświadczenia, a następnie zgłoszenie szkody wraz z kompletem dokumentów. Zgłoszenie szkody komunikacyjnej w PZU wymaga przygotowania skanów lub zdjęć dowodu rejestracyjnego, oświadczenia sprawcy lub notatki policyjnej, a także numeru konta bankowego, na które zostanie wypłacone odszkodowanie. W przypadku wypadku z osobami rannymi konieczne jest wezwanie pogotowia i policji, a także właściwe zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz udzielenie pomocy poszkodowanym. Nie wolno jednak przemieszczać samochodów, pomimo tego, że mogą sprawiać utrudnienia w ruchu. Po zakończonym leczeniu należy zgłosić zdarzenie, a następnie zgłosić uszkodzenie auta. W sytuacji włamania z kradzieżą wyposażenia samochodu trzeba zgłosić sprawę na policję, a następnie mając wszystkie dokumenty z miejsca zdarzenia skontaktować się z firmą ubezpieczeniową. Bardziej skomplikowane procedury dotyczą kradzieży samochodu, ponieważ PZU będzie wymagać od zgłaszającego dokumentów takich jak: Potwierdzenie zakupu pojazdu, dowód rejestracyjny, potwierdzenie z policji o zdarzeniu, karta pojazdu, komplet kluczyków oraz komplet sterowników do urządzeń antykradzieżowych. 

Dom i majątek – zgłoszenie szkody 

Jednym z najczęściej występujących zdarzeń w blokach lub kamienicach jest zalanie mieszkania. Każda osoba, która miała problem z taką awarią, powinna wiedzieć co zrobić po zalaniu. Najważniejsze jest zatrzymanie awarii oraz zabezpieczenie miejsca, gdzie doszło do wycieku wody. Warto także skorzystać z pomocy hydraulika, który pomoże usunąć szkodę. Przed tym należy wykonać zdjęcia uszkodzeń, które następnie trzeba dołączyć do zgłoszenia. Zakład ubezpieczeń dopilnuje, aby zorganizować pomoc i usunąć awarię do końca. Następnie trzeba zgłosić szkodę do PZU i wysłać wszystkie niezbędne dokumenty wraz ze zdjęciami. W przypadku przepięcia należy pozostawić uszkodzone urządzenia do oględzin, sporządzić listę zepsutych sprzętów, a następnie wykonać zgłoszenie. Koniecznie trzeba dołączyć rachunki z zakupów lub karty gwarancyjne, a do tego numer konta bankowego do wypłaty odszkodowania.  

 

PZU życie – zgłoszenie szkody 

Zgłaszając szkodę dotyczącą obrażeń ciała powstałych w wypadku samochodowym z OC, należy wezwać pogotowie i policję, a następnie zgłosić zdarzenie bezpośrednio do PZU. Oprócz tego poszkodowany musi zgłosić uszkodzenie samochodu, kompletując wszystkie dokumenty. Do tego należy dołączyć oświadczenie sprawcy wraz z notatką policyjną oraz opis okoliczności zdarzenia, a także dokumentację medyczną. W sytuacji obrażenia ciała w wypadku samochodowym, gdzie wykorzystuje się NNW kierowcy oraz pasażerów należy także wezwać pogotowie i policję na miejsce wypadku. Następnie trzeba dokonać zgłoszenia szkody w PZU w przypadku obrażeń ciała po zakończeniu leczenia, jednak nie później niż 3 lata od daty wypadku. Konieczne będzie dokonanie zgłoszenia uszkodzenia auta wraz z kompletem dokumentów. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ