Jak sprawdzić punkty karne?

Ostatnio aktualizowane: 18.07.24

 

Każdy kierowca doświadczył nieprzyjemnej sytuacji związanej z kontrolą policji. Najczęściej dochodzi do niej w momencie, gdy osoba kierująca samochodem złamała przepisy i konieczne jest wystawienie mandatu oraz wpisanie punktów karnych za dane wykroczenie. Poruszając się autem, warto wiedzieć, za co grożą kary oraz kiedy należy liczyć się ze stratą prawa jazdy. Oprócz tego dobrze jest się dowiedzieć, w jaki sposób sprawdzić ilość punktów karnych zgromadzonych na koncie. 

 

Jak sprawdzić punkty karne? 

Każdy kierowca, który dużo jeździ, powinien wiedzieć gdzie sprawdzić punkty karne, aby uniknąć sytuacji przekroczenia granicy, powyżej której grozi utrata uprawnień do kierowania pojazdami. Jeżeli dana osoba jeździ ostrożnie i zawsze przestrzega przepisów, nie musi się martwić ilością punktów karnych. Co innego w sytuacji, gdy ktoś nagminnie łamie przepisy prawa, a wykroczenia zdarzają się za często. Bardzo łatwo otrzymać od policji 10 punktów za przekroczenie prędkości czy 6 za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. 

O tym, jak sprawdzić ilość punktów karnych kierowca informowany jest na kursie. Dla mniej uważnych pozostaje Internet oraz dostęp do profilu zaufanego. Metoda jest wygodna, ponieważ nie trzeba ruszać się z domu, aby dowiedzieć się, ile pozostało do granicy 24 punktów. 

 

Profil zaufany – punkty karne 

Kierowcy nieposiadający profilu zaufanego mogą go bardzo łatwo założyć. Najszybszą metodą jest skorzystanie z banku mającego zgodę na potwierdzanie danych osobowych swoich klientów. Są to m.in.: Bank PKO BP, Santander, Pekao, mBank, Alior Bank, Inteligo, a także Millenium. Posiadacze kont w tych bankach po zalogowaniu mogą wygodnie i bezproblemowo wybrać odpowiednią zakładkę, a następnie pozytywnie przejść weryfikację za pomocą SMS. Jeśli nie ma możliwości skorzystania z opcji udostępnionej przez bank, warto zdecydować się na wypełnienie wniosku na stronie https://pz.gov.pl/pz/index oraz potwierdzenie tożsamości w najbliższej placówce. 

Sprawdzanie punktów karnych

Osoby posiadające już profil zaufany mogą w każdej chwili zalogować się na swoje konto i sprawdzić ilość znajdujących się punktów. Jak to zrobić? Poniżej znajduje się instrukcja, która krok po kroku przeprowadzi przez cały proces. 

Po otworzeniu przeglądarki internetowej należy wejść na stronę https://obywatel.gov.pl/ i odnaleźć zakładkę „Kierowcy i pojazdy”. 

Następnie po kliknięciu wybranej zakładki otworzy się sekcja „Kary i mandaty”, gdzie należy wybrać opcję „sprawdź swoje punkty karne (usługa online)”. 

Po kliknięciu wybranej opcji użytkownik zostanie przekierowany do strony profilu zaufanego, gdzie należy się zalogować w wybrany przez siebie sposób. 

Gdy nastąpi poprawne zalogowanie, pojawi się pole z wymaganym podpisem dokumentu. Wówczas należy wybrać opcję „Podpisz podpisem zaufanym”, a następnie zweryfikować całą operację kodem, który przyjdzie w wiadomości SMS.

Jeśli cały proces logowania i weryfikacji przebiegnie poprawnie, wówczas na stronie wyświetli się informacja o tym, ile punktów karnych znajduje się na danym koncie.  

Po zalogowaniu na konto kierowca widzi dokładną liczbę punktów karnych zarówno tych aktywnych, jak i tymczasowych, czyli przyznanych, ale czekających na orzeczenie sądu, jeśli kierujący pojazdem odmówił przyjęcia mandatu. Oprócz tego właściciel konta może zobaczyć, kiedy doszło do wystawienia mandatu, jakie były okoliczności zdarzenia oraz jaka jest data otrzymania. Warto jednak wiedzieć, że baza danych jest aktualizowana raz dziennie, co oznacza, że świeże informacje mogą być widoczne dopiero na drugi dzień. Zaletą możliwości sprawdzenia stanu konta przez profil zaufany jest opcja pozwalająca na stworzenie gotowego pliku PDF do wydrukowania. 

 

Czy można sprawdzić punkty karne bez profilu zaufanego? 

Osoby, które nie mają dostępu do profilu zaufanego również mogą uzyskać informacje o ilości punktów karnych zgromadzonych na koncie. Aby sprawdzić stan konta, można udać się na najbliższy komisariat, gdzie niezbędne będzie okazanie dowodu osobistego lub paszportu potwierdzającego tożsamość. Z tego powodu nie ma możliwości otrzymania informacji np. przez telefon czy na adres e-mail. Osoby, które potrzebują specjalnego zaświadczenia z policji o ilości zgromadzonych punktów karnych do pracy, muszą udać się osobiście na komendę. Wówczas dokument wygenerowany z profilu zaufanego może być niewystarczający i konieczne będzie zapłacenie 17 zł w kasie urzędu miasta lub gminy, ewentualnie przelanie pieniędzy na podane konto oraz udanie się z potwierdzeniem zapłaty na komisariat. Po sprawdzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów policjant wystawi zaświadczenie. 

Punkty karne – limit 

Okazuje się, że limit punktów jest dla kierowców o wiele gorszą karą niż zapłacenie nawet kilku mandatów w ciągu roku. Z tego względu policja wpisuje punkty karne według taryfikatora, a do tego dodatkowo dodaje karę finansową. Problemem przy regularnych kontrolach jest przekroczenie odgórnego limitu, co grozi zabraniem prawa jazdy. Osoby, które posiadają uprawnienia dłużej niż rok, nie mogą otrzymać  24 punktów karnych. Młode osoby posiadające prawo jazdy krócej niż rok, muszą uważać na limit.  

Wiele osób zastanawia się, co zrobić w sytuacji, kiedy przekroczy się dozwolony limit? W przypadku kierowców mających dłuższy staż starosta wydaje decyzję, w której znajdują się informacje o konieczności skierowania na egzamin sprawdzający kwalifikacje do prowadzenia pojazdów. Oprócz tego osoba skierowana musi uzyskać pozytywny wynik badań psychologicznych. W momencie, kiedy oba testy wyjdą negatywnie, kierowca traci uprawnienia i musi je od nowa uzyskać. O wiele gorzej mają niedoświadczone osoby, które prawo jazdy mają krócej niż rok. Kierowcy z krótkim stażem przekraczający granicę określoną na 20 punktów karnych tracą dokument od razu i muszą ponownie przystąpić do kursu i zdawać egzamin ponownie.  

 

Punkty karne – kasowanie 

Kasowanie punktów karnych to jedyne rozwiązanie, które może uratować kierowcę w momencie, gdy niebezpiecznie szybko zbliża się do limitu. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest poruszanie się autem zgodnie z przepisami, jednak bardzo często o otrzymaniu kolejnego mandatu decyduje przypadek. Aby uchronić się przed koniecznością ponownego zdawania egzaminu, warto wiedzieć, kiedy punkty karne się kasują. Okazuje się, że do przedawnienia dochodzi po roku od danego wykroczenia.  Właśnie z tego powodu należy pamiętać, w jakim dniu doszło do wypisania mandatu. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko przekroczenia limitu, co grozi utratą uprawnień. 

Oprócz przedawnienia kierowcę ratują także płatne kursy i szkolenia organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego – WORD. Osoby, które chcą zmniejszyć stan konta, mogą skorzystać z oferty i po zaliczonym szkoleniu skasować 6 najstarszych punktów karnych. Minusem tego rozwiązania jest konieczność zapłacenia minimum 300 zł oraz branie udziału w szkoleniu, które zazwyczaj jest organizowane w ciągu dnia, co wiążę się z koniecznością brania urlopu w pracy. Oprócz tego należy wiedzieć, że wziąć udział w kursie można jedynie raz na pół roku. Ze szkolenia  wykluczone są osoby, które już dopuściły się wykroczeń na łączną sumę 24 punktów.  

Liczba punktów karnych – za co najwięcej? 

Skoro już wiadomo, ile można mieć punktów karnych, warto dowiedzieć się, za co otrzymuje się ich najwięcej oraz jakie przewinienia mogą okazać się surowo karane przez stróżów prawa. Po przejrzeniu taryfikatora można zauważyć, że nawet za drobne przewinienia można szybko dotrzeć do limitu.  

 

Przewóz osób

Przewożenie dzieci w samochodzie w sposób niezgodny i zagrażający zdrowiu – 6 pkt

Przewożenie pasażerów bez zapiętych pasów bezpieczeństwa lub bez kasków ochronnych – 4 pkt 

Rażące naruszenie przepisów przez osobę przewożącą dzieci lub młodzież – 2 pkt

Naruszenie przepisów dotyczących transportowania osób niepełnosprawnych – 2 pkt

 

Czyny o charakterze szczególnym 

Popełnienie przestępstwa drogowego – 10 pkt

Kolizja drogowa – bezpośrednie spowodowanie niebezpieczeństwa na drodze – 6 pkt 

Kierowanie samochodem lub innym pojazdem mechanicznym po spożyciu alkoholu, lub innego środka działającego podobnie – 10 pkt

Kierowanie autem lub innym pojazdem w stanie wskazującym na nietrzeźwość, lub pod wpływem środków odurzających – 10 pkt 

Nieudzielenie pomocy podczas wypadku – 10 pkt

Spowodowanie zagrożenia w bezpieczeństwie ruchu drogowego – 6 pkt 

Spowodowanie bezpośredniego zagrożenia innej osoby poza strefą zamieszkania czy strefą ruchu – 6 pkt

Niewłaściwe zachowanie osoby kierującej względem pieszych 

Omijanie pojazdu jadącego w tym samym kierunku, który ustąpił pierwszeństwa pieszym i zatrzymał się przed przejściem – 10 pkt 

Wyprzedzanie przed przejściem i bezpośrednio na przejściu dla pieszych – 10 pkt 

Nieustąpienie pierwszeństwa osobie znajdującej się przed pasami, która chce przejść na drugą stronę jezdni w miejscu do tego wyznaczonym – 10 pkt 

Nieustąpienie pierwszeństwa człowiekowi przechodzącemu przez pasy – 10 pkt 

Wymuszenie pierwszeństwa pojazdu podczas skrętu w drogę poprzeczną, przez którą chce przejść pieszy – 10 pkt 

Niezatrzymanie samochodu lub innego pojazdu w trakcie przechodzenia przez przejście osoby niepełnosprawnej, lub człowieka z widocznie ograniczoną sprawnością ruchową – 10 pkt 

Wymuszenie pierwszeństwa pojazdu w trakcie cofania – 6 pkt 

Rozdzielania kolumny pieszych – 5 pkt 

Jazda wzdłuż przejścia dla pieszych lub po chodniku – 5 pkt 

Utrudnienie pieszym swobodnego dostępu do pojazdów komunikacji publicznej, kiedy na przystanku nie ma wydzielonej wysepki – 3 pkt

 

Ignorowanie przez kierowcę znaków oraz sygnałów drogowych 

Niestosowanie się przez kierowcę do sygnałów świetlnych na drodze – 6 pkt

Niezatrzymanie się do kontroli w momencie zobaczenia sygnały nakazującego zatrzymanie samochodu lub innego pojazdu – 8 pkt 

Ignorowanie sygnałów oraz poleceń osoby, która jest uprawniona do kierowania ruchem drogowym w sytuacji nadzwyczajnej – 6 pkt 

Niezastosowanie się do sygnałów i poleceń wydawanych przez człowieka, który jest uprawniony do kontroli – 6 pkt

Niestosowanie się kierowców do znaków drogowych – 5 pkt 

Nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego 

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 6 pkt

Nieustąpienie pierwszeństwa tramwajom i trolejbusom – 6 pkt 

Wymuszenie pierwszeństwa na rowerzystach – 6 pkt 

Nieustąpienie pierwszeństwa w trakcie włączania się do ruchu z drogi podporządkowanej – 5 pkt 

Utrudnianie przejazdu pojazdom uprzywilejowanym – 5 pkt

Złamanie zakazu zawracania – 5 pkt

Tamowanie lub utrudnianie poruszania się innych uczestników ruchu przez błędne sygnalizowanie zamierzonego manewru – 2 pkt

Jak jeździć bezpiecznie?

Niebezpieczna jazda samochodem to klucz nie tylko do utraty prawa jazdy, ale przede wszystkim brak szacunku do własnego i czyjegoś życia. Nowoczesne systemy znajdujące się w autach mają za zadanie dbać o to, aby coraz mniej osób cierpiało w wyniku wypadków drogowych. Elektronika w samochodach zwana także „aniołami stróżami” sprawdza się w wielu niebezpiecznych sytuacjach, kiedy kierowca nie jest w stanie poradzić sobie np. z wyprowadzeniem auta z poślizgu. Ilość systemów znajdujących się w samochodzie jest uzależniona m.in. od klasy pojazdu, a także od poziomu jego wyposażenia. Jakie najpopularniejsze systemy oraz rozwiązania czuwają nad bezpieczeństwem kierowcy i pasażerów, oraz pomagają w codziennym pokonywaniu kolejnych kilometrów za kierownicą? 

System ABS (Anti-Lock Braking System): Popularny i montowany od 1978 roku w większości samochodów system ABS, jak sama nazwa wskazuje, jest odpowiedzialny za zapobieganie blokowania kół w trakcie nagłego hamowania. Zasada działania Anti-Lock Braking System polega na zmierzeniu prędkości każdego koła i jednoczesnym dopasowaniu ciśnienia w układzie hydraulicznym dla każdego z obwodów. Jego głównym zadaniem jest umożliwienie zachowania właściwego toru jazdy przez utrzymanie sterowności samochodu oraz jednoczesne skrócenie drogi hamowania. 

System BAS (Brake Assist System): Współpracujący z ABS-em system uważany za asystenta hamowania uruchamia się w sytuacji, gdy kierowca nagle wciśnie pedał hamulca. Działanie BAS opiera się na czujniku, który mierzy szybkość, z jaką osoba siedząca za kierownicą wciska pedał. W sytuacji awaryjnej system zwiększa ciśnienie w układzie hydraulicznym, wspomagając tym samym siłę hamowania. W niektórych pojazdach po uruchomieniu BAS włączają się także światła awaryjne ostrzegające innych kierowców o nagłym hamowaniu. 

Czujnik cofania: Popularny w nowych samochodach czujnik parkowania pomaga zaparkować auto nawet w ciasnym miejscu. W zależności od posiadanego pojazdu konsument ma do wyboru sensory montowane na tył lub na tył i przód. 

System DAC (Downhill Assist Control): Nowoczesny system DAC wspomaga kierowcę podczas jazdy na wzniesieniach oraz w trakcie zjeżdżania ze stromych zjazdów. Downhill Assist Control zapobiega poślizgom bocznym, które często zdarzają się w trakcie poruszania po stromych wzniesieniach, szczególnie w zimie, kiedy drogi są oblodzone i zaśnieżone. 

System ESP (Electronic Stability Program): Elektroniczny system ESP wspomaga stabilizację toru jazdy samochodu w trakcie pokonywania zakrętów. Electronic Stability Program uruchamia się automatycznie w momencie, kiedy czujniki wykryją, że auto wpada w poślizg. System przyhamowuje jedno lub dwa koła, stabilizując tor jazdy. W sytuacji, gdy ESP się uruchamia, koło samochodu nie może zabuksować, co sprawia, że pojazd odzyskuje przyczepność. Jeśli mimo tego samochód wciąż traci trakcję, system odcina dopływ paliwa, przyduszając motor. 

System HSA (Hill Start Assist): System HSA zwany także hill holderem ułatwia ruszanie samochodem pod górkę. Kierowca po odpuszczeniu nożnego hamulca nie musi się obawiać, że auto się cofnie, zanim wciśnie pedał gazu. 

System CCS: System CCS to nic innego, jak tempomat, czyli urządzenie odpowiedzialne za utrzymywanie stałej prędkości pojazdu podczas jazdy. Funkcje można uruchomić, zarówno poruszając się po autostradzie, jak i w trakcie jazdy po pochyłej nawierzchni. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ