Jak ustawić CB radio?

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Przejrzałeś ranking CB radia, dokonałeś wyboru, zrobiłeś zakup i teraz zastanawiasz się, jak je ustawić? Skuteczne działanie sprzętu zależy od jego właściwej regulacji. Główną rolę odgrywa tutaj antena. Jak ją nastroić i sprawdzić jej parametry? Postaramy się podpowiedzieć. 

Od czego zacząć?

Zestaw CB radio składa się z montowanego w samochodzie radia oraz anteny, którą umieszcza się na dachu pojazdu. To właśnie antena jest najważniejszym elementem, gdyż od niej zależy skuteczność i jakość działania radia. Im dłuższa, tym ma lepsze parametry, jednak w pełni je wykorzystamy dopiero po poprawnym nastrojeniu. 

Strojenie anteny wykonamy przy użyciu niewielkiego i niedrogiego urządzenia nazywanego reflektometrem lub miernikiem SWR. W zestawie otrzymujemy również kabel łączący z CB-radiem, bez którego nie nastroimy anteny. Jeśli zestaw z miernikiem nie zawiera przewodu, musimy go dokupić oddzielnie. Strojenie przy użyciu miernika jest szczególnie ważne dla osób używających anteny na różnych autach.

Antenę stroi się pod konkretny samochód i miejsce mocowania. Po zamontowaniu sprzętu w aucie i umieszczeniu anteny na dachu możemy przystąpić do ustawiania. Nie zaleca się zmiany miejsca położenia anteny, gdyż każde jej przesunięcie wymaga ponownego strojenia. Pamiętajmy o tym, żeby ustawiać urządzenia na zewnątrz i poza zasięgiem linii wysokiego napięcia.

Jak krok po kroku nastroić antenę CB-radia?

W pierwszej kolejności należy podłączyć miernik SWR do radia i anteny. W radiu wybierzmy kanał 20, przeznaczony do strojenia. Kalibrację powinniśmy rozpocząć od wybrania na mierniku fali podającej FWD oraz naciśnięcia guzika nadawania na gruszce mikrofonu. W następnym kroku należy ustawić wychylenie wskazówki na mierniku. Zrobimy to przy pomocy pokrętła wybierając pozycję SET. 

Kolejny krok to przełączenie miernika na pozycję REF, czyli na falę odbitą. Cały czas trzeba też trzymać przycisk nadawania. Wartość wskazania powinna znajdować się w przedziale od 1 do 1,5. Wynik należy powtórzyć na skrajnych kanałach. Jeśli najlepszy wynik zostanie uzyskany na kanale 20, a na skrajnych kanałach wychylenie jest nieznaczne, to oznacza, że prawidłowo zamontowaliśmy antenę i nie musimy jej poprawiać. Jeśli nasz wynik to od 1,5 do 3, powinniśmy skrócić lub wydłużyć pręt antenowy. 

Powinniśmy zachować szczególną uwagę, żeby przy skracaniu anteny nie przesadzić. Wszystkie prace związane z docinaniem wykonujmy ostrożnie i stopniowo. W przeciwnym wypadku może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni kupić nową antenę. 

Jak nastawić kanały CB-radia?

Montując CB radio nie musimy specjalnie nastawiać kanałów. W Polsce do łączności przeznaczona została częstotliwość od 26,960 MHz do 27,410 MHz. Standardowo do dyspozycji mamy popularnie nazywaną „czterdziestkę”, czyli 40 kanałów oddalonych od siebie o 10 kHz. Aby przełączyć się między kanałami używamy przycisków na mikrofonie. Przyjęto, że większość rozmów powinno się odbywać na kanale ogólnym o numerze 19. Tutaj kierowcy wymieniają informacje o wypadkach, korkach, patrolach policji czy fotoradarach. Kanał 28 to kanał wywoławczy, na którym spotykają się kierowcy, którzy chcą przejść na inny wolny kanał i spokojnie porozmawiać. Z kolei kanał 9 jest ratunkowy i umożliwia wezwanie pomocy czy służb ratunkowych.

Jak korzystać z funkcji CB radia?

Po poprawnym ustawieniu CB radia i anteny, warto jeszcze poznać poszczególne funkcje urządzenia, aby móc jak najlepiej skorzystać z jego możliwości. Na obudowie radia znajduje się wiele oznaczeń, które postaramy się rozszyfrować.

RF Gain – to regulacja czujności radia, z której często korzysta się podczas jazdy. Funkcja służy do tego, aby uniknąć zniekształceń odebranego sygnału. Dochodzi do tego najczęściej wtedy, gdy w pobliżu znajduje się inny nadajnik CB emitujący silny sygnał. 

Local/DX – przełącznik oznaczony takim symbolem służy również do regulacji czujności, która możemy zmniejszyć lub zwiększyć. Osiągnięty efekt jest taki sam jak w przypadku wykorzystania funkcji RF Gain. 

Squelch – to funkcja, za pomocą której ustawimy odpowiedni poziom do odbieranego sygnału. W praktyce oznacza to, że w czasie jazdy kierowca może zredukować słabo słyszalne powiadomienia od innych uczestników ruchu, którzy znajdują się relatywnie daleko.

ASC – jest to odpowiednik funkcji Squelch. Jedyna różnica polega na tym, że redukcja szumów odbywa się automatycznie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla kierowców, którzy nie lubią poświęcać dużo czasu na regulację sprzętu.

MIC GAIN – dzięki tej funkcji wyregulujemy czułość mikrofonu i dostosujemy wzmocnienia bez ryzyka występowania zniekształceń. Jeżeli usłyszymy, że nasze komunikaty mają zbyt mocny sygnał, należy sięgnąć po tę funkcję. 

RX/TX – ten symbol oznacza sygnalizację pracy radia CB. W praktyce informuje kierowcę o tym, czy sprzęt pracuje w trybie nadawania (TX) czy odbioru (RX).

CH9/19 – dzięki tej funkcji szybko przełączymy się pomiędzy kanałami. Jak wcześniej wspomniano, 19 służy do rozmów, 9 to kanał ratunkowy, a 28 wywoławczy.

NB/ANL – są to filtry, dzięki którym sygnał jest chroniony przed różnymi zakłóceniami, między innymi pochodzącymi od instalacji elektrycznej samochodu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ