Ile promili można mieć w Polsce? 

Ostatnio aktualizowane: 18.07.24

 

Każdy człowiek przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, czy może siąść za kierownicę po wcześniejszym spożyciu alkoholu. Zazwyczaj obawy pojawiają się na drugi dzień po wypiciu kilku lampek wina, mocniejszych drinków lub kieliszków wódki. Pytanie o stan trzeźwości po wypiciu paru łyków szampana w trakcie służbowej imprezy czy wesela również budzi obawy wśród kierowców. Podczas zabawy warto pamiętać, że wszystko jest dla ludzi, jednak należy wiedzieć, że we wszystkim trzeba zachować umiar. Jaka jest dozwolona granica spożycia alkoholu w Polsce i w Europie, po której można prowadzić auto? 

 

Ile można mieć promili? 

Wielu kierowców zastanawia się, jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi, po której można bezpiecznie kierować samochodem. Można się domyślić, że nawet po wypiciu tego samego napoju urządzenie mierzące wskaże u każdego zupełnie inny wynik. Mimo wstępnego oszacowania zawartości alkoholu we krwi za pomocą algorytmu lub wirtualnego kalkulatora prawdziwy wynik można otrzymać jedynie w sytuacji, gdy przeprowadzi się dokładny pomiar za pomocą alkomatu lub pobierze się krew do badania. Należy jednak pamiętać, że wynik będzie się zmieniał, ponieważ organizm zacznie trawić alkohol i z godziny na godzinę jego ilość będzie coraz mniejsza.  

Osoby, które chcą policzyć, jakie jest w danym momencie stężenie alkoholu, powinny wiedzieć, że należy wziąć pod uwagę m.in.:

płeć, 

wiek, 

wzrost, 

wagę, 

nasycenie żołądka pokarmem, 

czas, jaki już upłynął od rozpoczęcia do zakończenia spożywania trunków, 

ilość i rodzaj spożywanego alkoholu 

Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, można oszacować mniej więcej, jakie będzie stężenie. Mimo tego trzeba pamiętać, że dana osoba może np. przyjmować leki, które wchodzą w reakcję z alkoholem lub powodują jego opóźnione, lub przyspieszone wchłanianie. Nie bez znaczenia jest także ogólny stan psychiczny oraz fizyczny konkretnej osoby. Jeśli ktoś ma słabszy dzień i jest bardzo podatny na wypite trunki, należy z góry założyć, że ilość alkoholu we krwi będzie wyższa. Równie ważne jest branie pod uwagę czynników zewnętrznych, takich jak temperatura otoczenia. Jeśli ktoś spożywa w miejscu, gdzie jest bardzo zimno, trzeba się liczyć z tym, że stężenie alkoholu będzie niższe. 

Poziom alkoholu we krwi określa się jako: 1 promil – 100 mg alkoholu w 1 decylitrze (dl) krwi. Osoby, które zastanawiają się, jaka jest dopuszczalna norma w przypadku konkretnego organizmu, powinny poddać się laboratoryjnemu badaniu krwi. Inną opcją jest skorzystanie z urządzenia, takiego jak alkomat, który w miarę skutecznie określić zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Tego typu sprzęty wykorzystywane są podczas każdej kontroli policyjnej, jednak każdy może zakupić alkomat na własny użytek. Warto jednak wybrać dobrej jakości model, który pozwoli dokładnie sprecyzować czy można już bez obaw kierować autem. 

Najczęściej stężenie alkoholu we krwi osiąga szczyt po wypiciu czegoś mocniejszego dopiero po 30-45 minutach od spożycia. Oczywiście dotyczy to picia różnego rodzaju trunków na pusty żołądek. Osoby, które spożywały posiłki przed wypiciem drinka lub kilku kieliszków czystej wódki mają opóźniony proces wchłaniania przez pożywienie. Jedzenie przed, w trakcie i po piciu alkoholu może spowodować opóźnienie szczytowego stężenia do nawet 3 godzin po spożyciu. Należy jednak pamiętać, że proces wydalania jest o wiele wolniejszy niż wchłaniania. Wypity alkohol krąży w ciele człowieka w niezmienionej postaci do momentu, dopóki nie zostanie zmetabolizowany przez wątrobę. Przeciętna, zdrowa osoba może spalić od 0,10 do 0,15 promila w godzinę. 

 

Ile mamy promili po jednym piwie? 

Wiele osób uważa, że wypicie jednego piwa to bezpieczna dawka alkoholu, po której można prowadzić samochód. Oczywiście jest to błędne przekonanie, które niejednego człowieka zmusiło do oddania prawa jazdy na 3 lub 6 miesięcy. Typowy, pojawiający się problem po spożyciu jednego piwa, kieliszka wódki lub lampki szampana to pytanie, po jakim czasie można usiąść za kółkiem. Niektórzy ludzie nadal żyją w błędnym przekonaniu, że niewielka ilość alkoholu nie zostanie wykryta podczas kontroli policyjnej. Okazuje się jednak, że to wcale nie jest takie proste. Jeśli ktoś wypił jedno piwo o godzinie 15, do tego zjadł obiad lub inny szybki posiłek i planuje prowadzić o 17 to mimo dobrego samopoczucia lepiej się wstrzymać. Tak jak wcześniej wspomniano, czynnikami decydującymi o stężeniu alkoholu we krwi są: Płeć, wiek, masa ciała, nasycenie żołądka, czas spożycia trunku, rodzaj, ilość procentów w konkretnym typie alkoholu, indywidualna sprawność dotycząca procesów metabolicznych, zmęczenie, stres, a także ogólny stan zdrowia. Im dana osoba ma większą masę ciała, tym maksymalne stężenie będzie niższe. Mimo tego należy wziąć pod uwagę, że nawet wysoki i dobrze zbudowany, młody mężczyzna może w konkretnym dniu mieć złą kondycję lub odczuwać zmęczenie po całym tygodniu ciężkiej pracy. Wówczas pojawia się problem z szybkim metabolizowaniem alkoholu i nawet niewielka dawka może zostać wykryta podczas badania alkomatem. Alkohol w wydychanym powietrzu tuż po wypiciu jednego piwa zostaje wykryty, a urządzenie wskazuje średnio 0,26 promila. W zależności od organizmu otrzymany wynik może być nawet wyższy. Wiele osób zastanawia się ile piw to 0,5 promila. Okazuje się, że wypicie zaledwie dwóch zwykłych półlitrowych piw bez soku może spowodować nawet 1 promil w wydychanym powietrzu. Przyjmując, że zdrowy organizm trawi od 0,10 do 0,15 promila na godzinę łatwo obliczyć, po jakim czasie bezpieczne będzie można prowadzić samochód lub inny pojazd mechaniczny. Aby pozbyć się z krwi jednego piwa potrzeba minimum 3 godzin. Dopiero po tym czasie można myśleć o kierowaniu autem.  

Dopuszczalna ilość alkoholu w Polsce

Kierowcy zawsze zastanawiają się, jaka jest dopuszczalna dawka alkoholu w Polsce, po której można prowadzić i nie stracić uprawnień. Według prawa maksymalna granica umożliwiająca kierowcy prowadzenie pojazdu mechanicznego to 0,2 promila, czyli do 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu. Oczywiście podczas kontroli policyjnej wynik na alkomacie musi być poniżej tej granicy. Urządzenie ma pokazać wartość poniżej 0,1 mg/l. Osoby, które osiągną wynik minimalnie ponad granicę, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami ze strony stróżów prawa. Przekraczając dopuszczalny poziom alkoholu, policja podejmie odpowiednie działanie w zależności od stanu kierowcy: 

♦ Stan po spożyciu alkoholu: Określenie stan po spożyciu alkoholu dotyczy kierowców, którzy w trakcie kontroli policyjnej mieli wynik pomiędzy 0,2 a 0,5 promila. Otrzymane liczby są równoważne z wynikiem od 0,1 do 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. 

♦ Stan nietrzeźwości: Innym stosowanym określeniem jest stan nietrzeźwości, mocno wskazujący na spożycie alkoholu. Do tej grupy zalicza się osoby, mające powyżej 0,5 promila we krwi, czyli ponad 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu. 

W przypadku stanu po spożyciu alkoholu mamy do czynienia z wykroczeniem, które jest o wiele łagodniej karane niż stan nietrzeźwości traktowany przez stróżów prawa jako przestępstwo. Osoby, które znalazły się w pierwszej sytuacji, muszą się liczyć z konsekwencjami, takimi jak: Utrata prawa jazdy oraz zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat, karą grzywny wynoszącą od 50 zł do 5000 zł, karą pozbawienia wolności od 5 do 30 dni, a także wpisaniem 10 punktów karnych. Dla ludzi, którzy zdecydowali się prowadzić pojazd na „podwójnym gazie”, przekraczając dopuszczalne promile, po badaniu alkomatem muszą liczyć się z: Zakazem prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych na okres minimum 3 lat, karą grzywny obliczoną według dochodów, obowiązkiem zapłaty od 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, a także Pomocy Postpenitencjarnej, karą ograniczenia albo pozbawienia wolności do 2 lat oraz wpisaniem na konto 10 punktów karnych. Oczywiście kary mogą być znacznie wyższe. Bardzo często dotyczy to kierowców, którzy zostali złapani pod wpływem alkoholu po raz drugi – tzw. recydywiści, a także w sytuacji, gdy osoba kierująca po spożyciu powoduje wypadek. W tych dwóch sytuacjach o wysokości kary decyduje już sąd. 

Dopuszczalna ilość alkoholu w Europie

Osoby zastanawiające się, jak wygląda spożycie alkoholu w Europie oraz jakie są kary za jazdę samochodem lub motocyklem pod wpływem powinny być świadome, że w większości krajów mandaty są o wiele wyższe niż w Polsce. Oprócz tego kierowcy muszą być świadomi tego, że w wielu przypadkach dopuszczalny limit wynosi 0,0 promila. W wielu europejskich krajach, takich jak: Czechy, Rumunia, Estonia, Węgry, Słowacja, Rosja czy Białoruś obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdu po spożyciu lampki wina do obiadu, czy po imprezie dzień wcześniej. Limit w tych krajach wynosi 0,0 promila. Najmniejsze ryzyko stracenia uprawnień do kierowania pojazdami jest w krajach, takich jak: Wielka Brytania, Liechtenstein, a także Malta. Tam kierowcy mogą jeździć spokojnie, jeśli w wydychanym powietrzu nie będzie więcej niż 0,8 promila. Polska tak samo, jak Norwegia czy Szwecja dopuszczają po 0,2 promila, Czarnogóra 0,3, a Litwa 0,4 promila. 

 

Jak działa kalkulator promili? 

Skoro już wiadomo, jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, warto uzupełnić wiedzę o działanie ogólnodostępnego w Internecie kalkulatora promili. Narzędzie pozwala oszacować, jakie jest stężenie substancji we krwi po uzupełnieniu kilku kluczowych danych. Wirtualny alkomat jest dostępny na wielu stronach internetowych, a także w formie aplikacji na smartfona lub tablet, co sprawia, że dostęp do niego jest bardzo prosty. Zasada działania kalkulatora jest bardzo prosta i opiera się głównie na matematyce, a dokładniej na matematycznym algorytmie, który podczas obliczeń uwzględnia czynniki, takie jak: Wiek, płeć, wzrost, waga, czas, w jakim spożywa się alkohol, nasycenie żołądka, rodzaj wypitego trunku, a także jego ilość. Według danych wprowadzonych przez użytkownika algorytm oblicza poziom stężenia promili we krwi oraz czas, jaki jest potrzebny do jego przetworzenia. Należy mieć jednak na uwadze, że kalkulator online jest narzędziem wyłącznie orientacyjnym. Nie wolno ściśle kierować się tym, co wyświetla się na ekranie smartfona lub tabletu. Jeśli kierowca nie ma pewności, czy jest w stanie legalnie prowadzić pojazd lepiej nie wsiadać za kierownice i poczekać. Dla własnego bezpieczeństwa oraz innych użytkowników ruchu drogowego lepiej odłożyć kluczyki do samochodu na bok i wybrać autobus, taksówkę lub poprosić kogoś, kto nie pił o podwiezienie. 

Ile alkohol utrzymuje się we krwi? 

Standardowa dawka alkoholu, czyli wypicie kilku drinków, lampek wina, piwa lub kieliszków czystej wódki powodują, że w organizmie człowieka zaczyna wzrastać stężenie substancji we krwi. Wysokoprocentowe trunki są rozprowadzane po całym krwiobiegu, a proces pozbywania się alkoholu jest bezpośrednio uzależniony od wyżej wymienionych czynników. Z tego względu zupełnie inaczej poradzi sobie organizm zdrowego mężczyzny, a inaczej kobiety o niskim wzroście i niewielkiej masie ciała. Bardzo często to właśnie panie mają o wiele większy problem z metabolizmem alkoholu. Chodzi głównie o budowę ciała, wpływ hormonów, mniejszą ilość wody w ciele, a także o niższą aktywność ADH – enzymu dehydrogenazy alkoholowej. To właśnie te czynniki sprawiają, że kobiety o wiele gorzej radzą sobie z usuwaniem substancji z organizmu w porównaniu do mężczyzn. Nie jest to jednak oczywiste, ponieważ wystarczy, że osoba płci żeńskiej zje przed wypiciem kilku drinków pożywny posiłek składający się z węglowodanów, białek oraz tłuszczów, a mężczyzna zacznie pić to samo w takiej samej ilości na pusty żołądek. Wówczas trawienie alkoholu może okazać się kłopotliwe także dla pana. 

Niezależnie od płci kierowcy zawsze zastanawiają się, po jakim czasie mogą bezpiecznie wsiąść za kółko i prowadzić samochód czy motocykl. Okazuje się, że oprócz indywidualnych preferencji równie ważne jest to, jaki rodzaj alkoholu został spożyty. Należy także pamiętać, że są czynniki, takie jak jego moc, ilość, a także czas, w jakim był pity. 

 

Ile mogę wypić? 

Wiedząc, jakie są standardowe moce napojów alkoholowych, można obliczyć, po jakim czasie dojdzie do całkowitego usunięcia trunków z organizmu. 

♦ kieliszek czystej wódki o mocy 40% – pojemność 25 – 30 ml – porcja około 10 g alkoholu etylowego;

♦ jedno piwo 5% – pojemność 500 – 600 ml – porcja około 30 g alkoholu etylowego;

♦ jedna lampka wina o mocy 12% – pojemność 100 ml – porcja około 10 g alkoholu etylowego.

 Wiadomo już, że zdrowy organizm potrzebuje godziny do spalenia porcji 10 gram. czystego alkoholu. W przypadku wypicia jednego kieliszka czystej wódki o mocy 40% lub jednej lampki wina 12% dostarcza się do organizmu taką samą porcję, jak w przypadku jednego piwa. Oznacza to, że do spalenia tej ilości potrzeba analogicznie 3 godziny. Łatwo obliczyć, że po wypiciu pół litra czystej wódki organizm oczyści się dopiero po upływie doby. Oczywiście wszystkie obliczenia są przykładowe i nie należy się tym w stu procentach sugerować. Osoby, które chcą mieć pewność, czy mogą prowadzić samochód po imprezie, powinny zaopatrzyć się w dobrej jakości alkomat do mierzenia ilości alkoholu w wydychanym powietrzu lub ewentualnie podejść na najbliższą komendę policji, gdzie można skorzystać ze sprzętu używanego przez stróżów prawa. Jest to wygodna opcja, ponieważ nie ma konieczności wydawania pieniędzy na własne urządzenie, a co najważniejsze człowiek ma pewność, że alkomat działa poprawnie i jest sprawny. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ