Ostatnio aktualizowane: 21.01.21

 

Mimo że prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu niesie za sobą poważne konsekwencje, wiele osób o tym zapomina. Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji nie tylko łamiemy przepisy, ale też narażamy siebie, swoich pasażerów oraz innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. Jak dowodzą policyjne statystyki, liczba pijanych kierowców w Polsce wciąż rośnie. Szczegóły opisujemy poniżej.

 

Jazda samochodem po alkoholu a konsekwencje

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu traktowane jest jako przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości lub wykroczenie jazdy po użyciu alkoholu. Wszystko zależy od ilości wypitych drinków oraz dokładnego poziomu alkoholu w organizmie, do jego zmierzenia niezbędny jest alkomat. Jeżeli pokazana przez urządzenie wartość mieści się w zakresie od 0,2 do 0,5 promila, mamy do czynienia z wykroczeniem. Jeśli wynik pomiaru przekracza 0,5 promila, mówi się już o popełnieniu przestępstwa.

Jak wynika z Kodeksu karnego, osoba prowadząca pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności. Osoba, która z tego powodu została zatrzymana przez policję natychmiastowo otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów (lub tylko określonego rodzaju pojazdu) na określony czas. Jeśli kierowca został zatrzymany po raz kolejny z tego samego powodu, czyli jazdy pod wpływem alkoholu, kary są poważniejsze. Nierzadko taka osoba otrzymuje dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, podlega również karze pozbawienia wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Jeśli ilość alkoholu w organizmie wskazuje na wykroczenie, wówczas kierowcy grozi grzywna lub areszt.

Statystyki pijanych kierowców w Polsce w 2019 roku

Z danych policji zebranych w 2019 roku wynika, że w okresie od stycznia do grudnia doszło do ok. 30 tysięcy wypadków. To o ponad 1500 zdarzeń mniej niż w 2018 roku. Nieco zmniejszyła się też liczba osób rannych, która wyniosła ponad 35 tysięcy. Niemniej jednak statystyki dotyczące samych pijanych kierowców nie dają powodu do optymizmu. Jak wynika z policyjnych raportów, liczba zatrzymanych w 2019 roku osób prowadzących samochód pod wpływem alkoholu wyniosła ponad 111 tysięcy. Po raz pierwszy od 10 lat odnotowano tak duży wzrost. W porównaniu do 2018 roku nietrzeźwych kierowców było o 6 tysięcy więcej.

Na podstawie zebranych przez policję statystyk można stwierdzić, że do zatrzymań osób prowadzących auto pod wpływem alkoholu najczęściej dochodzi m.in. w okresie Bożego Narodzenia i Sylwestra. Co ciekawe, już 1 stycznia 2021 roku zatrzymano 415 pijanych kierowców. Niebezpiecznie na polskich drogach jest również podczas Dnia Wszystkich Świętych oraz Wielkanocy, choć tak naprawdę nietrzeźwi kierowcy są zatrzymywani przez policję codziennie.

 

Dlaczego statystyki pijanych kierowców wciąż rosną?

Zdaniem ekspertów wciąż rosnące statystyki pijanych kierowców w Polsce wynikają ze zbyt małej wiedzy i ograniczonej wyobraźni. Wiele osób nie chce prowadzić auta pod wpływem alkoholu, ale nie wie, jak alkohol rozkłada się we krwi i po jakim czasie można bezpiecznie wsiąść za kierownicę. Trzeba mieć na uwadze, że już po jednym czy dwóch drinkach w pewnym stopniu tracimy zdolność rzeczywistej oceny sytuacji, choć nie odczuwamy tego zbyt mocno. Zawsze, kiedy mamy wątpliwości, co do zawartości alkoholu w organizmie, warto sięgnąć po alkomat i kilka razy dokonać pomiaru w odpowiednich odstępach czasu. Tak powinien postępować każdy odpowiedzialny kierowca, chcący zapewnić bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale również innym.

Czy można samemu powstrzymać pijanego kierowcę?

Jeśli zauważymy, że osoba prowadząca samochód nie jest trzeźwa (przykładowo auto porusza się po drodze zygzakiem), powinniśmy jak najszybciej zainterweniować. Zaleca się, aby zadzwonić na numer 112 i przekazać dyspozytorowi jak najwięcej szczegółów:

  • * miejsce, w którym się znajdujemy,
  • * marka, model, kolor i numer rejestracyjny samochodu, który prowadzi nietrzeźwy kierowca,
  • * opisać zachowanie kierowcy,
  • * w miarę możliwości powinniśmy informować, w którą stronę porusza się obserwowany samochód.

Jeżeli mamy taką możliwość, możemy też powstrzymać pijanego kierowcę przed rozpoczęciem podróży autem. W takiej sytuacji mamy prawo do tzw. obywatelskiego zatrzymania. Co to oznacza? Możemy zabrać nietrzeźwej osobie kluczyki, a potem wezwać na miejsce policję. Jednocześnie musimy pamiętać o własnym bezpieczeństwie i nie wdawać się z bójkę z pijanym kierowcą. Osoba pod wpływem alkoholu może być bardzo agresywna i pobudzona, dlatego nie warto samodzielnie podejmować interwencji, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy uda nam się ją przeprowadzić z sukcesem. Najważniejsze jest to, aby jak najszybciej powiadomić o zdarzeniu policję. To, czego nie powinniśmy robić to zignorowanie zagrożenia. Należy podkreślić, że prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym. Wynika z tego, że nasza interwencja może nawet uratować czyjeś życie, np. przypadkowego pieszego, innego uczestnika ruchu czy samej osoby, która w stanie nietrzeźwości postanowiła wsiąść za kierownicę.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments