Kamera cofania stanowi dobrą opcję bezpieczeństwa podczas cofania, ponieważ daje możliwość monitorowania obszaru za samochodem. Podgląd tego, co się dzieje za pojazdem to duża szansa na uniknięcie kolizji, potrącenia pieszego czy uszkodzenia auta o przeszkody znajdujące się na drodze. To niewielkie urządzenie daje również możliwość szybszego zaparkowania pojazdu w wyznaczonym miejscu parkingowym bez konieczności manewrowania i opuszczania lusterek. W jaki sposób zainstalować kamerę cofania w samochodzie?
Contents
Czy kamerę cofania można zainstalować w każdym pojeździe?
Chociaż zwykle są one standardowym wyposażeniem nowoczesnych samochodów, można je również zainstalować w prawie każdym kilkuletnim pojeździe. Ważniejsze jest to, czy w starszym pojeździe istnieje możliwość zainstalowania wyświetlacza LCD, na który będzie przekazywany obraz z urządzenia rejestrującego. Niekiedy, sprzęt zamontowany w samochodzie przez właściciela , nie jest kompatybilny z kamerą. Wielu kierowców decyduje się na zakup zestawu z wyświetlaczem lub modelu z funkcją ekranu w lusterku wstecznym. Dobra kamera cofania to produkt wykonany z wysokiej jakości materiałów, który jest wodoodporny i odporny na działanie warunków atmosferycznych.
Gdzie umieścić kamerę cofania?
Pierwszą i najbardziej oczywistą decyzją, jaką należy podjąć po zakupie kamery, jest wybór miejsca na jej montaż w pojeździe. Urządzenie należy instalować w taki sposób, aby niczego nie przysłaniało i nie ograniczało dostępu do mechanizmu otwierającego klapę bagażnika. Pojazdy wyposażone w hak holowniczy, które często jeżdżą z bagażnikiem rowerowym lub holują przyczepę, powinny mieć zamontowaną kamerę znacznie wyżej. Należy jednak pamiętać, że w zależności od umiejscowienia obiektywu, obraz na ekranie w samochodzie będzie się różnił. O wyborze miejsca łatwiej zdecydować po szczegółowym zapoznaniu się z instrukcją obsługi, dołączoną do zestawu.
Czy łatwo zainstalować kamerę w samochodzie?
Instalacja dowolnej kamery cofania jest szybka i prosta pod warunkiem, że nie ma konieczności demontażu wewnętrznych elementów wyposażenia, zdejmowania izolacji oraz poszukiwania przewodów elektrycznych. Podłączenie kamery do istniejącej jednostki głównej lub innego wyświetlacza może być nieco trudniejsze, jednak wielu producentów opisuje w instrukcji schemat działania w takich sytuacjach. Zwykle nie ma konieczności wiercenia żadnych dodatkowych otworów. Kable przeprowadza się przez istniejące otwory technologiczne, które ułatwiają montaż różnych dodatkowych urządzeń elektronicznych.
Jakie narzędzia będą potrzebne do instalacji?
Przed rozpoczęciem instalacji kamery cofania należy zgromadzić odpowiednie narzędzia. W tym wypadku instalowana będzie kamera cofania wbudowana w lusterku, dlatego też niezbędne będą m.in. śrubokręty, klucze nasadowe, multimetr, taśma elektryczna, kombinerki oraz inne podstawowe narzędzia. Do innych modeli mogą być potrzebne narzędzia takie jak lutownica czy specjalne końcówki do śrubokrętów.
Od czego należy rozpocząć instalację?
Instalację należy rozpocząć od przypięcia monitora do zainstalowanego w samochodzie lusterka wstecznego i poprowadzenie kabli pod poszyciem dachu, tak aby nie przeszkadzały kierowcy. Monitor potrzebuje źródła zasilania, które najłatwiej znaleźć w pobliżu lusterka lub w okolicy deski rozdzielczej. W zależności od posiadanego modelu wtyczki doprowadzającej obraz kolory będą się różniły. W większości przypadków jest to kolor żółty, jednak należy sprawdzić w instrukcji informacje dotyczące okablowania. Jeśli w pobliżu lusterka nie ma dostępnego źródła zasilania, należy poprowadzić kabel wzdłuż podsufitki i słupka “A”. Kilkumetrowy przewód doprowadza się do kamery z tyłu pojazdu, więc najłatwiej prowadzić go dołem pod dywanikami i listwami bocznymi. Warto zrobić to dokładnie, aby podczas wielokrotnego wsiadania i wysiadania z pojazdu nie uszkodzić instalacji.
Montaż kamery cofania na klapie bagażnika
Instrukcja montażu dotyczy modelu z wbudowaną kamerą w ramce tablicy rejestracyjnej. Starą ramkę wraz z tablicą należy odkręcić, a następnie przykręcić nową z kamerą. Niektóre modele dają możliwość umieszczenia soczewki nad lub pod tablicą. Jest to szczególnie ważne w pojazdach, które mają przycisk otwierania klapy bagażnika tuż nad rejestracją. Umieszczenie tam urządzenia spowoduje, że dostęp do mechanizmu będzie utrudniony.
Podpięcie do instalacji
Po umieszczeniu ramki z kamerą cofania należy przejść do podpięcia do instalacji elektrycznej w samochodzie. Można to zrobić, wykorzystując otwory w klapie bagażnika, dzięki temu nie ma konieczności wiercenia nowych. Kamera wymaga zasilania o napięciu 12 V. Uruchamia się po wybraniu biegu wstecznego, dlatego też najłatwiej podłączyć ją do światła cofania w lampie tylnej. Do tego zadania niezbędne jest użycie miernika, aby ustalić, który przewód jest dodatni. Należy pamiętać o podłączeniu przewodu video, który przekazuje obraz z obiektywu do monitora. Do jego podpięcia również można wykorzystać otwory technologiczne w klapie. Po podłączeniu wszystkich wtyczek i wykonaniu połączeń zasilania warto przetestować urządzenie. Należy uruchomić silnik, a następnie wybrać bieg wsteczny na skrzyni biegów i sprawdzić, czy kamera uruchomi się poprawnie. Jeśli tak, można przystąpić do regulacji kąta nachylenia urządzenia. W tym celu warto poprosić drugą osobę o pomoc. Testowanie nowo zainstalowanego sprzętu lepiej przeprowadzić w miejscu, które jest dobrze znane kierowcy. Każde urządzenie wspomagające parkowanie ma margines błędu, o którym należy pamiętać.
Dodaj komentarz
2 KOMENTARZ
March 31, 2021 at 5:22 pm
Mikrometr do pomiatu napięcia. Brawo.
Odpowiadać
April 10, 2021 at 1:24 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz i zwrócenie uwagi na błąd. Tekst został już zredagowany.
Pozdrawiamy,
Zespół ŚwiatMotoryzacji.com
Odpowiadać