Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Rejestrator jazdy w samochodzie to urządzenie, które pozwala na bieżąco nagrywać obraz przed pojazdem. Dzięki temu można nagrać niebezpieczną sytuację na drodze, a także mieć dowód podczas kolizji drogowej lub przy wymuszeniu pierwszeństwa przez innego kierowcę. Te niewielkie urządzenia stały się popularne wśród codziennych użytkowników samochodów. Co sprawia, że są one tak powszechnie znane i lubiane? W jaki sposób zainstalować rejestrator w aucie?

 

 Na co zwrócić uwagę podczas montażu? 

Po zakupie konkretnego modelu wideorejestratora, należy zainstalować go w samochodzie. Jak się okazuje, wiele osób robi to niepoprawnie. Przechodząc ulicą i spoglądając na zaparkowane pojazdy z zamontowaną kamerką, można zaobserwować, że niektórzy kierowcy nie mają wystarczającej wiedzy, aby taki sprzęt prawidłowo podłączyć. Pierwszym błędem jest montaż kamery zbyt nisko w polu widzenia kierowcy. Wtedy urządzenie przeszkadza prowadzącemu pojazd, co stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Drugim błędem jest pozostawienie kabli zasilania zwisających z wideorejestratora. Znane są przypadki kierowców, którzy zaplątują przewody zasilania o mieszek i gałkę skrzyni biegów. Jest to niewygodne i może znacznie utrudniać zmianę biegów, szczególnie jeśli kabel jest długi. Kilkukrotnie źle zmieniony bieg może skutkować awarią synchronizatorów w skrzyni. 

 

Instalacja kamerki 

Zbyt wysoko zainstalowana kamera nie uchwyci całego obrazu przed maską samochodu, szczególnie wtedy, gdy pada deszcz, a obiektyw jest poza polem przetartym przez wycieraczki. Kolejny błąd to umieszczanie kamery na desce rozdzielczej. W takiej sytuacji większość obrazu zajmie tablica rozdzielcza oraz niebo, a kamerka nie będzie nagrywać czego powinna. Rejestrator jazdy zamocowany w lewym lub prawym rogu jest również  błędem, szczególnie w przypadku kamery z szerokokątnym polem widzenia. Umieszczając kamerę w rogu szyby, znacznie ogranicza się jej widzenie, a na ekranie stale będzie widoczny jeden z bocznych słupów. 

Jak prawidłowo zainstalować wideorejestrator w aucie?

Instalowanie wideorejestratora jest bardzo proste. Aby prawidłowo przymocować go do szyby, warto wcześniej odtłuścić jej powierzchnię oraz przyssawkę, na której urządzenie będzie się trzymało. Montażu nie powinno się dokonywać w chłodnym miejscu, ponieważ po zaparkowaniu samochodu na słońcu przyssawka może się odkleić. Najbezpieczniej zainstalować kamerkę po prawej stronie lusterka wstecznego, tak aby nie rozpraszała kierowcy w czasie jazdy. 

 

Zasilanie kamerki samochodowej 

Kolejną kwestią jest podłączenie kabla zasilającego. Producenci do kamerek dołączają długie, niekiedy 2-metrowe kable po to, by ukryć je pod elementami tapicerki. Przewód można włożyć w wolną przestrzeń między szybą i tapicerką, dzięki czemu nie będzie nieestetycznie zwisał. Dla osób bardziej zaawansowanych w elektronice polecamy bezpośrednie wpięcie  zasilania kamery w wiązkę przewodów samochodowych za pomocą szybkozłączek. Taki zabieg sprawi, że wciąż pozostanie gniazdo zapalniczki do dyspozycji. Decydując się na montaż w ten sposób, należy przylutować przewód do wtyczki zapalniczki, pamiętając o tym, że minus znajduje się wewnątrz wtyczki, a plus na zewnątrz. Zasilanie kamerki samochodowej za pomocą powerbanku jest dobrym rozwiązaniem, jednak na krótki czas. W zależności od pojemności czas pracy zapasowej baterii to około 6 – 10 godzin w trybie czuwania rejestratora.  

W jaką kartę najlepiej wyposażyć wideorejestrator? 

Duża rozdzielczość i wysoka jakość nagrywanego materiału oznacza znacznie większe pliki wideo, które są zapisywane na karcie. W przypadku zwykłych kart o pojemności 4 GB nagrany materiał będzie bardzo krótki. Stałe nagrywanie będzie możliwe tylko wtedy, gdy dany obraz będzie nadpisywany co 10 – 15 – 20 minut. Aby materiał był dłuższy, warto zakupić kartę pamięci o dużej pojemności, najlepiej 64 GB i 128 GB. Większość nowoczesnych urządzeń ma slot microSD. Karty SDHC pozwalają również na szybszy transfer danych, dlatego też są chętniej wybierane przez konsumentów. 

 

Czy w świetle prawa nagrywanie jazdy wideorejestratorem jest dozwolone? 

Wielu kierowców ma wątpliwości, czy nagrywanie oraz publikowanie materiału jest dozwolone. W Polsce nagrywanie jazdy za pomocą wideorejestratora jest dopuszczalne. Inaczej wygląda sprawa z udostępnianiem filmu w mediach. Obecna zmiana przepisów (RODO) dopuszcza możliwość publikacji, jednak musi się to odbyć z poszanowaniem danych osobowych. Oznacza to, że w opublikowanym materiale należy zamazać twarze oraz wszelkie inne charakterystyczne elementy, które mogłyby doprowadzić do rozpoznania konkretnej osoby. Zupełnie inne przepisy funkcjonują w krajach takich jak Austria czy Luksemburg, gdzie nagrywanie jazdy za pomocą wideorejestratora jest niedozwolone. We Francji mandat dostaje kierowca, który używa urządzenia wyposażonego w ekran inny niż nawigacja GPS. Policja w Szwajcarii zwraca również uwagę na zamontowaną kamerkę w taki sposób, że nawet w niewielki sposób ogranicza widoczność kierowcy.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Najważniejsze zalety:

Rejestrator jazdy ma wysokiej jakości kamerę nagrywającą w rozdzielczości Full HD. Na filmach widoczne są wszystkie detale, więc kierowcy łatwo jest określić np. numer rejestracyjny pojazdu, który uderzył w jego samochód. Tym samym pociągnięcie sprawcy do odpowiedzialności jest prostsze. Model ma wbudowany mikrofon, a także port USB. Obudowa jest wytrzymała i dobrze chroni wewnętrzny mechanizm.

 

Najważniejsze wady:

Użytkownicy wskazują na problemy związane z określeniem daty na urządzeniu. Ustawienia, które tego dotyczącą są resetowane i wtedy trudno jest odnaleźć plik pochodzący z konkretnej daty i godziny. Trzeba poświęcić na to znacznie więcej czasu. 

 

Werdykt: 9.4/10

Opublikowane w Internecie opinie o Xblitz Go SE są pozytywne, a sprzęt jest doceniany przez kierowców mimo jego drobnych wad. Model ma wbudowaną baterię o stosunkowo małej pojemności, która jednak zapewnia zasilanie przez kilka minut, kiedy nie ma innego źródła energii. Rejestrator zaczyna swoją pracę tuż po uruchomieniu samochodu.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Wysoka rozdzielczość

Osobom, które kupują kamerę samochodową zależy na tym, aby zapewniała ona wysoką jakość obrazu. Tylko wtedy będzie mogła dobrze spełnić swoje zadanie, a kierowca nie będzie miał problemów z tym, aby np. określić przyczynę uszkodzenia pojazdu. Na nagranych filmach widoczne są wszystkie detale, jakość nagrań to Full HD. Model ma szerokokątny obiektyw, który gwarantuje dobrą widoczność tego, co dzieje się przed samochodem. Warto wspomnieć o tym, że urządzenie umożliwia też robienie zdjęć w rozdzielczości 4032 x 3024 pikseli. 

Nagrywanie w pętli

Model daje możliwość nagrywania w pętli, a wykonany test Xblitz Go SE potwierdza, że wskazana opcja spełnia swoje zadanie. Urządzenie rejestruje pojedyncze materiały wideo, które mają długość 2, 3 lub 5 minut. W ten sposób nie dopuszcza się do sytuacji, w której z powodu przepełnienia pamięci nie można nagrać nowego wideo. Na karcie pamięci 64 GB mieści się do 10 ostatnich godzin jazdy. Jak wskazuje producent, rozmiar jednego 3-minutowego filmu to około 300 MB (nagranie w najwyższej rozdzielczości z dźwiękiem). Jeśli nagrywanie w pętli jest aktywowane, starsze filmy są automatycznie nadpisywane.

 

G-Sensor

Rekomendowany rejestrator jazdy ma G-Sensor, czyli specjalny czujnik, który wykrywa zderzenie lub gwałtowne hamowanie. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji na drodze, nagrane wideo jest zabezpieczane, więc nie ma możliwości jego przypadkowego usunięcia czy nadpisania. Należy wspomnieć również o tym, że kiedy kamera jest w stanie czuwania i wykryje ruch, automatycznie rozpoczyna nagrywanie. Ta opcja jest szczególnie przydatna osobom, które zostawiają swój samochód na niestrzeżonych parkingach.  

 

Praktyczne rozwiązania

Kierowcom podoba się też to, że wideorejestrator ma wbudowany głośnik, który jest aktywowany m.in. podczas wciskania odpowiednich klawiszy. Pozwala także na wygodne odtwarzanie nagranych filmów z poziomu niewielkiego wyświetlacza. Dodatkowo model ma wbudowany mikrofon, który rejestruje wysokiej jakości dźwięk. W razie potrzeby można go wyłączyć.

 

Łatwy montaż

Często zdarza się, że montaż rejestratora jazdy jest skomplikowany i czasochłonny, jednak nie jest tak w przypadku tego modelu. Wiele pozytywnych recenzji jest dowodem na to, że instalacja sprzętu przebiega bez problemu. Nie tylko to zachęca do jego zakupu. Jednym z czynników jest także atrakcyjna cena Xblitz Go SE.

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Najważniejsze zalety:

Rejestrator jazdy zapewnia obraz w jakości Full HD, więc możemy być pewni, że nagrane wideo będzie przejrzyste i odczytanie z niego np. numeru rejestracyjnego pojazdu nie będzie powodować znacznych problemów. Sprzęt nie tylko rejestruje obraz, ale też dźwięk. Model jest wyposażony w mikrofon. Kamera obsługuje kartę SD o pamięci do 256 GB. 

 

Najważniejsze wady:

Kierowcy wystawiający opinie o Navitel R600 wskazują, że jakość wykonania dołączonego do zestawu uchwytu nie jest najlepsza. Po pewnym czasie użytkowania kamery element ten zaczyna się luzować, co przeszkadza podczas jazdy po wyboistej drodze.

 

Werdykt: 9.3/10

Prezentowany rejestrator jazdy jest pozytywnie oceniany przez większość kupujących. Doceniają oni sprzęt za kompaktowe wymiary i niezawodne działanie. Nagrywanie rozpoczyna się zaraz po uruchomieniu samochodu, więc nie trzeba pamiętać o włączaniu kamery. Model ma m.in. tryb parkingowy i daje możliwość nagrywania w pętli.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Czujnik G-Sensor

Urządzenie jest wyposażone w G-Sensor, który daje gwarancję, że nagrany materiał nie zostanie przypadkowo usunięty. Możemy być pewni, że nie stracimy cennego materiału wideo. Czujnik jest aktywowany w momencie wypadku czy kolizji, jak również gwałtownego przyspieszenia czy mocnego hamowania. Kierowca korzystający z tego rejestratora jest odpowiednio zabezpieczony i zyskuje ważny dowód w sprawie. Niejednokrotnie zdarzyło się, że to właśnie dzięki nagraniom z kamer samochodowych możliwe było ujęcie sprawcy danego zdarzenia.

Wysoka jakość filmików

Do zakupu modelu zachęca to, że rejestruje on obraz w zadowalającej jakości Full HD. Każde wideo jest na tyle wyraźne, że można bez trudu odczytać z niego ważne informacje. Urządzenie ma też funkcję 6-krotnego powiększania cyfrowego. Kamera ma szerokokątny obiektyw zapewniający widoczność w zakresie 170 stopni. Na nagraniu widoczny jest nie tylko znajdujący się przed nami samochód, ale też część drogi i pobocza.

 

Dane techniczne i akcesoria w zestawie

Dokładne wymiary rejestratora jazdy to: szerokość – 54 mm, wysokość – 51 mm i głębokość – 32 mm. Model waży 69 g. Urządzenie ma sprawnie działający procesor Novatek NT96650 i obsługuje karty pamięci do 256 GB. Wideo jest nagrywane w formacie MOV (H.264), a format zdjęć to JPG. W zestawie poza rejestratorem znajduje się ładowarka samochodowa i uchwyt z baterią. W pudełku znajdziemy też dwie samoprzylepne płytki montażowe i taśmę dwustronną 3M na uchwyt. Przydatna dla użytkowników okaże się z pewnością dobrze opracowana instrukcja obsługi. Komplet obejmuje ściereczkę przeznaczoną do przecierania obiektywu i ekranu celem utrzymania ich w odpowiedniej czystości. Jeśli weźmiemy pod uwagę ilość dodatkowych akcesoriów, cena Navitel R600 wydaje się bardzo przystępna.

 

Tryby pracy

Wideorejestrator ma kilka trybów pracy, a spośród nich na wyróżnienie zasługuje w szczególności tryb nocny. Dzięki niemu możliwe jest nagrywanie obrazu w dobrej jakości także przy słabych warunkach oświetleniowych. Tryb ten sprawdza się w trakcie jazdy samochodem w nocy po terenie niezabudowanym i nieoświetlonym. Urządzenie ma też technologię pozwalającą na wykrywanie ruchu. Tryb parkingowy okazuje się przydatny szczególnie wtedy, kiedy zostawiamy auto na dłużej bez nadzoru, parkujemy na osiedlach lub w innych, niestrzeżonych miejscach. Przeprowadzony przez kierowców test Navitel R600 potwierdził, że każdy ze wspomnianych wcześniej trybów działa skutecznie.

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Rejestrator jazdy – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Zastanawiasz się, w który rejestrator jazdy zainwestować? Trafiłeś w odpowiednie miejsce, bo na tej stronie znajdziesz zestawienie tego typu produktów. Powstało ono po przeanalizowaniu wielu recenzji. Ze zgromadzonych przez nas informacji wynika, że najlepszym rejestratorem jazdy dostępnym obecnie na rynku jest Xblitz Park View. Ma on wyświetlacz pełniący jednocześnie funkcję lusterka. Zapewnia on wyraźny obraz i umożliwia szybką obsługę urządzenia. Zaletą sprzętu jest to, że uruchamia on nagrywanie automatycznie po włączeniu silnika, więc nie trzeba o tym pamiętać. Mio MiVue C320 to rejestrator jazdy z drugiego miejsca w rankingu. Model nagrywa filmy w dobrej jakości, a jednocześnie pliki nie zajmują dużo miejsca w pamięci.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 najlepszych rejestratorów jazdy. Opinie w 2020 roku 

 

Stworzyliśmy ranking rejestratorów jazdy, abyś mógł podjąć dobrą decyzję zakupową bez konieczności poświęcania na to kilku godzin. Poniżej znajdują się szczegółowe opisy dobrze ocenianych przez kierowców sprzętów.

 

Rejestrator jazdy w lusterku

 

1. Wideorejestrator Xblitz Park View Lusterko

 

Opinie o rejestratorach jazdy Xblitz są pozytywne, a szczególną popularnością cieszy się model Park View, który umieściliśmy w naszym rankingu. To sprzęt nagrywający obraz z przodu i z tyłu pojazdu. Ekran LCD o przekątnej 4,3 cala jest jednocześnie lusterkiem samochodowym. W rezultacie sprzęt nie ogranicza widoczności i nie przeszkadza kierowcy w jeździe. 

Prezentowany rejestrator jazdy w lusterku ma kąt widzenia wynoszący 140 stopni. Rozdzielczość nagrywania z przodu jest równa 1920 x 1080 pikseli, a z tyłu 720 x 480 pikseli. Rozdzielczość zdjęć to 2048 x 1536 megapikseli. Model ma wbudowany mikrofon i różne tryby nagrywania: w nocy, parkingowy i w pętli. 

Kierowcy, którzy zdecydowali się kupić ten rejestrator jazdy w lusterku, twierdzą, że była to dobra decyzja. Sprzęt spełnia swoje podstawowe zadanie, jest łatwy w obsłudze, a jakość wykorzystanych do jego produkcji materiałów jest bardzo dobra.

 

 

 

 

Rejestrator jazdy Mio

 

2. Mio MiVue C320 Rejestrator Jazdy Full HD

 

Rejestrator jazdy Mio MiVue C320 ma 2-calowy ekran i nagrywa filmy w jakości Full HD. Mimo tego wideo nie zajmuje dużo miejsca w pamięci urządzenia, a wszystko dlatego, że wykorzystuje ono technologię H.264, która pozwala zmniejszyć plik bez znaczących strat dla jakości. Kąt widzenia wynosi 130 stopni. Szklany obiektyw ma przysłonę f/2.

Rejestrator jazdy ma 3-osiowy system przeciążeń. Sensor odpowiada za zapis danych dotyczących siły przeciążenia, przyspieszenia i kierunku, współpracuje też z trybem parkingowym i nagrywaniem zdarzeń nagłych. Aplikacja MiVue Manager umożliwia przeglądanie plików, łączenie ich w jeden i udostępnianie w serwisach społecznościowych.

W zestawie poza rejestratorem jazdy znajduje się ładowarka samochodowa i solidnie wykonany uchwyt, który pozwala na szybką i stabilną instalację wyświetlacza. To jedne z zalet urządzenia. Ponadto jest ono łatwe w obsłudze i odporne na uszkodzenia mechaniczne. 

 

 

 

 

Rejestrator jazdy z kamerą cofania

 

3. Navitel MR250 Rejestrator Jazdy w Lusterku

 

Jeśli chcesz kupić rejestrator jazdy z kamerą cofania, zapoznaj się z opisem Navitel MR250. To model, który przyda się każdemu kierowcy. Jakość nagrywania kamery przedniej to Full HD, więc można być pewnym, że wszystkie szczegóły będą dobrze widoczne. Warto wspomnieć o tym, że znajdująca się z tyłu kamera jest wodoszczelna i odporna na kurz, dlatego też ryzyko jej awarii jest niewielkie.

Model ma 5-calowy ekran i jest przystosowany do obsługi kart pamięci microSD o pojemności maksymalnej 64 GB. Dokładne wymiary rejestratora to: 31 cm x 8,6 cm x 3,9 cm, a jego waga jest równa 258 g. Kamera ma funkcję Auto-Start, więc zaczyna nagrywanie tuż po uruchomieniu silnika. Ponadto do dyspozycji kierowcy pozostaje tryb parkingowy i G-Sensor.

Konsumenci zgadzają się ze stwierdzeniem, że warto kupić rejestrator jazdy Navitel MR250. Przede wszystkim jest on solidnie wykonany i łatwy w montażu. Zaletą jest to, że poza kamerą przednią ma też kamerę tylną, więc w razie uderzenia w tył samochodu kierowca ma dowód.

 

 

 

 

Rejestrator jazdy przód i tył

 

4. Mio Rejestrator Samochodowy Mivue C380 Dual

 

Rejestrator jazdy przód i tył Mio Mivue C380 Dual to godny uwagi sprzęt, którego nie mogło zabraknąć w tym tekście. Kamera ma dwa sensory optyczne i szerokokątny obiektyw przedni gwarantujący widzenie w zakresie 130 stopni. Obraz jest nagrywany w jakości Full HD z prędkością 30 klatek na sekundę. Na wideo wyraźnie widać tablice rejestracyjne i znaki drogowe. 

Rejestrator jazdy ma wbudowany moduł GPS, więc pokazuje lokalizację i prędkość jazdy. Wskazane informacje mogą być widoczne na nagraniu lub nie, w zależności od tego, jakie są nasze preferencje. Sprzęt jest wyposażony w trzyosiowy czujnik wstrząsów, który automatycznie wykrywa przeciążenie i wtedy też zarejestrowany materiał jest zapisywany w specjalnym katalogu i nie ma możliwości jego nadpisania.

Kierowcy doceniają ten sprzęt za tryb parkingowy, który rozpoczyna nagrywanie, gdy w polu widzenia kamery zostanie wykryty ruch. To daje pewność, że w przypadku uszkodzenia zaparkowanego samochodu, będziemy mieć dowody, a wykrycie sprawy okaże się znacznie łatwiejsze. 

 

 

 

 

Rejestrator jazdy z GPS

 

5. Mio Mivue Rejestrator Jazdy C570

 

Mio Mivue C570 to polecany przez kierowców rejestrator jazdy z GPS o wymiarach: wysokość – 61 mm, szerokość – 54 mm i głębokość – 38 mm. Waga urządzenia jest równa 67 g. Jakość nagrywania to Full HD, dlatego możemy mieć pewność, że zarejestrowane wideo będzie wyraźne i umożliwi uzyskanie informacji np. o numerze rejestracyjnym danego pojazdu. Kąt widzenia kamery wynosi 150 stopni.

Ten dobry rejestrator jazdy ma 2-calowy wyświetlacz, z którego łatwo odczytać potrzebne informacje. Urządzenie obsługuje karty pamięci do 128 GB. Co istotne, sprzęt ma G-Sensor, czyli czujnik przeciążeń chroniący przed usunięciem ważnego wideo. Rejestrator zaczyna pracować tuż po uruchomieniu silnika.

W komplecie znajdują się potrzebne akcesoria, a mianowicie niezbędny do montażu uchwyt, a także ładowarka samochodowa. Kierowcy określają jakość wykonania sprzętu jako bardzo dobrą. Dzięki modułowi GPS można rejestrować dokładną trasę i prędkość jazdy.

 

 

 

 

Rejestrator jazdy Xblitz

 

6. Wideorejestrator Xblitz Go SE

 

Chcielibyśmy zaprezentować Ci rejestrator jazdy Xblitz Go SE, który zapewnia obraz w bardzo dobrej jakości Full HD. Dodatkowo sprzęt ma funkcję robienia zdjęć, które zawierają wszystkie detale, cechuje je odpowiednia ostrość i nasycenie. Obiektyw ma szeroki kąt widzenia wynoszący dokładnie 170 stopni i przysłonę f/1.7. Dokładne wymiary produktu to: 57 mm x 52 mm x 39 mm, a jego waga wynosi 58 g.

Urządzenie nagrywa w trybie cyklicznym. Materiały wideo mają długość od 2 do 5 minut, więc nie trzeba się obawiać o to, że dojdzie do zapełnienia karty pamięci i ważne dane zostaną automatycznie usunięte. Kierowca ma zawsze dostęp do ostatnich 10 h jazdy. Wideorejestrator ma wbudowaną baterię i uruchamia się tuż po odpaleniu samochodu.

Opinie na temat sprzętu Xblitz Go SE są pozytywne. W recenzjach na temat urządzenia można przeczytać przede wszystkim, że ma ono kompaktowe wymiary, wygodnie się z niego korzysta, a jakość nagrań jest bardzo dobra. Ten model ma wszystko to, czym powinien cechować się dobry rejestrator jazdy.

 

 

 

 

Rejestrator jazdy Blaupunkt

 

7. Samochodowy Rejestrator Wideo Blaupunkt BP 2.1 FHD

 

Nie każdy chce inwestować w drogi sprzęt, dlatego też zainteresowanie kierowców wzbudza dobry i tani rejestrator jazdy Blaupunkt BP 2.1 FHD, który jest łatwy w montażu (Plug&Play). Model ma kolorowy, 2-calowy wyświetlacz, który umożliwia sprawną obsługę. Kąt widzenia wynosi dokładnie 120 stopni. Wideo jest nagrywane w jakości Full HD. Istnieje możliwość ustawienia nagrywania w pętli (do wyboru: 30 sekund, 1 lub 2 minuty). 

Dokładne wymiary rejestratora jazdy to: 64 mm x 65 mm x 28 mm, a jego waga wynosi 50 g. Model jest przystosowany do obsługi zewnętrznych kart pamięci o pojemności maksymalnej 32 GB. Sprzęt ma wbudowany mikrofon i głośnik, co zwiększa jego funkcjonalność. Urządzenie wykrywa ruch i ma G-Sensor. 

Pytając kierowców, czy warto kupić rejestrator jazdy Blaupunkt BP 2.1 FHD, w większości otrzymamy odpowiedź twierdzącą. Zdaniem sporej grupy użytkowników, sprzęt gwarantuje odpowiednie zabezpieczenie w przypadku kolizji czy wypadku.

 

 

 

 

Rejestrator jazdy dual

 

8. Kamera samochodowa Viofo A129-G DUO FHD

 

Nie bez powodu w naszym zestawieniu znalazł się rejestrator jazdy dual Viofo A129-G, który nagrywa to, co dzieje się z przodu i z tyłu pojazdu. Dwie kamery zapewniają odpowiednie zabezpieczenie w przypadku wystąpienia niebezpiecznej sytuacji na drodze. Obiektyw ma przysłonę f/1.6, więc możemy być pewni, że jakość obrazu nawet w gorszych warunkach oświetleniowych będzie zadowalająca.

Wideorejestrator ma łączność bezprzewodową Wi-Fi, więc można nim łatwo sterować z poziomu swojego telefonu. Wystarczy pobrać na smartfona darmową aplikację o nazwie VIOFO. Co więcej, urządzenie ma moduł Bluetooth. Atutem sprzętu jest tryb parkingowy, który rozpoczyna rejestrowanie obrazu, jeśli w pobliżu zostanie wykryty ruch.

Użytkownicy wystawiają w Internecie recenzje sprzętu Viofo A129-G DUO FHD, z których można dowiedzieć się, jakie ma on atuty. Do zalet wideorejestratora należy przede wszystkim niezawodność działania i wysoka jakość wykonania.

 

 

 

 

Rejestrator jazdy Navitel

 

9. Navitel R600 Kamera Wideorejestrator Trasy

 

Przeprowadzony test rejestratorów jazdy wykazał, że sprzętem zasługującym na wyróżnienie jest Navitel R600. To kamera z matrycą Sony Exmor R CMOS i dobrej jakości obiektywem. Kąt widzenia wynosi 170 stopni, a jakość nagrywania filmów to 1920 x 1080 pikseli (Full HD). W modelu wykorzystano technologię kompresji obrazu H.264, dzięki czemu nagrane filmy zajmują mniej miejsca na karcie pamięci.

Rejestrator jazdy Navitel ma wbudowany mikrofon rejestrujący dźwięki w dobrej jakości. Urządzenie ma funkcję nagrywania w pętli i obsługuje karty pamięci do 256 GB. Czujnik G-Sensor jest gwarancją, że żadne ważne nagranie nie zostanie przypadkowo usunięte.

Warto zastanowić się nad zakupem wideorejestratora Navitel R600, ponieważ cieszy się on dobrymi opiniami konsumentów. Kierowcy są zadowoleni z użytkowania sprzętu przede wszystkim dlatego, że jakość nagrań jest bardzo dobra.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki rejestrator jazdy kupić?

 

Rejestrator jazdy to urządzenie, które przyda się każdemu kierowcy. Dzięki nagrywaniu tego, co dzieje się na drodze, można w razie kolizji czy wypadku zyskać odpowiedni dowód w sprawie, który umożliwi jej szybsze rozwiązanie. Niekiedy nagrania ze sprzętu trafiają do Internetu, jako przestroga dla innych osób kierujących pojazdami, a także pieszych czy rowerzystów. To niewielkie urządzenie pozwala także zarejestrować przebieg trasy np. kiedy wyjeżdżamy na wakacje (wideo może okazać się świetną pamiątką). Jeśli w Twojej głowie pojawiło się pytanie, jaki jest najlepszy rejestrator jazdy, możesz być pewien, że znajdziesz na nie odpowiedź w tym poradniku. 

Jakość nagrywania

Nie ulega wątpliwości, że zakupiony przez nas rejestrator jazdy musi gwarantować dobrą jakość nagrywania filmików, bo tylko wtedy będzie spełniał swoje zadanie. Wyraźne wideo okazuje się niezastąpione, kiedy dojdzie np. do uszkodzenia naszego samochodu, a sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia. Wtedy też na podstawie zapisu z kamery będziemy mogli odczytać numery rejestracyjne jego pojazdu. Obecnie za minimalną rozdzielczość nagrywania uważa się 1280 x 720 pikseli (jakość HD). Im jednak kamera ma większą rozdzielczość, tym oczywiście lepiej. Coraz częściej dostępne w sklepach urządzenia nagrywają w jakości Full HD, a czasami też 4K. Nie można też zapominać o tym, że im jakość filmiku jest lepsza, tym zajmuje on więcej miejsca w pamięci urządzenia. W związku z tym włożona karta musi mieć odpowiednio dużo pamięci. 

Mówiąc na temat jakości nagrań, nie można pominąć innych kwestii technicznych związanych ze sprzętem. Mowa tutaj choćby o kącie widzenia kamery, który powinien być na tyle duży, aby na wideo widoczny był odpowiedni odcinek drogi. Zazwyczaj wartość ta oscyluje w granicy 120 do nawet 200 stopni. Należy też zwrócić uwagę na to, jaką przysłonę ma obiektyw. Polecane są modele co najmniej z f/2.

 

Rodzaje rejestratorów jazdy

Należałoby też wspomnieć, że w sklepach dostępne są nie tylko rejestratory jazdy nagrywające to, co dzieje się z przodu pojazdu. Spora część modeli, jakie mamy do kupienia, oferuje też nagrywanie z tyłu. Niektóre urządzenia mają kamerę cofania, dzięki której mamy pewność, że przez przypadek nie wjedziemy w żadną przeszkodę i nie uszkodzimy swojego samochodu. Najbardziej popularny rodzaj rejestratorów jazdy to ten montowany na przedniej szybie za pomocą specjalnego uchwytu, który zwykle stanowi jeden z elementów zestawu. W sklepach można też znaleźć modele łączące w sobie dwie funkcje: nie tylko rejestratora jazdy, ale też lusterka samochodowego. Takie sprzęty są chętnie wybierane przez kierowców, ponieważ nie zajmują dodatkowego miejsca.

 

Różne tryby nagrywania

Zastanawiając się nad tym, jaki rejestrator jazdy wybrać, nie można pominąć kwestii związanych z różnymi trybami pracy. Przede wszystkim wybrane urządzenie powinno mieć czujnik G-Sensor, który w momencie uderzenia umożliwia automatyczny zapis wideo i zabezpiecza przed jego przypadkowym usunięciem lub nadpisaniem. Przydatna jest też funkcja nagrywania w pętli. Polega ona na tym, że pliki wideo mają długość od ok. 2 do 5 minut, co minimalizuje ryzyko, że ważne zdarzenie na drodze nie zostanie zapisane. Po zapełnieniu karty pamięci najstarsze pliki są nadpisywane, więc nie trzeba usuwać ich samodzielnie.

Jednym z miejsc, w którym bardzo często dochodzi do uszkodzenia samochodu, jest parking. Nie dziwi więc to, że kierowcy chwalą sobie rejestratory jazdy z trybem parkingowym. Działa on w ten sposób, że w momencie wykrycia ruchu obok pojazdu, aktywowane jest nagrywanie. Ważny jest także tryb nocny pozwalający rejestrować wideo w dobrej jakości także przy bardzo słabym warunkach oświetleniowych.

Dodatkowe funkcje

Według kierowców najlepszy rejestrator jazdy musi być funkcjonalny. W akapicie powyżej wskazaliśmy różne tryby pracy, które powinien mieć taki sprzęt. Pora przyjrzeć się innym funkcjom. Mowa tutaj w szczególności o łączności bezprzewodowej Wi-Fi i Bluetooth. Te opcje umożliwiają sprawną komunikację i pozwalają np. udostępniać nagrane filmiki z poziomu urządzenia. Ponadto użytkownik ma możliwość sparowania rejestratora jazdy ze swoim smartfonem i może na telefonie wybierać stosowne ustawienia.

Zakupiony przez nas rejestrator jazdy powinien włączać się tuż po uruchomieniu silnika, bez konieczności naciskania jakiegokolwiek przycisku. Niektórzy kierowcy uważają też, że dobrej jakości sprzęt to taki z GPS. Ta funkcja umożliwia dokładne śledzenie trasy i wskazuje prędkość jazdy na danym odcinku.

 

Akcesoria w zestawie

Do najważniejszych akcesoriów w zestawie zalicza się przede wszystkim uchwyt, a także inne elementy umożliwiające sprawny montaż urządzenia. W komplecie powinna znaleźć się też ładowarka samochodowa. Czasami producent dołącza kartę pamięci, jednak nie jest to standardem. Warto zweryfikować, czy jest ona dodawana do zamówienia, aby w razie potrzeby ją dokupić.

 

Rejestratory jazdy w dobrych cenach

Godne uwagi rejestratory jazdy można kupić już za ok. 150 zł. Takie urządzenia są solidnie wykonane i działają, tak jak powinny. Niemniej jednak w sklepach można znaleźć też droższe modele, których cena sięga nawet ok. 1000 zł. 

 

 

FAQ

 

P1: Rejestrator jazdy – po co?

Możliwe, że zastanawiasz się, po co inwestować w rejestrator jazdy. Z pewnością taki zakup to dobry wybór dla kierowców i potwierdza to wielu użytkowników. Dlaczego warto mieć taki sprzęt w swoim samochodzie? Przede wszystkim dzięki niemu odczuwamy większe bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Możemy być pewni, że w momencie wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia drogowego, wszystko zostanie nagrane na kamerze, a wideo posłuży jako dowód w sprawie. Rejestratory jazdy z trybem parkingowym okazują się niezastąpione, kiedy zostawiamy samochód na parkingu publicznym np. na noc czy dłuższą część dnia. Jeśli w pobliżu auta pojawi się ruch, kamera zostanie automatycznie aktywowana. To daje gwarancję, że w przypadku uszkodzenia pojazdu, będziemy mogli łatwiej znaleźć sprawcę.

P2: Jak działa rejestrator jazdy?

Rejestrator jazdy to nic innego jak kamera, która nagrywa to, co dzieje się przed pojazdem i zapisuje to w formie plików wideo. Niektóre rejestratory jazdy są też wyposażone w kamerę tylną, która przydaje się np. podczas cofania. Urządzenie może działać w różnych trybach. Najczęściej kierowcy wybierają nagrywanie w pętli, bo stanowi ono niejako zabezpieczenie zapisywanych plików. Ten tryb polega na tym, że nagrania mają długość tylko kilku minut. Po zapełnieniu pamięci starsze pliki, na których nie ma nic ważnego, są automatycznie usuwane. Rejestratory jazdy mają czujnik G-Sensor, który w przypadku gwałtownego hamowania czy uderzenia, zabezpiecza nagrany kilka chwil wcześniej materiał (nie ma możliwości jego usunięcia czy nadpisania).

 

P3: Rejestrator jazdy – jaka karta SD?

Aby przechowywanie plików wideo było możliwe na rejestratorze jazdy, konieczna jest karta SD. To, która z nich będzie odpowiednia do naszego sprzętu, zależy od jego parametrów. W przygotowanym przez producenta opisie powinna być informacja o tym, jaka może być maksymalna pojemność kompatybilnej z urządzeniem karty. Za minimum uznaje się modele przystosowane do 32 GB kart pamięci. Oczywiście, im jest ona większa, tym lepiej. Znawcy tematu zwracają jednak uwagę, że ważna jest nie tylko pojemność, ale też m.in. technologia zapisu danych. Może to być TLC, MLC lub SLC. Ostatnia ze wspomnianych uznawana jest za najtrwalszą, jednak karty pamięci z tym rozwiązaniem są najdroższe i czasami trudno dostępne.

 

P4: Jak zamontować rejestrator jazdy?

O tym, jak zamontować rejestrator jazdy, przeczytamy w dołączonej do zestawu instrukcji. Zazwyczaj znajdują się tam wszystkie ważne informacje. Coraz częściej zdarza się, że producenci przygotowują też ogólnodostępne filmiki instruktażowe, z których można dowiedzieć się wszystkiego, co istotne. Najczęściej rejestratory jazdy są montowane za pomocą specjalnego uchwytu z przyssawką. Jednym ze sposobów na stabilny montaż jest wcześniejsze podgrzanie przyssawki za pomocą suszarki, zaraz przed jej przyłożeniem do szyby. Guma będzie powoli stygnąć, tym samym zmniejszy się jej objętość i uchwyt będzie pewniej się trzymał.

P5: Gdzie zamontować rejestrator jazdy?

Kierowcy zastanawiają się, gdzie zamontować zakupiony rejestrator jazdy. Jednym z najlepszych i najczęściej polecanych miejsc jest obszar obok lusterka wstecznego. Dzięki takiemu umiejscowieniu sprzętu nie ma obaw, że będzie on przeszkadzał podczas jazdy. Dodatkowo przy takim ułożeniu na filmach nie widać tablicy rozdzielczej czy też innych nieistotnych elementów. Wyświetlacz pozostaje w zasięgu ręki kierowcy, więc może on w razie potrzeby szybko zmienić ustawienia rejestratora jazdy. Niedobrym pomysłem jest montaż sprzętu w rogach szyby czy na desce rozdzielczej.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Najważniejsze zalety: 

Niewielka waga 50 g i małe wymiary (64 x 65 x 28 mm) sprawiają, że montaż tego urządzenie jest niemożliwy.  Maję zamontować na szybie samochodu za pomocą dołączonej przyssawki lub naklejki 3M. Oba sposoby są wygodne i utrzymują kamerkę w miejscu dla niej przeznaczonym.  Małe gabaryty te sprawiają, ż ja ona mało zauważalna przez postronnych osoby, a także nie ogranicza widoczności kierowcy. 

 

Najważniejsze wady: 

Urządzenie,  jakkolwiek bardzo sprawne i cieszą się dobrą opinią,  ni jest żółte do nagrywania obraz po zmroku. Znacznie to ogranicza jego funkcjonalność,  zwłaszcza zimą, kiedy długie godziny po zmroku nadal funkcjonujący i poruszamy się samochodem o drogach. 

 

Werdykt: 9.4/10 

Rejestrator jazdy Blaupunkt BP 2.1 FHD jest bardzo poręczny,  albo kompaktowe wymiary ułatwiają jego użycie. Jest to urządzenie przewodów, dziki czemu nie ma obawy o zanik zasięgu, a długi, 3,5 metrowy przewód pozwala na dyskretną instalację wewnątrz auta. Cena Blaupunkt BP 2.1 FHD też jest przyjazna dla kupującego,  co czyni go jednym z chętniej kupowanych rejestratorów. 

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Wygodne nagrywanie

Kamera posiada kilka opcji do wyboru pod wglądem sposobu nagrywania. W zależności od naszych preferencji możemy ustawić Rozpoczęcie nagrywania wraz z uruchomieniem silnika samochodu, drugą opcją jest wykrycie ruchu przez czujniki kamery i startu w tym momencie. Trzecim wariantem jest uruchamianie kamery manualnie przez użytkownika. Istotne dla użytkowania urządzenia jest to, że sprzęt nagrywa w rozdzielczości Full HD, a użytkownik ma do wyboru zapis w rozdzielczości 1080P, 720P albo 480P.

Zapisywanie narań może odbywać się w pętli zapisującej nagrania 30 sekundowe, 1 minutowe lub 2 minutowe. Karta pamięci, o maksymalnej wielkości 32 GB Pomieści wszystkie nagrania, bo gdy zapewni się cała urządzenie zacznie nowymi nagraniami nadpisywać najstarsze. Wszystkie nagrania są opatrzone dźwiękiem.

Montaż

Blaupunkt BP 2.1 FHD to model przewodowy. Znaczy to, że do miejsca zasilania trzeba go przyłączyć przewodem. Jednak nie musi to by wada. Przede wszystkim ja wykazał test Blaupunkt BP 2.1 FHD takie połączenie jest pewne i stabilne. Ponadto, gdy urządzenie jest wyposażone w odpowiednio dugi przewód, jego instalacja w wybranym miejscu nie jest kłopotliwa.

Blaupunkt BP 2.1 FHD został wyposażony przewód o długości 3,5 metra, zatem bez problemu zainstalujesz kamerę nawet na tylnej szybie, a także bez problemu poprowadzisz przewód w taki sposób, aby go odpowiednio zamaskować we wnętrzu auta.

Istotnym w montażu jest również to, że w zestawie kupujący otrzymuje standardowy uchwyt do mocowania modelu na przyssawkę, a także mniejszy, do mocowania za pomocą naklejki 3M.

 

G-sensor

Ponieważ kamera narywa i zapisuje krótkie odcinki nagrań, jest możliwe, że nie uda nam się trwale zapisać ważnego momentu, który dokumentuje sytuację na drodze. Aby unikną takich przypadków, producent wyposażył swoje urządzenie w sensor G. Uruchamia się on, gdy czujniki wykryją nagłe hamowanie. Wówczas nagranie zdarzenia zostaje w sposób trwały zapisane i nie ulegnie nadpisaniu przez kolejne.

Dziki temu sensorowi, użytkownik będzie dysponował cennymi nagraniami w razie wątpliwości co do prawidłowości zachowań innych kierowców na drodze.

 

Wyświetlacz

Użytkownicy, którzy zaopatrzyli si w Blaupunkt BP 2.1 FHD zauważaj też wygodny w użytkowaniu wyświetlacz HD TFT LCD o przekątnej 2,0. Es to wielkość pozwalająca na swobodne przeglądnie nagrań i na dostrzeżenie wszelkich jego szczegółów.  Ponieważ kamera ma zasięg 120 stopni, można dostrzec w nagraniu szczegóły z szerokiego pola wokół samochodu. 

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Najważniejsze zalety: 

Sprzęt posiada 2 kamery pozwalające nagrywać w dzień jak i w nocy.  Przednia kamera nagrywa w rozdzielczości full HD czyli 1920x1080p, a tylna kamera pozwala na rejestrację w rozdzielczości 720×480p. Pozwala to na nagranie wyraźnego obrazu. Dodatkowo model ten pozwala, obok nagrywania filmu,  robić zdjęcia, a także pełni funkcję dyktafonu.

Interesujcie jest również to,  że lusterko sprzętu ściemnia obraz po zmroku, gdy odbijają się w nim światła innych samochodów. Dzięki tej funkcji kierowca nie jest przez światła oślepiany. 

 

Najważniejsze wady: 

Jak podają kierowcy urządzenie posiada bardzo irytujący dźwięk uruchamiania jak i wyłączania go.  Towarzyszy on każdemu uruchomieniu silnika samochodu, a także jego wyłączeniu, bowiem rejestrator automatycznie uruchamia się wraz z zapaleniem silnika i kończy działanie z jego wyłączeniem.  Nie ma możliwości wyciszenia tego dźwięku. 

 

Werdykt: 9.4/10 

Rejestrator jest chętnie kupowany przez kierowców bo oferuje wiele różnorakich funkcji przydatnych osobom chcącym rejestrować przebieg jazdy.  Mamy tu kamerę przednią i tylną, możliwość wykorzystania pojemnej karty pamięci 32 GB, a gdy miejsce się na niej skończy nowe nagranie nadpisze stare.  Rejestrator jest też chętnie kupowany ze względu na to, że cena Xblitz Park View jest przystępna.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

To,  co zwraca uwagę  użytkowników to fakt,  że model ten został zaopatrzony w funkcję SOS.  Jak wiadomo, karta pamięci 32 GB, choć nie jest mała,  to w końcu zapełni się nagraniami. Wtedy rejestrator nowe nagrania zapisuje na starych,  tym samym jest usuwając. Jest to wygodne w przypadku, gdy nie było nic ważnego do rejestracji i tak naprawdę nagrania nie są potrzebne.

Lecz,  gdy zdarzy się, że chcemy któreś z nagrań trwale zachować, możemy właśnie skorzystać z funkcji SOS. Za naciśnięciem odpowiednio przycisku, nagranie zostanie trwale zapisane do późniejszego wykorzystania. Dodatkowo model ten został wyposażony w G-sensor.  Jest to specjalny czujnik wykrywający gwałtowne hamowanie. Takie nagranie zostanie automatycznie zapisane w bezpieczny sposób i nie będzie nadpisane innym.

Parametry urządzenia

Aby zaopatrzyć się w najlepszy dla nas rejestrator jazdy trzeba zapoznać się z jego parametrami,  bo to stanowi o przydatności do naszych potrzeb. Xblitz Park View zyskał opinie chwalące wielozadaniowość. Kamery przednia i tylna zapewniają widok wokół samochodu,  bo rejestrują one obraz do 140 stopni wokół. Kamerki posiadają tryb dzienny i nocny, a obraz wyświetlany za pomocą matrycy CMOS zapewnia pełnię kolorów. Podgląd obrazu natomiast mamy na wyświetlaczu  wielkości 4,3 cala.

Test Xblitz Park View przeprowadzony przez, użytkowników pokazał, że urządzenie sprawdza się też doskonale jako kamera cofania. Zatem funkcję jakie pełni ten model to: rejestrator jazdy,  kamera cofania, dyktafon, a także możemy go używać jako lusterko wsteczne. Lusterko to jest fotochromatyczne, więc światła innych samochodów nie rażą w oczy.