Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Czyszczenie i pielęgnacja kabiny w samochodzie może być czasami bardziej kłopotliwa niż usunięcie brudu z karoserii. Wewnątrz pojazdu jest sporo trudno dostępnych miejsc, do których można dosięgnąć tylko odkurzaczem wyposażonym w wąską końcówkę do szczelin. Jest to godny polecenia sprzęt, wyposażony we wszystkie niezbędne końcówki, które pozwolą dotrzeć w zakamarki pojazdu. Jak dokładnie odkurzać samochód?

 

Opróżniony samochód 

Odkurzanie samochodu należy rozpocząć od usunięcia wszystkich niepotrzebnych drobiazgów oraz innych przedmiotów, które mogłyby zostać zassane do odkurzacza. Należy również wyjąć dywaniki samochodowe oraz wszystko, co przeszkadza w sprzątaniu. Najlepiej, aby pojazd był całkowicie pusty, co umożliwi wygodniejsze sprzątanie. Wszystkie większe zanieczyszczenia typu grudy ziemi, kawałki drewna czy kamienie należy zebrać na szufelkę, aby nie zatkać rury w odkurzaczu lub nie doprowadzić do przebicia worka. 

 

Końcówki do odkurzacza 

Dobry odkurzacz samochodowy jest wyposażony w zestaw końcówek do trudno dostępnych miejsc. Ma końcówkę do szczelin, końcówkę ze szczotką oraz długą przedłużkę, aby ułatwić dotarcie do zakamarków pod siedzeniami. Tego typu urządzenie pozwala pozbyć się brudu zalegającego w szczelinach, przerwach między siedzeniami, a także usunąć zanieczyszczenia z półek i schowków. Dobrej jakości sprzęt jest zaopatrzony w co najmniej 3 końcówki do odkurzania różnych powierzchni. 

Odkurzanie foteli 

Odkurzanie foteli należy zacząć od usunięcia większych zanieczyszczeń. Tapicerka samochodowa najczęściej brudzi się na skutek osiadania pyłów, kurzu, codziennych zabrudzeń oraz zanieczyszczeń z ulicy. Porządki warto rozpocząć od czyszczenia  szczelin za pomocą wąskiej ssawki, która pomoże usunąć resztki jedzenia, okruszki, a także inne zabrudzenia z wnęki między siedziskiem i oparciem oraz między siedziskiem i plastikowymi boczkami. Fotele można odkurzać średniej wielkości płaską szczotką dołączoną do zestawu. Należy robić to delikatnie, aby nie zaciągnąć materiału. W przypadku foteli skórzanych powinno się zacząć porządki od usunięcia brudu z zakamarków, a następnie przystąpić do czyszczenia skóry specjalnymi preparatami do jej pielęgnacji. Jeśli na siedzeniach założone są pokrowce samochodowe, warto je zdjąć i wytrzepać na zewnątrz. Ewentualnie, jeśli są przystosowane do prania w pralce i zajdzie taka potrzeba, można je odświeżyć w ten sposób. 

 

Odkurzanie kokpitu 

W trakcie odkurzania kokpitu warto założyć na odkurzacz końcówkę z miękką szczotką, która nie zarysuje gładkiej powierzchni. Szczotka z delikatnym włosiem dotrze do wszystkich narożników, wgłębień, krawędzi oraz szczelin wentylacyjnych. Dzięki temu z łatwością można pozbyć się kurzu zalegającego na desce rozdzielczej. Odkurzanie kokpitu jest niezbędne, gdyż nawet dokładne czyszczenie ściereczką nie jest w stanie do końca usunąć brudu z zakamarków między przyciskami na konsoli środkowej. Warto go też zabezpieczyć środkiem do konserwacji plastików. Większość takich specyfików działa antystatycznie, co oznacza, że kurz nie będzie tak szybko osiadał. Kupując matowy czyścik, unikamy rozpraszających odbić na przedniej szybie. Ciekawą alternatywą dla zapachowego sprayu są chusteczki do kokpitu nasączone specjalnym preparatem. Dla lepszego efektu warto nanosić środki zabezpieczające regularnie. Chronią one deskę rozdzielczą przed szkodliwym działaniem promieni UV, zapobiegają blaknięciu oraz sprawiają, że kabina pojazdu ładnie się prezentuje. 

Porządki w bagażniku 

Bagażnik to jedno z najbardziej zabrudzonych miejsc we wnętrzu pojazdu. To tam przewozimy wszystkie niezbędne rzeczy, zakupy, wózki i rowerki dziecięce oraz wiele innych brudnych przedmiotów. Odkurzanie należy zacząć od opróżnienia przestrzeni bagażowej. Spore zabrudzenia należy usunąć, a następnie wyjąć matę zabezpieczającą. Kiedy przestrzeń została opróżniona, można zacząć odkurzanie. Do szczelin i zakamarków warto wykorzystać końcówkę z wąską ssawką, a prostą powierzchnię bagażnika odkurzyć za pomocą płaskiej. W zależności od tego, jakim materiałem pokryte jest wnętrze przestrzeni bagażowej, warto być cierpliwym. Drobny brud i okruszki wchodzą głęboko w tapicerkę i nawet wielokrotne odkurzanie w jednym miejscu może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Z tego powodu dobrze jest wyposażyć auto w specjalną matę, którą co jakiś czas czyści się pod bieżącym strumieniem ciepłej wody z dodatkiem płynu do prania dywanów lub tapicerki. W ten sposób uchronimy materiał oryginalny przed zabrudzeniami, a także zabezpieczymy go przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi, spowodowanymi przewożeniem różnych przedmiotów. 

 

Odkurzanie podłogi w samochodzie 

Po wyjęciu wszystkich przedmiotów oraz dywaników z samochodu czas rozpocząć  odkurzanie podłogi. Do tego celu można wykorzystać szczotki płaskie lub z włosiem, w zależności od tego, czy podłoga w pojeździe jest równa, czy delikatnie wyżłobiona. Odkurzanie najlepiej wykonywać na pełnej mocy odkurzacza, aby od razu usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Tapicerka na podłodze, która wymaga czyszczenia na mokro, musi być najpierw dobrze odkurzona, a następnie wyprana. Do prania można użyć specjalnego odkurzacza piorącego na mokro lub delikatnie spróbować wyczyścić zabrudzone miejsce ręcznie. Jeśli obie metody nie będą wystarczające, warto oddać auto do profesjonalnego zakładu zajmującego się praniem tapicerki samochodowej. Kompleksowe czyszczenie całego wnętrza pojazdu to koszt około 500 zł.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Wielu kierowców obawia się, że zakupiony odkurzacz samochodowy nie będzie miał wystarczającej mocy, aby usunąć z pojazdu wszystkie zanieczyszczenia. Sceptycznie do takich przenośnych sprzętów nastawione są również osoby, które zdecydowanie  wolą odkurzać, używając zwykłego domowego urządzenia. Mimo wszystko warto zwrócić uwagę na modele przeznaczone do sprzątania samochodów. Na jaki produkt jakiej firmy powinniśmy się zdecydować? 

 

Black & Decker

Firma Black & Decker została założona w 1910 roku przez Alonzo Deckera oraz Duncana Blacka. Od nazwisk właścicieli przedsiębiorstwo nosi swoją nazwę. Amerykański producent specjalizuje się w produkcji AGD oraz elektronarzędzi. Historia firmy rozpoczęła się w niewielkim warsztacie w Baltimore, gdzie powstawały pierwsze projekty. Obecnie Black & Decker kojarzone jest z innowacyjnością oraz przemyślanymi produktami, które na co dzień przydają się w naszych domach. To właśnie ta firma jest producentem pierwszej na świecie wiertarki akumulatorowej oraz nożyc do żywopłotu. Black & Decker produkuje wysokiej klasy elektronarzędzia, takie jak: wiertarki, wkrętarki, szlifierki, strugi i frezarki, a także narzędzia ogrodowe (kosiarki, podkaszarki, nożyce do żywopłotu, pilarki łańcuchowe, odkurzacze i dmuchawy ogrodowe). Oprócz tego dostępne są artykuły gospodarstwa domowego (odkurzacze, myjki do szyb) oraz sprzęty motoryzacyjne, takie jak np. kompresory. Ranking odkurzaczy samochodowych potwierdza, że urządzenia tego producenta są godne uwagi. Oferowane modele bezprzewodowe są lekkie, wydajne oraz praktyczne. 

 

Bosch 

Niemieckie przedsiębiorstwo Bosch zostało założone w 1886 roku w Stuttgarcie przez przemysłowca Roberta Boscha. Firma nosi nazwę pochodzącą od jego nazwiska. Siedzibą spółki jest niemieckie miasto Gerlingen w rejencji Stuttgart. Przedsiębiorstwo dzieli się na trzy działy: Technika przemysłowa, technika motoryzacyjna oraz dobra użytkowe i techniczne wyposażenie budynków. Dział dóbr użytkowych obejmuje branże takie jak: systemy zabezpieczeń, elektronarzędzia, technika grzewcza oraz sprzęty gospodarstwa domowego. Od 1967 roku Bosch wraz z firmą Siemens zajmują się produkcją m.in. zmywarek, pralek automatycznych, chłodziarek czy suszarek. W swojej ofercie Bosch ma również produkty takie jak: odkurzacze pionowe, workowe, bezworkowe oraz samochodowe. Kupujący chwalą sobie ich bezawaryjną pracę, co przekłada się na zainteresowanie produktem. Modele przeznaczone do sprzątania w pojeździe wyposażone są w wydajny akumulator oraz system High Airflow, zapewniający lepsze efekty podczas porządków. 

Kärcher

Firma Kärcher została założona w 1935 roku przez Alfreda Kärcher, wynalazcę, który z czasem rozpoczął produkcję i sprzedaż produktów opierających się o własne rozwiązania. Początkowo była to tylko dziedzina techniki grzewczej, dopiero w 1950 roku przedsiębiorca wynalazł urządzenie wysokociśnieniowe z funkcją podgrzewania wody. Do dziś firma Kärcher pozostała rodzinnym przedsiębiorstwem. Obecnie jest jednym z największych producentów sprzętów czyszczących. W swojej ofercie ma m.in. urządzenia wysokociśnieniowe, odkurzacze samochodowe i stacjonarne, odkurzacze przemysłowe, myjki do okien, urządzenia do czyszczenia wykładzin tekstylnych, parownice, oczyszczacze powietrza oraz myjnie przemysłowe. Klienci indywidualni oraz firmy doceniają produkty Kärcher. Odkurzacze samochodowe nadają się zarówno do sprzątania pojazdu, jak i odkurzania w piwnicy, garażu czy warsztacie samochodowym. Urządzenia przeznaczone do tego celu mają dużą moc ssącą oraz są praktyczne i trwałe. 

 

Sena 

Sena to firma z polskimi korzeniami, która została założona w 1992 roku. Rozpoczęła działalność, produkując uniwersalne modele pokrowców samochodowych, a po pewnym czasie swój asortyment poszerzyła o dywaniki. Od początku istnienia firma zajmuje się również dystrybucją produktów poprzez sieci marketów i hipermarketów. Asortyment Sena znany jest w krajach takich jak: Austria, Belgia, Czechy, Dubaj, Estonia, Finlandia, Grecja, Litwa, Łotwa, Słowacja, Włochy czy Ukraina. Od 2013 roku firma produkuje pod własną marką o nazwie Q11. Oprócz akcesoriów samochodowych i fotelików dziecięcych ma w swojej ofercie: Żarówki, płyny eksploatacyjne, kompresory, kanistry, akcesoria do mycia i pielęgnacji pojazdu oraz odkurzacze samochodowe. Modele przeznaczone do czyszczenia pojazdów są poręczne, praktyczne i wyposażone w dodatkowe nasadki do odkurzania różnych powierzchni. 

Baseus 

Firma Baseus została założona przez Shenzhen Times Innovation Technology Co., Ltd. w 2009 roku. Baseus to skrót od “Base on User”, które również jest sloganem reklamowym marki. Projektanci pracujący w Baseus stawiają na praktyczny i nowoczesny design oraz na stały rozwój produktu. Oferta chińskiego producenta obejmuje asortyment z kategorii: Dom, samochód, podróż, biuro, audio oraz gry. W każdej z nich konsument ma do dyspozycji bogaty wybór ładowarek  indukcyjnych, ładowarek sieciowych, uchwytów do telefonu, słuchawek Bluetooth, powerbanków oraz organizerów. Produkty marki Baseus są znane z charakterystycznego wyglądu oraz dobrej jakości materiałów wykorzystanych do produkcji. Odkurzacze samochodowe Baseus są lekkie, zajmują mało miejsca i mają zainstalowany wydajny akumulator. 

 

Philips 

Holenderski producent sprzętu elektronicznego Philips znany jest na całym świecie. Firma została założona w 1891 roku, a jej obecną siedzibą jest Amsterdam. W 1963 roku wynalazła kasetę magnetofonową, a w 1982 roku wraz z Sony wprowadziła na rynek płytę kompaktową. Philips przejął przedsiębiorstwa takie jak: Magnavox, Mullard oraz VLSI. Jednymi z najpopularniejszych produktów są: Automatyczny ekspres do kawy, oczyszczacz powietrza, szczoteczka soniczna oraz maszynka OneBlade. Philips kojarzony jest także ze sprzętem do depilacji świetlnej IPL – Lumea. Oprócz tego holenderski producent zajmuje się wprowadzaniem na rynek przenośnych odkurzaczy samochodowych, które słyną ze swojej wysokiej jakości.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Profesjonalny detailing samochodu może być kosztowny. Z tego powodu wiele osób decyduje się na samodzielne wyczyszczenie i odświeżenie wnętrza swojego pojazdu. Do posprzątania kabiny potrzebny jest niezawodny odkurzacz oraz specjalne środki czyszczące, które każdy kierowca powinien mieć w przydomowym garażu. Utrzymanie samochodu w dobrym stanie to gwarancja utrzymania jego stałej wartości. W jaki sposób należy pielęgnować środek pojazdu, aby ładnie się prezentował? 

 

Podłoga i dywaniki 

Wyjęcie dywaników to pierwsza czynność, od jakiej należy zacząć porządki w aucie. Podstawowa funkcja, jaką one pełnią to ochrona właściwej wykładziny przed brudem wnoszonym z zewnątrz. Po usunięciu tego elementu warto zabrać się za odkurzanie pojazdu. Do tego celu powinien posłużyć dobry odkurzacz samochodowy wyposażony w dodatkowe końcówki ssące, które ułatwią sprzątanie w zakamarkach i szczelinach. Odkurzanie warto zacząć od siedzeń i deski rozdzielczej. Następnie należy odkurzyć wszystkie schowki, w których gromadzi się monety, papiery, opakowania po batonikach oraz inne śmieci. W trakcie odkurzania można przesuwać siedzenie do przodu i do tyłu, aby upewnić się, że żaden okruszek nie zostanie pominięty. Wyciągnięte wcześniej z auta dywaniki należy wytrzepać energicznym ruchem. Niektóre maty gumowe mają wgłębienia, w których może gromadzić się brud. W przypadku dywaników materiałowych konieczne będzie odkurzenie ich szeroką płaską szczotką, najlepiej na twardym podłożu.

Jeśli jest taka możliwość, w słoneczny dzień warto wyprać dywaniki. Wystarczy umyć je wodą pod ciśnieniem, a następnie wyszorować za pomocą szczotki oraz proszku do prania dywanów i tapicerki. Po odkurzaniu i czyszczeniu można zacząć sprzątanie podłogi w pojeździe. Za pomocą szerokiej szczotki oraz końcówek o różnych kształtach i rozmiarach należy rozpocząć odkurzanie. Plama, która nie chce zejść, będzie wymagać użycia  odkurzacza piorącego  z detergentem. Sam środek czyszczący w sprayu może się okazać słaby. Nie mając dostępu do takiego urządzenia piorącego, warto oddać auto do wyspecjalizowanego zakładu zajmującego się praniem tapicerki samochodowej. 

Siedzenia 

Tapicerka samochodowa może być wykonana z różnego rodzaju materiałów. Najpopularniejsze są te skórzane oraz materiałowe, jednak każda z nich wymaga różnych metod czyszczenia. Przed nałożeniem jakichkolwiek środków czyszczących, należy dokładnie odkurzyć fotele oraz obszar wokół nich. Luksusowa skóra ma jedną wadę, o której na pewno wiedzą jej posiadacze. Utrzymanie tego materiału w czystości może być trudne. Z biegiem czasu brud osadza się na jego powierzchni, zmieniając jasny odcień w ciemniejszy, spowodowany zabrudzeniem. Dobre środki czyszczące mogą pomóc usunąć nawet najtrudniejsze zanieczyszczenia. Większość dostępnych preparatów należy spryskać lub nałożyć na siedzisko, a następnie pocierać za pomocą ręcznika. Po zakończeniu czyszczenia należy osuszyć fotel ściereczką z mikrofibry i pozostawić na 4 – 6 godzin do wyschnięcia. Warto następnie nałożyć specjalną odżywkę pielęgnacyjną, aby zachować odpowiednią elastyczność materiału.

W przypadku siedzeń wykonanych ze zwykłej tkaniny, czyszczenie zabrudzeń po wcześniejszym odkurzeniu można rozpocząć od naniesienia zwykłego sprayu do prania tapicerki. W przypadku plamy, która nie usunęła się od razu, należy zachować ostrożność. Im więcej płynnych środków czyszczących się zastosuje, tym bardziej wilgotne stają się siedzenia. Wchłaniają one duże ilości wilgoci i nie wysychają całkowicie, pozostawiając w samochodzie stęchły zapach. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się wilgoci i brzydkiego zapachu, warto posypać tapicerkę sodą oczyszczoną, którą po kilku godzinach wystarczy odkurzyć. Im dłużej soda zostanie na siedzeniach, tym więcej nieświeżego zapachu i wilgoci pochłonie. 

 

Szyby i lusterka 

Środek do czyszczenia szkła i ściereczka z mikrofibry mogą pomóc podczas czyszczenia powierzchni szklanych. Należy pamiętać jednak o czyszczeniu szkła, a nie plastiku. Na przykład: osłony wskaźników na przedniej konsoli są zwykle wykonane z tworzywa sztucznego. Do ich wyczyszczenia można użyć uniwersalnego środka czyszczącego. Właściciele samochodów z przyciemnianymi szybami powinni zachować dodatkowe środki ostrożności, ponieważ niektóre preparaty mogą odbarwić folie naklejane na wnętrze szyb. Dotyczy to szczególnie płynów zawierających amoniak. Podczas mycia szyb i lusterek należy rozpylić środek czyszczący na szmatkę, a nie na samą szybę. W ten sposób minimalizuje się ryzyko powstania smug. Pozwoli to również uniknąć zanieczyszczenia innych części samochodu, które mogą zostać uszkodzone przez płyn z dodatkiem alkoholu czy też innej substancji. Podczas mycia szyb warto opuścić okno, aby przetrzeć dokładnie całą powierzchnię. 

Deska rozdzielcza 

Deska rozdzielcza to obszar, który jest widziany najczęściej z fotela kierowcy. Niestety, przez wszystkie pokrętła, przełączniki oraz otwory wentylacyjne, które ciągle są dotykane, dokładne wyczyszczenie może okazać się trudne. Niezależnie od tego, czy kokpit wykonany jest ze skóry, tworzywa sztucznego czy innego materiału, może okazać się kłopotliwy w czyszczeniu. Przed naniesieniem specjalnego preparatu antystatycznego, warto całą deskę dokładnie odkurzyć, ponieważ jest to jeden z najbardziej zakurzonych elementów w kabinie. Aby wyczyścić każdy, nawet najmniejszy zakamarek, warto użyć plastikowego patyczka zakończonego owiniętym wacikiem kosmetycznym. W ten sposób z łatwością można wyczyścić  np. otwory wentylacyjne. Po usunięciu kurzu warto nanieść specjalny środek. Spraye konserwujące i zabezpieczające chronią materiał przed blaknięciem oraz pękaniem, spowodowanymi działaniem promieni słonecznych. 

 

Boczki drzwi

W wielu samochodach boczki drzwi są wykonane z tkaniny lub kombinacji materiałów, takich samych jak tapicerka, deska rozdzielcza lub inne części wnętrza. Niezależnie od metod i produktów zastosowanych w tych obszarach, należy je również dokładnie wyczyścić. Wiele paneli drzwiowych ma uchwyty na kubki lub otwarte schowki, w których często gromadzi się brud. Przed czyszczeniem środkiem chemicznym należy ręcznie usunąć wszystkie zanieczyszczenia, które są wystarczająco duże. Resztę trzeba dokładnie odkurzyć, a dopiero później czyścić ściereczką z dodatkiem płynu.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Najważniejsze zalety:

Karcher WD4 Premium 1.348-151.0 to bardzo dobry odkurzacz samochodowy, który można wykorzystać do czyszczenia na sucho i na mokro. Sprzęt nadaje się nie tylko do czyszczenia auta, ale też garażu, piwnicy czy tarasu. Zasięg pracy urządzenia wynosi 7,5 m, więc wygodnie się z niego korzysta. U podstawy znajdują się obrotowe kółka ułatwiające przenoszenie. 

 

Najważniejsze wady:

Urządzenie ma wbudowany filtr, który poprawia efektywność działania. Niemniej jednak po pewnym czasie użytkowania można zaobserwować, że filtr zdecydowanie szybciej się zapycha niż na początku. 

 

Werdykt: 9.6/10

Co przekonuje do zakupu tego sprzęt? Bez wątpienia wystawiane przez użytkowników pozytywne opinie o Karcher WD4 Premium mają wpływ na popularność tego odkurzacza. Pochlebne recenzje stanowią dowód na to, że działa on efektywnie i jest łatwy w obsłudze. Jakość wykonania sprzętu jest bardzo dobra.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Parametry

Podstawowym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu odkurzacza, wbrew pozorom nie jest cena odkurzacza Karcher WD4 Premium. Przede wszystkim warto dokładnie sprawdzić, jakie parametry ma urządzenie i na tej podstawie podjąć decyzję, czy jest ono dla nas odpowiednie. Moc ssąca odkurzacza wynosi 220 W. Pojemność zbiornika na odpady jest równa 20 l, więc nie trzeba co chwilę przerywać pracy i go opróżniać. Zbiornik zrobiono ze stali nierdzewnej, czyli jednego z najtrwalszych materiałów. Sprzęt waży 7,5 kg, ma kółka u podstawy i wygodny, duży uchwyt na obudowie. Dokładne wymiary urządzenia to: długość – 38,4 cm, szerokość – 36,5 c i wysokość – 52,6 cm. 

Standardowe wyposażenie

Urządzenie jest dostępne z wieloma praktycznymi akcesoriami. W zestawie znajduje się wąż ssący o długości równej 2,2 m i szerokości 35 mm. Kupujący otrzymuje dwie rury ssące, uniwersalną ssawkę i końcówkę szczelinową. Jednym z elementów zestawu jest także płaski filtr falisty z kasetą pozwalającą na jego sprawne wyciąganie. Wąż i inne akcesoria można przechowywać na obudowie, co jest praktycznym rozwiązaniem ułatwiającym zachowanie porządku. 

 

Uniwersalne przeznaczenie

Karcher WD4 Premium 1.348-151.0 to odkurzacz o szerokich możliwościach zastosowania. Można go używać do sprzątania samochodu, warsztatu, garażu, piwnicy czy nawet podjazdu. Przy jego pomocy można też usunąć niewielką ilość wody, która znajduje się np. na podłodze. Co istotne, ten sprzęt nadaje się do czyszczenia na sucho i na mokro, więc przy jego użyciu można pozbyć się uporczywych zabrudzeń. Osoby przeprowadzające test odkurzacza Karcher WD4 Premium przyznają, że działa efektywnie. Czyszcząc fotel na mokro, można wyczyścić np. plamy po herbacie.

 

Komfort użytkowania

Atutem tego sprzętu jest to, że gwarantuje on wysoki komfort użytkowania. Przede wszystkim chcąc rozpocząć czyszczenie na mokro, nie trzeba zmieniać filtra. Ponadto filtr można łatwo wyjąć celem jego wyczyszczenia, bez konieczności dotykania brudnej powierzchni. Pozycja parking pozwala na bezpieczne przechowywanie sprzętu. Bezpośrednio do węża ssącego można łatwo podłączyć różne ssawki i swobodnie je wymieniać.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Najważniejsze zalety:

Odkurzacz samochodowy jest lekki i poręczny, więc wygodnie się z niego korzysta. Sprzęt waży niewiele ponad 1 kg, a dodatkowo zajmuje mało miejsca. Model ma dobrze wyprofilowaną rączkę gwarantującą pewny chwyt. Odkurzacz można wykorzystać nie tylko do sprzątania samochodu, ale też usuwania okruchów z blatów kuchennych czy odkurzania kanap i foteli. 

 

Najważniejsze wady:

Użytkownicy zwracają uwagę na to, że sprzęt działa tylko przez kilkanaście minut od momentu pełnego naładowania. W tym czasie trudno dokładnie posprzątać samochód, szczególnie jeśli nie odkurzaliśmy go już od dawna. Ładowanie urządzenie trwa długo (zajmuje kilkanaście godzin).

 

Werdykt: 9.7/10

Pozytywne opinie o Bosch BHN14090 zachęcają do tego, aby zainwestować w to urządzenie. Choć ma ono pewne wady, w ogólnej ocenie jest uważane za solidnie wykonane i efektywne. Odkurzacz przydaje się do sprzątania samochodu i domu. Dzięki wskaźnikowi naładowania wiadomo, kiedy sprzęt można odłączyć od źródła zasilania.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Efektywność działania

Urządzenie wykorzystuje system High Airflow, który gwarantuje dobrą efektywność odkurzania. Przepływ powietrza w sprzęcie jest wysoki, więc kurz jest skutecznie odseparowywany od reszty. Dodatkowo odkurzacz został wyposażony w filtr, który zrobiono z dobrego gatunkowo materiału. Istnieje możliwość mycia go pod bieżącą wodą. Jak wykazał test Bosch BHN14090, utrzymanie go w czystości nie jest to trudne. 

Ssawka szczelinowa

Model jest dostępny w zestawie ze ssawką szczelinową, która nadaje się do usuwania kurzu i innych zabrudzeń znajdujących się w trudno dostępnych miejscach. Oznacza to, że bez zbędnego wysiłku pozbędziemy się nieczystości z fotelu samochodowego, mebli domowych czy nawet szuflad, w których przechowujemy przyprawy, mąkę i inne sypkie produkty spożywcze.

 

Komfort użytkowania

Kupujących do zakupu produktu zachęca przystępna cena Bosch BHN14090. Duże znaczenie mają też dobre recenzje, z których wynika, że urządzenie działa efektywnie i w związku z tym nie trzeba kilka razy odkurzać tego samego miejsca, aby stało się ono idealnie czyste. Sprzęt waży tylko 1,2 kg, więc korzystanie z niego nie jest męczące. Dodatkowo odkurzacz ma dobrze wyprofilowaną rączkę, która zapewnia odpowiedni komfort użytkowania i precyzję pracy. Sporo osób docenia również to, że urządzenie jest łatwe w obsłudze i ma zasilanie akumulatorowe. W rezultacie można z niego korzystać w każdym miejscu.

 

Wyposażenie dodatkowe

W komplecie znajduje się odpowiednio wyprofilowana ssawka szczelinowa. Zestaw zawiera też akumulator wraz z ładowarką. Kupujący otrzymuje również kartę gwarancyjną i instrukcję w języku polskim, z której można dowiedzieć się dokładnie, jak obsługiwać sprzęt, dbać o niego i zachować bezpieczeństwo pracy. 

 

Prosty design

Choć w przypadku odkurzaczy samochodowych wygląd ma drugorzędne znaczenie, część kupujących zwraca na niego uwagę. Popularnością cieszą się szczególnie urządzenia zachowane w prostej stylistyce i taki właśnie jest opisywany przez nas model. Ma on czarną obudowę z szarymi elementami. Jest ona wykonana z dobrego gatunkowo materiału, który nie nagrzewa się w trakcie pracy.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Najważniejsze zalety:

Prezentowany odkurzacz samochodowy Black&Decker PV1200AV jest podłączany do gniazda zapalniczki samochodowej, co jest praktycznym rozwiązaniem. Dlatego ze sprzętu można korzystać w każdych warunkach, niezależnie od miejsca, w jakim się znajdujemy. B&D model PV1200AV jest lekki i poręczny, a to gwarantuje komfort jego użytkowania.

 

Najważniejsze wady:

Sprzęt ma specjalną dyszę szczelinową, choć niektórzy uważają, że jest ona nieco duża i dlatego czasami okazuje się mało praktyczna. W recenzjach można przeczytać, że kupującym brakuje w zestawie małej ssawki szczelinowej. 

 

Werdykt: 9.8/10

Sporo osób uważa opisywany model za najlepszy odkurzacz samochodowy dostępny za taką kwotę. Cena Black+Decker PV1200AV nie przekracza 200 zł. Urządzenie działa efektywnie i pozwala szybko usunąć kurz i inne zabrudzenia z foteli samochodowych i podłogi. Jakość jego wykonania jest oceniana jako bardzo dobra.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Podstawowe informacje

Chcąc kupić sprawnie działający odkurzacz do samochodu trzeba zwrócić uwagę na jego parametry. Opisywany model jest tani w eksploatacji m.in. dlatego, że nie wymaga zakupu specjalnych worków na odpady. Zanieczyszczenia zbierają się do zbiornika o pojemności 0,44 l, który można łatwo wyjąć i opróżnić. Moc ssania odkurzacza wynosi 12,5 W, a maksymalny przepływ powietrza to 1060 l/min. Długość przewodu zasilającego wynosi 5 m, więc ze sprzętu można swobodnie korzystać nawet w większym samochodzie. Odkurzacz ma dobrze wyprofilowaną rączkę zapewniającą pewne trzymanie. Waga urządzenia wynosi tylko 1,5 kg.

Praktyczne rozwiązania

Odkurzacz samochodowy B&D Model PV1200AV jest doceniany za to, że zastosowano w nim praktyczne rozwiązania poprawiające komfort użytkowania. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na boczny otwór, który pozwala na szybkie opróżnianie pojemnika z odpadami i to bez brudzenia rąk. Przewód zasilający jest odpowiednio długi i można łatwo owinąć go wokół odkurzacza. W efekcie przechowywanie sprzętu jest łatwiejsze. W komplecie znajduje się worek, do którego można włożyć wszystkie dołączone do odkurzacza akcesoria i mieć je w jednym miejscu. 

 

Filtr

Dobry system filtracji sprawia, że opinie o Black+Decker PV1200AV są pochlebne. Prezentowane urządzenie jest wyposażone w technologię Cyclonic, która pozwala na skutecznie pozbycie się większych drobin kurzu z filtra. To z kolei sprawia, że odkurzacz przez cały czas zachowuje dobrą moc ssania, więc działa efektywnie. Filtr jest zmywalny, i można łatwo go zdjąć i umyć. 

 

Moduł ssący

Odkurzacz ma wbudowany specjalny moduł ssący, który można ustawić w jednej z 10 pozycji, a wszystko po to, aby móc usunąć zabrudzenia ze wszystkich trudno dostępnych miejsc. Test Black+Decker PV1200AV wykazał, że możliwość wybierania kąta nachylenia ssawki znacznie poprawia komfort użytkowania sprzętu i sprawia, że efekty jego używania są bardziej satysfakcjonujące.

 

Obudowa

Odkurzacz samochodowy ma obudowę zrobioną z lekkich, a przy tym wytrzymałych tworzyw. Na powierzchni sprzętu nie pojawiają się zarysowania. Warto dodać też, że obudowa nie nagrzewa się szybko w trakcie pracy, nawet jeśli dokładne odkurzanie naszego samochodu zajmuje nam sporo czasu.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Odkurzacz samochodowy – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Warto przeczytać ranking odkurzaczy samochodowych, aby dowiedzieć się, w które modele warto inwestować. Zgodnie z zamieszczonymi w Internecie opiniami konsumentów najlepszym sprzętem obecnie dostępnym na rynku jest Black+Decker PV1200AV z 12V wtyczką pozwalająca na podpięcie urządzenia do gniazda zapalniczki samochodowej. Odkurzacz ma spory pojemnik na kurz, który łatwo się opróżnia (bez kontaktu z brudem). Długi przewód zasilający zapewnia wygodną pracę. Nie trzeba się obawiać, że kabel będzie ograniczał nasze ruchy, co nie pozwoliłoby na dokładne wyczyszczenie wnętrza samochodu. Drugie miejsce w zestawieniu należy do modelu Bosch BHN14090 Move. Jest to ręczny odkurzacz samochodowy sprzedawany w komplecie ze ssawką szczelinową.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 najlepszych odkurzaczy samochodowych. Opinie w 2020 roku 

 

Czytając nasz ranking odkurzaczy samochodowych, dowiesz się, jakie urządzenia są polecane przez właścicieli aut. Zaprezentowane przez nas modele odznaczają się efektywnością działania i solidnością wykonania, dlatego warto przemyśleć ich zakup. 

 

Odkurzacz samochodowy Black&Decker

 

1. Black+Decker Odkurzacz Samochodowy PV1200AV

 

Dobre opinie zdobywa odkurzacz samochodowy Black+Decker PV1200AV, dlatego musiał się on znaleźć w naszym zestawieniu. Moc urządzenia wynosi dokładnie 12,5 W. Efektywność zasysania powietrza jest na dobrym poziomie. Zbiornik na kurz ma pojemność równą 440 ml, a jego opróżnianie jest proste. Z uwagi na to, że długość kabla zasilającego wynosi 5 m, mamy zapewniony komfort użytkowania sprzętu.

Odkurzacz samochodowy Black&Decker ma moduł ssący, który można ustawić na 1 z 10 pozycji, dzięki czemu możliwe jest usunięcie zabrudzeń także z trudno dostępnych miejsc w aucie. Urządzenie wykorzystuje system Cyclonic, a to pozwala utrzymać filtr w czystości przez dłuższy czas. 

Dlaczego tak dużo osób decyduje się na inwestycję w odkurzacz samochodowy Black&Decker? Powód jest prosty. Przede wszystkim sprzęt pozwala skutecznie zadbać o czystość w samochodzie. Dzięki wtyczce 12V możliwe jest podłączenie urządzenia do gniazda zapalniczki samochodowej, a to pozwala na korzystanie z niego w każdej sytuacji. 

 

 

 

 

Odkurzacz samochodowy akumulatorowy

 

2. Odkurzacz Ręczny Bosch BHN14090 Move

 

Polecamy Twojej uwadze akumulatorowy odkurzacz samochodowy Bosch BHN14090 Move, który waży zaledwie 1,2 kg. Możesz być pewny, że korzystanie z niego jest wygodne i nie powoduje nadmiernego obciążenia dłoni. Sprzęt jest sprzedawany w zestawie ze ssawką szczelinową, ładowarką i akumulatorem. Po naładowaniu odkurzacz działa przez około 12 minut. 

Urządzenie jest doceniane w szczególności za uniwersalność, bo warto podkreślić, że można z niego korzystać nie tylko w samochodzie, ale też w domu. Za pomocą odkurzacza skutecznie usuniemy zabrudzenia z blatu, stołu czy nawet mebli. Model jest sprzedawany w komplecie z wytrzymałym filtrem, który można myć pod bieżącą wodą.

Zastanawiasz się, czy Bosch BHN14090 Move to dobry odkurzacz samochodowy? Jesteśmy pewni, że do zakupu zachęci Cię efektywność działania urządzenia. Model wykorzystuje system High Airflow, który zapewnia wysoki przepływ powietrza i skuteczne oddzielenie kurzu. 

 

 

 

 

Odkurzacz samochodowy Karcher

 

3. Odkurzacz Karcher WD4 Premium 1.348-151.0

 

Wybrany do naszego rankingu odkurzacz samochodowy Karcher WD4 Premium 1.348-151.0 sprawdzi się zarówno do czyszczenia auta, jak i sprzątania garażu, piwnicy czy warsztatu. Jest to sprzęt o dużej mocy ssącej wynoszącej 220 W. Dokładne wymiary urządzenia to: długość – 38,4 cm, szerokość – 36,5 cm i wysokość – 52,6 cm. Jego waga jest równa 7,5 kg, jednak przenoszenie nie powinno być męczące z uwagi na umieszczone przy podstawie kółka.

Zbiornik na odpady liczy 20 l i jest zrobiony z wytrzymałego materiału, jakim jest stal nierdzewna. Odkurzacz należy uznać za praktyczny, ponieważ umożliwia on czyszczenie nie tylko na sucho, ale też na mokro. Za jego pomocą można skutecznie usunąć z tapicerki uporczywe zabrudzenia.

Konsumenci podzielają zdanie, że Karcher WD4 Premium 1.348-151.0 to efektywnie działający odkurzacz, który przyda się do czyszczenia różnych powierzchni. Sprzęt jest wykonany z solidnych materiałów zapewniających długi czas użytkowania.

 

 

 

 

Odkurzacz samochodowy Bosch

 

4. Odkurzacz Akumulatorowy Bosch EasyVac 12

 

Jeśli chcesz kupić odkurzacz samochodowy Bosch, dobry wyborem okaże się model EasyVac 12. Sprzęt jest zasilany akumulatorowo, więc nic nie ogranicza ruchów użytkownika w trakcie sprzątania. Pojemność zbiornika na odpady wynosi 380 ml, więc jest stosunkowo duża (brak konieczności zbyt częstego opróżniania pojemnika).

Akumulatorowy odkurzacz samochodowy jest dostępny w zestawie z przydatnymi akcesoriami: filtrem, ładowarką, akumulatorem, 2 rurami, dyszą do podłóg, końcówką szczotkową i uchwytem na osprzęt. Po naładowaniu sprzęt działa przez zadowalający czas, co wiąże się z zastosowaniem technologii Syneon Chip do inteligentnego sterowania energią. Odkurzacz można z powodzeniem wykorzystać także do sprzątania mieszkania.

Zamieszczone w Internecie opinie o modelu Bosch EasyVac 12 są pozytywne i wskazują, że jest to dobrej jakości odkurzacz pozwalający efektywnie wyczyścić różne powierzchnie. Jest on lekki i poręczny. Jego kształt dostosowano w taki sposób, aby utrzymanie urządzenia w dłoni było wygodne.

 

 

 

 

Odkurzacz samochodowy przenośny

 

5. Sena Przenośny odkurzacz samochodowy 12V

 

Wielu kierowców chce kupić dobry i tani odkurzacz samochodowy, który pozwoli im zadbać o czystość w aucie. Jedną z takich propozycji jest model Sena o mocy równej 90 W. Dokładne wymiary sprzętu to: długość – 26 cm, szerokość – 22 cm i wysokość – 23 cm. Jak widać, odkurzacz zajmuje mało miejsca, więc można wozić go w bagażniku w samochodzie, nie martwiąc się o to, że zabraknie tam miejsca.

Przenośny odkurzacz samochodowy jest podłączany do gniazda zapalniczki samochodowej. Długość przewodu zasilającego jest równa 3 m. Jest to model bezworkowy, a zanieczyszczenia zbierają się w przedniej części odkurzacza. Po skończonej pracy wystarczy odłączyć zbiornik i usunąć z niego nagromadzone zabrudzenia. Sprzęt jest lekki i ma dobrze wyprofilowaną rączkę. Elementem zestawu jest ssawka szczelinowa.

Osoby, które zdecydowały się kupić ten odkurzacz samochodowy, twierdzą, że jest on łatwy w obsłudze i wygodnie się z niego korzysta. Z uwagi na to, że nie ma konieczności kupowania worków, nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z użytkowaniem urządzenia.

 

 

 

 

Odkurzacz samochodowy bezprzewodowy

 

6. Odkurzacz Samochodowy Baseus Capsule Cordless

 

Prezentujemy bezprzewodowy odkurzacz samochodowy Baseus Capsule Cordless, który ładuje się za pomocą kabla z końcówką USB typu C. Stanowi on jeden z elementów zestawu. Na obudowie znajdują się trzy diody informujące o tym, kiedy należy odłączyć sprzęt od źródła zasilania. Po pełnym naładowaniu odkurzacz wystarcza do 25 minut pracy.

Sprzęt jest polecany do czyszczenia wnętrza samochodu, ale nie tylko. Można go używać także w domu, kiedy chcemy pozbyć się zabrudzeń ze szczelin w sofie, sprzątnąć kurz z dekoracji czy usunąć zabrudzenia z klawiatury w laptopie czy komputerze. Znajdujący się w odkurzaczu filtr można wyjąć i umyć pod bieżącą wodą, więc nie ma konieczności jego wymiany.

Baseus Capsule Cordless to polecany przez konsumentów odkurzacz do czyszczenia samochodów. Jest on lekki i zajmuje mało miejsca, co ułatwia jego przechowywanie. Urządzenie zrobiono z wysokiej jakości materiałów, które wykazują odporność na drobne uszkodzenia mechaniczne.

 

 

 

 

Odkurzacz samochodowy Philips

 

7. Odkurzacz Ręczny Philips FC 6141/01

 

Odkurzacz samochodowy Philips FC 6141/01 ma silnik o mocy 120 W. Kurz zbiera się do specjalnego pojemnika, który mieści dokładnie do 0,5 l zanieczyszczeń. Sprzęt ma kompaktowe wymiary, co ułatwia jego przechowywanie. Uchwyt jest odpowiednio wyprofilowany, tak aby utrzymanie odkurzacza w dłoniach było łatwe i wygodne. 

Model ma 2-stopniową komorę cykloniczną, która zapewnia skuteczną filtrację. Kurz jest zatrzymywany wewnątrz urządzenia, a to przekłada się na lepszą efektywność sprzątania. Zabrudzenia nie wydostają się z powrotem na zewnątrz, nawet najmniejsze cząsteczki. Kupujący otrzymuje małą i dużą szczotkę, końcówkę szczelinową i długą rurę. 

Po krótkiej analizie zamieszczanych w Internecie recenzji można stwierdzić, że opinie o odkurzaczach samochodowych Philips są w większości pozytywne i tak samo jest w przypadku modelu FC 6141/01. Prezentowany odkurzacz ręczny dobrze spełnia swoje zadanie i pozwala utrzymać porządek w samochodzie.

 

 

 

 

Odkurzacz samochodowy 12V

 

8. Odkurzacz samochodowy Omna Bezworkowy z Filtrem HEPA / 12V / 120W

 

Polecamy zapoznać się z opisem bezworkowego odkurzacza samochodowego Omna JS609 o mocy 120 W. Sprawnie działający silnik gwarantuje dobre efekty sprzątania. Co istotne, ze sprzętu możemy korzystać na mokro i na sucho, dlatego też zasługuje on na miano uniwersalnego. Dokładne wymiary produktu są następujące: 37,5 cm x 12,5 cm x 15,5 cm.

Odkurzacz samochodowy 12V (zasilanie z gniazda zapalniczki samochodowej) jest dostępny w komplecie z filtrem HEPA, który skutecznie zatrzymuje zanieczyszczenia i sprawia, że wnętrze urządzenia jest mniej narażone na awarie, a powietrze ma lepszą jakość. Filtr jest przeznaczony do wielokrotnego użytku. Długość kabla zasilającego wynosi 4,8 m, a odkurzacz waży tylko 0,85 kg. 

Użytkownikom podoba się to, że model ma latarkę LED, dzięki której łatwiej zachować precyzję podczas sprzątania wnętrza samochodu. Obudowa urządzenia jest wytrzymała i na jej powierzchni nie widać zarysowań ani innych uszkodzeń mechanicznych. 

 

 

 

 

Odkurzacz samochodowy 230V

 

9. Odkurzacz samochodowy Dometic Waeco PV100

 

Ze względu na to, że test odkurzaczy samochodowych pokazał, że model Dometic Waeco PV100 jest efektywny, postanowiliśmy umieścić go w naszym zestawieniu. Sprzęt ma wymiary: wysokość – 32 cm, szerokość – 27 cm i głębokość – 19,8 cm, a jego waga wynosi 2,15 kg. Kupujący otrzymuje w komplecie szeroką i wąską końcówkę, przewód 12V, ładowarkę 230V i pasek przeznaczony do przenoszenia odkurzacza.

Urządzenie jest dostosowane do pracy w temperaturze sięgającej do +40 st. C. Pojemność zbiornika na odpady jest równa 3,8 l. Pojemnik zrobiono z wytrzymałego polipropylenu. Poliestrowy filtr dobrze blokuje zanieczyszczenia. Odkurzacz samochodowy 230V jest przystosowany do pracy na mokro i na sucho, dlatego też dobrze sprawdza się do usuwania uporczywych zabrudzeń.

Konsumenci, którzy korzystają z modelu Dometic Waeco PV100, są zadowoleni z efektów jego działania. Odkurzacz jest precyzyjny, ma dużą moc, a jego obsługa jest prosta. Akumulator okazuje się wydajny.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki odkurzacz samochodowy kupić?

 

Zachowanie porządku w aucie jest jednym z obowiązków właściciela. Trzeba jednak przyznać, że czasami pielęgnacja wnętrza samochodu nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Aby ułatwić sobie pracę, warto wyposażyć się w najlepszy odkurzacz samochodowy, którego wyróżnia efektywność działania. Z wysokiej jakości urządzeniem będzie można szybko i wygodnie pozbyć się zabrudzeń. Na jaki model się zdecydować? Jakie parametry powinien mieć tego typu sprzęt?

Rodzaj zasilania

Zadawane przez konsumentów pytanie dotyczące tego, jaki jest najlepszy odkurzacz samochodowy, wymaga zwrócenia uwagi na sposób zasilania urządzenia. Od tego zależy komfort użytkowania sprzętu i zadowolenie z jego zakupu. W ofercie producentów można znaleźć odkurzacze zasilane sieciowo i akumulatorowo. Które z nich są lepsze? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, jednak warto przyjrzeć się plusom i minusom wynikającym z obydwu rozwiązań. W przypadku odkurzaczy sieciowych minusem może być zbyt krótki kabel zasilający, więc podczas zakupu trzeba na to zwrócić szczególną uwagę. Dobrze, jeśli przewód ma długość ok. 3 m lub więcej. Trzeba też zweryfikować, czy jest on solidnie zrobiony. Odkurzacze mogą być podłączane zarówno do zwykłej sieci elektrycznej, jak i gniazda zapalniczki samochodowej. Druga z wymienionych opcji wydaje się nieco bardziej praktyczna, bo pozwala na korzystanie ze sprzętu w każdych warunkach. Przewagą odkurzaczy sieciowych jest też to, że nie trzeba ich ładować. Niemniej jednak czasami takie modele mogą ograniczać swobodę ruchów i dlatego też wypadają nieco gorzej w porównaniu z urządzeniami na baterie. W przypadku odkurzaczy akumulatorowych należy upewnić się, jaki akumulator otrzymujemy w zestawie, ile trzeba go ładować i na jaki długi czas starcza.

 

Parametry techniczne

Bezpośredni wpływ na skuteczność działania sprzętu ma przede wszystkim jego moc. W odkurzaczach przeznaczonych wyłącznie do samochodów parametr ten wynosi zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu watów. Nieco mocniejsze są modele o szerszych możliwościach zastosowania. Warto wiedzieć też, na efektywność działania urządzenia poza silnikiem wpływ ma także czystość filtra czy pojemność zbiornika. Jeśli pojemnik na odpady jest niemal pełny albo filtr mocno zabrudzony, odkurzacz nie będzie działał tak dobrze, jak na początku.

Dobrze, jeśli wybrany przez nas model ma kompaktowe wymiary, bo wtedy możemy wozić go np. w bagażniku samochodowym albo bez problemu znaleźć miejsce do jego przechowywania w garażu. Należy zwrócić uwagę, czy odkurzacz ma dobrze wyprofilowaną rączkę. Jego waga nie powinna przekraczać kilku kilogramów. Jeśli sprzęt jest cięższy, należy upewnić się, że przy podstawie znajdują się płynnie działające kółka, a rura ssąca jest na tyle duża, aby bez konieczności wkładania sprzętu do pojazdu móc dokładnie wyczyścić jego wnętrze.

Zastanawiając się nad tym, jaki odkurzacz samochodowy wybrać, trzeba także pomyśleć o wielkości zbiornika na kurz. Najlepiej, jeśli będzie on możliwie największy, wtedy nie będzie konieczności jego zbyt częstego opróżniania. Standardem są pojemniki 300 ml i większe. Warto też upewnić się, że usuwanie nagromadzonych w środku zabrudzeń jest łatwe i zajmuje nie więcej niż kilka minut.

 

Dodatkowe akcesoria

Ważnym elementem zestawu są dodatkowe akcesoria. W przypadku odkurzaczy akumulatorowych należy upewnić się, że w komplecie znajduje się ładowarka i bateria. Modele zasilane sieciowo muszą mieć długi przewód. Istotne są także końcówki do odkurzacza. Szczotki o różnej szerokości pozwalają nam skutecznie pozbyć się zabrudzeń z każdego miejsca. Za przydatną końcówkę uważa się ssawkę szczelinową docierającą do trudno dostępnych miejsc. Praktycznym dodatkiem jest też pokrowiec do przechowywania wszystkich akcesoriów.

Funkcjonalność

Inwestując w odkurzacz, nie musimy skupiać się tylko na tym, aby był on odpowiedni do czyszczenia samochodu. Możemy także zdecydować się na zakup urządzenia dopasowanego także do czyszczenia innych powierzchni. Małe, poręczne odkurzacze mogą być przystosowane także do usuwania zabrudzeń w domu np. z blatu, kanap czy nawet mebli. Większe odkurzacze sieciowe często można wykorzystać nie tylko w samochodzie, ale też garażu, piwnicy czy nawet na budowie. 

 

Odkurzacze samochodowe w dobrych cenach

Niektórym osobom może się wydawać, że zakup odkurzacza samochodowego to spory wydatek, jednak w rzeczywistości jest inaczej. Solidnie zrobiony sprzęt można nabyć już nawet za kilkadziesiąt złotych. Standardem są jednak urządzenia w cenie ok. 200 zł i więcej. Koszt zakupu sprzętu zależy w szczególności od jakości jego wykonania, mocy i dołączonych do zestawu akcesoriów. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa odkurzacz samochodowy?

Zasady działania odkurzacza samochodowego są takie same jak w przypadku zwykłego modelu. Oznacza to, że sprzęt jest wyposażony w silnik, który napędza sprężarkę odpowiadającą za zasysanie zanieczyszczeń. Kurz i inne zabrudzenia zwykle są zbieranie do plastikowego zbiornika, rzadziej do worka. Jego pojemność zależy od wielkości sprzętu. Im zbiornik jest większy, tym rzadziej trzeba go opróżniać, co dla osób dbających o czystość w samochodzie ma spore znaczenie. Odkurzacze do auta są często zasilane za pomocą gniazda zapalniczki samochodowej, więc można z nich korzystać także w miejscach z ograniczonym dostępem do prądu. Sprzęty mogą być też zasilane akumulatorowo. Wtedy do pracy wymagają wcześniejszego naładowania, jednak zapewniają maksymalną swobodę ruchów. Odkurzacze samochodowe, podobnie jak modele tradycyjne, mają specjalne filtry.

P2: Odkurzacz samochodowy – jaka moc?

Najbardziej popularne, poręczne odkurzacze samochodowe mają silniki o mocy od kilkunastu do kilkudziesięciu watów. Takie urządzenia całkiem dobrze radzą sobie z usuwaniem zabrudzeń, szczególnie jeśli dbamy o to, aby regularnie czyścić wnętrze swojego auta. Na rynku dostępne są też mocniejsze modele, jednak zwykle mają one szersze możliwości zastosowania. Dla przykładu, można z nich korzystać np. także w celu utrzymania czystości w garażu czy piwnicy. Takie sprzęty są mniej poręczne i bardzo często wymagają one podłączenia do źródła zasilania (nie mają akumulatora).

 

P3: Gdzie kupić odkurzacz samochodowy?

Odkurzacz samochodowy można kupić w sklepach ze sprzętem AGD. Wiemy jednak, że nie każdy ma czas na to, aby udać się do kilku miejsc i porównać ceny urządzeń. Warto pamiętać też o tym, że czasami sprzęty są droższe stacjonarnie i często lepiej zamówić je przez Internet, nawet z dostawą do sklepu. Wybierając takie rozwiązanie, można zaoszczędzić trochę pieniędzy i nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z dostawą. Sposobem na podjęcie dobrej i przede wszystkim korzystnej decyzji zakupowej jest znalezienie w Internecie porównywarki cen. Wpisując w nią nazwę interesującego nas modelu, można dowiedzieć się, w którym sklepie nabędziemy go najtaniej.

 

P4: Jak podłączyć odkurzacz samochodowy w domu?

Niektóre osoby chcą korzystać z odkurzacza samochodowego w domu, aby np. usunąć drobne zanieczyszczenia pojawiające się np. na kanapie. Aby móc to zrobić, trzeba wyposażyć się w zwykły model podłączany do gniazdka sieci elektrycznej. Na rynku można znaleźć dużo tego typu sprzętów. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z akumulatorowego odkurzacza samochodowego. Jest on dostosowany do używania w każdym miejscu. Jeśli dysponujemy sprzętem podłączanym do gniazda zapalniczki samochodowej, możemy rozważyć zakup specjalnego zasilacza 12V z odpowiednią końcówką. Nie jest to duży wydatek.

P5: Ile kosztuje odkurzacz samochodowy?

Najtańsze odkurzacze samochodowe, które są polecane przez użytkowników, można kupić już za około 50 zł, więc taka inwestycja nie jest sporym wydatkiem. Częściej jednak sprzęty tego typu kosztują kilkaset złotych. Wpływ na cenę produktu ma przede wszystkim jakość jego wykonania, moc i zastosowane technologie. Jeśli odkurzacz jest solidny, a jednocześnie poręczny i ma duży zbiornik na odpady, będzie kosztował więcej niż mniej efektywnie działający sprzęt. Można zauważyć też, że wyższa cena nierzadko wiąże się z większą popularnością danej marki. Im producent jest bardziej znany, tym często koszty zakupu jego produktów są nieco wyższe.