Jak rozpoznać skrzyżowanie równorzędne?

Ostatnio aktualizowane: 25.04.24

 

Jazda po ulicach miast może sprawiać sporo problemów nie tylko osobom, które świeżo co odebrały prawo jazdy z urzędu. Bardzo często można zaobserwować sytuacje, kiedy to nawet doświadczeni kierowcy nie wiedzą, jak mają się zachować, aby umiejętnie pokonać przeszkodę. W jaki sposób należy postąpić, żeby bezpiecznie i bez problemu przejechać przez skrzyżowanie równorzędne? Jakie informacje znajdują się w przepisach oraz czego uczą na kursach prawa jazdy? 

Skrzyżowanie równorzędne – pierwszeństwo oraz definicja 

Skrzyżowanie równorzędne sprawia wiele problemów. Jest to miejsce, w którym nie ma wyróżnionego kierunku, gdzie pojazdy mają pierwszeństwo przejazdu. Według zapisu w kodeksie drogowym art. 25 wszystkie skrzyżowania są równorzędne, jeśli nie ma umieszczonych znaków lub sygnałów drogowych, które by to pierwszeństwo określały. Zgodnie z zasadami pierwszy powinien przejechać samochód, który nadjeżdża z prawej strony. Oczywiście i od tej zasady są wyjątki, ponieważ musi on ustąpić pojazdowi, który jedzie z naprzeciwka albo wykonuje manewr skrętu w prawo. Warto jednak wiedzieć, że zasada prawej ręki nie dotyczy wszystkich. Chodzi o pojazdy uprzywilejowane oraz o tramwaje i szynobusy, które poruszają się po torach.

Według definicji zapisanej w art. 2 przedmiotowej ustawy nie wszystkie przecięcia dróg są określane jako skrzyżowania. Określenie to nie dotyczy m.in. dróg ziemnych, wewnętrznych czy dojazdowych. Pojazdy wyjeżdżające z tego typu dróg są zmuszone ustąpić pierwszeństwa, ponieważ wedle prawa włączają się do ruchu. 

 

Jak rozpoznać skrzyżowanie równorzędne? 

Wielu kierowców często zastanawia się, w jaki sposób rozróżnić skrzyżowanie dróg równorzędnych od innego typu. Bardzo często wystarczy jednak spojrzeć na znak, który w takim przypadku jest umieszczany w takich kłopotliwych sytuacjach. Jest to znak A-5 przedstawiający czarny X na żółtym tle wpisany w trójkąt. Warto jednak wiedzieć, że nie jest on w żaden sposób wymagany przez prawo. Znak może być ustawiony lub nie musi. Najczęściej jednak skrzyżowania równorzędne występują w strefach, gdzie nie ma dużego ruchu. Dlatego też często można mieć z tym do czynienia na osiedlach, gdzie jest mniej samochodów. Oprócz tego ten rodzaj skrzyżowań wymusza na kierowcach ograniczenie prędkości, co dodatkowo ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo. 

Skrzyżowanie równorzędne – kto ma pierwszeństwo? 

Bardzo często kierowcy poruszający się po drogach jeżdżą „na pamięć”. Problem pojawia się w momencie, gdy trzeba jechać do obcego miasta, gdzie nie zna się ulic oraz skrzyżowań, a dodatkowo korzysta się z pomocy nawigacji, aby dotrzeć do punktu docelowego. Jazda po obcym mieście pokazuje, ilu kierowców faktycznie zna i stosuje się do przepisów ruchu drogowego i wie, jak zachować się w danej sytuacji, aby nie spowodować niebezpieczeństwa na drodze. Nieuważny lub pewny siebie kierowca może uważać, że porusza się po drodze, gdzie ma pierwszeństwo, nie wiedząc, że właśnie znajduje się na skrzyżowaniu równorzędnym. To wtedy dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji czy wymuszeń, które mogą skończyć się kolizją lub poważnym wypadkiem. Bardzo często obserwuje się także sytuacje, kiedy niepewny kierowca podjeżdża za blisko, błędnie sygnalizując, że będzie przejeżdżał na drugą stronę. Wówczas następuje zamieszanie, które powoduje, że wszystkie 4 samochody blokują skrzyżowanie równorzędne. 

 

Skrzyżowanie równorzędne – zasady jakie należy stosować

W momencie, gdy kierowca znajduje się na skrzyżowaniu równorzędnym, powinien pamiętać, że należy przestrzegać zasady prawej ręki, która pozwala określić, kto ma pierwszeństwo w danej sytuacji. Jeśli wszystkie osoby kierujące pojazdami zastosują się do tej reguły, możemy być pewni, że uda się bezpiecznie i bez problemów pokonać przeszkodę. Kłopot pojawia się jednak w sytuacji, gdy jeden samochód zaczyna wykonywać niebezpieczne manewry lub wymuszać pierwszeństwo nad innymi. Bardzo często dochodzi wówczas do nieprzyjemnych wydarzeń, które czasami mogą skończyć się awanturą na drodze. Oczywiste jest to, że nikt nie lubi się kłócić szczególnie wtedy, gdy ktoś spieszy się do pracy. Aby bezpiecznie poruszać się po drogach, należy uważnie obserwować zachowania innych kierowców oraz pieszych. Warto pamiętać o tym, aby mieć ograniczone zaufanie względem uczestników ruchu, którzy nagle mogą wykonać niebezpieczny manewr kończący się wypadkiem. 

Pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym – jak zachować się w wybranych sytuacjach? 

Poruszanie się po skrzyżowaniu równorzędnym nie jest proste. Wiele osób mających wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów ma problem z bezpiecznym pokonaniem przeszkody. W jaki sposób zachować się w wybranych sytuacjach, aby nie doszło do przykrej sytuacji, która doprowadzi do wypadku? 

• Sytuacja 1: W sytuacji, gdy drogi tworzą skrzyżowanie równorzędne, czyli klasyczny krzyż wówczas należy zachować szczególną ostrożność. Zakładając, że auta dojeżdżają z przeciwnych kierunków i jedno z aut skręca w lewo w drogę, gdzie znajduje się inny pojazd chcący jechać prosto. Wówczas zgodnie z przepisami oraz zasadą prawej ręki pierwszeństwo przejazdu ma samochód skręcający w lewo, jeśli po swojej prawej nie ma innego auta. Bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy pojazdy jadące prosto wymuszają pierwszeństwo, zapominając o regule prawej ręki. 

• Sytuacja 2: Inną, często spotykaną sytuacją na skrzyżowaniach równorzędnych jest przecięcie torami tramwajowymi. Oprócz tego na drodze może zdarzyć się, że uczestnikiem ruchu będzie karetka pogotowia jadąca na sygnale. Wówczas bez względu na kierunek oraz wybraną drogę to właśnie pojazd uprzywilejowany ma pierwszeństwo nad pozostałymi i inni muszą ustąpić, aby umożliwić przejazd. Zaraz po karetce na skrzyżowaniu równorzędnym pierwszeństwo ma pojazd poruszający się po torach, czyli tramwaj lub szynobus. Wynika to z zasady, która określa, że to właśnie pojazdy szynowe mają pierwszeństwo nad innymi, niekorzystającymi z szyn, bez względu na kierunek jazdy. Na samym końcu mogą przejechać auta znajdujące się przy skrzyżowaniu, jednak kierowcy muszą pamiętać o zastosowaniu się do zasady prawej ręki, aby bezpiecznie pokonać przeszkodę. Bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy osoby prowadzące np. samochód osobowy zapominają o tym, że to właśnie pojazdy szynowe mają pierwszeństwo przed tymi, które nie poruszają się po torach. 

• Sytuacja 3: Inna sytuacja, która często wydaje się patowa to moment, w którym do skrzyżowania równorzędnego dojeżdżają 4 pojazdy równocześnie. Wówczas każde auto ma po swojej prawej stronie inny pojazd, co zdecydowanie wyklucza możliwość zastosowania reguły prawej ręki. W takiej sytuacji kierowcy powinni między sobą uzgodnić, kto jedzie pierwszy. Najlepiej pokazać to wyraźnym ruchem ręki, co pozwoli uniknąć niebezpiecznej sytuacji. Dużym problemem jest jednak to, kiedy w razie wypadku policja musi ustalić kto, był winny. Warto pamiętać, że według kodeksu ruchu drogowego nie istnieje pojęcie ,,domniemanego pierwszeństwa”, co w razie kolizji utrudnia wytypowanie sprawcy. Często kierowcy poruszający się po dobrze znanych sobie drogach stosują niepisaną zasadę ułatwiającą rozwiązanie tej patowej sytuacji. Według niej pierwszeństwo przejazdu ma pojazd, który jako pierwszy dojechał do skrzyżowania.  

• Sytuacja 4: Rondo równorzędne zwane także skrzyżowaniem z ruchem okrężnym to również jedno z bardziej problematycznych miejsc, gdzie kierowcy nie wiedzą, w jaki sposób mają się zachować. Jest oznaczone znakiem C-12 ,,ruch okrężny”, co oznacza, że obowiązują na nim zasady, jak na klasycznym skrzyżowaniu równorzędnym. Jeśli oprócz krzyżówki kierowca ma do czynienia z torami tramwajowymi, należy pamiętać o tym, że to właśnie pojazd szynowy przejedzie jako pierwszy. Co więcej, na rondzie znajduje się już samochód, który ma po swojej prawej stronie auto włączające się do ruchu. Wówczas kierowca będący na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym musi ustąpić pierwszeństwa osobie kierującej pojazdem znajdującym się przed rondem. Oprócz tego obaj kierowcy muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdowi znajdującemu się na szynach. Bardzo często zdarzają się sytuacje, w których osoby kierujące jeżdżą na pamięć. Wówczas kierowcy nie zwracają uwagi, że rondo równorzędne różni się od zwykłego, gdzie samochód jadący w ruchu okrężnym ma pierwszeństwo. 

• Sytuacja 5: W miastach, gdzie znajdują się tramwaje lub szynobusy kierowcy samochodów czy motocykli muszą zachować szczególną ostrożność, poruszając się po drogach. Kolejna sytuacja, kiedy osoby siedzące za kierownicą muszą zachować szczególną ostrożność to przejeżdżanie przez skrzyżowanie równorzędne, gdzie znajdują się tory. W momencie, gdy samochód stoi na skrajnym, prawym pasie i chce jechać prosto, musi ustąpić pierwszeństwa tramwajowi skręcającemu w prawo. Mimo tego, że samochód po swojej prawej stronie nie ma innego auta, nie może zastosować reguły prawej ręki, ponieważ musi ustąpić pojazdowi szynowemu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w momencie, gdy na skrzyżowaniu jest zainstalowana sygnalizacja świetlna sterująca ruchem. Wówczas należy postępować zgodnie ze wskazówkami świateł. 

 

Manewry w mieście – jakie akcesoria pomogą poruszać się po drogach miast? 

Niedoświadczeni kierowcy poruszający się po ulicach miast bardzo często mają problem z prawidłowym zaparkowaniem lub wykonaniem manewru w ciasnej ulicy.

Wówczas dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z różnego typu asystentów wspomagających poruszanie się po drodze. Okazuje się, że kierowcy coraz chętniej wybierają gadżet, taki jak kamera cofania WiFi. Jest to sprzęt pozwalający na bezprzewodowe przesyłanie obrazu znajdującego się w polu widzenia obiektywu. Nowoczesna technologia zdecydowanie ułatwia życie kierowcom, szczególnie tym bez doświadczenia, którzy z dużym stresem podchodzą do wykonywania manewrów na parkingu. Oprócz kamery dobrym wyborem będzie zakup i zamontowanie czujników cofania, które w razie niebezpieczeństwa ostrzegą kierowcę o tym, że zbliża się do przeszkody. 

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

MIECZYSŁAW

January 10, 2022 at 2:19 pm

czy wyjazd z garażu na osiedlu {brak oznakowania} jest traktowane jako skrzyżowanie równorzędne ?

Odpowiadać
Świat motoryzacji

January 22, 2022 at 2:27 pm

Dzień dobry,

Zadał Pan bardzo interesujące pytanie, które bywa, że sprawia kłopot nawet policjantom drogówki. Dzieje się tak z powodu bardzo skąpego oznakowania dróg osiedlowych. Bywa, że wewnątrz rejonu objętego skrzyżowaniami równorzędnymi nie ma żadnych znaków, a zostają one umieszczone jedynie w rejonie wjazdu do takiego obszaru, to budzi wiele niejasności. Jednak wracając do tematu, wyjazd z garażu, nawet jeśli żadnych znaków nie ma, zawsze jest włączaniem się do ruchu, podobnie jak wyjazd z parkingu czy podwórka. Zatem nie obowiązuje tu zasada pierwszeństwa dla kierowcy będącego po prawej stronie i wyjeżdzający z garażu musi ustąpić pierwszeństwa.

Jeśli ma Pan ochotę na zapoznanie się z rozmaitymi sytuacjami, z którymi miewają kłopoty kierowcy, a bardzo ładnie wyjaśnionymi, zapraszam do zapoznania się z tekstem z portalu Interia Motoryzacja.
https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news-proste-zasady-pierwszenstwa-ktore-sprawiaja-kierowcom-proble,nId,4546775

Pozdrawiamy

Zespół ŚwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać