Ranking 9 najlepszych opon w 2024

Ostatnio aktualizowane: 18.09.24

 

Opony – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Dębica Frigo 2 to zimowe opony, przeznaczone do każdego samochodu. Zastosowana technologia produkcji wpływa na solidność wykonania, a to przekłada się na bezpieczeństwo jazdy.  Mieszanka gumowa i zwiększona ilość rowków obwodowych i poprzecznych sprawia, że opona jest elastyczna i ma dobrą przyczepność, nawet podczas największych mrozów. Dodatkowo rowki bieżnika minimalizują efekt aquaplaningu. Warto również zwrócić uwagę na opony Michelin CrossClimate+. To produkt uniwersalny, który charakteryzuje się dużą trwałością. Sprawdzi się w warunkach zimowych, na oblodzonej i zaśnieżonej powierzchni oraz letnich, gdy prędkość jazdy jest większa.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Produkt jest wykonany z wysokiej jakości mieszanki gumowej, która sprawia, że opona jest elastyczna i dostosowuje się do każdej przeszkody. Dodatkowo duża ilość rowków wpływa na sprawne odprowadzanie wody i eliminację błota i śniegu. Zwiększona liczba lameli bieżnika znacząco polepsza przyczepność.

Wady

Konsumenci zwracają uwagę na lepszą pracę opon na wymagających trasach górskich, niż na autostradach, na których samochód osiąga większą prędkość. Dla niektórych poziom hałasu wytwarzany podczas użytkowania jest zbyt wysoki.

Podsumowanie

Opony sprawdzą się w trudnych warunkach pogodowych, zapewniając użytkownikom bezpieczeństwo. Materiał, z którego są wykonane gwarantuje im trwałość, odporność na uszkodzenia.

Drugi wybór

Zalety

Całoroczny produkt MICHELIN CrossClimate+ łączy w sobie zalety opon letnich i zimowych. Doskonale sprawują się w warunkach deszczowych, gdy nawierzchnia jest mokra lub nawet oblodzona. Dodatkowo są ciche na płaskich nawierzchniach. Materiał, z którego są wykonane, zapewnia im trwałość.

Wady

Opony sprawdzają się głównie w warunkach miejskich, gdzie zimy są łagodniejsze. Produkt nie jest zalecany jeśli podróżujemy w góry, gdzie uniwersalne parametry opony mogą być niewystarczające.

Podsumowanie

Poziom trakcji pozostaje na najwyższym poziomie i zmniejsza się wprost proporcjonalnie do normalnej eksploatacji. Wybierając ten produkt, nie musisz martwić się coroczną zmianą opon, długimi kolejkami oraz dodatkowymi kosztami.

Rozważ też

Zalety

Dębica Presto UHP 2 to dobre opony dla kierowców ceniących sportową jazdę oraz dobrą przyczepność na drodze. Asymetryczny wzór bieżnika oraz usztywnione zewnętrzne żebro, zaprojektowano dla lepszej stabilizacji opony. W deszczowe dni duża liczba krawędzi tnących skutecznie odprowadza wodę, minimalizując tym samym zjawisko aquaplaningu.

Wady

Należy mieć na uwadze, że opony nie należą do najciszej pracujących. Podczas jazdy słychać wzmożony szum, a w połączeniu z wadliwym nadwoziem, może zaburzać komfort jazdy.

Podsumowanie

Produkt jest chwalony przez konsumentów za przyczepność, wytrzymałość oraz cenę. Specjalna mieszanka gumy przy stopce powoduje zmniejszenie oporu toczenia, dzięki czemu samochód stabilnie trzyma się nawierzchni.

 

 

9 najlepszych opon. Opinie w 2024 roku

 

Poniżej znajduje się ranking opon, który powstał na podstawie dokładnej analizy opublikowanych w Internecie opinii. Wszystkie przedstawione poniżej produkty wyróżnia wysoka jakość wykonania, trwałość oraz dobre parametry. 

 

Tanie opony 

 

1. Opona Zimowa Debica Frigo 2 205/55r16 91t

 

Tanie opony Dębica Frigo 2 zostały wyprodukowane z myślą o kierowcach ceniących komfort jazdy w trudnych warunkach. Do ich produkcji zastosowano specjalne tworzywo, które polepsza przyczepność do podłożą. Mieszanka gumy na bazie krzemionki oraz duża ilość lameli bieżnika sprawiają, że jazda nawet po ośnieżonej nawierzchni porównywana jest do jazdy w komfortowych warunkach letnich. 

Charakterystyczne jest zwiększenie ilości rowków obwodowych i poprzecznych, co umożliwia sprawniejsze odprowadzanie wody i błota pośniegowego, a dodatkowo minimalizuje ryzyko aquaplaningu. Na komfort stabilnej jazdy wpływają masywne klocki barkowe zwiększające przyczepność nawet podczas trudnych, zimowych warunków. Średnica 16 cali oraz szerokość 205 mm wpływa na dobre utrzymanie i przyczepność samochodu na jezdni. 

Dębica Frigo 2 to nie tylko wytrzymałe, solidne i bezpieczne, ale także tanie opony. Konsumenci chwalą ich solidne wykonanie, niezawodność, wytrzymałość na wszystkie warunki. Produkt sprawdza się nawet w najtrudniejszych zimowych warunkach. 

 

 

 

 

Opony Michelin

 

2. OponyMichelin CrossClimate + 205/55 R16 91H

 

Opony Michelin CrossClimate+ to innowacyjny produkt całoroczny. Stanowi połączenie zalet najlepszych w swojej klasie opon letnich i zimowych. Prezentowany produkt Michelin zapewnia komfort jazdy zarówno po suchej i płaskiej nawierzchni, jak i po zaśnieżonych drogach. 16 – calowa średnica oraz szerokość 195 mm wpływa na stabilizację na powierzchni jezdni. Test opon wykazał, że poziom trakcji pozostaje na najwyższym poziomie i zmniejsza się wprost proporcjonalnie do normalnej eksploatacji. 

Opinie o produkcie sugerują, że prezentowany model opon Michelin sprawdza się szczególnie podczas jazdy po mieście, gdzie zimy są łagodniejsze. Jednak nie wyklucza to tego, że z gwałtownymi zmianami temperatur radzą sobie równie dobrze. Ponadto cichy tryb pracy podczas jazdy zyskuje uznanie wśród użytkowników. 

Opony Michelin są przystosowane do każdych warunków pogodowych. Ich użytkowanie wpływa na  redukcję kosztów oraz oszczędza czas, gdyż możemy zrezygnować z corocznej wymiany opon między sezonem letnim a zimowym. Produkty Michelin od zawsze są oceniane przez konsumentów, jako dobre i niezawodne, a prezentowany model dodatkowo jako praktyczny.

 

 

 

 

Opony Dębica

 

3. Opony Debica Presto UHP 2 225/45 R17 91Y

 

Jeśli jesteś kierowcą ceniącym sportową, ale stabilną jazdę opony Dębica Presto UPH2 są przeznaczone dla Ciebie. W produkcie zastosowano najwyższa technologię, solidność materiału oraz dbałość o szczegóły, które pozytywnie wpływają na jazdę latem. 

17 – calowa średnica oraz duża szerokość 225 mm zapewniają lepszą przyczepność opon do nawierzchni. W efekcie bez obaw możesz osiągać wyższe prędkości na autostradzie. Ponadto, aby lepiej odprowadzać wodę podczas jazdy, zewnętrzna część gumy została wyposażona w duża ilość krawędzi tnących. Dodatkowo asymetryczny wzór bieżnika oraz usztywnione zewnętrzne żebro wpływają na komfort jazdy po suchej nawierzchni. Aby zminimalizować zjawisko aquaplaningu, producent zastosował zaokrąglone krawędzie barków bieżnika. 

Użycie mieszanki gumy w stopce redukuje spadek energii oraz opory toczenia, które wpływają na cichą pracę podczas jazdy. Jednocześnie opony są wytrzymałe ze względu nie tylko na materiał, z którego są wykonane, ale również na równomierne rozmieszczenie ciśnienia. Opinie o oponach są pozytywne. Wielu konsumentów podkreśla ich wytrzymałość i niezawodność przy dużych prędkościach. 

 

 

 

 

Opony 4×4

 

4. Fulda 4X4 Road MFS 215/70 R16 100 H

 

Opony 4×4 Fulda Road są przeznaczone dla właścicieli SUV-ów. To połączenie komfortu cichej jazdy sedanem z wygodą, jaką gwarantuje wyższy SUV. Wzmocniona konstrukcja sprawia, że nie odczujesz nierówności na drodze, a układ klocków bieżnika wpływa na niską emisję głośności, dzięki czemu podróżowanie staje się ciche i komfortowe.

Materiał, który został użyty do produkcji opony, jest mieszanką gumy zoptymalizowanej pod kątem większej przyczepności. W związku z tym, w deszczowe dni skraca się droga hamowania. Dodatkowo specjalne rowki AquaFlow skutecznie odprowadzają wodę spod opony. Duża ilość krawędzi przecinających oraz mieszanka gumy Full Silica zapewniają komfort i bezpieczeństwo jazdy nawet podczas dużych opadów.

Opinie o prezentowanym modelu są bardzo dobre. Konsumenci chwalą wytrzymałość, cichą pracę oraz są pozytywnie zaskoczeni zachowaniem opony podczas najtrudniejszych warunków ubitego śniegu, pokrytego lodem. Produkt jest przystosowany do każdych warunków pogodowych oraz do każdego typu samochodu, ponieważ dostępny jest w różnych rozmiarach 

 

 

 

 

Opony Hankook

 

5. Opona Letnia Hankook Ventus Prime 3 K125 205/55r16 91v

 

Letnie opony Hankook Ventus Prime3 K125 to produkt przeznaczony do samochodów osobowych. Zastosowano w nich zaawansowaną technologię oraz wysokiej klasy gumę. Hybrydowa twardość opony została uzyskana przez połączenie specjalnie dobranych mieszanek gumowych. Materiał oraz żebrowy typ bieżnika z pozamykanymi żebrami zewnętrznymi wpływa na lepszą przyczepność do nawierzchni, co zwiększa komfort prowadzenia pojazdu. Zastosowana pojedyncza, mocna drutówka ułatwia montaż. 

Dla zwiększenia przyczepności opony firma Hankook zoptymalizowała konstrukcję rowków oraz nadała różne głębokości czterem rowkom podstawowym, dzięki czemu woda zgromadzona na drodze lepiej rozprowadza się na boki. Innowacyjny kształt rowka z zagięciami przy końcu pozwala osiągać wysokie prędkości przy zmaksymalizowanym bezpieczeństwie. Wyposażenie w system VAI usprawnia kontrolę zbieżności kół.

Praca opon jest dosyć cicha, nie zaburza spokoju podróży. Produkt Hankook to dobre opony odznaczające się solidnością wykonania, trwałością oraz nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Sprawdzają się zarówno w warunkach miejskich, jak i na autostradach. Polecane są dla kierowców pokonujących na co dzień dalekie trasy.

 

 

 

 

Opony Continental

 

6. Opona Zimowa Continental Wintercontact Ts 860 195/65r15 91t

 

Opony Continental WinterContact TS 860 zostały zaprojektowane z myślą o samochodach marki Audi, BMW oraz Mercedes Benz. To dopracowany produkt najwyższej klasy i jakości. Spełni swoją rolę również w samochodach kompaktowych i klasy średniej.

Połączenie specjalnej mieszanki krzemionkowej z żywicami oraz elastyczną matrycą polimerową zapewnia przyczepność oraz równomierne przenoszenie siły, które wytwarza się podczas hamowania na mokrej czy oblodzonej powierzchni. Dodatkowo system zoptymalizowanych lameli odprowadza nadmierną ilość wody spod kół, a trójwymiarowe rowki, magazynują śnieg na całej powierzchni gumy, zwiększając jej przyczepność podczas śnieżnej, zimowej pogody. Szerokość opony wynosi 195 mm, ale dostępne są też inne rozmiary.

Opony nie wytwarzają znaczących szumów podczas jazdy. Są doceniane przez użytkowników za solidność wykonania, dobrą przyczepność oraz dobry stosunek ceny do jakości. 

 

 

 

 

Kormoran opony

 

7. Opony letnie Kormoran Road Performance 205/55 R 16 91V

 

Letnie opony Kormoran Road Performance to rozwiązanie dla właścicieli średniej wielkości samochodów. Dostępne są w dwóch rozmiarach 15 i 16 – cali. Dzięki zastosowaniu asymetrycznego wzoru bieżnika są przystosowane do nawierzchni suchej i mokrej. Ponadto mieszanka krzemionkowa, z której są wykonane sprawia, że opony są solidne i wytrzymałe, zwiększając tym samym możliwość długich przebiegów.

Szerokość 205 mm oraz ulepszenie konstrukcji daje komfort bezpiecznej i stabilnej jazdy. Bardzo dobrze trzymają się powierzchni jezdni nawet przy większej prędkości i niekorzystnych warunkach pogodowych. Dodatkową zaletą modelu Road Performance jest cicha praca. Na wiarygodność wytrzymałości produktu wpływa również to, że producent oferuje 5 lat gwarancji. 

W ekonomicznej klasie to dobry i sprawdzony przez wielu konsumentów produkt. Wyróżniany za dobry stosunek ceny do jakości oraz niezawodności niezależnie od warunków na drodze. Opony szczególnie sprawdzają się na trasach, w miastach i na autostradach.

 

 

 

 

Norauto opony

 

8. Opona Letnia Norauto Prevensys 3 185/65r15 88t

 

Produkt Prevensys 3 to model z 6-tej generacji opon letnich Norauto. Produkowany wyłącznie na teren Europy, jest konkurencyjny na polskim rynku. Opony Norauto spełniają wszystkie wymogi klasy premium, a niektóre je przewyższają. Zanim wprowadzono je na rynek, zostały poddane wielu testom skuteczności hamowania na mokrych nawierzchniach, i przeszły je pozytywnie.

Producent szczyci się zwiększoną wydajnością użytkowania, o 19% ilości przejechanych kilometrów w porównaniu do poprzedniego modelu. Ponadto firma kładzie szczególny nacisk na bezpieczeństwo podczas jazdy, obniżając drogę hamowania o 2 m w porównaniu do innych opon w tej samej klasie. 

16 – calowe opony będą pasowały do średniej wielkości samochodów. Szerokość gumy wynosi 205 mm, co pozytywnie wpływa na stabilność pojazdu podczas jazdy. Ich ekonomiczna budowa, sprawia, że zużycie paliwa jest zoptymalizowane. Oprócz nacisku na kwestię bezpieczeństwa i funkcjonalności, zadbano także o efekty akustyczne. Opony są ciche podczas pracy, dzięki czemu podróż samochodem jest spokojna i komfortowa. Prevensys 3 to najwyższej klasy produkt wśród opon marki Norauto.

 

 

 

 

Opony Goodride

 

9. Opony Goodride RP28 205/55 R16 91V

 

Firma Goodride to czołowy, chiński producent opon przeznaczonych do samochodów osobowych, dostawczych i SUV-ów. Od 15-tu lat zyskuje zaufanie polskich kierowców. 

Prezentowany model dobrze sprawdza się w temperaturach powyżej 7 st. C, zarówno w suchych i mokrych warunkach. Opony osiągają najwyższe wyniki trakcji do momentu uzyskania przez bieżnik pułapu 4 mm. Opony pracują cicho, nawet przy wyższych prędkościach i na mokrych nawierzchniach. Szerokość 205 mm pozwala na rozwinięcie znacznej prędkości, przy niezmiennej stabilności i przyczepności do podłoża.

To dobre i tanie opony, objęte gwarancją bezpieczeństwa. Firma dba o komfort jazdy użytkowników, dlatego każdy produkt przed opuszczeniem fabryki jest poddawany szczegółowym badaniom technicznym oraz manualnym. Gwarancję firmy poświadczają również liczne certyfikaty, którymi szczyci się Goodride, m.in: US Departament of Transportation (DOT), Economic Commission of Europe (ECE) i inne

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie opony kupić?

 

Najlepsze opony powinny spełniać określone kryteria, a przede wszystkim być idealnie dopasowane do naszego auta i warunków panujących na drodze, bo tylko wtedy zagwarantują nam maksymalne bezpieczeństwo jazdy. Na co zwracać uwagę podczas zakupu tego typu produktu? Czym różnią się poszczególne rodzaje opon od siebie? Na te i inne istotne pytania postanowiliśmy odpowiedzieć w naszym poradniku.

 

 

Rodzaje opon

Na początku warto przyjrzeć się rodzajom opon, jakie są dostępne na rynku. Biorąc pod uwagę kryterium przeznaczenia, można wyróżnić następujące produkty:

opony letnie – używane przeciętnie od kwietnia do października, zalecane do zamontowania wtedy, kiedy temperatura wynosi co najmniej 10 st. C. Mieszanka gumy, z której zrobione są tego typu produkty, wykazuje dobrą przyczepność do podłoża w takich warunkach atmosferycznych. Woda jest sprawnie odprowadzana z powierzchni opon, co minimalizuje ryzyko wpadnięcia w poślizg.

opony zimowe – są nieco miększe od zimowych, ich lamele zazębiają się ze śniegiem i lodem, a dzięki temu łatwiej jest nam manewrować autem, kiedy na drodze nie ma zbyt dobrych warunków. Z tego typu opon można korzystać tylko zimą, bo w lecie zdecydowanie szybciej się zużywają i nie gwarantują odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa jazdy (dłuższa droga hamowania na “letniej” nawierzchni).

opony całoroczne – łączą w sobie cechy opon letnich i zimowych. Ważne, aby miały symbol M+S, który oznacza, że mogą być używane w każdej porze roku. Tego typu produkty szybko się zużywają i wykazują stosunkowo duży opór toczenia. To z kolei sprawia, że zużycie paliwa jest większe. Niemniej jednak jest to budżetowa propozycja i dlatego wielu kierowców wybiera takie opony.

Wyróżnienie opon na podstawie ich przeznaczenia to jeden z kryteriów podziału. Produkty tego typu można też podzielić ze względu na wytrzymałość, jakość i cenę. W sklepach znajdziemy opony klasy:

ekonomicznej (budżetowej) – polecane dla osób lubiących spokojną jazdę, które poruszają się samochodem głównie po mieście i nie korzystają z auta zbyt często (umiarkowany przebieg roczny).

średniej – ogumienie odpowiednie dla kierowców, którzy poruszają się po mieście, a czasami wyjeżdżają też w dłuższe trasy. Tego typu ogumienie daje bezpieczeństwo jazdy i jest gwarancją dobrych osiągów.

premium – przeznaczone dla samochodów o dużej mocy. W oponach premium stosowane są nowoczesne technologie, które mają poprawić wygodę i bezpieczeństwo jazdy i umożliwić rozwijanie sporych prędkości.

Jak nietrudno się domyślić, ogumienie klasy ekonomicznej jest najtańsze, a premium najdroższe. Jakie są najlepsze opony? Odpowiedź na to pytanie zależy głównie od naszych preferencji i potrzeb. Wybierając produkt na podstawie wspomnianego wyżej kryterium, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę moc naszego samochodu. Opony muszą być także dopasowane do stylu jazdy kierowcy. Jeśli poruszasz się stosunkowo wolno, ogumienie ekonomiczne spełni Twoje oczekiwania. Jeśli jednak wolisz szybką jazdę, wybierz droższe opony, które zapewnią Ci większe bezpieczeństwo. Na wybór produktu wpływ ma także długość pokonywanych dystansów i trasa, po której zwykle się poruszamy.

 

Bieżnik – jakie opony wybrać?

Ważną częścią opony, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest bieżnik. Występuje on w kilku wariantach. Na rynku możemy znaleźć ogumienie z bieżnikiem:

asymetrycznym – po obu stronach opony elementy są zróżnicowane. Po stronie zewnętrznej klocki bieżnika są większe i zapewniają lepszą stabilność jazdy. Mniejsze bloki, które znajdziemy od wewnątrz, odpowiadają za rozpraszanie wody.

kierunkowym – bieżnik w środkowej części ma rowki poprzeczne, ułożone symetrycznie względem siebie. Są one ustawione pod tym samym kątem. Rzeźba przypomina swoim kształtem literę U.

blokowym – tworzą go niezależne bloki i połączony ze sobą system rowków. Tego typu bieżnik jest często stosowany w oponach całorocznych, czyli dostosowanych do jazdy w każdych warunkach. Jego zaletą jest sprawne odprowadzanie wody.

 

 

Jak odczytać oznaczenia na oponach?

Opony są oznaczone różnymi cyframi i literami, a osoba bez doświadczenia ma problem z tym, aby odczytać, co to właściwie znaczy. Na przykładzie pokażemy Ci, jakie dane są umieszczone na etykiecie. W przypadku opon Dębica Frigo 2 mamy do czynienia z oznaczeniem 205/55 R16 91T. 

205 – szerokość opony wyrażona w milimetrach,

55 – wysokość profilu opony wyrażona w procentach, wskazuje stosunek wysokości opony do jej szerokości,

R – typ budowy opony, w tym przypadku radialny,

16 – średnica koła samochodu i obręczy,

91 – indeks nośności, który określa maksymalne obciążenie (w tym przypadku jest to 615 kg), jakie ogumienie przenosi w trakcie poruszania się z największą dopuszczalną prędkością,

T – indeks prędkości określa z jaką największą prędkością może poruszać się samochód, w którym zamontowane są dane opony. W przypadku opon letnich indeks prędkości nie może być mniejszy niż wyznaczony przez producenta. Opony zimowe nie mogą mieć indeksu prędkości niższego niż Q (160 km/h).

 

Opony w dobrych cenach

Cena jednej opony rozpoczyna się już od ok. 150 zł (dotyczy modeli letnich i zimowych), ale jeśli chcemy kupić produkt znanego producenta z klasy premium, musimy liczyć się z kosztem rzędu nawet ponad 300 zł. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak przechowywać opony?

Jeśli chcemy, żeby nasze nowo zakupione opony służyły nam na lata, należy pamiętać o stosowaniu kilku zasad prawidłowego przechowywania.  Ważne jest, aby tuż po zdjęciu opon dokładnie je umyć, a następnie osuszyć, w celu uniknięcia korozji. Opony należy przechowywać w suchym pomieszczeniu bez przeciągów, o temperaturze między -5 st. C a 30 st. C. Nie wolno ich stawiać przy grzejnikach i urządzeniach elektrycznych, ponieważ emisja ciepła może spowodować nieodwracalne zmiany w strukturze gumy.  Jeśli przechowujemy opony bez felg należy ustawić je w pionie, z felgami w poziomie, by uniknąć odkształceń. Ich ułożenie powinno zmieniać się co 4 tygodnie. 

 

 

P2:  Kiedy zmieniać opony na letnie?

Odpowiedni moment zmiany opon trapi niejednego kierowcę. Kiedy to zrobić, by uniknąć kolejek? Według wypowiedzi fachowców 7 st. C jest temperaturą graniczną, przy której należy pomyśleć o umówieniu się na zmianę opon. Jednak w praktyce warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Dobre opony letnie będą sobie dobrze radziły nawet przy temperaturach 4-5 st. C, a zimowym nie zaszkodzi, jeśli kilka dni pojeździmy na nich w temperaturach powyżej 10 st.  Należy jednak pamiętać, że zbyt długa jazda w temperaturach do których opony nie są przystosowane skraca ich trwałość i wytrzymałość.

 

P3: Jak sprawdzić wiek opony?

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem używanych opon i chcesz znać ich rok produkcji, nie polegaj tylko na informacji udzielonej przez sprzedawcę. W łatwy sposób możesz sprawdzić to sam. Informacje dotyczące produkcji opony są wytłoczone na jej bocznej części ogumienia, tuż nad felgą. Znajdziemy tam miejsce pochodzenia, skrót DOT (czy opona spełnia normy amerykańskiego Departamentu Transportu), a także 4 cyfry, które oznaczają rok produkcji. Dwie pierwsze oznaczają tydzień roku, w którym nastąpiła produkcja, a kolejne dwie symbolizują konkretny rok. Jeśli na naszej oponie widnieją cyfry np. 4211 oznacza, że została wyprodukowana w czterdziestym drugim tygodniu 2011 r. 

 

P4: Ile bieżnika mają nowe opony?

Bieżnik to jedna z najważniejszych części opony. Jako jedyna ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią, dlatego tak ważny jest świadomy dobór odpowiednich parametrów oraz ciągła kontrola jego stanu.  Wysokość bieżnika w nowych oponach wynosi około 8-10 mm. Przy takiej wysokości mamy gwarancję 100% przyczepności do drogi. Podczas codziennej eksploatacji wierzchnia część ogumienia ulega ścieraniu i wprost proporcjonalnie do jej zużycia spada bezpieczeństwo jazdy. Warto nadmienić, że prawo dopuszcza 1,6 mm, jako minimalną wysokość bieżnika. Jednak badania wskazują, że już poniżej poziomu 3,5 mm drastycznie spada przyczepność do podłoża. Należy zatem czujnie kontrolować jego stan techniczny.

 

 

P5:  Gdzie oddać stare opony?

Kiedy nadchodzi moment, w którym stare opony nie są już zdatne do użytku, musimy je wymienić. W tym miejscu pojawia się pytanie, gdzie wyrzucić lub oddać te zużyte? Najlepiej zostawić je u wulkanizatora przy okazji zmiany ogumienia. Wulkanizatorzy oddają hurtem stare opony do specjalnych punktów. Jeśli chcielibyśmy sami oddać je do takiego punktu, może nas to narazić na dodatkowe koszty. Jedynie w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów oddamy stary komplet kół za darmo.  Drugą możliwością jest oddanie opon do regeneracji, polega ona na naklejaniu nowego bieżnika na starą konstrukcję. Nadajemy tym samym nowe życie oponie i nie musimy kupować nowego kompletu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ