Ranking 9 najlepszych łańcuchów śniegowych w 2023

Ostatnio aktualizowane: 01.02.23

 

Łańcuchy śniegowe – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Łańcuchy śniegowe przydają się w trudnych, zimowych warunkach, kiedy droga jest ośnieżona i bardzo śliska. Kierowcy poszukujący dobrych modeli powinni zwrócić uwagę na produkt Eco KNS 80. Jest to zestaw nadający się do większości samochodów osobowych wyposażonych w ABS. Montaż łańcuchów jest bardzo prosty i nie wymaga najeżdżania, co zdecydowanie ułatwia zakładanie ich w trudnych warunkach. Model ma ogniwa wielkości 9 mm oraz rombowy wzór umożliwiający uzyskanie lepszej przyczepności. Innym polecanym modelem jest Koenig / Thule CB 12 gr. 97. Łańcuchy śniegowe wykonane są z utwardzonej stali, a budowa wzoru bezpośrednio wpływa na uzyskanie dobrej przyczepności w trakcie wykonywania manewrów.

9 najlepszych łańcuchów śniegowych. Opinie w 2023 roku 

 

Łańcuchy na koła to bardzo dobre rozwiązanie dla zawodowych kierowców, którzy często poruszają się po trudnych odcinkach dróg. Ich konstrukcja wykonana jest ze splecionego drutu, który wyprodukowano na bazie manganu, chromu, niklu oraz tytanu. Na rynku dostępne są także modele tekstylne. Poszukując odpowiedniego zestawu do samochodu, warto sprawdzić ranking łańcuchów śniegowych, w którym znalazły się różne modele. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Zestaw łańcuchów śniegowych jest zapakowany w praktyczną walizkę, którą łatwo można schować w bagażniku auta osobowego. W komplecie kierowca otrzymuje dodatkowe ogniwa naprawcze. Łańcuchy są kompatybilne z systemami bezpieczeństwa ABS oraz ESP. Ich montaż nie wymaga najeżdżania na nie kołem, zakładanie jest szybkie i bardzo proste.

Wady

Montaż łańcuchów śniegowych na koła z aluminiowymi felgami wymaga dokupienia specjalnych nakładek. Mają one chronić felgi przed porysowaniem przez łańcuchy.

Podsumowanie

Zestaw jest przystosowany do obustronnego montażu, co zdecydowanie wydłuża jego działanie. Ogniwa mają wielkość 9 mm, a diamentowy kształt wzoru pomaga uniknąć niebezpiecznych poślizgów bocznych. Model przeznaczony jest do większości aut osobowych z kołami od R13 do R17.

Drugi wybór

Zalety

Model został wykonany z utwardzonej stali stopowej będącą mieszanką manganowo-niklową. Wzór jest symetryczny i rombowy, dzięki czemu samochód bezpiecznie pokonuje zakręty. Zaletą łańcuchów śniegowych jest kompatybilność z systemami ESP i ABS, a także homologacja umożliwiająca korzystanie z nich na drogach publicznych.

Wady

Łańcuchy śniegowe nie mają samonapinacza. Oznacza to, że po przejechaniu kilkunastu metrów kierowca musi sprawdzić naciąg, a także ich ułożenie.

Podsumowanie

Łańcuchy śniegowe mają 12 mm prześwit na bieżniku oraz wewnątrz. W zestawie znajdują się dwa łańcuchy na oś napędową, instrukcja montażu oraz wszystkie niezbędne części. Model został wyposażony w napinacz ręczny, który kierowca musi sam obsłużyć. Zestaw pasuje na koła w rozmiarze od R16 do R18.

Rozważ też

Zalety

Łańcuchy śniegowe mają homologację niezbędną do poruszania się po drogach publicznych oraz certyfikat bezpieczeństwa. Jest to model kompatybilny z systemami bezpieczeństwa ABS oraz ESP. Producent zapewnia, że istnieje możliwość montażu zarówno na przedniej, jak i tylnej osi pojazdu.

Wady

Model nie został wyposażony w samonapinacz. Dwuetapowe napinanie łańcucha bywa kłopotliwe dla kierowców samochodów terenowych, lekkich dostawczych oraz busów.

Podsumowanie

Łańcuchy śniegowe przeznaczone są do użytku przez kierowców samochodów typu SUV, terenowych oraz lekkich pojazdów dostawczych. Sprawdzą się także w busach o ładowności do 3,5 tony. Zestaw ma mocne ogniwa o wysokości 16 mm, a także przekrój w kształcie kwadratu.

 

Łańcuchy śniegowe 205/55 R16

 

1. Łańcuchy śniegowe 195/65R15 205/55R16 Eco KNS 80 

 

Łańcuchy śniegowe są przeznaczone do większości samochodów osobowych poruszających się po drogach to dobry wybór dla kierowców mieszkających w górskich terenach. Model pasuje do pojazdów wyposażonych w ABS, czyli mają anti-lock braking system zapobiegający blokowaniu kół w trakcie nagłego hamowania. Łańcuchy śniegowe 205/55 R16 można założyć bez konieczności najeżdżania na nie oponą. Jest to bardzo wygodne, ponieważ w nagłej sytuacji nie ma konieczności ruszania pojazdu z miejsca. 

Łańcuchy na koła mają ogniwa wielkości 9 mm. Dodatkowo producent dodaje do zestawu dwa ogniwa naprawcze w razie ich zerwania lub uszkodzenia. Rombowy wzór łańcuchów zapobiega poślizgom bocznym, co oznacza, że wykonywanie manewru skrętu na oblodzonej drodze jest równie bezpieczne co jazda na wprost. Model został wykonany ze stali hartowanej, która jest wysoce odporna na uszkodzenia. Dodatkową zaletą jest możliwość dwustronnego montażu, co zdecydowanie wydłuża działanie kompletu. 

Zestaw może być stosowany przez kierowców poruszających się po całej Unii Europejskiej, ponieważ ma wszystkie niezbędne atesty takie jak TUV, O-NORM oraz GS. Użytkownicy zwracają uwagę na to, że komplet łańcuchów śniegowych można założyć w pojazdach o rozmiarach opon od R13 do R17. 

 

 

 

 

Łańcuchy śniegowe Thule

 

2. Łańcuchy śniegowe Koenig / Thule CB 12 gr. 97

 

Łańcuchy śniegowe Thule to dobra propozycja dla kierowców, którzy mają w aucie założone koła większe niż R15. Model ten przeznaczony jest dla samochodów z kołami od 195/70R16 do 245/35R18. Łańcuchy mają 12 mm prześwit wewnątrz oraz na powierzchni opony. Zestaw jest wyposażony w ręczny napinacz, co oznacza, że kierowca musi napiąć łańcuch po założeniu oraz po przejechaniu kilkunastu metrów. Dopiero po wykonaniu tego zabiegu, można bezpiecznie kontynuować jazdę, jednak osoba kierująca pojazdem stale powinna mieć na uwadze to, że zestaw jest założony na koła i wymaga regularnej kontroli. 

Dobry łańcuch śniegowy marki Thule jest kompatybilny z układem ABS oraz ESP. Układ ESP odpowiada za elektroniczną stabilizację toru jazdy, co w połączeniu z założonym zestawem sprawia, że kierowca może bezpiecznie przemieszczać się po śliskiej drodze, zachowując przy tym ostrożność. Dodatkową zaletą łańcuchów na koła są specjalne haki, które uniemożliwiają spiralne skręcanie drutów. 

Osoby posiadające ten zestaw wystawiają pozytywne opinie, świadczące o tym, że jest on godny polecenia. Model ma wyraźne oznaczenia kolorystyczne, które zdecydowanie ułatwiają montaż. Łańcuchy na koła mają homologację oraz wszystkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. 

 

 

 

 

Łańcuchy śniegowe 4×4

 

3. Łańcuchy śniegowe Taurus Aurus 4×4 gr. 245

 

Zestaw łańcuchów śniegowych Taurus Aurus 4×4 jest przeznaczony do jazdy w trudnych warunkach drogowych. Model został wykonany ze stali hartowanej poddanej obróbce termicznej, dzięki czemu jest on odporny na drobne uszkodzenia. Zestaw ma asymetryczny, rombowy wzór, który dobrze wpływa na przyczepność samochodu w trakcie pokonywania zakrętów. Co więcej, łańcuchy śniegowe 4×4 gwarantują doskonałą przyczepność do podłoża na ośnieżonych i zamarzniętych drogach. 

Wzmocnione ogniwa mają wysokość 16 mm oraz przekrój w kształcie kwadratu. Montaż zestawu jest bardzo szybki, ponieważ nie wymaga najeżdżania kołem na łańcuch. Model można stosować zarówno na osi przedniej, jak i na osi tylnej. Można go zakładać w samochodach wyposażonych w systemy bezpieczeństwa, takie jak ABS oraz ESP.

Dwuetapowe napinanie jest koniecznością w modelach niemających samonapinacza. Użytkownicy twierdzą jednak, że samo założenie łańcuchów oraz ich napięcie jest bardzo proste i nie wymaga specjalnych umiejętności. Produkt ma pozytywne opinie wśród właścicieli terenówek, busów oraz SUV-ów. Test łańcuchów śniegowych pokazuje, że warto zainwestować w ten model do samochodu z napędem 4 x 4.

 

 

 

 

Łańcuchy śniegowe samonapinające 

 

4. Pewag Servo RS 73 Samonapinające 205/55 R16

 

Łańcuchy śniegowe samonapinające Pewag Servo RS 73 przeznaczone są do samochodów osobowych klasy średniej oraz wyższej. Model został wyposażony w nowoczesny system umożliwiający napinanie zestawu założonego na koła. Dzięki temu osoba kierująca pojazdem może jechać spokojnie bez obaw, że łańcuchy przemieszczają się w niekontrolowany sposób. Gęsta siatka została wykonana z ogniw o przekroju kwadratowym. Wielkość jednego ogniwa to 3,2 mm, co oznacza, że jest to model charakteryzujący się dużą przyczepnością na oblodzonej drodze. 

Model Pewag Servo RS 73 został dodatkowo wyposażony w specjalne plastikowe klipy, które zapobiegają porysowaniu aluminiowych felg. Innowacyjna konstrukcja oraz nowoczesne zapięcie umożliwiają szybki montaż i demontaż zestawu. Model pasuje na felgi w rozmiarze od R14 do R17. Rozmiary opon zaczynają się od 205/70 i kończą na 205/50. 

Użytkownicy potwierdzają, że jest to produkt wysokiej jakości, który sprawdzi się w każdej sytuacji w zimie. Komplet łańcuchów zapakowany jest w niewielkie plastikowe pudełko, które z łatwością można schować w bagażniku. 

 

 

 

 

Łańcuchy na koła 16

 

5. Łańcuchy śniegowe Weissenfels Clack&Go SUV RTS 7

 

Wysokiej jakości produkt wyposażony w automatyczne napinacze idealnie sprawdzi się w samochodach terenowych, SUV-ach oraz autach dostawczych. Łańcuchy śniegowe Weissenfels Clack&Go SUV RTS 7 mogą być bez problemu montowane w większości nowoczesnych pojazdów poruszających się po drogach. Zestaw wyposażony jest w specjalne napinacze opatentowane przez producenta – Clack&Go, które zdecydowanie ułatwiają montaż, a także zapewniają większe bezpieczeństwo. 

W zestawie znajdują się komplet łańcuchów, nylonowe ochraniacze do felg oraz poręczna walizka. Łańcuchy na koła 16 można bez problemu zamontować w samochodzie z systemami ABS oraz ESP. Oprócz tego model jest przeznaczony do montażu na koła w rozmiarze od R15 do R19. 

Zestaw ma wszystkie niezbędne certyfikaty, które umożliwiają korzystanie z nich w całej Europie. Osoby posiadające w samochodach zestaw Weissenfels Clack&Go SUV RTS 7 potwierdzają, że jest to solidny produkt wykonany z dobrej jakości materiałów. 

 

 

 

 

Łańcuchy śniegowe Pewag

 

6. Łańcuchy śniegowe Taurus by Pewag TRS 9

 

Łańcuchy śniegowe Pewag TRS 9 to model niewymagający najeżdżania na nie w trakcie montażu. Zostały wykonane z ogniw 3,55 mm, które dodatkowo mają przekrój kwadratowy. Gęsta siatka dobrze sprawdza się w samochodach osobowych, które często potrzebują pomocy w pokonaniu przeszkód w zimie. Łańcuchy zapewniają dobrą trakcję nawet na bardzo ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni. Dodatkowo gwarantują wysoki komfort oraz bezpieczeństwo w trakcie użytkowania. Model ma niewielki, 9 mm prześwit, co oznacza, że jest on dobrze dopasowany do opony. 

Łańcuchy śniegowe Taurus by Pewag TRS 9 zapinane są za pomocą specjalnego kabla z kulkowym zapięciem, który umożliwia szybki i łatwy montaż oraz demontaż kompletu. Zestaw został wykonany z wytrzymałej stali, a producent daje na produkt aż 5 lat gwarancji. 

Opinie o łańcuchach śniegowych są pozytywne. Użytkownicy potwierdzają, że zestaw jest godny polecenia. Jest to również model mający wszystkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa oraz może być zamontowany w samochodach z systemami ESP i ABS. Zestaw jest przeznaczony do montażu w pojazdach z kołami w rozmiarze od R14 do R18. 

 

 

 

 

Łańcuchy śniegowe tekstylne

 

7. Grip-Tex Łańcuchy śniegowe tekstylne GT 3 

 

Grip-Tex Łańcuchy śniegowe tekstylne GT 3 to produkt, który całkowicie różni się od pozostałych. Specjalny model został wykonany z materiału, który zapobiega poślizgom na oblodzonej drodze. Tekstylne łańcuchy śniegowe są łatwe w montażu, a co najważniejsze dobrze sprawdzają się w trudnych warunkach drogowych. Zestaw oprócz tego, że szybko się zakłada, jest także dobry w przechowywaniu, ponieważ zajmuje bardzo mało miejsca. 

Wykonany z wysokiej jakości materiału tekstylnego komplet jest cichy i nie powoduje wibracji w trakcie jazdy. Prędkość maksymalna, jaką można osiągnąć z łańcuchami to 40 km/h. Zaletą zestawu jest kompatybilność z najważniejszymi systemami bezpieczeństwa: ABS, ASR oraz ESP. 

Dobry i tani łańcuch śniegowy jest przeznaczonych głównie do samochodów o niewielkim prześwicie między oponą a nadkolem. Kierowcy coraz chętniej kupują tekstylne zestawy, które są dobrą alternatywą dla standardowych łańcuchów. Opinie o produkcie są pozytywne, więc warto zdecydować się na jego zakup. 

 

 

 

 

Łańcuchy na koła 17

 

8. Łańcuchy śniegowe Thule CG-9 70

 

Zestaw łańcuchów śniegowych z samonapinaczem to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają dużego doświadczenia z montażem oraz użytkowaniem takiego akcesorium. Prześwit założonego łańcucha wynosi tylko 9 mm, co bezpośrednio przekłada się na komfort jazdy. Zaletą zestawu Thule CB-9 70 są dodatkowe ochraniacze na felgi, zapobiegające porysowaniu aluminium. Oprócz tego komplet został wyposażony w mikroregulację, dzięki czemu łańcuch dobrze przylega do opony. 

Wysokiej klasy konstrukcja wykonana z utwardzonej stali stopowej z mieszanki manganu i niklu sprawia, że model jest bardzo trwały. Zestaw można założyć na opony w rozmiarze R13, R14, R15 oraz R16. Jego dodatkową zaletą jest możliwość montażu na większy rozmiar. Łańcuch na koła 17 w dobrej cenie to prawdziwa okazja. Zestaw jest kompatybilny z systemami ABS oraz ESP.

Kierowcy, którzy zdecydowali się na ten model, chwalą sobie wybór. Użytkownicy są zadowoleni z jednoetapowego montażu oraz ochrony aluminiowych felg. Oprócz tego łańcuchy śniegowe mają wewnętrzną, giętką linkę, która ułatwia montaż zestawu. 

 

 

 

 

Łańcuchy śniegowe 215/65 R16

 

9. Łańcuchy śniegowe Taurus KN110 215/65R16

 

Kierowcy poszukujący dobrego zestawu do samochodów osobowych powinni zwrócić uwagę na łańcuchy śniegowe 215/65 R16 od firmy Taurus. Model jest dopasowany do rozmiarów opon i felg: 215/65/R16, 225/60/R16, 235/55/R16, 225/55/R17, 235/50/R17, 245/45/R17 oraz 245/40/R18. Zestaw KN110 ma 9 mm prześwit oraz funkcję szybkiego montażu. Komplet napinany jest ręcznie dwuetapowo, co oznacza, że kierowca musi skontrolować stan łańcuchów po przejechaniu kilkuset metrów. 

Łańcuchy śniegowe Taurus mają certyfikat bezpieczeństwa oraz homologację umożliwiającą poruszanie się po drogach publicznych. Dodatkowo zestaw jest kompatybilny z ABS oraz ESP. Łańcuchy mają symetryczny wzór rombowy, który dobrze sprawdza się na oblodzonej i ośnieżonej drodze. Mniejsze ogniwa sprawiają, że kierowca i pasażerowie nie odczuwają drgań przenoszonych na układ kierowniczy oraz zawieszenie. 

Użytkownicy potwierdzają, że model został wykonany z wysokiej jakości stali. Łańcuchy mają ogniwa o przekroju w kształcie kwadratu, w efekcie czego mają bardzo dobrą przyczepność do śliskiego podłoża. Opinie o łańcuchach śniegowych Taurus KN110 są pozytywne, dlatego też warto zdecydować się na ich wybór. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie łańcuchy śniegowe kupić? 

 

Łańcuchy śniegowe w Polsce nie są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu, jednak dla osób mieszkających na terenach górzystych lub podgórskich mogą okazać się bardzo przydatne. Obowiązek zakładania zestawu do jazdy po lodzie i śniegu występuje na kilku odcinkach dróg w rejonach górskich. Miejsca, gdzie jest to konieczne, są oznaczone znakiem drogowym C-18, pod którym są tabliczki informujące, jakich pojazdów dotyczy ten nakaz. Zawodowi kierowcy poruszający się po trudnych odcinkach dróg powinni mieć w pojeździe dobry zestaw i w razie konieczności go zakładać. Jaki łańcuch śniegowy wybrać do danego samochodu? 

Standardowe modele

W sklepach stacjonarnych oraz w sprzedaży online dostępne są różnego rodzaju łańcuchy za nie więcej niż 150 zł. Tego typu modele są naciągane dwuetapowo. Najtańsze łańcuchy na koła w rozmiarze R14, wykonane z mniej trwałego materiału można kupić już za 100 zł. Decydując się jednak na taki zakup, kierowca powinien liczyć się z tym, że zakładanie całego zestawu będzie czasochłonne i bardziej skomplikowane. Osoby, które będą używać łańcuchów regularnie, powinny zainwestować w model wykonany z wysokiej jakości materiałów. Takie łańcuchy śniegowe to koszt 200 – 250 zł. W tej cenie można kupić komplet na standardowy rozmiar kół. Różnica jest znacząca, ponieważ droższy model jest przede wszystkim twardszy. Oprócz tego jest odporny na szybkie zużycie i zniszczenie. 

 

Zestaw z samonapinaczem 

Łańcuchy śniegowe z samonapinaczem to dobry wybór dla kierowców często zmuszonych korzystać z takiego zestawu. Ma on sporą przewagę nad standardowymi modelami, które należy naciągać dwuetapowo. Łańcuchy śniegowe z samonapinaczem mają przymocowany dodatkowy mechanizm napinający, widoczny od zewnętrznej strony felgi. Kierowca, montując łańcuchy, musi je jedynie dobrze naciągnąć podczas zakładania. Dociąganie zestawu odbywa się samoczynnie dzięki automatycznemu napinaczowi. Tego typu komplet to dobry wybór dla kierowców zastanawiających się, jaki jest najlepszy łańcuch śniegowy. Jest on wykonany z wysokiej jakości materiału, który jest znacznie odporniejszy na uszkodzenia i zużycie. Koszt zakupu takich łańcuchów to wydatek około 300 – 400 zł w zależności od rozmiaru kół. Dodatkową zaletą droższego modelu jest to, że ma wszystkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa oraz homologację uprawniającą do poruszania się po drogach publicznych. 

 

Łańcuchy śniegowe do szybkiego montażu 

Łańcuchy na koła do szybkiego montażu są zdecydowanie mniej popularne ze względu na wysoką cenę. Za dobry zestaw kierowca musi zapłacić nawet 1000 – 1200 zł. Jest to duża kwota jak na produkt, który używa się od czasu do czasu. Łańcuchy śniegowe do szybkiego montażu wystarczy nałożyć na koło od zewnętrznej strony, a wewnętrzna część złapie się samoczynnie. Prawidłowe napięcie zostanie dopasowane przez specjalny system mocujący. Tego typu zestaw jest bardzo wygodny dla osób, które nie mają doświadczenia z montowaniem łańcuchów śniegowych. 

 

Łańcuchy śniegowe przeznaczone do sportowych samochodów 

Na rynku dostępne są modele łańcuchów śniegowych przeznaczone do sportowych samochodów. Są to zestawy, które mieszczą się w niewielkim prześwicie między oponą a nadkolem. Wiele sportowych aut ma tak niskie zawieszenie, że zwykły komplet łańcuchów będzie powodował tarcie. W takich sytuacjach zaleca się zakup specjalnej konstrukcji składającej się z paneli jezdnych. Mocuje się je do dowolnej śruby zabezpieczającej koło. Na czoło opony nakłada się panele z łańcuchami, a następnie zaciska się tuleję mocującą na jednej z nakrętek. Na koniec należy mocno docisnąć dźwignię i dociągnąć zestaw do koła. Koszt zakupu nowych sportowych łańcuchów śniegowych może wynieść około 1500 zł, w zależności od producenta. Droższe modele mają w zestawie specjalne nakładki, które chronią felgi przed uszkodzeniem i porysowaniem. W tańszych modelach warto dokupić taki zestaw. 

Jakie są zalety jazdy z łańcuchami śniegowymi? 

Kierowcy, którzy choć raz mieli okazję podróżować z łańcuchami śniegowymi na kołach, doskonale wiedzą, że jest to dodatek poprawiający bezpieczeństwo na drodze. Nie ma on dobrze wyglądać ani być ciekawym dodatkiem do samochodu. Łańcuchy mają za zadanie zwiększać bezpieczeństwo na oblodzonej i ośnieżonej drodze. Co więcej, dobry zestaw pomoże pokonywać ostre zakręty, a także ułatwi pokonywanie stromych podjazdów oraz zjazdów. Bardzo często drogi w górach mają kształt serpentyny. Jest to ogromny wysiłek dla kierowcy, aby bezpiecznie przejechać taki odcinek. Najlepszy łańcuch śniegowy pomoże zmniejszyć ryzyko wypadku, co jest jego najważniejszą zaletą. 

 

Łańcuchy śniegowe w dobrych cenach

Decydując się na zakup wysokiej jakości łańcuchów śniegowych, warto skorzystać z produktów od sprawdzonych producentów. Wiele firm specjalizuje się w produkcji specjalistycznego sprzętu do samochodów osobowych. Tańsze modele, które są dostępne na rynku będą dobrym wyborem dla osób korzystających z nich sporadycznie. Tanie zestawy można kupić już za niewielką kwotę, a jakość ich wykonania jest na tyle dobra, że można z nich bez obaw skorzystać. Kierowcy, którzy mieszkają lub pracują w miejscu, gdzie w zimie bez łańcuchów auto nie jest w stanie poruszać się po drodze, powinni zainwestować w droższy model. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak założyć łańcuchy na koła? 

Łańcuchy śniegowe zawsze zakłada się na koła napędowe. W przypadku pojazdów napędzanych na przednią oś wystarczy jeden komplet. Samochody mające napęd na tylną oś powinny mieć łańcuchy na kołach napędowych oraz skrętnych, aby można było lepiej panować nad pojazdem. Auta z napędem 4×4 muszą mieć zestaw łańcuchów śniegowych na kołach obu osi napędowych. Zanim jednak kierowca uda się w pierwszą wyprawę w tereny górzyste, powinien przećwiczyć zakładanie zestawu do jazdy po śniegu i lodzie. Nie jest to trudne, jednak początkowo warto zrobić to z instrukcją, aby nie popełnić błędów. W trudnych warunkach drogowych będzie to niemożliwe, dlatego też o wiele lepiej przeprowadzić próbę we własnym garażu. 

 

P2: Gdzie łańcuchy na koła są obowiązkowe? 

W Polsce łańcuchy śniegowe są obowiązkowe w terenach górzystych, ale tylko na niektórych trasach. Znaki drogowe C-18 informujące o konieczności założenie zestawu do jazdy po lodzie i śniegu pojawiają się na wyjątkowo trudnych odcinkach dróg. Mimo braku obowiązku ich posiadania na innych trasach, warto mieć zestaw łańcuchów śniegowych w bagażniku. W innych krajach Unii Europejskiej takich jak Włochy, Francja, Austria i Szwajcaria należy zakładać komplet umożliwiający dalszą jazdę. Kierowca powinien zamontować łańcuchy śniegowe w rejonach podgórskich, gdzie na drodze zalega warstwa śniegu. Wymóg ten obowiązuje nie tylko obywateli tych krajów, ale także turystów. 

P3: Gdzie kupić łańcuchy na koła? 

Łańcuchy śniegowe można bez problemu kupić zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czy kierowca potrzebuje profesjonalnej pomocy sprzedawcy. Wiele osób woli dokonać zakupu w sklepie zlokalizowanym blisko miejsca zamieszkania po to, aby podjechać samochodem i dobrać odpowiedni zestaw na miejscu. W przypadku wysyłki ze sklepu internetowego właściciel pojazdu sam musi podać wszystkie parametry samochodu, w tym rozmiar felg oraz opon. Różnica w cenie w zależności od produktu jest niewielka, jednak online można go kupić taniej. Za przeciętny zestaw łańcuchów śniegowych trzeba zapłacić około 100 zł. Za najdroższe i najbardziej profesjonalne modele nawet 1500 zł. Wszystko zależy od jakości produktu oraz od producenta. 

 

P4: Kiedy założyć łańcuchy na koła? 

Odpowiedni moment na zakładanie łańcuchów śniegowych dla kierowcy amatora to często pojawiający się dylemat. Osoby jeżdżące okazjonalnie w trudnych warunkach nie mają wystarczającego doświadczenia, aby zawczasu podjąć decyzję o konieczności zamontowania łańcuchów. Zazwyczaj robią to w sytuacji, gdy samochód nie jest w stanie pokonać wzniesienia i koła zaczynają boksować w miejscu. Warto jednak pamiętać, że dla własnego bezpieczeństwa powinno się to zrobić przed wystąpieniem ciężkich warunków. Wówczas kierowca może uniknąć niebezpiecznej sytuacji: Wjechania w inny pojazd lub wypadnięcia z drogi. Łańcuchy śniegowe powinno się zakładać na oblodzonej lub zaśnieżonej nawierzchni, kiedy warunki atmosferyczne są ciężkie. Należy jednak pamiętać, że prędkość maksymalna w założonych łańcuchach to 40 km/h. Kierowca powinien je zdjąć od razu, gdy nawierzchnia zrobi się sucha.

 

P5: Jak dopasować łańcuchy na koła? 

Zakup wysokiej jakości łańcuchów śniegowych to inwestycja w bezpieczeństwo kierowcy oraz podróżnych. Kupując zestaw dobrego producenta, właściciel pojazdu musi znać rozmiar kół oraz opon. Jest to bardzo ważna informacja, bez której nie można odpowiednio dobrać łańcuchów. Ich rozmiar jest bezwzględnie uzależniony od parametru kół. Przed dokonaniem zakupu, użytkownik powinien zapoznać się z instrukcją pojazdu, aby sprawdzić, czy producent przewidział możliwość zakładania łańcuchów na dany komplet felg. W przypadku niefabrycznych kół będzie to trudniejsze i wówczas warto zwrócić się o pomoc do osoby sprzedającej łańcuchy śniegowe. W niektórych przypadkach montaż zestawu może być niemożliwy. Dokonując zakupu, warto poinformować sprzedawcę o warunkach, w jakich łańcuchy będą używane: Czy będą to lekkie, średnie, czy ekstremalne warunki jazdy. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ