Jak wymienić klocki hamulcowe?

Ostatnio aktualizowane: 17.06.24

 

Klocki i tarcze hamulcowe to jedne z najważniejszych elementów pracujących w układzie hamulcowym. To właśnie od poprawnego działania układu zależy bezpieczeństwo osób podróżujących autem, innych użytkowników drogi, a także pieszych. Głównie z tego względu należy dbać o regularną wymianę części eksploatacyjnych, które zużywają się pod wpływem wielu czynników. Czy częste serwisowanie układu hamulcowego zawsze musi oznaczać wizytę w warsztacie, czy można wymienić części samodzielnie? 

 

Wymiana elementów układu hamulcowego nie zawsze oznacza konieczność umawiania się na wizytę w serwisie. Wiele osób mających doświadczenie i wiedzę na temat mechaniki samochodowej, a także odpowiednie narzędzia może samodzielnie wykonać zadanie bez konieczności płacenia za roboczogodziny u mechanika. Osoby, które nie mają doświadczenia, od razu decydują się na wizytę w serwisie i jest to rozsądne podejście, ponieważ jazda z niesprawnym lub źle złożonym układem może spowodować poważne uszkodzenia oraz doprowadzić do wypadku. Nie zawsze oszczędzanie się opłaca, dlatego też czasami lepiej zapłacić więcej niż ryzykować. 

 

Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych?

Wymiana klocków hamulcowych wraz z tarczami nie należy do tanich. Decydując się na zastąpienie zużytych elementów nowymi, trzeba się liczyć z wysokimi kosztami, jeśli właściciel pojazdu wybierze produkt wysokiej jakości, który posłuży przez wiele tysięcy kilometrów. Zaleca się, aby podczas wymiany części układu hamulcowego zdecydować się na model droższy zapewniający lepsze efekty podczas hamowania. Tanie produkty takie jak tarcze niewiadomego pochodzenia mogą pękać, krzywić się lub szybko ścierać pod wpływem okładzin ciernych. Wybierając nowe klocki i tarcze, warto zdecydować się na produkty ze średniej półki cenowej w przypadku samochodów wykorzystywanych na co dzień do jazdy po mieście i poza jego obrzeżami.

Koszt zakupu elementów eksploatacyjnych jest jednak ściśle uzależniony od marki i modelu auta, do jakiego części zostaną zamontowane. Najtańsze warianty to koszt do 50 zł za komplet, a najdroższe mogą kosztować do 800 zł za jedną oś. Optymalna granica, aby kupić dobrej jakości części to 200-300 zł za parę. Znacznie droższa jest wymiana tarcz hamulcowych, które zazwyczaj są dwukrotnie droższe od klocków. W zależności od samochodu koszt zakupu kompletu tarcz wynosi od 250 do 400 zł. W przypadku sportowych aut cena za pakiet nacinanych i nawiercanych części wynosi nawet 1500 zł wzwyż. Wymiana tarcz i klocków hamulcowych wymaga użycia odpowiednich narzędzi. Nic więc dziwnego, że w ASO koszt wymiany może wynieść od 140 zł do 200 zł za jedną roboczogodzinę. Zazwyczaj wymiana elementów w układzie hamulcowym trwa do dwóch godzin, więc kwota za samą usługę robi się wysoka. W nieautoryzowanym warsztacie koszt wymiany jest o połowę niższy, należy jednak brać pod uwagę to, aby usługa została przeprowadzona prawidłowo. 

 

Co ile km wymiana klocków hamulcowych?

Wymiana tarcz i klocków hamulcowych w samochodach regularnie użytkowanych powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli auto w ciągu roku pokonuje długie dystanse i jest intensywnie eksploatowane, konieczność wymiany klocków może wystąpić po przejechaniu 20-50 tysięcy kilometrów lub gdy grubość okładziny ciernej spadnie poniżej 3 mm. Nowe tarcze hamulcowe najlepiej zakładać co dwie wymiany klocków, o ile rant nie jest za bardzo pogłębiony. W wielu samochodach o konieczności wymiany elementów układu hamulcowego informuje świecąca się kontrolka na desce rozdzielczej. Zazwyczaj w momencie pojawienia się kłopotów z hamulcami kierowca zauważy czerwoną kontrolkę z wykrzyknikiem. 

Jak sprawdzić stan klocków hamulcowych?

Sprawdzenie stanu klocków hamulcowych jest proste, jednak wymaga ściągnięcia koła, aby można było skontrolować stan z dwóch stron jednocześnie. Najwygodniej przeprowadzić kontrolę podczas sezonowej zmiany kół lub wyważania kompletu całorocznego u wulkanizatora. Podczas sprawdzenia należy przede wszystkim zwrócić uwagę na grubość okładzin oraz na równomierne zużywanie po obu stronach. W sytuacji, gdy jeden klocek jest bardziej starty, należy przeprowadzić kontrolę całego układu hamulcowego, ponieważ jest to typowy objaw świadczący od nieprawidłowej pracy prowadnic i zacisków. Wiedząc już jak sprawdzić klocki hamulcowe, należy dowiedzieć się, w jaki sposób skontrolować stan tarcz. Jest to nieco bardziej skomplikowane, jednak nawet osoba bez większego doświadczenia poradzi sobie z tym zadaniem. W trakcie użytkowania pojazdu klocki hamulcowe dociskane są do tarcz, które również po pewnym czasie ulegają starciu. Element ten kwalifikuje się do wymiany także wtedy, gdy dochodzi do jego nadmiernego przegrzania oraz w momencie pojawienia się korozji na powierzchni. Tarcze hamulcowe nadają się do wymiany również wtedy, gdy pojawiają się widoczne pęknięcia dyskwalifikujące produkt z dalszej eksploatacji. Sprawdzenia grubości oraz ewentualnych deformacji dokonuje się z użyciem specjalistycznych narzędzi takich jak np. czujnik zegarowy.  

 

Wymiana klocków hamulcowych krok po kroku

Wiele osób zastanawia się, ile trwa wymiana klocków hamulcowych. W warsztacie, gdzie pracują mechanicy z odpowiednimi umiejętnościami, ten zabieg nie powinien zająć dłużej niż 2 godziny. Osoby, które same wymieniają elementy układu hamulcowego, są w stanie zrobić to w podobnym czasie, o ile posiadają odpowiednie narzędzia i mają wiedzę na temat tego, jak postępować w różnych niespodziewanych sytuacjach typu zapieczone śruby. Aby przystąpić do pracy, należy mieć przygotowane nowe części, klucz do wymiany klocków hamulcowych, smar miedziany, lewarek plus kobyłki oraz szczotkę drucianą. Są to podstawowe elementy wykorzystywane podczas zmiany zużytych części na nowe. 

Pierwszą czynnością, jaką należy zrobić przed przystąpieniem do pracy to odpowiednie zabezpieczenie samochodu, aby nie stoczył się w momencie unoszenia za pomocą podnośnika. Do tego zadania dobrze sprawdzą się kliny lub drewniane klocki, które należy podłożyć pod koła. Następnie przed podniesieniem pojazdu warto lekko poluzować koła, aby łatwiej było je odkręcić. Gdy opona oderwie się od ziemi, można dla bezpieczeństwa podstawić kobyłkę, która w razie czego ochroni auto przed upadkiem z podnośnika. 

Po zdjęciu koła należy przystąpić do etapu związanego z rozebraniem zacisków. Aby rozebrać ten element trzeba użyć klucza płaskiego lub nasadowego i odkręcić dwie śruby znajdujące się od strony nadkola. Jeśli śruby są zapieczone i nie dają się odkręcić, można użyć specjalnego środka penetracyjnego np. WD-40. 

Zdjęty zacisk trzeba położyć na ziemi, nie wolno pozostawić go wiszącego na przewodzie hamulcowym. Po zdjęciu zacisku należy cofnąć tłoczek, aby nowe klocki mogły z powodzeniem wejść na swoje miejsce. W sytuacji, gdy element nie chce się cofnąć, może okazać się konieczna wymiana tłoczków, które przed ponownym montażem muszą zostać wysmarowane specjalnym smarem przeznaczonym do tego elementu. 

Po zdemontowaniu należy wyjąć stare klocki hamulcowe z jarzma. Trzeba delikatnie odczepić zawleczki, które zabezpieczają okładziny przed wysuwaniem. Po wyjęciu starych części koniecznie trzeba oczyścić jarzmo z zalegających kawałków rdzy oraz pyłu powstałego w czasie jazdy. Należy zwrócić uwagę, aby powierzchnia jarzma była całkowicie gładka. Czyszczenie najbezpieczniej przeprowadzić za pomocą papieru ściernego lub szczotki drucianej. Po wyczyszczeniu należy nałożyć na prowadnice niewielką ilość miedzianego smaru, który zapobiega zapiekaniu. 

W momencie, gdy nowe okładziny cierne są już na swoim miejscu, można przystąpić do ponownego montażu wszystkich elementów. Zacisk należy przykręcić za pomocą dwóch śrub mocujących, a następnie osadzić koło na miejsce i dokręcić. Kiedy użytkownik ma pewność, że koło jest dobrze dokręcone, można wyjąć kobyłkę, opuścić pojazdy oraz usunąć pozostałe zabezpieczenia. Kiedy auto znajdzie się na ziemi należy dokręcić koło, aby nie dopuścić do sytuacji, w której dojdzie do samoczynnego odkręcenia śrub. 

Przed odbyciem pierwszej jazdy należy kilkakrotnie wcisnąć pedał hamulca do momentu, gdy kierowca poczuje opór. Wykonanie takiego zabiegu jest konieczne ze względu na dopasowanie tłoczka do nowych klocków hamulcowych.  

Samochód tuż po wymianie klocków lub tarcz hamulcowych wymaga specjalnego traktowania. Kierowca powinien przejechać pierwsze kilometry bez ostrego hamowania, w bezpiecznych warunkach. Dobrym rozwiązaniem jest odbycie krótkiej przejażdżki po prostej drodze bez świateł i przejść dla pieszych. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ nowe okładziny cierne muszą dopasować się do tarcz, które już wcześniej znajdowały się w pojeździe. W przypadku wymiany całego kompletu w postaci tarcz i klocków należy ostrożnie pokonywać pierwsze trasy, aby wszystkie nowe elementy miały czas na dopasowanie. 

 

Jak dbać o bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem? 

Sama wymiana klocków i tarcz hamulcowych to nie wszystko, aby bezpiecznie poruszać się po drogach. Właściciele pojazdów osobowych i ciężarowych powinni zadbać o dobry stan zawieszenia – sprawne amortyzatory, sprężyny bez pęknięć, a także o brak korozji na wahaczach, drążkach czy zwrotnicach. Do tego należy regularnie kontrolować elementy gumowe, które z czasem mogą pękać, powodując dostawanie się do wnętrza zanieczyszczeń utrudniających prawidłowe działanie. Oprócz sprawdzania stanu układu hamulcowego i zawieszenia należy także zadbać o dobre opony wielosezonowe zapewniające optymalną przyczepność podczas każdej pogody. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość przemieszczania się na jednym komplecie kół bez konieczności sezonowych wizyt w zakładzie wulkanizacyjnym. W ten sposób właściciel pojazdu może nie tylko zaoszczędzić na kosztach wymiany, ale także na zakupie drugiego kompletu kół. Wiedząc, na co zwrócić uwagę podczas codziennego poruszania się samochodem użytkownik może bez obaw jeździć po drogach i bezdrożach. 

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Kajetan1

February 27, 2022 at 10:34 pm

Dla mnie sprawa klocków to zbyt poważna sprawa, żeby robić to samemu. Znalazłem sobie tu:qservicecastrol. eu/odpowiedni warsztat i zaufałem, że specjalista zrobi to dobrze, I tak było.

Odpowiadać
Świat motoryzacji

March 1, 2022 at 9:10 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół ŚwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać