Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Opony wielosezonowe – przewodnik zakupowy, ranking i test w 2019 roku

 

Opony, które okazały się najbardziej popularnym i najczęściej kupowanym produktem, to Opony Michelin CrossClimate + 195/65 R15 91H. Dzieje się tak, bo jest to opona sprawująca się dobrze zarówno latem, jak i zimą, co potwierdzają zadowoleni użytkownicy. Jest to produkt klasy PREMIUM, doskonale spisujący się zarówno na mokrej jak i zaśnieżonej powierzchni. Długość drogi hamowania producent określa na tożsamy z innymi oponami przeznaczonymi do letniego użytkowania. Popularność w zakupach ten model zyskał również z powodu niewielkiego poziomu hałasu jaki emituje podczas toczenia i dobrych parametrach określających indeks prędkości. Polecanym produktem przez użytkowników opon o rozmiarze 16 cali jest produkt Nokian Weatherproof 205/55 R16 91H. Opony te należą również do klasy PREMIUM i skutecznie odprowadzają wodę i błoto z powierzchni, a także dobrze prowadzą się po suchej powierzchni asfaltu. Zyskały one sporą grupę zadowolonych użytkowników, którzy polecają ich zakup.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 najlepszych opon wielosezonowych. Opinie w 2020 roku

 

Poniżej przedstawiamy doceniane przez użytkowników opony wielosezonowe. Jeśli masz za mało doświadczenia i wiedzy, aby samodzielnie dokonać wyboru opon do swojego auta, a myślisz o oponach wielosezonowych – ten artykuł jest dla Ciebie.  Ranking zawiera kilka sprawdzonych produktów, które zyskały wielu entuzjastów. 

 

Opony wielosezonowe 15

 

1. Opony Michelin CrossClimate + 195/65 R15 91H 

 

Jeśli szukasz opon wielosezonowych 15 cali, to z pewnością zainteresują Cię Opony Michelin CrossClimate + 195/65 R15 91H. Producent podaje, że droga hamowania przy użyciu tego produktu ma podobne parametry jak opony letnie. Takie parametry można uzyskać zarówno na suchej jak i mokrej nawierzchni. Opona jest również przystosowana do użytku po zaśnieżonych drogach. Te opony wielosezonowe 15 są przystosowane do kół, których felgi mają rozmiar 15 cali. Szerokość opony to 195 mm, natomiast profil, oznaczony liczba 65 przekłada się na wartość 126,75 mm wysokości profilu.

W przypadku wyboru odpowiedniej opony warto również przypatrzeć się takim parametrom jak indeks nośności, który mówi o tym jak duży ciężar może ona unieść. W przypadku opisywanej opony wielosezonowej 15 marki Michelin wartość ta wynosi 91, co oznacza, że pojedyncza opona przeniesie maksymalnie 615 kg. Produkt ten charakteryzuje również stosunkowo niewielki poziom hałasu wynoszący 69 dB. Natomiast to, na co zwracają uwagę użytkownicy, to klasa „B” przyczepności do mokrej nawierzchni, potwierdzająca opinię producenta o jej dobrej wartości.

 

 

 

 

Opony wielosezonowe 16

 

2. Opony Nokian Weatherproof 205/55 R16 91H

 

Opony wielosezonowe 16, to ogumienie pasujące do wielu pojazdów, zatem wielu użytkowników szuka właśnie tego rozmiaru. Możemy więc polecić najlepiej sprzedający się produkt z tej kategorii, którym są opony Nokian Weatherproof 205/55 R16 91H. Wśród użytkowników panuje opinia, że trzymają się one dobrze drogi zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni i można na nich mknąć bezpiecznie do 210 km/godz. Użytkownicy stwierdzają również, że odprowadzanie wody jest skuteczne nawet przy sporych prędkościach, a pojazd sunie jakby przyklejony do drogi.

Jest to zasługą nowej mieszanki gum zawierającej krzemionkę. Nie dziwi więc, że klasa przyczepności do podłoża została określona tu jako „A”. Na uwagę zasługuje również niewielki poziom głośności, jaki opony emitują tocząc się po asfalcie. Jest on okreslany na 69 dB, choć użytkownicy przyznają, że zależy on od rodzaju i jakości nawierzchni, po której przemieszcza się pojazd. Generalnie są one oceniane jako warte uwagi opony wielosezonowe 16 cali. 

 

 

 

 

Opony wielosezonowe 14

 

3. Opona Fulda MultiControl 175/65 R14 82T 

 

Rekomendacją użytkowników cieszą się także opony wielosezonowe 14 cale, marki Fulda MultiControl 175/65 R14 82T. Przeznaczone są one do mniejszych modeli samochodów i są jednymi z bardziej popularnych w tym rozmiarze. Polimerowa mieszanka adaptacyjna zwiększa powierzchnię, która ma kontakt z podłożem, dzięki temu samochód dobrze trzyma się drogi. Lamele 3D Bubble usztywniają bieżnik, a dodatkowe krawędzie poprawiają przyczepność. Dzięki tym cechom opony wielosezonowe 14 Fulda MultiControl utrzymują samochód dobrze zarówno na suchej, mokrej jak i zaśnieżonej powierzchni.

Na uwagę zasługują również rowki MultiControl, które odprowadzając skutecznie wodę i błoto wspomagają dobrą przyczepność. Określona ona została literką „C” – jest to trzeci wynik w skali od „A” do „G”. Producent tu zadbał również o taki kształt opony, aby bieżnik na niej zużywał się równomiernie i pozwalał na wieloletnią eksploatację. Osoby, które używają tych opon na co dzień przekazują, że mają one też dobre parametry, gdy rozważamy ich poziom emisji hałasu. 

 

 

 

 

Opony wielosezonowe 17

 

4. Opony Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 215/55 R17 

 

Opony Goodyear to chyba produkt znany każdemu kierowcy. Dlatego postanowiliśmy zamieścić w rankingu opony wielosezonowe 17 cali Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 215/55 R17. Charakteryzuje je klasa przyczepności na mokrej powierzchni na poziomie „B”. Dzieje się tak, bo producent wyposażył swój produkt w gęste lamele waflowe 3D, które zapewniają dobrą trakcję nie tylko latem, ale też na śniegu i lodzie. O dobrą przyczepność, niezależnie od pory roku, dba również technologia SmartTRED, która poprzez specjalnie zaprojektowane strefy bieżnika pozwala na przystosowanie się powierzchni opony do aktualnie panujących warunków na drodze.

Opony charakteryzuje również opór toczenia na poziomie „C” i poziom hałasu do 69 dB. Trwałość natomiast ma zapewnioną dzięki specjalnej mieszance z jakiej została wytworzona. Sprawia ona, że podczas toczenia nacisk jest rozkładany równomiernie, co z kolei gwarantuje równomierne zużycie przekładające się na długi czas eksploatacji. To właśnie jest argumentem, który przytaczają użytkownicy Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 215/55 R17 pytani o powód zakupu właśnie tego modelu.

 

 

 

 

Opony wielosezonowe 195/65 R15

 

5. Opona Barum Quartaris 5 195/65R15 91H

 

Wielu użytkowników jest przywiązanych do marki Barum. Dlatego przedstawiamy opony wielosezonowe 195/65 r15 klasy ekonomicznej Barum Quartaris 5 195/65R15 91H. Producent przeznacza te opony wielosezonowe dla mniejszych modeli samochodów używanych w mieście, dla właścicieli aut użytkowanych w regionach o łagodnych zimowych temperaturach, a także osób pokonujących mniejsze odległości. Opony te dobrze sprawują się przez cały rok i nie ma potrzeby wymiany ogumienia wraz ze zmianą pory roku. Indeks prędkości pozwala na bezpieczne rozwinięcie prędkości do 210 km/godz.

A klasa przyczepności i oporu toczenia na poziomie „C” stawia ten produkt w środku klasyfikacji. Na te parametry składa się dobrze zaprojektowany i wykonany system lameli, kanałów i rowków sprawnie odprowadzających wodę i błoto. Dzięki nim też zapewniona jest krótka droga hamowania. Grono wiernych użytkowników tej marki zapewnia, że Barum Quartaris 5 195/65R15 91H reprezentuje wysoką jakość i dobre parametry przy umiarkowanej cenie. 

 

 

 

 

Opony 205/55 R16 wielosezonowe

 

6. Opony Hankook Kinergy 4S² H750 205/55 R16 94H XL

 

Krzemionkowa mieszanka, z której wykonano oponę Hankook Kinergy 4S² H750 205/55 R16 94H XL sprawia, że ma ona podwyższoną przyczepność do podłoża. Będzie to dobry wybór dla każdego użytkownika, który poszukuje rozmiaru opony 205/55 R16. Wielosezonowe ogumienie ma wiele zalet, a producenci prześcigają się, aby przyczepność takich produktów była doskonała zarówno latem jak i zimą. Struktura Hankook Kinergy 4S² H750 205/55 R16 94H XL to nie tylko doskonała mieszanka, z której produkt jest wykonany. Długą żywotność opony zapewniają 2 szerokie paski stalowe i bezszwowa wzmocniona osłona zwiększająca sztywność bieżnika.

Na wytrzymałość wpływa także linia karkasu wykonana z poliestru, a prowadzenie czynią bardziej stabilnym wypełniacze stopki opony. Za odprowadzanie wody z bieżnika odpowiadają szerokie boczne rowki o wysokim kącie. Producent określa poziom przyczepności na mokrej nawierzchni na poziomie „B”. Kierowcy w tym modelu docenili wzmocnioną konstrukcję twierdząc, że wpływa ona wprost proporcjonalnie na ilość przejechanych kilometrów na jednym komplecie opon. 

 

 

 

 

Opony wielosezonowe Michelin

 

7. Opona Michelin CrossClimate SUV 235/60 R18 107W

 

Podwyższonym indeksem nośności XL może się pochwalić opona Michelin CrossClimate SUV 235/60 R18 107W. Należy ona do klasy PREMIUM i jest przeznaczona do samochodów terenowych. Mówi o tym także jej rozmiar – średnica 18 cali, szerokość 235 mm i profil 60. Opony wielosezonowe Michelin to produkt cieszący się dużym uznaniem klientów. Prezentowane opony CrossClimate SUV 235/60 R18 107W charakteryzuje niski opór toczenia na poziomie „B”. Również kasę „B” przyznano w kwestii skuteczności hamowania auta na mokrej nawierzchni.  Indeks nośności na poziomie 107 pozwala na nacisk na jedną oponę do 975 kg.

Zaletą opony jest odpowiednia elastyczność zarówno w wysokich temperaturach latem, jak i niskich zimą. Również kierunkowy bieżnik w kształcie litery V wpływa na bezpieczeństwo, dobrze odprowadzając wodę, zapobiegając aquaplaningowi. Na wybór tych opon zdecydowały się osoby ceniące dobre wykonanie i wysoką jakość przekładającą się na bezpieczeństwo i bezawaryjne długie użytkowanie. 

 

 

 

 

Opony wielosezonowe 13

 

8. Opona Debica Navigator 2 175/70 R13 82T 

 

Wielu kierowców uważa, że nasza rodzima firma Dębica jest marką, która zabezpieczy ich potrzeby, gdy poszukują opon wielosezonowych. Wśród tych kierowców sporym powadzeniem cieszą się opony wielosezonowe 13 cali Dębica Navigator 2 175/70 R13 82T. Jest to model przeznaczony do najmniejszych pojazdów, są to opony o szerokości 175 mm i profilu 70. Indeks prędkości opony na poziomie „T” umozliwia bezpieczne rozwinięcie prędkości do 190 km/godz.

A indeks nośności pozwala na obciążenie jednej opony ciężarem do 475 kg. O ograniczonej przyczepności do podłoża mówi zaś indeks przyczepności na mokrej powierzchni na poziomie „F”. Potwierdzają to również użytkownicy, którzy zalecają przy mokrej nawierzchni nieco ograniczyć prędkość auta. Użytkownicy zwracają też uwagę na wysoką trwałość prezentowanego modelu. Na oponach tych można przejechać do 60 tys. kilometrów zarówno zimą jak i latem. Kierowcy podkreślają również wyjątkowo atrakcyjną cenę opon Dębica. 

 

 

 

 

Opony wielosezonowe 185/65 R15

 

9. Opona Nexen NBLUE 4 Season 185/60 R15 88 H

 

Chcemy przedstawić w rankingu opony wielosezonowe 185/65 R15. Produktem wartym uwagi są opony Nexen NBLUE 4 Season 185/60 R15 88 H, posiadające udoskonalone odprowadzanie wody co sprawia, że cechuje je dobra przyczepność do mokrego podłoża. Opony radzą sobie również dobrze na ośnieżonej nawierzchni, bowiem przyczepność została tu zoptymalizowana i dostosowana zarówno do warunków letnich jak i zimowych. Opony te charakteryzuje również niska ścieralność, co z kolei przekłada się na długi czas użytkowania.

Na bezpieczeństwo użytkowana wpływa także indeks drogi hamowania określony na poziom „B”, wskazując na wysoką skuteczność i krótką drogę zatrzymania pojazdu.  O wyborze tych właśnie opon decydują wśród kierowców, nie tylko ich wysokie parametry techniczne dotyczące trwałości i bezpieczeństwa, ale też niski poziom hałasu jaki emitują na asfalcie kształtujący się na poziomie 69dB.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie opony wielosezonowe kupić?

 

Wielu kierowców jest poirytowanych ciągłą wymianą opon w samochodzie. Tym bardziej, że zimy mamy coraz łagodniejsze i w wielu miejscach trudno jest znaleźć zimą leżący śnieg. Więc jeśli i Ty należysz do grona osób, które myślą o zakupie opon wielosezonowych, zapraszamy do lektury naszego przewodnika, w którym wyjaśniamy jakie cechy takie opony powinny mieć, aby spełniały wymagania bezpiecznego prowadzenia auta zarówno zimą jak i latem. Pewne jest, że opinie o oponach wielosezonowych stopniowo są coraz lepsze.

Dobra opona wielosezonowa 

Opony letnie to takie, które przystosowane są do suchej lub mokrej powierzchni i stosunkowo wysokich temperatur. Maja one raczej gładką budowę i szerokie rowki do odprowadzania wody.  Ich budowa ma małe opory toczenia i emituje mało hałasu. Opona zimowa to taka, która ma mocno porowatą strukturę, musi skutecznie odprowadzać duże ilości błota, a mieszanka, z której jest zrobiona musi być odporna na niskie temperatury przy zachowaniu przyczepności. Opona wielosezonowa musi te dwie, wydające się nie do pogodzenia cechy, połączyć. Uzyskuje się to przez ograniczenie liczby lameli w stosunku do modeli zimowych i wprowadzeniu bardziej miękkiej mieszanki gumy niż w modelu zimowym. Bieżnik takiego ogumienia ma cechy zarówno opony letniej jak i zimowej. Podczas silnego mrozu opona taka będzie bardziej miękka od modelu letniego, ale nie tak miękka jak opona zimowa. Natomiast latem, w wysokich temperaturach właściwości opony pozwolą zachować dobrą przyczepność, ale będzie się ona zużywała nieco szybciej niż model letni. Zatem jaką oponę wielosezonową wybrać, aby miała cechy pozwalające na jej eksploatację w tak skrajnych warunkach? O tym w dalszej części przewodnika. 

 

Jaka jest najlepsza opona wielosezonowa? 

Opona wielosezonowa, podobnie jak te letnie i zimowe, posiada cechy, które wskazują jakie są jej parametry. Obok doboru odpowiednich rozmiarów do posiadanej felgi auta, trzeba zawracać uwagę właśnie na te parametry. Sztuką jest więc kupić dobrą i tanią oponę wielosezonową o bardzo dobrych parametrach.  

Jednym z najważniejszych parametrów jest współczynnik przyczepności opony. Test opon wielosezonowych przeprowadza się w warunkach kontrolowanych. Auto zostaje rozpędzone do prędkości 80 km/h i w wyznaczonym punkcie zaczyna hamować. Efektywność określa się literowo od „A” (najlepsze parametry) do „G” (najsłabsze parametry) w siedmiostopniowej skali. Zatem oznaczenie „B” klasyfikuje skuteczność hamowania na drugim miejscu skali. 

Biorąc pod uwagę indeks prędkości, który ustala z jaką maksymalną prędkością można się poruszać autem zapewniając odpowiednią przyczepność do podłoża, najlepsza opona wielosezonowa będzie miała indeks „Y”. Skala ta obejmuje 13 poziomów oznaczanych literowo, gdzie „K” to jest najniższy poziom prędkości i wynosi 110 km/h, a „Y” jest najwyższy i wynosi 300km/h. Najczęściej mamy do czynienia z indeksem „H”, który oznacza dozwoloną prędkość 210 km/h. W samochodzie powinno się montować opony o indeksie równym lub wyższym od tego, który przekazuje nam instrukcja auta. 

Przeglądając ranking opon wielosezonowych warto też zawrócić uwagę na to jaki hałas emitują opony podczas toczenia. Może nie wpływa to bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy, jednak hałasujące opony potrafią być uciążliwe dla osób podróżujących na dłuższych trasach. Mamy tu oznaczenia od 1 do 3. Pierwsze z oznaczeń określa poziom ok. 65 dB, numer 3 to około 72 dB. Opinie o oponach wielosezonowych przekazują, że wartość 69 dB jest wartością występującą najczęściej. 

Inne parametry opon wielosezonowych

Producenci wciąż pracują nad tym, aby polepszać parametry opon. O tym czy opona „trzyma się drogi” decyduje rodzaj bieżnika i kształt opony. Duże znaczenie mają tu kształt i rozejście się kanałów obwodowych i kątowych. Istotny jest zarówno kształt, jak i szerokość i wysokość rowków odprowadzających wodę, rodzaj rzeźby bieżnika i szerokość opony. Wszystkie te wymiary muszą w odpowiedni sposób współpracować ze sobą. Na przykład model o zaokrąglonych brzegach minimalizuje ryzyko akwaplanacji. Polecany jest również kształt bieżnika przypominający literę V, ale trzeba tę oponę zamontować w dobą stronę w stosunku do kierunku jazdy pojazdu. 

Opinie o oponach wielosezonowych mówią również, że należy zwracać uwagę na datę produkcji opony. Produkt ten, nawet nieużywany – starzeje się. Dlatego przed zakupem sprawdźmy jaka jest data produkcji opon, które sobie upatrzyliśmy. Wiek opony to 4-cyfrowe oznaczenie na bocznej części ogumienia. Pierwsze dwie cyfry mówią o miesiącu produkcji, dwie ostatnie odnoszą się do roku. Np. 1118 oznacza produkcję z listopada 2018 roku. 

 

Opony wielosezonowe w dobrych cenach

Ceny opon są różnorakie. Zależą one od wielkości opony (mniejsze średnice charakteryzuje znacznie niższa cena) i na przykład modele o średnicy 13 cali możemy kupić już na niewiele więcej jak 100 zł. Na cenę wpływa też marka i renoma producenta. Im bardziej znany i ceniony producent, tym droższe jego produkty.  Przyjmując, że chcemy się zaopatrzyć w produkt zadowalającej jakości, ale o umiarkowanej cenie, za 1 oponę trzeba będzie średnio zapłacić od 200 do 300 zł. Opony do samochodów terenowych, o większej średnicy felg to koszt nawet 600 – 1000 zł za 1 oponę. 

 

 

FAQ

 

P1: Opony wielosezonowe czy warto?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Opini może być tyle ilu kierowców. Najpowszechniejsza jednak opinia jest taka, że opony wielosezonowe są polecane głownie dla kierowców, którzy poruszają się po drogach w rejonach, gdzie zima rzadziej daje znać o sobie, a drogi są utrzymane w stanie suchym bądź mokrym z rzadko pojawiającym się błotem pośniegowym. Opony takie polecane są szczególnie użytkownikom miejskim, gdzie drogi są znakomicie utrzymane i niemal nigdy nie występują trudne warunki. Natomiast zdecydowanie odradza się używanie takich opon w rejonach górskich, gdzie panują trudne warunki drogowe i zalega na nich śnieg. 

P1: Opony wielosezonowe jak rozpoznać?

Każda opona jest zaopatrzona w wiele rozmaitych oznaczeń. Mamy tu oznaczenia dotyczące rozmiaru, indeksu nośności czy nawet daty produkcji. Ważnym jest, aby umieć rozpoznać oznaczenie mówiące o tym, że opona, która mamy przed sobą jest oponą wielosezonową. Producenci oznaczają taką oponę w dwojaki sposób. Może to być oznaczenie 3PMSF lub rysunek płatku śniegu na tle trzech szczytów. Czasem znajdziemy oba oznaczenia. 

 

P1: Co to są opony wielosezonowe?

Opony wielosezonowe, jak wskazuje nazwa, są do używania w różnych sezonach pogodowych. Opona taka łączy cechy zarówno produktów przeznaczonych na zimę z tymi do wykorzystania letniego. Zatem taka opona ma nieco twardszą gumę tak, aby zachowała odpowiednie właściwości zarówno w zimie, podczas mrozów, jak i w lecie, gdy temperatura często przekracza 30 stopni. Druga najważniejsza cecha to w odpowiedni sposób wykonane lamele i ich ograniczenie w stosunku do tych jakie występują w oponach zimowych. Jednocześnie ograniczenie to nie może wpływać na jakość i skuteczność odprowadzania wody i błota z opon. 

 

P1: Ile wytrzymują opony wielosezonowe?

Zwykle trwałość opony nie do końca zależy od tego, czy jest to model wielosezonowy czy nie. Panuje opinia, że opony całoroczne szybciej się ścierają latem. Jednak dobrej jakości opona powinna wystarczyć na ok. 4 – 5 lat użytkowania i przejechania na niej 60 – 70 tysięcy kilometrów. 

P1: Jakie opony lepsze zimowe czy wielosezonowe?

Nie da się odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Z całą pewnością opona zimowa będzie lepiej się sprawowała (pod warunkiem rozpatrywania tych samych jakości wykonania i zastosowanych materiałów) zimą niż opona całoroczna. Jednak, gdy zechcemy używać zimową oponę latem, to z pewnością lepiej się będzie sprawować model całoroczny. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments