Czy powinniśmy używać opony wielosezonowe w zimie? 

Ostatnio aktualizowane: 23.04.24

 

Opony całoroczne zapewniają doskonałe osiągi przez cały rok dla kierowców, którzy żyją w umiarkowanym klimacie i rzadko spotykają się z ekstremalnym zimnem, lodem i śniegiem w miesiącach zimowych. Inżynierowie cały czas pracują nad poprawieniem osiągów opon wielosezonowych. Zmuszeni są jednak do pójścia na kompromis, który oznacza poprawę jednego współczynnika kosztem innego. 

Opony całoroczne lepiej trzymają się śliskiej nawierzchni niż opony letnie? 

Prawdą jest, że opony wielosezonowe mają o wiele wyższy współczynnik przyczepności na śliskiej nawierzchni niż letnie. Wiąże się to z tym, że producenci przykładają znacznie większą uwagę do bezpieczeństwa i kontroli prowadzenia pojazdu na oponach wielosezonowych w zimie. Do produkcji opon na cały rok wykorzystywane są specjalne mieszanki gum, które nie tracą elastyczności w niskich temperaturach, ale zmniejszają przyczepność na drodze, gdy jest ciepło i mokro. Oznacza to kompromis między bezpieczną jazdą w zimie a komfortem w lecie, który brany jest pod uwagę przez większość producentów ogumienia wielosezonowego. 

 

Wady i zalety opon wielosezonowych w zimie

Najlepsze opony wielosezonowe poprawiają komfort jazdy, mają niski wskaźnik oporu toczenia oraz wykonane są z dobrej jakości gumy, która wytrzyma zalecany okres 5 lat. Decydując się na opony całoroczne powinniśmy brać pod uwagę, że nie zawsze poradzą sobie w ekstremalnych warunkach. Samochód na oponach wielosezonowych ruszy z miejsca nawet w przypadku dużego oblodzenia lub śniegu na drodze. Gorzej będzie z hamowaniem, ponieważ droga hamowania opony zimowej na zaśnieżonej drodze przy prędkości 40 km/h wynosi zaledwie 29 m, a w przypadku opony całorocznej wydłuża się do 42 m. Jest to spora różnica w przypadku tak niewielkiej prędkości, którą rozwijamy poruszając się jedynie po mieście. 

Jak zachowuje się opona wielosezonowa w zimie? 

Opony całoroczne są idealne na łagodne zmiany pogody, ale każdy, kto doświadczy mroźniejszej zimy i śniegu wie, że takie modele radzą sobie znacznie gorzej niż zimowe. Giętka guma opon wielosezonowych pozwala na optymalną pracę w niskich temperaturach. Modele przeznaczone do użytkowania przez cały rok nie kruszą się i nie pękają na mrozie.  Ponadto ich głęboki bieżnik sprawia, że ​​jazda po śniegu i błocie pośniegowym jest możliwa. Dawniej znacznie częściej dostępne były opony wielosezonowe, które zakładane były do samochodów, takich jak Syrena, Fiat 125p i 126p oraz Polonez. Wówczas kierowcy nie mieli wyjścia i musieli radzić sobie na mieszance gumy przeznaczonej do jazdy cały rok. 

 

Jaka jest różnica między oponą zimową i śniegową a całoroczną? 

Odpowiednie ogumienie jest szczególnie ważne dla osób, które każdego dnia pokonują kilkanaście, a nawet kilkaset kilometrów w różnych warunkach. Opona wielosezonowa sprawdzi się w warunkach łagodnej zimy w mieście, jednak jej właściwości w ekstremalnie niskich temperaturach są mocno ograniczone. “Zimówki” mają o wiele bardziej agresywny bieżnik, inną mieszankę gumy oraz ostre krawędzie. W ekstremalnie niskich temperaturach guma bieżnika opony całorocznej lub letniej usztywnia się i staje się mniej zdolna do zapewnienia wystarczającej przyczepności. Aby temu zaradzić mieszanki gumowe bieżnika zostały zaprojektowane tak, aby pozostawały elastyczne, umożliwiając lepszą przyczepność do drogi. Unikalną cechą opon zimowych jest głębsza głębokość bieżnika i jego agresywne kształty. Głębsze głębokości bieżnika zmniejszają gromadzenie się śniegu i zapewniają lepszą przyczepność. Wzór bieżnika “zimówki” ma za zadanie odprowadzać śnieg, błoto pośniegowe i wodę. Opony zimowe mają również zwiększoną liczbę ostrych krawędzi i dużą gęstość lameli, czyli innymi słowy, tysiące małych szczelin w bieżniku, które zapewniają przyczepność na lodzie i lepiej odprowadzają wodę.

Jak już wcześniej wspomniano, rozwiązanie problemu opon zimowych lub śniegowych w porównaniu z oponami całorocznymi będzie zależeć od miejsca zamieszkania i warunków jazdy. Jeśli mamy do czynienia z kilkoma śnieżycami rocznie i śliskie, oblodzone drogi są rzadkością, a nie coroczną próbą, opony całoroczne są prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak wiesz i masz świadomość tego, że warunki drogowe w miejscu zamieszkania bywają dość ekstremalne, to montaż opon zimowych nie jest przesadnym środkiem ostrożności – jest to niezbędny środek bezpieczeństwa, który może uratować życie. 

Montaż opon wielosezonowych 

Wielu kierowców myśli, że decydując się na zakup opon całorocznych nie muszą korzystać z usług wulkanizatora.  Jest to oczywiście błędne myślenie, ponieważ co jakiś czas zalecane jest wyważenie kół w specjalistycznym zakładzie. Te, które nie są odpowiednio wyważone, będą wpływały na komfort jazdy. Źle wyważone koła będą objawiać się biciem odczuwalnym na kierownicy i będzie to skutkować znacznie szybszym zużyciem. 

Opony całoroczne powinniśmy montować parami, tak samo, jak w przypadku opon sezonowych. Na jednej osi powinny zostać umieszczone dwie takie same opony jednego producenta, z takim samym bieżnikiem. Zalecane jest, aby na całym aucie zamontować komplet jednego producenta, jednak w wyjątkowych sytuacjach możemy zdecydować się na montaż dwóch innych opon z przodu oraz dwóch innych na tylnej osi. W przypadku samochodów z napędem na przednią oś warto dać opony z lepszym bieżnikiem na przód. Analogicznie, auta tylnonapędowe powinny otrzymać lepsze ogumienie na oś napędową. W przypadku samochodów z napędem 4 × 4 opony będą zużywać się równomiernie. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ