Ostatnio aktualizowane: 23.11.20

 

Opony całoroczne – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Dobre opony całoroczne muszą wyróżniać się wytrzymałością, a takim modelem jest Dębica Navigator 2. To produkt wykonany z dobrej jakości materiałów, które nie ulegają zbyt szybko ścieraniu. Opony zapewniają dobrą przyczepność do podłoża, niezależnie od tego, czy nawierzchnia jest idealnie sucha, czy też mokra. Model jest przeznaczony do montażu w samochodzie osobowym i polecany osobom, które głównie jeżdżą po mieście. Opony skutecznie odprowadzają wodę i błoto pośniegowe zalegające na ich powierzchni, co zmniejsza ryzyko wpadnięcia w poślizg. Godnym uwagi produktem jest też Goodyear Vector 4Seasons G2. Te opony całoroczne mają gęste lamele waflowe 3D.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 najlepszych opon całorocznych. Opinie w 2020 roku

 

Aby pomóc Ci w dokonaniu rozsądnej decyzji zakupowej, przygotowaliśmy ranking opon całorocznych. Powstał on po dokładnej analizie przeczytanych w Internecie recenzji. Do zestawienia wybraliśmy tylko te produkty, które są dobrze oceniane przez kierowców.

 

Opony całoroczne 15

 

1. Opona Całoroczna Debica Navigator 2

 

Dębica Navigator 2 to opony całoroczne o średnicy 15 cali. Dobrze sprawdzają się one zarówno na suchej, jak i mokrej powierzchni np. pokrytej śniegiem. Model ma szerokie rowki obwodowe, które są w odpowiedni sposób połączone z rowkami poprzecznymi. Dzięki temu woda i błoto pośniegowe są skutecznie usuwane z opony.

Produkt jest odpowiedni do samochodów osobowych. Opony łączą w sobie zalety modeli letnich oraz zimowych i są dobrą propozycją dla osób, którym zależy na oszczędności nie tylko pieniędzy, ale też czasu. Model ma wskaźnik nośności 91, a indeks prędkości to T. Szerokość opony jest równa 195 mm. 

Czytając opinie na temat produktu Dębica Navigator 2, nietrudno dojść do wniosku, że warto w niego zainwestować. Większość osób, które zdecydowały się na ten krok, jest zadowolona z podjętej decyzji. Opony zapewniają bezpieczeństwo na drodze i dobrą przyczepność do nawierzchni bez względu na panujące za oknem warunki.

 

 

 

 

Opony całoroczne 16

 

2. Opona Całoroczna Goodyear Vector 4Seasons G2

 

Do naszego zestawienia wybraliśmy opony całoroczne o średnicy 16 cali, czyli Goodyear Vector 4Seasons G2. Ich indeks nośności to 91, a indeks prędkości H (do 210 km/h). W trakcie pracy generowany jest hałas na poziomie 68 dB. Ogumienie ma gęste lamele waflowe 3D, więc trakcja na śniegu i lodzie jest bardzo dobra.

Opony wykorzystują technologię Weather Reactive, która sprawia, że dobrze dopasowują się do warunków na drodze, niezależnie od pory roku. Na uwagę zasługuje też technologia SmartTRED, dzięki której strefy bieżnika dopasowują się do aktualnych warunków, jakie panują na drodze.

Istotną zaletą stanowiącą zachętę do zakupu tego ogumienia jest to, że ma ono niski opór toczenia, więc nie ma obaw o zwiększenie zużycia paliwa. Kierowcy doceniają też, że opony mają niski profil, a w związku z tym siła nacisku jest równomiernie rozłożona. Ponadto produkt jest trwały.

 

 

 

 

Opony całoroczne Dębica

 

3. Opona całoroczna osobowa Dębica Navigator 195/60R15 88H

 

Postanowiliśmy przedstawić Ci opony całoroczne Dębica Navigator 195/60R15 88H, które są doceniane przez kierowców za wytrzymałość. Szerokość ogumienia jest równa 195 mm, indeks nośności wynosi 81, a prędkości jest oznaczony jako H. Model generuje hałas na poziomie 70 dB. 

Opony powstały ze specjalnej mieszanki gumy wyróżniającej się solidnością. Konstrukcja bieżnika i części bocznych ogumienia została tak przemyślana, aby zapewnić użytkownikowi dobrą przyczepność do jezdni, niezależnie od aktualnej pory roku. Kupując ten model, nie trzeba obawiać się o zjawisko aquaplaningu, które polega na gromadzeniu się wody na oponach. Ogumienie ma trzy szerokie rowki obwodowe i ukośne, które sprawnie pochłaniają wodę i pozbywają się jej nadmiaru z powierzchni opon.

Zakup produktu Dębica Navigator 195/60R15 88H to dobra decyzja, szczególnie dla osób, które chcą zaoszczędzić czas i pieniądze. Z wielu komentarzy na temat modelu wynika, że jest on wytrzymały i dobrze sprawdza się podczas jazdy w każdych warunkach. Ogumienie zostało przystosowane do suchych i mokrych nawierzchni.

 

 

 

 

Opony całoroczne 205/55 R16

 

4. Opony całoroczne Kleber Quadraxer 2 205/55 R16 91H

 

Polecamy Twojej uwadze opony całoroczne 205/55 R16 Kleber Quadraxer2, które oznaczone są klasą B, jeśli mowa o skuteczności hamowania. To jeden z najwyższych poziomów w modelach przystosowanych do używania cały rok. Można mieć pewność, że ogumienie dobrze sprawdza się na mokrych nawierzchniach. 

Indeks prędkości opon jest oznaczony jako H (210 km/h), a indeks nośności to 91. Ogumienie jest objęte 5-letnią gwarancją producenta. Generowany hałas wynosi 68 dB. Przeprowadzony przez producenta test opon całorocznych wykazał, że model wykazuje odporność na wystąpienie zjawiska aquaplaningu. Ryzyko pojawienia się go jest zmniejszone o 8% na drodze prostej i o 4% na zakrętach.

Kierowcy za zaletę tego produktu uznają kierunkową rzeźbę bieżnika w układzie V. Odprowadzanie wody z powierzchni opon jest możliwe dzięki kanałom rynnowym. Na bezpieczeństwo jazdy wpływa to, że droga hamowania została skrócona o 1,6 m. 

 

 

 

 

Opony całoroczne 195/65 R15

 

5. Opony całoroczne Nokian Weatherproof 195/65 R15 91T

 

Opinie o oponach całorocznych Nokian są pozytywne, dlatego do naszego zestawienia postanowiliśmy wybrać jeden z produktów tej marki. Mowa tutaj o ogumieniu Weatherproof gwarantującym bezpieczną jazdę w zimie, a także latem. Model zapewnia dobrą przyczepność do pokrytej śniegiem nawierzchni. 

Opony mają indeks prędkości T (190 km/h) i indeks nośności 91. Są one przystosowane do małych i średnich samochodów. Między centralnymi klockami znajdują się głębokie i otwarte kanały, które zwiększają przyczepność ogumienia, a także skutecznie pozbywają się wody i błota pośniegowego. To wszystko sprawia, że kierowcy łatwiej jest zachować stabilność w trakcie jazdy, nawet gdy warunki na drodze są bardzo wymagające.

Osoby, które kupiły prezentowane opony całoroczne 195/65 R15, są zadowolone z podjętej decyzji. Wskazują oni, że zapewnienia producenta na temat wytrzymałości produktu są zgodne z prawdą. Mieszanka bieżnika jest dostosowana do zmiennych warunków i wahań temperatury.

 

 

 

 

Opony całoroczne 14

 

6. Opona całoroczna osobowa Fulda MultiControl 

 

Fulda MultiControl to opony całoroczne o średnicy 14 cali i szerokości równej 165 mm. Indeks prędkości jest oznaczony jako T, a indeks nośności wynosi 79. Ogumienie zapewnia dobrą przyczepność na mokrej nawierzchni. Jest to możliwe za sprawą lameli 3D Bubble Blade.

Opony zostały wykonane z mieszanki polimerowej, która wykazuje bardzo dobre właściwości, zarówno jeśli mowa o stabilności jazdy, jak i wytrzymałości produktu. Rowki MultiControl sprawiają, że woda i błoto pośniegowe są skutecznie odprowadzane z powierzchni ogumienia, a to przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa jazdy. Producent zapewnia, że bieżnik w oponach zużywa się równomiernie. 

Fulda MultiControl to dobre i tanie opony całoroczne, które powinny spełnić oczekiwania sporej grupy kupujących. Opinie na temat produktu są z reguły pozytywne. Do jego największych zalet zalicza się wytrzymałość, możliwość stabilnej jazdy i łatwe zakładanie. Ogumienie gwarantuje długi przebieg.

 

 

 

 

Opony całoroczne Falken

 

7. Opona całoroczna osobowa Falken Euro All Season AS210

 

Jeśli interesują Cię dobre opony całoroczne, przejdź do opisu Falken Euro All Season AS210. Powstały one z myślą o jeździe po zróżnicowanej nawierzchni, w zmiennych warunkach atmosferycznych. W ogumieniu zastosowano nowoczesny bieżnik, który odpowiada za skuteczne odprowadzanie wody, śniegu i błota pośniegowego. To z kolei zdecydowanie zmniejsza ryzyko wpadnięcia w poślizg.

Opony całoroczne Falken zostały tak wykonane, aby ograniczyć opór toczenia i nie powodować większego spalania. Generowany przez model hałas nie jest uciążliwy. O wysokiej jakości ogumienia świadczy to, że jest ono objęte 5-letnią gwarancją producenta. Opony zapewniają krótki czas hamowania nawet na drodze pokrytej śniegiem.

Dla kierowców najważniejsze jest to, aby jazda w trudnych warunkach była bezpieczna. Prezentowane opony spełniają ten wymóg, a dodatkowo są wytrzymałe i zapewniają długi czas eksploatacji. Do ich zakupu zachęca też atrakcyjna cena.

 

 

 

 

Opony całoroczne 175/65 R14

 

8. Firestone Multiseason Opony całoroczne

 

Opony całoroczne 175/65 R14 Firestone Multiseason są zaliczane do klasy średniej i polecane kierowcom, którzy najczęściej jeżdżą po mieście w regionach, w których zimy są stosunkowo łagodne. Jak wynika z wielu opinii, ogumienie zapewnia dobrą przyczepność do nawierzchni bez względu na panującą za oknem pogodę. Należy jednak pamiętać, że dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa jedną z najważniejszych kwestii jest dostosowanie prędkości jazdy do aktualnych warunków.

Prezentowane opony całoroczne mają szerokość równą 175 mm, ich średnica wynosi 14 cali. Indeks nośności to 82, a indeks prędkości T. Na ogumieniu znajduje się oznaczenie M+S, z którego wynika, że jest ono dostosowane do jazdy po błocie i śniegu. Model ma też znak 3PMSF (symbol trzech szczytów górskich i płatka śniegu), co oznacza, że spełnia wymagania europejskie dotyczące jazdy w warunkach zimowych.

Konsumenci zgodnie twierdzą, że warto zainwestować w opony całoroczne Firestone Multiseason. Jest to bez wątpienia oszczędne i rozsądne rozwiązanie. Opony są wytrzymałe i zapewniają bezpieczeństwo.

 

 

 

 

Opony całoroczne 17

 

9. Opony całoroczne Kleber Quadraxer 2 205/55 R17 95V

 

Dlaczego w naszym rankingu znalazły się opony całoroczne o średnicy 17 cali, czyli Kleber Quadraxer 2? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna. Powodem takiej decyzji są przede wszystkim pozytywne opinie na temat produktu, z których wynika, że jest on wytrzymały i dobrze sprawdza się w każdych warunkach.

Opony całoroczne Kleber Quadraxer 2 mają szerokość równą 205 mm. Indeks nośności to 95, a prędkości V. Jest to model przeznaczony do aut osobowych. Do produkcji ogumienia wykorzystano wytrzymałą mieszankę gumową, więc wykazuje ono dużą odporność na ścieranie.

Czytając opinie o oponach całorocznych Kleber Quadraxer 2, można dowiedzieć się, że to produkt ceniony przez kierowców, którym zależy na oszczędnych, a jednocześnie dobrych rozwiązaniach. Ogumienie zapewnia odpowiednią stabilność w trakcie jazdy i łatwo się je zakłada.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie opony całoroczne kupić?

 

Jeśli nie chcesz co kilka miesięcy zmieniać opon, warto zastanowić się nad zakupem modeli całorocznych. Na rynku dostępne są różne produkty tego typu, a w związku z tym pojawia się pytanie, jakie cechy powinny mieć najlepsze opony całoroczne. Dowiesz się tego, czytając nasz ranking. 

Dla kogo opony całoroczne?

Na samym początku należałoby określić, jakiej grupie konsumentów polecane są opony całoroczne. Nie są to produkty uniwersalne, które sprawdzą się u wszystkich. Ogumienie tego typu jest przeznaczone dla kierowców poruszających się głównie po mieście. Jeśli w okresie zimowym często wyruszasz w wymagające trasy, opony wielosezonowe nie są dla Ciebie. Ogumienie sprawdzi się u osób, które lubią spokojną jazdę, a z auta korzystają na stosunkowo krótkich odcinkach. Opony całoroczne znajdują zastosowanie w miejscach, w których nie ma zbyt trudnych warunków zimą.

 

Parametry

Często już w samej nazwie lub opisie opon znajdziemy oznaczenia takie jak na przykład 185/65 R14 86 T. Osoby, które pierwszy raz interesują się zakupem ogumienia, mogą nie wiedzieć, o co w tym chodzi. Bazując na przykładzie, liczba 185 odnosi się do szerokości opony (wartość podana w milimetrach), 65 to współczynnik profilu, a R14 oznacza średnicę felgi, do której dostosowane jest konkretne ogumienie. Liczba 86 to indeks nośności, czyli maksymalne obciążenie danych opon. T to indeks prędkości, czyli maksymalna szybkość, z jaką można się poruszać, mając te opony. W przypadku litery T jest to 190 km/h. 

 

Rodzaje bieżnika

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie są najlepsze opony całoroczne, trzeba przyjrzeć się tematowi związanemu z budową bieżnika. Jak wiadomo, jest to jeden z najważniejszych elementów ogumienia. Bieżnik styka się bezpośrednio z nawierzchnią, po której się poruszamy, dlatego musi być dostosowany do panujących na drodze warunków. Na rynku dostępne są opony z bieżnikiem:

* symetrycznym – wykorzystywane najczęściej w oponach letnich. Takie ogumienie nie generuje dużego hałasu, gwarantuje mały opór toczenia i w związku z tym nie zwiększa znacząco zużycia paliwa;

* kierunkowym – przypomina on kształtem literę V. Takie rozwiązanie zapewnia skuteczne odprowadzenie wody i błota pośniegowego z powierzchni ogumienia, dzięki czemu łatwiej jest zachować kontrolę nad samochodem i w razie potrzeby szybko zahamować;

* asymetrycznym – jest on mocno ponacinany, tak aby odprowadzanie wody było jeszcze bardziej skuteczne. Taka budowa wpływa nie tylko na lepszą trakcję i stabilność auta, ale także zwiększa wytrzymałość ogumienia. 

 

Oznaczenia na oponach

Na oponach wielosezonowych powinny znaleźć się stosowne oznaczenia. W produktach dostępnych na rynku amerykańskim jest to symbol M+S, który odpowiada słowom mud and snow. Oznacza to, że ogumienie jest przystosowane do jazdy po błocie i po śniegu. Na rynku europejskim często możemy spotkać się z oznaczeniem 3PMSF, czyli piktogramem z trzema szczytami i śnieżynką. Czasami na oponie znajduje się napis ALL SEASON. Może się też zdarzyć, że produkt będzie miał inne, wybrane przez producenta oznaczenie. Nie powinniśmy mieć problemu z jego znalezieniem i określeniem, co właściwie oznacza.

 

Klasy opon

Aby odpowiedź na pytanie, jakie opony całoroczne wybrać, nie była dla Ciebie zbyt skomplikowana, powinieneś poznać dostępne na rynku klasy ogumienia. Na tej podstawie możesz nieco zawęzić krąg swoich poszukiwań. W sklepach można znaleźć opony klasy:

* ekonomicznej – jak nietrudno się domyślić, są one najtańsze. Mają dobre właściwości, choć ich wyniki w testach zwykle nie są tak dobre, jak w przypadku droższych modeli. Sprawdzają się * głównie podczas sporadycznej jazdy samochodem;

* średniej – polecane dla osób, które jeżdżą po mieście np. na zakupy albo dojeżdżają niedaleko do pracy. Cena takiego ogumienia pozostaje w atrakcyjnym stosunku do jakości jego wykonania;

* wyższej – są to najdroższe produkty, jednak w rankingach jakości plasują się na wysokich miejscach. Ogumienie z tej grupy jest dostosowane do nieco bardziej wymagających warunków na drodze.

Inne ważne informacje

Co jeszcze warto wiedzieć na temat opon, aby podjąć rozsądną decyzję zakupową? Pod uwagę należy wziąć informacje dotyczące m.in. drogi hamowania. Powinna być ona jak najkrótsza, bo to da nam pewność, że w przypadku wystąpienia nieoczekiwanego zdarzenia, będziemy mogli odpowiednio wcześnie zareagować. Opony całoroczne przed dopuszczeniem do sprzedaży są poddawane stosownym testom, aby określić ich właściwości. Informacje dotyczące wspomnianego zagadnienia powinny znaleźć się na etykiecie. Istotny z punktu widzenia wygody użytkowania jest poziom emitowanego hałasu. Czytając opis produktu, możemy dowiedzieć się, jak głośny on jest. Oczywiście, im mniej decybeli tym lepiej. Zanim kupimy konkretne opony całoroczne, możemy też przeczytać opinie na ich temat. Zwykle kierowcy wskazują nie tylko, jak wytrzymałe jest ogumienie, ale też skupiają się na emitowanym podczas jazdy hałasie.

 

Opony całoroczne w dobrych cenach

To, ile zapłacimy za opony całoroczne, zależy głównie od wybranego producenta, ich klasy i jakości wykonania. Warto mieć też na uwadze, że cena jest zwykle podana za jedną sztukę, a potrzebujemy czterech. Najtańsze opony całoroczne kosztują ok. 150 zł. Za droższe modele trzeba zapłacić nawet 300 zł lub więcej za sztukę.

 

 

FAQ

 

P1: Opony całoroczne – czy warto?

Część kierowców uważa, że zamiast kupować opony całoroczne, lepiej zainwestować w odpowiedni model zimowy oraz letni. Jednak są też osoby, dla których jest to zbyt duży wydatek. Okazuje się, że ogumienie całoroczne także może mieć swoje zalety. To bardzo dobry wybór dla kierowców, którzy nie jeżdżą zbyt często samochodem, poruszają się głównie po mieście i rocznie pokonują nie więcej niż 10 tysięcy kilometrów tras. W ich przypadku takie opony mogą być używane nawet przez kilka lat. Obecnie niektóre modele mogą dorównywać pod względem trwałości i wykorzystanych rozwiązań ogumieniu letniemu i zimowemu, oferowanemu przez znanego producenta.


P2: Jak rozpoznać opony całoroczne?

Często słyszy się, że całoroczne, inaczej wielosezonowe ogumienie, można rozpoznać po oznaczeniu M + S, czyli Mud + Snow (błoto i śnieg). Jednak umieszcza się je również na oponach zimowych, dlatego nie powinniśmy się tym kierować. Aby przekonać się, czy wybrany model jest całoroczny, należy przyjrzeć się jego powierzchni. Jego bieżnik ma mniej rowków i nacięć niż bieżnik ogumienia zimowego, a jednocześnie więcej niż ten ogumienia letniego. Na boku opony mogą też znajdować się dodatkowe oznaczenia, świadczące o jej uniwersalności, takie jak „All Weather”, „All Season” czy „4Seasons”.

 

P3: Ile wytrzymują opony całoroczne?

To, jak długo będzie można jeździć na oponach całorocznych, uzależnione jest m.in. od naszego stylu jazdy, a także rocznego dystansu, jaki pokonujemy w aucie. Szacuje się, że osoba, która samochodem dojeżdża tylko do pracy i na zakupy, a poza miasto wyjeżdża sporadycznie i nie pokonuje więcej niż 10 000 kilometrów rocznie, może bez obaw jeździć na wielosezonowych oponach przez kilka lat. Kierowca preferujący dynamiczny styl jazdy, który nie wyobraża sobie podróży środkami transportu publicznego, musi wymieniać całoroczne ogumienie średnio co 2 lub 3 lata, a czasami nawet częściej.

 

P4: Co to są opony całoroczne?

Opony całoroczne, inaczej wielosezonowe lub uniwersalne, jak sama nazwa wskazuje, nie wymagają regularnej wymiany. Można na nich jeździć przez cały rok, niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych. Kupują je głównie osoby, które samochodem jeżdżą rzadko i nie pokonują zbyt dużych dystansów. Modele wielosezonowe mają gładką budowę bieżnika, co zapewnia mniejsze opory toczenia i niższy poziom generowanego hałasu. Na ich powierzchni znajdują się stosunkowo szerokie rowki, odpowiadające za odprowadzanie nadmiaru wody. Mieszanka gumy, która jest wykorzystywana do produkcji całorocznych opon, musi wykazywać odporność na działanie wysokich temperatur, a także na ścieranie.

P5: Jak sprawdzają się opony całoroczne?

Opony całoroczne powinny zapewniać bezpieczną jazdę samochodem zarówno latem, jak i zimą. Czy rzeczywiście tak jest? Takie ogumienie często poddawane jest różnym testom, aby się o tym przekonać. Okazuje się, że wielosezonowe modele mogą zapewniać nieco mniejszą przyczepność na ośnieżonej drodze i szybciej ścierać się na rozgrzanym asfalcie, ale wielu kierowców powinno być zadowolonych z ich zakupu. Jeśli nie jeździmy zbyt często autem, bo poruszamy się też środkami transportu publicznego, nie powinniśmy żałować, że zdecydowaliśmy się na komplet opon wielosezonowych. Opony oferowane przez znane marki nierzadko są na tyle trwałe, że można na nich jeździć przez kilka lat, nie narażając się przy tym na niebezpieczne kolizje.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments