Ostatnio aktualizowane: 17.09.21

 

Akumulator – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Varta Silver Dynamic C30 to akumulator, który jest niezbędny, aby uruchomić pojazd. Odpowiada on również za poprawne działanie wszystkich elementów elektrycznych w pojeździe, np. żarówek lub radia. Jego moc rozruchowa wynosi 530 A, a pojemność 54 Ah. Bateria jest gotowa do użytku, nie wymaga konserwacji. Bardzo dobrze sprawdzi się w ekstremalnie niskich temperaturach. Model Varta Silver Dynamic AGM E39 jest równie wydajnym i solidnym akumulatorem. Ma on moc rozruchową 760 A, a jego pojemność wynosi 70 Ah. Jest odpowiedni do różnego rodzaju pojazdów, takich jak: jachty żaglowe, wózki golfowe, łodzie motorowe czy maszyny sprzątające.

14 najlepszych akumulatorów. Opinie w 2021 roku

 

Czasem przychodzi moment, w którym akumulator zakończył swoją pracę, po sprawdzeniu nie spełnia Twoich oczekiwań lub po prostu się zepsuł. Wtedy zaczynasz poszukiwania nowej baterii, która będzie najlepsza i najbardziej wydajna. Nasz ranking akumulatorów zawiera różnego rodzaju modele, które pasują zarówno do mniej wymagających pojazdów, jak i tych potrzebujących dużego źródła mocy. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Akumulator jest wyposażony w technologię kratki PowerFrame, która przedłuża jego żywotność. Umożliwia ona optymalizację wydajności baterii dostosowaną do potrzeb konkretnego pojazdu. Model może sprawdzić się również w samochodach, w których zastosowano silnik Diesla.

Wady

Bateria może być nieco za słaba do silników typu 1,8 l 20 V turbo, grupa VW/Audi. Jeśli pojazd jest wyposażony w funkcję Start & Stop, niezbędna będzie konfiguracja akumulatora w warsztacie.

Podsumowanie

Napięcie w akumulatorze wynosi 12 V. Ma on wymiary: długość zewnętrzna – 207 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 190 mm. W sprzęcie zastosowano standardowy typ zacisku. Bateria będzie odpowiednia do pojazdów z wieloma odbiornikami elektrycznymi.

Drugi wybór

Zalety

Bateria nie wymaga konserwacji. Została ona wyposażona w dużą moc rozruchu. W akumulatorze zastosowano technologię, która zapobiega wyciekom płynów. Ma on dużą pojemność, co pozwala na magazynowanie dodatkowej energii powstałej w wyniku hamowania rekuperacyjnego.

Wady

Ze względu na technologię AGM nie należy samodzielnie montować akumulatora. Trzeba się udać do profesjonalisty, co zabiera dodatkowy czas, a także wymaga większego nakładu pieniężnego.

Podsumowanie

Jest to akumulator rozruchowo-zasilający. Jego wymiary to: długość – 278 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 190 mm. Waży on 20,4 kg. Układ biegunów to P +. Akumulator został przeznaczony do pojazdów wyposażonych w system Start-Stop z odzyskiwaniem energii hamowania.

Rozważ też

Zalety

W modelu zastosowano całkowitą bezobsługowość, co oznacza, że akumulator trzeba zamontować w odpowiednim miejscu i na tym jego obsługa się kończy. Bateria zapewnia brak kontaktu z elektrolitem, co znacznie wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa użytkowania.

Wady

Przy bardzo niskich temperaturach akumulator może mieć trudności z rozruchem. Zdarza się, że trudno sprawdzić stan i kolor płynu, który jest w baterii, trzeba prosić o pomoc wykwalifikowaną osobę.

Podsumowanie

Bateria jest przeznaczona głównie do silników Diesla lub pojazdów z bogatym wyposażeniem. Jej moc rozruchowa wynosi 610 A, a pojemność 63 Ah. Długość akumulatora to 242 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 190 mm.

 

Akumulator 12V

 

1. Akumulator Varta Silver Dynamic C30 54Ah 530A 12V (P+)

 

Model Varta Silver Dynamic C30 to dobry akumulator 12 V. Jest on bardzo wydajny i nie wymaga konserwacji. Bateria świetnie sprawdzi się w pojazdach, które mają dużo odbiorników elektrycznych. Będzie ona pasowała również do silników typu diesel. Akumulator jest niezawodny, kiedy panują ekstremalnie niskie temperatury. Użytkownik nie musi się martwić, czy pojazd na pewno ruszy.  

Ten akumulator samochodowy pasuje do pojazdów marek: Alfa Romeo, BMW, Chevrolet, Chrysler oraz Citroën. Jego przedłużona żywotność pozwala na optymalizację wydajności urządzenia. Moc rozruchowa baterii wynosi 530 A, a pojemność 54 Ah. Model ma wymiary: długość zewnętrzna – 207 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 190 mm. 

Konsumenci oceniają, że akumulator 12 V to wysokiej jakości sprzęt, który pracuje przez długie lata. Dodają, że nawet po dwutygodniowej bezczynności baterii pojazd odpala bez problemu i można jechać nim w długą trasę. 

 

 

 

 

Akumulator AGM

 

2. Akumulator Varta 70Ah/760A P+ E39 Ultra Agm

 

Szukając baterii do bardzo wymagającego pojazdu zwróć uwagę na model Silver Dynamic AGM E39 firmy Varta. Jest to akumulator z technologią AGM, dzięki której cały szkodliwy elektrolit mieści się w separatorach wykonanych ze szklanego włókna. Model jest tak skonstruowany, aby nawet w przypadku jego uszkodzenia, płyny nie wyciekały. 

W modelu umieszczono kratki PowerFrame dające pewność rozruchu i jego wysoką moc. Pojemność baterii wynosi 70 Ah, a waga 20,4 kg. Akumulator będzie odpowiedni do pojazdów z zaawansowanym systemem Start-Stop, który uzupełnia w urządzeniu zużytą energię do hamowania. 

Test akumulatorów wykazał, że ważne jest, aby zużycie energii jak najmniej wpływało na zanieczyszczenie środowiska. Dlatego w tej baterii zastosowano proces recyklingu w obiegu zamkniętym, co oznacza, że wykorzystuje ona surowce ponownie, dlatego jest przyjazna dla otoczenia. Użytkownicy twierdzą, że to dobry akumulator, ponieważ działa bardzo długo i nie muszą myśleć o jego zbyt szybkiej wymianie, co wiązałoby się z wydaniem dodatkowych pieniędzy. 

 

 

 

 

Akumulator Bosch

 

3. Akumulator Bosch S5 Silver 63AH 610A S50 05

 

Model S5 marki Bosch pasuje głównie do pojazdów nowej generacji. Powinny mieć one silnik Diesla lub/i bogate wyposażenie wymagające dużej mocy. Akumulator Bosch jest bezobsługowy. 

Bateria ma pojemność 63 Ah, a jej prąd rozruchowy wynosi 610 A. Wymiary modelu to długość – 242 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 190 mm. Bieguny ułożone są w konfiguracji P +. Jest to rodzaj akumulatora kwasowo-ołowiowego. Model wykazuje dużą odporność na częste cykle ładowania i rozładowania, dzięki czemu, będzie on długo działać bez zarzutów. 

Opinie o akumulatorach wskazują, że ważnym aspektem jest poziom elektrolitu. W przypadku tego modelu nabywcy twierdzą, że nawet po długotrwałym użytkowaniu, poziom elektrolitu w baterii jest na wysokim poziomie. Dodatkowy plus to jego przezroczystość, która jest równie ważna podczas częstych podróży. 

 

 

 

 

Akumulator do skutera

 

4. Akumulator Moretti YTX7A-BS 12V 7Ah

 

Prezentujemy akumulator do skutera Moretti YTX7A-BS. Jest to typ żelowy, dlatego nie trzeba uzupełniać w nim poziomu elektrolitu. Bateria pasuje do większości skuterów 4T o pojemności 50 cm3. Taki rodzaj akumulatora jest odporny na zmiany temperatur, a także wszelkiego rodzaju wstrząsy. Zaletą akumulatorów żelowych jest również to, że mogą one być montowane w dowolnej pozycji.

Waga modelu wynosi 2,5 kg, pojemność 7 Ah, a prąd rozruchu 90A. Jego szerokość to 150 mm, głębokość – 97 mm, a wysokość – 93 mm. Akumulator bez problemu pracuje w ekstremalnych warunkach, wytrzymuje temperatury e od -50 st. C do 75 st. C. 

Według kupujących jest to dobry i tani akumulator głównie dlatego, że nie ma potrzeby uzupełniania w nim szkodliwego dla człowieka elektrolitu, a pomimo tego działa bardzo długo i sprawnie.  

 

 

 

 

Akumulator do diesla

 

5. Akumulator Bosch S5 007 – 74Ah 750A P+

 

Polecamy nowej generacji akumulator do diesla Bosch S5 007. Jest to model całkowicie bezobsługowy, czyli napełniony elektrolitem i zamknięty. To z kolei wpływa korzystnie na ochronę środowiska i użytkownika, ponieważ ani otoczenie, ani nabywca nie mają kontaktu ze szkodliwą substancją. Bateria świetnie sprawdza się w bardzo niskich lub wysokich temperaturach, dzięki czemu nie musisz tracić cennego czasu próbując kilkakrotnie uruchomić pojazd.

Pojemność akumulatora wynosi 74 Ah, a moc rozruchowa – 750 A. Bieguny ułożono w konfiguracji P +. Wymiary modelu to: długość – 278 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 175 mm. Bateria ma solidne obramowanie, dzięki któremu występuje na niej mniej odkształceń i korozji na krawędziach.  

Konsumenci polecają ten akumulator samochodowy, ponieważ zauważają, że jest on bardzo dobrej jakości. Model wystarcza na długie lata, dzięki czemu nie musisz się martwić, że po dłuższym postoju, zwłaszcza zimą, przestanie działać.

 

 

 

 

Akumulator Varta

 

6. Akumulator Varta Blue Dynamic D24 60Ah 540A (P+)

 

Podczas wyboru akumulatora do samochodu, warto zwrócić uwagę na model Blue Dynamic D24 firmy Varta. Jest on wyposażony w kratkę stworzoną na podstawie technologii PowerFrame, która zapewnia dobrą moc rozruchową podczas codziennego użytkowania pojazdu. Dodatkowo, dzięki temu rozwiązaniu, akumulator jest bardziej przyjazny dla środowiska, ponieważ wydziela mniej gazów cieplarnianych, a także zużywa mniej energii. 

Akumulator Varta jest baterią kwasowo-ołowiową. Jego długość wynosi – 242 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 190 mm. Pojemność modelu to 60 Ah, a moc rozruchowa – 540 A. Konfiguracja biegunów to P +. Model można stosować również jako zamiennik, który będzie pracował tak samo dobrze, jak oryginał.  

Konsumenci uważają, że jest to dobrej jakości akumulator, ponieważ pojazd uruchamia się natychmiast, a dodatkowo nie występuje tzw. falowanie obrotów. Co więcej, dużą jego zaletą jest to, że pasuje do wielu marek i modeli samochodów. 

 

 

 

 

Akumulator Centra

 

7. Akumulator Centra CB500 50AH/450A PLUS (P+)

 

Jeśli chcesz mieć dobrej jakości akumulator w swoim pojeździe, który będzie niezawodny, pomyśl o modelu CB500 PLUS firmy Centra. Pasuje on do większości samochodów osobowych nowej generacji zawierających standardowe wyposażenie. Akumulator Centra zapewnia bezproblemowe odpalanie pojazdu, szczególnie jeśli jeździsz nim codziennie. 

Bateria ma wymiary: długość – 207 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 190 mm. Jej prąd rozruchowy wynosi – 450 A, a pojemność 50 Ah. Układ biegunów to P +. Dzięki technologii Ca/Ca akumulator można dłużej przechowywać i nie ma konieczności jego doładowywania. Co więcej, w takiej sytuacji, nie utraci on ustawionych parametrów. Model jest całkowicie bezobsługowy, dlatego użytkownik nie musi mieć kontaktu ze szkodliwym elektrolitem.

Kupujący potwierdzają, że jest to dobry akumulator. Wskazują oni, że najważniejszą zaletą baterii jest możliwość rozruchu nawet podczas niskich temperatur. Dodatkowo ma ona wbudowane tzw. magiczne oczko, czyli wskaźnik poziomu naładowania.

 

 

 

 

Akumulator 74Ah

 

8. Akumulator Bosch Silver S4 74Ah 680A P+

 

Model Bosch Silver S4, ze względu na swoje parametry może być stosowany do większości pojazdów nowej generacji. Akumulator 74 Ah sprawdzi się zarówno w samochodach ze standardowym wyposażeniem elektrycznym, jak i w tych, wymagających użycia dużej ilości mocy. Dzięki temu, że bateria cechuje się niskim stopniem samorozładowania zapewnia ona sprawny rozruch zimnego silnika, nawet jeśli pojazd nie był często używany. 

Akumulator ma długość – 278 mm, szerokość – 175 mm, a wysokość – 190 mm. Jego prąd rozruchowy wynosi 680 A. Polaryzacja występuje po stronie P+. Bateria jest całkowicie bezobsługowa. Świetnie sprawdzi się ona zarówno w bardzo niskich, jak i w bardzo  wysokich temperaturach. To pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu, który często pojawia się, jeśli samochód nie „odpala”. 

Nabywcy uważają, że dużym udogodnieniem w przypadku tego akumulatora, jest jego dopasowanie do samochodów azjatyckich. Twierdzą oni, że czasem trudno o dobrą baterię, która będzie spełniania wymogi pojazdów ze wschodu. 

 

 

 

 

Akumulator 6V

 

9. Akumulator Centra Power PRO 165Ah 6V CJ1652

 

Jeśli szukasz dobrej baterii do samochodu ciężarowego, model Centra Power PRO jest świetnym rozwiązaniem. Będzie on pasował również do pojazdów rolniczych i dużych maszyn. Akumulator bardzo dobrze sprawdzi się w trudnych warunkach drogowych, ponieważ jest odporny na wstrząsy i wibracje.  

Model waży ok. 24,3 kg. Jego pojemność wynosi 165 Ah, prąd rozruchu 900 A, a napięcie 6 V. Wymiary akumulatora to: długość – 333 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 234 mm. Konfiguracja biegunów jest ustawiona na P+. Zastosowano w nim technologię kwasowo-ołowiową. Bateria sprawdzi się w niskich i wysokich temperaturach, od -10 st. C do +30 st. C. 

Akumulator jest pozytywnie oceniany, szczególnie przez osoby jeżdżące w długie trasy i spędzające noce w pojeździe. Użytkownicy twierdzą, że nawet po kilkudziesięciu godzinach bezczynności, ciężarówka czy też traktor rusza od razu. Dlatego nie trzeba tracić czasu na długotrwałe odpalanie pojazdu. 

 

 

 

 

10. Akumulator Bosch S5 008 77 AH 780A

 

Bosch Silver S5 77 AH 780A to kwasowo-ołowiowy akumulator przeznaczony do samochodów osobowych (ze względu na napięcie 12 V). Prąd rozruchowy modelu wynosi 780 A, natomiast jego pojemność to 77 Ah. Opisywana bateria do auta ma wymiary: długość – 27,8 cm, szerokość – 17,5 cm oraz wysokość – 19 cm.

To, co wyróżnia model, to wykorzystanie innowacyjnej technologii PowerFrame, czyli tłoczonej kratki. Ma ona porowatą powierzchnię i umożliwia szybkie ładowanie, jak również wyładowanie akumulatora przy małej oporności. Solidne obramowanie kratki zapobiega pojawianiu się korozji na krawędziach i odkształceniom płyt. Wygodne uchwyty zapewniają bezproblemowe przenoszenie oraz wyjmowanie baterii spod maski auta.

Pozytywne opinie o akumulatorach samochodowych Bosch sprawiają, że coraz więcej kierowców decyduje się na zakup produktów wspomnianej marki. Opisany wyżej model zdobył uznanie, ponieważ zapewnia niezawodny rozruch pojazdu w niskiej temperaturze. Poza tym wyposażono go w opatentowaną pokrywę labiryntową zapobiegającą wyciekowi znajdujących się w środku substancji.

Bosch Silver S5 77 AH 780A to akumulator samochodowy o wymiarach: 27,8 cm x 17,5 cm x 19 cm.

 

Zalety

Kratka: Na uwagę zasługuje kratka wyprodukowana z wykorzystaniem technologii Power Frame. Stanowi to gwarancję optymalnego przepływu prądu, a tym samym lepszego działania sprzętu. Kratka wykonana ze stopu ołowiu wykazuje dużą odporność na korozję.

Osłony biegunów: Model ma solidnie zrobione osłony biegunów, które skutecznie zabezpieczają przed zwarciem (zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia awarii).

Dobrze wyprofilowane uchwyty: Aby przenoszenie akumulatora samochodowego nie stanowiło żadnego problemu, producent wyposażył go w solidnie wykonane, a przy tym dobrze wyprofilowane uchwyty.

Pokrywa: Produkt ma solidną pokrywę o budowie labiryntowej. Oznacza to, że opary elektrolitu nie wydostają się na zewnątrz, w związku z tym korzystanie z akumulatora nie jest niczym kłopotliwym.

Łatwy montaż: Model jest łatwy w montażu. Nie trzeba mieć specjalnych umiejętności, aby poprawnie zainstalować baterię w samochodzie.

 

Wady

Gwarancja: Jak wykazują kupujący, w momencie awarii pojawiają się problemy z gwarancją. Nie jest to bezpośrednia wada produktu, jednak bywa irytująca.

 

 

 

 

11. Akumulator Centra Futura 72AH 720A

 

Bateria samochodowa Centra Futura 72AH 720A ma napięcie 12 V, jej pojemność to 72 Ah. To model kwasowo-ołowiowy z prądem rozruchowym wynoszącym 720 A. Z uwagi na specjalne dodatki węglowe, ładowanie akumulatora nie zajmuje dużo czasu. Produkt ma wymiary: długość – 27,8 cm, szerokość – 17,5 cm oraz wysokość – 17,5 cm i waży 17, 5kg.

Model doskonale nadaje się do aut z mocnymi silnikami i bogatym wyposażeniem czy wymagającą instalacją elektryczną. Pozwala on na szybki rozruch samochodu, niezależnie od temperatury powietrza. Co ważne, akumulator wykazuje podwyższoną odporność na rozładowanie i jest dobrze zabezpieczony przed wyciekami niebezpiecznych substancji (ma zgrzewane wieczko z ochroną przeciwiskrową).

Osoby, które zamontowały akumulator w swoim aucie, uważają, że była to dobra decyzja. To bezobsługowa bateria samochodowa, która jest odporna na korozję. Dobrze sprawdza się ona w pojazdach zarówno z silnikiem benzynowym, jak i Diesla.

Akumulator samochodowy Centra Futura 72AH 720A ma wymiary: 27,8 cm x 17,5 cm x 17,5 cm. Model waży 17,5 kg.

 

Zalety

Podwójne wieczko: Produkt ma solidną budowę. Idealnie szczelne, podwójne wieczko gwarantuje skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Odporność na działanie korozji: Jednym z najbardziej istotnych atutów modelu jest to, że wykazuje on sporą odporność na działanie korozji. W związku z tym możemy być pewni, że efektywność sprzętu nie zmniejszy się wskutek jego uszkodzenia.

Ochrona przed wyciekiem elektrolitu: Akumulator ma skuteczne zabezpieczenie przed wyciekiem elektrolitu (dobrze opracowany system labiryntowy). W efekcie kupując baterię Centra Futura 72AH 720A, nie musimy się obawiać o awarie.

Niezawodność: Bateria spisuje się, nawet jeśli pogoda za oknem nie jest najlepsza. Nie powinniśmy mieć problemu z uruchomieniem samochodu w przypadku niskiej temperatury.

 

Wady

Wykonanie opakowania: Konstrukcja opakowania mogłaby być lepsza, jest dość podatna na uszkodzenia.

 

 

 

 

12. Akumulator Varta Silver 77AH 780A E44

 

Model Varta Silver Dynamic E44 ma pojemność 77 Ah, a jego prąd rozruchowy osiąga wartość 780 A. To akumulator kwasowo-ołowiowy, który został wyposażony w kratkę PowerFrame. Wykazuje ona podwyższoną odporność na korozję i gwarantuje niezawodny rozruch silnika samochodowego nawet w bardzo trudnych warunkach (np. przy temperaturze poniżej 0 st. C).

Opisywana bateria do auta ma wymiary: długość – 27,8 cm, szerokość – 17,5 cm i wysokość – 19 cm. Jest ona odpowiednim wyborem dla właścicieli pojazdów z dużą ilością odbiorników energii i silnika o dużej mocy, również napędzanego olejem napędowym. To trwały akumulator, który może być poddawany częstym cyklom ładowania i rozładowywania.

Model marki Varta ma kilka istotnych zalet, a najczęściej wymienianymi są: zabezpieczenie przed wyciekiem elektrolitu, stosunkowo krótki czas ładowania oraz łatwy montaż w aucie. Co więcej, konsumenci chwalą akumulator za to, że pozwala na szybkie uruchomienie silnika, niezależnie od warunków atmosferycznych czy temperatury otoczenia.

Varta Silver Dynamic E44 to akumulator samochodowy o wymiarach: 27,8 cm x 17,5 cm x 19 cm. Model jest przeznaczony do samochodów osobowych.

 

Zalety

Łatwy rozruch: Akumulator jest bardzo wydajny, co wynika przede wszystkim z jego sporej mocy rozruchowej (780 A). Oznacza to, że nie powinniśmy mieć problemu z uruchomieniem samochodu nawet w przypadku bardzo wymagających warunków pogodowych.

Technologia Power Frame: Przy produkcji modelu wykorzystano technologię Power Frame, która jest ściśle związana wykonaniem kratki ołowiowej. Element ten wykonany we wspomniany sposób cechuje większa wytrzymałość.

Bezobsługowy: Jeśli zdecydujemy się kupić akumulator Varta Silver Dynamic E44, możemy być pewni, że jego użytkowanie nie będzie od nas wymagało podejmowania dodatkowych zadań. Ten model jest bezobsługowy (nie ma konieczności uzupełnienia poziomu elektrolitów).

 

Wady

Przenoszenie: Produkt wyposażono w rączkę do przenoszenia. Nie jest ona jednak dobrze wyprofilowana.

 

 

 

 

13. Akumulator Centra Plus P+ 60Ah/540 CB602

 

W rankingu nie mogło zabraknąć baterii samochodowej Centra Plus 60Ah 540A o napięciu 12 V. To model wykorzystujący kwasowo-ołowiową technologię, którego pojemność wynosi 60 Ah, a prąd rozruchowy – 540 A. Akumulator został wyposażony w wieczko z centralnym odgazowaniem oraz przeciwiskrowym zabezpieczeniem.

Przedstawiony model ma wzmocnioną siatkę w kształcie rombu. To sprawia, że aktywna masa jest z nią trwale związania, co pozwala na przedłużenie trwałości baterii i uzyskanie lepszych parametrów elektrycznych. Wymiary akumulatora to: długość – 24,2 cm, szerokość – 17,5 cm i wysokość – 17,5 cm. Wykazuje on odporność na korozję, jak również na wibracje.

Akumulator wyróżnia się 15% większą mocą rozruchową (w porównaniu do innych modeli), w efekcie czego możemy mieć pewność, że uda nam się uruchomić silnik samochodu, nawet przy ujemnej temperaturze. Wiele osób uważa, że to niezawodna bateria do auta, która szybko się ładuje.

Wymiary akumulatora samochodowego Centra Plus 60Ah 540A wynoszą: długość – 24,2 cm, szerokość – 17,5 cm i wysokość – 17,5 cm.

 

Zalety

Montaż: Większość osób przyznaje, że instalacja akumulatora wewnątrz samochodu nie stanowi żadnego problemu. To spora zaleta dla kierowców, którzy od niedawna mają prawo jazdy i nie za dobrze znają się na autach.

Uniwersalność: Model jest przeznaczony do różnych samochodów, które są codziennie użytkowane. Bateria jest odpowiednia dla pojazdów ze standardowym wyposażeniem.

Kratka 3DX: Akumulator ma kratkę 3DX, która gwarantuje lepszą żywotność baterii, jak również pozwala na jej maksymalną eksploatację, a tym samym zadowolenie z jazdy.

 

Wady

Pierwsze ładowanie: Może się okazać, że pierwsze ładowanie akumulatora sprawi nam małe problemy, szczególnie jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy, gdyż obsługa sprzętu jest nieco skomplikowana

Rozruch: Przeprowadzony test akumulatorów samochodowych Centra Plus 60Ah 540A ujawnił mały problem z uruchomieniem auta w trakcie silnych mrozów.

 

 

 

 

14. Akumulator Varta Blue Dynamic B32 45Ah 330A P+

 

Kwasowo-ołowiowy akumulator Varta Blue Dynamic B32 jest przeznaczony do aut ze standardowym wyposażeniem. Jego napięcie to 12 V, prąd rozruchu – 330 A, a pojemność – 45 Ah. Z uwagi na solidną konstrukcję, bateria nie jest podatna na korozję. Ponadto ma ona kratkę PowerFrame, która odpowiada za optymalizowanie przepływu prądu.

Akumulator działa niezawodnie, jest odpowiedni dla kierowców, którzy jeżdżą swoimi samochodami codziennie, np. do pracy. Produkt ma wymiary: długość – 23,8 cm, szerokość – 12,9 cm i wysokość – 22,7 cm. Bateria spełnia wszystkie normy Unii Europejskiej. Jest ona w stanie szybko zgromadzić odpowiednią ilość energii i przekazać ją do wszystkich odbiorników energii elektrycznej w samochodzie.

Przedstawiony model pasuje do wielu różnych modeli aut, nie tylko z silnikiem benzynowym, ale także Diesla. Ten dobry i tani akumulator samochodowy jest chwalony przez kierowców za to, że jego ładowanie nie zajmuje bardzo dużo czasu. Za dodatkowy atut baterii uznaje się odporność na częste cykle rozładowania i ładowania (nie wpływa to negatywnie na jej trwałość).

Varta Blue Dynamic B32 to dobry akumulator samochodowy do 250 zł. Jego wymiary to: długość – 23,8 cm, szerokość – 12,9 cm i wysokość – 22,7 cm.

 

Zalety

Czas ładowania: Docenić należy to, że czas ładowania akumulatora nie jest zbyt długi. Nie ma też żadnego problemu z podłączeniem sprzętu do prostownika.

Kratka: W baterii zastosowano kratkę Power Frame. Jest to gwarancja niezawodności działania, bez względu na panujące za oknem warunki. Kratka jest wytrzymała.

 

Wady

Uchwyt: Na obudowie umieszczono składany uchwyt do przenoszenia produktu. Trzeba jednak podkreślić, że jakość wykonania rączki nie jest najlepsza.

Czas eksploatacji: Pojedyncze osoby, które zdecydowały się na zakup akumulatora Varta Blue Dynamic B32, wskazują, że czas jego eksploatacji powinien być nieco dłuższy.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki akumulator kupić?

 

Tracisz wiele czasu na przeglądanie stron internetowych i odwiedzanie sklepów stacjonarnych, ale wciąż nie wiesz jaki akumulator wybrać? Producenci oferują mnóstwo różnych rodzajów baterii. Niektóre mają większe napięcie, inne mniejsze, często mają również inne pojemności i wymiary. Nasz przewodnik zakupowy zawiera wszystkie potrzebne informacje i na pewno pomoże Ci zdecydować, jaki jest najlepszy akumulator.

 

 

Rodzaje akumulatorów

Akumulatory mają kilka kryteriów podziału. Najbardziej istotną kwestią jest rodzaj pojazdu, do którego mamy kupić baterię, czy to będzie:

* samochód osobowy,

* samochód ciężarowy,

* pojazd rolniczy,

* skuter lub inne jednoślad. 

 

Eksperci dzielą akumulatory na kilka typów:

kwasowo-ołowiowe – są one najczęściej spotykane. Zazwyczaj są stosowane do samochodów osobowych. Mają napięcie od 12 V do 24 V. Takie baterie buduje się z ołowianych płyt zanurzonych w elektrolicie, który jest wodnym roztworem kwasu siarkowego. Dostarczają one dużo mocy podczas rozruchu silnika. W przypadku tych akumulatorów, 

żelowe – jest to rodzaj akumulatorów kwasowo-ołowiowych, ale bardziej unowocześnionych. Różnią się one tym, że elektrolit występuje w postaci żelu, a nie płynu. Plusem jest to, że żel zapobiega wyciekom, 

niklowo-kadmowe (alkaliczne) – w przypadku takich akumulatorów elektrolitem są półpłynne lub stałe substancje mające silnie zasadowy odczyn,

niklowo-metaliczno-wodorkowe – mają one podobne właściwości do żelowych i kwasowo-ołowiowych, ale są bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ wydzielą mniej zanieczyszczeń. 

 

Sposób ładowania

W przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych stosuje się obudowę otwartą i zamkniętą, w której nie mamy dostępu do cel. Jeśli mamy styczność z obudową otwartą, jesteśmy w stanie stwierdzić, jaki jest poziom naładowania każdej z celi. Można to zrobić za pomocą hydrometru, który określa poziom gęstości elektrolitu. Najlepiej uzupełniać go wodą destylowaną. Baterie z obudowami zamkniętymi nazywane są bezobsługowymi, ponieważ nie ubywa w nich elektrolitu, co oznacza, że nie trzeba go uzupełniać. W takiej sytuacji możemy określić stan naładowania akumulatora mierząc poziom napięcia za pomocą woltomierza.

Akumulatory żelowe nie wymagają uzupełniania wodą, która często ubywa podczas ładowania. Mogą one być całkowicie rozładowane, a także są odporne na ładowanie dużym prądem, który często niszczy innego typu akumulatory. W bateriach tego typu jest trudno kontrolować stan naładowania. Najlepsza opcja to pomiar napięcia zasilania, który też nie zawsze będzie precyzyjny. Eksperci radzą, aby stale doładowywać akumulator, co pozwoli uniknąć przykrej niespodzianki, którą może być brak rozruchu silnika. 

Baterie niklowe najlepiej działają, jeśli są najpierw całkowicie rozładowywane, a później ładowane do maksymalnej pojemności. Dobrym rozwiązaniem jest rozładowanie baterii do napięcia o wartości 1 V na celę, ale nie poniżej. Do naładowania tego typu akumulatora trzeba użyć specjalnej ładowarki. 

 

Ułożenie biegunów

Jeśli zastanawiasz się, jaki akumulator jest najlepszy do Twojego pojazdu, musisz wziąć pod uwagę ułożenie biegunów. Przed zakupem baterii sprawdź, jaka ich konfiguracja będzie pasować do pojazdu. Na rynku najczęściej możemy spotkać się z ułożeniem P +, co oznacza prawą stronę, ale są również ułożenia lewostronne, dodatnie i minusowe. Jeśli bieguny nie będą dopasowane, możesz mieć problem z zamontowaniem akumulatora, ponieważ kable okażą się za krótkie. 

 

Napięcie

Na rynku najczęściej możemy spotkać modele o napięciu 12 V i 24 V. Są one zazwyczaj montowane w samochodach osobowych nowej generacji. W akumulatorach występuje również napięcie 6 V, które jest wykorzystywane w mniejszych pojazdach, lub w większej ilości w samochodach ciężarowych i dużych pojazdach rolniczych. 

 

 

Klemy

Klemy, inaczej nazywane zaciskami główkowymi są jednym z rodzajów zacisku, który umożliwia tymczasowe podłączenie kabli zasilających do akumulatora. Dzięki nim nie trzeba montować kabli za pomocą lutownicy. Stosuje się je do baterii samochodowych i motocyklowych. Najczęściej można spotkać klemy tulejkowe, które ściskają kable. Nie zawierają one szkodliwego dla środowiska i człowieka ołowiu. Są one bardzo wytrzymałe i plastyczne.

Podczas czyszczenia zacisków musimy wiedzieć, czy nasz akumulator jest kwasowy lub alkaliczny. Do kwasowego użyjemy roztworu z sody oczyszczonej i wody, a do alkalicznego – roztworu zawierającego wodę i sok z cytryny lub ocet winny. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy rozłączyć klemy i wyjąć akumulator z pojazdu. Najlepszym narzędziem do wykonywania takich czynności będzie szczoteczka do zębów. Po naniesieniu roztworu na zaciski należy odczekać 5 minut, a następnie wytrzeć do sucha zarówno klemy, jak i akumulator. Eksperci mówią, aby ubrać odzież ochronną, która zapobiegnie wszelkiego rodzaju oparzeniom i innym kontuzjom. Następnie można włożyć akumulator z powrotem na jego miejsce pamiętając, aby najpierw podpiąć biegun dodatni, a potem ujemny.  

 

System Start-Stop

System Start-Stop to funkcja, w jaką są wyposażone prawie wszystkie samochody nowej generacji. Odpowiada ona za wyłączenie silnika podczas postoju pojazdu i włączenie go ponownie, gdy kierowca użyje sprzęgła lub zwolni hamulec. W samochodach z takim udogodnieniem najczęściej stosuje się akumulatory w technologii AGM, które mają szklane włókno pomiędzy płytami wchłaniające elektrolit. Dzięki tym bateriom można uzyskać wyższe napięcie na zaciskach akumulatora. Są one bardziej odporne na całkowite rozładowanie. Samochody z systemem Start-Stop są często wyposażone w tzw. akumulator energii, który gromadzi energię elektryczną, aby ułatwić pierwszy rozruch silnika. Kiedy podstawowy akumulator ulegnie rozładowaniu elektryczny może wspomóc go prądem o nasileniu kilkuset amperów. 

 

Akumulatory w dobrych cenach

Ceny akumulatorów na rynku bardzo się od siebie różnią. Dużo zależy od typu baterii, jej funkcji, a także rodzaju pojazdu, do jakiego ma być ona przeznaczona. Oczywiste jest to, że akumulatory do samochodów ciężarowych będą droższe od tych, które mają się znaleźć w skuterach. Najczęściej można spotkać modele w przedziale od 200 zł do 400 zł. Te, które mają w sobie więcej funkcji kosztują ok. 500 zł wzwyż. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak wymienić akumulator?

Aby wymienić akumulator na samym początku należy ustawić pojazd na równej powierzchni. Ważne jest, aby nie stał on w pobliżu źródła ognia, jakim może być również zapalony papieros. Następnie trzeba zaciągnąć hamulec ręczny, żeby pojazd na pewno się nie poruszył. Kolejnym krokiem jest wyłączenie zapłonu i wyjęcie kluczyków ze stacyjki. Eksperci doradzają, aby przed przystąpieniem do wyciągania akumulatora założyć rękawiczki i ochronne okulary. Zaczynamy od odkręcenia zacisku z bieguna ujemnego, później robimy to samo z dodatnim i ściągamy wszystkie zabezpieczenia akumulatora. Po wyjęciu baterię powinniśmy trzymać pionowo, aby zapobiec ewentualnym wyciekom. Następnie wkładamy nowy akumulator zaciskając najpierw klemę dodatnią, a później ujemną. 

 

 

P2: Kiedy akumulator jest naładowany?

Profesjonaliści mówią, aby kontrolę poziomu naładowania akumulatora zacząć od zmierzenia napięcia podczas spoczynku. Kiedy silnik jest wyłączony prawidłowe napięcie powinno wynosić 12,4 V – 12,6 V. Następnie trzeba sprawdzić o ile zmniejszy się moc w czasie rozruchu silnika. Jeśli na wyświetlaczu miernika pokaże się wartość 10 V, oznacza to, że akumulator nie jest doładowany. Warto także sprawdzić gęstość elektrolitu, która określa stan naładowania baterii. Jej prawidłowy pomiar powinien wynosić 1,28 g/cm3, jeśli osiągnie wartość mniejszą niż 1,25 g/cm3 – akumulator nie jest odpowiednio naładowany. Najlepsze urządzenie do uzupełnienia mocy baterii to prostownik dostępny niemal w każdym sklepie motoryzacyjnym, a także online. 

 

P3: Jak długo ładować akumulator?

Najwięcej problemów z akumulatorem mamy w zimie, co nie oznacza, że w lecie możemy przestać myśleć o jego odpowiednim naładowaniu. W dni, w które występują wysokie temperatury bateria jest narażona na usterkę łożysk, stabilizatora napięcia lub diod prostowniczych. Długość czasu, w jakim będzie się ładował akumulator zależy od stopnia jego rozładowania oraz rodzaju prostownika. Możemy spotkać prostowniki z regulacją lub tzw. inteligentne. Eksperci polecają ten drugi sprzęt, ponieważ ładuje on baterię szybciej i bezpieczniej. Dzieje się tak za sprawą wbudowanego sterownika elektrycznego prądu oraz stabilizacji napięcia. Bezpiecznym poziomem naładowania akumulatora jest 14,4 V. Inteligentny prostownik, po 2. godzinach od osiągnięcia tej wartości, zaczyna ładować konserwacyjnie, czyli zapobiega przeładowaniu baterii. 

 

P4: Jak odłączyć akumulator?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia odłączania akumulatora jest wyłączenie zapłonu, następnie pozostawienie pojazdu na kilka chwil, aby mógł się on schłodzić (wtedy unikniemy oparzenia). Następnie należy odłączyć wszystkie elementy, które korzystają z mocy baterii, np. światła czy żarówki. Zasada jest taka, że najpierw odpinamy biegun ujemny, a później dodatni. Dlaczego to jest aż tak ważne? Ponieważ w samochodowych instalacjach elektrycznych masa (nadwozie) to przewód powrotny dla prawie wszystkich przewodów elektrycznych. Dlatego, jeśli po odłączeniu bieguna ujemnego niechcący dotkniemy kluczem nadwozia w okolicy bieguna dodatniego, nic się stanie. W momencie, kiedy najpierw odepniemy wartości dodatnie, a minusowe wciąż są podpięte przypadkowe dotknięcie baterii, grozi pojawieniem się iskier, czy nawet wybuchem akumulatora. 

 

 

P5: Jak podłączyć akumulator?

Eksperci radzą, aby przed podłączeniem akumulatora oczyścić klemy i podstawę jego mocowania. Wskazują oni, że częstą przyczyną niesprawności baterii jest jej niepełne połączenie z instalacją elektryczną. Oznacza to, że im bardziej zabrudzony będzie akumulator, tym będzie mniejsze napięcie. Do oczyszczenia klem najczęściej wystarczy zwykła woda, oczywiście w niewielkich ilościach, aby nic nie zalać. Kiedy klemy są już wyczyszczone należy pamiętać, aby bardzo dobrze je wysuszyć. Pozostała na nich woda może spowodować zwarcie, a w następstwie zniszczenie baterii, albo kłopoty z całą instalacją elektryczną pojazdu. Najważniejszą zasadą jest, aby po włożeniu akumulatora na swoje miejsce podpiąć najpierw biegun dodatni, a następnie ujemny. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 17.09.21

 

Najważniejsze zalety:

Zdaniem kierowców jest to bardzo dobry akumulator do nowszych modeli aut osobowych z bogatym wyposażeniem elektrycznym wymagającym dużej mocy. Wykazuje on odporność na częste cykle ładowania i rozładowania, w efekcie czego działa niezawodnie przez dłuższy czas. Nie można nie wspomnieć o tym, że akumulator wykorzystuje nowoczesne technologie.

 

Najważniejsze wady:

Wykonany przez fachowców test Bosch S5 pokazał, że nie jest to model pozbawiony wad. Zimą, kiedy temperatura często spada poniżej 0 st. C możemy mieć problem z szybkim uruchomieniem samochodu.

 

Werdykt: 9.5/10

To, że akumulator nie jest idealny nie oznacza, że nie jest godny uwagi. Zebrał on wiele pozytywnych opinii konsumentów, którzy docenili go za to, że jest trwały i odporny na korozję. Trzeba też przyznać, że cena Bosch S5 jest uznawana za atrakcyjną. Akumulator waży nieco ponad 15 kg, a jego wymiary to: 24,2 cm x 17,5 cm x 19 cm.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Jest bezobsługowy

Akumulator jest bezobsługowy, co oznacza, że w przeciwieństwie do starszych typów, nie wymaga regularnego dolewania wody destylowanej, czyli elektrolitu. W jego obudowie znajdują się jedynie otwory pozwalające na odparowywanie gazu powstającego w czasie ładowania. Takie akumulatory wciąż zyskują na popularności, dotyczy to też modelu Bosch S5. Opinie, które można znaleźć na jego temat potwierdzają to. Ten bezobsługowy akumulator wymaga tylko montażu w samochodzie, wykorzystywane przez niego technologie skutecznie zapobiegają odparowaniu elektrolitu, a więc jego płytki są przez cały czas zalane tą substancją.

Technologia PowerFrame

Bateria jest wyposażona w technologię PowerFrame. W połączeniu z dużą rezerwą mocy gwarantuje ona akumulatorowi większą trwałość, a tym samym dłuższy okres użytkowania. To powinno ucieszyć kierowców, którzy często zapominają o tym, że systematyczna kontrola stanu baterii jest bardzo istotna (w ten sposób można uniknąć niespodziewanych problemów z uruchomieniem silnika auta np. po wyjściu z pracy). Należy też pamiętać, że najczęstszą przyczyną awarii akumulatora w samochodach jest korozja kratki elektrody dodatniej. Jednak jeśli ten element jest wykonany z zastosowaniem technologii PowerFrame, ryzyko pojawienia się na nim korozji jest znacznie mniejsze. Kratka ma mocną ramę oraz siatkę zwiększającą przewodnictwo elektryczne, a to skutecznie zapobiega przedwczesnym awariom baterii.

 

Bezpieczeństwo użytkowania

Ważne jest to, że akumulator gwarantuje maksymalny poziom bezpieczeństwa użytkowania. Wynika to m.in. z zastosowania specjalnego, podwójnego zabezpieczenia przed zapłonem zwrotnym, jak również centralnego odprowadzania gazów. Nie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo nawet podczas montowania baterii czy jej wyjmowania. Ma ona opatentowaną pokrywę labiryntową, która skutecznie chroni przed wyciekiem elektrolitu. Musimy pamiętać, że płyn znajdujący się wewnątrz akumulatora jest żrący. Może doprowadzić do poparzenia skóry i zniszczenia ubrań, które mamy na sobie. Jednak elektrolit nie wycieknie z obudowy, nawet jeśli przypadkowo przechylimy baterię podczas jej wyjmowania spod maski.

 

Pasuje do wielu pojazdów

Jak już zostało wspomniane, model jest polecany do samochodów z bogatym wyposażeniem (przykładowo ogrzewaniem postojowym, nawigacją i odtwarzaczem DVD), a także z silnikiem Diesla. Pasuje on do aut osobowych wielu różnych marek, w tym: Alfa Romeo, BMW, Bentley, Land Rover, Mazda, Dacia, Fiat, Volvo, Toyota, Saab, Opel oraz Volkswagen.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 17.09.21

 

Najważniejsze zalety:

Za sprawą baterii możemy bez trudu odpalić samochód, nawet w mroźne dni lub jeśli nie jeździmy nim codziennie. Efektywność jej działania potwierdził specjalnie przeprowadzony test Centra CB500. Zaletą akumulatora jest również tzw. magiczne oczko. To wskaźnik, za pomocą którego możemy szybko sprawdzić poziom naładowania baterii.

 

Najważniejsze wady:

Nie jest to dobry wybór dla wszystkich kierowców. Trzeba mieć na uwadze to, że akumulator nie jest przeznaczony do samochodów z systemem start-stop (w który wyposaża się dużą część nowoczesnych aut).

 

Werdykt: 9.3/10

Analizując pojawiające się na temat modelu Centra CB500 opinie można wywnioskować, że jest on odpowiedni do pojazdów osobowych ze standardowym wyposażeniem. Wymiary akumulatora są równe: 20,7 cm x 17,5 cm x 19 cm. Jego prąd rozruchowy wynosi 450 A, a pojemność to 50 Ah.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Niezawodność

Mimo że cena Centra CB500 nie jest wysoka (przeciętnie jest to nieco ponad 200 zł), nie należy się obawiać, że kupujemy słabej jakości produkt. Wielu kierowców przyznaje, że akumulator działa niezawodnie przez kilka lat, więc na długo można zapomnieć o konieczności jego wymiany. Za sprawą baterii możemy bez trudu uruchomić auto, którym pokonujemy tylko krótkie trasy lub jeździmy sporadycznie. Nie powinniśmy mieć problemu z rozruchem samochodu nawet zimą w mroźne dni.

Kratka 3DX

Cechą wyróżniającą jest zastosowanie specjalnej kratki 3DX (wszystkie modele marki Centra są w nią wyposażone). To wzmocniona siatka mająca kształt rombu, która zapewnia znacznie lepszą przyczepność masy aktywnej. Ma to pozytywny wpływ na trwałość akumulatora. Co więcej, wspomniany typ kratki wykazuje większą odporność na korozję i działanie wibracji, a w dodatku zapewnia dobre przewodnictwo elektryczne. Trzeba wspomnieć także o tym, że proces produkcji kratki 3DX nie ma tak negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

 

Nie wymaga kontrolowania ilości elektrolitu

Centra CB500 to akumulator bezobsługowy, co oznacza, że nie musimy stale kontrolować poziomu elektrolitu ani go uzupełniać. To bardzo duże udogodnienie, dlatego większość aut jest wyposażona w tego typu baterię. Trzeba pamiętać, że prawidłowy sposób działania samochodowego akumulatora uzależniony jest właśnie od elektrolitu. Jeżeli płynu jest za mało, może dojść do odsłonięcia płyt umieszczonych wewnątrz baterii, w efekcie czego pokryją się siarczanem i stracą swoje właściwości. Przyczynia się to do problemów z zapłonem, zwłaszcza przy większych przymrozkach lub po kilku dniach postoju auta na parkingu. Systematyczne dolewanie wody destylowanej do akumulatora może po pewnym czasie stać się uciążliwe, dlatego obsługowe modele stają się coraz mniej popularne.

 

Spełnia europejskie standardy

Bateria ma stosowne certyfikaty i spełnia europejskie standardy w zakresie jakości produkcji. Należy podkreślić, że Centra to jeden z bardziej znanych producentów akumulatorów samochodowych w naszym kraju. Oferowane przez niego modele są wyposażone w nowoczesne technologie i coraz częściej wykorzystuje się je jako fabryczne wyposażenie wielu aut. Bateria CB500 jest polecana do różnych pojazdów popularnych marek, takich jak np. Alfa Romeo Mito i Spider, BMW 1, Fiat Punto i Brava, Kia Ceed, Mazda 2, Toyota Auris czy Seat Altea.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 17.09.21

 

Najważniejsze zalety:

Akumulator jest bezobsługowy, a to oznacza, że nie musimy pamiętać o regularnym kontrolowaniu poziomu elektrolitu i dolewaniu wody destylowanej (jeśli okaże się, że płynu jest zbyt mało). Bateria dobrze sprawdza się w samochodach z silnikiem benzynowym, jak i wysokoprężnym, co potwierdzają pochlebne opinie o Bosch Silver S4.

 

Najważniejsze wady:

Samodzielne zamontowanie akumulatora sprawiło niektórym kierowcom problem. Mimo że jest on dobrze zabezpieczony przed wyciekiem elektrolitu na skutek przechylenia, to jest stosunkowo ciężki. Bateria waży ponad 17 kg, a więc więcej niż inne modele popularnych marek, takich jak np.

 

Werdykt: 9.2/10

Bateria nadaje się do nowoczesnych aut osobowych ze standardowym i bogatym wyposażeniem (również tych z silnikiem Diesla). Jej prąd rozruchowy to 680 A, a pojemność wynosi 74 Ah. Wymiary akumulatora są równe: 27,8 cm x 17,5 cm x 19 cm. Konsumenci uważają, że cena Bosch Silver S4 jest atrakcyjna.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Uniwersalność

Test Bosch Silver S4 udowodnił, że to uniwersalny akumulator pasujący do samochodów osobowych wszystkich klas. Co ważne, nadaje się on nie tylko do pojazdów europejskich, ale i tych azjatyckich (ich posiadacze przyznają, że znalezienie odpowiedniej baterii jest często kłopotliwe). Akumulator można zamontować w autach takich marek, jak: Audi, Aston Martin, Honda, Fiat, Alfa Romeo, Ferrari, Mazda, Opel, Maserati, Dacia, Suzuki, Mini, Jeep, Volvo, Nissan, Peugeot czy Rover. Jak podkreśla producent, pod względem parametrów wszystkie baterie z serii S4 są porównywalne do tych stosowanych jako fabryczne wyposażenie pojazdów.

Podwyższona odporność na korozję

Bateria wykazuje podwyższoną odporność na korozję, a jest to możliwe dzięki specjalnej technologii PowerFrame. Bazuje ona na opatentowanej metodzie wytłaczania kratki, co pozwoliło na zwiększenie trwałości akumulatora i uzyskanie wysokiej mocy rozruchowej. Kratka ma porowatą powierzchnię i gwarantuje dobre przyleganie masy aktywnej, jak również szybkie ładowanie baterii. Co ważne, ryzyko jej pęknięcia na skutek uszkodzeń mechanicznych powstających w czasie produkcji jest zmniejszone do minimum. Trzeba wspomnieć też o solidnym obramowaniu, które zapobiega odkształceniu dodatniej i ujemnej płyty akumulatora, zwarciu na skutek ich zetknięcia oraz uszkodzeniu separatora.

 

Podwójna pokrywa labiryntowa

Bateria została wyposażona w specjalną, podwójną pokrywę labiryntową. Odpowiada ona za ochronę przed przypadkowym wylaniem elektrolitu w sytuacji, gdy podczas montażu lub demontażu zbyt mocno przechylimy akumulator. W pokrywie znajdują się otwory umożliwiające odprowadzanie na zewnątrz zbędnych gazów. Bateria ma też filtry, więc jej używanie jest w 100% bezpieczne.

 

Gwarancja sprawnego rozruchu

Aby móc bez problemu odpalić samochód np. w mroźny dzień lub po dłuższym postoju (zwłaszcza na zewnątrz, a nie w garażu), potrzebny jest dobry akumulator. Wielu kierowców uważa, że taki właśnie jest model producenta Bosch. Montując go w swoim aucie możemy mieć pewność, że nie będziemy narzekać na problemy z uruchomieniem silnika. To trwała bateria, która niezawodnie działa przez kilka lat. W okresie jej eksploatacji nie zauważymy trudności z uruchomieniem samochodu, gaśnięcia silnika po rozruchu czy różnych nieprawidłowości w zasilaniu urządzeń elektrycznych używanych podczas jazdy. Akumulator zapewnia rezerwę mocy, która jest potrzebna przy wysokim obciążeniu instalacji elektrycznej.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 17.09.21

 

Akumulator samochodowy wytrzymuje średnio od trzech do pięciu lat. W zależności od sposobu użytkowania auta oraz dbania o wszystkie jego podzespoły może on posłużyć znacznie dłużej. Jak wiadomo, wiele czynników skraca działanie akumulatora. Jednak kierowcy często nie wiedzą, jakie są pierwsze oznaki świadczące o tym, że wymaga on wymiany na nowy model. Jak rozpoznać, że nadszedł czas na zakup nowego akumulatora? 

 

Dobry kierowca z podstawową wiedzą z zakresu mechaniki samochodowej doskonale wie, jakie są oznaki zużycia akumulatora w pojeździe. Właściwa eksploatacja, polegająca na unikaniu wyłącznie krótkich odcinków tras oraz wyłączanie dodatkowych funkcji, takich jak radio czy klimatyzacja, gdy pojazd długo stoi, pozwala uniknąć problemów z uruchomieniem jednostki napędowej. Osoba użytkująca samochód nigdy nie wie, jak długo posłuży jej akumulator samochodowy. Dokładna długość jego działania uzależniona jest od pojazdu oraz jego stanu technicznego. Można jednak śmiało stwierdzić, że większość aut potrzebuje nowego źródła zasilania średnio co cztery lata. Kierowca po upływie trzech lat powinien zwracać uwagę na wszystkie niepokojące go sygnały związane z uruchomieniem silnika po kilkudniowym postoju. Warto co roku poprosić mechanika o sprawdzenie kondycji akumulatora, aby nie być zaskoczonym nagłym wydatkiem związanym z zakupem nowego.  

4 oznaki świadczące o tym, że czas na nowy akumulator 

Istnieje kilka kluczowych znaków ostrzegawczych, które zawczasu poinformują kierowcę o konieczności wymiany starego akumulatora na nowy. Pierwszą i najbardziej charakterystyczną oznaką jest problem z uruchomieniem jednostki napędowej. Na jakie inne sygnały należy zwrócić uwagę? 

 

Problem z uruchamianiem “zimnego” silnika 

Problem z rozruchem jednostki napędowej po dłuższym postoju jest jedną z pierwszych oznak, która świadczy o tym, że akumulator może nadawać się do wymiany. Oczywiście, większość kierowców stara się go doładować przy użyciu prostownika samochodowego, jednak po pięciu latach użytkowania może nie dać się naładować lub po prostu nie trzymać prądu. Wówczas nawet jazda na długich odcinkach nie będzie w stanie uratować akumulatora, ponieważ alternator również nie będzie mógł go naładować. Jedynym dobrym wyjściem jest zakup nowego źródła zasilania w sklepie z przyrządami motoryzacyjnymi. Przed zamontowaniem nowego modelu warto sprawdzić multimetrem, czy utrzymuje on napięcie pod obciążeniem. Zdarzają się sytuacje, gdy nieuczciwi sprzedawcy oferują akumulatory leżące w magazynie przez kilkanaście miesięcy. Takie modele często są równie awaryjne, jak wyeksploatowane egzemplarze. 

 

Przygasające światła i problemy z elektryką 

Akumulator zasila całą elektronikę pojazdu, od świateł, przez radio, aż po komputer w desce rozdzielczej. Jeśli jest już mocno wyeksploatowany, trudno będzie mu zasilić wszystkie dodatkowe funkcje w postaci klimatyzacji lub grzanych foteli. Im więcej elementów pobiera prąd z samochodu, tym większe ryzyko, że w końcu źródło zasilania ulegnie całkowitej awarii. Oznaką słabego akumulatora są przygasające światła lub samoczynne uruchomienie alarmu w pojeździe. Problem może objawiać się także poprzez nieodpowiednie działanie zamka centralnego. W momencie, gdy występuje któryś z tych problemów, warto sprawdzić stan akumulatora oraz elektrykę w pojeździe. Niekiedy kierowcy mylą zużycie akumulatora z awarią alternatora, odpowiadającego za ładowanie. Uszkodzony alternator sprawia, że nowe źródło zasilania również ulega zniszczeniu, ponieważ samochód czerpie wtedy prąd z jednostki, która nie jest ładowana. 

 

Świecące kontrolki na desce rozdzielczej 

W większości pojazdów zaświecenie się kontrolki “sprawdź silnik”, po angielsku “check engine”, może oznaczać dosłownie wszystko. Kierowca nieobeznany z mechaniką nie może stwierdzić, czy zaświecenie się kontrolki jest związane z jednostką napędową, czy z jej podzespołami. W niektórych przypadkach “check engine” oznacza problemy z akumulatorem. Jednak nie tylko ta kontrolka może świadczyć o problemie z ładowaniem. Na desce rozdzielczej znajduje się osobny symbol akumulatora, sygnalizujący problem z tym elementem. Zazwyczaj jest on koloru czerwonego i przedstawia akumulator z minusem i plusem na górze. Jeśli kierowca ma wątpliwości, co do prawidłowego działania źródła zasilania, powinien udać się do mechanika, który przeprowadzi komputerową diagnostykę pojazdu. 

Zniekształcona obudowa i skorodowane zaciski 

Zniekształcona obudowa akumulatora często jest objawem uszkodzenia. Akumulator narażony na ekstremalnie wysoką lub niską temperaturę może ulec deformacjom, takim jak pęcznienie lub pękanie obudowy. Jeśli ma ona kształt inny niż prostokątny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że całość nadaje się do wymiany. Innym objawem świadczącym o zużyciu akumulatora jest korozja oraz biały nalot na klemach. Skorodowane zaciski mogą prowadzić do problemów związanych z prawidłowym zasilaniem samochodu, a co za tym idzie do uszkodzenia samego akumulatora.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 17.09.21

 

Najważniejsze zalety:

Akumulator pasuje do aut różnych marek, w tym: Audi, Ford, Opel czy Volkswagen. Czytając opinie o Bosch S5 007 można wywnioskować, że jest to model gwarantujący szybki rozruch zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Jest on również bardzo trwały, co wynika z zastosowania nowoczesnych technologii.

 

Najważniejsze wady:

Kierowcom najbardziej przeszkadza to, że na pokrywie nie ma oczka dającego możliwość sprawdzenia, czy akumulator jest naładowany. Według wielu osób jest to bardzo duże udogodnienie, w które powinien być wyposażony każdy akumulator samochodowy.

 

Werdykt: 9.4/10

Model nie jest bez wad, ale mimo to konsumenci są zadowoleni z jego zakupu. Cena Bosch S5 007 jest niska, jednak akumulator działa niezawodnie przez kilka lat i pozwala na uruchomienie silnika nawet w najbardziej kryzysowych sytuacjach. Jego pojemność wynosi 74 Ah, a prąd rozruchu jest równy 750 A.

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Model bezobsługowy

Bosch S5 007 to akumulator bezobsługowy. Co to oznacza? Nie musimy pamiętać o regularnym sprawdzaniu poziomu elektrolitu i dolewaniu go. Dla wielu kierowców jest to uciążliwa i nie do końca łatwa czynność, a wybierając model marki Bosch, można jej uniknąć. Co więcej, mamy zapewniony maksymalny poziom bezpieczeństwa eksploatacji akumulatora. Wynika to z zastosowania opatentowanej, zabezpieczonej przed wyciekiem pokrywy labiryntowej. Sprzęt jest wyposażony również w podwójne zabezpieczenie przed zapłonem zwrotnym i centralnym odprowadzaniem gazów.

Technologia Power Frame

Podczas produkcji zastosowano nowoczesną technologię Power Frame, czyli opatentowaną metodę wytłaczania kratki. To element, który odpowiada za wydajność i niezawodność akumulatora, a także optymalny przepływ prądu. Jego powierzchnia jest porowata i zapewnia dobre przyleganie masy czynnej. Dzięki temu możliwe jest szybkie ładowanie i wyładowanie baterii przy małej oporności. Tłoczona kratka jest znacznie mniej narażona na pęknięcie w wyniku deformacji mechanicznej, do której może dojść podczas procesu produkcji (w porównaniu do kratek konwencjonalnych). W miejscach, które są narażone na duże obciążenie, znajduje się większa ilość ołowiu. Takie rozwiązanie sprawia, że kratka jest bardziej solidna, a płyta, która z niej powstaje, wykazuje podwyższoną odporność na korozję.

 

Bezpieczeństwo użytkowania

Aby sprawdzić, czy akumulator gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania przeprowadzono specjalistyczny test Bosch S5 007. Pokazał on, że ten akumulator może być zamontowany nawet we wnętrzu pojazdu. Jest on nie tylko bezobsługowy, ale również właściwie zabezpieczony przed wydostaniem się elektrolitu w przypadku przechylenia czy uszkodzenia obudowy. Z tego względu akumulator jest też bezpieczny dla środowiska naturalnego.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Opinie o Akumulator Bosch S5

 

Najważniejsze zalety:

Zdaniem kierowców jest to bardzo dobry akumulator do nowszych modeli aut osobowych z bogatym wyposażeniem elektrycznym wymagającym dużej mocy. Wykazuje on odporność na częste cykle ładowania i rozładowania, w efekcie czego działa niezawodnie przez dłuższy czas. Nie można nie wspomnieć o tym, że akumulator wykorzystuje nowoczesne technologie.

 

Najważniejsze wady:

Wykonany przez fachowców test Bosch S5 pokazał, że nie jest to model pozbawiony wad. Zimą, kiedy temperatura często spada poniżej 0 st. C możemy mieć problem z szybkim uruchomieniem samochodu.

 

Werdykt: 9.5/10

To, że akumulator nie jest idealny nie oznacza, że nie jest godny uwagi. Zebrał on wiele pozytywnych opinii konsumentów, którzy docenili go za to, że jest trwały i odporny na korozję. Trzeba też przyznać, że cena Bosch S5 jest uznawana za atrakcyjną. Akumulator waży nieco ponad 15 kg, a jego wymiary to: 24,2 cm x 17,5 cm x 19 cm.

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Jest bezobsługowy

Akumulator jest bezobsługowy, co oznacza, że w przeciwieństwie do starszych typów, nie wymaga regularnego dolewania wody destylowanej, czyli elektrolitu. W jego obudowie znajdują się jedynie otwory pozwalające na odparowywanie gazu powstającego w czasie ładowania. Takie akumulatory wciąż zyskują na popularności, dotyczy to też modelu Bosch S5. Opinie, które można znaleźć na jego temat potwierdzają to. Ten bezobsługowy akumulator wymaga tylko montażu w samochodzie, wykorzystywane przez niego technologie skutecznie zapobiegają odparowaniu elektrolitu, a więc jego płytki są przez cały czas zalane tą substancją.

 

Technologia PowerFrame

Bateria jest wyposażona w technologię PowerFrame. W połączeniu z dużą rezerwą mocy gwarantuje ona akumulatorowi większą trwałość, a tym samym dłuższy okres użytkowania. To powinno ucieszyć kierowców, którzy często zapominają o tym, że systematyczna kontrola stanu baterii jest bardzo istotna (w ten sposób można uniknąć niespodziewanych problemów z uruchomieniem silnika auta np. po wyjściu z pracy). Należy też pamiętać, że najczęstszą przyczyną awarii akumulatora w samochodach jest korozja kratki elektrody dodatniej. Jednak jeśli ten element jest wykonany z zastosowaniem technologii PowerFrame, ryzyko pojawienia się na nim korozji jest znacznie mniejsze. Kratka ma mocną ramę oraz siatkę zwiększającą przewodnictwo elektryczne, a to skutecznie zapobiega przedwczesnym awariom baterii.

 

Bezpieczeństwo użytkowania

Ważne jest to, że akumulator gwarantuje maksymalny poziom bezpieczeństwa użytkowania. Wynika to m.in. z zastosowania specjalnego, podwójnego zabezpieczenia przed zapłonem zwrotnym, jak również centralnego odprowadzania gazów. Nie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo nawet podczas montowania baterii czy jej wyjmowania. Ma ona opatentowaną pokrywę labiryntową, która skutecznie chroni przed wyciekiem elektrolitu. Musimy pamiętać, że płyn znajdujący się wewnątrz akumulatora jest żrący. Może doprowadzić do poparzenia skóry i zniszczenia ubrań, które mamy na sobie. Jednak elektrolit nie wycieknie z obudowy, nawet jeśli przypadkowo przechylimy baterię podczas jej wyjmowania spod maski.

 

Pasuje do wielu pojazdów

Jak już zostało wspomniane, model jest polecany do samochodów z bogatym wyposażeniem (przykładowo ogrzewaniem postojowym, nawigacją i odtwarzaczem DVD), a także z silnikiem Diesla. Pasuje on do aut osobowych wielu różnych marek, w tym: Alfa Romeo, BMW, Bentley, Land Rover, Mazda, Dacia, Fiat, Volvo, Toyota, Saab, Opel oraz Volkswagen.

 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Ostatnio aktualizowane: 17.09.21

 

Ograniczenia prędkości na drodze to temat, który wciąż pozostaje kwestią dyskusyjną wśród wielu kierowców. Niestety, wiele osób zapomina, że to właśnie brawura i prędkość najczęściej są przyczyną wypadków drogowych z udziałem kierowców oraz pieszych. Poruszając się po drogach krajowych i międzynarodowych, warto wiedzieć jak bezpiecznie poruszać się po drodze, aby szczęśliwie dojechać do punktu docelowego.  

 

Wielu kierowców samochodów sportowych wciąż marzy jedynie o równej i trzypasmowej drodze prowadzącej z punktu A do B, gdzie nie ma ograniczeń prędkości. Najlepiej, jeśli droga prowadziłaby przez piękne zakątki świata, a od czasu do czasu zdarzały się ostre zakręty zwiększające poziom adrenaliny za kółkiem. Niestety, taki scenariusz spowodowałby zwiększenie zagrożenia na drodze, a zwykła autostrada stałaby się torem wyścigowym, gdzie miłośnicy adrenaliny rywalizują między sobą. Możliwości samochodów sportowych są trudne do oszacowania, szczególnie dla osób, które przeceniają swoje umiejętności. Problemem nie jest sama moc jednostki napędowej znajdującej się w pojeździe, ale umiejętne wykorzystanie tego przez kierowcę. Głównie z tego powodu wiele ciekawych projektów oraz aut sportowych zostaje doszczętnie zniszczonych w wypadkach komunikacyjnych spowodowanych przez popisującego się kierowcę. Brawura oraz brak odpowiedzialności bezpośrednio przyczyniają się do zwiększenia niebezpieczeństwa, dlatego też pojawiają się coraz to surowsze kary oraz ograniczenia prędkości na drogach, które mają zmniejszać ryzyko wypadków. 

Obecnie wiele osób korzysta z różnych form tuningu mechanicznego, elektronicznego, optycznego czy akustycznego. O ile te dwa ostatnie są niegroźne, to dwa pierwsze mogą okazać się początkiem niezapomnianej przygody z motoryzacją. Decydując się na modyfikacje w jednostce napędowej, należy pamiętać o wymianie elementów zawieszenia, hamulców, podzespołów oraz elektroniki w tym m.in. komputera sterującego. Aby wszystkie rozwiązania odpowiednio współpracowały, należy zastosować odpowiednie zasilanie w postaci mocnego akumulatora oraz wydajniejszego alternatora. 

Równie ciekawą propozycją zmiany w wyglądzie samochodu jest zastosowanie dodatkowego audio i oświetlenia wnętrza. Takie zabiegi wymagają jednak wymiany kilku elementów. Jednym z nich jest akumulator, który po podłączeniu dodatkowych odbiorników prądu może nie wytrzymać i szybko się rozładowywać. Aby tego uniknąć, należy obliczyć, ile energii zużywają dodatki w postaci głośnika basowego czy kolorowych lampek we wnętrzu. Ranking akumulatorów pomoże wybrać odpowiednio dopasowany produkt do danego pojazdu. Odpowiednio dobrana moc pomoże uniknąć sytuacji, w której dojdzie do jego całkowitego wyładowania. 

 

Jakie są dopuszczalne prędkości na drogach w Polsce? 

Dopuszczalne prędkości na drogach w naszym kraju są optymalnie dostosowane do warunków panujących na drodze. Jeszcze jakiś czas temu szybkie przemieszczanie się po drogach powiatowych i wojewódzkich nie było możliwe ze względu na stan techniczny, który powodował, że kierowcy automatycznie zdejmowali nogę z gazu. Obecnie, coraz więcej dróg jest remontowanych, pojawia się bogata infrastruktura w postaci licznych stacji benzynowych, parkingów dla samochodów ciężarowych oraz punktów dla podróżnych, gdzie można się swobodnie zatrzymać, odpocząć i wypić kawę. Znaki ograniczenia prędkości znajdują się w widocznych miejscach, a dodatkowym ułatwieniem dla kierowcy są świecące billboardy, na których na bieżąco wyświetlane są informacje o wypadkach drogowych, pracach remontowych czy warunkach atmosferycznych utrudniających przemieszczanie. 

O tym, jakie prędkości na polskich drogach są dopuszczone, informują nauczyciele prowadzący kursy na prawo jazdy. Każdy uczestnik starający się o dokument poświadczający możliwość kierowania pojazdami mechanicznymi musi wiedzieć, jakie są maksymalne prędkości na drogach, a także co grozi za łamanie przepisów. Niestosowanie się do panujących zasad grozi zatrzymaniem prawa jazdy, wysokim mandatem oraz skierowaniem na ponowne badania i kursy przygotowawcze. Osoby, które za przekroczenie prędkości straciły uprawnienia, doskonale wiedzą, że to nieopłacalne. Kary finansowe sięgają kwot w wysokości 1000 – 2000 złotych, dlatego też nie warto ryzykować. Od pewnego czasu policja w naszym kraju z dużą dokładnością kontroluje drogi i autostrady, wyłapując przy tym znacznie większą liczbę osób niż dawniej. Nieoznakowane patrole coraz częściej pojawiają się w małych miejscowościach i kontrolują samochody poruszające się znacznie szybciej, niż wskazują ograniczenia prędkości na drogach.  

Podróżując po kraju, warto wiedzieć, że dopuszczalne prędkości na polskich drogach są zależne od rodzaju drogi, jaką się podróżuje. Dla samochodów osobowych, motocyklistów oraz pojazdów nieprzekraczających masy 3,5 ton poruszających się autostradą prędkość wynosi 140 km/h. Po drodze ekspresowej dwujezdniowej można poruszać się 120 km/h, a po jednojezdniowej 100 km/h. W przypadku drogi dwujezdniowej dwukierunkowej również należy przestrzegać 100 km/h. Podróżując jednojezdniową dwukierunkową drogą, trzeba zwolnić o 10 km/h i nie przekraczać 90 km/h, aby jechać zgodnie z przepisami. W przypadku drogi w terenie zabudowanym kierowca musi zdjąć nogę z gazu jeszcze bardziej. Trwające zmiany w przepisach nie pozwalają jasno stwierdzić, jaka będzie dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym przez całą dobę. Przed propozycją zmiany kierowca od 5 do 23 godziny musiał poruszać się po mieście z maksymalną prędkością 50 km/h, a od 23 do 5 rano mógł jechać 60 km/h. Obecnie trwają pracę, aby zmienić przepis i przez całą dobę obowiązywało 50 km/h. Zmiany, które mają zostać wprowadzone, zmienią także granicę, po której przekroczeniu kierowca będzie tracił prawo jazdy. Obecnie przekroczenie o 30 km/h w terenie zabudowanym skutkuje odebraniem uprawnień na 3 miesiące. 

Przepisy ruchu drogowego dotyczą nie tylko samochodów osobowych, motocykli i pojazdów o masie do 3,5 tony, ale także większych aut ciężarowych czy autobusów. Ograniczenia prędkości dla ciężarówek w przypadku poruszania się po terenie zabudowanym są takie same jak dla osobówek i motocykli. Różnica jest w jeździe po autostradach, drogach ekspresowych oraz dwujezdniowych mających co najmniej dwa pasy dla każdego kierunku. W takiej sytuacji prędkość maksymalna wynosi do 80 km/h. Ciągniki siodłowe oraz autobusy, które mają specjalne wyposażenie techniczne, mogą poruszać się autostradą z prędkością wynoszącą do 100 km/h. W terenie niezabudowanym limit dla tych pojazdów jest ustalony na 70 km/h, co jest bardzo restrykcyjnie przestrzegane podczas licznych kontroli drogowych. Oprócz prędkości kierowcy autobusów i ciężarówek muszą liczyć się także ze skrupulatną kontrolą czasu pracy, który musi być przestrzegany. 

Ważne jest także stałe obserwowanie znaków drogowych, które jasno określają, z jaką prędkością można się poruszać. W wielu miastach znajdują się drogi dwu- lub trzypasmowe, które umożliwiają rozwinięcie prędkości do 70 km/h lub nawet 80 km/h. Prędkość oraz limit jest jednak dostosowany do panujących warunków, oraz otoczenia. Indywidualne określenie w danych strefach jest oznakowane. Warto także wspomnieć o tzw. strefach zamieszkania, gdzie samochody mogą poruszać się z prędkością nie wyższą niż 20 km/h. Oprócz tego, w takich strefach to zawsze pieszy ma pierwszeństwo, a parkowanie możliwe jest jedynie w miejscach do tego oznaczonych. Należy pamiętać, że w takim terenie nie ma konieczności znakowania progów zwalniających. 

Jakie są dopuszczalne prędkości z przyczepą? 

Dopuszczalne limity prędkości w przypadku auta osobowego i dostawczego jadącego z przyczepą wynoszą 50 km/h i 60 km/h w terenie zabudowanym. W przypadku terenu niezabudowanego możliwe jest poruszanie się z prędkością nie wyższą niż 70 km/h. Na autostradach i drogach ekspresowych pojazd z zapiętą przyczepą może jechać maksymalnie 80 km/h. Niektóre przyczepy towarowe nie mają możliwości szybszego poruszania niż 80 km/h ze względów technicznych, dlatego też nie warto nawet próbować przekraczać tej prędkości. 

 

Dopuszczalne prędkości w Europie 

♦ Ograniczenia prędkości – Niemcy: W Niemczech podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej bardzo surowo podchodzi się do kwestii łamania prawa na drodze. Okazuje się, że w terenie zabudowanym podróżuje się z taką samą prędkością jak u nas i wynosi ona 50 km/h. Wjeżdżając w teren niezabudowany, samochody osobowe muszą poruszać się z prędkością do 100 km/h, a pojazdy przekraczające 3,5 tony lub ciągnące przyczepę 80 km/h. Na drogach ekspresowych auta do 3,5 tony mogą jechać z prędkością do 130 km/h, a powyżej tej masy do 100 km/h. Ciekawą sprawą jest fakt, że na wielu odcinkach niemieckich autostrad nie ma ograniczenia prędkości. Oznacza to, że kierowca może podróżować z dowolną prędkością, jaką umożliwia dany samochód. Istnieje jednak coś takiego jak prędkość zalecana, która wynosi 130 km/h i jest brana pod uwagę w razie wypadku drogowego. 

♦ Ograniczenia prędkości – Austria: W Austrii podróżowanie po drogach ekspresowych i autostradach jest płatne, co wiążę się z koniecznością zakupu tzw. winiety w postaci naklejki na przednią szybę pojazdu. W terenie zabudowanym maksymalna prędkość wynosi do 50 km/h dla wszystkich. Samochody osobowe i ciężarowe do 3,5 ton na autostradach mogą poruszać się 130 km/h, a na pozostałych drogach do 100 km/h. Samochody osobowe oraz dostawcze do 3,5 tony z przyczepą, a także autokary muszą trzymać się ograniczenia prędkości na autostradzie wynoszącego do 100 km/h. Pojazdy ciężarowe muszą poruszać się po autostradzie z prędkością do 80 km/h, a na pozostałych drogach do 70 km/h.

♦ Ograniczenia prędkości – Węgry: Podróżowanie po Węgrzech jest przyjemne, jeśli ma się wiedzę na temat tego, ile można jechać poza terenem zabudowanym. Okazuje się, że limit wynosi 90 km/h, a w przypadku terenu zabudowanego 50 km/h. Dopuszczalna prędkość na drodze ekspresowej to 110 km/h, a na autostradzie 130 km/h dla aut osobowych. 

♦ Czechy – ograniczenia prędkości: W Czechach ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym wynoszą 50 km/h dla wszystkich pojazdów. Samochody osobowe oraz ciężarowe do 3,5 tony podróżujące po autostradach muszą trzymać się limitu 130 km/h, na drogach ekspresowych 90 km/h, a na pozostałych 90 km/h. Pojazdy ciężarowe na każdej drodze muszą zachować maksymalną prędkość wynoszącą do 80 km/h. 

♦ Słowacja – ograniczenia prędkości: Słowacja i Czechy mają takie same limity prędkości dla samochodów osobowych oraz ciężarowych do 3,5 tony. Maksymalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, na autostradzie 130 km/h, a na pozostałych 90 km/h. W przypadku pojazdu ciężarowego maksymalna prędkość wynosi 90 km/h na każdej drodze. 

♦ Włochy – ograniczenia prędkości: Ograniczenia prędkości we Włoszech są przestrzegane głównie ze względu na to, że wiele odcinków dróg prowadzi przez malownicze rejony tego pięknego kraju. Maksymalna prędkość na drodze dla samochodu osobowego na autostradzie wynosi 130 km/h, a poza obszarem zabudowanym od 90 km/h do 110 km/h w zależności od drogi. W terenie zabudowanym każdy musi utrzymywać prędkość wynoszącą do 50 km/h. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 17.09.21

 

Pojęcie samochodu bez prawa jazdy jest źle interpretowane przez wiele osób. Według przepisów nie ma aut, które można prowadzić legalnie, jeżeli nie mamy uprawnień. Oczywiście nie jest wymagane posiadanie prawa jazdy kategorii B, jednak konieczne jest zdanie egzaminu potwierdzającego znajomość przepisów oraz umiejętności prowadzenia pojazdów mechanicznych. Oprócz uprawnień konieczne jest wybranie odpowiedniego samochodu, który będzie zgodny z przepisami prawa. 

 

Samochód, którym można jeździć bez prawa jazdy, jedynie na dowód osobisty według prawa nie istnieje, a jeśli ktoś prowadzi auto, nie mając do tego odpowiednich uprawnień, robi to nielegalnie. Od lat panuje przekonanie, że samochodami można kierować jedynie na dowód osobisty, co jest błędem. Okazuje się, że wiele osób ma problem z prawidłową interpretacją przepisów, co bezpośrednio wiąże się z pomyłkami, które są przyczyną poważnych konsekwencji. Do prowadzenia mniejszych pojazdów wymagane jest posiadanie przez kierowcę prawa jazdy kategorii AM lub B1, B lub A. Czterokołowce można natomiast prowadzić, mając kategorię B1, B oraz A. Z czego więc wzięło się przekonanie, że auto można prowadzić bez prawa jazdy? Najprawdopodobniej z tego, że do 2013 roku bez żadnych konsekwencji można było prowadzić motorower zaraz po ukończeniu 18 roku życia. Niestety, obecnie przepisy uprawniają do tego jedynie osoby mające kategorię AM. W przypadku prowadzenia zwykłego czterokołowca konieczne jest posiadanie minimum prawa jazdy kategorii B1. 

 

Samochód bez prawa jazdy – przepisy 

Samochód bez prawa jazdy jest mylącym pojęciem, które sprawia spory problem. Według prawa pojazd określany mianem czterokołowca lekkiego ma masę własną nieprzekraczającą 350 kg i rozpędza się jedynie do 45 km/h. Czterokołowiec jest uznawany za pojazd samochodowy, który jest przeznaczony do przewozu ludzi oraz ładunku o masie własnej wynoszącej do 400 kg w przypadku pasażerów lub 500 kg dla przewozu ładunku. Przynależność pojazdu do danej grupy jest określona za pomocą homologacji europejskiej, gdzie w przypadku czterokołowca lekkiego jest oznaczona jako L6e, a dla czterokołowca jako L7e. 

Kategoria AM umożliwia osobom powyżej 14 roku życia zdobycie stosownych uprawnień. Jedynym warunkiem, jaki należy spełnić, jest 30-godzinny kurs praktyczny połączony z 10-godzinnym kursem teoretycznym. Kurs musi zostać zakończony egzaminem z pozytywnym wynikiem. Osoby, które chcą otrzymać prawo jazdy kategorii B1 muszą spełnić warunek konieczny, jakim jest ukończenie 16 roku życia. Przed uzyskaniem pozytywnego wyniku z egzaminu państwowego młodzież ubiegająca się o uprawnienia musi odbyć 30-godzinny kurs praktyczny i 30-godzinne szkolenie teoretyczne. 

 

Samochód bez prawa jazdy w Polsce

Jak już wcześniej wspomniano, o uprawnienia do prowadzenia pojazdów mogą się starać osoby, które nie ukończyły 18 roku życia. W przypadku kursów na kategorie AM i B1 należy mieć skończone 14 lub 16 lat, aby przystąpić do egzaminu państwowego. Naukę i pierwsze jazdy można odbyć nawet 3 miesiące przed urodzinami, co zdecydowanie przyspiesza cały proces. Dla młodych osób zapisanie się na kurs jest ogromną przyjemnością, ponieważ już w tak młodym wieku mogą stać się bardziej samodzielne. Nawet przemieszczanie się z niewielką prędkością 45 km/h za kierownicą lekkiego czterokołowca, sprawia, że młodzi ludzie są niezależni. Oprócz tego koszt zrobienia kursu AM jest tańszy od kategorii B. W zależności od miasta oraz ośrodka szkoleniowego ceny AM mogą wahać się od 900 do 1500 zł. W przypadku B1 koszt uzyskania uprawnień może wynieść nawet 2000 zł, czyli porównywalnie jak kategorii B. 

 

Auto bez prawa jazdy kategorii B

Decydując się na uczestnictwo w kursie przygotowującym do egzaminu państwowego na kategorię AM i B1, warto wiedzieć, w jakiej kwocie zamknie się zakup czterokołowca. Za nowy samochód bez prawa jazdy trzeba zapłacić nawet 60 000 zł. Na rynku wtórnym ceny takiego pojazdu wahają się między 8000 a 20 000 zł. Kupując czterokołowca, trzeba wiedzieć, że tak samo, jak w przypadku samochodu osobowego podlega on rejestracji w wydziale komunikacji oraz wykupieniu polisy ubezpieczeniowej. Bez znaczenia jest rozmiar oraz cena, ponieważ kwota za ubezpieczenie OC będzie pełnowartościowa i także podlega zwyżkom i zniżkom. Dla młodych kierowców ceny za polisy będą wysokie, ponieważ większość firm ubezpieczeniowych wprowadza zwyżkę za wiek obowiązującą do 26 lub 28 roku życia. Dobrym rozwiązaniem, które umożliwia niższe zapłacenie składki, jest zarejestrowanie pojazdu na dwie osoby. W takiej sytuacji najlepiej, aby właścicielem był rodzic mający komplet zniżek, a współwłaścicielem osoba dopiero rozpoczynająca ich zbieranie. W ten sposób młoda osoba w wieku 18 lat będzie miała odpowiednio długi staż, który przyda się podczas samodzielnej rejestracji samochodu osobowego lub motocykla.  

Jaki samochód bez prawa jazdy wybrać? 

Wiadomo już, że do jazdy samochodem po ulicach niezbędne są uprawnienia, czyli kategoria AM (motorowery oraz mikrosamochody) lub B1 (czterokołowce lekkie). Najpopularniejsze znane marki pojazdów tego typu to: Aixam, Microcar, Piaggio, Casalini, Ligier, a także Bellier.  

 

Mały samochód bez prawa jazdy – Aixam 

Aixam City Premium to samochód, który z powodzeniem sprawdzi się jako pierwsze auto dla osoby posiadającej prawo jazdy kategorii AM. Niewielki pojazd jest wyposażony w silnik Diesla o pojemności skokowej 479 cm³. Jednostka jest umieszczona poprzecznie z przodu, a 2-rzędowy pionowy układ jest chłodzony cieczą. Maksymalny moment obrotowy silnika wynosi 21 Nm przy 2500 obr/min, a maksymalne obroty jednostki napędowej 3200 obr/min. Moc maksymalna generowana przez silnik wynosi 6 KW (8,15 KM przy 3200 obr/min). Ranking akumulatorów wskazuje, że model przeznaczony do Aixam City Premium o pojemności 44 Ah można z łatwością kupić. Oprócz tego auto jest wyposażone w bezawaryjną, bezstopniową skrzynię automatyczną gdzie kierowca ma do wyboru bieg wsteczny, jałowy oraz jeden do przodu. Dwuobwodowy układ hamulcowy z hamulcami tarczowymi o średnicy 220 mm przód oraz 160 mm tył pozwala na szybkie zatrzymanie pojazdu w awaryjnej sytuacji. Dwuosobowe auto ma bagażnik o pojemności 700 litrów oraz wymiary wynoszące: 2,7 m długości, 1,5 m szerokości oraz rozstaw osi 1,7 m. Masa własna pojazdu wynosi 425 kg, a dopuszczalna masa całkowita 675 kg. Prędkość maksymalna samochodu to według przepisów 45 km/h. Na 100 km auto zużywa 3,1 litrów oleju napędowego, a jeden zbiornik o pojemności 16 litrów wystarcza na pokonanie 500 km. 

 

Microcar bez prawa jazdy 

Mikrosamochody bez prawa jazdy kategorii B takie jak Microcar są coraz bardziej popularne. W ofercie producenta można wybierać między różnymi modelami przeznaczonymi dla młodych kierowców. Wśród najchętniej wybieranych Microcarów są: Due 6 Plus, Due 6 Premium Ice, MGO 6 Plus, a także MGO 6 X Ice. Samochody różnią się między sobą wyposażeniem, jednak dane techniczne są do siebie bardzo zbliżone. Microcar jak na mini samochód ma kompaktowe wymiary, które wynoszą 2871 mm długości, 1500 mm szerokości oraz 1497 mm wysokości. Podwozie ma dodatkowe wzmocnienie strukturalne, a drzwi orurowanie, które chroni kierowcę i pasażera w razie zderzenia bocznego. Pojemność silnika wynosi 498 cm³, a moc maksymalna 6 KW przy 3000 obr/min. Prędkość maksymalna, z jaką pojazd może poruszać się po drodze, wynosi 45 km/h. Dużym ułatwieniem w przypadku mini samochodów jest automatyczna skrzynia CVT, która reguluje pracę jednostki Diesla zużywającej 3,5 litra na 100 km. 

Piaggio: Piaggio Ape to jedyne, dostępne połączenie mikrosamochodu i pick-upa, które pojawiło się na rynku już w 1948 roku we Włoszech. Pomysłodawcą tego projektu był twórca legendarnego skutera Vespa, będącego bazą do stworzenia prototypu. Po sukcesie modelu Ape powstało kilka różnych wersji silnikowych oraz nadwoziowych, co pozwala dopasować pojazd do potrzeb użytkownika. Dostępne są modele takie jak: P50, TM P50, Pianale, Web, Cross, Van oraz Cross Country. Silnik dostępny dla mini samochodów ma pojemność wynoszącą 49 cm³ oraz moc 2,5 KM. Masa własna pojazdu wynosi 220 kg, a DMC ponad pół tony. Piaggio Ape rozwija prędkość do 38 km/h, jednak mimo niewielkiej mocy nie brakuje mu siły, aby pokonywać wzniesienia.  

Casalini: Produkowany we Włoszech Casalini M20 wyróżnia się sportowym designem oraz bogatym wyposażeniem. Model ma 16-calowe alufelgi, podwójne tytanowe tłumiki oraz zupełnie na nowo zaprojektowany silnik Kohler 550 SOHC Eco Tech. Pojazd jest wyposażony w czujniki ciśnienia w oponach, kamerę cofania, światła do jazdy dziennej LED, a także przednie i tylne czujniki parkowania. Bagażnik o pojemności 910 litrów pozwala bez problemów przewozić większy ładunek, co jest bardzo wygodne. Szkielet M20 jest wykonany z trwałych materiałów kompozytowych wyróżniających się wysoką sztywnością zapewniającą optymalną ochronę w trakcie wypadku. Model jest wyposażony w silnik o pojemności 480 cm³ i mocy 6 kW przy 3200 obr/min. Automatyczna skrzynia CVT umożliwia rozpędzenie auta do prędkości 45 km/h. Silnik Diesla jest ekonomiczny i zużywa 3,7 litra paliwa na 100 km. 

 

Samochód bez prawa jazdy – Ligier

Ligier, podobnie jak pozostałe mikrosamochody ma kompaktowe wymiary oraz charakterystyczny design nawiązujący do sportowych hatchbacków. Pojazd jest dostępny w 6 różnych wersjach takich jak: JS50 CHICK, JS50 CLUB, JS50 SPORT YOUNG, JS50 ULTIMATE, JS50 ULTIMATE ICE, a także JS50 CHIC ELEGANCE ICE. Cztery pierwsze wersje są dostępne z silnikami Diesla o pojemności 498 cm³ oraz mocą 6 KW. Modele JS50 ULTIMATE ICE i JS50 CHIC ELEGANCE ICE również mają moc 6 KW, jednak pojemność jednostki napędowej jest niższa i wynosi 478 cm³. Na wyposażeniu w zależności od wersji są: Klimatyzacja, system PARK ASSIST, centralny zamek, elektryczne szyby, radio, kamera cofania, światła LED, alufelgi w rozmiarze 15 lub 16 cali, a także za dopłatą poduszka powietrzna kierowcy. 

Mini auto bez prawa jazdy – Bellier 

Bellier Vario to jeden z popularniejszych mikrosamochodów przypominającym Renault Clio. Model Vario wyprodukowano w 2004 roku, co widać po sylwetce pojazdu. Samochód bez prawa jazdy 4-osobowy ma 3 drzwi oraz masę własną wynoszącą 390 kg. Długość Belliera Vario wynosi 2940 mm, szerokość 1360 mm, a wysokość 1450 mm. Dwusuwowy, benzynowy silnik chłodzony cieczą ma moc 5 lub 7 KW. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 17.09.21

 

Uszkodzenie uszczelki pod głowicą to jeden z gorszych scenariuszy związanych z kosztowną naprawą pojazdu. Zniszczenie, pęknięcie lub przepalenie tego elementu powoduje poważne konsekwencje, które mogą unieruchomić samochód na dłuższy czas. Osoby, które nie wiedzą nic na temat mechaniki pojazdów, mogą nawet nie zauważyć niepokojących objawów świadczących o awarii. Jakie są pierwsze objawy oraz po czym rozpoznać uszkodzenie uszczelki pod głowicą? 

 

Jak sama nazwa wskazuje uszczelka pod głowicą, znajduje się pomiędzy głowicą a blokiem silnika. Ta część jest odpowiedzialna za izolację komór spalania, a także układów smarowania i chłodzenia. UPG nie może odkształcać się podczas eksploatacji czy wchodzić w reakcję z substancjami, czy spaloną mieszanką. Głównie z tego względu element ma specyficzną konstrukcję składającą się z metalowego okucia pokrytego dodatkowymi częściami wykonanymi z tworzyw sztucznych oraz różnego rodzaju kompozytów. Teoretycznie element powinien wytrzymać przez cały czas użytkowania samochodu. Praktycznie okazuje się, że w niektórych jednostkach napędowych wymiana okazuje się konieczna po przejechaniu 100 000 km. Za każdym razem, gdy użytkownik porusza się samochodem, uszczelka narażona jest na działanie wysokiego ciśnienia wynoszącego do 200 barów, a także skoki wysokiej temperatury. Powodem zużycia jest także nierównomierne nagrzewanie się żeliwnego bloku silnika i aluminiowej głowicy, a co najważniejsze sposób, w jaki użytkownik dba o pojazd. 

Bardzo często powodem wypalenia UPG są różnego typu zaniedbania związane z serwisowaniem pojazdu. W przypadku silników wysokoprężnych powodem są niesprawne wtryskiwacze. Auta zasilane LPG bardzo często mają źle wyregulowaną instalację powodującą zaburzenia w składzie mieszanki, co ma bezpośredni wpływ na znaczny wzrost temperatury w jednostce napędowej. Równie niekorzystny jest tuning elektroniczny polegający na zwiększeniu ciśnienia doładowania, które przekracza założenia określone przez konstruktorów motoru. Wtedy awarii może ulec cała jednostka napędowa, która przez cały czas pracuje na granicy wytrzymałości. Wymiana uszkodzonej uszczelki pod głowicą nie jest gwarancją, że problem nie pojawi się ponownie. Wystarczy źle wykonać splanowanie głowicy lub dokręcić ją z niewłaściwym momentem, aby znów wydać sporo pieniędzy. 

Uszkodzona uszczelka pod głowicą – objawy

Uszkodzona uszczelka pod głowicą i jej objawy całkowitego zużycia to diagnoza, która wśród kierowców budzi obawę przed wydaniem sporej kwoty pieniędzy. Problemy z UPG są na szczęście proste w diagnozie i nawet amator interesujący się mechaniką rozpozna usterkę. Jednym z pierwszych objawów sygnalizujących o konieczności wizyty w serwisie jest nierówna praca jednostki napędowej, dopóki silnik nie osiągnie temperatury roboczej. W takiej sytuacji mogą również występować znaczne ubytki płynu chłodniczego, jednak należy mieć też na uwadze uszkodzenie silniczka krokowego biegu jałowego. 

Objawy uszkodzonej uszczelki pod głowicą to również biały szlam zbierający się pod korkiem wlewu oleju silnikowego. Obecność tego dziwnego zjawiska może być spowodowana także niedogrzaniem silnika w sezonie zimowym. Dotyczy to w szczególności samochodów pokonujących krótkie odcinki po mieście. Wynikiem tego jest skraplająca się woda osiadająca na korku. Nie wolno jednak od razu zakładać, że powodem osadu jest wyłącznie niedogrzana jednostka napędowa. Bardzo często oprócz szlamu pojawia się dymienie z układu wydechowego koloru białego, co oznacza, że samochód spala płyn chłodniczy. Jednak nawet takie objawy nie zawsze świadczą o UPG. Niejednokrotnie biały kolor spalin może pojawiać się w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura powietrza spada i pojawia się większa wilgoć. Wówczas zarówno w silniku, jak i układzie wydechowym pojawiają się kropelki wody, które po zetknięciu z gorącymi spalinami wydostają się na zewnątrz w postaci pary wodnej. 

Diagnozując problemy z samochodem i podejrzewając uszkodzenie uszczelki pod głowicą, warto kontrolować ilość płynu chłodzącego znajdującego się w zbiorniczku wyrównawczym. Bardzo często podczas awarii UPG dochodzi do bulgotania cieczy znajdującej się wewnątrz. Pojawianie się pęcherzyków powietrza sprawia, że temperatura w jednostce napędowej jest bardzo wysoka i może dojść do poważnego uszkodzenia. 

Uszczelka pod głowicą – cena

Właściciele pojazdów z silnikami Diesla, benzynowymi oraz zasilanymi LPG zadają sobie pytania: Ile kosztuje wymiana uszczelki pod głowicą, oraz czy da się to tanio naprawić? Odpowiedź na pierwsze pytanie jest trudna, ponieważ wszystko zależy od tego, jaki pojazd będzie serwisowany. Uszczelka pod głowicą BMW E46 będzie kosztowała o wiele więcej niż w kultowym już Fiacie Seicento. W niemieckim samochodzie za elementy do wymiany użytkownik może zapłacić od 250 do 800 zł. W przypadku Fiata koszt uszczelki wynosi od 70 do 120 zł w zależności od tego, gdzie kupuje się daną część. Chodzi oczywiście o sam element uszczelniający, ponieważ koszt wymiany oraz inne ewentualne naprawy uszkodzeń po zaniedbaniu UPG mogą spowodować wysoki ich wzrost. W niektórych samochodach takich jak np. Subaru są montowane jednostki napędowe typu bokser, gdzie znajdują się dwie uszczelki. Oznacza to nie tylko konieczność zakupu dwóch elementów, ale także wiąże się z koniecznością wyjęcia motoru.

Jeśli chodzi o koszt samej części, duży komfort finansowy odczuwają właściciele samochodów z klasyczną, wysokoprężną i turbodoładowaną jednostką pod maską. Uszczelka pod głowicą w 1.9 TDI, czyli motorach napędzających auta marek: Seat, Skoda, Audi czy VW. Koszt zakupu części wymiennej wynosi od 70 do 200 zł, co również nie jest bardzo obciążające dla portfela. Dokonując wymiany UPG warto jednak nie oszczędzać na serwisie. Powierzenie samochodu osobie, która ma niewielkie pojęcie o mechanice może spowodować, że po kilku miesiącach użytkowania powrót do mechanika będzie konieczny. Niestety, nieumiejętne podejście do wykonywania napraw w jednostce napędowej może skutkować koniecznością powrotu na lawecie. Wówczas tania wymiana UPG spowoduje, że ponownie będzie trzeba ponieść koszty, a co najgorsze może okazać się konieczna wymiana samej głowicy lub motoru. W takich sytuacjach koszty wymiany plus części dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych w zależności od pojazdu oraz stopnia uszkodzenia. 

Uszczelka pod głowicą i koszt wymiany – dlaczego tak drogo?

Wydaje się, że wymiana uszczelki pod głowicą nie jest trudna. Okazuje się jednak, że jest to zadanie bardzo czasochłonne, wieloetapowe oraz skomplikowane. Można się domyślić, że dotarcie do uszkodzonego elementu wymaga rozebrania znacznej części jednostki napędowej. Bardzo często wiąże się to z wyjęciem całego motoru, co w wielu przypadkach jest trudne i wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. W niektórych samochodach silnik jest umiejscowiony w taki sposób, że trudno cokolwiek przy nim zrobić bez wyciągania. Samo odłączenie wszystkich podzespołów i elektroniki zajmuje bardzo dużo czasu, nie wspominając już o samym wyciąganiu. Oprócz rozebrania jednostki napędowej należy dodać także samo planowanie głowicy, które musi być wykonane z bardzo dużą starannością. Do tego dochodzi również płukanie kanalików wodnych, wymiana całego rozrządu z napinaczami, pompą wody oraz płynami eksploatacyjnymi. Wykonanie tak wielu czynności zajmuje dużo czasu, stąd też wysoka cena za samą usługę. Jeśli jakiś zakład oferuje wymianę samego UPG bez dodatkowej diagnostyki, właściciel samochodu powinien dwa razy przemyśleć oddanie pojazdu w ręce takiego fachowca. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje niewłaściwej wymiany uszczelki, co podwaja koszty naprawy pojazdu. 

 

Uszkodzona uszczelka pod głowicą – na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując używany samochód? 

Każda osoba decydująca się na zakup używanego samochodu powinna zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które świadczą o tym, jak bardzo pojazd jest zużyty oraz czy koszty naprawy nie będą wyższe niż cena zakupu. Oprócz ogólnego stanu, w jakim jest auto, należy zwrócić uwagę na jego poszczególne podzespoły, elementy eksploatacyjne, stan zawieszenia, kondycję blacharki oraz wnętrze. Jak wiadomo, we wnętrzu pojazdu można zauważyć to, czy ktoś dbał o samochód, czy nie. Jeśli wiele elementów w środku będzie zużytych i wymagało renowacji, można być pewnym, że nie lepiej jest w silniku czy zawieszeniu. Pęknięta uszczelka pod głowicą to jeden z większych problemów, z którym musi zmierzyć się nowy nabywca, jeśli zdecyduje się na zakup auta używanego. Inny problem, który jest tańszy w naprawie to wymiana zużytego akumulatora. Dotyczy to szczególnie aut, które przez dłuższy czas stały w jednym miejscu i nie były uruchamiane. O tym, jaki akumulator do samochodu będzie właściwy oraz jaka jest cena jego zakupu, można dowiedzieć się, sprawdzając różnego rodzaju oferty dostępne w Internecie. Kontrolując stan pojazdu należy także zwrócić uwagę na stan układu hamulcowego – grubość tarcz oraz stopień zużycia klocków hamulcowych. W zawieszeniu ważne są całe sprężyny, amortyzatory bez śladów wylania, osłony przegubów bez pęknięć oraz twardo zamocowane elementy układu kierowniczego. 

W jaki sposób dbać o samochód? 

Odpowiednia eksploatacja samochodu oraz dbanie o regularne naprawy sprawi, że auto odwdzięczy się bezawaryjnością. Aby zapobiec konieczności wymiany uszczelki pod głowicą, warto zadbać o jednostkę napędową. Oznacza to, że należy się delikatnie obchodzić z pedałem gazu podczas ruszania, kiedy silnik jest jeszcze zimny. Dobre dla motoru będzie także regularne sprawdzanie ilości płynu chłodzącego oraz jego regularne wymiany przez spuszczenie całej cieczy z układu, a następnie ponowne jej uzupełnienie świeżym produktem. Równie ważne jest ogólne dbanie o sam motor, takie jak regularne wymiany oleju silnikowego wraz z filtrami czy od czasu do czasu pokonanie dłuższej trasy po autostradzie. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 17.09.21

 

Samochody elektryczne z roku na rok podbijają rynek motoryzacji na całym świecie. Coraz więcej producentów projektuje pojazdy zasilane jedynie energią elektryczną, stawiając przy tym na ekologię. W wielu miastach pojawiają się specjalne stacje ładowania umożliwiające podłączenie auta do zasilania, które po naładowaniu akumulatora może przejechać kolejne setki kilometrów bez ryzyka emisji szkodliwych spalin. Nic więc dziwnego, że coraz więcej krajów stara się pokazać światu nowoczesną koncepcję elektrycznego samochodu. 

 

Produkcja aut elektrycznych na świecie rośnie z roku na rok. Znane marki takie jak VW, Audi, Nissan, Renault, BMW, Kia, Hyundai czy Mercedes coraz chętniej produkują pojazdy zasilane energią elektryczną, które nie produkują do atmosfery szkodliwych spalin. Nic więc dziwnego, że każdego roku producenci aut sprzedają więcej aut elektrycznych lub zelektryfikowanych – hybryd plug-in. W 2018 roku liderem sprzedaży na świecie była doskonale znana wszystkim Tesla, która osiągnęła wynik 245 240 egzemplarzy. Drugie miejsce zajęła chińska firma BYD sprzedając 229 338 egzemplarzy. Trzecie miejsce należy do grupy Renault-Nissan z wynikiem 192 711 egzemplarzy, a tuż za podium znalazł się BAIC z 165 369 sprzedanymi modelami. Porównując ogólne dane w liczbie aut elektrycznych oraz hybryd plug-in poruszających się po drogach na całym świecie można stwierdzić, że wiele osób przekonuje się do ekologicznych pojazdów, które nie potrzebują wizyt na stacji paliw. W 2019 roku ogólna liczba aut z elektrycznym napędem jeżdżących po drogach wyniosła 7 992 535 sztuk. W 2018 roku liczba ta była mniejsza o prawie 2,3 miliona. Analizując rynek sprzedaży pojazdów elektrycznych, można zauważyć, że w 2019 roku najwięcej aut sprzedało się w Chinach – 3 810 000 sztuk. Na drugim miejscu jest USA – 1 452 900, na trzecim Norwegia 321 248, a na czwartym Niemcy – 300 633 egzemplarzy. Polska znalazła się dopiero na 21 pozycji z wynikiem 8637 sztuk. Nic więc dziwnego, że władze kraju starają się zachęcić obywateli do poruszania się ekologicznymi środkami transportu i tworzą coraz to nowe „zielone” strefy, umożliwiając poruszanie się po nich wyłącznie elektrykami.  

Rozwój polskiej motoryzacji 

Początki rozwoju polskiej motoryzacji sięgają XIX wieku, kiedy to założono jedną z pierwszych fabryk produkujących traktory Ursus. W okresie II Rzeczpospolitej znanymi producentami pojazdów były Centralne Warsztaty Samochodowe oraz Lilpop, Rau i Loewenstein produkujące na licencji General Motors. Po II wojnie światowej cały przemysł motoryzacyjny w kraju upadł ze względu na liczne zniszczenia oraz grabieże. W okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej powrócono do legendarnej marki Ursus i rozpoczęto budowę nowych zakładów m.in. Fabryki Samochodów Osobowych na warszawskim Żeraniu, Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie, Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej i Tychach, Zakładu Samochodów Dostawczych w Nysie, Jelczańskich Zakładów Samochodowych, Autosanu czy Fabryki Samochodów Ciężarowych Star w Starachowicach. W latach 1957 – 1960 zakłady WSK Mielec i Rzeszów rozpoczęły produkcję niewielkiego samochodu osobowego Mikrus MR-300, a następnie zajęły się produkcją pojazdów zasilanych silnikami elektrycznymi – Melex. Nic więc dziwnego, że w roku 1980 liczba wyprodukowanych pojazdów w Polsce wynosiła prawie 418 000 egzemplarzy, co pozwoliło utrzymać się na 13 miejscu wśród producentów na całym świecie. Wśród najbardziej znanych samochodów produkowanych w czasach PRL są pojazdy takie jak: Warszawa M20, Syrena, Polski Fiat 125p, Polski Fiat 126p, a także Polonez. Pomimo sukcesów w polskiej motoryzacji po zmianie ustroju rozpoczął się proces prywatyzacji zakładów specjalizujących się produkcją samochodów. Przykładem zmian, jakie zaszły są prywatyzacja zakładów FSM na Fiat Auto Poland S.A., FSR na Volkswagen Poznań oraz FSO na Daewoo-FSO. Obecnie większość sektora motoryzacji jest w posiadaniu zagranicznych spółek i przedsiębiorstw, czego przykładem są wciąż trwające produkcje samochodów osobowych takich jak: Opel, Volkswagen czy Fiat. 

 

Polski samochód elektryczny z Mielca 

Mielecka fabryka specjalizująca się produkcją samochodów napędzanych silnikiem elektrycznym została założona w 1971 roku. Od początku zakład zajmuje się projektowaniem i budową pojazdów przeznaczonych do przewozu ludzi oraz załadunku. Firma produkuje wózki elektryczne mające homologację lub występujące w wersji bez homologacji od wielu lat, co można zauważyć, poruszając się po ulicach lub korzystając ze sprzętu dostępnego np. na polach golfowych. W ofercie producenta znajdują się obecnie nowoczesne modele pasażerskie, bagażowe oraz w wersjach specjalnych. Pojazdy do transportu ludzi wyróżniają się atrakcyjną stylistyką nawiązującą do pierwszych modeli produkowanych w mieleckim zakładzie. Wersje pasażerskie wyróżniają się wysokim komfortem za sprawą wielowahaczowego zawieszenia tłumiącego nierówności na drodze. Każdy model przeznaczony do przewozu ludzi jest seryjnie wyposażony w szklaną szybę oraz daszek chroniący przed deszczem i promieniami słonecznymi. W przypadku pojazdów przeznaczonych do przewozu ładunku dostępne są modele rozwijające prędkość maksymalną do 43 km/h oraz mające ładowność do 620 kg. W ofercie mieleckiego zakładu dostępne są także wersje specjalne takie jak wózki golfowe oraz miniwywrotki. 

Mało osób ma świadomość tego, że w Mielcu oprócz Melexa wyprodukowany został pierwszy polski samochód elektryczny ELV 001. Model zaprezentowano w 2016 roku, a jego budowa była dofinansowana z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach projektu „Budowa rynku pojazdów elektrycznych, infrastruktury ich ładowania – podstawą bezpieczeństwa energetycznego”. Budowa samochodu zajęła 20 miesięcy, a koszt powstania prototypu zamknięto w kwocie 8,37 mln złotych. Podczas realizacji projektu wykorzystano 90% części pochodzących od krajowych dostawców, co sprawia, że jest to polskie auto elektryczne. Samochód ma ładowność wynoszącą do 550 kg oraz pojemność bagażnika 310 litrów. Masa własna wraz z bateriami litowo-polimerowymi wynosi 1300 kg, a wymiary 3890 mm x 1770 mm x 1550 mm. Auto jest wyposażone w napęd elektryczny przenoszony na przednie koła pochodzący z dwóch silników o łącznej mocy 25 kW. Kierowca ma do dyspozycji trzy tryby jazdy: Ekonomiczny, miejski oraz sportowy, a także elektroniczne sterowanie biegami wraz z wszelkimi udogodnieniami w postaci kamer i monitorów LCD wokół pojazdu.  

 

Polski samochód elektryczny – Izera 

Marka Izera należy do jednej z polskich spółek ElectroMobility Poland założonej w 2016 roku. Celem przedsiębiorstwa jest rozwój elektromobilności przez łatwy dostęp do samochodów zasilanych silnikami elektrycznymi, które będą odpowiednie dla całej rodziny. Firma powstała z inicjatywy PGE, Tauron, Energa oraz Enea, czyli spółek z branży energetycznej działających na terenie kraju będących jednocześnie udziałowcami w ElectroMobility Poland. Od 2017 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło pracę nad przygotowaniem prototypu auta elektrycznego produkowanego w Polsce. Izera to samochód zasilany silnikiem elektrycznym, pojazd został oficjalnie zaprezentowany 28 lipca 2020 roku. W trakcie premiery pokazano nie tylko dwa prototypy, ale także przedstawiono nazwę oraz logo firmowe. Nazwa nowej marki pochodzi od rzeki płynącej w południowo-zachodniej Polsce, a hasło marki brzmi „Milion powodów, żeby jechać dalej”. Samochody marki Izera powstają przy współpracy EDAG Engineering wraz z włoskim studiem Torino Design. Jednym z głównych konsultantów w sprawie projektu jest Tadeusz Jelec współpracujący przez wiele lat z Jaguarem. Polskie auta elektryczne Izera to na ten moment dwa zaprezentowane modele – T100 oraz Z100. Auto z literą T to kompaktowy hatchback przeznaczony do poruszania się po mieście, a model Z to bazujący na mniejszym pojeździe pojemny SUV. Oba modele otrzymały bogate wyposażenie w postaci systemów bezpieczeństwa ESC, FCW, BSW czy TSR, a także indukcyjną ładowarkę, podgrzewanie kierownicy oraz automatyczną klimatyzację. 

Polski samochód elektryczny – Ursus

Ursus Elvi to prototyp pierwszego elektrycznego samochodu dostawczego produkowanego w Polsce. Firma zajmująca się produkcją pojazdu ma swoją siedzibę w Lublinie, gdzie powstają maszyny rolnicze, ciągniki, autobusy, trolejbusy, a także auta elektryczne zasilane energią elektryczną. Ursus Elvi wyróżnia się możliwością zmiany tyłu pojazdu w chłodnię, kontener, plandekę lub otwartą skrzynię. Model jest wyposażony w nowoczesny system szybkiego ładowania baterii w czasie 15 minut. Na jednym ładowaniu auto może przejechać odległość do 150 km. Według założeń Ursus Elvi jest w stanie przewozić ładunek o masie do 1500 kg. Produkcja samochodów miała rozpocząć się w 2018 roku, jednak z powodu utraty rządowego dofinansowania prace nad pojazdem zostały wstrzymane. 

 

Polski samochód elektryczny – Triggo

Mikrosamochód elektryczny Triggo to pojazd zaprezentowany na I Targach Elektromobilności w Łodzi w 2016 roku. Pomysłodawcą samochodu jest przedsiębiorca i motocyklista Rafał Budweil, który tworząc swój projekt, zainspirował się problemami z komfortowym przemieszczaniem po ciasnych ulicach wielkich i zatłoczonych miast. Mikrosamochód jest wyposażony w 2 silniki elektryczne o łącznej mocy 15 kW oraz baterie o pojemności 10 kWh. Dwumiejscowy elektryk ma masę własną wynoszącą 450 kg, długość 2600 mm, szerokość 860 mm w trybie manewrowym oraz 1500 mm w trybie drogowym, a także wysokość 1680 mm. Sterowanie Triggo odbywa się wolantem, który ma ułatwić manewrowanie między przeszkodami. Fotel pasażera znajduje się bezpośrednio za fotelem kierowcy, a szerokość w przestrzeni pasażerskiej jest porównywalna z innymi pojazdami osobowymi.  

Polski samochód elektryczny – Syrena

Polska motoryzacja z okresów PRL niewątpliwie kojarzy się z samochodem marki Syrena. Okazuje się, że kontynuatorem myśli żerańskiej FSO stała się Fabryka Samochodów Osobowych „Syrena” w Kutnie, która rozpoczęła pracę nad projektem „Syrenka” już w 2012 roku. Pierwszy prototyp nowej Syreny został zaprezentowany w 2014 roku, jednak zmiany, jakie zaszły we współpracy AMZ-Kutno z Polfarmexem spowodowały, że powstał nowy projekt. Vosco S106 to pierwszy egzemplarz samochodu osobowego segmentu B, który w 2018 roku otrzymał homologację drogową. Model wyposażony w silnik benzynowy R4 o pojemności 1.4 i mocy 90 KM współpracujący z 5-biegową manualną przekładnią został umieszczony w 5-drzwiowym nadwoziu typu hatchback. Właściciele samochodu z silnikiem benzynowym musieli zastanawiać się jaki akumulator do samochodu osobowego wybrać, co w przypadku aut elektrycznych nie jest problemem. Nic dziwnego, że po sukcesie spalinowego Vosco S106 powstał prototyp zasilany energią elektryczną korzystający z akumulatora o pojemności 31,5 kWh. Pojazd FSO Syrena Vosco S106EV może przejechać do 210 km na jednym ładowaniu.