Ostatnio aktualizowane: 13.04.21

 

Akumulator – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Varta Silver Dynamic C30 to akumulator, który jest niezbędny, aby uruchomić pojazd. Odpowiada on również za poprawne działanie wszystkich elementów elektrycznych w pojeździe, np. żarówek lub radia. Jego moc rozruchowa wynosi 530 A, a pojemność 54 Ah. Bateria jest gotowa do użytku, nie wymaga konserwacji. Bardzo dobrze sprawdzi się w ekstremalnie niskich temperaturach. Model Varta Silver Dynamic AGM E39 jest równie wydajnym i solidnym akumulatorem. Ma on moc rozruchową 760 A, a jego pojemność wynosi 70 Ah. Jest odpowiedni do różnego rodzaju pojazdów, takich jak: jachty żaglowe, wózki golfowe, łodzie motorowe czy maszyny sprzątające.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 najlepszych akumulatorów. Opinie w 2021 roku

 

Czasem przychodzi moment, w którym akumulator zakończył swoją pracę, po sprawdzeniu nie spełnia Twoich oczekiwań lub po prostu się zepsuł. Wtedy zaczynasz poszukiwania nowej baterii, która będzie najlepsza i najbardziej wydajna. Nasz ranking akumulatorów zawiera różnego rodzaju modele, które pasują zarówno do mniej wymagających pojazdów, jak i tych potrzebujących dużego źródła mocy. 

 

Akumulator 12V

 

1. Akumulator Varta Silver Dynamic C30 54Ah 530A 12V (P+)

 

Model Varta Silver Dynamic C30 to dobry akumulator 12 V. Jest on bardzo wydajny i nie wymaga konserwacji. Bateria świetnie sprawdzi się w pojazdach, które mają dużo odbiorników elektrycznych. Będzie ona pasowała również do silników typu diesel. Akumulator jest niezawodny, kiedy panują ekstremalnie niskie temperatury. Użytkownik nie musi się martwić, czy pojazd na pewno ruszy.  

Ten akumulator samochodowy pasuje do pojazdów marek: Alfa Romeo, BMW, Chevrolet, Chrysler oraz Citroën. Jego przedłużona żywotność pozwala na optymalizację wydajności urządzenia. Moc rozruchowa baterii wynosi 530 A, a pojemność 54 Ah. Model ma wymiary: długość zewnętrzna – 207 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 190 mm. 

Konsumenci oceniają, że akumulator 12 V to wysokiej jakości sprzęt, który pracuje przez długie lata. Dodają, że nawet po dwutygodniowej bezczynności baterii pojazd odpala bez problemu i można jechać nim w długą trasę. 

 

 

 

 

Akumulator AGM

 

2. Akumulator Varta 70Ah/760A P+ E39 Ultra Agm

 

Szukając baterii do bardzo wymagającego pojazdu zwróć uwagę na model Silver Dynamic AGM E39 firmy Varta. Jest to akumulator z technologią AGM, dzięki której cały szkodliwy elektrolit mieści się w separatorach wykonanych ze szklanego włókna. Model jest tak skonstruowany, aby nawet w przypadku jego uszkodzenia, płyny nie wyciekały. 

W modelu umieszczono kratki PowerFrame dające pewność rozruchu i jego wysoką moc. Pojemność baterii wynosi 70 Ah, a waga 20,4 kg. Akumulator będzie odpowiedni do pojazdów z zaawansowanym systemem Start-Stop, który uzupełnia w urządzeniu zużytą energię do hamowania. 

Test akumulatorów wykazał, że ważne jest, aby zużycie energii jak najmniej wpływało na zanieczyszczenie środowiska. Dlatego w tej baterii zastosowano proces recyklingu w obiegu zamkniętym, co oznacza, że wykorzystuje ona surowce ponownie, dlatego jest przyjazna dla otoczenia. Użytkownicy twierdzą, że to dobry akumulator, ponieważ działa bardzo długo i nie muszą myśleć o jego zbyt szybkiej wymianie, co wiązałoby się z wydaniem dodatkowych pieniędzy. 

 

 

 

 

Akumulator Bosch

 

3. Akumulator Bosch S5 Silver 63AH 610A S50 05

 

Model S5 marki Bosch pasuje głównie do pojazdów nowej generacji. Powinny mieć one silnik Diesla lub/i bogate wyposażenie wymagające dużej mocy. Akumulator Bosch jest bezobsługowy. 

Bateria ma pojemność 63 Ah, a jej prąd rozruchowy wynosi 610 A. Wymiary modelu to długość – 242 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 190 mm. Bieguny ułożone są w konfiguracji P +. Jest to rodzaj akumulatora kwasowo-ołowiowego. Model wykazuje dużą odporność na częste cykle ładowania i rozładowania, dzięki czemu, będzie on długo działać bez zarzutów. 

Opinie o akumulatorach wskazują, że ważnym aspektem jest poziom elektrolitu. W przypadku tego modelu nabywcy twierdzą, że nawet po długotrwałym użytkowaniu, poziom elektrolitu w baterii jest na wysokim poziomie. Dodatkowy plus to jego przezroczystość, która jest równie ważna podczas częstych podróży. 

 

 

 

 

Akumulator do skutera

 

4. Akumulator Moretti YTX7A-BS 12V 7Ah

 

Prezentujemy akumulator do skutera Moretti YTX7A-BS. Jest to typ żelowy, dlatego nie trzeba uzupełniać w nim poziomu elektrolitu. Bateria pasuje do większości skuterów 4T o pojemności 50 cm3. Taki rodzaj akumulatora jest odporny na zmiany temperatur, a także wszelkiego rodzaju wstrząsy. Zaletą akumulatorów żelowych jest również to, że mogą one być montowane w dowolnej pozycji.

Waga modelu wynosi 2,5 kg, pojemność 7 Ah, a prąd rozruchu 90A. Jego szerokość to 150 mm, głębokość – 97 mm, a wysokość – 93 mm. Akumulator bez problemu pracuje w ekstremalnych warunkach, wytrzymuje temperatury e od -50 st. C do 75 st. C. 

Według kupujących jest to dobry i tani akumulator głównie dlatego, że nie ma potrzeby uzupełniania w nim szkodliwego dla człowieka elektrolitu, a pomimo tego działa bardzo długo i sprawnie.  

 

 

 

 

Akumulator do diesla

 

5. Akumulator Bosch S5 007 – 74Ah 750A P+

 

Polecamy nowej generacji akumulator do diesla Bosch S5 007. Jest to model całkowicie bezobsługowy, czyli napełniony elektrolitem i zamknięty. To z kolei wpływa korzystnie na ochronę środowiska i użytkownika, ponieważ ani otoczenie, ani nabywca nie mają kontaktu ze szkodliwą substancją. Bateria świetnie sprawdza się w bardzo niskich lub wysokich temperaturach, dzięki czemu nie musisz tracić cennego czasu próbując kilkakrotnie uruchomić pojazd.

Pojemność akumulatora wynosi 74 Ah, a moc rozruchowa – 750 A. Bieguny ułożono w konfiguracji P +. Wymiary modelu to: długość – 278 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 175 mm. Bateria ma solidne obramowanie, dzięki któremu występuje na niej mniej odkształceń i korozji na krawędziach.  

Konsumenci polecają ten akumulator samochodowy, ponieważ zauważają, że jest on bardzo dobrej jakości. Model wystarcza na długie lata, dzięki czemu nie musisz się martwić, że po dłuższym postoju, zwłaszcza zimą, przestanie działać.

 

 

 

 

Akumulator Varta

 

6. Akumulator Varta Blue Dynamic D24 60Ah 540A (P+)

 

Podczas wyboru akumulatora do samochodu, warto zwrócić uwagę na model Blue Dynamic D24 firmy Varta. Jest on wyposażony w kratkę stworzoną na podstawie technologii PowerFrame, która zapewnia dobrą moc rozruchową podczas codziennego użytkowania pojazdu. Dodatkowo, dzięki temu rozwiązaniu, akumulator jest bardziej przyjazny dla środowiska, ponieważ wydziela mniej gazów cieplarnianych, a także zużywa mniej energii. 

Akumulator Varta jest baterią kwasowo-ołowiową. Jego długość wynosi – 242 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 190 mm. Pojemność modelu to 60 Ah, a moc rozruchowa – 540 A. Konfiguracja biegunów to P +. Model można stosować również jako zamiennik, który będzie pracował tak samo dobrze, jak oryginał.  

Konsumenci uważają, że jest to dobrej jakości akumulator, ponieważ pojazd uruchamia się natychmiast, a dodatkowo nie występuje tzw. falowanie obrotów. Co więcej, dużą jego zaletą jest to, że pasuje do wielu marek i modeli samochodów. 

 

 

 

 

Akumulator Centra

 

7. Akumulator Centra CB500 50AH/450A PLUS (P+)

 

Jeśli chcesz mieć dobrej jakości akumulator w swoim pojeździe, który będzie niezawodny, pomyśl o modelu CB500 PLUS firmy Centra. Pasuje on do większości samochodów osobowych nowej generacji zawierających standardowe wyposażenie. Akumulator Centra zapewnia bezproblemowe odpalanie pojazdu, szczególnie jeśli jeździsz nim codziennie. 

Bateria ma wymiary: długość – 207 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 190 mm. Jej prąd rozruchowy wynosi – 450 A, a pojemność 50 Ah. Układ biegunów to P +. Dzięki technologii Ca/Ca akumulator można dłużej przechowywać i nie ma konieczności jego doładowywania. Co więcej, w takiej sytuacji, nie utraci on ustawionych parametrów. Model jest całkowicie bezobsługowy, dlatego użytkownik nie musi mieć kontaktu ze szkodliwym elektrolitem.

Kupujący potwierdzają, że jest to dobry akumulator. Wskazują oni, że najważniejszą zaletą baterii jest możliwość rozruchu nawet podczas niskich temperatur. Dodatkowo ma ona wbudowane tzw. magiczne oczko, czyli wskaźnik poziomu naładowania.

 

 

 

 

Akumulator 74Ah

 

8. Akumulator Bosch Silver S4 74Ah 680A P+

 

Model Bosch Silver S4, ze względu na swoje parametry może być stosowany do większości pojazdów nowej generacji. Akumulator 74 Ah sprawdzi się zarówno w samochodach ze standardowym wyposażeniem elektrycznym, jak i w tych, wymagających użycia dużej ilości mocy. Dzięki temu, że bateria cechuje się niskim stopniem samorozładowania zapewnia ona sprawny rozruch zimnego silnika, nawet jeśli pojazd nie był często używany. 

Akumulator ma długość – 278 mm, szerokość – 175 mm, a wysokość – 190 mm. Jego prąd rozruchowy wynosi 680 A. Polaryzacja występuje po stronie P+. Bateria jest całkowicie bezobsługowa. Świetnie sprawdzi się ona zarówno w bardzo niskich, jak i w bardzo  wysokich temperaturach. To pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu, który często pojawia się, jeśli samochód nie „odpala”. 

Nabywcy uważają, że dużym udogodnieniem w przypadku tego akumulatora, jest jego dopasowanie do samochodów azjatyckich. Twierdzą oni, że czasem trudno o dobrą baterię, która będzie spełniania wymogi pojazdów ze wschodu. 

 

 

 

 

Akumulator 6V

 

9. Akumulator Centra Power PRO 165Ah 6V CJ1652

 

Jeśli szukasz dobrej baterii do samochodu ciężarowego, model Centra Power PRO jest świetnym rozwiązaniem. Będzie on pasował również do pojazdów rolniczych i dużych maszyn. Akumulator bardzo dobrze sprawdzi się w trudnych warunkach drogowych, ponieważ jest odporny na wstrząsy i wibracje.  

Model waży ok. 24,3 kg. Jego pojemność wynosi 165 Ah, prąd rozruchu 900 A, a napięcie 6 V. Wymiary akumulatora to: długość – 333 mm, szerokość – 175 mm i wysokość – 234 mm. Konfiguracja biegunów jest ustawiona na P+. Zastosowano w nim technologię kwasowo-ołowiową. Bateria sprawdzi się w niskich i wysokich temperaturach, od -10 st. C do +30 st. C. 

Akumulator jest pozytywnie oceniany, szczególnie przez osoby jeżdżące w długie trasy i spędzające noce w pojeździe. Użytkownicy twierdzą, że nawet po kilkudziesięciu godzinach bezczynności, ciężarówka czy też traktor rusza od razu. Dlatego nie trzeba tracić czasu na długotrwałe odpalanie pojazdu. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki akumulator kupić?

 

Tracisz wiele czasu na przeglądanie stron internetowych i odwiedzanie sklepów stacjonarnych, ale wciąż nie wiesz jaki akumulator wybrać? Producenci oferują mnóstwo różnych rodzajów baterii. Niektóre mają większe napięcie, inne mniejsze, często mają również inne pojemności i wymiary. Nasz przewodnik zakupowy zawiera wszystkie potrzebne informacje i na pewno pomoże Ci zdecydować, jaki jest najlepszy akumulator.

 

 

Rodzaje akumulatorów

Akumulatory mają kilka kryteriów podziału. Najbardziej istotną kwestią jest rodzaj pojazdu, do którego mamy kupić baterię, czy to będzie:

* samochód osobowy,

* samochód ciężarowy,

* pojazd rolniczy,

* skuter lub inne jednoślad. 

 

Eksperci dzielą akumulatory na kilka typów:

kwasowo-ołowiowe – są one najczęściej spotykane. Zazwyczaj są stosowane do samochodów osobowych. Mają napięcie od 12 V do 24 V. Takie baterie buduje się z ołowianych płyt zanurzonych w elektrolicie, który jest wodnym roztworem kwasu siarkowego. Dostarczają one dużo mocy podczas rozruchu silnika. W przypadku tych akumulatorów, 

żelowe – jest to rodzaj akumulatorów kwasowo-ołowiowych, ale bardziej unowocześnionych. Różnią się one tym, że elektrolit występuje w postaci żelu, a nie płynu. Plusem jest to, że żel zapobiega wyciekom, 

niklowo-kadmowe (alkaliczne) – w przypadku takich akumulatorów elektrolitem są półpłynne lub stałe substancje mające silnie zasadowy odczyn,

niklowo-metaliczno-wodorkowe – mają one podobne właściwości do żelowych i kwasowo-ołowiowych, ale są bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ wydzielą mniej zanieczyszczeń. 

 

Sposób ładowania

W przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych stosuje się obudowę otwartą i zamkniętą, w której nie mamy dostępu do cel. Jeśli mamy styczność z obudową otwartą, jesteśmy w stanie stwierdzić, jaki jest poziom naładowania każdej z celi. Można to zrobić za pomocą hydrometru, który określa poziom gęstości elektrolitu. Najlepiej uzupełniać go wodą destylowaną. Baterie z obudowami zamkniętymi nazywane są bezobsługowymi, ponieważ nie ubywa w nich elektrolitu, co oznacza, że nie trzeba go uzupełniać. W takiej sytuacji możemy określić stan naładowania akumulatora mierząc poziom napięcia za pomocą woltomierza.

Akumulatory żelowe nie wymagają uzupełniania wodą, która często ubywa podczas ładowania. Mogą one być całkowicie rozładowane, a także są odporne na ładowanie dużym prądem, który często niszczy innego typu akumulatory. W bateriach tego typu jest trudno kontrolować stan naładowania. Najlepsza opcja to pomiar napięcia zasilania, który też nie zawsze będzie precyzyjny. Eksperci radzą, aby stale doładowywać akumulator, co pozwoli uniknąć przykrej niespodzianki, którą może być brak rozruchu silnika. 

Baterie niklowe najlepiej działają, jeśli są najpierw całkowicie rozładowywane, a później ładowane do maksymalnej pojemności. Dobrym rozwiązaniem jest rozładowanie baterii do napięcia o wartości 1 V na celę, ale nie poniżej. Do naładowania tego typu akumulatora trzeba użyć specjalnej ładowarki. 

 

Ułożenie biegunów

Jeśli zastanawiasz się, jaki akumulator jest najlepszy do Twojego pojazdu, musisz wziąć pod uwagę ułożenie biegunów. Przed zakupem baterii sprawdź, jaka ich konfiguracja będzie pasować do pojazdu. Na rynku najczęściej możemy spotkać się z ułożeniem P +, co oznacza prawą stronę, ale są również ułożenia lewostronne, dodatnie i minusowe. Jeśli bieguny nie będą dopasowane, możesz mieć problem z zamontowaniem akumulatora, ponieważ kable okażą się za krótkie. 

 

Napięcie

Na rynku najczęściej możemy spotkać modele o napięciu 12 V i 24 V. Są one zazwyczaj montowane w samochodach osobowych nowej generacji. W akumulatorach występuje również napięcie 6 V, które jest wykorzystywane w mniejszych pojazdach, lub w większej ilości w samochodach ciężarowych i dużych pojazdach rolniczych. 

 

 

Klemy

Klemy, inaczej nazywane zaciskami główkowymi są jednym z rodzajów zacisku, który umożliwia tymczasowe podłączenie kabli zasilających do akumulatora. Dzięki nim nie trzeba montować kabli za pomocą lutownicy. Stosuje się je do baterii samochodowych i motocyklowych. Najczęściej można spotkać klemy tulejkowe, które ściskają kable. Nie zawierają one szkodliwego dla środowiska i człowieka ołowiu. Są one bardzo wytrzymałe i plastyczne.

Podczas czyszczenia zacisków musimy wiedzieć, czy nasz akumulator jest kwasowy lub alkaliczny. Do kwasowego użyjemy roztworu z sody oczyszczonej i wody, a do alkalicznego – roztworu zawierającego wodę i sok z cytryny lub ocet winny. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy rozłączyć klemy i wyjąć akumulator z pojazdu. Najlepszym narzędziem do wykonywania takich czynności będzie szczoteczka do zębów. Po naniesieniu roztworu na zaciski należy odczekać 5 minut, a następnie wytrzeć do sucha zarówno klemy, jak i akumulator. Eksperci mówią, aby ubrać odzież ochronną, która zapobiegnie wszelkiego rodzaju oparzeniom i innym kontuzjom. Następnie można włożyć akumulator z powrotem na jego miejsce pamiętając, aby najpierw podpiąć biegun dodatni, a potem ujemny.  

 

System Start-Stop

System Start-Stop to funkcja, w jaką są wyposażone prawie wszystkie samochody nowej generacji. Odpowiada ona za wyłączenie silnika podczas postoju pojazdu i włączenie go ponownie, gdy kierowca użyje sprzęgła lub zwolni hamulec. W samochodach z takim udogodnieniem najczęściej stosuje się akumulatory w technologii AGM, które mają szklane włókno pomiędzy płytami wchłaniające elektrolit. Dzięki tym bateriom można uzyskać wyższe napięcie na zaciskach akumulatora. Są one bardziej odporne na całkowite rozładowanie. Samochody z systemem Start-Stop są często wyposażone w tzw. akumulator energii, który gromadzi energię elektryczną, aby ułatwić pierwszy rozruch silnika. Kiedy podstawowy akumulator ulegnie rozładowaniu elektryczny może wspomóc go prądem o nasileniu kilkuset amperów. 

 

Akumulatory w dobrych cenach

Ceny akumulatorów na rynku bardzo się od siebie różnią. Dużo zależy od typu baterii, jej funkcji, a także rodzaju pojazdu, do jakiego ma być ona przeznaczona. Oczywiste jest to, że akumulatory do samochodów ciężarowych będą droższe od tych, które mają się znaleźć w skuterach. Najczęściej można spotkać modele w przedziale od 200 zł do 400 zł. Te, które mają w sobie więcej funkcji kosztują ok. 500 zł wzwyż. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak wymienić akumulator?

Aby wymienić akumulator na samym początku należy ustawić pojazd na równej powierzchni. Ważne jest, aby nie stał on w pobliżu źródła ognia, jakim może być również zapalony papieros. Następnie trzeba zaciągnąć hamulec ręczny, żeby pojazd na pewno się nie poruszył. Kolejnym krokiem jest wyłączenie zapłonu i wyjęcie kluczyków ze stacyjki. Eksperci doradzają, aby przed przystąpieniem do wyciągania akumulatora założyć rękawiczki i ochronne okulary. Zaczynamy od odkręcenia zacisku z bieguna ujemnego, później robimy to samo z dodatnim i ściągamy wszystkie zabezpieczenia akumulatora. Po wyjęciu baterię powinniśmy trzymać pionowo, aby zapobiec ewentualnym wyciekom. Następnie wkładamy nowy akumulator zaciskając najpierw klemę dodatnią, a później ujemną. 

 

 

P2: Kiedy akumulator jest naładowany?

Profesjonaliści mówią, aby kontrolę poziomu naładowania akumulatora zacząć od zmierzenia napięcia podczas spoczynku. Kiedy silnik jest wyłączony prawidłowe napięcie powinno wynosić 12,4 V – 12,6 V. Następnie trzeba sprawdzić o ile zmniejszy się moc w czasie rozruchu silnika. Jeśli na wyświetlaczu miernika pokaże się wartość 10 V, oznacza to, że akumulator nie jest doładowany. Warto także sprawdzić gęstość elektrolitu, która określa stan naładowania baterii. Jej prawidłowy pomiar powinien wynosić 1,28 g/cm3, jeśli osiągnie wartość mniejszą niż 1,25 g/cm3 – akumulator nie jest odpowiednio naładowany. Najlepsze urządzenie do uzupełnienia mocy baterii to prostownik dostępny niemal w każdym sklepie motoryzacyjnym, a także online. 

 

P3: Jak długo ładować akumulator?

Najwięcej problemów z akumulatorem mamy w zimie, co nie oznacza, że w lecie możemy przestać myśleć o jego odpowiednim naładowaniu. W dni, w które występują wysokie temperatury bateria jest narażona na usterkę łożysk, stabilizatora napięcia lub diod prostowniczych. Długość czasu, w jakim będzie się ładował akumulator zależy od stopnia jego rozładowania oraz rodzaju prostownika. Możemy spotkać prostowniki z regulacją lub tzw. inteligentne. Eksperci polecają ten drugi sprzęt, ponieważ ładuje on baterię szybciej i bezpieczniej. Dzieje się tak za sprawą wbudowanego sterownika elektrycznego prądu oraz stabilizacji napięcia. Bezpiecznym poziomem naładowania akumulatora jest 14,4 V. Inteligentny prostownik, po 2. godzinach od osiągnięcia tej wartości, zaczyna ładować konserwacyjnie, czyli zapobiega przeładowaniu baterii. 

 

P4: Jak odłączyć akumulator?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia odłączania akumulatora jest wyłączenie zapłonu, następnie pozostawienie pojazdu na kilka chwil, aby mógł się on schłodzić (wtedy unikniemy oparzenia). Następnie należy odłączyć wszystkie elementy, które korzystają z mocy baterii, np. światła czy żarówki. Zasada jest taka, że najpierw odpinamy biegun ujemny, a później dodatni. Dlaczego to jest aż tak ważne? Ponieważ w samochodowych instalacjach elektrycznych masa (nadwozie) to przewód powrotny dla prawie wszystkich przewodów elektrycznych. Dlatego, jeśli po odłączeniu bieguna ujemnego niechcący dotkniemy kluczem nadwozia w okolicy bieguna dodatniego, nic się stanie. W momencie, kiedy najpierw odepniemy wartości dodatnie, a minusowe wciąż są podpięte przypadkowe dotknięcie baterii, grozi pojawieniem się iskier, czy nawet wybuchem akumulatora. 

 

 

P5: Jak podłączyć akumulator?

Eksperci radzą, aby przed podłączeniem akumulatora oczyścić klemy i podstawę jego mocowania. Wskazują oni, że częstą przyczyną niesprawności baterii jest jej niepełne połączenie z instalacją elektryczną. Oznacza to, że im bardziej zabrudzony będzie akumulator, tym będzie mniejsze napięcie. Do oczyszczenia klem najczęściej wystarczy zwykła woda, oczywiście w niewielkich ilościach, aby nic nie zalać. Kiedy klemy są już wyczyszczone należy pamiętać, aby bardzo dobrze je wysuszyć. Pozostała na nich woda może spowodować zwarcie, a w następstwie zniszczenie baterii, albo kłopoty z całą instalacją elektryczną pojazdu. Najważniejszą zasadą jest, aby po włożeniu akumulatora na swoje miejsce podpiąć najpierw biegun dodatni, a następnie ujemny. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.04.21

 

Najważniejsze zalety:

Zdaniem kierowców jest to bardzo dobry akumulator do nowszych modeli aut osobowych z bogatym wyposażeniem elektrycznym wymagającym dużej mocy. Wykazuje on odporność na częste cykle ładowania i rozładowania, w efekcie czego działa niezawodnie przez dłuższy czas. Nie można nie wspomnieć o tym, że akumulator wykorzystuje nowoczesne technologie.

 

Najważniejsze wady:

Wykonany przez fachowców test Bosch S5 pokazał, że nie jest to model pozbawiony wad. Zimą, kiedy temperatura często spada poniżej 0 st. C możemy mieć problem z szybkim uruchomieniem samochodu.

 

Werdykt: 9.5/10

To, że akumulator nie jest idealny nie oznacza, że nie jest godny uwagi. Zebrał on wiele pozytywnych opinii konsumentów, którzy docenili go za to, że jest trwały i odporny na korozję. Trzeba też przyznać, że cena Bosch S5 jest uznawana za atrakcyjną. Akumulator waży nieco ponad 15 kg, a jego wymiary to: 24,2 cm x 17,5 cm x 19 cm.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Jest bezobsługowy

Akumulator jest bezobsługowy, co oznacza, że w przeciwieństwie do starszych typów, nie wymaga regularnego dolewania wody destylowanej, czyli elektrolitu. W jego obudowie znajdują się jedynie otwory pozwalające na odparowywanie gazu powstającego w czasie ładowania. Takie akumulatory wciąż zyskują na popularności, dotyczy to też modelu Bosch S5. Opinie, które można znaleźć na jego temat potwierdzają to. Ten bezobsługowy akumulator wymaga tylko montażu w samochodzie, wykorzystywane przez niego technologie skutecznie zapobiegają odparowaniu elektrolitu, a więc jego płytki są przez cały czas zalane tą substancją.

Technologia PowerFrame

Bateria jest wyposażona w technologię PowerFrame. W połączeniu z dużą rezerwą mocy gwarantuje ona akumulatorowi większą trwałość, a tym samym dłuższy okres użytkowania. To powinno ucieszyć kierowców, którzy często zapominają o tym, że systematyczna kontrola stanu baterii jest bardzo istotna (w ten sposób można uniknąć niespodziewanych problemów z uruchomieniem silnika auta np. po wyjściu z pracy). Należy też pamiętać, że najczęstszą przyczyną awarii akumulatora w samochodach jest korozja kratki elektrody dodatniej. Jednak jeśli ten element jest wykonany z zastosowaniem technologii PowerFrame, ryzyko pojawienia się na nim korozji jest znacznie mniejsze. Kratka ma mocną ramę oraz siatkę zwiększającą przewodnictwo elektryczne, a to skutecznie zapobiega przedwczesnym awariom baterii.

 

Bezpieczeństwo użytkowania

Ważne jest to, że akumulator gwarantuje maksymalny poziom bezpieczeństwa użytkowania. Wynika to m.in. z zastosowania specjalnego, podwójnego zabezpieczenia przed zapłonem zwrotnym, jak również centralnego odprowadzania gazów. Nie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo nawet podczas montowania baterii czy jej wyjmowania. Ma ona opatentowaną pokrywę labiryntową, która skutecznie chroni przed wyciekiem elektrolitu. Musimy pamiętać, że płyn znajdujący się wewnątrz akumulatora jest żrący. Może doprowadzić do poparzenia skóry i zniszczenia ubrań, które mamy na sobie. Jednak elektrolit nie wycieknie z obudowy, nawet jeśli przypadkowo przechylimy baterię podczas jej wyjmowania spod maski.

 

Pasuje do wielu pojazdów

Jak już zostało wspomniane, model jest polecany do samochodów z bogatym wyposażeniem (przykładowo ogrzewaniem postojowym, nawigacją i odtwarzaczem DVD), a także z silnikiem Diesla. Pasuje on do aut osobowych wielu różnych marek, w tym: Alfa Romeo, BMW, Bentley, Land Rover, Mazda, Dacia, Fiat, Volvo, Toyota, Saab, Opel oraz Volkswagen.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.04.21

 

Najważniejsze zalety:

Za sprawą baterii możemy bez trudu odpalić samochód, nawet w mroźne dni lub jeśli nie jeździmy nim codziennie. Efektywność jej działania potwierdził specjalnie przeprowadzony test Centra CB500. Zaletą akumulatora jest również tzw. magiczne oczko. To wskaźnik, za pomocą którego możemy szybko sprawdzić poziom naładowania baterii.

 

Najważniejsze wady:

Nie jest to dobry wybór dla wszystkich kierowców. Trzeba mieć na uwadze to, że akumulator nie jest przeznaczony do samochodów z systemem start-stop (w który wyposaża się dużą część nowoczesnych aut).

 

Werdykt: 9.3/10

Analizując pojawiające się na temat modelu Centra CB500 opinie można wywnioskować, że jest on odpowiedni do pojazdów osobowych ze standardowym wyposażeniem. Wymiary akumulatora są równe: 20,7 cm x 17,5 cm x 19 cm. Jego prąd rozruchowy wynosi 450 A, a pojemność to 50 Ah.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Niezawodność

Mimo że cena Centra CB500 nie jest wysoka (przeciętnie jest to nieco ponad 200 zł), nie należy się obawiać, że kupujemy słabej jakości produkt. Wielu kierowców przyznaje, że akumulator działa niezawodnie przez kilka lat, więc na długo można zapomnieć o konieczności jego wymiany. Za sprawą baterii możemy bez trudu uruchomić auto, którym pokonujemy tylko krótkie trasy lub jeździmy sporadycznie. Nie powinniśmy mieć problemu z rozruchem samochodu nawet zimą w mroźne dni.

Kratka 3DX

Cechą wyróżniającą jest zastosowanie specjalnej kratki 3DX (wszystkie modele marki Centra są w nią wyposażone). To wzmocniona siatka mająca kształt rombu, która zapewnia znacznie lepszą przyczepność masy aktywnej. Ma to pozytywny wpływ na trwałość akumulatora. Co więcej, wspomniany typ kratki wykazuje większą odporność na korozję i działanie wibracji, a w dodatku zapewnia dobre przewodnictwo elektryczne. Trzeba wspomnieć także o tym, że proces produkcji kratki 3DX nie ma tak negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

 

Nie wymaga kontrolowania ilości elektrolitu

Centra CB500 to akumulator bezobsługowy, co oznacza, że nie musimy stale kontrolować poziomu elektrolitu ani go uzupełniać. To bardzo duże udogodnienie, dlatego większość aut jest wyposażona w tego typu baterię. Trzeba pamiętać, że prawidłowy sposób działania samochodowego akumulatora uzależniony jest właśnie od elektrolitu. Jeżeli płynu jest za mało, może dojść do odsłonięcia płyt umieszczonych wewnątrz baterii, w efekcie czego pokryją się siarczanem i stracą swoje właściwości. Przyczynia się to do problemów z zapłonem, zwłaszcza przy większych przymrozkach lub po kilku dniach postoju auta na parkingu. Systematyczne dolewanie wody destylowanej do akumulatora może po pewnym czasie stać się uciążliwe, dlatego obsługowe modele stają się coraz mniej popularne.

 

Spełnia europejskie standardy

Bateria ma stosowne certyfikaty i spełnia europejskie standardy w zakresie jakości produkcji. Należy podkreślić, że Centra to jeden z bardziej znanych producentów akumulatorów samochodowych w naszym kraju. Oferowane przez niego modele są wyposażone w nowoczesne technologie i coraz częściej wykorzystuje się je jako fabryczne wyposażenie wielu aut. Bateria CB500 jest polecana do różnych pojazdów popularnych marek, takich jak np. Alfa Romeo Mito i Spider, BMW 1, Fiat Punto i Brava, Kia Ceed, Mazda 2, Toyota Auris czy Seat Altea.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.04.21

 

Najważniejsze zalety:

Akumulator jest bezobsługowy, a to oznacza, że nie musimy pamiętać o regularnym kontrolowaniu poziomu elektrolitu i dolewaniu wody destylowanej (jeśli okaże się, że płynu jest zbyt mało). Bateria dobrze sprawdza się w samochodach z silnikiem benzynowym, jak i wysokoprężnym, co potwierdzają pochlebne opinie o Bosch Silver S4.

 

Najważniejsze wady:

Samodzielne zamontowanie akumulatora sprawiło niektórym kierowcom problem. Mimo że jest on dobrze zabezpieczony przed wyciekiem elektrolitu na skutek przechylenia, to jest stosunkowo ciężki. Bateria waży ponad 17 kg, a więc więcej niż inne modele popularnych marek, takich jak np.

 

Werdykt: 9.2/10

Bateria nadaje się do nowoczesnych aut osobowych ze standardowym i bogatym wyposażeniem (również tych z silnikiem Diesla). Jej prąd rozruchowy to 680 A, a pojemność wynosi 74 Ah. Wymiary akumulatora są równe: 27,8 cm x 17,5 cm x 19 cm. Konsumenci uważają, że cena Bosch Silver S4 jest atrakcyjna.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Uniwersalność

Test Bosch Silver S4 udowodnił, że to uniwersalny akumulator pasujący do samochodów osobowych wszystkich klas. Co ważne, nadaje się on nie tylko do pojazdów europejskich, ale i tych azjatyckich (ich posiadacze przyznają, że znalezienie odpowiedniej baterii jest często kłopotliwe). Akumulator można zamontować w autach takich marek, jak: Audi, Aston Martin, Honda, Fiat, Alfa Romeo, Ferrari, Mazda, Opel, Maserati, Dacia, Suzuki, Mini, Jeep, Volvo, Nissan, Peugeot czy Rover. Jak podkreśla producent, pod względem parametrów wszystkie baterie z serii S4 są porównywalne do tych stosowanych jako fabryczne wyposażenie pojazdów.

Podwyższona odporność na korozję

Bateria wykazuje podwyższoną odporność na korozję, a jest to możliwe dzięki specjalnej technologii PowerFrame. Bazuje ona na opatentowanej metodzie wytłaczania kratki, co pozwoliło na zwiększenie trwałości akumulatora i uzyskanie wysokiej mocy rozruchowej. Kratka ma porowatą powierzchnię i gwarantuje dobre przyleganie masy aktywnej, jak również szybkie ładowanie baterii. Co ważne, ryzyko jej pęknięcia na skutek uszkodzeń mechanicznych powstających w czasie produkcji jest zmniejszone do minimum. Trzeba wspomnieć też o solidnym obramowaniu, które zapobiega odkształceniu dodatniej i ujemnej płyty akumulatora, zwarciu na skutek ich zetknięcia oraz uszkodzeniu separatora.

 

Podwójna pokrywa labiryntowa

Bateria została wyposażona w specjalną, podwójną pokrywę labiryntową. Odpowiada ona za ochronę przed przypadkowym wylaniem elektrolitu w sytuacji, gdy podczas montażu lub demontażu zbyt mocno przechylimy akumulator. W pokrywie znajdują się otwory umożliwiające odprowadzanie na zewnątrz zbędnych gazów. Bateria ma też filtry, więc jej używanie jest w 100% bezpieczne.

 

Gwarancja sprawnego rozruchu

Aby móc bez problemu odpalić samochód np. w mroźny dzień lub po dłuższym postoju (zwłaszcza na zewnątrz, a nie w garażu), potrzebny jest dobry akumulator. Wielu kierowców uważa, że taki właśnie jest model producenta Bosch. Montując go w swoim aucie możemy mieć pewność, że nie będziemy narzekać na problemy z uruchomieniem silnika. To trwała bateria, która niezawodnie działa przez kilka lat. W okresie jej eksploatacji nie zauważymy trudności z uruchomieniem samochodu, gaśnięcia silnika po rozruchu czy różnych nieprawidłowości w zasilaniu urządzeń elektrycznych używanych podczas jazdy. Akumulator zapewnia rezerwę mocy, która jest potrzebna przy wysokim obciążeniu instalacji elektrycznej.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.04.21

 

Akumulator samochodowy wytrzymuje średnio od trzech do pięciu lat. W zależności od sposobu użytkowania auta oraz dbania o wszystkie jego podzespoły może on posłużyć znacznie dłużej. Jak wiadomo, wiele czynników skraca działanie akumulatora. Jednak kierowcy często nie wiedzą, jakie są pierwsze oznaki świadczące o tym, że wymaga on wymiany na nowy model. Jak rozpoznać, że nadszedł czas na zakup nowego akumulatora? 

 

Dobry kierowca z podstawową wiedzą z zakresu mechaniki samochodowej doskonale wie, jakie są oznaki zużycia akumulatora w pojeździe. Właściwa eksploatacja, polegająca na unikaniu wyłącznie krótkich odcinków tras oraz wyłączanie dodatkowych funkcji, takich jak radio czy klimatyzacja, gdy pojazd długo stoi, pozwala uniknąć problemów z uruchomieniem jednostki napędowej. Osoba użytkująca samochód nigdy nie wie, jak długo posłuży jej akumulator samochodowy. Dokładna długość jego działania uzależniona jest od pojazdu oraz jego stanu technicznego. Można jednak śmiało stwierdzić, że większość aut potrzebuje nowego źródła zasilania średnio co cztery lata. Kierowca po upływie trzech lat powinien zwracać uwagę na wszystkie niepokojące go sygnały związane z uruchomieniem silnika po kilkudniowym postoju. Warto co roku poprosić mechanika o sprawdzenie kondycji akumulatora, aby nie być zaskoczonym nagłym wydatkiem związanym z zakupem nowego.  

4 oznaki świadczące o tym, że czas na nowy akumulator 

Istnieje kilka kluczowych znaków ostrzegawczych, które zawczasu poinformują kierowcę o konieczności wymiany starego akumulatora na nowy. Pierwszą i najbardziej charakterystyczną oznaką jest problem z uruchomieniem jednostki napędowej. Na jakie inne sygnały należy zwrócić uwagę? 

 

Problem z uruchamianiem “zimnego” silnika 

Problem z rozruchem jednostki napędowej po dłuższym postoju jest jedną z pierwszych oznak, która świadczy o tym, że akumulator może nadawać się do wymiany. Oczywiście, większość kierowców stara się go doładować przy użyciu prostownika samochodowego, jednak po pięciu latach użytkowania może nie dać się naładować lub po prostu nie trzymać prądu. Wówczas nawet jazda na długich odcinkach nie będzie w stanie uratować akumulatora, ponieważ alternator również nie będzie mógł go naładować. Jedynym dobrym wyjściem jest zakup nowego źródła zasilania w sklepie z przyrządami motoryzacyjnymi. Przed zamontowaniem nowego modelu warto sprawdzić multimetrem, czy utrzymuje on napięcie pod obciążeniem. Zdarzają się sytuacje, gdy nieuczciwi sprzedawcy oferują akumulatory leżące w magazynie przez kilkanaście miesięcy. Takie modele często są równie awaryjne, jak wyeksploatowane egzemplarze. 

 

Przygasające światła i problemy z elektryką 

Akumulator zasila całą elektronikę pojazdu, od świateł, przez radio, aż po komputer w desce rozdzielczej. Jeśli jest już mocno wyeksploatowany, trudno będzie mu zasilić wszystkie dodatkowe funkcje w postaci klimatyzacji lub grzanych foteli. Im więcej elementów pobiera prąd z samochodu, tym większe ryzyko, że w końcu źródło zasilania ulegnie całkowitej awarii. Oznaką słabego akumulatora są przygasające światła lub samoczynne uruchomienie alarmu w pojeździe. Problem może objawiać się także poprzez nieodpowiednie działanie zamka centralnego. W momencie, gdy występuje któryś z tych problemów, warto sprawdzić stan akumulatora oraz elektrykę w pojeździe. Niekiedy kierowcy mylą zużycie akumulatora z awarią alternatora, odpowiadającego za ładowanie. Uszkodzony alternator sprawia, że nowe źródło zasilania również ulega zniszczeniu, ponieważ samochód czerpie wtedy prąd z jednostki, która nie jest ładowana. 

 

Świecące kontrolki na desce rozdzielczej 

W większości pojazdów zaświecenie się kontrolki “sprawdź silnik”, po angielsku “check engine”, może oznaczać dosłownie wszystko. Kierowca nieobeznany z mechaniką nie może stwierdzić, czy zaświecenie się kontrolki jest związane z jednostką napędową, czy z jej podzespołami. W niektórych przypadkach “check engine” oznacza problemy z akumulatorem. Jednak nie tylko ta kontrolka może świadczyć o problemie z ładowaniem. Na desce rozdzielczej znajduje się osobny symbol akumulatora, sygnalizujący problem z tym elementem. Zazwyczaj jest on koloru czerwonego i przedstawia akumulator z minusem i plusem na górze. Jeśli kierowca ma wątpliwości, co do prawidłowego działania źródła zasilania, powinien udać się do mechanika, który przeprowadzi komputerową diagnostykę pojazdu. 

Zniekształcona obudowa i skorodowane zaciski 

Zniekształcona obudowa akumulatora często jest objawem uszkodzenia. Akumulator narażony na ekstremalnie wysoką lub niską temperaturę może ulec deformacjom, takim jak pęcznienie lub pękanie obudowy. Jeśli ma ona kształt inny niż prostokątny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że całość nadaje się do wymiany. Innym objawem świadczącym o zużyciu akumulatora jest korozja oraz biały nalot na klemach. Skorodowane zaciski mogą prowadzić do problemów związanych z prawidłowym zasilaniem samochodu, a co za tym idzie do uszkodzenia samego akumulatora.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 13.04.21

 

Najważniejsze zalety:

Akumulator pasuje do aut różnych marek, w tym: Audi, Ford, Opel czy Volkswagen. Czytając opinie o Bosch S5 007 można wywnioskować, że jest to model gwarantujący szybki rozruch zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Jest on również bardzo trwały, co wynika z zastosowania nowoczesnych technologii.

 

Najważniejsze wady:

Kierowcom najbardziej przeszkadza to, że na pokrywie nie ma oczka dającego możliwość sprawdzenia, czy akumulator jest naładowany. Według wielu osób jest to bardzo duże udogodnienie, w które powinien być wyposażony każdy akumulator samochodowy.

 

Werdykt: 9.4/10

Model nie jest bez wad, ale mimo to konsumenci są zadowoleni z jego zakupu. Cena Bosch S5 007 jest niska, jednak akumulator działa niezawodnie przez kilka lat i pozwala na uruchomienie silnika nawet w najbardziej kryzysowych sytuacjach. Jego pojemność wynosi 74 Ah, a prąd rozruchu jest równy 750 A.

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Model bezobsługowy

Bosch S5 007 to akumulator bezobsługowy. Co to oznacza? Nie musimy pamiętać o regularnym sprawdzaniu poziomu elektrolitu i dolewaniu go. Dla wielu kierowców jest to uciążliwa i nie do końca łatwa czynność, a wybierając model marki Bosch, można jej uniknąć. Co więcej, mamy zapewniony maksymalny poziom bezpieczeństwa eksploatacji akumulatora. Wynika to z zastosowania opatentowanej, zabezpieczonej przed wyciekiem pokrywy labiryntowej. Sprzęt jest wyposażony również w podwójne zabezpieczenie przed zapłonem zwrotnym i centralnym odprowadzaniem gazów.

Technologia Power Frame

Podczas produkcji zastosowano nowoczesną technologię Power Frame, czyli opatentowaną metodę wytłaczania kratki. To element, który odpowiada za wydajność i niezawodność akumulatora, a także optymalny przepływ prądu. Jego powierzchnia jest porowata i zapewnia dobre przyleganie masy czynnej. Dzięki temu możliwe jest szybkie ładowanie i wyładowanie baterii przy małej oporności. Tłoczona kratka jest znacznie mniej narażona na pęknięcie w wyniku deformacji mechanicznej, do której może dojść podczas procesu produkcji (w porównaniu do kratek konwencjonalnych). W miejscach, które są narażone na duże obciążenie, znajduje się większa ilość ołowiu. Takie rozwiązanie sprawia, że kratka jest bardziej solidna, a płyta, która z niej powstaje, wykazuje podwyższoną odporność na korozję.

 

Bezpieczeństwo użytkowania

Aby sprawdzić, czy akumulator gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania przeprowadzono specjalistyczny test Bosch S5 007. Pokazał on, że ten akumulator może być zamontowany nawet we wnętrzu pojazdu. Jest on nie tylko bezobsługowy, ale również właściwie zabezpieczony przed wydostaniem się elektrolitu w przypadku przechylenia czy uszkodzenia obudowy. Z tego względu akumulator jest też bezpieczny dla środowiska naturalnego.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Opinie o Akumulator Bosch S5

 

Najważniejsze zalety:

Zdaniem kierowców jest to bardzo dobry akumulator do nowszych modeli aut osobowych z bogatym wyposażeniem elektrycznym wymagającym dużej mocy. Wykazuje on odporność na częste cykle ładowania i rozładowania, w efekcie czego działa niezawodnie przez dłuższy czas. Nie można nie wspomnieć o tym, że akumulator wykorzystuje nowoczesne technologie.

 

Najważniejsze wady:

Wykonany przez fachowców test Bosch S5 pokazał, że nie jest to model pozbawiony wad. Zimą, kiedy temperatura często spada poniżej 0 st. C możemy mieć problem z szybkim uruchomieniem samochodu.

 

Werdykt: 9.5/10

To, że akumulator nie jest idealny nie oznacza, że nie jest godny uwagi. Zebrał on wiele pozytywnych opinii konsumentów, którzy docenili go za to, że jest trwały i odporny na korozję. Trzeba też przyznać, że cena Bosch S5 jest uznawana za atrakcyjną. Akumulator waży nieco ponad 15 kg, a jego wymiary to: 24,2 cm x 17,5 cm x 19 cm.

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Jest bezobsługowy

Akumulator jest bezobsługowy, co oznacza, że w przeciwieństwie do starszych typów, nie wymaga regularnego dolewania wody destylowanej, czyli elektrolitu. W jego obudowie znajdują się jedynie otwory pozwalające na odparowywanie gazu powstającego w czasie ładowania. Takie akumulatory wciąż zyskują na popularności, dotyczy to też modelu Bosch S5. Opinie, które można znaleźć na jego temat potwierdzają to. Ten bezobsługowy akumulator wymaga tylko montażu w samochodzie, wykorzystywane przez niego technologie skutecznie zapobiegają odparowaniu elektrolitu, a więc jego płytki są przez cały czas zalane tą substancją.

 

Technologia PowerFrame

Bateria jest wyposażona w technologię PowerFrame. W połączeniu z dużą rezerwą mocy gwarantuje ona akumulatorowi większą trwałość, a tym samym dłuższy okres użytkowania. To powinno ucieszyć kierowców, którzy często zapominają o tym, że systematyczna kontrola stanu baterii jest bardzo istotna (w ten sposób można uniknąć niespodziewanych problemów z uruchomieniem silnika auta np. po wyjściu z pracy). Należy też pamiętać, że najczęstszą przyczyną awarii akumulatora w samochodach jest korozja kratki elektrody dodatniej. Jednak jeśli ten element jest wykonany z zastosowaniem technologii PowerFrame, ryzyko pojawienia się na nim korozji jest znacznie mniejsze. Kratka ma mocną ramę oraz siatkę zwiększającą przewodnictwo elektryczne, a to skutecznie zapobiega przedwczesnym awariom baterii.

 

Bezpieczeństwo użytkowania

Ważne jest to, że akumulator gwarantuje maksymalny poziom bezpieczeństwa użytkowania. Wynika to m.in. z zastosowania specjalnego, podwójnego zabezpieczenia przed zapłonem zwrotnym, jak również centralnego odprowadzania gazów. Nie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo nawet podczas montowania baterii czy jej wyjmowania. Ma ona opatentowaną pokrywę labiryntową, która skutecznie chroni przed wyciekiem elektrolitu. Musimy pamiętać, że płyn znajdujący się wewnątrz akumulatora jest żrący. Może doprowadzić do poparzenia skóry i zniszczenia ubrań, które mamy na sobie. Jednak elektrolit nie wycieknie z obudowy, nawet jeśli przypadkowo przechylimy baterię podczas jej wyjmowania spod maski.

 

Pasuje do wielu pojazdów

Jak już zostało wspomniane, model jest polecany do samochodów z bogatym wyposażeniem (przykładowo ogrzewaniem postojowym, nawigacją i odtwarzaczem DVD), a także z silnikiem Diesla. Pasuje on do aut osobowych wielu różnych marek, w tym: Alfa Romeo, BMW, Bentley, Land Rover, Mazda, Dacia, Fiat, Volvo, Toyota, Saab, Opel oraz Volkswagen.

 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Ostatnio aktualizowane: 13.04.21

 

Ograniczenia prędkości na drodze to temat, który wciąż pozostaje kwestią dyskusyjną wśród wielu kierowców. Niestety, wiele osób zapomina, że to właśnie brawura i prędkość najczęściej są przyczyną wypadków drogowych z udziałem kierowców oraz pieszych. Poruszając się po drogach krajowych i międzynarodowych, warto wiedzieć jak bezpiecznie poruszać się po drodze, aby szczęśliwie dojechać do punktu docelowego.  

 

Wielu kierowców samochodów sportowych wciąż marzy jedynie o równej i trzypasmowej drodze prowadzącej z punktu A do B, gdzie nie ma ograniczeń prędkości. Najlepiej, jeśli droga prowadziłaby przez piękne zakątki świata, a od czasu do czasu zdarzały się ostre zakręty zwiększające poziom adrenaliny za kółkiem. Niestety, taki scenariusz spowodowałby zwiększenie zagrożenia na drodze, a zwykła autostrada stałaby się torem wyścigowym, gdzie miłośnicy adrenaliny rywalizują między sobą. Możliwości samochodów sportowych są trudne do oszacowania, szczególnie dla osób, które przeceniają swoje umiejętności. Problemem nie jest sama moc jednostki napędowej znajdującej się w pojeździe, ale umiejętne wykorzystanie tego przez kierowcę. Głównie z tego powodu wiele ciekawych projektów oraz aut sportowych zostaje doszczętnie zniszczonych w wypadkach komunikacyjnych spowodowanych przez popisującego się kierowcę. Brawura oraz brak odpowiedzialności bezpośrednio przyczyniają się do zwiększenia niebezpieczeństwa, dlatego też pojawiają się coraz to surowsze kary oraz ograniczenia prędkości na drogach, które mają zmniejszać ryzyko wypadków. 

Obecnie wiele osób korzysta z różnych form tuningu mechanicznego, elektronicznego, optycznego czy akustycznego. O ile te dwa ostatnie są niegroźne, to dwa pierwsze mogą okazać się początkiem niezapomnianej przygody z motoryzacją. Decydując się na modyfikacje w jednostce napędowej, należy pamiętać o wymianie elementów zawieszenia, hamulców, podzespołów oraz elektroniki w tym m.in. komputera sterującego. Aby wszystkie rozwiązania odpowiednio współpracowały, należy zastosować odpowiednie zasilanie w postaci mocnego akumulatora oraz wydajniejszego alternatora. 

Równie ciekawą propozycją zmiany w wyglądzie samochodu jest zastosowanie dodatkowego audio i oświetlenia wnętrza. Takie zabiegi wymagają jednak wymiany kilku elementów. Jednym z nich jest akumulator, który po podłączeniu dodatkowych odbiorników prądu może nie wytrzymać i szybko się rozładowywać. Aby tego uniknąć, należy obliczyć, ile energii zużywają dodatki w postaci głośnika basowego czy kolorowych lampek we wnętrzu. Ranking akumulatorów pomoże wybrać odpowiednio dopasowany produkt do danego pojazdu. Odpowiednio dobrana moc pomoże uniknąć sytuacji, w której dojdzie do jego całkowitego wyładowania. 

 

Jakie są dopuszczalne prędkości na drogach w Polsce? 

Dopuszczalne prędkości na drogach w naszym kraju są optymalnie dostosowane do warunków panujących na drodze. Jeszcze jakiś czas temu szybkie przemieszczanie się po drogach powiatowych i wojewódzkich nie było możliwe ze względu na stan techniczny, który powodował, że kierowcy automatycznie zdejmowali nogę z gazu. Obecnie, coraz więcej dróg jest remontowanych, pojawia się bogata infrastruktura w postaci licznych stacji benzynowych, parkingów dla samochodów ciężarowych oraz punktów dla podróżnych, gdzie można się swobodnie zatrzymać, odpocząć i wypić kawę. Znaki ograniczenia prędkości znajdują się w widocznych miejscach, a dodatkowym ułatwieniem dla kierowcy są świecące billboardy, na których na bieżąco wyświetlane są informacje o wypadkach drogowych, pracach remontowych czy warunkach atmosferycznych utrudniających przemieszczanie. 

O tym, jakie prędkości na polskich drogach są dopuszczone, informują nauczyciele prowadzący kursy na prawo jazdy. Każdy uczestnik starający się o dokument poświadczający możliwość kierowania pojazdami mechanicznymi musi wiedzieć, jakie są maksymalne prędkości na drogach, a także co grozi za łamanie przepisów. Niestosowanie się do panujących zasad grozi zatrzymaniem prawa jazdy, wysokim mandatem oraz skierowaniem na ponowne badania i kursy przygotowawcze. Osoby, które za przekroczenie prędkości straciły uprawnienia, doskonale wiedzą, że to nieopłacalne. Kary finansowe sięgają kwot w wysokości 1000 – 2000 złotych, dlatego też nie warto ryzykować. Od pewnego czasu policja w naszym kraju z dużą dokładnością kontroluje drogi i autostrady, wyłapując przy tym znacznie większą liczbę osób niż dawniej. Nieoznakowane patrole coraz częściej pojawiają się w małych miejscowościach i kontrolują samochody poruszające się znacznie szybciej, niż wskazują ograniczenia prędkości na drogach.  

Podróżując po kraju, warto wiedzieć, że dopuszczalne prędkości na polskich drogach są zależne od rodzaju drogi, jaką się podróżuje. Dla samochodów osobowych, motocyklistów oraz pojazdów nieprzekraczających masy 3,5 ton poruszających się autostradą prędkość wynosi 140 km/h. Po drodze ekspresowej dwujezdniowej można poruszać się 120 km/h, a po jednojezdniowej 100 km/h. W przypadku drogi dwujezdniowej dwukierunkowej również należy przestrzegać 100 km/h. Podróżując jednojezdniową dwukierunkową drogą, trzeba zwolnić o 10 km/h i nie przekraczać 90 km/h, aby jechać zgodnie z przepisami. W przypadku drogi w terenie zabudowanym kierowca musi zdjąć nogę z gazu jeszcze bardziej. Trwające zmiany w przepisach nie pozwalają jasno stwierdzić, jaka będzie dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym przez całą dobę. Przed propozycją zmiany kierowca od 5 do 23 godziny musiał poruszać się po mieście z maksymalną prędkością 50 km/h, a od 23 do 5 rano mógł jechać 60 km/h. Obecnie trwają pracę, aby zmienić przepis i przez całą dobę obowiązywało 50 km/h. Zmiany, które mają zostać wprowadzone, zmienią także granicę, po której przekroczeniu kierowca będzie tracił prawo jazdy. Obecnie przekroczenie o 30 km/h w terenie zabudowanym skutkuje odebraniem uprawnień na 3 miesiące. 

Przepisy ruchu drogowego dotyczą nie tylko samochodów osobowych, motocykli i pojazdów o masie do 3,5 tony, ale także większych aut ciężarowych czy autobusów. Ograniczenia prędkości dla ciężarówek w przypadku poruszania się po terenie zabudowanym są takie same jak dla osobówek i motocykli. Różnica jest w jeździe po autostradach, drogach ekspresowych oraz dwujezdniowych mających co najmniej dwa pasy dla każdego kierunku. W takiej sytuacji prędkość maksymalna wynosi do 80 km/h. Ciągniki siodłowe oraz autobusy, które mają specjalne wyposażenie techniczne, mogą poruszać się autostradą z prędkością wynoszącą do 100 km/h. W terenie niezabudowanym limit dla tych pojazdów jest ustalony na 70 km/h, co jest bardzo restrykcyjnie przestrzegane podczas licznych kontroli drogowych. Oprócz prędkości kierowcy autobusów i ciężarówek muszą liczyć się także ze skrupulatną kontrolą czasu pracy, który musi być przestrzegany. 

Ważne jest także stałe obserwowanie znaków drogowych, które jasno określają, z jaką prędkością można się poruszać. W wielu miastach znajdują się drogi dwu- lub trzypasmowe, które umożliwiają rozwinięcie prędkości do 70 km/h lub nawet 80 km/h. Prędkość oraz limit jest jednak dostosowany do panujących warunków, oraz otoczenia. Indywidualne określenie w danych strefach jest oznakowane. Warto także wspomnieć o tzw. strefach zamieszkania, gdzie samochody mogą poruszać się z prędkością nie wyższą niż 20 km/h. Oprócz tego, w takich strefach to zawsze pieszy ma pierwszeństwo, a parkowanie możliwe jest jedynie w miejscach do tego oznaczonych. Należy pamiętać, że w takim terenie nie ma konieczności znakowania progów zwalniających. 

Jakie są dopuszczalne prędkości z przyczepą? 

Dopuszczalne limity prędkości w przypadku auta osobowego i dostawczego jadącego z przyczepą wynoszą 50 km/h i 60 km/h w terenie zabudowanym. W przypadku terenu niezabudowanego możliwe jest poruszanie się z prędkością nie wyższą niż 70 km/h. Na autostradach i drogach ekspresowych pojazd z zapiętą przyczepą może jechać maksymalnie 80 km/h. Niektóre przyczepy towarowe nie mają możliwości szybszego poruszania niż 80 km/h ze względów technicznych, dlatego też nie warto nawet próbować przekraczać tej prędkości. 

 

Dopuszczalne prędkości w Europie 

♦ Ograniczenia prędkości – Niemcy: W Niemczech podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej bardzo surowo podchodzi się do kwestii łamania prawa na drodze. Okazuje się, że w terenie zabudowanym podróżuje się z taką samą prędkością jak u nas i wynosi ona 50 km/h. Wjeżdżając w teren niezabudowany, samochody osobowe muszą poruszać się z prędkością do 100 km/h, a pojazdy przekraczające 3,5 tony lub ciągnące przyczepę 80 km/h. Na drogach ekspresowych auta do 3,5 tony mogą jechać z prędkością do 130 km/h, a powyżej tej masy do 100 km/h. Ciekawą sprawą jest fakt, że na wielu odcinkach niemieckich autostrad nie ma ograniczenia prędkości. Oznacza to, że kierowca może podróżować z dowolną prędkością, jaką umożliwia dany samochód. Istnieje jednak coś takiego jak prędkość zalecana, która wynosi 130 km/h i jest brana pod uwagę w razie wypadku drogowego. 

♦ Ograniczenia prędkości – Austria: W Austrii podróżowanie po drogach ekspresowych i autostradach jest płatne, co wiążę się z koniecznością zakupu tzw. winiety w postaci naklejki na przednią szybę pojazdu. W terenie zabudowanym maksymalna prędkość wynosi do 50 km/h dla wszystkich. Samochody osobowe i ciężarowe do 3,5 ton na autostradach mogą poruszać się 130 km/h, a na pozostałych drogach do 100 km/h. Samochody osobowe oraz dostawcze do 3,5 tony z przyczepą, a także autokary muszą trzymać się ograniczenia prędkości na autostradzie wynoszącego do 100 km/h. Pojazdy ciężarowe muszą poruszać się po autostradzie z prędkością do 80 km/h, a na pozostałych drogach do 70 km/h.

♦ Ograniczenia prędkości – Węgry: Podróżowanie po Węgrzech jest przyjemne, jeśli ma się wiedzę na temat tego, ile można jechać poza terenem zabudowanym. Okazuje się, że limit wynosi 90 km/h, a w przypadku terenu zabudowanego 50 km/h. Dopuszczalna prędkość na drodze ekspresowej to 110 km/h, a na autostradzie 130 km/h dla aut osobowych. 

♦ Czechy – ograniczenia prędkości: W Czechach ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym wynoszą 50 km/h dla wszystkich pojazdów. Samochody osobowe oraz ciężarowe do 3,5 tony podróżujące po autostradach muszą trzymać się limitu 130 km/h, na drogach ekspresowych 90 km/h, a na pozostałych 90 km/h. Pojazdy ciężarowe na każdej drodze muszą zachować maksymalną prędkość wynoszącą do 80 km/h. 

♦ Słowacja – ograniczenia prędkości: Słowacja i Czechy mają takie same limity prędkości dla samochodów osobowych oraz ciężarowych do 3,5 tony. Maksymalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, na autostradzie 130 km/h, a na pozostałych 90 km/h. W przypadku pojazdu ciężarowego maksymalna prędkość wynosi 90 km/h na każdej drodze. 

♦ Włochy – ograniczenia prędkości: Ograniczenia prędkości we Włoszech są przestrzegane głównie ze względu na to, że wiele odcinków dróg prowadzi przez malownicze rejony tego pięknego kraju. Maksymalna prędkość na drodze dla samochodu osobowego na autostradzie wynosi 130 km/h, a poza obszarem zabudowanym od 90 km/h do 110 km/h w zależności od drogi. W terenie zabudowanym każdy musi utrzymywać prędkość wynoszącą do 50 km/h.