Jakie są oznaki świadczące o tym, że czas wymienić akumulator na nowy?

Ostatnio aktualizowane: 28.05.23

 

Akumulator samochodowy wytrzymuje średnio od trzech do pięciu lat. W zależności od sposobu użytkowania auta oraz dbania o wszystkie jego podzespoły może on posłużyć znacznie dłużej. Jak wiadomo, wiele czynników skraca działanie akumulatora. Jednak kierowcy często nie wiedzą, jakie są pierwsze oznaki świadczące o tym, że wymaga on wymiany na nowy model. Jak rozpoznać, że nadszedł czas na zakup nowego akumulatora? 

Dobry kierowca z podstawową wiedzą z zakresu mechaniki samochodowej doskonale wie, jakie są oznaki zużycia akumulatora w pojeździe. Właściwa eksploatacja, polegająca na unikaniu wyłącznie krótkich odcinków tras oraz wyłączanie dodatkowych funkcji, takich jak radio czy klimatyzacja, gdy pojazd długo stoi, pozwala uniknąć problemów z uruchomieniem jednostki napędowej. Osoba użytkująca samochód nigdy nie wie, jak długo posłuży jej akumulator samochodowy. Dokładna długość jego działania uzależniona jest od pojazdu oraz jego stanu technicznego. Można jednak śmiało stwierdzić, że większość aut potrzebuje nowego źródła zasilania średnio co cztery lata. Kierowca po upływie trzech lat powinien zwracać uwagę na wszystkie niepokojące go sygnały związane z uruchomieniem silnika po kilkudniowym postoju. Warto co roku poprosić mechanika o sprawdzenie kondycji akumulatora, aby nie być zaskoczonym nagłym wydatkiem związanym z zakupem nowego.  

4 oznaki świadczące o tym, że czas na nowy akumulator 

Istnieje kilka kluczowych znaków ostrzegawczych, które zawczasu poinformują kierowcę o konieczności wymiany starego akumulatora na nowy. Pierwszą i najbardziej charakterystyczną oznaką jest problem z uruchomieniem jednostki napędowej. Na jakie inne sygnały należy zwrócić uwagę? 

 

Problem z uruchamianiem “zimnego” silnika 

Problem z rozruchem jednostki napędowej po dłuższym postoju jest jedną z pierwszych oznak, która świadczy o tym, że akumulator może nadawać się do wymiany. Oczywiście, większość kierowców stara się go doładować przy użyciu prostownika samochodowego, jednak po pięciu latach użytkowania może nie dać się naładować lub po prostu nie trzymać prądu. Wówczas nawet jazda na długich odcinkach nie będzie w stanie uratować akumulatora, ponieważ alternator również nie będzie mógł go naładować. Jedynym dobrym wyjściem jest zakup nowego źródła zasilania w sklepie z przyrządami motoryzacyjnymi. Przed zamontowaniem nowego modelu warto sprawdzić multimetrem, czy utrzymuje on napięcie pod obciążeniem. Zdarzają się sytuacje, gdy nieuczciwi sprzedawcy oferują akumulatory leżące w magazynie przez kilkanaście miesięcy. Takie modele często są równie awaryjne, jak wyeksploatowane egzemplarze. 

 

Przygasające światła i problemy z elektryką 

Akumulator zasila całą elektronikę pojazdu, od świateł, przez radio, aż po komputer w desce rozdzielczej. Jeśli jest już mocno wyeksploatowany, trudno będzie mu zasilić wszystkie dodatkowe funkcje w postaci klimatyzacji lub grzanych foteli. Im więcej elementów pobiera prąd z samochodu, tym większe ryzyko, że w końcu źródło zasilania ulegnie całkowitej awarii. Oznaką słabego akumulatora są przygasające światła lub samoczynne uruchomienie alarmu w pojeździe. Problem może objawiać się także poprzez nieodpowiednie działanie zamka centralnego. W momencie, gdy występuje któryś z tych problemów, warto sprawdzić stan akumulatora oraz elektrykę w pojeździe. Niekiedy kierowcy mylą zużycie akumulatora z awarią alternatora, odpowiadającego za ładowanie. Uszkodzony alternator sprawia, że nowe źródło zasilania również ulega zniszczeniu, ponieważ samochód czerpie wtedy prąd z jednostki, która nie jest ładowana. 

 

Świecące kontrolki na desce rozdzielczej 

W większości pojazdów zaświecenie się kontrolki “sprawdź silnik”, po angielsku “check engine”, może oznaczać dosłownie wszystko. Kierowca nieobeznany z mechaniką nie może stwierdzić, czy zaświecenie się kontrolki jest związane z jednostką napędową, czy z jej podzespołami. W niektórych przypadkach “check engine” oznacza problemy z akumulatorem. Jednak nie tylko ta kontrolka może świadczyć o problemie z ładowaniem. Na desce rozdzielczej znajduje się osobny symbol akumulatora, sygnalizujący problem z tym elementem. Zazwyczaj jest on koloru czerwonego i przedstawia akumulator z minusem i plusem na górze. Jeśli kierowca ma wątpliwości, co do prawidłowego działania źródła zasilania, powinien udać się do mechanika, który przeprowadzi komputerową diagnostykę pojazdu. 

Zniekształcona obudowa i skorodowane zaciski 

Zniekształcona obudowa akumulatora często jest objawem uszkodzenia. Akumulator narażony na ekstremalnie wysoką lub niską temperaturę może ulec deformacjom, takim jak pęcznienie lub pękanie obudowy. Jeśli ma ona kształt inny niż prostokątny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że całość nadaje się do wymiany. Innym objawem świadczącym o zużyciu akumulatora jest korozja oraz biały nalot na klemach. Skorodowane zaciski mogą prowadzić do problemów związanych z prawidłowym zasilaniem samochodu, a co za tym idzie do uszkodzenia samego akumulatora.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ