Uszczelka pod głowicą – objawy jej uszkodzenia

Ostatnio aktualizowane: 28.05.23

 

Uszkodzenie uszczelki pod głowicą to jeden z gorszych scenariuszy związanych z kosztowną naprawą pojazdu. Zniszczenie, pęknięcie lub przepalenie tego elementu powoduje poważne konsekwencje, które mogą unieruchomić samochód na dłuższy czas. Osoby, które nie wiedzą nic na temat mechaniki pojazdów, mogą nawet nie zauważyć niepokojących objawów świadczących o awarii. Jakie są pierwsze objawy oraz po czym rozpoznać uszkodzenie uszczelki pod głowicą? 

Jak sama nazwa wskazuje uszczelka pod głowicą, znajduje się pomiędzy głowicą a blokiem silnika. Ta część jest odpowiedzialna za izolację komór spalania, a także układów smarowania i chłodzenia. UPG nie może odkształcać się podczas eksploatacji czy wchodzić w reakcję z substancjami, czy spaloną mieszanką. Głównie z tego względu element ma specyficzną konstrukcję składającą się z metalowego okucia pokrytego dodatkowymi częściami wykonanymi z tworzyw sztucznych oraz różnego rodzaju kompozytów. Teoretycznie element powinien wytrzymać przez cały czas użytkowania samochodu. Praktycznie okazuje się, że w niektórych jednostkach napędowych wymiana okazuje się konieczna po przejechaniu 100 000 km. Za każdym razem, gdy użytkownik porusza się samochodem, uszczelka narażona jest na działanie wysokiego ciśnienia wynoszącego do 200 barów, a także skoki wysokiej temperatury. Powodem zużycia jest także nierównomierne nagrzewanie się żeliwnego bloku silnika i aluminiowej głowicy, a co najważniejsze sposób, w jaki użytkownik dba o pojazd. 

Bardzo często powodem wypalenia UPG są różnego typu zaniedbania związane z serwisowaniem pojazdu. W przypadku silników wysokoprężnych powodem są niesprawne wtryskiwacze. Auta zasilane LPG bardzo często mają źle wyregulowaną instalację powodującą zaburzenia w składzie mieszanki, co ma bezpośredni wpływ na znaczny wzrost temperatury w jednostce napędowej. Równie niekorzystny jest tuning elektroniczny polegający na zwiększeniu ciśnienia doładowania, które przekracza założenia określone przez konstruktorów motoru. Wtedy awarii może ulec cała jednostka napędowa, która przez cały czas pracuje na granicy wytrzymałości. Wymiana uszkodzonej uszczelki pod głowicą nie jest gwarancją, że problem nie pojawi się ponownie. Wystarczy źle wykonać splanowanie głowicy lub dokręcić ją z niewłaściwym momentem, aby znów wydać sporo pieniędzy. 

Uszkodzona uszczelka pod głowicą – objawy

Uszkodzona uszczelka pod głowicą i jej objawy całkowitego zużycia to diagnoza, która wśród kierowców budzi obawę przed wydaniem sporej kwoty pieniędzy. Problemy z UPG są na szczęście proste w diagnozie i nawet amator interesujący się mechaniką rozpozna usterkę. Jednym z pierwszych objawów sygnalizujących o konieczności wizyty w serwisie jest nierówna praca jednostki napędowej, dopóki silnik nie osiągnie temperatury roboczej. W takiej sytuacji mogą również występować znaczne ubytki płynu chłodniczego, jednak należy mieć też na uwadze uszkodzenie silniczka krokowego biegu jałowego. 

Objawy uszkodzonej uszczelki pod głowicą to również biały szlam zbierający się pod korkiem wlewu oleju silnikowego. Obecność tego dziwnego zjawiska może być spowodowana także niedogrzaniem silnika w sezonie zimowym. Dotyczy to w szczególności samochodów pokonujących krótkie odcinki po mieście. Wynikiem tego jest skraplająca się woda osiadająca na korku. Nie wolno jednak od razu zakładać, że powodem osadu jest wyłącznie niedogrzana jednostka napędowa. Bardzo często oprócz szlamu pojawia się dymienie z układu wydechowego koloru białego, co oznacza, że samochód spala płyn chłodniczy. Jednak nawet takie objawy nie zawsze świadczą o UPG. Niejednokrotnie biały kolor spalin może pojawiać się w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura powietrza spada i pojawia się większa wilgoć. Wówczas zarówno w silniku, jak i układzie wydechowym pojawiają się kropelki wody, które po zetknięciu z gorącymi spalinami wydostają się na zewnątrz w postaci pary wodnej. 

Diagnozując problemy z samochodem i podejrzewając uszkodzenie uszczelki pod głowicą, warto kontrolować ilość płynu chłodzącego znajdującego się w zbiorniczku wyrównawczym. Bardzo często podczas awarii UPG dochodzi do bulgotania cieczy znajdującej się wewnątrz. Pojawianie się pęcherzyków powietrza sprawia, że temperatura w jednostce napędowej jest bardzo wysoka i może dojść do poważnego uszkodzenia. 

Uszczelka pod głowicą – cena

Właściciele pojazdów z silnikami Diesla, benzynowymi oraz zasilanymi LPG zadają sobie pytania: Ile kosztuje wymiana uszczelki pod głowicą, oraz czy da się to tanio naprawić? Odpowiedź na pierwsze pytanie jest trudna, ponieważ wszystko zależy od tego, jaki pojazd będzie serwisowany. Uszczelka pod głowicą BMW E46 będzie kosztowała o wiele więcej niż w kultowym już Fiacie Seicento. W niemieckim samochodzie za elementy do wymiany użytkownik może zapłacić od 250 do 800 zł. W przypadku Fiata koszt uszczelki wynosi od 70 do 120 zł w zależności od tego, gdzie kupuje się daną część. Chodzi oczywiście o sam element uszczelniający, ponieważ koszt wymiany oraz inne ewentualne naprawy uszkodzeń po zaniedbaniu UPG mogą spowodować wysoki ich wzrost. W niektórych samochodach takich jak np. Subaru są montowane jednostki napędowe typu bokser, gdzie znajdują się dwie uszczelki. Oznacza to nie tylko konieczność zakupu dwóch elementów, ale także wiąże się z koniecznością wyjęcia motoru.

Jeśli chodzi o koszt samej części, duży komfort finansowy odczuwają właściciele samochodów z klasyczną, wysokoprężną i turbodoładowaną jednostką pod maską. Uszczelka pod głowicą w 1.9 TDI, czyli motorach napędzających auta marek: Seat, Skoda, Audi czy VW. Koszt zakupu części wymiennej wynosi od 70 do 200 zł, co również nie jest bardzo obciążające dla portfela. Dokonując wymiany UPG warto jednak nie oszczędzać na serwisie. Powierzenie samochodu osobie, która ma niewielkie pojęcie o mechanice może spowodować, że po kilku miesiącach użytkowania powrót do mechanika będzie konieczny. Niestety, nieumiejętne podejście do wykonywania napraw w jednostce napędowej może skutkować koniecznością powrotu na lawecie. Wówczas tania wymiana UPG spowoduje, że ponownie będzie trzeba ponieść koszty, a co najgorsze może okazać się konieczna wymiana samej głowicy lub motoru. W takich sytuacjach koszty wymiany plus części dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych w zależności od pojazdu oraz stopnia uszkodzenia. 

Uszczelka pod głowicą i koszt wymiany – dlaczego tak drogo?

Wydaje się, że wymiana uszczelki pod głowicą nie jest trudna. Okazuje się jednak, że jest to zadanie bardzo czasochłonne, wieloetapowe oraz skomplikowane. Można się domyślić, że dotarcie do uszkodzonego elementu wymaga rozebrania znacznej części jednostki napędowej. Bardzo często wiąże się to z wyjęciem całego motoru, co w wielu przypadkach jest trudne i wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. W niektórych samochodach silnik jest umiejscowiony w taki sposób, że trudno cokolwiek przy nim zrobić bez wyciągania. Samo odłączenie wszystkich podzespołów i elektroniki zajmuje bardzo dużo czasu, nie wspominając już o samym wyciąganiu. Oprócz rozebrania jednostki napędowej należy dodać także samo planowanie głowicy, które musi być wykonane z bardzo dużą starannością. Do tego dochodzi również płukanie kanalików wodnych, wymiana całego rozrządu z napinaczami, pompą wody oraz płynami eksploatacyjnymi. Wykonanie tak wielu czynności zajmuje dużo czasu, stąd też wysoka cena za samą usługę. Jeśli jakiś zakład oferuje wymianę samego UPG bez dodatkowej diagnostyki, właściciel samochodu powinien dwa razy przemyśleć oddanie pojazdu w ręce takiego fachowca. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje niewłaściwej wymiany uszczelki, co podwaja koszty naprawy pojazdu. 

 

Uszkodzona uszczelka pod głowicą – na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując używany samochód? 

Każda osoba decydująca się na zakup używanego samochodu powinna zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które świadczą o tym, jak bardzo pojazd jest zużyty oraz czy koszty naprawy nie będą wyższe niż cena zakupu. Oprócz ogólnego stanu, w jakim jest auto, należy zwrócić uwagę na jego poszczególne podzespoły, elementy eksploatacyjne, stan zawieszenia, kondycję blacharki oraz wnętrze. Jak wiadomo, we wnętrzu pojazdu można zauważyć to, czy ktoś dbał o samochód, czy nie. Jeśli wiele elementów w środku będzie zużytych i wymagało renowacji, można być pewnym, że nie lepiej jest w silniku czy zawieszeniu. Pęknięta uszczelka pod głowicą to jeden z większych problemów, z którym musi zmierzyć się nowy nabywca, jeśli zdecyduje się na zakup auta używanego. Inny problem, który jest tańszy w naprawie to wymiana zużytego akumulatora. Dotyczy to szczególnie aut, które przez dłuższy czas stały w jednym miejscu i nie były uruchamiane. O tym, jaki akumulator do samochodu będzie właściwy oraz jaka jest cena jego zakupu, można dowiedzieć się, sprawdzając różnego rodzaju oferty dostępne w Internecie. Kontrolując stan pojazdu należy także zwrócić uwagę na stan układu hamulcowego – grubość tarcz oraz stopień zużycia klocków hamulcowych. W zawieszeniu ważne są całe sprężyny, amortyzatory bez śladów wylania, osłony przegubów bez pęknięć oraz twardo zamocowane elementy układu kierowniczego. 

W jaki sposób dbać o samochód? 

Odpowiednia eksploatacja samochodu oraz dbanie o regularne naprawy sprawi, że auto odwdzięczy się bezawaryjnością. Aby zapobiec konieczności wymiany uszczelki pod głowicą, warto zadbać o jednostkę napędową. Oznacza to, że należy się delikatnie obchodzić z pedałem gazu podczas ruszania, kiedy silnik jest jeszcze zimny. Dobre dla motoru będzie także regularne sprawdzanie ilości płynu chłodzącego oraz jego regularne wymiany przez spuszczenie całej cieczy z układu, a następnie ponowne jej uzupełnienie świeżym produktem. Równie ważne jest ogólne dbanie o sam motor, takie jak regularne wymiany oleju silnikowego wraz z filtrami czy od czasu do czasu pokonanie dłuższej trasy po autostradzie. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ