Ograniczenia prędkości w Polsce i Europie 

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Ograniczenia prędkości na drodze to temat, który wciąż pozostaje kwestią dyskusyjną wśród wielu kierowców. Niestety, wiele osób zapomina, że to właśnie brawura i prędkość najczęściej są przyczyną wypadków drogowych z udziałem kierowców oraz pieszych. Poruszając się po drogach krajowych i międzynarodowych, warto wiedzieć jak bezpiecznie poruszać się po drodze, aby szczęśliwie dojechać do punktu docelowego.  

 

Wielu kierowców samochodów sportowych wciąż marzy jedynie o równej i trzypasmowej drodze prowadzącej z punktu A do B, gdzie nie ma ograniczeń prędkości. Najlepiej, jeśli droga prowadziłaby przez piękne zakątki świata, a od czasu do czasu zdarzały się ostre zakręty zwiększające poziom adrenaliny za kółkiem. Niestety, taki scenariusz spowodowałby zwiększenie zagrożenia na drodze, a zwykła autostrada stałaby się torem wyścigowym, gdzie miłośnicy adrenaliny rywalizują między sobą. Możliwości samochodów sportowych są trudne do oszacowania, szczególnie dla osób, które przeceniają swoje umiejętności. Problemem nie jest sama moc jednostki napędowej znajdującej się w pojeździe, ale umiejętne wykorzystanie tego przez kierowcę. Głównie z tego powodu wiele ciekawych projektów oraz aut sportowych zostaje doszczętnie zniszczonych w wypadkach komunikacyjnych spowodowanych przez popisującego się kierowcę. Brawura oraz brak odpowiedzialności bezpośrednio przyczyniają się do zwiększenia niebezpieczeństwa, dlatego też pojawiają się coraz to surowsze kary oraz ograniczenia prędkości na drogach, które mają zmniejszać ryzyko wypadków. 

Obecnie wiele osób korzysta z różnych form tuningu mechanicznego, elektronicznego, optycznego czy akustycznego. O ile te dwa ostatnie są niegroźne, to dwa pierwsze mogą okazać się początkiem niezapomnianej przygody z motoryzacją. Decydując się na modyfikacje w jednostce napędowej, należy pamiętać o wymianie elementów zawieszenia, hamulców, podzespołów oraz elektroniki w tym m.in. komputera sterującego. Aby wszystkie rozwiązania odpowiednio współpracowały, należy zastosować odpowiednie zasilanie w postaci mocnego akumulatora oraz wydajniejszego alternatora. 

Równie ciekawą propozycją zmiany w wyglądzie samochodu jest zastosowanie dodatkowego audio i oświetlenia wnętrza. Takie zabiegi wymagają jednak wymiany kilku elementów. Jednym z nich jest akumulator, który po podłączeniu dodatkowych odbiorników prądu może nie wytrzymać i szybko się rozładowywać. Aby tego uniknąć, należy obliczyć, ile energii zużywają dodatki w postaci głośnika basowego czy kolorowych lampek we wnętrzu. Ranking akumulatorów pomoże wybrać odpowiednio dopasowany produkt do danego pojazdu. Odpowiednio dobrana moc pomoże uniknąć sytuacji, w której dojdzie do jego całkowitego wyładowania. 

 

Jakie są dopuszczalne prędkości na drogach w Polsce? 

Dopuszczalne prędkości na drogach w naszym kraju są optymalnie dostosowane do warunków panujących na drodze. Jeszcze jakiś czas temu szybkie przemieszczanie się po drogach powiatowych i wojewódzkich nie było możliwe ze względu na stan techniczny, który powodował, że kierowcy automatycznie zdejmowali nogę z gazu. Obecnie, coraz więcej dróg jest remontowanych, pojawia się bogata infrastruktura w postaci licznych stacji benzynowych, parkingów dla samochodów ciężarowych oraz punktów dla podróżnych, gdzie można się swobodnie zatrzymać, odpocząć i wypić kawę. Znaki ograniczenia prędkości znajdują się w widocznych miejscach, a dodatkowym ułatwieniem dla kierowcy są świecące billboardy, na których na bieżąco wyświetlane są informacje o wypadkach drogowych, pracach remontowych czy warunkach atmosferycznych utrudniających przemieszczanie. 

O tym, jakie prędkości na polskich drogach są dopuszczone, informują nauczyciele prowadzący kursy na prawo jazdy. Każdy uczestnik starający się o dokument poświadczający możliwość kierowania pojazdami mechanicznymi musi wiedzieć, jakie są maksymalne prędkości na drogach, a także co grozi za łamanie przepisów. Niestosowanie się do panujących zasad grozi zatrzymaniem prawa jazdy, wysokim mandatem oraz skierowaniem na ponowne badania i kursy przygotowawcze. Osoby, które za przekroczenie prędkości straciły uprawnienia, doskonale wiedzą, że to nieopłacalne. Kary finansowe sięgają kwot w wysokości 1000 – 2000 złotych, dlatego też nie warto ryzykować. Od pewnego czasu policja w naszym kraju z dużą dokładnością kontroluje drogi i autostrady, wyłapując przy tym znacznie większą liczbę osób niż dawniej. Nieoznakowane patrole coraz częściej pojawiają się w małych miejscowościach i kontrolują samochody poruszające się znacznie szybciej, niż wskazują ograniczenia prędkości na drogach.  

Podróżując po kraju, warto wiedzieć, że dopuszczalne prędkości na polskich drogach są zależne od rodzaju drogi, jaką się podróżuje. Dla samochodów osobowych, motocyklistów oraz pojazdów nieprzekraczających masy 3,5 ton poruszających się autostradą prędkość wynosi 140 km/h. Po drodze ekspresowej dwujezdniowej można poruszać się 120 km/h, a po jednojezdniowej 100 km/h. W przypadku drogi dwujezdniowej dwukierunkowej również należy przestrzegać 100 km/h. Podróżując jednojezdniową dwukierunkową drogą, trzeba zwolnić o 10 km/h i nie przekraczać 90 km/h, aby jechać zgodnie z przepisami. W przypadku drogi w terenie zabudowanym kierowca musi zdjąć nogę z gazu jeszcze bardziej. Trwające zmiany w przepisach nie pozwalają jasno stwierdzić, jaka będzie dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym przez całą dobę. Przed propozycją zmiany kierowca od 5 do 23 godziny musiał poruszać się po mieście z maksymalną prędkością 50 km/h, a od 23 do 5 rano mógł jechać 60 km/h. Obecnie trwają pracę, aby zmienić przepis i przez całą dobę obowiązywało 50 km/h. Zmiany, które mają zostać wprowadzone, zmienią także granicę, po której przekroczeniu kierowca będzie tracił prawo jazdy. Obecnie przekroczenie o 30 km/h w terenie zabudowanym skutkuje odebraniem uprawnień na 3 miesiące. 

Przepisy ruchu drogowego dotyczą nie tylko samochodów osobowych, motocykli i pojazdów o masie do 3,5 tony, ale także większych aut ciężarowych czy autobusów. Ograniczenia prędkości dla ciężarówek w przypadku poruszania się po terenie zabudowanym są takie same jak dla osobówek i motocykli. Różnica jest w jeździe po autostradach, drogach ekspresowych oraz dwujezdniowych mających co najmniej dwa pasy dla każdego kierunku. W takiej sytuacji prędkość maksymalna wynosi do 80 km/h. Ciągniki siodłowe oraz autobusy, które mają specjalne wyposażenie techniczne, mogą poruszać się autostradą z prędkością wynoszącą do 100 km/h. W terenie niezabudowanym limit dla tych pojazdów jest ustalony na 70 km/h, co jest bardzo restrykcyjnie przestrzegane podczas licznych kontroli drogowych. Oprócz prędkości kierowcy autobusów i ciężarówek muszą liczyć się także ze skrupulatną kontrolą czasu pracy, który musi być przestrzegany. 

Ważne jest także stałe obserwowanie znaków drogowych, które jasno określają, z jaką prędkością można się poruszać. W wielu miastach znajdują się drogi dwu- lub trzypasmowe, które umożliwiają rozwinięcie prędkości do 70 km/h lub nawet 80 km/h. Prędkość oraz limit jest jednak dostosowany do panujących warunków, oraz otoczenia. Indywidualne określenie w danych strefach jest oznakowane. Warto także wspomnieć o tzw. strefach zamieszkania, gdzie samochody mogą poruszać się z prędkością nie wyższą niż 20 km/h. Oprócz tego, w takich strefach to zawsze pieszy ma pierwszeństwo, a parkowanie możliwe jest jedynie w miejscach do tego oznaczonych. Należy pamiętać, że w takim terenie nie ma konieczności znakowania progów zwalniających. 

Jakie są dopuszczalne prędkości z przyczepą? 

Dopuszczalne limity prędkości w przypadku auta osobowego i dostawczego jadącego z przyczepą wynoszą 50 km/h i 60 km/h w terenie zabudowanym. W przypadku terenu niezabudowanego możliwe jest poruszanie się z prędkością nie wyższą niż 70 km/h. Na autostradach i drogach ekspresowych pojazd z zapiętą przyczepą może jechać maksymalnie 80 km/h. Niektóre przyczepy towarowe nie mają możliwości szybszego poruszania niż 80 km/h ze względów technicznych, dlatego też nie warto nawet próbować przekraczać tej prędkości. 

 

Dopuszczalne prędkości w Europie 

♦ Ograniczenia prędkości – Niemcy: W Niemczech podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej bardzo surowo podchodzi się do kwestii łamania prawa na drodze. Okazuje się, że w terenie zabudowanym podróżuje się z taką samą prędkością jak u nas i wynosi ona 50 km/h. Wjeżdżając w teren niezabudowany, samochody osobowe muszą poruszać się z prędkością do 100 km/h, a pojazdy przekraczające 3,5 tony lub ciągnące przyczepę 80 km/h. Na drogach ekspresowych auta do 3,5 tony mogą jechać z prędkością do 130 km/h, a powyżej tej masy do 100 km/h. Ciekawą sprawą jest fakt, że na wielu odcinkach niemieckich autostrad nie ma ograniczenia prędkości. Oznacza to, że kierowca może podróżować z dowolną prędkością, jaką umożliwia dany samochód. Istnieje jednak coś takiego jak prędkość zalecana, która wynosi 130 km/h i jest brana pod uwagę w razie wypadku drogowego. 

♦ Ograniczenia prędkości – Austria: W Austrii podróżowanie po drogach ekspresowych i autostradach jest płatne, co wiążę się z koniecznością zakupu tzw. winiety w postaci naklejki na przednią szybę pojazdu. W terenie zabudowanym maksymalna prędkość wynosi do 50 km/h dla wszystkich. Samochody osobowe i ciężarowe do 3,5 ton na autostradach mogą poruszać się 130 km/h, a na pozostałych drogach do 100 km/h. Samochody osobowe oraz dostawcze do 3,5 tony z przyczepą, a także autokary muszą trzymać się ograniczenia prędkości na autostradzie wynoszącego do 100 km/h. Pojazdy ciężarowe muszą poruszać się po autostradzie z prędkością do 80 km/h, a na pozostałych drogach do 70 km/h.

♦ Ograniczenia prędkości – Węgry: Podróżowanie po Węgrzech jest przyjemne, jeśli ma się wiedzę na temat tego, ile można jechać poza terenem zabudowanym. Okazuje się, że limit wynosi 90 km/h, a w przypadku terenu zabudowanego 50 km/h. Dopuszczalna prędkość na drodze ekspresowej to 110 km/h, a na autostradzie 130 km/h dla aut osobowych. 

♦ Czechy – ograniczenia prędkości: W Czechach ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym wynoszą 50 km/h dla wszystkich pojazdów. Samochody osobowe oraz ciężarowe do 3,5 tony podróżujące po autostradach muszą trzymać się limitu 130 km/h, na drogach ekspresowych 90 km/h, a na pozostałych 90 km/h. Pojazdy ciężarowe na każdej drodze muszą zachować maksymalną prędkość wynoszącą do 80 km/h. 

♦ Słowacja – ograniczenia prędkości: Słowacja i Czechy mają takie same limity prędkości dla samochodów osobowych oraz ciężarowych do 3,5 tony. Maksymalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, na autostradzie 130 km/h, a na pozostałych 90 km/h. W przypadku pojazdu ciężarowego maksymalna prędkość wynosi 90 km/h na każdej drodze. 

♦ Włochy – ograniczenia prędkości: Ograniczenia prędkości we Włoszech są przestrzegane głównie ze względu na to, że wiele odcinków dróg prowadzi przez malownicze rejony tego pięknego kraju. Maksymalna prędkość na drodze dla samochodu osobowego na autostradzie wynosi 130 km/h, a poza obszarem zabudowanym od 90 km/h do 110 km/h w zależności od drogi. W terenie zabudowanym każdy musi utrzymywać prędkość wynoszącą do 50 km/h. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ