Najlepsze samochody bez prawa jazdy 

Ostatnio aktualizowane: 23.09.23

 

Pojęcie samochodu bez prawa jazdy jest źle interpretowane przez wiele osób. Według przepisów nie ma aut, które można prowadzić legalnie, jeżeli nie mamy uprawnień. Oczywiście nie jest wymagane posiadanie prawa jazdy kategorii B, jednak konieczne jest zdanie egzaminu potwierdzającego znajomość przepisów oraz umiejętności prowadzenia pojazdów mechanicznych. Oprócz uprawnień konieczne jest wybranie odpowiedniego samochodu, który będzie zgodny z przepisami prawa. 

Samochód, którym można jeździć bez prawa jazdy, jedynie na dowód osobisty według prawa nie istnieje, a jeśli ktoś prowadzi auto, nie mając do tego odpowiednich uprawnień, robi to nielegalnie. Od lat panuje przekonanie, że samochodami można kierować jedynie na dowód osobisty, co jest błędem. Okazuje się, że wiele osób ma problem z prawidłową interpretacją przepisów, co bezpośrednio wiąże się z pomyłkami, które są przyczyną poważnych konsekwencji. Do prowadzenia mniejszych pojazdów wymagane jest posiadanie przez kierowcę prawa jazdy kategorii AM lub B1, B lub A. Czterokołowce można natomiast prowadzić, mając kategorię B1, B oraz A. Z czego więc wzięło się przekonanie, że auto można prowadzić bez prawa jazdy? Najprawdopodobniej z tego, że do 2013 roku bez żadnych konsekwencji można było prowadzić motorower zaraz po ukończeniu 18 roku życia. Niestety, obecnie przepisy uprawniają do tego jedynie osoby mające kategorię AM. W przypadku prowadzenia zwykłego czterokołowca konieczne jest posiadanie minimum prawa jazdy kategorii B1. 

 

Samochód bez prawa jazdy – przepisy 

Samochód bez prawa jazdy jest mylącym pojęciem, które sprawia spory problem. Według prawa pojazd określany mianem czterokołowca lekkiego ma masę własną nieprzekraczającą 350 kg i rozpędza się jedynie do 45 km/h. Czterokołowiec jest uznawany za pojazd samochodowy, który jest przeznaczony do przewozu ludzi oraz ładunku o masie własnej wynoszącej do 400 kg w przypadku pasażerów lub 500 kg dla przewozu ładunku. Przynależność pojazdu do danej grupy jest określona za pomocą homologacji europejskiej, gdzie w przypadku czterokołowca lekkiego jest oznaczona jako L6e, a dla czterokołowca jako L7e. 

Kategoria AM umożliwia osobom powyżej 14 roku życia zdobycie stosownych uprawnień. Jedynym warunkiem, jaki należy spełnić, jest 30-godzinny kurs praktyczny połączony z 10-godzinnym kursem teoretycznym. Kurs musi zostać zakończony egzaminem z pozytywnym wynikiem. Osoby, które chcą otrzymać prawo jazdy kategorii B1 muszą spełnić warunek konieczny, jakim jest ukończenie 16 roku życia. Przed uzyskaniem pozytywnego wyniku z egzaminu państwowego młodzież ubiegająca się o uprawnienia musi odbyć 30-godzinny kurs praktyczny i 30-godzinne szkolenie teoretyczne. 

 

Samochód bez prawa jazdy w Polsce

Jak już wcześniej wspomniano, o uprawnienia do prowadzenia pojazdów mogą się starać osoby, które nie ukończyły 18 roku życia. W przypadku kursów na kategorie AM i B1 należy mieć skończone 14 lub 16 lat, aby przystąpić do egzaminu państwowego. Naukę i pierwsze jazdy można odbyć nawet 3 miesiące przed urodzinami, co zdecydowanie przyspiesza cały proces. Dla młodych osób zapisanie się na kurs jest ogromną przyjemnością, ponieważ już w tak młodym wieku mogą stać się bardziej samodzielne. Nawet przemieszczanie się z niewielką prędkością 45 km/h za kierownicą lekkiego czterokołowca, sprawia, że młodzi ludzie są niezależni. Oprócz tego koszt zrobienia kursu AM jest tańszy od kategorii B. W zależności od miasta oraz ośrodka szkoleniowego ceny AM mogą wahać się od 900 do 1500 zł. W przypadku B1 koszt uzyskania uprawnień może wynieść nawet 2000 zł, czyli porównywalnie jak kategorii B. 

 

Auto bez prawa jazdy kategorii B

Decydując się na uczestnictwo w kursie przygotowującym do egzaminu państwowego na kategorię AM i B1, warto wiedzieć, w jakiej kwocie zamknie się zakup czterokołowca. Za nowy samochód bez prawa jazdy trzeba zapłacić nawet 60 000 zł. Na rynku wtórnym ceny takiego pojazdu wahają się między 8000 a 20 000 zł. Kupując czterokołowca, trzeba wiedzieć, że tak samo, jak w przypadku samochodu osobowego podlega on rejestracji w wydziale komunikacji oraz wykupieniu polisy ubezpieczeniowej. Bez znaczenia jest rozmiar oraz cena, ponieważ kwota za ubezpieczenie OC będzie pełnowartościowa i także podlega zwyżkom i zniżkom. Dla młodych kierowców ceny za polisy będą wysokie, ponieważ większość firm ubezpieczeniowych wprowadza zwyżkę za wiek obowiązującą do 26 lub 28 roku życia. Dobrym rozwiązaniem, które umożliwia niższe zapłacenie składki, jest zarejestrowanie pojazdu na dwie osoby. W takiej sytuacji najlepiej, aby właścicielem był rodzic mający komplet zniżek, a współwłaścicielem osoba dopiero rozpoczynająca ich zbieranie. W ten sposób młoda osoba w wieku 18 lat będzie miała odpowiednio długi staż, który przyda się podczas samodzielnej rejestracji samochodu osobowego lub motocykla.  

Jaki samochód bez prawa jazdy wybrać? 

Wiadomo już, że do jazdy samochodem po ulicach niezbędne są uprawnienia, czyli kategoria AM (motorowery oraz mikrosamochody) lub B1 (czterokołowce lekkie). Najpopularniejsze znane marki pojazdów tego typu to: Aixam, Microcar, Piaggio, Casalini, Ligier, a także Bellier.  

 

Mały samochód bez prawa jazdy – Aixam 

Aixam City Premium to samochód, który z powodzeniem sprawdzi się jako pierwsze auto dla osoby posiadającej prawo jazdy kategorii AM. Niewielki pojazd jest wyposażony w silnik Diesla o pojemności skokowej 479 cm³. Jednostka jest umieszczona poprzecznie z przodu, a 2-rzędowy pionowy układ jest chłodzony cieczą. Maksymalny moment obrotowy silnika wynosi 21 Nm przy 2500 obr/min, a maksymalne obroty jednostki napędowej 3200 obr/min. Moc maksymalna generowana przez silnik wynosi 6 KW (8,15 KM przy 3200 obr/min). Ranking akumulatorów wskazuje, że model przeznaczony do Aixam City Premium o pojemności 44 Ah można z łatwością kupić. Oprócz tego auto jest wyposażone w bezawaryjną, bezstopniową skrzynię automatyczną gdzie kierowca ma do wyboru bieg wsteczny, jałowy oraz jeden do przodu. Dwuobwodowy układ hamulcowy z hamulcami tarczowymi o średnicy 220 mm przód oraz 160 mm tył pozwala na szybkie zatrzymanie pojazdu w awaryjnej sytuacji. Dwuosobowe auto ma bagażnik o pojemności 700 litrów oraz wymiary wynoszące: 2,7 m długości, 1,5 m szerokości oraz rozstaw osi 1,7 m. Masa własna pojazdu wynosi 425 kg, a dopuszczalna masa całkowita 675 kg. Prędkość maksymalna samochodu to według przepisów 45 km/h. Na 100 km auto zużywa 3,1 litrów oleju napędowego, a jeden zbiornik o pojemności 16 litrów wystarcza na pokonanie 500 km. 

 

Microcar bez prawa jazdy 

Mikrosamochody bez prawa jazdy kategorii B takie jak Microcar są coraz bardziej popularne. W ofercie producenta można wybierać między różnymi modelami przeznaczonymi dla młodych kierowców. Wśród najchętniej wybieranych Microcarów są: Due 6 Plus, Due 6 Premium Ice, MGO 6 Plus, a także MGO 6 X Ice. Samochody różnią się między sobą wyposażeniem, jednak dane techniczne są do siebie bardzo zbliżone. Microcar jak na mini samochód ma kompaktowe wymiary, które wynoszą 2871 mm długości, 1500 mm szerokości oraz 1497 mm wysokości. Podwozie ma dodatkowe wzmocnienie strukturalne, a drzwi orurowanie, które chroni kierowcę i pasażera w razie zderzenia bocznego. Pojemność silnika wynosi 498 cm³, a moc maksymalna 6 KW przy 3000 obr/min. Prędkość maksymalna, z jaką pojazd może poruszać się po drodze, wynosi 45 km/h. Dużym ułatwieniem w przypadku mini samochodów jest automatyczna skrzynia CVT, która reguluje pracę jednostki Diesla zużywającej 3,5 litra na 100 km. 

Piaggio: Piaggio Ape to jedyne, dostępne połączenie mikrosamochodu i pick-upa, które pojawiło się na rynku już w 1948 roku we Włoszech. Pomysłodawcą tego projektu był twórca legendarnego skutera Vespa, będącego bazą do stworzenia prototypu. Po sukcesie modelu Ape powstało kilka różnych wersji silnikowych oraz nadwoziowych, co pozwala dopasować pojazd do potrzeb użytkownika. Dostępne są modele takie jak: P50, TM P50, Pianale, Web, Cross, Van oraz Cross Country. Silnik dostępny dla mini samochodów ma pojemność wynoszącą 49 cm³ oraz moc 2,5 KM. Masa własna pojazdu wynosi 220 kg, a DMC ponad pół tony. Piaggio Ape rozwija prędkość do 38 km/h, jednak mimo niewielkiej mocy nie brakuje mu siły, aby pokonywać wzniesienia.  

Casalini: Produkowany we Włoszech Casalini M20 wyróżnia się sportowym designem oraz bogatym wyposażeniem. Model ma 16-calowe alufelgi, podwójne tytanowe tłumiki oraz zupełnie na nowo zaprojektowany silnik Kohler 550 SOHC Eco Tech. Pojazd jest wyposażony w czujniki ciśnienia w oponach, kamerę cofania, światła do jazdy dziennej LED, a także przednie i tylne czujniki parkowania. Bagażnik o pojemności 910 litrów pozwala bez problemów przewozić większy ładunek, co jest bardzo wygodne. Szkielet M20 jest wykonany z trwałych materiałów kompozytowych wyróżniających się wysoką sztywnością zapewniającą optymalną ochronę w trakcie wypadku. Model jest wyposażony w silnik o pojemności 480 cm³ i mocy 6 kW przy 3200 obr/min. Automatyczna skrzynia CVT umożliwia rozpędzenie auta do prędkości 45 km/h. Silnik Diesla jest ekonomiczny i zużywa 3,7 litra paliwa na 100 km. 

 

Samochód bez prawa jazdy – Ligier

Ligier, podobnie jak pozostałe mikrosamochody ma kompaktowe wymiary oraz charakterystyczny design nawiązujący do sportowych hatchbacków. Pojazd jest dostępny w 6 różnych wersjach takich jak: JS50 CHICK, JS50 CLUB, JS50 SPORT YOUNG, JS50 ULTIMATE, JS50 ULTIMATE ICE, a także JS50 CHIC ELEGANCE ICE. Cztery pierwsze wersje są dostępne z silnikami Diesla o pojemności 498 cm³ oraz mocą 6 KW. Modele JS50 ULTIMATE ICE i JS50 CHIC ELEGANCE ICE również mają moc 6 KW, jednak pojemność jednostki napędowej jest niższa i wynosi 478 cm³. Na wyposażeniu w zależności od wersji są: Klimatyzacja, system PARK ASSIST, centralny zamek, elektryczne szyby, radio, kamera cofania, światła LED, alufelgi w rozmiarze 15 lub 16 cali, a także za dopłatą poduszka powietrzna kierowcy. 

Mini auto bez prawa jazdy – Bellier 

Bellier Vario to jeden z popularniejszych mikrosamochodów przypominającym Renault Clio. Model Vario wyprodukowano w 2004 roku, co widać po sylwetce pojazdu. Samochód bez prawa jazdy 4-osobowy ma 3 drzwi oraz masę własną wynoszącą 390 kg. Długość Belliera Vario wynosi 2940 mm, szerokość 1360 mm, a wysokość 1450 mm. Dwusuwowy, benzynowy silnik chłodzony cieczą ma moc 5 lub 7 KW. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ