Co lepsze – Diesel czy benzyna? 

Ostatnio aktualizowane: 30.11.23

 

Odwieczny pojedynek pomiędzy samochodami z silnikiem wysokoprężnym a benzynowym jest problematyczny do rozstrzygnięcia. Szczególnie w obecnych czasach, kiedy coraz więcej samochodów jest zasilanych prądem, co dodatkowo zwiększa konkurencję na rynku motoryzacyjnym. Prawda jest jednak taka, że obie klasyczne jednostki napędowe mają tylu samo wrogów, co wielbicieli. Warto jednak wiedzieć, jakie są podstawowe różnice, a także wady i zalety motoru Diesla oraz zwykłej benzyny. 

 

Wiele osób zastanawia się, jak będą wyglądały samochody za 50 czy 100 lat. Obserwując trendy panujące od kilku lat, można zauważyć, że wszystkie koncerny motoryzacyjne coraz śmielej stawiają na napęd elektryczny, wodorowy lub hybrydowy. Czy oznacza to, że za kilkanaście lat będzie trzeba pożegnać się z konwencjonalnymi motorami? Pojawiają się coraz to większe obawy, że tak, jednak producenci nadal walczą i modernizują jednostki napędowe, aby były w stanie sprostać ostrym wymaganiom dotyczącym emisji spalin. Nowe silniki są coraz bardziej doskonałe, a co najważniejsze mają przewagę nad napędem elektrycznym, biorąc pod uwagę niezawodność przez tysiące kilometrów oraz koszt produkcji, co daje zielone światło dla napędu konwencjonalnego. 

 

Silnik benzynowy czy Diesel? 

Kierowcy, którzy zastanawiają się, co jest lepsze Diesel czy benzyna, powinni przede wszystkim zastanowić się, gdzie dany pojazd będzie użytkowany. Jest to jedno z pierwszych kryteriów, które decyduje o tym, czy kupić jednostkę wysokoprężną, czy benzynową. W następnej kolejności należy wziąć pod uwagę dostępność danego modelu samochodu z konkretną jednostką, koszty serwisowania, najczęściej pojawiające się usterki dla konkretnego motoru, a także właściwości jezdne.  

Dostępność modelu z wybranym silnikiem: Często o wyborze konkretnej jednostki napędowej decyduje dostępność w przypadku konkretnego samochodu. Jeśli konsument chce kupić dane auto i nie ma możliwości wyboru, to wówczas musi zdecydować się na zaakceptowanie dostępnego rozwiązania. W skrajnych przypadkach nie ma wyboru między dwoma motorami. Dla przykładu miejski Volkswagen Up jest oferowany wyłącznie z silnikiem benzynowym, a Opel Movano tylko z motorem Diesla. Jedyny plus, jaki można w tym zauważyć to właściwe podejście producentów. Samochody miejskie i kompaktowe są oferowane z silnikami benzynowymi, ponieważ lepiej radzą sobie na krótkich odcinkach. Duże auta dostawcze czy SUV-y otrzymują motory wysokoprężne, ponieważ nadają się do tego typu pojazdów. 

Diesel droższy od benzyny: W większości przypadków, pierwszym elementem decydującym o wyborze danego silnika jest cena. Koszt nabycia auta ma bezpośredni wpływ na wybór konsumenta, co wydaje się całkowicie naturalne. Mając do wyboru dwie takie same wersje wyposażenia, oczywiste jest to, że wyższy będzie koszt samochodu z silnikiem wysokoprężnym. Jest to związane z tym, że auta z jednostką napędową Diesla nie tracą aż tyle na wartości, co benzyna. Oczywiście wpływ na cenę przy sprzedaży po kilku latach użytkowania ma wiele innych czynników, jednak mimo wszystko motor wysokoprężny od zawsze utrzymywał wysoką cenę. Porównując koszt zakupu auta nowego, tej samej marki, z tego samego modelu oraz oferującego zbliżone wyposażenie można zaobserwować, że samochód benzynowy jest tańszy o 5-15 tysięcy złotych, co jest sporą różnicą wpływającą na koszt zakupu. 

Koszty związane z eksploatacją: Kilka lat temu samochody z silnikami Diesla były bardzo chętnie wybierane jako auta rodzinne. Swoją popularność zawdzięczają m.in. niskimi kosztom przejechania jednego kilometra oraz wytrzymałością, która pozwala pokonać 300 tysięcy kilometrów bez większych napraw. Biorąc pod uwagę to, że jednostka napędowa Diesla jest ekonomiczna, faktycznie można było odczuć, że jazda jest znacznie tańsza w porównaniu do silników benzynowych, ale 5-10 lat temu. To właśnie wtedy ceny na stacjach paliw zachęcały do zakupu auta z motorem Diesla, ponieważ różnica na jednym litrze wynosiła powyżej 20 groszy. Obecnie ceny oleju napędowego i benzyny wyrównały się, a nawet ropa bywa droższa od bezołowiowego paliwa. Różnica jest spowodowana tym, że coraz więcej ludzi uważa silniki wysokoprężne za nieekologiczne, co w obecnych czasach jest niedopuszczalne. Oczywiście są skuteczne sposoby pomagające zmniejszyć emisję trujących substancji do środowiska (w szczególności tlenków azotu), takie jak filtr DPF czy technologia AdBlue. Obecnie jednostki benzynowe są tańsze w utrzymaniu, jeśli chodzi o koszty związane z tankowaniem oraz ewentualną wymianą części ulegających szybkiemu zużyciu. Zaletą silników iskrowych jest możliwość zainstalowania gazu, który dodatkowo obniża koszt przejechanego kilometra. Oprócz tego coraz częściej auta z LPG są uznawane za ekologiczne i mają prawo wjechać do stref czystego transportu. 

Koszty serwisowania: Osoby znające się na mechanice wybierają jednostkę napędową danego producenta, bazując na opiniach oraz wiedzy na temat wad konkretnego rozwiązania. Jeśli konsument zdecyduje się na zakup pojazdu marki Honda, to doskonale wie, że benzynowy VTEC jest o wiele lepszą jednostką niż wysokoprężny motor CTDI z wtryskiem bezpośrednim Common rail. Inną kwestią jest koszt zakupu części eksploatacyjnych, które w przypadku Diesla są wyższe. Motor wysokoprężny potrzebuje znacznie lepszego oleju silnikowego niż jednostka benzynowa. Do tego należy doliczyć koszt związany z regeneracją DPF, która jest bardzo kosztowna. Z benzyną nie ma takiego problemu. 

Często występujące usterki: Właściciele samochodów z silnikami wysokoprężnymi muszą liczyć się z drogimi w naprawie usterkami, takimi jak: Pompowtryskiwacze z pompami wtryskowymi, koła dwumasowe, turbiny, kolektory ssące czy recyrkulatory spalin. Oprócz tego dochodzą jeszcze często występujące problemy w przypadku aut poruszających się głównie po mieście, czyli DPF oraz zatkana odma. Kłopotliwa może okazać się także jazda w zimie, ponieważ tankowanie paliwa bez dodatku zimowego powoduje zamarzanie i zatykanie filtra, co uniemożliwia uruchomienie samochodu. Równie problematyczne jest znalezienie usterek zarówno w przypadku silników Diesla, jak i benzynowych. Wszystkie nowsze samochody mają systemy sterowane elektronicznie, które często ulegają awarii. Do rozwiązywania takich problemów pomocnym urządzeniem jest interfejs diagnostyczny wyposażony w program umożliwiający przeprowadzenie diagnozy na różnych markach i modelach pojazdów. 

• Diesel a benzyna – różnice w jeździe: Każda osoba, która miała styczność z samochodami z silnikiem Diesla oraz jednostką benzynową wie, że zupełnie inaczej jeżdżą. Różnice są zauważalne nie tylko w parametrach i osiągach, ale także w kulturze pracy. Diesle nadal są głośniejsze i charakteryzują się specyficznym klekotem, jednak nowe jednostki napędowe mają coraz mniejszy problem z turbodziurą, która występowała w niskim zakresie obrotów. Silniki benzynowe o wiele lepiej radzą sobie z przyspieszaniem, są bardziej elastyczne i mają przyjemny dźwięk. Są także podatne na modyfikacje, co pozwala w prosty sposób zwiększyć moc o kilka koni mechanicznych. 

W pojedynku benzyna vs Diesel nie ma jednego zwycięzcy. Oba rozwiązania są dobre i gwarantują przyjemność z jazdy. Są trwałe i odporne na upływający czas, a co najważniejsze mogą być ekonomiczne. 

 

Czym się różni Diesel od benzyny?

Zastanawiając się nad zakupem samochodu z silnikiem benzynowym lub z motorem Diesla należy wiedzieć, jakie są różnice między tymi jednostkami. 

• Silnik benzynowy: Klasyczny silnik o zapłonie iskrowym to jednostka cieplna zamieniająca tę energię na mechaniczną, wykorzystująca sprężanie oraz rozprężanie czynnika termodynamicznego w celu wygenerowania siły lub momentu obrotowego. Spalanie dostarczonego ładunku w postaci mieszaniny paliwa z powietrzem występuje przez iskrę elektryczną wytworzoną przez świece zapłonowe w układzie. Paliwem stosowanym w motorach o zapłonie iskrowym są: Benzyna (bezołowiowa lub etylina), LPG, CNG, metanol, a także etanol. Odpowiednie proporcje mieszanki muszą być utrzymane zgodnie z wymaganiami określonymi dla danego motoru. Bardzo ważne jest jednak powietrze biorące udział w zapłonie. Za mała jego ilość powoduje ubogacenie mieszanki, która negatywnie wpływa na sprawność silnika. Wysoki stosunek powietrza do paliwa sprawia, że mieszanka jest zubożona, co skutkuje rozciągnięciem całego procesu spalania. Co więcej, jednostka napędowa jest zasilana przez mieszalnik gazu, gaźnik lub wtrysk paliwa. Ten ostatni wykonuje proces w następujące sposoby: Wtrysk wielopunktowy do kolektora dolotowego, wtrysk jednopunktowy do kolektora dolotowego, wtrysk bezpośredni do cylindra silnika oraz wtrysk bezpośredni do cylindra z wykorzystaniem spalania w uwarstwionej mieszance. W zależności od rodzaju motoru może być on zbudowany w układzie czterosuwowym, dwusuwowym, a także z obrotowym tłokiem – rotorem występującym w silniku Wankla. 

• Silnik Diesla: Jednostka napędowa zwana także silnikiem o zapłonie samoczynnym. Motor tak samo, jak w przypadku benzyny zmienia energię termiczną w mechaniczną, jednocześnie wykorzystując sprężanie i rozprężanie do wytworzenia momentu obrotowego za pomocą tłoków pracujących w cylindrze połączonych wałem korbowym. Paliwo dostarczone do silnika jest spalane w jego przestrzeni roboczej, gdzie ciśnienie maksymalne jest znacznie wyższe niż w motorze benzynowym. Do zapłonu paliwa nie potrzeba dodatkowej energii, ponieważ ciecz ulega samozapłonowi. Powietrze dostarczane jest do cylindra, a wtrysk paliwa następuje w momencie, gdy tłok zbliża się do górnego martwego położenia – GMP. Zasada działania motoru wysokoprężnego polega na ssaniu, sprężaniu, pracy oraz wydechu. Jednostka wysokoprężna jest zasilana olejem napędowym wyróżniającym się m.in. wysoką liczbą cetanową oraz właściwościami smarnymi wtrysków paliwa.  

mechanic working on engine repairs, close up

Diesel czy benzyna do miasta?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy lepszy będzie Diesel, czy benzyna do miasta? Logiczne jest to, że jednostka wysokoprężna nagrzewa się znacznie dłużej niż motor z zapłonem iskrowym. Oznacza to, że regularne pokonywanie krótkich tras grozi częstymi awariami związanymi z niedogrzaniem silnika Diesla. Pierwszymi objawami związanymi z tą przypadłością są m.in. duży wzrost spalania paliwa oraz słabe działanie ogrzewania. Niska temperatura ma także wpływ na gromadzenie się szkodliwego dla motoru nagaru, który ogranicza przepustowość kanałów dolotowych oraz zaworu recyrkulacji spalin przyczyniając się tym samym do samozapłonu mieszanki. Oprócz tego w silniku Diesla pojawiają się problemy z filtrem DPF, co wiąże się z kosztowną regeneracją wynoszącą do 1500 zł lub zakupem nowej części, która może kosztować 3500 zł w przypadku zamiennika. Wynika z tego, że silniki benzynowe o wiele lepiej znoszą krótkie trasy, dlatego też warto zdecydować się na to rozwiązanie.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ