Ranking 5 najlepszych olejów silnikowych 10W40 w 2024

Ostatnio aktualizowane: 17.06.24

 

Olej silnikowy 10W40 – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jak twierdzą konsumenci, dobrej jakości olej silnikowy 10W40 musi zredukować tarcie podzespołów jednostki napędowej i ułatwiać jej rozruch w niskich temperaturach. Powinien on też zmniejszać zużycie paliwa. Właśnie takie kryteria wzięliśmy pod uwagę, tworząc ranking najlepszych produktów tego typu. Nie zapomnieliśmy uwzględnić opublikowane w Internecie opinie, jak również aktualne, zakupowe trendy. Po dokładnym przeanalizowaniu zebranych informacji okazało się, że pierwsze miejsce należy do półsyntetycznego oleju Valvoline Maxlife. Jest on dostępny w opakowaniu o dużej pojemności. Wspomniany płyn jest chętnie wybierany, ponieważ doskonale oczyszcza silnik z osadów i zanieczyszczeń, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jego pracę. Co więcej, produkt ma dodatki uszlachetniające. Są one odpowiedzialne za konserwację i regenerację uszczelek. Drugie miejsce należy do Castrol Magnatec. To olej półsyntetyczny, który skutecznie chroni jednostkę napędową już po jej uruchomieniu. Powyższy płyn zapobiega zbyt szybkiemu zniszczeniu podzespołów silnika. Jeśli pomimo wielu zalet oba oleje nie spełniają Twoich oczekiwań sprawdź opisy pozostałych 3 produktów.


5 najlepszych olejów silnikowych 10W40. Opinie w 2024 roku

 

Nasz ranking olejów silnikowych 10W40 dedykujemy osobom, które po zapoznaniu się z poradnikiem nadal zastanawiają się nad zakupem odpowiedniego płynu do jednostki napędowej samochodu. Poniżej znajdują się opisy 5 produktów, które na pewno ułatwią podjęcie dobrej decyzji.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Olej silnikowy bardzo dobrze uszczelnia jednostkę napędową i zapobiega zniszczeniu podstawowych elementów jej budowy. Ze względu na obecność dodatków uszlachetniających produkt konserwuje uszczelki i zmniejsza zużycie paliwa. Możemy więc uniknąć konieczności zbyt częstego tankowania.

Wady

Olej jest dedykowany samochodom z dużym przebiegiem (powyżej 100000 km). Konsumenci narzekają, że nie nadaje się on do stosowania w nowszych i bardziej nowoczesnych autach (zarówno osobowych, jak i dostawczych).

Podsumowanie

Po wlaniu oleju do silnika możemy zauważyć, że pracuje on znacznie ciszej. To pozytywnie wpływa na komfort jazdy samochodem. Poza tym płyn można z powodzeniem stosować przez cały rok, również zimą. Zmniejsza on powstawanie szkodliwych dla jednostki napędowej osadów.

Drugi wybór

Zalety

Powyższy produkt chroni silnik już od chwili rozruchu. Tworzy on warstwę ochronną na wszystkich elementach budowy jednostki napędowej i tym samym zapobiega ich zbyt szybkiemu zużyciu. Dzięki temu możemy uniknąć poważnej i kosztownej awarii silnika.

Wady

Dla większości konsumentów jedną z największych wad oleju jest jego wysoka cena. Za opakowanie o pojemności 4 l musimy zapłacić ponad 90 zł. Wiele osób twierdzi też, że produkt nie sprawdza się w przypadku aut o dużym przebiegu.

Podsumowanie

Olej nie tylko przedłuża żywotność elementów jednostki napędowej, ale też dokładnie zbiera wszystkie zanieczyszczenia i pyłki. Poza tym płyn jest odpowiedni zarówno do silników benzynowych, jak również diesla (także tych wyposażonych w turbosprężarkę).

Rozważ też

Zalety

Olej doskonale sprawdza się nie tylko w przypadku silników benzynowych, ale i diesla. Dzięki niemu możemy wydłużyć żywotność jednostki napędowej. Wszystko przez to, że produkt neutralizuje zanieczyszczenia, a także redukuje tarcie poszczególnych elementów silnika.

Wady

Jedną z niewielu wad płynu jest to, że stosunkowo trudno wlewa się go do jednostki napędowej. Wynika to z tego, że producent nie dołączył do opakowania lejka. Bez niego możemy rozlać olej lub pobrudzić ubranie (powstałe plamy są kłopotliwe w usuwaniu).

Podsumowanie

Mimo wszystko produkt jest godny polecenia osobom, które chcą lepiej zadbać o silnik swojego auta. Płyn można bez obaw stosować zarówno latem, jak i zimą. Sprawia on, że silnik pracuje ciszej i bardziej równomiernie.

 

1. Olej silnikowy Valvoline MaxLife 10w40 5L

 

Prezentujemy Valvoline Maxlife, czyli olej przeznaczony do silników samochodów z przebiegiem powyżej 100 tysięcy km. Jego podstawowymi zadaniami są smarowanie  oraz uszczelnianie jednostki napędowej jednocześnie przedłużjąc jej żywotności. W płynie znajdują się dodatki uszlachetniające, które regenerują i konserwują uszczelki, a także zapobiegają wyciekom oraz zbyt szybkiemu zużyciu oleju.

Produkt wykazuje odporność na utlenianie i zmniejsza powstawanie osadów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na kondycję i pracę silnika. Dodatkowym atutem przedstawionego płynu jest to, że ułatwia on rozruch jednostki napędowej w niskich temperaturach. Oznacza to, że można z powodzeniem stosować go również zimą.

Konsumenci twierdzą, że jest to dobrej jakości olej, który skutecznie spowalnia proces starzenia się silnika. To produkt półsyntetyczny. Dzięki niemu auto pracuje ciszej. Płyn jest dostępny w butelce o pojemności 5 l. Idealnie nadaje się on do starszych samochodów z dużym przebiegiem (zwłaszcza osobowych).

Valvoline Maxlife to półsyntetyczny olej silnikowy. Jest on dostępny w butelce o pojemności 5 l. To dobry wybór do aut z jednostką napędową o większym przebiegu.

 

Zalety

Nie tylko do aut osobowych: Po olej może sięgnąć każdy kierowca, nie tylko samochodu osobowego, ale też dostawczego, vana czy lekkiego auta ciężarowego.

Zmniejsza powstawanie osadów w silniku: Produkt pozwala na ograniczenie ilości osadów powstających w silniku. Jest to możliwe z uwagi na specjalne substancje w składzie.

Ułatwia rozruch zimą: Płyn gwarantuje łatwiejszy rozruch auta zimą, a także optymalne smarowanie zaraz po uruchomieniu jednostki napędowej.

Zmniejsza zużycie silnika: Olej zmniejsza zużycie silnika, co oznacza, że możemy uniknąć jego poważnej awarii i konieczności naprawy (co zwykle okazuje się dużym wydatkiem).

Minimalizuje ryzyko wycieku z silnika: W składzie oleju są substancje, które zmiękczają stare uszczelki. To sprawia, że ryzyko wycieku płynu z jednostki napędowej jest zmniejszone do minimum.

 

Wady

Trzeba poczekać na efekty: Po wlaniu oleju do silnika trzeba trochę poczekać, zanim zauważymy efekty (takie jak wyciszona i równomierna praca jednostki napędowej).

 

 

 

 

2. Olej Castrol Magnatec A3/B4 10W40 4 L

 

Castrol Magnatec to półsyntetyczny olej, który został wzbogacony o formułę „inteligentnych molekuł”. Przez to produkt chroni i oczyszcza silnik już od chwili jego rozruchu. Płyn jest dedykowany nowoczesnym silnikom benzynowym i diesla wyposażonym w turbosprężarkę lub intercooler.

Przedstawiony olej przywiera do wewnętrznych elementów jednostki napędowej i tworzy w ten sposób dodatkową warstwę ochronną. To sprawia, że części zużywają się znacznie wolniej, a silnik pracuje cicho i równomiernie, niezależnie od warunków atmosferycznych. Produkt można stosować jako zamiennik olejów spełniających normy: SJ, API SH, SL i SM. Jest on dostępny w opakowaniach o pojemności: 1 l, 4 l, 5 l lub 60 l.

Po zapoznaniu się z opublikowanymi w Internecie opiniami można wywnioskować, że jedną z najbardziej istotnych zalet płynu Castrol Magnatec jest skuteczność działania. Produkt zmniejsza zużycie paliwa i przedłuża żywotność poszczególnych elementów silnika. Co więcej, dokładnie zbiera on kurz i pyłki znajdujące się w jednostce napędowej, w efekcie czego możemy uniknąć jej awarii.

Olej Castrol Magnatec jest dostępny w 4 l opakowaniu. To płyn przeznaczony dla nowoczesnych silników benzynowych, jak i wysokoprężnych z intercoolerem oraz turbosprężarką.

 

Zalety

Inteligentne Molekuły w składzie: Skład oleju party jest na Inteligentnych Molekułach. Przylegają one do jednostki napędowej auta, nawet gdy nie jest uruchomiona, a tym samym zapewniają jej stałą ochronę przed zużyciem.

Poręczna butelka: Mimo że płyn jest dostępny w butelce o dużej pojemności, nalewanie go do silnika nie jest trudne. Opakowanie jest poręczne, dlatego można uniknąć rozlania oleju.

Zmniejsza zużycie paliwa: Test olejów silnikowych 10W40 pokazał, że po kilku miesiącach od wlania płynu do jednostki napędowej wyraźnie zmniejszyło się zużycie paliwa.

Silnik ciszej pracuje: Za sprawą produktu można pozbyć się problemu zbyt głośno pracującego silnika. Wszystko ze względu na to, że płyn zmniejsza tarcie wewnętrznych elementów budowy jednostki napędowej.

 

Wady

Za mała pojemność butelki: Czasami zdarza się, że 4 l opakowanie nie wystarcza, aby wymienić olej.

 

 

 

 

3. Olej Silnikowy 10w40 4l Mobil Super 2000 X1

 

Produkt Mobil Super 2000 X1 to półsyntetyczny olej zalecany do stosowania w silnikach benzynowych i diesla (zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych, bez filtrów cząstek stałych). Płyn jest dedykowany również autom używanym do jazdy w bardzo trudnych warunkach.

Olej Mobil Super 2000 X1 gwarantuje ochronę jednostki napędowej przed zużyciem. Pozwala on także dokładnie oczyścić wnętrze silnika z pyłków i innych zanieczyszczeń, które zakłócają jego prawidłową pracę. Produkt można z powodzeniem stosować zarówno latem, jak i zimą. Wykazuje on bardzo dobre właściwości ochronne nie tylko w wysokich, ale też niskich temperaturach.

Konsumenci chętnie wydają opinie o olejach silnikowych wspomnianego producenta. Publikowane komentarze zawierają wiele pochlebnych słów. Również produkt Mobil Super 2000 X1 cieszy się bardzo dużą popularnością. Wynika to głównie ze skuteczności działania. Płyn spowalnia zużycie poszczególnych elementów jednostki napędowej, a ponadto redukuje ich tarcie. Wiele osób zauważyło, że silnik po wlaniu opisanego wyżej oleju pracuje równomiernie i znacznie ciszej niż zwykle.

Płyn Mobil Super 2000 X1 nadaje się do silników benzynowych oraz Diesla. To produkt dostępny w opakowaniu o pojemności 4 l.

 

Zalety

Idealny do starszych aut: Nie każdy olej jest przeznaczony do starszych aut z dużym przebiegiem, ale ten można bez obaw wlać do jednostki napędowej auta, które przejechało już wiele kilometrów. Płyn redukuje tarcie między elementami budowy silnika i zwiększa jego trwałość.

Nadaje się do miejskich samochodów: Produkt jest odpowiedni dla posiadaczy miejskich aut, które służą głównie do dojazdu do pracy czy na zakupy. Olej zmniejsza zużycie paliwa.

Zapewnia ochronę w każdych warunkach: Płyn zapewnia dobrą ochronę silnika w każdych warunkach – zarówno w niskiej, jak i wysokiej temperaturze. Co więcej, zimą może on ułatwiać szybki rozruch pojazdu.

 

Wady

Nie przedłuża trwałości podzespołów: Są kierowcy, którzy twierdzą, że olej nie przedłuża trwałości podzespołów silnika, przez co są bardziej awaryjne.

 

 

 

 

4. Olej Silnikowy 10w40 4l Elf Evolution 700 Sti

 

Płyn Elf Evolution 700 STI to produkt półsyntetyczny. Jest on przeznaczony do stosowania w benzynowych, a także wysokoprężnych silnikach (wolnossących, wielozaworowych i turboładowalnych). Olej doskonale sprawdza się zarówno w przypadku aut osobowych, jak też dostawczych (wykorzystywanych nie tylko do jazdy miejskiej, ale i w bardzo trudnych oraz wymagających warunkach).

Produkt zachowuje dobrą płynność nawet w niskich temperaturach, w efekcie czego zapewnia on szybki rozruch silnika i osiągnięcie optymalnej temperatury pracy w bardzo krótkim czasie. Co więcej, prezentowany olej skutecznie zmniejsza hałas generowany przez rozrząd (w przypadku jednostek napędowych z hydraulicznym sterowaniem zaworów). Płyn jest dostępny w opakowaniu o pojemności 4 l.

Jak przekonują konsumenci, produkt ma kilka istotnych zalet. Jedną z nich jest przedłużenie żywotności podzespołów silnika. Ponieważ olej zmniejsza tarcie poszczególnych elementów budowy jednostki napędowej, nie zużywają się one za szybko.

Elf Evolution 700 STI to olej do nowoczesnych silników benzynowych, jak i wysokoprężnych (wielozaworowych, turboładowanych i wolnossących). Pojemność opakowania płynu wynosi 4 l.

 

Zalety

Odporność na ścinanie polimerów: Cechą wyróżniającą olej jest odporność na ścinanie polimerów, czyli długich łańcuchów cząsteczek, które są odpowiedzialne za właściwą lepkość płynu. To oznacza, że produkt zapewnia stabilność wskaźnika lepkości podczas pracy silnika.

Także do samochodów dostawczych: Olej można wlać do silnika auta osobowego, a także dostawczego. To dobry wybór do pojazdów poruszających się po mieście, jak i autostradach.

Stabilność cieplna: To płyn o wysokiej stabilności cieplnej, który dodatkowo nie jest podatny na utlenianie i ma dobre właściwości myjąco-dyspergujące. Zmniejsza to ilość osadu powstającego w jednostce napędowej.

 

Wady

Nie redukuje tarcia: Niewielka grupa konsumentów twierdzi, że olej nie redukuje tarcia w silniku.

Mało poręczne opakowanie: Opakowanie produktu nie jest zbyt poręczne, dlatego przy nalewaniu płynu do silnika musimy zachować ostrożność, aby go przypadkowo nie rozlać.

 

 

 

 

5. Olej Silnikowy 10w40 4l Lotos Semisynthetic

 

Półsyntetyczny produkt Lotos Semisyntetic jest przeznaczony do stosowania w silnikach benzynowych i wysokoprężnych (zarówno z turbodoładowaniem, jak i bez niego). Jest on dedykowany nie tylko samochodom osobowym, ale również dostawczym. Co ważne, olej można bez obaw wlać również do jednostki napędowej auta napędzanego LPG.

Lotos Semisyntetic to płyn wielosezonowy, który skutecznie zmniejsza zużycie paliwa. Jest on dostępny w opakowaniu o pojemności 4 l. Ze względu na to, że produkt redukuje tarcie podzespołów silnika możemy znacząco wydłużyć ich żywotność i wyeliminować ryzyko awarii jednostki napędowej (konieczność jej naprawy często okazuje się drogim wydatkiem).

Jak wynika z opinii konsumentów, jest to dobry i tani olej silnikowy 10W40. Jest on bardzo skuteczny i dobrze sprawdza się nie tylko latem, ale i zimą. Produkt oczyszcza silnik z zanieczyszczeń, a ponadto zmniejsza zużycie paliwa. To sprawia, że nie musimy tankować tak często, jak dotychczas (możemy więc sporo zaoszczędzić).

Produkt Lotos Semisyntetic to dobry olej silnikowy 10W40 do 50 zł, który jest dostępny w 4 l oraz 1 l opakowaniach. Jest on przeznaczony do silników benzynowych oraz wysokoprężnych, z – lub bez turbodoładowania.

 

Zalety

Gwarantuje szybki rozruch silnika zimą: Za sprawą oleju nie musimy się martwić, czy w mroźny poranek uda nam się szybko uruchomić silnik auta. To płyn gwarantujący łatwy rozruch w niskiej temperaturze, sięgającej do -25 st. C.

Odpowiedni do aut z katalizatorem: Po produkt mogą sięgnąć kierowcy jeżdżący autami wyposażonymi w katalityczny dopalacz spalin. Olej zapewnia jego bezpieczną pracę.

 

Wady

Szybko się nagrzewa: Przy długotrwałej jeździe z dużą prędkością olej nadmiernie się nagrzewa, co czuć nawet po dotknięciu bagnetu przy silniku.

Zwiększa spalanie paliwa: Wielu kierowców zauważyło, że płyn przyczynia się do zwiększonego zużycia paliwa.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki olej silnikowy 10W40 kupić?

 

Dobrej jakości olej może przedłużyć żywotność silnika samochodu i wyeliminować ryzyko poważnej awarii. Wiele osób nie wie jednak, czym należy się kierować, robiąc zakupy. Często podstawowym powodem trudności w wyborze takiego produktu okazuje się różnorodność oferty sklepów motoryzacyjnych. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jaki olej silnikowy 10W40 wybrać.

Dlaczego dobór odpowiedniego płynu do silnika jest tak ważny?

Olej silnikowy pełni niezwykle istotną rolę. To właśnie on odpowiada za odprowadzanie ciepła powstającego w układzie korbowym jednostki napędowej, a także na ściankach tłoków i głowicy. Ponadto taki produkt zapewnia odpowiednie smarowanie części trących silnika.

Dobrej jakości olej zapobiega odkładaniu się we wnętrzu zbiornika produktów spalania. Warto jednak pamiętać o tym, że w trakcie eksploatacji właściwości tego płynu pogarszają się, dlatego trzeba go regularnie wymieniać. Inaczej nasze auto po pewnym czasie będzie wymagało wizyty u mechanika. Ciągła jazda ze zużytym olejem może mieć poważne w skutkach konsekwencje. Do nich należy m.in.:

Zatkanie się smoka olejowego – gdy przy braku regularnej wymiany płynu silnikowego na dnie miski olejowej powstanie gęsta maź może dojść do zanieczyszczenia układu tłoczenia. To z kolei spowoduje obrócenie się panewek korbowodowych i w ostateczności zatarcie się silnika;

Uszkodzenie turbosprężarki – zużyty olej często jest powodem uszkodzenia wirnika. Wówczas w tym elemencie wytarciu ulegają łożyska oraz bieżnia wałka turbosprężarki. Kiedy powstaną na nich głębokie rysy może dojść do zniszczenia całej obudowy turbiny, a nawet jej zatarcia;

Uszkodzenie najważniejszych elementów silnika – niewymieniony po odpowiednim czasie olej zwykle traci swoją lepkość, co przyczynia się do zerwania tzw. filmu olejowego (znajduje się on pomiędzy cylindrem a tłokiem). Brak smarowania jednostki napędowej lub pogorszenie się stanu technicznego sprawia, że temperatura poszczególnych elementów budowy silnika wzrasta. To z kolei powoduje stopienie się połączonych ze sobą części.

 

Rodzaje olejów silnikowych

Wiele osób zastanawia się, jaki olej silnikowy 10W40 jest najlepszy. O tym w dużej mierze decyduje rodzaj płynu i jego właściwości. Wyróżniamy produkty syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne.

Oleje syntetyczne znajdują zastosowanie głównie w przypadku samochodów nowych lub takich, które nie mają dużego przebiegu. To, co je wyróżnia, to odporność na działanie wysokich temperatur. Takie produkty mogą również zmniejszać zużycie paliwa. Ich konsystencja jest stosunkowo rzadka, co zapewnia dotarcie do wszystkich szczelin, a tym samym lepsze smarowanie silnika.

Płyny półsyntetyczne są przeznaczone do kilkuletnich aut z dużym przebiegiem. W porównaniu do produktów syntetycznych, mają one gęstszą konsystencję. Dlatego tego rodzaju produkty świetnie sprawdzają się nie tylko do chłodzenia i smarowania silnika, ale również jego uszczelnienia.

Z kolei oleje mineralne stosuje się w samochodach o bardzo dużym przebiegu, które mają kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Takie płyny dobrze sprawdzają się w sytuacji, gdy jednostka napędowa jest już nadmiernie wyeksploatowana.  

Produkty syntetyczne są polecane do silników diesla. Do jednostki napędzanej benzyną lepiej nadaje się olej półsyntetyczny. Wiele jednak zależy od tego, jaki rodzaj płynu był zastosowany wcześniej (przez nas lub poprzedniego właściciela auta). Pamiętajmy, że płyny półsyntetyczne możemy zastąpić wyłącznie produktami mineralnymi. Z kolei syntetyki dobrze zastępują zarówno oleje półsyntetyczne, jak i mineralne.

 

Pojemność

Dostępne w sklepach płyny do silnika mają różną pojemność, od 1 l do ok. 10 l. Choć większe opakowanie produktu jest droższe, często jego zakup okazuje się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Wszystko przez to, że w takim przypadku olej wystarcza na dłuższy czas, nawet gdy będziemy często go dolewać do jednostki napędowej.

Jak wymienić olej w silniku?

Zużyty olej w silniku możemy z powodzeniem wymienić samodzielnie. Zazwyczaj producenci samochodów zalecają, by robić to po przejechaniu 20 000 km (maksymalnie 30 000 km). Niemniej jednak, profesjonalni mechanicy przekonują, że płyn w jednostce napędowej powinniśmy wymieniać częściej, nawet po przejechaniu 10 000 km.

Aby pozbyć się zużytego oleju, należy ustawić duży pojemnik tuż pod miską olejową (w okolicy śruby spustowej) i odkręcić korek. Kolejny krok to odkręcenie filtra oleju, razem z uszczelką (powinniśmy ją wymienić na nową). Miejsce mocowania tego elementu trzeba dokładnie oczyścić. Po wyczyszczeniu filtra i wkręceniu śruby, możemy przejść do wlania nowego płynu do silnika. Po wlaniu oleju warto odczekać kilka minut, aż olej zostanie rozprowadzony po całej jednostce napędowej.

Później wystarczy sprawdzić na bagnecie, ile dokładnie płynu znajduje się w silniku (jeśli będzie go za mało, należy uzupełnić jego brak) i odpalić samochód. Pozwólmy chwilę popracować jednostce napędowej na wolnych obrotach (najlepiej przez kilka lub kilkanaście minut).

 

Oleje silnikowe 10W40 w dobrych cenach

Oleje silnikowe 10W40 kosztują przeciętnie od 10 zł do ok. 20 zł (za opakowania o pojemności od 1 l do 2 l). Płyny dostępne w butelkach o większej pojemności są nieco droższe i kosztują ok. 60 zł.  Za produkty bardziej renomowanych producentów musimy zapłacić ponad 80 zł. Zwykle jednak okazują się one bardziej skuteczne niż tańsze oleje.

 

 

Dodaj komentarz

4 KOMENTARZ

Jerzy

November 9, 2022 at 10:05 am

Ja w sx4 używam Elf 10W 40 , jak narazie nie narzekam , zobaczymy w zimie…

Odpowiadać
Świat motoryzacji

November 15, 2022 at 12:02 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół ŚwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać
Artur

October 8, 2020 at 3:48 pm

Mi się sprawdził Hyundai XTeer. Pierwszy olej jaki mam którego silnik nie spala podczas jazdy. Auto lepiej chodzi, mniejsze zużycie paliwa

Odpowiadać
Świat motoryzacji

October 31, 2020 at 2:10 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół ŚwiatMotoryzacji.pl

Odpowiadać