Ranking 5 najlepszych olejów silnikowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 18.07.24

 

Olej silnikowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Każdy samochód potrzebuje sprawdzonego oleju silnikowego. To dzięki niemu pojazd może sprawnie pracować przez wiele lat. Po analizie wielu opinii specjalistów, doszliśmy do wniosku, że najlepszym preparatem na rynku jest Castrol Edge 5W30. Produkt ten bardzo dobrze sprawdza się w nowoczesnych silnikach samochodów znanych marek, do których zaliczamy BMW i Mercedes-Benz. Użytkowanie tego modelu przynosi liczne korzyści dla silnika, gdyż płyn wydłuża jego żywotność, a także lepiej konserwuje wewnętrzne mechanizmy. Producent zapewnia, że prezentowany olej jest bezpieczny dla środowiska. Innym chętnie kupowanym przez użytkowników aut olejem jest Valvoline Maxlife 10W40. Olej ten dedykowany jest dla aut, których przebieg jest większy niż 100000 km. Producent zadbał by, model sprawdzał się zarówno w samochodach osobowych, jak również niewielkich pojazdach dostawczych.


5 najlepszych olejów silnikowych. Opinie w 2024 roku

 

Aby pojazd mógł dobrze pracować przez długie lata, trzeba o niego dbać i zapewnić odpowiedni olej. Używając słabej jakości produktów, powodujemy szybsze zużywanie silnika, a za tym idzie jego większa awaryjność. Ponadto każdy sprzęt powinien mieć zapewnione komponenty dostosowane do swoich potrzeb. Nasz ranking olejów silnikowych zawiera najciekawsze produkty, na które warto zwrócić uwagę. Mając na uwadze fakt, że każdy samochód ma inne potrzeby, wybraliśmy 5 zupełnie różnych mieszanek.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Olej zapewnia małą emisję spalin, co korzystnie wpływa na środowisko i nie zanieczyszcza go zbyt mocno. Zastosowana w produkcie technologia przeciwzużyciowa zwiększa trwałość układów katalicznych i minimalizuje ryzyko ich uszkodzenia. Jest to olej wielosezonowy.

Wady

Niektórzy konsumenci zaznaczają, że produkt jest mało wydajny.

Podsumowanie

Prezentowany olej silnikowy uważany jest za jedną z lepszych propozycji dostępnych obecnie na rynku. Jego pojemność wynosi 5 l. Produkt może być mieszany z innymi olejami, które spełniają normy określone przez producenta.

Drugi wybór

Zalety

Produkt sprawdzi się na sezon letni, jak i zimowy. Jego lepkość to 10W - 40. Zawarte w oleju składniki regenerują silnik i zapewniają mu odpowiednią ochronę. Produkt wzmacnia uszczelki, dlatego nie trzeba się martwić o ich przeciekanie.

Wady

Minusem oleju jest jego niska wydajność. W rezultacie, aby dobrze zadbać o swój samochód musimy często kupować nowe opakowanie. Niektórzy zauważają także, że nakrętka jest słabo wykonana i ciężko się ją odkręca.

Podsumowanie

Olej skutecznie czyści powstały w silniku osad i zapobiega jego powstawaniu. Opakowanie posiada wygodny uchwyt, dlatego nalewanie produktu jest niezwykle proste. Produkt wzmacnia silnik i sprawia, że ten bez problemu uruchamia się nawet w czasie wysokich mrozów.

Rozważ też

Zalety

Jest to olej całoroczny. Jego lepkość to 5W - 40. Produkt ma szerokie zastosowanie. Sprawdzi się w silnikach diesla i benzynowych. Zawarte w oleju składniki przeciwdziałają utlenianiu. Stanowią odpowiednią ochronę dla silnika i sprawiają, że ten ciszej pracuje.

Wady

Pojemnik jest niskiej jakości. Zdarza się, że umieszczony w nim olej przecieka, co naraża konsumentów na straty. Niektórzy kierowcy zauważyli, że produkt jest mało wydajny.

Podsumowanie

Produkt cieszy się popularnością wśród konsumentów. Jest dostępny w atrakcyjnej cenie. Dobrze zabezpiecza silnik i podnosi jego efektywność. Jest to olej syntetyczny, Sprawdzi się przy silnikach, w których rzadko trzeba wymieniać olej.

 

1. Olej silnikowy Castrol Edge Titanium FST LL 5W/30 5L

 

Na pierwszym miejscu znalazł się olej silnikowy Castrol Edge Titanium 5W30. Jest to produkt, który najlepiej sprawdzi się w nowoczesnych silnikach takich producentów, jak: Audi, Volkswagen, BMW czy Mercedens-Benz. Oprócz tego w takich, które mają wydłużony przebieg między wymianami oleju.

Może być on używany w starszych modelach VW, gdyż spełnia normy takich aut. Olej ten zapewnia niską emisję spalin, przez co jest bezpieczny dla środowiska, a także zapewnia dużą czystość silnika. Do jego produkcji wykorzystana została nowoczesna technologia przeciwzużyciowa, która pozwala na zachowanie trwałości układów katalitycznych przez długi czas.

Produkt może być mieszany z innymi olejami, które spełniają normy: API SH, SJ, SL i SM. Jego lepkość wynosi 5W-30, to znaczy, że jest on wielosezonowy i chroni silnik przed zużyciem o każdej porze roku.

Zapewnia poprawne działanie pojazdu w niskich i wysokich temperaturach. Ten najlepszy olej silnikowy jest doceniany za stosunek jakości do ceny.

Olej Castrol Edge 5W30 to produkt dedykowany do nowoczesnych aut takich marek, jak BMW czy Mercedes-Benz. Produkt sprzedawany jest w 5 litrowym opakowaniu.

 

Zalety

Wydajność: Aby zapewnić sobie wydajną pracę silnika wcale nie musimy używać dużej ilości tego preparatu. Mechanicy zapewniają, że jedno opakowanie o pojemności 5 l wystarczy na rok lub nawet dłużej. Duża ochrona wewnętrznych mechanizmów sprawia, że nie musimy go często wymieniać.

Bezpieczeństwo: Olej poprawia stan układu wydechowego, a do tego uszczelnia cylindry. Dodatkowo ochrania wewnętrzne mechanizmy, które narażone są na awarię, gdy poruszamy się po nierównych drogach. Co więcej, preparat może być użytkowany w wielu typach samochodów, zarówno nowych, jak i starych autach.

Technologia przeciwzużyciowa: Wszystkie układy zostają pokryte ochronną warstwą, która zapobiega awariom i ścieraniu się elementów. Sprawia to, że wewnętrzne mechanizmy katalityczne są znacznie trwalsze i mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Emisja spalin: Produkt gwarantuje zmniejszoną emisję spalin. Sprawia to, że mniej zanieczyszczeń dostaje się do atmosfery, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Olej gwarantuje czystość silnika, co przekłada się na jego lepszą konserwację i mniejszą awaryjność.

Redukcja tarcia: Za sprawą prezentowanego płynu, redukowane jest tarcie pomiędzy częściami silnika, co sprawia, że pojazd jest mniej awaryjny.

 

Wady

:

 

 

 

 

2. Olej silnikowy Valvoline MaxLife 10W/40 5L

 

Kolejne miejsce naszego zestawienia zajął olej ValvolineMaxlife 10W40. Produkt przeznaczony jest do silników o przebiegu wyższym niż 100000 km. Najlepiej sprawdzi się w samochodach osobowych i niewielkich modelach dostawczych. Jednakże nie powinien być używany w samochodach zabytkowych.

Jest to olej o poziomie lepkości 10W-40, więc skutecznie działa zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Ten półsyntetyczny wyrób pozwala na wydłużenie życia silnika. Dzięki wysokiej jakości materiałów, z których jest zrobiony, regeneruje starsze modele i zapewnia im dłuższy okres użytkowania.

Jednocześnie zapobiega wyciekom, ponieważ wzmacnia uszczelki. Powstrzymuje dalsze zużycie silnika, gdyż zmniejsza tarcie. Oprócz tego czyści z osadów i szlamu, a także zapobiega ich powstawaniu. Wspaniale sprawdza się w niskich temperaturach pozwalając na łatwe odpalenie samochodu.

Ten dobry i tani olej silnikowy zapewni drugą młodość Twojego pojazdu. Użytkownicy doceniają go za wydajność i trwałość.

Płyn ValvolineMaxlife 10W40 to olej samochodowy przeznaczony dla samochodów o przebiegu powyżej 100 000 km. Produkt najlepiej sprawdzi się w samochodach osobowych i niewielkich modelach dostawczych.

 

Zalety

Wielofunkcyjność: Ponieważ jest to olej o lepkości 10W-40, oznacza to, że dobrze sprawdzi się w sezonie letnim i zimowym. W czasie, gdy na zewnątrz panuje ujemna temperatura, produkt pozwala na szybszy rozruch silnika.

Mniejsze tarcie: Preparat składa się z wielu mikrododatków, które przylegają do elementów konstrukcji silnika. W konsekwencji zmniejszone zostaje tarcie, co sprawia, że sprzęt znacznie wolniej się zużywa.

Bezpieczeństwo: Produkt nie tylko regeneruje, ale również poprawia elastyczność uszczelek, które znajdują się we wnętrzu auta. Sprawia to, że pojazd jest znacznie mniej awaryjny i rzadziej wymagany jest przegląd.

Cena: Prezentowany produkt to dobry olej samochodowy do 100 zł, który cechuje się również dużą wydajnością pracy. Oznacza to, że za niewielką cenę, otrzymujemy model, który będzie nam służyć przez co najmniej rok.

 

Wady

Niedostosowany do samochodów zabytkowych: Wprawdzie olej nadaje się do starszych pojazdów, jednak producent nie bierze odpowiedzialności za skutki używania go w samochodach zabytkowych.

 

 

 

 

3. Olej silnikowy Total 5W40 Quartz 9000 5L

 

Następny produkt to olej Total Quartz 900 Energy 5W40. Jest on syntetyczny, więc wspaniale sprawdzi się przy silnikach, w których rzadko powinno się zmieniać olej. Lepkość produktu plasuje się na poziomie 5W-40, co oznacza, że nadaje się on zarówno na lato, jak i zimę.

Bardzo dobrze będzie się sprawdzał w szerokim spektrum temperatur. Olej jest odpowiedni dla silników diesla i benzynowych. Został stworzony z myślą o samochodach, które wykorzystują najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Idealnie nadaje się do pracy w trudnych warunkach.

Zmniejszone tarcie sprawia, że samochód ciszej pracuje. Olej świetnie chroni silnik i zapewnia jego dłuższą żywotność. Składniki, z których jest zrobiony, uodparniają silnik na utlenianie.

Producent podkreśla, że produkt ten osiąga dużo wyższe wyniki, niż te ustalone w normach międzynarodowych: API SM/CF, Mercedes-Benz 502.00/505.00 czy BMW-LL-01. Opinie o olejach silnikowych tej marki są bardzo pozytywne. Konsumenci uważają, że jest to świetny produkt w rozsądnej cenie.

Olej samochodowy Total Quartz 9000 ENERGY to syntetyczny płyn, który dedykowany jest do pojazdów, w których olej nie powinien być wymieniany zbyt często.

 

Zalety

Redukcja tarcia: Olej dobrze się sprawdza przy redukcji tarcia między wewnętrznymi mechanizmami samochodu. Dzięki temu pojazd jest mniej awaryjny i wydajniejszy.

Konsystencja: Ze względu na swoją dość gęstą konsystencję, model dobrze sprawdza się w trudnych warunkach. W efekcie może być on używany zarówno latem, jak również zimą, gdyż nie zamarza. Co więcej, przy ujemnej temperaturze, pomaga w rozruchu silnika.

Odporność na utlenianie: Produkt wyróżnia się dużą odpornością na utlenianie. Oznacza to, że od razu po aplikacji pokrywa wszystkie mechanizmy we wnętrzu silnika i pozostaje tam przez długi czas. Z tego powodu, olej nadaje się do samochodów, w których nie musimy zbyt często wymieniać płynu.

Cena: Prezentowany płyn to bardzo dobry olej samochodowy, którego cena nie przekracza 100 zł. Co więcej, kwota ta odnosi się do dużego opakowania o pojemności 5 l.

 

Wady

Spalanie: W niektórych modelach samochodów, produkt może zwiększyć spalanie paliwa.

 

 

 

 

4. Olej silnikowy Mobil 1Peak Life 5W50 4L

 

Na czwartym miejscu naszego zestawienia znajduje się olej Mobil 1 Peak Life 5W50. Jest zalecany do stosowania w większości technologii silnikowych. Producent podkreśla jednak, że jest to wyjątkowy produkt, który najlepiej sprawdzi się do użycia w starszych modelach samochodów, zwłaszcza osobowych i dostawczych.

Olej ten warto również używać w pojazdach wyczynowych. Wykorzystane do jego produkcji składniki ograniczają zużycie silnika. Ponadto chronią go przed powstawaniem osadów i szlamu. Co więcej, produkt ten niweluje tarcie, co również redukuje poziom zniszczenia serca naszego pojazdu.

Jest niezastąpiony w bardzo trudnych warunkach użytkowania. Wskaźnik lepkość produktu wynosi 5W-50, czyli jest on przeznaczony na działanie w różnych temperaturach, zarówno ekstremalnie wysokich jak i bardzo niskich.

Ponadto niezależnie od pogody zachowa skuteczność działania i wydajność. Konsumenci, którzy wybrali ten produkt są zadowoleni z ochrony ich silników. Cenią go za jego jakość.

Model Mobil 1 Peak Life 5W50 to olej samochodowy, który sprawdzi się w starszych modelach aut. Szczególnie zalecany jest w pojazdach osobowych i dostawczych.

 

Zalety

Praca w różnych warunkach: Prezentowany preparat charakteryzuje się dużą skutecznością w wielu warunkach eksploatacyjnych. Z tego powodu możesz z niego korzystać zarówno latem, jak i zimą. W czasie ujemnych temperatur płyn pomoże Ci w rozruchy pojazdu, gdyż nie zamarza.

Zmniejsza zużycie silnika: Ponieważ olej zapobiega powstawaniu szlamu oraz osadu, poprawia pracę silnika, a także zmniejsza jego zużywanie się. W efekcie auto jest znacznie wydajniejsze i lepiej jeździ.

Dostosowany do starszych modeli: Ze względu na swój skład, olej dobrze sprawdza się w starszych modelach, w których poszczególne elementy nie są już tak elastyczne. Zostają one pokryte powłoką wzmacniającą, co podnosi ich wydajność pracy. W konsekwencji, znacznie wolniej się one zużywają.

 

Wady

Cena: Choć jest to bardzo wydajny produkt to cena 130 zł za 4 l jest według pewnej grupy osób zdecydowanie zbyt wysoka.

 

 

 

 

5. Olej silnikowy Motul 6100 Synergie+ 10W/40 5L

 

Nasz ranking zamyka olej Motul 6100 Synergie Plus 10W40. Został on stworzony do użytku w najnowszych modelach pojazdów. Najlepiej sprawdzi się w silnikach o dużej pojemności – Dieslowych z turbodoładowaniem i wtryskiem lub benzynowych z katalizatorem i wtryskiem.

Poza tym, warto podkreślić, że nadaje się do samochodów zasilanych każdym rodzajem paliwa. Jego lepkość wynosi 10W-40, więc jest to produkt wielosezonowy. Sprawdzi się zarówno w ujemnych temperaturach pozwalając na odpalenie silnika, jak również w wysokich nie powodując strat w mocy.

Odpowiednia konsystencja zmniejsza tarcie i zapewnia mniejsze zużycie części. Jest to olej półsyntetyczny, do którego dodano odpowiednie dodatki. Dzięki nim produkt pełni funkcje przeciwutleniające, oczyszczające z osadów i szlamu, antykorozyjne, antywapienne, a także przeciwzużyciowe.

Dzięki wykorzystaniu tego produktu silnik cechuje cicha praca oraz mniejsza awaryjność. Użytkownicy doceniają ten olej za pomoc w zachowaniu żywotności ich silników.

Olej samochodowy Motul 6100 Synergie Plus 10W40 to bardzo dobry produkt dedykowany do dużych silników.

 

Zalety

Skład: Ponieważ jest to olej półsyntetyczny, zawiera on domieszki różnych dodatków, które sprawiają, że płyn nie utlenia się, chroni przed korozją, zmniejsza zużycie silnika oraz nie pieni się.

Poprawa tarcia: Ze względu na dużą lepkość, zapewniona jest wysoka moc smarowania. To z kolei przekłada się na redukcję tarcia między poszczególnymi elementami konstrukcji samochodu. Co więcej, w składzie produktu znajdują się składniki zabezpieczające samochód przed korozją.

Konsystencja: Model ma klasę lepkości 10W-40, co oznacza, że nadaje się do użytku w każdych warunkach atmosferycznych: latem i zimą. W ujemnych temperaturach nie zamarza, a co więcej wspomaga ochronę poszczególnych elementów silnika.

 

Wady

Spalanie: Choć jest to bardzo dobry model to zdecydowanie zwiększa on spalanie paliwa.

Cena: Biorąc pod uwagę pojemność opakowania oraz jego wydajność, proponowana przez producenta cena jest według pewnej grupy osób zbyt wysoka.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki olej silnikowy kupić?

 

Silnik zużywa się bardziej w momencie uruchomienia, aniżeli w przypadku gdy pokonujemy setki kilometrów. Dlatego tak ważne jest, by wybrać odpowiedni olej, który przedłuży żywotność naszego auta, tym samym będzie mniej usterek czy awarii. Jednak zakup takiego produktu nie jest prosty, tym bardziej, że na rynku dostępnych jest wiele wariantów. Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy poradnik, w którym znajdziesz odpowiedź na pytanie – jaki olej silnikowy wybrać.

Lepkość – jaki olej silnikowy jest najlepszy?

Najważniejszym parametrem olejów silnikowych jest lepkość. Od tego zależy odpowiednia ochrona naszego silnika oraz zapobieganie przed jego przedwczesnym zużyciem. Należy jednak pamiętać, że lepkość zmienia swoją wartość wraz z rosnącą temperaturą. Im jest ona wyższa, tym olej będzie bardziej wodnisty, a im niższa, tym bardziej gęsty. Sama lepkość określana jest za pomocą klas lepkościowych: 15W-40, 10W-40, 5W-30, itp. Należy pamiętać o odpowiednim dobraniu produktu do silnika naszego auta, gdyż w innym przypadku może to grozić jego uszkodzeniem.

 

Oleje silnikowe na lato

Olej silnikowy na lato wybieramy na podstawie oznaczeń liczbowych widniejących na etykiecie: 20, 30, 40, 50 lub 60, które oznaczają lepkość oleju. Należy jednak pamiętać, że różne auta mają różne silniki. Jedne modele wymagają bardziej gęstego produktu, inne natomiast świetnie pracują z tym wodnistym.

 

Oleje silnikowe na zimę

Oznaczenia zimowych olejów silnikowych to: 0 W, 5 W, 10 W oraz 15 W. Określają one minimalną temperaturę możliwą do uruchomienia przez olej silnika. Dlatego im niższa jest cyfra stojąca przed literą W, tym niższa jest temperatura, w której produkt zachowa odpowiednią płynność. Warto również zwrócić uwagę na to żeby olej zimowy był bardzo lepki, gdyż zapewni silnikowi dobre smarowanie.

 

Oleje silnikowe całoroczne

Według wielu producentów, najlepszym olejem silnikowym na cały rok jest produkt z oznaczeniami 5 W-40. Ze względu na swoje właściwości, sprawdzi się on w każdym sezonie, gdyż jest zarówno wodnisty, jak i odpowiednio lepki. Warto również pamiętać, że pozostawione na noc auto powoduje zgęstnienie oleju, dzięki czemu szybciej zaczyna działać w trakcie rozruchu, a co za tym idzie – silnik będzie się mniej zużywał.

 

ACEA

ACEA, czyli Asocjacja Europejskich Konstruktorów Samochodowych odpowiada za ustalanie norm silnikowych na podstawie przeprowadzonych testów. Wyróżniamy cztery klasyfikacje: ACEA A, ACEA B, ACEA A/B oraz ACEA C. W każdej z nich możemy wybrać produkt względem jakości standardowej, dlatego wyróżniamy np. ACEA A1 – o wysokiej jakości standardowej, ACEA B4 – to produkty przeznaczone do silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa, itp.

 

Rodzaje

Najlepszy olej silnikowy to taki, który utrzyma dobrą kondycję silnika naszego auta. To jednak wiąże się z wyborem odpowiedniego produktu. W sklepach są one dostępne w dwóch wariantach, dlatego wyróżniamy oleje:

Do diesla – taki wysokoprężny silnik wymaga stosowania odpowiedniego produktu, który utrzyma jego dobrą kondycję. Warto również pamiętać, że diesel w trakcie pracy produkuje zanieczyszczenia w postaci sadzy, która przedostaje się również do oleju. Skutkiem tego jest zmiana jego właściwości: zmniejszenie smarowania oraz płynności. Dlatego w przypadku silników wysokoprężnych, zalecamy wybór olejów gęstszych z oznaczeniami 15 W-40 czy 10 W-40. Nowe silniki, często wyposażone są w specjalne filtry, przez co wymagają specjalnych olejów niskopopiołowych.

Mineralne – dedykowane są one do starszych silników, które mają dość spory przebieg. Niestety, tego typu olej powoduje odkładanie się nagarów we wnętrzu silnika, co skraca jego żywotność.

Syntetyczne – to obecnie najbardziej popularne produkty. Takie oleje syntetyczne dopasowane są do wymagań wielu producentów, dlatego bardzo dobrze pracują z wieloma modelami aut. Co więcej, produkt ten świetnie pracuje zarówno w wysokich temperaturach, jak i tych niższych. Mamy również pewność, że wydłuży on żywotność naszego silnika, gdyż w trakcie pracy nie będą się odkładać nagary.

Półsyntetyczne – to oleje posiadające właściwości podobne do tych syntetycznych. Jeżeli planujesz zmienić produkt mineralny na syntetyczny, warto właśnie zacząć od takiego oleju. Dodatkowym atutem jest tutaj niska cena.

 

 

Olej silnikowy, a auto

Ważną kwestią w wyborze odpowiedniego oleju silnikowego jest dobranie go pod względem naszego auta. Najlepiej jest stosować się do norm ustalonych przez producenta, gdyż będziemy mieli pewność, że dany produkt nie uszkodzi silnika. Jeżeli samemu planujesz wybrać taki olej, przede wszystkim powinieneś zacząć od znalezienia oleju o odpowiedniej lepkości. Kolejno należy wybrać taki produkt, który posiada właściwe oznaczenia jakości według ACEA. Następnie porównaj wybrany olej silnikowy do proponowanych norm producenta.

 

Oleje silnikowe w dobrych cenach

Cena olejów silnikowych zależy nie tylko od producenta, ale również rodzaju samego produktu oraz pojemności butelki. Dlatego najtańszym wariantem będzie zakup jednolitrowego kanistra, którego koszt nie powinien przekroczyć 30 złotych. Należy pamiętać, że taki produkt nie starczy nam na zbyt długo. Zdecydowanie lepiej wybrać olej silnikowy w kanistrze kilkulitrowym, np. 4 l. Cena za taki produkt waha się od 60 złotych do nawet 250 złotych.

 

 

Kiedy wymienić olej silnikowy?

 

Jak już wiesz, od wyboru dobrego oleju silnikowego zależy żywotność naszego pojazdu. Niezbędna jest jednak jego regularna wymiana. W tej części artykułu podpowiemy Ci, kiedy, jak i jak często wymieniać olej w silniku. Odpowiemy też na pytanie, dlaczego czynność ta jest taka ważna.

 

 

Dlaczego trzeba wymieniać olej silnikowy?

W pierwszej kolejności chcemy wytłumaczyć Ci, dlaczego regularna wymiana oleju silnikowego jest tak ważna. Częstotliwość wykonywania tej czynności ma bezpośredni wpływ na trwałość układu napędowego. Oznacza to, że zaniedbanie regularnej wymiany może zwiększyć awaryjność i trwałość samochodu, a także podnieść zużycie paliwa, co narazi Cię na większe koszty eksploatacji pojazdu. Terminowa wymiana zapobiega osadzaniu się smaru – substancja ta zwiększa tarcie w momencie uruchamiania samochodu, a to przyczynia się do większej awaryjności auta.

 

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Wiele osób na pewno zastanawia się, jaki olej silnikowy jest polecany przez specjalistów i jak często go wymieniać. Każdy producent samochodów sam ustala, po ilu przejechanych kilometrach należy dokonać wymiany. Marki pojazdów same ustalają też, jak duża ilość produktu jest niezbędna do bezawaryjnej jazdy. Ostatnią rzeczą, określaną przez producenta jest specyfikacja oleju.

Twórcy nowoczesnych silników sugerują wymianę co 30-50 tysięcy km przebiegu. Z kolei wielu mechaników uważa, że jest to za rzadko i najbezpieczniej dokonać wymiany po przejechaniu 15 tysięcy km. Skąd taka duża rozbieżność? Według specjalistów po przejechaniu około 13 tysięcy km filtr oleju przepuszcza coraz więcej zanieczyszczeń. Mieszają się one z paliwem, co powoduje korozję. Mechanicy zaznaczają, że im szybciej wymienimy olej, tym mniej szkód zostanie wywołanych pod maską samochodu.

Należy zwrócić szczególną uwagę na pojazdy używane w mieście. Są one bardziej narażone na działanie zanieczyszczeń, dlatego wiele osób uważa, że wymiana oleju powinna następować po przejechaniu 10 tysięcy km.

 

 

Co wpływa na starzenie oleju?

Zastanawiając się, jak często wymienić olej należy pamiętać, że każdy produkt ulega starzeniu. Proces ten jest związany z używaniem dodatkowych uszlachetniaczy (np. antykorozyjnych, antywapiennych). W momencie ich utleniania zwiększa się temperatura i nacisk między elementami silnika. Innymi czynnikami, które wpływają na starzenie są: przedmuchy komory spalania, a także niepoprawne spuszczenie oleju podczas poprzedniej wymiany. Również używanie niskogatunkowego paliwa sprawia, że olej szybciej się zużywa.

Co zatem zrobić z produktem, który już nie jest już efektywny? Odpowiedź jest bardzo łatwa: należy go wymienić. Udając się do warsztatu mechanik spuści stary olej i wymieni go na nowy.

 

Czy możemy samodzielnie wymienić olej?

Osoby, które chcą oszczędzić na pewno zastanawiają się, czy olej można wymienić samodzielnie, czy niezbędna jest wizyta w warsztacie. Jeśli lubisz grzebać w aucie i posiadasz garaż, możesz podjąć się tej czynności. Pamiętaj jednak, że wymiana oleju zajmuje specjaliście około 30 min, a amatorowi znacznie więcej czasu – godzinę lub dłużej. Dlatego, jeśli się spieszysz, zdecyduj się na pomoc fachowca.

Na co należy uważać podczas samodzielnej wymiany oleju? Najczęściej spotykanym problemem jest zlokalizowanie i odkręcenie filtra, bo wielu producentów umieszcza go w trudno dostępnych miejscach. Jeśli masz problem z odkręceniem przy pomocy śrubokrętu, skorzystaj z fachowej pomocy. Niestety, fora internetowa pełne są niebezpiecznych porad, które sugerują użycie dużej siły przy odkręcaniu filtra lub nawet jego przebicie. Obie czynności są niebezpieczne.

 

 

FAQ

 

P1: Gdzie oddać zużyty olej silnikowy?

Każdy właściciel auta musi pamiętać o konieczności regularnej wymiany oleju silnikowego. Wiele osób decyduje się powierzyć to zadanie mechanikowi, ale możemy się też tego podjąć samodzielnie. Decydując się na drugą opcję może pojawić się problem, co zrobić ze starym, zużytym już olejem? Możemy składować go w przystosowanych do tego pojemnikach, a następnie przekazać do stacji paliw (to placówki mające obowiązek przyjmowania tego typu odpadów). Innym rozwiązaniem jest oddanie oleju do punktu sprzedaży smarów, ale może się zdarzyć, że spotkamy się z odmową pracujących tam osób. Na terenie Polski jest też kilka specjalnych stacji zajmujących się utylizacją zużytych olei samochodowych, więc można je tam przekazywać bezpośrednio.

P2: Co ile wymieniać olej silnikowy?

Większość kierowców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest systematyczna wymiana oleju silnikowego. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak często należy to robić. Wskazówki na ten temat powinniśmy znaleźć w instrukcji obsługi auta. Przeważnie producenci samochodów radzą, aby wymieniać olej silnikowy co 10 tysięcy lub 15 tysięcy pokonanych kilometrów. To daje gwarancję, że jednostka napędowa pozostanie w dobrym stanie i nie ulegnie niespodziewanej awarii. Często pojawia się też informacja, że olej silnikowy wymienia się średnio co rok. Mimo że na opakowaniach niektórych produktów znajduje się zapewnienie, że wystarczy wymieniać smar co 30 tysięcy kilometrów, nie powinniśmy z tym tak długo zwlekać, bo może to przyczynić się do konieczności remontu silnika.

 

P3: Jak usunąć olej silnikowy z kostki brukowej?

Kostka brukowa, którą często wykorzystuje się do wykończenia podjazdu jest narażona na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Niektórych plam możemy pozbyć się bardzo szybko, ale nie dotyczy to oleju silnikowego, zwłaszcza gdy powierzchnia nie jest zabezpieczona impregnatem. W takiej sytuacji możemy najpierw spróbować wywabić zanieczyszczenia za pomocą myjki, kierując w ich stronę silny strumień wody. Jeżeli plamy ze smaru powstały niedawno, warto posypać je piaskiem. Wchłonie on olej i zapobiegnie jego wnikaniu w głąb kostki. W sklepach dostępne są też specjalistyczne środki przeznaczone do usuwania tego typu zanieczyszczeń. Nie należy zwlekać z usunięciem smaru z podjazdu, bo im później się tego podejmiemy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że uda nam się go pozbyć.

 

P4: Jak sprawdzić olej silnikowy?

Aby sprawdzić olej silnikowy i upewnić się, że jego poziom jest prawidłowy należy po zakończonej jeździe ustawić auto na płaskiej nawierzchni, wyłączyć jednostkę napędową oraz odczekać ok. 10 – 15 minut. Po upływie tego czasu należy wyciągnąć bagnet oleju, przetrzeć go chusteczką lub czystą szmatką i włożyć. Potem musimy wyjąć go jeszcze raz, dopiero wtedy przekonamy się, czy poziom oleju w silniku jest prawidłowy. Jeśli jest on zbliżony do kropki lub kreski oznaczającej minimum, należy dolać odpowiednią ilość smaru, a potem się upewnić, że wszystko jest już w porządku.

P5: Jak wymienić olej silnikowy?

Wymiana oleju silnikowego nie jest bardzo trudna, dlatego nie musimy zostawiać auta u mechanika. Koniecznością jest znalezienie odpowiedniego miejsca, a więc garażu (za wymianę smaru na parkingu możemy otrzymać mandat). Pierwszy krok to lekkie rozgrzanie silnika. Po wyłączeniu go należy podłożyć pod miskę olejową duże naczynie, odkręcić korek (lekko go dociskając) i poczekać, aż cały smar spłynie ze zbiornika. Następnie trzeba opróżnić filtr, oczyścić mocowanie i zamontować nowy, zwilżając uszczelkę w świeżym oleju. Zanim wlejemy smar, warto oczyścić korek i spust. Nie zaleca się opróżniania całego opakowania od razu, na początek lepiej przelać do zbiornika ok. 3/4 zawartości, poczekać kilka minut i sprawdzić poziom oleju. Dopiero potem w razie potrzeby możemy go dolać.

 

 

Dodaj komentarz

6 KOMENTARZ

Michal

March 3, 2022 at 11:29 pm

Czytajcie czasem co publikujecie. Napisaliście że jeżeli w naszym sklepie nie ma Castrol 5w30 to możemy kupić Valvoline 10w40 😂 to dwa różne oleje i lepkości co ważniejsze.

Odpowiadać
Świat motoryzacji

March 10, 2022 at 6:24 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za zwrócenie uwagi na błąd w tekście. Nie myli się (niestety) tylko ten co nic nie robi… Artykuł został poprawiony.

Pozdrawiamy,
Zespół SwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać
Tomasz

February 13, 2022 at 7:49 am

Dzień dobry proszę o pomoc. Jakiego producenta wybrać olej 5w40. Total Valvoline Motul ? Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiadać
Świat motoryzacji

February 15, 2022 at 6:55 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za zaufanie. Zadał Pan bardzo trudne pytanie i niestety nie czujemy się kompetentni aby wskazać Panu rozwiązanie. Proponujemy, aby każdemu z potencjalnie dobrych olejów przyglądnął się Pan szczegółowo. Wybór bowiem zależy nie tylko od samochodu jaki Pan posiada, ale też na jakich cechach oleju Panu najbardziej zależy. Poniżej 4 rodzaje z olejów 5W-40 z opisem ich głównych cech. Mamy nadzieję, że to pomoże w wyborze.

Shell HELIX HX7 5W-40
to mieszanina olejów mineralnych i syntetycznych, dopasowany do eksploatacji w ruchu miejskim i przeznaczony jest do silników benzynowych, wysokoprężnych, z instalacją LPG, pracujących na mieszankach benzyny z etanolem i na biodieslu.

Luqui Moly TOP TEC 4100 5W-40
dedykowany do silników Diesla i benzynowych wpływając na minimalizację sił tarcia między podzespołami silnika sprawia, że również jest mniejsze zużycie paliwa.

Castrol EDGE TITANIUM FST 5W-40
wzmocniono metaloorganicznymi polimerami tytanu, olej wpływa na redukcję osadów.

Castrol MAGNATEC 5W-40
tu mamy inteligentne molekuły, które przywierają do podzespołów silnika, chroniąc je. Jednak olej nie nadaje się do napędów VW, posiadających bezpośredni układ wtryskowy.

Pozdrawiamy,
Zespół SwiatMotoryzacji.com

Odpowiadać
Błażej

June 29, 2021 at 6:26 am

Ja używam hyundai XTeer do ochrony silnika. Widać znacząca redukcję tarć, silnik wygląda jak nówka. Mechanik rekomendował

Odpowiadać
Świat motoryzacji

June 29, 2021 at 8:39 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół ŚwiatMotoryzacji.pl

Odpowiadać