Najlepsze silniki do LPG

Ostatnio aktualizowane: 23.09.23

 

Z roku na rok coraz więcej osób negatywnie podchodzi do samochodów z silnikami wysokoprężnymi. Powodem tego są wysokie koszty eksploatacji oraz wzrost surowych norm dotyczących ekologii. To właśnie dlatego kierowcy chętnie przesiadają się na samochody z silnikiem benzynowym zasilanym LPG. Koszt instalacji zwraca się w krótkim czasie, a dobrej jakości podzespoły wraz z niskimi kosztami przejechanej trasy są powodem do zadowolenia. Do jakich samochodów można z powodzeniem montować instalację LPG? 

Jeszcze kilka lat temu kierowcy chętnie wybierali samochody wyposażone w silnik Diesla. Dlaczego? Powodem takiego wyboru było bardzo niskie spalanie, które pozwalało za niewielkie pieniądze dotrzeć z punktu A do punktu B. Ludzie kupowali auta z motorami wysokoprężnymi na dłuższe dojazdy do pracy, wybierali Diesle jako samochody rodzinne, które pokonują wiele kilometrów autostradami, a także z tego powodu, że były to jednostki niezawodne. Od kilku lat zmieniły się jednak przepisy dotyczące ekologii, co spowodowało ogromne zmiany w świecie motoryzacji. Większość koncernów próbuje zastąpić klasyczne Diesle autami elektrycznymi, które są uważane za ekologiczne. Brak zainteresowania ze strony kupujących w przypadku motorów wysokoprężnych jest widoczny m.in. w niskich cenach za młode rocznikowo pojazdy. Różnica w cenie tego samego modelu zasilanego benzyną i olejem napędowym wynosi kilka tysięcy złotych. Mimo niskiej ceny popyt na Diesle jest coraz niższy, co spowodowane jest głównie ekologią. Głośno mówi się o tym, że samochody z jednostkami wysokoprężnymi nie będą mogły poruszać się po wyznaczonych strefach w miastach, co skutecznie zniechęca kupujących. Oprócz tego większość producentów zdecydowała się na wprowadzenie rozwiązań, które są kosztowne w eksploatacji i sprawiają dużo problemów. Chodzi oczywiście o filtry cząstek stałych powodujące, że wielu kierowców woli wybrać jednostkę benzynową lub hybrydową. 

 

Auto na gaz – co warto wiedzieć? 

Dobrą alternatywą dla ekonomicznych Diesli są oczywiście samochody na gaz. Wśród nabywców modeli zasilanych suchym paliwem są osoby, które wcześniej poruszały się pojazdem z LPG oraz tacy, którzy są chętni rozpocząć przygodę z samochodami na gaz. Nic więc dziwnego, że spora grupa użytkowników decyduje się na zmianę rodzaju napędu, skoro koszt przejechania 100 km jest niższy o połowę w porównaniu do poruszania się na benzynie. Decydując się na zakup samochodu, do którego użytkownik będzie chciał zainstalować LPG, należy wybierać pojazd dostosowany do poruszania się na suchym paliwie. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę konstrukcję jednostki napędowej, z tego względu, że nie każdy silnik dobrze znosi zasilanie gazowe. Silniki dobrze współpracujące z LPG powinny być wyposażone w hydrauliczne popychacze znajdujące się w układzie rozrządu, co zagwarantuje właściwe utrzymanie odpowiedniego luzu. Takie rozwiązanie sprawia, że zawory znajdujące się w pozycji zamkniętej przez cały czas mają kontakt z gniazdami. W ten sposób ciepło odbierane jest od zaworów, zapewniając optymalne chłodzenie. Jednostki wyposażone w hydrauliczne popychacze są także tańsze w obsłudze oraz nie wymagają okresowych regulacji luzów zaworowych. Oczywiście nie we wszystkich samochodach znajduje się takie rozwiązanie. W przypadku ręcznie regulowanych luzów zaworowych także można osiągnąć optymalne rezultaty i bez awarii poruszać się na LPG. W razie problemów z autem użytkownik może skorzystać z pomocy specjalisty, który podłączy do pojazdu interfejs diagnostyczny i sprawdzi, co jest przyczyną pojawiających się błędów. 

Samochód na gaz – jakie są koszty? 

Wielu użytkowników zastanawia się, czy warto zakładać instalację gazową do samochodu. Okazuje się jednak, że aby koszty się zwróciły, wystarczy pokonywać rocznie 15 tysięcy kilometrów. Cena instalacji zacznie się zwracać już po 11 miesiącach, co oznacza, że w kolejnych latach poruszanie się samochodem będzie kosztować znacznie mniej. Warto zauważyć, że osoby pokonujące rocznie od 20 do 30 tysięcy kilometrów mają szansę znacznie szybciej zacząć jeździć taniej. Wszystko jest jednak indywidualną sprawą i zależy od tego, jakie odległości pokonują kierowcy. Zakładając, że litr benzyny 95 kosztuje 5,30 zł, a przeciętny samochód kompaktowy pali 8 litrów na 100 km, można otrzymać koszt przejechania trasy wynoszący 42,40 zł. Dla porównania średnia cena litra gazu wynosi 2,40 zł, co oznacza, że koszt jazdy zmniejsza się praktycznie o połowę. Podczas obliczeń należy jednak pamiętać, że większość samochodów spala 15% więcej gazu niż benzyny. Biorąc pod uwagę wyższe zużycie, otrzymuje się koszt 22,08 zł. Różnica jest znaczna, dlatego też po drogach porusza się spora część samochodów zasilanych LPG. Oczywiście koszty związane z poruszaniem się autem są niższe, jednak należy przewidzieć to, że pojazd z gazem wymaga częstszych przeglądów oraz kontroli układu zapłonowego i chłodniczego. 

Skoro już wiadomo, jakie są koszty związane z poruszaniem się samochodem z zainstalowanym LPG, to warto dowiedzieć się, ile trzeba wydać na dobrej jakości instalację. Obecnie najczęściej wybiera się nowoczesne rozwiązanie w postaci modelu IV generacji, czyli tzw. sekwencji. Ceny nie są sztywne, a sam koszt jest uzależniony od liczby cylindrów oraz mocy jednostki napędowej. Średnia cena za jeden cylinder wynosi od 450 zł do 550 zł. Za zbiornik również należy doliczyć podobną kwotę. Niezależnie od marki samochodu dobrej jakości instalacja to wydatek 2-2,5 tysięcy złotych. W samochodach o większych pojemnościach koszt będzie znacznie wyższy. Auto z silnikiem V6 to koszt co najmniej 3,5 tysięcy złotych, samochód z V8 uszczupli portfel o 4,5 tysięcy złotych. Jak widać, nie jest ono tanie, jednak dla kogoś, kto pokonuje rocznie więcej niż 10 tysięcy kilometrów, będzie to najlepsze rozwiązanie. 

Niższy koszt jazdy na LPG nie powoduje jednak, że o połowę spadają wydatki związane z utrzymaniem pojazdu. W obliczeniach należy brać pod uwagę wymianę świec co 20-30 tysięcy kilometrów, nowe cewki, a także przewody zapłonowe. Bardzo często zdarzają się awarie szczególnie tych elementów, które są zamontowane bezpośrednio przy świecach. Oprócz tego, podczas procesu spalania gazu sama jednostka napędowa, a w szczególności głowica musi wytrzymać o wiele wyższą temperaturę niż w przypadku spalania czystej benzyny. Warto dodać, że koszt jednej cewki w zależności od modelu samochodu to od 250 zł do 1000 zł za sztukę. Do innych, równie drogich usterek trzeba doliczyć o wiele częstsze wypalenie uszczelki pod głowicą oraz przyspieszony proces zużycia gniazd wraz z prowadnicami, co jest spowodowane różnicą we właściwościach smarnych między gazem a benzyną. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że przegląd samochodu z instalacją LPG jest droższy od tradycyjnego. Za podstawowe badanie techniczne należy zapłacić 99 zł, natomiast użytkownicy aut z gazem muszą liczyć się z kosztem 162 zł.  

Najlepsze auta do LPG – jakie wybrać? 

Jak już wcześniej wspomniano, nie wszystkie jednostki napędowe będą dobrze współpracować z instalacją. Silniki benzynowe nadające się do gazu powinny mieć hydrauliczną kompensację luzów zaworowych, pośredni wtrysk paliwa, a także wytrzymałe głowice. Które z samochodów zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego nadają się do montażu LPG? 

• Volkswagen i Skoda: Silnik Volkswagena, który bardzo dobrze sprawdza się na gazie to jednostka o pojemności 1.6 litra oznaczona jako MPI. Ostatnie Skody opuszczające fabrykę, które otrzymały motor 1.6 8 V, zostały wyprodukowane w 2013 roku. Octavia II oraz niektóre egzemplarze Octavii III po „faceliftingu” idealnie nadają się do instalacji LPG. Co więcej, niektóre samochody wyjeżdżające z fabryki otrzymały oryginalny gaz oraz były do tego w odpowiedni sposób przystosowane. Miały żeliwną konstrukcję, a także hydrauliczną regulację luzów zaworowych, co pozwalało na bezawaryjną współpracę. Dobre silniki do gazu, czyli jednostka 1.6 MPI nadaje się do zamontowania w nawet najprostszej instalacji działającej w technologii wtrysku sekwencyjnego. Poszukując samochodu kompatybilnego z suchym paliwem, warto poszukać aut z tym polecanym motorem. 

• Toyota: Osoby posiadające modele Toyoty Auris produkowane od 2009 roku oraz Avensis od 2008 roku z jednostkami o pojemnościach 1.6 litra, 1.8 litra, a także 2.0 litra z oznaczeniem Valvematic mogą bez przeszkód zdecydować się na zamontowanie instalacji gazowej w swoich pojazdach. Poprzednie jednostki oznaczone jako VVT-i sprawiały problemy podczas montażu związany z płytkową regulacją zaworów. W motorze Valvematic poprawiono jakość wykonania, jednocześnie zwiększając trwałość silnika, który otrzymał hydrauliczną regulację zaworów. Oprócz tego jednostki mają wtrysk wielopunktowy, co dodatkowo poprawia działanie całej instalacji. 

• Honda: Najlepszy silnik do LPG to bez wątpienia jednostka słynąca z wysokiej trwałości oraz niezawodności. Do tej grupy zalicza się hondowski motor o pojemnościach 1.8 litra oraz 2.0 litra i-VTEC z serii R. Wcześniejsze silniki oznaczone jako K nie były najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o montaż instalacji, co wynikało głównie z problemów związanych z brakiem okresowej regulacji luzów zaworowych oraz oszczędnością związaną z wyborem tanich podzespołów. Wybierając Hondę z silnikiem z serii R, warto rozglądać się za modelami Civic IX generacji oraz CR-V produkowanymi do 2017 roku. Jednostki napędowe oznaczone literą R są dostępne także w Hondach Accord VIII generacji. Wymienione modele idealnie nadają się do jazdy na gazie, co bezpośrednio wiążę się z niskimi kosztami użytkowania. Warto jednak pamiętać, że jednostki napędowe nie mają hydrauliki, co oznacza, że trzeba pamiętać o regulacji luzów zaworowych. Oprócz tego należy zamontować emulator poziomu paliwa i dbać o regularne przeglądy. 

• Opel: Silniki Opla do LPG montowane w modelach Mokka, Zafira czy Astra to jedne z lepszych jednostek turbodoładowanych współpracujących z instalacją gazową. Motor o pojemności 1.4 litra z turbo został wycofany dopiero w 2019 roku. Jednostka mimo tego, że jest nowoczesna, ma bardzo prostą i bezproblemową budowę, co sprawiło, że wiele osób wybrało Opla z tym właśnie motorem pod maską. Minusem silnika jest brak elastyczności, mimo turbodoładowania, oraz kiepskie osiągi. Warto dodać, że decydując się na montaż LPG w jednostce napędowej o pojemności 1.4 litra z turbo, należy wziąć pod uwagę emulator ciśnienia paliwa, co zdecydowanie poprawi działanie całego układu.  

• Fiat i Alfa Romeo: Włoskie samochody również mogą bezawaryjnie poruszać się na suchym paliwie. Chodzi oczywiście o Fiata oraz Alfę Romeo wyposażone w jednostki o pojemności 1.4 T-jet. Silnik ten był dostępny w wersji o mocy 120 koni mechanicznych, co pozwalało na dynamiczną jazdę szczególnie w niewielkich modelach, takich jak Punto czy Bravo. Włoska jednostka nadająca się do zamontowania LPG jest dostępna także w wybranych modelach Alfy Romeo – Giulietta oraz MiTo. Poszukując oszczędnego samochodu o ciekawej stylistyce, warto rozważyć wyżej wymienione auta. 

• Mazda: Okazuje się, że na liście samochodów nadających się do zainstalowania LPG znajduje się Mazda ze swoim silnikiem o pojemności 2.5 litra w technologii Skyactive ze wtryskiem bezpośrednim. Według ekspertów jednostka jest odpowiednio przystosowana do zamontowania gazu, w trakcie testów nie stwierdzono żadnego negatywnego wpływu suchego paliwa na motor, co oznacza, że każdy właściciel Mazdy z silnikiem o pojemności 2.5 litra Skyactive może zdecydować się na montaż LPG. Warto mieć jednak na uwadze, że do jednostki napędowej należy wybrać wysokiej jakości instalację, która nie będzie tania. W zależności od zakładu koszt montażu LPG może wynieść od 3,5 tysiąca złotych do nawet 5 tysięcy złotych. 

• Dacia i Renault: Francuskie Renault wraz z Dacią od zawsze były znane z oszczędności. Nic więc dziwnego, że pod maską znalazły się najlepsze silniki do LPG zapewniające jeszcze większą oszczędność. Nowy nabywca powinien szczególnie zwrócić uwagę na ośmiozaworowe motory o pojemności 1.4 litra oraz 1.6 litra. Mniejszy silnik ma moc 75 koni mechanicznych, a większy 87 koni mechanicznych, co umożliwia sprawne poruszanie się w ruchu miejskim. Obie jednostki napędowe mają proste konstrukcje, dzięki czemu są tanie w naprawie.  

Nowe silniki do LPG

Okazuje się, że wielu producentów ma w swojej ofercie jednostki napędowe z fabryczną instalacją LPG. W ten sposób nabywca pojazdu nie musi martwić się o to, aby wybrać jak najlepsze rozwiązanie do nowego samochodu, ponieważ wszystkim zajmuje się producent. W ten sposób auta otrzymują odpowiednio dopasowane rozwiązania, które nie sprawiają problemów podczas eksploatacji. Jest to bardzo wygodne szczególnie dla osób poszukujących auta, które od razu można intensywnie użytkować. Silniki przystosowane do gazu występują w modelach, takich jak: 

Skoda Citigo

Skoda Fabia

Skoda Octavia

Skoda Roomster

Skoda Rapid

Hyundai i20

Mitsubishi Colt

Mitsubishi Space Star 

Mitsubishi Outlander 

Mitsubishi ASX

Chevrolet Spark

Chevrolet Cruze

Chevrolet Orlando

Renault Clio 

Renault Captur

Opel Corsa

Opel Astra

Opel Insignia

Opel Meriva

Opel Zafira Tourer

Toyota Aygo 

Toyota Yaris 

Kia Rio

Alfa Romeo Mito

Alfa Romeo Giulietta

Fiat Tipo 

Fiat Doblo

Dacia Sandero

Dacia Logan MCV

Dacia Duster

SsangYong Tivoli

Nissan Micra 

Nissan Juke

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ