Co ile wymiana oleju? 

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Wielu kierowców zastanawia się jak często przeprowadzać wymianę oleju silnikowego oraz przekładniowego. Większość osób kieruje się zaleceniami producenta, jednak czasami dochodzi do sytuacji, kiedy należy pospieszyć się z przeprowadzeniem tego zabiegu. Jakie są limity pozwalające na określenie optymalnego interwału, który jest bezpieczny dla jednostki napędowej oraz pozostałych podzespołów? Jak często wymieniać oleje w samochodzie użytkowanym na co dzień? 

 

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Wymiana oleju silnikowego to zabieg, który należy przeprowadzać raz w roku lub co określoną liczbę przejechanych kilometrów. Pomimo tego, że nowoczesne samochody są przystosowane do tego, aby wydłużyć interwał między jedną a drugą wymianą to jednak nie zawsze oznacza to brak konsekwencji na przyszłość. Niektóre koncerny przewidują, że olej można wymieniać co 20 tysięcy kilometrów, co w przypadku aut poruszających się głównie po mieście jest trudne do osiągnięcia w rok. Dlaczego w rok? Większość cieczy smarnych ma określoną skuteczność i po tym czasie zaczyna tracić właściwości niezbędne do utrzymania motoru w dobrej kondycji. Dla samochodów jeżdżących na krótkich odcinkach zaleca się wymianę co 10 – 15 tysięcy kilometrów. W przypadku aut sportowych oraz terenowych, które mają mocno wysilone jednostki, dobrym rozwiązaniem będzie wymiana maksymalnie co 10 tysięcy kilometrów. Warto wiedzieć, że olej silnikowy należy wymieniać także po niektórych poważniejszych awariach. Chodzi głównie o przegrzanie jednostki napędowej, awarię uszczelki pod głowicą, a także wszelkie naprawy wiążące się z koniecznością rozebrania motoru. Równie ważna jest regularna wymiana oleju w nowym samochodzie, który jest na dotarciu. W pojeździe warto wymienić środek smarny po przejechaniu 5 tysięcy kilometrów. Nie jest to obowiązkowe, ale dobrze wpływa na jednostkę napędową, co przekłada się na niezawodność w późniejszym okresie użytkowania. 

 

Ile kosztuje wymiana oleju w warsztacie? 

Właściciele samochodów osobowych doskonale wiedzą, ile kosztuje wymiana oleju i filtrów. Mogłoby się wydawać, że koszt usługi jest wysoki, jednak korzystanie z dobrego serwisu, gdzie tego typu rzeczy robi się praktycznie od ręki, nie jest wcale drogie. Za wymianę oleju silnikowego wraz z filtrem właściciel pojazdu musi zapłacić od 220 zł do 300 zł, wliczając w to koszt środka smarnego i filtra. Jeśli właściciel samochodu decyduje się na samodzielny zakup wszystkich niezbędnych elementów, powinien wziąć pod uwagę, że nie wszystkie warsztaty będą chciały podjąć się wymiany. Dotyczy to szczególnie tych, gdzie na miejscu znajduje się sklep motoryzacyjny. Kupując samodzielnie olej silnikowy 10w40, 5w30 czy inny, warto jednak zdecydować się na zakup większej pojemności, ponieważ bardzo często w trakcie użytkowania niezbędne są dolewki do motoru. Oprócz oleju równie ważny jest filtr, który oczyszcza z mikro zanieczyszczeń powodujących uszkodzenia jednostki napędowej. Poszukując dobrej jakości produktu, warto wybrać części markowych producentów, takich jak: Filtron, Bosch, Knecht, Mann, a także Purflux. Ile trwa wymiana oleju? Dla mechanika wykonanie pełnego serwisu trwa do godziny, co oznacza, że jadąc na wymianę, nie ma sensu zostawiać samochodu i korzystać z opcji odbioru na następny dzień. 

Co ile konieczna jest wymiana oleju w Dieslu? 

Wymiana oleju silnikowego w samochodach wyposażonych w jednostki wysokoprężne jest bardziej skomplikowana niż w przypadku klasycznej benzyny. Z jakiego powodu? Chodzi głównie o problemy z zatykającymi się filtrami cząstek stałych. Do aut wyposażonych w DPF zaleca się stosować oleje typu low SAPS. Niejednokrotnie jednak zdarzają się sytuacje, w których właściciel pojazdu jest zmuszony dolać np. olej mineralny do jednostki, ponieważ w trasie zapaliła się kontrolka ciśnienia na desce rozdzielczej informująca o za niskim stanie środka smarnego w motorze. Wówczas dolanie niewielkiej ilości innego produktu nie doprowadzi do tak kosztownej awarii, jak jazda bez oleju. Mieszanie preparatów full SAPS z low SAPS w przypadku jednostki wysokoprężnej może w krótkim czasie doprowadzić do awarii filtra cząstek stałych, dlatego też takie działanie jest możliwe jedynie w sytuacji bez wyjścia. W momencie, gdy będzie możliwa wymiany oleju, należy czym prędzej oczyścić układ i zastosować nowy środek typu low SAPS, który jest preparatem o właściwościach niskopopiołowych. Inny problem oraz pytanie, kiedy wymieniać olej pojawiają się także w przypadku osób poruszających się samochodami z silnikami Diesla. Ponownie głównym winowajcą konieczności wymiany środka smarnego jest DPF. Jeśli w pojeździe kilkakrotnie nie doszło do przeprowadzenia prawidłowego procesu regeneracji filtra, wówczas do misy olejowej dostaje się paliwo, które miało zostać zużyte podczas wypalania. W takiej sytuacji mieszanka paliwa z olejem nie ma tak skutecznych właściwości smarnych, co może powodować większe tarcie elementów w jednostce napędowej. Jeśli wypalanie DPF kilkakrotnie się nie powiedzie, wówczas bezwzględnie należy wymienić olej na nowy. 

 

Wymiana oleju typu Long Life 

Właściciele samochodów, szczególnie marki Renault, na pewno spotkali się z rodzajem oleju typu Long Life. Produkt został stworzony z myślą o kierowcach, którzy rocznie pokonują ponad 40 tysięcy kilometrów, co podczas jazdy po autostradach nie jest niczym nadzwyczajnym. Według zaleceń olej należy wymieniać co 15 – 20 tysięcy kilometrów więc właściciele pojazdów są zmuszeni często odwiedzać mechaników w celu wykonania wymiany środka smarnego wraz z filtrem na nowy. Głównie z tego względu coraz większe grono kierowców specjalnie wydłużało interwały wymiany, aby nie było potrzeby, co chwile pojawiać się w serwisie. W odpowiedzi na potrzeby tego typu ludzi stworzony został olej Long Life. Sama nazwa już wskazuje, że jest to produkt pozwalający wydłużyć okres między wymianami. Według opisu substancja jest w stanie chronić motor do 30 tysięcy kilometrów. Oczywiście cena oleju typu Long Life jest wyższa, jednak producenci chwalą się tym, że kierowca w końcu rzadziej odwiedza mechanika, więc tak czy inaczej, oszczędza. 

Wielu kierowców zastanawia się jednak czy olej typu Long Life faktycznie różni się od zwykłego, czy jest to jedynie chwyt marketingowy? Faktem jest, że skład poszczególnych produktów różni się od siebie. W oleju typu Long Life jest więcej dodatków uszlachetniających, zwiększających wydajność, czyszczących wnętrze motoru, a także zapobiegających utlenianiu produktu. Skoro ma bogatszy skład, dlaczego nie można go stosować we wszystkich silnikach? Okazuje się, że producenci dopuszczają możliwość użytkowania tego typu produktu, jednak nie w każdej wersji silnikowej. W większości przypadków wlanie Long Life nie spowoduje usterki, jednak i tak właściciel samochodu będzie musiał dokonać wymiany zgodnie z zaleceniami dotyczącymi zwykłego oleju silnikowego. 

Według danych możliwe jest przejechanie 30 tysięcy kilometrów bez większej szkody dla motoru, o ile silnik jest w dobrej kondycji. Wszystko jednak zależy od tego, w jaki sposób samochód jest użytkowany oraz jakie warunki panują na trasach, po których zazwyczaj się porusza. Oprócz tego dodatkowym obciążeniem powodującym szybkie zużywanie oleju jest instalacja gazowa, jazda w terenie górzystym oraz duże zapylenie powietrza. Jeśli auto często pokonuje wymagające trasy, wówczas należy przewidzieć konieczność częstej wymiany środka smarnego na nowy. W takiej sytuacji dolewanie oleju typu Long Life jest bez sensu, ponieważ powoduje to jedynie generowanie kosztów. W sprzedaży dostępne są produkty oferowane przez znanych producentów, takie jak: Valvoline Synpower XL-III, Total Quartz Ineo Long Life 507, Castrol EDGE Professional LongLife III, Liqui Moly TOP TEC 4200, a także Millers Oils EE Longlife. 

 

Co to jest olej przekładniowy? 

Olej przekładniowy to obok silnikowego jeden z ważniejszych w samochodzie. To właśnie ta substancja ma bezpośredni wpływ na trwałość podzespołów, takich jak skrzynia biegów. Niewłaściwie dobrany produkt lub zaniedbania związane z regularnym serwisowaniem mogą mieć bardzo negatywne skutki, co właściciel samochodu odczuje w portfelu. Koszt naprawy i regeneracji zużytych elementów przekładni jest wysoki, dlatego też o wiele lepiej i taniej zainwestować w dobrej jakości produkt. Oleje przekładniowe wyróżniają się wysoką lepkością, co powoduje, że pokrywają elementy pracujące wewnątrz przekładni, które przez cały czas są narażone na trudne warunki pracy. Chodzi tu głównie o ciągły kontakt zębów poszczególnych kół, co powoduje uszkodzenia. Ważne jest jednak to, aby lepkość środka smarnego nie była za wysoka, ponieważ olej będzie się z trudnością rozprowadzał. 

Co ile km powinna nastąpić wymiana oleju w skrzyni biegów? 

Decydując się na wymianę oleju przekładniowego warto wiedzieć, jaki produkt wybrać do konkretnego modelu samochodu. Zupełnie inny środek należy wlać do auta ze skrzynią manualną, a inny do przekładni automatycznej. Jakie są różnice oraz co warto wiedzieć o oleju przeznaczonym do konkretnej skrzyni? 

 

Wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów

 Wielu producentów samochodów osobowych wyposażonych w manualną skrzynię biegów zaleca stosowanie olejów przekładniowych o klasie lepkości API GL-4 zabezpieczające łożyska oraz zęby narażone na uszkodzenia. Posiadacze aut marki Volvo i Honda mogą skorzystać ze zwykłego oleju silnikowego lub przeznaczonego do przekładni o klasach API GL-1 lub API GL-3. W przypadku skrzyń z uzębieniem hipoidalnym należy zdecydować się na produkt o klasie lepkości API GL-5. 

• Klasa jakości: 

» GL-1: Przeznaczony do przekładni ręcznych oraz mostów napędowych w starszych samochodach eksploatowanych w lekkich warunkach. W składzie nie ma dodatków uszlachetniających, a w niektórych przypadkach może być zastąpiony klasycznym olejem silnikowym. 

» GL-2: Zbliżony do GL-1, jednak przeznaczony dla samochodów pracujących w cięższych warunkach. W składzie znajdują się dodatki zapobiegające korozji oraz przeciwutleniające. 

» GL-3: Przeznaczony do przekładni walcowych oraz stożkowych, które są użytkowane w umiarkowanych warunkach. Jest podobny do GL-2, jednak zawiera niewielką ilość dodatków optymalizujących zużycie. 

» GL-4: Nadaje się do przekładni hipoidalnych oraz stożkowych pracujących z bardzo dużym momentem obrotowym, oraz małą prędkością. Przeznaczona do manualnych skrzyń biegów mających wyższe prędkości ślizgu 

» GL-5: Przeznaczone do hipoidalnych przekładni głównie dla urządzeń średnio oraz wysoko obciążonych, które pracują w warunkach nagłych zmian obciążeń. W składzie znajduje się dwukrotnie więcej dodatków w porównaniu do GL-4.

• Klasa lepkości:

» Oleje przekładniowe są podzielone także ze względu na klasę lepkości, która jest oznaczona literami SAE. Norma ta określona jest liczbami: 70, 75, 80, 85, 90, 110, 140, 190, a także 250.

Wymiana oleju w skrzyni automatycznej

Oleje przeznaczone do skrzyni automatycznej ATF – Automatic Transmission Fluid mają niską klasę lepkości, co jest wymagane do prawidłowego działania sprzęgła hydrokinetycznego, a także całego systemu sprzęgieł odpowiedzialnych za sterowanie stopniami przełożenia. Aby skrzynie automatyczne mogły działać bez zarzutu należy dbać o regularne wymiany płynów ATF, a także filtrów co 60-120 tysięcy kilometrów. Najpopularniejsze koncerny samochodowe stworzyły własne normy przeznaczone dla olejów ATF, takie jak: GM Dexron firmy General Motors, Mopar ATF 4+ firmy Chrysler, a także Mercon firmy Ford. W Europie najczęściej stosuje się specyfikację oznaczoną jako GM Dexron. Czym powinien wyróżniać się dobry produkt? Olej stosowany do przekładni automatycznych musi przede wszystkim: Zredukować temperaturę w skrzyni biegów, redukować tarcie, mieć wysoką odporność na ścieranie i nacisk, a także wyróżniać się optymalnymi własnościami w niskich temperaturach. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ