Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

Zasada prawej ręki to pierwsze, czego uczą instruktorzy w trakcie trwania kursu na prawo jazdy. Jest to jedna z najważniejszych reguł, o której musi pamiętać każdy kierowca, aby bezpiecznie przemieszczać się po ulicach miast. Mało osób pamięta, że obowiązuje nie tylko na skrzyżowaniach, ale także na rondach, parkingach czy nawet autostradach. W jakich sytuacjach należy ustąpić pierwszeństwa? Jak brzmi zasada prawej ręki?

 

Zasada prawej ręki – definicja

Zasada prawej ręki na skrzyżowaniu sprawia sporo problemów nie tylko młodym i niedoświadczonym kierowcom, ale nawet osobom z długim stażem jazdy. Problemem są wymuszenia pierwszeństwa, niezwracanie uwagi na znaki, a także brawura, z jaką przemieszczają się niektórzy kierowcy. Aby zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom na drodze, należy stosować się do przepisów, które zostały opracowane i od wielu lat funkcjonują. Każdy kierowca przed otrzymaniem prawa jazdy musi zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny, gdzie wykazuje się znajomością przepisów ruchu drogowego. Każdy większy błąd lub powielanie drobnej pomyłki są powodem do tego, aby egzaminu nie zdać. Dopiero bezbłędny przejazd samochodem pod czujnym okiem egzaminatora uprawnia do otrzymania dokumentów. 

W przypadku zasady prawej ręki oraz tego, kto ma pierwszeństwo, warto wiedzieć, jak brzmi definicja i być w stanie przełożyć ją na sytuacje na drodze. Będąc uczestnikiem ruchu drogowego, należy przede wszystkim zwracać uwagę na znaki poziome oraz pionowe, a także na sygnalizację świetlną lub sygnały pokazywane przez policjanta, lub osobę zarządzającą ruchem w danej sytuacji. Jeśli na skrzyżowaniu nie ma nikogo lub niczego, co by sterowało ruchem, wówczas trzeba zastosować zasadę prawej ręki, która uprawnia do pierwszeństwa przejazdu samochód niemający po prawej stronie innego pojazdu. Dopiero gdy po prawej stronie nie będzie żadnego innego auta wówczas można ruszyć. 

Pierwszeństwo na skrzyżowaniu – zasada prawej ręki w miejscu z ograniczeniem prędkości 

Bardzo dobrym przykładem miejsca, gdzie obowiązuje zasada prawej ręki, jest skrzyżowanie równorzędne. Jest to miejsce, gdzie przecinają się dwie drogi mające taki sam status i żadna z nich nie jest główna. Skąd to wiadomo? Oczywiście brak znaków drogowych, wskazuje na to, że samochody na żadnej z nich nie mają pierwszeństwa przejazdu. Właśnie w takim miejscu stosowanie zasady prawej ręki jest jedynym wyjściem, aby bezpiecznie przejechać na drugą stronę. Należy wówczas pamiętać, że na skrzyżowanie można wjechać wyłącznie wtedy, gdy po prawej stronie nikogo nie ma. W momencie, gdy kierowca chce skręcić w lewo, musi upewnić się, że po prawej stronie nie ma nikogo, kto chce jechać naprzeciwko, ponieważ wówczas trzeba ustąpić pierwszeństwa przejazdu. Tego typu skrzyżowania bardzo często występują na większych osiedlach oraz między kamienicami. W takich sytuacjach skrzyżowania równorzędne występują równocześnie ze znakami ograniczającymi prędkość poruszania się po danych drogach. Zazwyczaj jest to biały, kwadratowy znak z ograniczeniem do 30 km/h lub 40 km/h. Zasada prawej ręki na skrzyżowaniach jest bardzo pomocna, o ile kierowca umie z niej skorzystać, ponieważ bardzo często zdarzają się próby wymuszania pierwszeństwa, co zazwyczaj kończy się wypadkiem. W takiej sytuacji oczywiście winę ponosi osoba, która spowodowała niebezpieczeństwo, jednak poszkodowani będą wszyscy uczestnicy.  

 

Kto ma pierwszeństwo na rondzie? – zasada prawej ręki

Według przepisów ronda równorzędne, czyli skrzyżowania o ruchu okrężnym, gdzie nie ma znaku nakazującego ustąpienie pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na rondzie to miejsca, gdzie wielu kierowców popełnia błędy. W praktyce oznacza to, że samochody jadące już po rondzie nie mają pierwszeństwa przed tymi znajdującymi się po prawej stronie. Co prawda, tego typu rozwiązania zdarzają się w Polsce rzadko, jednak warto wiedzieć, w jaki sposób należy się zachować. Większość rond w kraju to miejsca, gdzie auto znajdujące się na ruchu okrężnym ma pierwszeństwo, a ustąpić muszą samochody wjeżdżające. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja wyjątkowa, warto wiedzieć, że wtedy obowiązuje zasada prawej ręki. W momencie, gdy rondo ma dwa pasy, a pojazd porusza się po stronie wewnętrznej i próbuje zjechać ze skrzyżowania o ruchu okrężnym, wówczas musi przepuścić wszystkie pojazdy poruszające się tuż obok – prawa strona samochodu, i dopiero wówczas kontynuować manewr. 

Zasada prawej ręki na autostradach 

Mało osób pamięta o tym, że zasada prawej ręki obowiązuje także na autostradzie. W momencie, gdy kierowca ma auto po prawej stronie, musi poczekać, żeby zjechać. Jeśli samochód porusza się lewym pasem, a drugie auto prawym i w jednej chwili obydwa pojazdy chcą zmienić pas na środkowy, to osoba kierująca znajdująca się po lewej musi ustąpić. Oczywiście wykonywanie manewrów na autostradach wymaga zachowania dużej ostrożności ze względu na prędkość, z jaką poruszają się samochody. Z tego względu o wiele lepiej sprawdzić kilka razy, czy w danym momencie możliwe jest wykonanie jakiegokolwiek manewru. 

 

Czy na parkingu obowiązuje zasada prawej ręki? 

Kierowcy bardzo często zastanawiają się, czy zasada prawej ręki obowiązuje także na parkingach np. pod zatłoczonym supermarketem, czy galerią handlową. Tego typu miejsca są zawsze pełne krzyżujących się dróg oraz znaków, które czasami mogą być mało zrozumiałe dla osoby będącej w danym miejscu po raz pierwszy. W takiej sytuacji na samym początku należy zwrócić uwagę na znaki znajdujące się przed wjazdem. Jeśli kierowca zauważy znak „Strefa ruchu”, wówczas koniecznie trzeba stosować się do zasad panujących na drodze publicznej. Oznacza to, że w każdym miejscu, gdzie przecinają się drogi, kierujący pojazdem musi zastosować zasadę prawej ręki. W sytuacji, gdy przed wjazdem na parking nie ma żadnego znaku świadczącego o tym, że samochód porusza się po strefie ruchu, wówczas należy stosować się do znaków ustawionych przez zarządcę parkingu. Oprócz tego trzeba pamiętać, że na każdym parkingu pierwszeństwo przed samochodem ma pieszy. 

Jak nauczyć się skrzyżowań? – rodzaje 

Dobrego kierowcę można rozróżnić po tym, że wie, jak zachować się w danej sytuacji. Na samym początku należy jednak wiedzieć, czym są skrzyżowania oraz w jaki sposób postępować, aby jeździć bezpiecznie. Według definicji skrzyżowanie to nic innego, jak miejsce, w którym przecinają się drogi w jednym poziomie. Do najpopularniejszych typów należą oczywiście: 

Skrzyżowanie w kształcie litery T

Skrzyżowanie w kształcie litery Y (tzw. rozwidlenie)

Skrzyżowanie w kształcie litery X

Skrzyżowanie o ruchu okrężnym zwane także rondem 

Wiedząc już, jakie są najpopularniejsze typy, warto zapamiętać, jakie rodzaje skrzyżowań występują najczęściej: 

♦ Bezkolizyjne: Rodzaj skrzyżowania, na którym zmiana kierunku jazdy samochodów odbywa się całkowicie bezkolizyjnie. W tym przypadku bardzo często występuje sygnalizacja fazowa umożliwiająca wjazd jedynie z jednego kierunku ruchu. 

♦ Równorzędne: W przypadku skrzyżowań równorzędnych, gdzie nie ma wydzielonego pierwszeństwa przejazdu – brak świateł lub znaków, należy zastosować się do zasady prawej ręki. Jeżeli kierowca wykonuje manewr skrętu w lewo, trzeba ustąpić pojazdom skręcającym w prawo oraz tym jadącym z naprzeciwka. 

♦ Skrzyżowanie z ruchem kierowanym: Na skrzyżowaniach z ruchem kierowanym pierwszeństwo przejazdu jest regulowane przez sygnalizację świetlną. 

♦ Nierównorzędne: Na skrzyżowaniu typu nierównorzędnego o pierwszeństwie przejazdu decydują ustawione znaki wskazujące na to, który samochód może jechać jako pierwszy. 

Jak bezpiecznie poruszać się po ulicach miast? 

Osoby, które mają prawo jazdy od niedawna lub miały długą przerwę w jeździe mogą mieć problemy z poruszaniem szczególnie w dużych miastach. Dobrym rozwiązaniem dla początkujących jest zakup mniejszego samochodu, który wszędzie się zmieści, zaparkuje nawet w ciasnym miejscu, a co najważniejsze bez przeszkód pokona wysoki krawężnik. Wiele osób coraz chętniej wybiera miejskie auta, które są wyposażone w różnego rodzaju udogodnienia wspomagające kierowcę w czasie jazdy czy parkowania. Chodzi oczywiście o różnego rodzaju czujniki cofania oraz parkowania, które ułatwiają bezpieczne poruszanie się w ciasnych miejscach, czyli w miastach, gdzie pełno jest różnego rodzaju przeszkód. Osoby, które od niedawna poruszają się samochodami, potrzebują także dobrej jakości oświetlenia. Warto wówczas zainwestować w ledy do auta, które są energooszczędne i bardzo dobrze oświetlają drogę przed samochodem, co jest szczególnie ważne, jeśli ktoś jeździ wieczorem lub w nocy. Niedoświadczony kierowca może także zdecydować się na zakup auta z funkcją Park Assist.

Jest to nowoczesne rozwiązanie, które  można uruchomić wtedy, kiedy pojazd porusza się z prędkością 30 km/h i rozpoczyna się skanowanie przestrzeni z boku auta. W ten sposób system wybiera odpowiednie miejsce parkingowe, aby wygodnie zaparkować i informuje kierowcę o tym, a następnie czeka na zaakceptowanie wybranej lokalizacji. W momencie, gdy osoba kierująca samochodem pozwala zaparkować, człowiek siedzący za kierownicą musi jedynie wbić wsteczny bieg i kontrolować prędkość auta. Nowoczesny system Park Assist wykonuje cały manewr samodzielnie, przejmując jednocześnie kontrolę nad układem kierowniczym. Innym, bardzo przydatnym systemem jest Rear Assist, czyli asystent parkowania opierający się na działaniu kamery cofania, która jest bezpośrednio zintegrowana z pokrywą bagażnika. Po włączeniu biegu wstecznego przez osobę kierującą autem na ekranie komputera pojawia się czytelny obraz, na którym widać przestrzeń znajdującą się za pojazdem. Tryb pracy określa kierowca za pomocą przycisków sterowania, a wszystkie informacje wyświetlane są na ekranie. Takie rozwiązanie pomaga wygodnie zaparkować tyłem bez ryzyka wjechania w wystający przedmiot, który w lusterkach jest niewidoczny. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ