Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

Jazda „na suwak” to znane kierowcom określenie, które od dłuższego czasu było traktowane jako uprzejmość. Obecnie przepisy ruchu drogowego uległy zmianie i każdy kierowca ma obowiązek wpuszczenia samochodu, któremu kończy się możliwość poruszania po pasie ruchu. Wielu kierowców zastanawia się, czy istnieją wyjątki, kiedy nie trzeba kontynuować jazdy na suwak oraz co jest zapisane w przepisach ruchu drogowego? 

 

Co to jest jazda na suwak? 

Obowiązkowa jazda „na suwak” pojawiła się końcem 2019 roku. Mimo tego, że od wprowadzenia przepisu minęło trochę czasu, to wciąż na drogach można zauważyć kierowców, którzy popełniają błędy w czasie jazdy. Wciąż zdarzają się nieprzyjemne wymuszenia oraz awantury na drodze spowodowane złą interpretacją przepisów ruchu drogowego, które weszły w życie 6 grudnia 2019 roku. To właśnie od tego dnia w razie awarii lub utrudnienia na drodze kierowcy mają obowiązek zastosować się do nowych zasad. Okazuje się, że zrozumienie czym jest jazda „na suwak” to wciąż temat trudny dla wielu kierowców. Dotyczy to szczególnie osób starszych, które zdawały prawo jazdy wiele lat temu i nie są na bieżąco z nowymi przepisami. Dawniej osoba jadąca pasem, który się kończył lub z jakichś powodów kontynuowanie jazdy nie było możliwe, musiała liczyć na uprzejmość kierowcy na pasie umożliwiającym dalszą jazdę. Obecnie to właśnie obowiązek jazdy „na suwak” umożliwia kierowcy z kończącego się pasa wjechanie z pierwszeństwem na ten, który jest przeznaczony do dalszej jazdy.  Oznacza to, że naprzemienna jazda samochodów nie jest już uprzejmym gestem a czynnością, przy której można dostać mandat, jeśli zrobi się to nieumiejętnie lub spowoduje zagrożenie na drodze. Dla wielu osób mylące jest, że auto, które wjeżdża, ma pierwszeństwo, co może wydawać się niebezpieczne. Teoretycznie wymaga się od osób, zmieniających pas zachowania szczególnej ostrożności, jednak w praktyce jest z tym różnie. Poruszając się po mieście, można zauważyć, że wielu kierowców myli się, kiedy należy zastosować tę metodę. 

W jakich sytuacjach jazda „na zakładkę” nie jest obowiązkowa? 

Po analizie przepisów ruchu drogowego oraz konsultacjach z policją, udało się ustalić, w jakich sytuacjach występują wyjątki od obowiązku jazdy „na suwak”. Zapamiętanie pięciu wyjątków podpowie, w jaki sposób zachować się na drodze w sytuacji awaryjnej wymagającej interwencji ze strony kierowcy.

♦ Pas do skrętu nie jest traktowany jako zanikający: Jedna z najczęściej spotykanych sytuacji na drodze, szczególnie w godzinach szczytu to moment, gdy kierowcy próbujący ominąć korek zaczynają zmieniać pas i zjeżdżać na ten, który prowadzi do skrętu w prawo. Zazwyczaj jest pusty, co ułatwia przejechanie kilku dodatkowych metrów w korku. Taka praktyka sprawia, że można narazić się nie tylko na niebezpieczeństwo, ale także zdenerwować innych kierowców, którzy będą zirytowani niekulturalnym zachowaniem. Samochód, który wyjeżdża ze środkowego pasa i porusza się do przodu tym który skręca, nie może wymusić pierwszeństwa na pojazdach znajdujących się na pasie środkowym. W takiej sytuacji obowiązek jazdy na suwak nie dotyczy auta wracającego na poprzednie miejsce. 

♦ Samochody na zanikającym pasie nie mają pierwszeństwa, dopóki nie dojadą do końca: Kierowcy podróżujący zanikającym pasem nie mogą wymuszać pierwszeństwa na osobach jadących pasem sąsiednim, dopóki auto nie znajdzie się przy samym końcu pasa. Dopiero w momencie dojechania do końca kierowca może włączyć kierunkowskaz i podjąć próbę zjechania. Włączenie się do ruchu w momencie, gdy auto znajduje się kawałek przed przeszkodą, jest traktowane jako błąd. 

♦ Pas rozbiegowy nie oznacza pierwszeństwa: Auto poruszające się pasem rozbiegowym wyjeżdżające np. ze stacji benzynowej nie ma pierwszeństwa przed samochodami, które jadą pasem środkowym. Oznacza to, że każdy kierowca włączający się do ruchu musi poczekać i ustąpić pierwszeństwa. Dopiero gdy droga będzie pusta lub będzie możliwość bezpiecznego wjechania można ruszyć i wjechać samochodem na pas środkowy. To samo dotyczy autostrady i pasów rozbiegowych wychodzących z punktów obsługi podróżnych czy wjazdów. Auto wjeżdżające na autostradę musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na drodze. Ważne jest także to, aby proces włączania się do ruchu przebiegał płynnie i z optymalną prędkością, ponieważ auta poruszające się po autostradzie pędzą z prędkością nawet 140 km/h. Wjechanie na drogę z prędkością 30 km/h i próba rozpędu mogą spowodować duże niebezpieczeństwo oraz zagrożenie dla uczestników ruchu.

♦ Droga z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku: Zasada jazdy na suwak nie obowiązuje także w sytuacji, gdy stojące w rzędzie pojazdy na dwóch pasach równolegle chcą ominąć zator i przejechać z lewego pasa na prawy lub odwrotnie. Wyjeżdżając z kolumny stojących aut, trzeba czekać, aż auto jadące obok przepuści to, które próbuje wyjechać ze swojego pasa. W takiej sytuacji należy liczyć na uprzejmość drugiego kierowcy i bezpiecznie zmienić pas. 

♦ Zasada obowiązuje tylko w korku: Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zasada jazdy „na suwak” obowiązuje wyłącznie w korku. Oznacza to, że pierwszeństwo wjazdu z kończącego się pasa działa tylko wtedy, gdy wszystkie dostępne pasy stoją. Reguła nie działa w momencie, gdy ruch jest jedynie spowolniony. 

Jazda „na zakładkę” zwana jazdą „na suwak” została wymyślona w Ameryce, gdzie na początku nazwano ją metodą zamka błyskawicznego. Według założenia samochody nachodzą na siebie tak samo, jak w klasycznym zamku błyskawicznym co ułatwia poruszanie się podczas zatoru na drodze. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala płynnie jechać do przodu z niższą prędkością bez konieczności ciągłego zatrzymywania się i ruszania. Niższa i stała prędkość pozwala ograniczyć ryzyko wypadku, co jest dodatkową zaletą jazdy „na suwak”.  

 

Jakie są zasady bezpiecznej jazdy?

Poruszając się samochodem po drogach, należy pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie swoim, pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Czasami jeden błąd może kosztować ludzkie życie lub spowodować inne tragiczne skutki. Okazuje się, że oprócz brawury i prędkości innymi czynnikami będącymi przyczyną kolizji drogowych są nieznajomość prawidłowych zasad techniki jazdy oraz zły stan techniczny pojazdu. Niestety, statystyki dotyczące wypadków drogowych są nieubłagane dla młodych kierowców, którzy znacznie częściej są uczestnikami kolizji niż osoby bardziej doświadczone. Oczywiste jest, że nie należy pakować wszystkich do jednego worka, ponieważ zdarzają się osoby młode, które prowadzą lepiej i pewniej niż ludzie z wieloletnim stażem za kółkiem. Bardzo często błędy kończące egzamin na prawo jazdy z wynikiem negatywnym, takie jak wymuszenie pierwszeństwa czy niesygnalizowanie o zmianie pasa ruchu, w życiu codziennym mogą mieć znacznie poważniejsze konsekwencje. 

Wsiadając do samochodu, należy zabrać ze sobą przede wszystkim rozsądek, trzeźwe myślenie oraz skupienie. Brak któregokolwiek może spowodować niewyobrażalne szkody, z którymi każdy będzie musiał żyć i stawić czoło. O czym jeszcze należy pamiętać, decydując się na prowadzenie własnego pojazdu? 

♦ Prawidłowa pozycja za kierownicą: Odpowiednio dopasowana pozycja za kierownicą to gwarancja wygody oraz szybkiej reakcji w niebezpiecznej sytuacji. Kierowcy zazwyczaj odsuwają fotel za daleko lub dosuwają za blisko i nie mogą w odpowiedni sposób zareagować na sytuacje na drodze. Dłonie powinny być ustawione w pozycji „za piętnaście trzecia” i dodatkowo lekko ugięte w łokciach. 

♦ Pasy bezpieczeństwa: Pasy bezpieczeństwa muszą być zawsze zapięte, aby chronić życie osoby siedzącej w samochodzie. W wielu wypadkach dochodzi do wyrzucenia człowieka z samochodu, kiedy nie jest odpowiednio zapięty. Dodatkowo osoba siedząca z przodu może doznać poważnych urazów w trakcie wystrzału poduszki powietrznej, co w najlepszej sytuacji może spowodować złamanie karku. 

♦ Czyste szyby, światła i lusterka: Odpowiednio oczyszczone z brudu i kurzu szyby oraz lusterka zdecydowanie poprawiają komfort jazdy. Przez czystą taflę kierowca może zauważyć znacznie więcej przeszkód i w odpowiednim momencie zareagować. Równie czyste muszą być lampy przednie, które w zależności od materiału z czasem mogą żółknąć, co bezpośrednio przyczynia się na ograniczenie widoczności. W celu lepszej widoczności warto także zdecydować się na mocne samochodowe żarówki led zapewniające odpowiednie oświetlenie nawet przy słabej widoczności. 

♦ Odpowiednio dopasowane opony: Opona jest jedynym elementem samochodu mającym bezpośredni kontakt z nawierzchnią. To właśnie od odpowiedniego ogumienia zależy to, czy auto wyhamuje przed przeszkodą oraz, czy w trakcie nagłego skrętu pozostanie na jezdni. Oprócz co sezonowej wymiany ogumienia warto zadbać o odpowiednią ilość bieżnika oraz o jakość produktu. Dla własnego bezpieczeństwa warto zdecydować się na opony klasy średniej lub premium. 

♦ Hamulce oraz tarcze hamulcowe: Kolejnym, ważnym elementem bezpośrednio wpływającym na bezpieczeństwo są sprawne hamulce. W każdym samochodzie należy zadbać, aby tarcze i klocki miały odpowiednią grubość, zaciski nie były zapieczone, a kotwy skorodowane. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na stan przewodów hamulcowych, które z czasem mogą pękać i może dochodzić do wylania się płynu hamulcowego skutkującego brakiem ciśnienia w układzie. 

♦ Odległość między samochodami: Poruszając się po drogach, należy zachować odpowiednią odległość między pojazdami. Oznacza to, że „siedzenie na zderzaku” jest nieodpowiedzialne i może doprowadzić do wypadku lub kolizji drogowej. Auto poruszające się z prędkością 100 km/h w ciągu sekundy pokonuje odległość 28 metrów, co sprawia, że niemożliwe będzie nagłe zatrzymanie. Trzeba pamiętać, że wpływ mają czas reakcji kierowcy, warunki atmosferyczne panujące na drodze, dobre hamulce oraz odpowiedni bieżnik opon. Dodatkowo warto pamiętać, że auto z załadunkiem zatrzyma się znacznie dalej niż pusty samochód. Jest wiele czynników decydujących o tym, że jedno auto zdąży zahamować, a drugie nie. Minimalny odstęp między samochodami powinien wynosić przynajmniej 30 metrów.

♦ Skupienie: Wsiadając za kierownicę, każda osoba musi być skupiona na jeździe i nie może zwracać uwagi na przychodzące wiadomości tekstowe na smartfon. Nawet chwilowe spoglądanie na ekran może spowodować poważny wypadek i doprowadzić do śmierci nie tylko osoby, która prowadziła i spuściła wzrok z drogi. Może dojść do potrącenia pieszego, który zgodnie z przepisami ma pierwszeństwo na pasach. Należy się zatrzymać przed każdym przejściem, przy którym stoją piesi.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ