Ranking 8 najlepszych opon motocyklowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 26.05.24

 

Opony motocyklowe – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Wybór dobrych jakości opon to kluczowy element wpływający bezpośrednio na bezpieczeństwo kierowcy i pasażera. Właściwie dobrane ogumienie zwiększa komfort jazdy, a także wpływa na prowadzenie motocykla. Jednym z polecanych modeli jest Michelin Pilot Road 4 GT R 180/55R17 73W, który został zaprojektowany z myślą o ciężkich motocyklach turystycznych. Model ma specjalnie zaprojektowany bieżnik, aby zapewnić optymalną przyczepność na zakrętach. Opona jest przeznaczona do jazdy po każdym rodzaju nawierzchni. Innym polecanym modelem jest Mitas MC7 R 140/90R15 70R przeznaczona do motocykli typu cruiser, chopper oraz turystycznych. Produkt klasy średniej pozwala na bezpieczne pokonywanie dróg o różnych nawierzchniach.


8 najlepszych opon motocyklowych. Opinie w 2024 roku 

 

Każda osoba poruszająca się na motocyklu wie, jak ważny jest właściwy dobór opony do jednośladu. Zupełnie inny rodzaj ogumienia zakłada się do pojazdu o niewielkiej mocy, a inny do motocykla o dużej masie z mocną jednostką napędową. Motocykliści poszukujący dobrego ogumienia powinni sprawdzić ranking opon motocyklowych, w którym znajdują się wysokiej jakości modele przeznaczone do różnych typów pojazdów i na różne rodzaje nawierzchni. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Opona Michelin Pilot Road 4 GT jest przeznaczona do ciężkich motocykli turystycznych. Indeks nośności wynosi 73, co oznacza, że konstrukcja ogumienia uwzględnia jazdę z bagażem i pasażerem do 365 kg. Indeks prędkości W pozwala rozpędzić jednoślad do prędkości 270 km/h.

Wady

Opór toczenia w oponie Michelin Pilot Road 4 GT R 180/55R17 73W to klasa E. Oznacza to, że motocykl zużywa więcej paliwa.

Podsumowanie

Produkt klasy premium został wykonany z połączenia dwóch rodzajów mieszanki gumowej. Opona w rozmiarze 180/55 R17 ma bieżnik o konstrukcji radialnej i diagonalnej, i zapewnia bardzo dobrą przyczepność do nawierzchni. Model jest przeznaczony do poruszania się po różnych typach nawierzchni.

Drugi wybór

Zalety

Bezdętkowa opona Mitas MC7 R 140/90R15 70R dobrze sprawdza się na różnego rodzaju nawierzchniach. Model ma charakterystyczny bieżnik, który pozwala na bezpieczne poruszanie się po mokrej drodze. Rowki są zaprojektowane w taki sposób, aby dobrze odprowadzać wodę.

Wady

Opona klasy średniej została zaprojektowana do motocykli turystycznych, które nie osiągają prędkości wyższej niż 170 km/h.

Podsumowanie

Bezdętkowa opona Mitas MC7 R 140/90R15 70R przeznaczona jest do motocykli typu cruiser, chopper oraz turystycznych. Model można zamontować zarówno na osi przedniej, jak i tylnej. Indeks nośności opony wynosi 70, a prędkości R. Model jest wykonany z dobrej mieszanki gumowej. Charakterystyczny bieżnik pozwala zachować stabilność i bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Rozważ też

Zalety

Letnie opony Metzeler Roadtec 01 130/90-16 TL 67V M/C zostały zaprojektowane z myślą o ciężkich motocyklach sportowo-turystycznych. Model ma długie rowki, które zapewniają duże bezpieczeństwo oraz ograniczają ryzyko powstania aquaplaningu.

Wady

Opony Metzeler Roadtec 01 130/90-16 TL 67V M/C zostały zrobione z mieszanki, która sprawdza się w temperaturze do + 7 stopni Celsjusza.

Podsumowanie

Model został przystosowany do ciężkich motocykli, które poruszają się w zmiennym terenie. Produkt idealnie sprawdzi się podczas długich wypraw na motocyklu z dodatkowym obciążeniem. Specjalna konstrukcja bieżnika zwiększa stabilność jednośladu w trakcie hamowania. Indeks nośności modelu to 67 = max 307 kg oraz indeks prędkości V = max 240 km/h.

 

Opony motocyklowe Michelin

 

1. Opona Turystyczna Michelin Pilot Road 4 GT R 180/55R17 73W

 

Opony motocyklowe Michelin Pilot Road 4 to model przeznaczony do jednośladów sportowo-turystycznych. Produkt jest dobrym wyborem dla kierowców poszukujących sprawdzonego ogumienia, które zapewnia odpowiednie właściwości zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Model przeznaczony jest dla motocyklistów, którzy chcą pewnie wejść w zakręt z dużą prędkością i mieć pewność, że motocykl się nie poślizgnie. Opony zostały zaprojektowane pod kątem ciężkich i dużych motocykli pokonujących długie trasy z dodatkowym obciążeniem. 

Opony motocyklowe Michelin mają charakterystyczną budowę bieżnika oraz lamele XST, które zapewniają bardzo dobrą przyczepność. Dodatkowo model zdobył bardzo dobre wyniki w teście hamowania na mokrej nawierzchni. Produkt dostępny w rozmiarze 180/55 R17 ma indeks nośności 73, pozwalający na udźwig do 165 kg oraz indeks prędkości W, dający możliwość poruszania się na motocyklu do 270 km/h. Konstrukcja diagonalna i radialna zapewnia dobre osiągi i bezpieczeństwo w czasie jazdy. 

Model Michelin Pilot Road 4 GT R 180/55R17 73W jest chętnie wybierany przez motocyklistów preferujących jazdę szosowo-turystyczną. Test opon motocyklowych pokazuje, że ten produkt dobrze sprawdzi się w czasie jazdy po różnych typach nawierzchni. 

 

 

 

 

Tanie opony motocyklowe

 

2. Opona City/Classic Mitas MC7 R 140/90R15 70R

 

Opony motocyklowe Mitas MC7 R 140/90R15 70R to model przeznaczony do jednośladu typu turystycznego o niewielkiej mocy i ładowności. Produkt sprawdzi się zarówno na motocyklu typu cruiser, jak i chopper. Model jest dopasowany do pojazdu o średnicy felgi 15 cali. Bezdętkowa opona pozwala na wygodne użytkowanie. Produkt został wykonany z wysokiej jakości mieszanki, która zapewnia optymalne prowadzenie w sezonie letnim. 

Tanie opony motocyklowe marki Mitas to produkt, który jest polecany motocyklistom pokonującym krótkie odcinki trasy w tempie rekreacyjnym. Model Mitas MC7 R 140/90R15 70R ma szerokość 140 mm oraz profil 90%. Indeks prędkości opony to R umożliwiający rozwijanie maksymalnej prędkości do 170 km/h. Indeks nośności modelu wynosi 70, co oznacza, że dopuszczalne obciążenie dla tego ogumienia wynosi 335 kg. 

Konsumenci potwierdzają, że leżakowane opony motocyklowe marki Mitas zachowują swoje właściwości i są bezpieczne dla osób poruszających się na jednośladzie. Model jest przeznaczony do montażu na oś przednią i tylną. Dobra i tania opona motocyklowa Mitas to optymalne rozwiązanie dla motocyklisty poszukującego wysokiej jakości produktu w rozsądnej cenie. 

 

 

 

 

Opony motocyklowe Metzeler

 

3. Opony Motocyklowe Metzeler Roadtec 01 130/90-16 TL 67V M/C

 

Wysokiej jakości opony motocyklowe Metzeler Roadtec 01 130/90-16 TL 67V M/C zostały wyprodukowane z nowoczesnej mieszanki gumowej, która jest wzbogacona specjalnymi żywicami oraz sadzą. Model wykonany z gumy o wysokiej zawartości krzemionki jest bardzo trwały i zapewnia optymalną przyczepność zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Produkt nadaje się do użytku w zróżnicowanym terenie, gdzie współczynnik tarcia jest niższy niż na asfalcie. Wysokogatunkowa mieszanka znacznie zwiększa odporność ogumienia na zużycie w czasie jazdy. 

Opony Metzeler Roadtec 01 130/90-16 TL 67V M/C mają dużą ilość rowków i krawędzi, które zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo w czasie jazdy po mokrej nawierzchni. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania motocyklista nie musi obawiać się aquaplaningu. Bezdętkowe opony przeznaczone są na tył pojazdu. Produkt ma szerokość 130 mm oraz profil 90%. Model jest dopasowany do 16-calowych felg. Dopuszczalne obciążenie dla tego ogumienia to 307 kg, a maksymalna prędkość wynosi 240 km/h. 

Motocykliści chętnie wybierają opony Metzeler Roadtec 01 130/90-16 TL 67V M/C ze względu na trwałość i dobre parametry. Model jest przeznaczony do montażu na motocyklu typu sportowo-turystycznym. 

 

 

 

 

Opony motocyklowe Kenda 

 

4. Opony motocyklowe Kenda K786 WASHOUGAL II 110/90R19 62M 

 

Ogumienie przeznaczone do poruszania się po terenie pośrednim to dobry wybór dla amatorów lubiących offroad. Model Kenda K786 WASHOUGAL II 110/90R19 62M jest wyprodukowany z wysokogatunkowej mieszanki gumy, która jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Nowoczesny bieżnik ma dwa rzędy kostek, które tworzą agresywny wzór pozwalający na jazdę po wymagającym terenie. 

Opony motocyklowe Kenda K786 WASHOUGAL II 110/90R19 62M zostały wyprodukowane z ulepszonej mieszanki, która dobrze sprawdza się na miękkim i pośrednim terenie. Model o szerokości 110 mm ma profil 90%. Ogumienie pasuje na felgę o rozmiarze 19 cali. Maksymalna dopuszczalna prędkość dla tego modelu wynosi 130 km/h (indeks prędkości M). Dopuszczalne obciążenie na jedną oponę to 265 kg (indeks nośności 62). 

Opony motocyklowe Kenda mają pozytywne opinie wśród użytkowników, którzy wybierają je do swoich motocykli. Model jest dobrym wyborem, jeśli chodzi o amatorską jazdę w terenie. 

 

 

 

 

Opony motocyklowe Dunlop

 

5. Opony Dunlop Sportmax Mutant 160/60R17 69W 

 

Opony motocyklowe Dunlop Sportmax Mutant 160/60R17 69W są przeznaczone do sportowych motocykli o dużej mocy jednostki napędowej. Model ma specjalnie zaprojektowany bieżnik, który pozwala bezpiecznie poruszać się po twardej nawierzchni w każdych warunkach. Produkt został wykonany z wysokiej jakości mieszanki gumy, która w połączeniu z optymalną szerokością ogumienia pozwala na szybkie i sprawne pokonywanie zakrętów. 

Model Dunlop Sportmax Mutant 160/60R17 69W ma szerokość 160 mm oraz profil 60%. Ogumienie jest dopasowane do felgi w rozmiarze 17 cali. Dopuszczalna prędkość maksymalna, jaką można rozwinąć na tym modelu to 270 km/h. Indeks nośności opony wynosi 325 kg na sztukę. Miękka mieszanka gumy pozwala na komfortowe poruszanie się na tym ogumieniu. Komplet opon motocyklowych Dunlop Sportmax zapewnia dobre osiągi i bezpieczeństwo w czasie jazdy. 

Opinie o oponach motocyklowych marki Dunlop są pozytywne wśród kierowców jednośladów. Modele klasy premium to dobry wybór dla osoby poszukującej sprawdzonego modelu do swojego pojazdu. 

 

 

 

 

Opony motocyklowe Pirelli

 

6. Opona Turystyczna Pirelli Angel St 120/70R17 58W

 

Model Pirelli Angel St 120/70R17 58W to ogumienie charakteryzujące się wysoką trwałością oraz odpornością na ścieranie nawet podczas intensywnego użytkowania. Produkt został zaprojektowany z myślą o motocyklach mających sportowy charakter. Opony motocyklowe Pirelli sprawdzą się także na jednośladzie typu sportowo-turystycznego przeznaczonego do dłuższych podróży po twardych nawierzchniach. Bieżnik w tym modelu został zaprojektowany w taki sposób, aby kierowca czuł się pewnie pokonując zakręty z dużą prędkością. 

Opony motocyklowe Pirelli Angel St 120/70R17 58W mają specjalnie wykonany bieżnik, który pozwala na komfortowe prowadzenie motocykla zarówno po suchej, jak i mokrej nawierzchni. Wzór oraz kąty nachylenia ścian bocznych zwiększają wydajność, jeśli chodzi o odprowadzanie wody spod opony. Model ma średnicę 120 mm oraz optymalny profil 70%. Indeks prędkości pozwala na jazdę z maksymalną dopuszczalną prędkością 270 km/h. Indeks nośności to obciążenie 236 kg na oponę. 

Motocykliści potwierdzają, że ogumienie Pirelli to dobre opony motocyklowe, które pozwalają na bezpieczną i komfortową jazdę. Wysokogatunkowa mieszanka jest odporna na ścieranie i umożliwia bezproblemowe korzystanie z opon. 

 

 

 

 

Opony motocyklowe Bridgestone

 

7. Opony Motocyklowe Bridgestone E-Max 140/90-15 70H

 

Opony Motocyklowe Bridgestone E-Max 140/90-15 70H to model bezdętkowy, pasujący do motocykli Cruiser i Chopper o indeksie prędkości do 210 km/h. Szerokość opony wynosi 140 mm o profilu 90, a jej średnica to 15 cali.

Prezentowane opony motocyklowe Bridgestone są przeznaczone do tylnego koła motocykla, do letniego wykorzystania i charakteryzuje je indeks nośności na poziomie od 70 do 335 kg. Przyglądając się parametrom opony czytamy w opisie producenta, że zostały one zaopatrzone w bieżnik E-MAX R, a ich klasa efektywności energetycznej została określona na wartość „E”, co znaczy, że współczynnik oporów toczenia RRC wynosi 9.1 ≤ RRC ≤ 10.5 kg/t.

Jeśli chodzi o przyczepność na mokrej nawierzchni, opony zyskały etykietę „C”, a emisja hałasu jaka ma miejsce podczas jazdy wynosi 71 dB. Trzeba jeszcze dodać, że produkt ten pochodzi z produkcji 2020/21 i ma 5 lat gwarancji udzielonej przez producenta.

 

 

 

 

Zimowe opony motocyklowe

 

8. Opony Motocyklowe Zimowe Haidenau K66 Silica 130/70 -17 M+S 62H

 

Opony Motocyklowe Zimowe Haidenau K66 Silica 130/70 -17 M+S 62H nie wymagają użycia dętki i przeznaczone są do skuterów Heidenau. Produkt ten jest przeznaczony do użytku zimowego i charakteryzuje go bieżnik kierunkowy zwiększający poziom bezpieczeństwa i poprawiający osiągi.

Szerokość opony o profilu 70, wynosi 130 mm, jej rozmiar to 17 cali. Mamy tu też indeks nośności na poziomie 62. Według klientów, którzy już zakupili komplet do swojego motocykla określają ogumienie jako produkt średniej klasy o dobrym stosunku jakości i ceny.

Opinie motocyklistów mówią, że zimowe opony motocyklowe Haidenau K66 Silica 130/70 -17 M+S 62H są wykonane z dobrych mieszanek gumowych, gwarantują ekonomiczną jazdę, bezpieczeństwo i niewielki emitowany hałas. Na oponę jest udzielana przez producenta dwuletnia gwarancja, która zabezpiecza użytkownika przez wadami ukrytymi produktu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie opony motocyklowe kupić?

 

Wybór odpowiedniego ogumienia do motocykla to bardzo ważna kwestia. Opony w jednośladzie to jedyne elementy, które stykają się z podłożem i pozwalają zachować bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Osoby, które dopiero rozpoczynają naukę jazdy na motocyklu często nie mają doświadczenia w doborze odpowiedniego rodzaju ogumienia, które będzie pasować do jednośladu. Jak wiadomo, nawet nowoczesna technologia, systemy bezpieczeństwa oraz dobre zawieszenie nie pozwolą zapanować nad maszyną, jeśli ogumienie będzie w złym stanie technicznym. Kierowcy, którzy zastanawiają się, jaką oponę motocyklową wybrać powinni przede wszystkim sprawdzić, jaki model zaleca producent. Do każdego jednośladu są przeznaczone konkretne i zalecane warianty pozwalające zachować odpowiednie właściwości w czasie jazdy. Wybór złego ogumienia może skutkować tym, że motocykl będzie się źle prowadził, wydłuży się jego droga hamowania oraz będzie miał znacznie gorsze osiągi. 

Jakie wybrać opony do jazdy po ulicy?

Kierowcy, którzy głównie poruszają się po drogach asfaltowych, powinni wybrać opony zapewniające dobrą przyczepność w każdych warunkach. Ogumienie musi dobrze przylegać zarówno do mokrej, jak i suchej nawierzchni. Najlepsza opona motocyklowa przeznaczona do jednośladu sportowo-turystycznego to model o miękkiej mieszance, który dobrze sprawdzi się na asfalcie. Decydując się na wersje zaprojektowane do poruszania się po twardej nawierzchni, warto zwrócić uwagę na tempo nagrzewania opony do optymalnej temperatury. Modele do motocykli sportowo-turystycznych wytrzymują większy przebieg kilometrów w porównaniu do opon torowych. 

 

Jakie opony na ulicę i tor? 

Użytkownicy sportowych motocykli bardzo często decydują się na montaż ogumienia przeznaczonego do jazdy zarówno po ulicy, jak i po torze. Model 50/50 to produkt zaprojektowany z myślą o jeździe mieszanej. Opony przeznaczone do takiego użytkowania dobrze sprawdzą się w przypadku motocyklistów, którzy często biorą udział w różnego rodzaju wydarzeniach organizowanych właśnie na torach wyścigowych. Ogumienie zaprojektowane z myślą o szybkiej jeździe i pokonywaniu zakrętów z dużą prędkością zużywają się znacznie szybciej od tradycyjnych. Zanim motocyklista będzie chciał je intensywnie użytkować, musi doprowadzić do prawidłowego rozgrzania mieszanki. 

 

Jakie opony wybrać na ulicę i lekki teren? 

Miłośnicy jazdy na motocyklach sportowo-turystycznych oraz turystyczno-terenowych zawsze zastanawiają się, jaka jest najlepsza opona motocyklowa na lekki teren, która sprawdzi się także podczas jazdy po ulicach. Na rynku dostępne są różnego rodzaju modele podzielone w zależności od potrzeb na wersje szosa 70/30 teren, 50/50 oraz teren 70/30 szosa. Wielu posiadaczy motocykli typu enduro preferuje jazdę po asfalcie i okazjonalne zjazdy na drogi szutrowe. Producenci jednośladów wyposażają nowe maszyny w opony szosowe z agresywnym bieżnikiem, który pozwala na bezpieczny przejazd po drodze szutrowej. Jest to jednak ogumienie, które nie zapewni możliwości przejechania przez piasek lub bardziej wymagającą drogę. Dla motocyklistów potrzebujących ogumienia, które pozwoli komfortowo i bezpiecznie poruszać się po asfalcie i leśnych drogach stworzono opony 50/50. Model do jazdy mieszanej po terenie to rozwiązanie, które daje możliwość wygodnej jazdy po drodze ekspresowej, a także pokonania żwiru, piasku i leśnej drogi. 

 

Jakie ogumienie wybrać do cruisera? 

Ciężkie motocykle typu cruiser zostały zaprojektowane z myślą o komforcie użytkownika i pokonywaniu dużych odległości po twardej nawierzchni. Jednoślady stworzone do wygodnego przemieszczania się po drogach asfaltowych charakteryzują się niskim położeniem siedzenia oraz wydłużoną kierownicą. Dzięki temu kierowca może zająć wygodną, wyprostowaną pozycję. Motocykle typu cruiser są bardzo ciężkie. Głównie z tego względu producenci zalecają montaż wzmacnianych opon, które będą w stanie zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo użytkownikom. Ogumienie musi zapewniać przede wszystkim stabilne prowadzenie maszyny. Dobra opona powinna wytrzymać duży przebieg oraz równomiernie się zużywać. Ważne jest także to, aby dany model miał niski poziom generowanego hałasu. 

Jakie opony do motocrossu? 

Motocykliści, którzy często odwiedzają tory motocrossowe lub pokonują przeszkody na ciężkim terenie, doskonale wiedzą, jakie opony terenowe sprawdzają się najlepiej. Ogumienie przeznaczone do jazdy w terenie ma bardzo agresywny bieżnik składający się z kostek. Modele oferowane przez różnych producentów są do siebie bardzo podobne, jednak każda firma ma swój unikalny wzór. Opony przeznaczone do jazdy na ciężkim terenie są wszechstronne. Muszą poradzić sobie ze śliskimi balami drewna, korzeniami, liśćmi, błotem, piaskiem czy kamieniami. Konstrukcja bieżnika musi też być na tyle dobrze zaprojektowana, aby opona mogła się oczyścić przy niskiej prędkości. Głównie z tego powodu ogumienie enduro jest wykonane z elastycznej gumy. Wysoki bieżnik pozwala z łatwością pokonywać różnego rodzaju przeszkody na torach. Poszukując odpowiedniego modelu, warto sprawdzić kilka różnych twardości, aby dopasować ogumienie do stylu jazdy kierowcy. 

 

Opony motocyklowe w dobrych cenach 

Zakup wysokiej jakości opon motocyklowych jest uzależniony od tego, do jakiego motocykla mają pasować. Najtańsze modele przeznaczone do klasycznego jednośladu to wydatek około 70 – 100 zł za sztukę. Bezdętkowe opony do skuterów i motorowerów można zakupić już za 100 – 200 zł w zależności od marki i rozmiaru. Modele do motocykli typu enduro to koszt rozpoczynający się od 150 zł za sztukę. Ogumienie przeznaczone do jednośladu sportowo-turystycznego to wydatek wahający się od 200 zł do 1000 zł za jedną oponę. Modele do motocykla typu cruiser i chopper to koszt w zależności od rozmiaru i parametrów wahający się od 250 zł do 1200 zł. 

 

 

FAQ

 

P1: W jakim stopniu zużywają się opony motocyklowe?

Nowy komplet ogumienia w zależności od zakupionego modelu, zastosowanej mieszanki oraz stylu jazdy kierowcy wystarczy na około 15000 – 20000 km. Opona tylna zawsze zużywa się szybciej, dlatego też należy wymieniać ją o wiele częściej. Dobrej jakości ogumienie na osi tylnej przy turystycznej jeździe wytrzyma około 15000 km. Przednia opona spokojnie wystarczy na pokonanie 20000 km. W motocyklach sportowych trwałość opony jest zdecydowanie inna. W wielu sytuacjach kierowcy zmuszeni są do wymiany opony tylnej co 3000 – 4000 km oraz przedniej co 8000 km. Motocykle typu enduro lub cross, które pokonują trudne odcinki na trasach o różnej nawierzchni, będą wymagać wymiany opon co kilka przejażdżek. Osoby startujące w zawodach niejednokrotnie potrzebują kilku kompletów ogumienia na jeden wyścig. 

 

P2: Jakie ciśnienie powinny mieć opony motocyklowe? 

Każdy kierowca motocykla wie, że właściwe ciśnienie w oponach to bardzo ważna kwestia. Odpowiednio napompowane ogumienie bezpośrednio przekłada się na komfort jazdy, bezpieczeństwo oraz na zużycie gumy. Nie ma możliwości stwierdzenia, jakie ciśnienie musi być w motocyklu, ponieważ na jego odpowiednią ilość wpływają czynniki, takie jak rozmiar opony, rodzaj jednośladu oraz obciążenie. Producent motocykla sam określa, jakie ciśnienie jest najlepsze i zapisuje jego wartość na specjalnej naklejce znajdującej się na pojeździe. Niskie może powodować nadmierne zużywanie i przegrzewanie gumy, spadek przyczepności oraz zmniejszenie komfortu jazdy. Wysokie ciśnienie będzie powodować utratę przyczepności oraz zmniejszoną amortyzację przez twarde ogumienie. 

P3: Jakie opony motocyklowe wybrać w lekki teren? 

Posiadacze sportowych motocykli typu enduro doskonale wiedzą, jak dużym problemem jest wybór odpowiedniego ogumienia, które dobrze sprawdzi się zarówno na gładkim asfalcie, jak i na piaszczystej drodze poza miastem. Większość motocyklistów, którzy przemierzają mieszane odcinki drogi, wybiera opony 50/50, które są przeznaczone do jazdy po szosie i w terenie. Komfort jazdy na takim ogumieniu nie jest tak wysoki, jak na zwykłej szosówce, jednak kierowca ma pewność, że gdy skończy się asfalt, będzie mógł bezpiecznie pokonać kolejny odcinek drogi bez upadku. Opony terenowe z kostkowanym bieżnikiem nie są wygodne, w trakcie jazdy po asfalcie. Po przejechaniu 5000 – 8000 km ogumienie nadaje się do wymiany ze względu na brak bieżnika. Ogumienie szosowe wytrzyma znacznie dłużej, jednak po zjechaniu z gładkiego asfaltu należy spodziewać się problemów związanych z dalszą jazdą po drodze szutrowej lub piaszczystej. 

 

P4: Ile bieżnika mają nowe opony motocyklowe? 

Bieżnik na nowych oponach motocyklowych jest zależny od tego, jaki rodzaj ogumienia wybierze kierowca do swojego motocykla. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj motocykla jest użytkowany. Zupełnie inne ogumienie będzie pasowało do sportowo-turystycznego jednośladu, a inne do modelu enduro. Opony szosowe mają mniej bieżnika niż wersje przeznaczone do jazdy w terenie. Ogumienie, w którym zastosowano nowoczesną mieszankę, może mieć od 4 do 8 mm głębokości. Ilość bieżnika na oponie różni się w zależności od zakupionego produktu oraz producenta. Niektóre modele przeznaczone do jazdy w terenie mają wysokość bieżnika nawet od 13 do 18 mm. 

 

P5: Jak przechowywać opony motocyklowe?

Każda osoba, która ma choć niewielką wiedzę na temat samochodów czy motocykli, doskonale wie, że wybór dobrej jakościowo opony jest niezwykle ważny. Innym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego ogumienia jest data produkcji, czyli DOT. Ten skrót jest znany wszystkim motocyklistom, którzy są zmuszeni do wymiany opon na nowe. Jak się jednak okazuje, nie tylko data produkcji wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Okazuje się, że ważnym czynnikiem decydującym o tym, czy opona nadaje się do jazdy, jest sposób przechowywania. Ważne jest to, aby ogumienie było przechowywane w warunkach, gdzie nie jest narażone na działanie wody, ciągłych wahań temperatur, światła słonecznego oraz chemikaliów. Właściwie przechowywane opony będą nadawać się do założenia nawet po 5 latach od daty produkcji. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ