Ostatnio aktualizowane: 13.04.21

 

Olej 5w30 – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Regularna wymiana oleju silnikowego pozwala zapobiegać szybszemu zużyciu elementów motoru, który jest bardzo wysilony w codziennej eksploatacji. Decydując się na wysokiej jakości środek smarny, warto wybrać spośród produktów przeznaczonych do konkretnych typów pojazdów. Polecanym olejem jest Castrol Edge 5W30 LongLife Titanium FST przeznaczonym do nowoczesnych silników VW oraz Audi. Zastosowana technologia pozwala na wydłużenie trwałości jednostek wysokoprężnych i benzynowych, a także na zmniejszenie szkodliwych spalin powstających w procesie spalania. Polecanym olejem silnikowym jest także Total Quartz INEO ECS 5W30 przeznaczonym dla samochodów osobowych grupy PSA wyposażonych w filtr cząstek stałych oraz zaworem EGR.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

6 najlepszych olejów 5w30. Opinie w 2020 roku 

 

Zakup dobrego oleju silnikowego przeznaczonego do danej jednostki napędowej to jedna z ważniejszych kwestii. Motor smarowany wysokiej jakości środkiem jest odpowiednio chroniony i chłodzony. Stosowanie dobrego produktu pozwala przez długi czas jeździć bezawaryjnie, a także ekonomicznie, ponieważ kierowca nie musi wydawać pieniędzy na naprawy związane z zaniedbaniem motoru. Aby wybrać najlepszy środek smarny, warto sprawdzić ranking olejów 5w30 przeznaczonych do różnych motorów. 

 

Olej Castrol 5w30  

 

1. Castrol Edge Olej 5W30 LongLife Titanium FST

 

Olej Castrol 5w30 LongLife Titanium FST jest opracowany z myślą o nowoczesnych jednostkach napędowych w pojazdach koncernu Volkswagena. Użytkownicy aut marki Audi, VW, BMW oraz MB powinni zdecydować się na wybór syntetycznego środka smarnego przeznaczonego do jednostek TDI, FSI, turbodoładowanych, a także benzynowych. Edge 5w30 chroni silnik podczas wzmożonego wysiłku i utrzymuje cały układ w czystości. 

Syntetyczny olej Castrol 5w30 obniża emisję szkodliwych spalin, co pozwala zadbać o środowisko. Najnowsza technologia pozwala lepiej chronić wrażliwe elementy jednostki napędowej, co bezpośrednio przekłada się na bezawaryjność. Klasa lepkości produktu według SAE to 5w30, a klasa jakości ACEA to A3/B3/B4. Olej jest mieszalny ze wszystkimi środkami smarnymi spełniającymi specyfikację SM, SL, SH, SJ, a także API. 

Test olejów 5w30 potwierdza, że do samochodów koncernu Volkswagena wyposażonych zarówno w starsze, jak i nowsze silniki to dobry wybór gwarantujący utrzymanie motoru w optymalnym stanie. Produkt utrzymuje elementy jednostki napędowej w odpowiedniej czystości.

 

 

 

 

Olej Total 5w30 

 

2. Olej Silnikowy Total Quartz INEO ECS 5W30 

 

Olej silnikowy Total Quartz INEO ECS 5w30 może być użytkowany przez właścicieli pojazdów wyposażonych w wysokoprężne jednostki napędowe oraz benzynowe motory z grupy PSA. Według zaleceń producenta nadaje się on do nowoczesnych silników pojazdów marki Citroen oraz Peugeot, które wyposażono w filtr DPF. Technologia Low SAPS odpowiednio chroni wrażliwe elementy i pozwala bezawaryjnie użytkować auto. 

Syntetyczny olej Total 5w30 dba o jednostkę napędową, która jest wyposażona w filtr cząstek stałych DPF, a także w zawór recyrkulacji spalin tzw. EGR. Regularna wymiana pozwala chronić środowisko dzięki spełnieniu normy EURO4. Olej 5w30 i zimowa benzyna zapewniają płynny start nawet w najchłodniejsze dni dzięki temu, że środek smarny dobrze się rozprowadza w temperaturze do -30 stopni Celsjusza. 

Użytkownicy samochodów koncernu PSA takich jak Citroen i Peugeot chwalą Total Quartz INEO ECS 5w30 za odpowiednią jakość oraz przystępną cenę. Olej jest dostępny w 5-litrowym opakowaniu.  

 

 

 

 

Olej GM 5w30 

 

3. Olej General Motors GM DEXOS2 5W30

 

Wysokiej jakości olej GM 5w30 o obniżonej zawartości popiołów, fosforu i siarki jest zalecany do silników wysokoprężnych oraz benzynowych znajdujących się w samochodach osobowych, oraz lekkich dostawczych do 3,5 tony. Produkt spełnia normy ACEA C3, a także Dexos2, co sprawia, że może być bez obaw stosowany nawet w lekko wysilonych jednostkach. Olej silnikowy 5w30 jest optymalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pojazdy z filtrem DPF. 

Zaleca się stosowanie oleju silnikowego GM DEXOS2 5w30 w samochodach wyposażonych w trójdrożny reaktor katalityczny TWC. Wysoka jakość produktu oraz formuła Low SAPS spełniają rygorystyczne wymagania dotyczące ekologii. Środek smarny można stosować w samochodach marki Opel, Saab, a także Chevrolet niezależnie od przebiegu znajdującego się na liczniku. 

Opinie o olejach 5w30 GM są pozytywne wśród właścicieli samochodów marki Opel. Zalecany środek sprawdza się zarówno w jednostkach benzynowych, jak i wysokoprężnych.

 

 

 

 

Olej Motul 5w30 

 

4. Olej Silnikowy Motul 8100 X-clean PLUS 5W-30 

 

Specjalnie zaprojektowana formuła nadaje się do stosowania w wysilonych jednostkach napędowych, gdzie wytwarzane jest duże ciśnienie oraz panuje bardzo wysoka temperatura. Olej Motul 5w30 można bezpiecznie używać w silnikach montowanych w samochodach marki Porsche, BMW, Mercedes oraz Volkswagen. Nadaje się on do silników wysokoprężnych z turbodoładowaniem oraz benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa. 

Olej 5w30 i turbodoładowany Diesel spełniający normę emisji spalin nie emituje tak szkodliwych substancji do środowiska, co jest bardzo ważne szczególnie w czasach gdy zwraca się uwagę na ekologię. Motul 8100 X-clean PLUS jest wykonany w technologii Mid SAPS, co oznacza zmniejszoną zawartość siarki, fosforu, a także popiołów siarczanowych. 

Osoby, które zdecydowały się zakupić wysokiej jakości olej silnikowy marki Motul zwracają uwagę, że w przypadku jednostek z turbodoładowaniem sprawdza się on bardzo dobrze. Produkt utrzymuje optymalną temperaturę w silniku, co pozwala uniknąć ryzyka przegrzania. 

 

 

 

 

Olej Elf 5w30    

 

5. Olej Elf Evolution 900 SXR 5W30

 

Olej Elf Evolution 900 SXR 5w30 to wielosezonowa mieszanka najnowszej generacji, która jest  dostępna w sklepach motoryzacyjnych. Produkt może być bezpiecznie stosowany w kilkuletnich silnikach, które mają przejechane ponad 150 000 kilometrów. Wzbogacona formuła zapewnia ochronę przed wysoką temperaturą oraz zmniejsza szkodliwe tarcie występujące w trakcie pracy jednostki napędowej. 

Olej silnikowy 5w30 Elf Evolution 900 SXR obniża tarcie w silniku, co  bardzo dobrze chroni motor przy dużym wysiłku. Formuła IMF –  IntraMolecular Friction składa się z hydrosyntetycznej bazy, która obniża zużycie paliwa od 4,2% do 10%. Olej 5w30 bez problemów rozprowadza się po motorze w temperaturze od -30 stopni Celsjusza do +30 stopni Celsjusza. 

Kierowcy potwierdzają, że to dobry olej 5w30 sprawdzający się podczas miejskiej jazdy samochodem osobowym. Nowoczesna formuła bardzo dobrze chroni motor, co zasługuje na dodatkową uwagę ze strony konsumentów. 

 

 

 

 

Olej Valvoline 5w30 

 

6. Olej Valvoline SynPower FE Ford 5W30 

 

Zamiennik przeznaczony do poszczególnych jednostek napędowych montowanych w Fordach to bardzo dobre zabezpieczenie dla silnika pracującego w różnych warunkach. Olej Valvoline SynPower FE Ford 5w30 to wysokiej jakości zamiennik zgodny z M2C913-C oraz M2C913-A/B. Produkt nadaje się do wysokoprężnych jednostek napędowych i spełnia wymagania ACEA A5/B5, a także ACEA A1/B1. 

Olej syntetyczny 5w30 Valvoline SynPower FE utrzymuje odpowiednią lepkość w temperaturze 100 stopni Celsjusza, chroniąc przy tym elementy silnika. Temperatura krzepnięcia produktu wynosi -45 stopni Celsjusza. Technologia SynPower FE pozwala na usuwanie osadów nagromadzonych w motorze oraz regularnie czyści szkodliwy szlam gromadzący się z czasem. 

Kierowcy samochodów marki Ford zwracają uwagę, że to dobry i tani olej 5w30 przeznaczony do wysokoprężnych jednostek. Produkt ma pozytywne opinie wśród osób, które już zdecydowały się na zakup. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki olej 5w30 kupić? 

 

Każdy właściciel pojazdu z silnikiem spalinowym musi od czasu do czasu wymienić wszystkie płyny oraz części eksploatacyjne. Zużyciu ulegają nie tylko elementy takie jak klocki hamulcowe czy tarcze, zużywają się również części gumowe, przeguby czy łożyska. Wymianie podlegają także płyny układu hamulcowego oraz chłodniczego, a przede wszystkim oleje znajdujące się w silniku i skrzyni biegów. W przypadku przekładni manualnych wymiana nie jest tak częsta, jak w automacie, który wymaga regularnej kontroli i dobrego smarowania. Mimo tego, że wiele osób zapomina o regularnym serwisowaniu i sprawdzeniu podzespołów, większość kierowców stara się dbać o wymianę oleju silnikowego i filtra. W zależności od zaleceń producenta oraz jednostki napędowej regularna wymiana środka smarnego może okazać się dobrym środkiem zaradczym pozwalającym uniknąć drogich napraw związanych z awarią motoru. 

Jak dbać o jednostkę napędową? 

Wiele osób twierdzi, że samochód po przekroczeniu granicy 200 000 kilometrów na liczniku nadaje się jedynie do wymiany, ponieważ jest zużyty. Okazuje się, że powiedzenie „jak dbasz, tak masz” sprawdza się także w przypadku pojazdów z silnikami spalinowymi, które za odpowiednią eksploatację odwdzięczą się długą i bezawaryjną pracą. Na samym początku należy zwrócić uwagę na styl jazdy kierowcy. Po uruchomieniu silnika po nocnym postoju warto odczekać przynajmniej 20-25 sekund, zanim samochód ruszy z miejsca, a co najważniejsze delikatnie obchodzić się z gazem. Agresywna jazda na zimnym motorze to pierwszy podstawowy błąd popełniany przez mało doświadczonych kierowców. Dopóki olej nie osiągnie temperatury do 100 stopni Celsjusza, a płyn chłodniczy 90 stopni Celsjusza należy delikatnie traktować samochód. W przypadku samochodów z turbodoładowaniem ważne jest chłodzenie układu po długiej jeździe. Dojeżdżając do punktu docelowego, warto przejechać niewielki odcinek drogi na optymalnych obrotach, aby pęd powietrza ochłodził motor. W codziennej eksploatacji należy zwrócić uwagę na dobrej jakości paliwo tankowane na pewnych stacjach paliw, gdzie regularnie są przeprowadzane badania mieszanki. Dbanie o motor to również prawidłowe smarowanie elementów jednostki napędowej. Z tego względu, warto wybrać dobry oraz odpowiednio dobrany olej silnikowy, który trzeba wymienić raz w roku lub co 10-12 tysięcy kilometrów. 

 

Co warto wiedzieć o oleju silnikowym? 

Poszukując dobrego oleju silnikowego, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego jakość. Tylko sprawdzony produkt jest w stanie zabezpieczyć jednostkę napędową przed wysoką temperaturą, obciążeniem i ciśnieniem wywieranym na poszczególne elementy motoru. W zależności od silnika w sprzedaży są dostępne oleje silnikowe syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne, przy czym każdy ma inne właściwości fizyczne i chemiczne. Oprócz tego ważna jest klasa lepkości ustalona przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych – SAE. Zalecane temperatury, przy których środki smarne nie tracą swoich właściwości, pozwalają bezpiecznie korzystać z samochodu zarówno przy ujemnej, jak i dodatniej temperaturze. Najlepszy olej 5w30 jest przeznaczony do jazdy w temperaturze -30 stopni Celsjusza do +30 stopni Celsjusza. Do starszych pojazdów często wlewa się olej 10w40 działający skutecznie w temperaturze od -20 stopni Celsjusza do +35 stopni Celsjusza. Klasa lepkości jest istotnym parametrem pozwalającym określić, w jakiej temperaturze środek zapewnia odpowiednie smarowanie. W zależności od posiadanego samochodu użytkownik powinien zwrócić uwagę na przeznaczenie oleju. Niektóre produkty są dobre dla jednostek benzynowych, inne dla wysokoprężnych, a jeszcze inne dla instalacji LPG. 

 

Jaki olej 5w30 wybrać? 

Osoby zastanawiające się, jaki jest najlepszy olej 5w30, muszą wiedzieć, że odpowiednie dobranie środka smarnego wymaga wiedzy na temat zaleceń producenta pojazdu oraz sprawdzenia stopnia zużycia motoru. Decydując się na zakup oleju przeznaczonego do pracy w temperaturze od -30 stopni Celsjusza do +30 stopni Celsjusza należy zwrócić uwagę na inne parametry takie jak klasyfikacja lepkości ACEA oraz API. Oprócz tego warto wybrać droższe i lepsze jakościowo oleje, które odpowiednio zadbają o motor. Według zaleceń producenta trzeba kupić odpowiedni rodzaj środka smarnego oraz opakowanie, którego pojemność wystarczy na wykonanie wymiany. 

Oleje 5w30 w dobrych cenach 

Coroczna wymiana oleju silnikowego nie jest dużym wydatkiem w porównaniu do kosztów naprawy jednostki napędowej po zaniedbaniu serwisowania. W zależności od wybranego producenta oraz pojemności opakowania można zmieścić się w kosztach wymiany do 150 zł. Budżetowe oleje 4-5 litrów kosztują od 45 do 60 zł. Koszty mogą się różnić w zależności od tego, czy produkt jest zakupiony w sklepie stacjonarnym, czy na portalu sprzedażowym w sieci. Dobrej jakości produkt można kupić od 80 do 350 zł w zależności od potrzeb. Dla nowoczesnych i wysilonych silników zaleca się stosowanie dobrych środków smarnych chroniących przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury. Oprócz kosztów samego oleju trzeba brać pod uwagę dodatkowy koszt zakupu filtra przy każdej wymianie oraz samej wymiany. 

 

 

FAQ

 

P1: Jaki olej do LPG 5w30 czy 5w40? 

Odpowiednie wybranie oleju silnikowego do jednostki napędzanej LPG to bardzo istotna kwestia wpływająca na żywotność elementów głowicy i tłoka. W trakcie procesu spalania gazu temperatura motoru jest znacznie wyższa niż w przypadku spalania benzyny. Oznacza to narażenie silnika na wyższą temperaturę, która nie wpływa pozytywnie na jego elementy. Jednostka napędowa zasilana LPG jest także narażona na wydłużony proces spalania, a także na brak efektu chłodzenia podczas dostarczania paliwa do komory spalania. Głównie z tych względów należy zadbać o dobry środek smarny przeznaczony do samochodów z instalacją LPG. Zastanawiając się jaki olej będzie lepszy 5w30 czy 5w40 należy wiedzieć, jaka jest różnica w lepkości substancji. Pierwszy wariant można bezpiecznie stosować w temperaturze -30 stopni Celsjusza oraz +30 stopni Celsjusza. Drugi nadaje się do stosowania przy -25 stopniach Celsjusza oraz +35 stopniach Celsjusza. Użytkownik powinien wybrać produkt zalecany przez producenta samochodu i koniecznie zdecydować się na olej z dopiskiem LPG lub GAS. 

 

P2: Co ile wymieniać olej 5w30? 

Regularne wymiany oleju silnikowego są dobre dla każdego motoru niezależnie od tego, czy jest zasilany benzyną, olejem napędowym czy gazem. W przypadku silników z instalacją LPG należy to robić częściej, ponieważ jednostka narażona jest na znacznie cięższą pracę. Oprócz wysokiej temperatury i dłuższego procesu spalania dochodzi jeszcze brak cennych właściwości chłodzących. Silnik zasilany gazem jest także narażony na pojawianie się osadu z różnych substancji na pierścieniach, co może być bezpośrednią przyczyną utraty elastyczności. W jednostkach pracujących na LPG znacznie częściej dochodzi do rdzewienia gładzi cylindrów, a także do korozji elementów wału. Aby silnik pracował jak najdłużej i był w dobrej kondycji, należy dokonywać wymiany co 10 tysięcy kilometrów lub co 9-10 miesięcy. 

P3: Co oznacza olej 5w30? 

Oznaczenia znajdujące się na etykiecie na olejach silnikowych informują użytkownika o właściwościach danego produktu. Najważniejsze informacje napisane na opakowaniu to rodzaj oraz klasa lepkości. W przypadku rodzaju wyróżnia się środki smarne: Mineralne, półsyntetyczne oraz syntetyczne. Klasa lepkości to jeden z ważniejszych parametrów świadczących o tym, że dany produkt może pracować w danej temperaturze. Oleje silnikowe są sklasyfikowane według normy SAE, opracowanej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych. Większość dostępnych produktów to środki smarne wielosezonowe oznaczone jako np. 5w30. Litera „w” to winter, czyli zima, co oznacza, że dany olej może być stosowany w niskiej temperaturze. Cyfry po oznaczeniu zimowym określają właściwości produktu w wysokiej temperaturze. W przypadku oleju 5w30 można go bezpiecznie stosować w temperaturze od -30 stopni Celsjusza do +30 stopni Celsjusza. 

 

P4: Gdzie kupić olej 5w30? 

Zakup oleju silnikowego to bardzo ważna sprawa, o której należy pamiętać. W momencie, gdy przychodzi czas na wymianę środka smarnego, która następuje co roku lub co 10-15 tysięcy kilometrów warto zdecydować się na sprawdzony produkt o dobrych właściwościach. Przede wszystkim należy kupić olej zalecany do danej jednostki napędowej oraz do ewentualnej niefabrycznej instalacji LPG. Dodatkowo wymiana środka smarnego wiąże się z koniecznością wymiany filtra oleju, który dba o to, aby do silnika nie dostały się zanieczyszczenia. Głównie z tego względu warto zdecydować się na zakup oleju silnikowego w sklepie motoryzacyjnym lub przez Internet, gdzie jest możliwość kupienia całego kompletu. Na stacjach benzynowych czy w marketach nie ma szans na zakup niezbędnego filtra, dlatego też lepszą opcją jest sklep specjalistyczny. 

 

P5: Ile kosztuje olej 5w30?

Koszt zakupu oleju silnikowego jest ściśle uzależniony, od tego, jakiej marki jest dany produkt oraz ile litrów mieści się w jednostce napędowej. Budżetowe środki smarne o pojemności 4-5 litrów to koszt od 45 do 60 zł w zależności czy kupuje się stacjonarnie, czy przez Internet. Lepszej jakości środki smarne można zakupić od 80 do 150 zł za taką samą pojemność jak w przypadku budżetowych. Oleje silnikowe uznanych producentów, które są zalecane do wysilonych motorów oraz nowych jednostek są o wiele droższe. Za opakowanie 4-5 litrów właściciel pojazdu musi zapłacić nawet do 350 zł. Do ceny samego oleju należy doliczyć koszt filtra oraz wymiany. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments