Ostatnio aktualizowane: 17.09.21

 

Auta wyposażone w jednostkę wysokoprężną od lat tracą uznanie wśród kierowców. Oczywiście jest to spowodowane problemami związanymi z możliwością wjazdu do wielu miast połączoną z modą na ekologię oraz awariami związanymi z filtrami DPF czy FAP. Zauważalny wzrost sprzedaży jednostek benzynowych jest podyktowany niezawodnością oraz coraz lepszymi motorami wyposażonymi w turbodoładowanie. Jakie są najlepsze jednostki napędowe nieprzekraczające 2.0 litra pojemności? 

 

Dlaczego jednostki benzynowe są tak popularne? 

Jeszcze kilka lat temu grono kierowców uważało za niezawodne silniki Diesla wyposażone w turbo. W obecnych czasach, gdzie dochodzi do rozwoju nowoczesnych technologii także w przemyśle motoryzacyjnym, właściciel pojazdu może wybierać pomiędzy kilkoma wariantami spełniającymi surowe normy dotyczące m.in. emisji spalin. To właśnie ekologia wymusiła na koncernach samochodowych zmiany, które nie są tanie i powodują sporo problemów. Jednak prawdą jest, że zmieniający się świat potrzebuje nowoczesnych rozwiązań, które będą dobre dla wszystkich. Głównie z tego względu wiele osób bierze pod uwagę zmianę pojazdu na auto zasilane silnikiem elektrycznym lub hybrydowym. Wracając jednak do motorów zasilanych wyłącznie benzyną, warto wiedzieć, które z nich są trwałe i mogą bez problemu przejechać tysiące kilometrów. Niezniszczalne silniki benzynowe to na pewno jednostki o pojemności 1.6 litra ze stajni Volkswagena. Równie dobre rozwiązania oferuje Opel, Nissan, Renault, Honda czy Toyota. Nie można także zapomnieć o silnikach koncernu PSA, które są nie tylko proste w budowie, ale także trwałe i oszczędne. Obok prostych motorów należy wyróżnić także te mające bardziej skomplikowaną konstrukcję. Chodzi oczywiście o Valvematica Toyoty, MIVEC Mitsubishi, legendarny VTEC Hondy, TSI Volkswagena, a także jednostki Mercedesa. 

 

Czy silniki benzynowe są tańsze w utrzymaniu? 

Wielu użytkowników zastanawia się nad tym, czy utrzymanie samochodu z jednostką benzynową jest korzystniejsze od Diesla. Okazuje się, że motory z zapłonem iskrowym są tańsze w utrzymaniu ze względu na brak konieczności przeprowadzania kosztownych napraw. Różnicę można zauważyć m.in. w kosztach związanych z ubezpieczeniem pojazdu, jednak same wydatki zależą bezpośrednio od kondycji motoru znajdującego się pod maską. W nowych silnikach dużym problemem są naprawy, które zawsze wymagają podłączenia pod komputer. Tylko dobry interfejs diagnostyczny jest w stanie sprawdzić, co powoduje usterkę w pojeździe. Oprócz tego mechanicy mają duże problemy z elektroniką, która czasami sprawia kłopot po wymianie danej części. Do tego należy doliczyć czas poświęcony na diagnostykę oraz dostęp do elementów, które nie zawsze łatwo kupić i zamontować. W przypadku starszych motorów często można spotkać się ze zużytymi pierścieniami lub panewkami oraz z przepaloną uszczelką pod głowicą. Koszt naprawy w zależności od samochodu może wynosić ponad kilkaset złotych. 

Najlepsze silniki benzynowe

Przeglądając ranking silników benzynowych, można zaobserwować, że przez lata niewiele się zmienia, jeśli chodzi o koncerny będące w czołówce. Oznacza to, że jednostki napędowe, które były chętnie wybierane kilka lat temu, nadal cieszą się dużym zainteresowaniem u kierowców. Jakie są polecane i niezawodne silniki benzynowe?  

• Dobre jednostki napędowe grupy PSA: Francuskie jednostki napędowe PureTech wyróżniają się niezwykłą trwałością, niskim zużyciem paliwa, a także wysoką kulturą pracy. Motor ma zaledwie 3 cylindry oraz średnie spalanie w okolicach od 6 do 7 litrów na 100 km. W zależności od wariantu jednostki o mocy 110 KM i 130 KM dysponują turbodoładowaniem oraz wtryskiem bezpośrednim. W przypadku słabszych silników użytkownik ma do dyspozycji 75 KM oraz 82 KM bez turbo, lecz z wtryskiem do kolektora. Pierwsze egzemplarze pojawiły się na rynku w 2012 oraz 2014 roku. Większość jednostek ma pojemność 1.2 litra, jednak w Peugeocie 208 oraz Citroenie C3 były dostępne wersje 1.0 litra. Motory o większej pojemności są montowane w Peugeotach 308 II generacji, a także Citroenach C4 Cactus. Warto wspomnieć, że wśród nowości dostępnych w koncernie PSA wyróżnienie należy się dla dwustopniowego układu chłodzenia, co ma bezpośredni wpływ na szybkie nagrzewanie silnika. W przypadku wad trzeba się spodziewać szybkiego zużycia napędu rozrządu, który w nielicznych egzemplarzach wytrzymuje jedynie 50 tysięcy kilometrów. 

• Silniki benzynowe grupa VW: Posiadacze trzeciej generacji Golfa oraz pierwszej generacji Skody Octavii na pewno wiedzą, jak niezawodne są jednostki o pojemności 1.6 8 V. Motory były produkowane przez 25 lat do 2015 roku, a do ostatnich serii należały EA827, a także EA111. Te same silniki były dostępne na wyposażeniu Seata Exeo oraz drugiej generacji Audi A3. Inną, równie udaną jednostką jest motor 1.0 MPI/TSI (seria EA211) wyróżniający się 3 cylindrami z turbodoładowaniem oraz bez. Cechą charakterystyczną silnika jest napęd paskowy, który jest dostępny w modelach, takich jak Seat Mii, Skoda Fabia i Citigo, Volkswagen up! i Polo, a także Seat Ibiza. Jednostki pojawiły się na rynku w 2011 roku, jednak ich niewielka moc sprawia, że nadają się jedynie do niewielkich i lekkich samochodów osobowych, ponieważ ich moc wynosi od 60 do 75 KM. Spalanie w cyklu miejskim mieści się w granicach 8 l/100 km. W przypadku jednostki 1.4 TSI (seria EA211) warto zwrócić uwagę na aluminiowy kadłub, brak kompresora, wtrysk bezpośredni, skomplikowany układ chłodzenia, a także turbinę z kolektorem dolotowym. Silniki te są dostępne w Golfie VII oraz w Seacie Leonie.  

• Polecane silniki benzynowe Hondy: Najlepszy silnik benzynowy to niewątpliwie jednostka napędowa Hondy oznaczona jako seria K. Legendarny czterocylindrowy, czterosuwowy motor z i-VEC w zależności od wersji dysponuje od 155 KM do 306 KM. Moment obrotowy wynosi od 177 Nm do 400 Nm i daje sporo przyjemności z jazdy na wysokich obrotach. Silnik K20 Series był montowany od 2001 roku, początkowo w Hondzie Civic Type R oraz Hondzie Integra Type R. W kolejnych latach produkcji był dostępny także w wybranych modelach Accord, Stream, RSX i CR-V. Są dostępne najtrwalsze silniki benzynowe z oznaczeniami K20A, K20A2, K20Z1, K20Z3, K20Z4, K20C1, K20C3, K20C4, K24A2, K24A3, a także K24Z3. Popularna wersja turbodoładowana pojawiła się w Hondzie Civic Type R z 2015 roku. Oprócz legendarnej K serii w Hondach są montowane także motory o pojemności 1.8 litra oraz 2.0 litra oznaczone jako seria R. Jednostki zadebiutowały w 2005 roku, mają pośredni wtrysk oraz są wykonane z aluminium. Wersja 140-konna o pojemności 1.8 litra zużywa niewiele paliwa od 8 do 9 litrów na 100 km. Motor jest dostępny w Hondzie Civic VIII generacji oraz III generacji Hondy CR-V. 

• Silniki benzynowe Volvo: Jednostki montowane w Volvo, Fordzie oraz w Mazdzie, czyli znane dwulitrowe motory, które swój debiut miały w 2001 roku. Znana seria L produkcji japońskiej wyróżnia się aluminiowym kadłubem i głowicą, łańcuchowym napędem rozrządu oraz pośrednim wtryskiem. Inżynierowie z Forda i Mazdy podjęli jednak próbę modyfikacji na wtrysk bezpośredni, co sprawiło, że japoński koncern zrezygnował z serii L i rozpoczął pracę nad technologią Skyactiv. Próby zmiany w przypadku Forda zakończyły się powstaniem dobrego motoru – silnik 2.0 benzyna EcoBoost. W przypadku technologii zastosowanej w Mazdzie na uwagę zasługują jednostki napędowe o pojemności od 1.3 litra do 2.5 litra oznaczone jako Skyactiv-G. Silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa bez doładowania ma wysoki stopień sprężania wynoszący 14:1. Montowane od 2011 roku w japońskich samochodach sprawdzają się podczas codziennej eksploatacji, a ich spalanie jest do zaakceptowania. 

• Oszczędne silniki benzynowe Kia i Hyundai: Popularne jednostki z serii Gamma o pojemności 1.4 litra oraz 1.6 litra są dostępne w wielu samochodach marki Kia, oraz Hyundai. Polecane silniki benzynowe pojawiły się na rynku w 2006 roku, a różnica dotyczyła jedynie rodzaju wtrysku paliwa, ponieważ były dostępne w wersji konwencjonalnej oraz GDi. Pierwsze mają wtrysk bezpośredni i są dostępne z turbodoładowaniem lub bez. Jednostki o pojemności 1.6 litra są wyposażone w dwa wałki rozrządu, które są napędzane łańcuchem mającym opcje regulacji faz bezpośrednio po stronie ssącej. Od 2011 roku regulacja faz jest dostępna także po stronie wydechowej, co często sprawia problem z naciąganiem łańcucha i powoduje konieczność naprawy. Jednostki napędowe z serii Gamma są dostępne w samochodach, takich jak Kia Soul, Hyundai ix20, a także Hyundai Veloster.

• Silniki benzynowe Opla: Pierwsze jednostki napędowe serii Ecotec pojawiły się w 1993 roku. Przez lata motor przechodził wiele modernizacji, które sprawiły, że od 2007 roku silnik występuje w wersji z turbodoładowaniem. Jednostka o pojemności 1.6 litra nie sprawia problemów użytkownikom, jeśli pamięta się o koniecznych wymianach oleju silnikowego oraz wymianie paska rozrządu. Silnik benzynowy jest dostępny w Oplu Insignii A, a także w trzeciej generacji Opla Astry.

• Silniki benzynowe Renault: Miłośnicy francuskiej motoryzacji na pewno wiedzą, że najlepsze silniki w samochodach marki Renault to motor o pojemności 1.6 litra oznaczony jako seria K4M oraz K7M. Jednostka napędowa jest montowana od 2015 roku w Dacii Duster, a użytkownicy chwalą silnik za prostą obsługę, akceptowalne osiągi, a także przyzwoitą trwałość. 

• Najoszczędniejsze silniki benzynowe Toyoty: Godnymi polecenia jednostkami są także motory o pojemności od 1.6 litra do 2.0 litra z serii ZR konstrukcji Toyoty. Silniki są trwałe i tanie w eksploatacji, a poważna awarie nie generują wysokich kosztów, ponieważ sama jednostka jest tania. Motor ma aluminiową obudowę oraz łańcuch rozrządu, co dodatkowo zwiększa jego trwałość. W zależności od wybranej pojemności użytkownik ma do dyspozycji od 122 KM do 152 KM. W przypadku osób szukających dynamicznych jednostek zadowolenie może być znacznie mniejsze, w porównaniu do ludzi preferujących spokojną jazdę. W konstrukcji Toyoty liczy się jednak oszczędność oraz bezawaryjność. Motory o pojemności od 1.6 litra do 2.0 litra są montowane w modelu Avensis, a także w trzeciej generacji Toyoty RAV4. 

• Dobre silniki benzynowe Subaru: Konstruktorzy Subaru stworzyli niezniszczalną jednostkę napędową o pojemności 2.0 litra oznaczoną jako seria EJ i FB. Motor przetrwał ponad 20 lat i wciąż jest dostępny w samochodach, które pokonują kolejne tysiące kilometrów bez awarii. Wersja FB jest przystosowana do instalacji gazowej, co sprawia, że jazda autem jest tania. Jedyne, o czym należy pamiętać to o regularnej wymianie oleju i filtrów oraz o częstej regulacji zaworów. Jednostki napędowe o pojemności 2.0 litra są dostępne w trzeciej generacji modelu Forester, a także w czwartej generacji Subaru Impreza.

Jaki wybrać silnik benzynowy z turbo?

Od wielu lat dużą popularnością cieszą się silniki benzynowe z turbodoładowaniem. Kilkanaście lat temu turbo było kojarzone jedynie z motorem wysokoprężnym, a obecnie coraz więcej jednostek z zapłonem iskrowym ma wbudowane to udogodnienie, które jest szczególnie odczuwalne w czasie przyspieszania lub wjazdu na strome wzniesienia. W końcu turbo zapewnia nie tylko wysoką moc, ale przede wszystkim moment obrotowy potrzebny w wielu sytuacjach. Jakie jednostki napędowe są polecane do codziennej eksploatacji? 

• Ford 1.0 EcoBoost: Jednostka napędowa Forda oznaczona jako 1.0 EcoBoost trafiła do większości modeli, takich jak Fiesta, Focus czy Mondeo. W zależności od wybranej wersji do wyboru były jednostki 100 KM, 120 KM, 125 KM, a także 140 KM. Mimo dużego wysilenia silnika podczas eksploatacji okazuje się, że jest to rozwiązanie, które wytrzyma wiele tysięcy kilometrów. Jedyny problem, który ujawnił się po krótkim czasie to nieszczelność pompy wraz z kanałami wodnymi. W najgorszej sytuacji usterka kończyła się wypaleniem uszczelki pod głowicą lub odkształceniem głowicy wraz z cylindrami. Rozrząd w jednostce o pojemności 1.0 EcoBoost jest napędzany paskiem, tak samo, jak pompa oleju. 

• Fiat 1.4 T-Jet: Fiatowska jednostka zgodna z nowoczesną koncepcją downsizingu zastąpiła silniki o pojemności 1.6 litra, 1.8 litra, a także 2.0 litra. Motor jest bardzo wytrzymały i nadaje się pod montaż instalacji gazowej, a nawet pod modyfikację. Coraz częściej jest dostępny w wersjach Abartha 500 oraz Punto i w topowych odmianach rozwija aż 190 KM. Bazowe jednostki dysponują 105 KM, co w przypadku niewielkich samochodów jest optymalnym rozwiązaniem. Nowszą odmianą wersji 1.4 T-Jet jest motor 1.4 MultiAir wyposażony w elektrohydrauliczne sterowanie zaworami dolotowymi. 

• Renault 1.2 Tce: Przed rozpoczęciem produkcji motorów po downsizingu konstruktorzy z Renault starali się zwiększyć efektywność silnika, który był produkowany od dłuższego już czasu. W ten sposób turbodoładowanie otrzymał motor dostępny  od 1996 roku, który został oznaczony kodem D4FT. Ulepszony silnik pojawił się w 2007 roku i był  zamontowany w Renault Clio III, Renault Modus, Renault Winda, a także w Renault Twingo II. Jednostka napędowa generuje 101 KM oraz 145 Nm. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ