Ranking 6 najlepszych płynów chłodniczych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.03.24

 

Płyn chłodniczy – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak ważny jest wybór dobrego płynu chłodniczego. Na sprawność układu chłodzenia oraz całej jednostki napędowej wraz z innymi podzespołami bezpośrednio wpływa temperatura, która jest regulowana przy pomocy cieczy chłodzącej. Użytkownicy jednogłośnie stwierdzili, że wysokiej jakości produktem jest Prestone -37°C 4 L. Gotowy płyn chłodniczy nadaje się do bezpośredniego wlania do układu chłodzenia bez konieczności rozcieńczania z wodą demineralizowaną. Produkt chroni silnik przed, przegrzaniem, co jest bardzo ważne dla osób regularnie użytkujących pojazd. Polecanym preparatem jest również czerwony płyn Moje Auto G12, pasujący do samochodów koncernu VW wyprodukowanych w latach 1996 – 2001.


 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Przygotowana mieszanka jest odporna na działanie ujemnej temperatury do -37 stopni Celsjusza. Płyn zabezpiecza układ chłodzenia do 10 lat lub 250 000 przejechanych km. Produkt nadaje się do wszystkich modeli samochodów i można go bez problemu mieszać z innymi dostępnymi płynami chłodniczymi.

Wady

Użytkownicy zwracają uwagę, że płyn chłodniczy Prestone -37 stopni Celsjusza jest sprzedawany w 4 litrowych butelkach, z których ciężko uzupełniać poziom cieczy w chłodnicy.

Podsumowanie

Płyn do chłodnic Prestone to gotowa mieszanka, którą można wlać bezpośrednio do chłodnicy lub zbiorniczka wyrównawczego w pojeździe. Produkt jest sprzedawany w opakowaniu o pojemności 4 litrów i nie trzeba go dodatkowo rozcieńczać z wodą.

Drugi wybór

Zalety

Gotowy płyn do chłodnic samochodowych jest przeznaczony do bezpośredniego wlania do układu chłodzenia znajdującego się w pojeździe. Preparat jest sprzedawany w praktycznym 5 litrowym opakowaniu, dzięki czemu starcza na dłużej. Płyn chroni układ chłodzenia przed szkodliwym działaniem korozji.

Wady

Czerwony płyn do chłodnic moje auto G12 ma niską temperaturę zamarzania wynoszącą -35 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury silnik i podzespoły ulegają uszkodzeniu.

Podsumowanie

Produkt moje auto o pojemności 5 litrów jest przeznaczony do mieszania z każdym kolorem płynów. Preparat nadaje się do wszystkich marek samochodów i wszystkich rodzajów chłodnic, dzięki czemu jest to produkt uniwersalny.

Rozważ też

Zalety

Wysokiej jakości płyn do chłodnic ma temperaturę zamarzania wynoszącą -40 stopni Celsjusza. Produkt zapobiega osadzaniu się osadów oraz spienianiu. Ciecz chroni przed korozją elementy podzespołów znajdujące się w pojeździe. Produkt chroni jednostkę napędową i podzespoły do temperatury +125 stopni Celsjusza.

Wady

Płyn do chłodnic Mannol AG13+ jest przeznaczony wyłącznie do nowoczesnych chłodnic montowanych w pojazdach po 2008 roku. Do starszych modeli jest nieodpowiedni.

Podsumowanie

Płyn do chłodnic Mannol jest przeznaczony do pojazdów z nowoczesnymi układami chłodzenia. Płyn nadaje się do marek samochodów takich jak: BMW, GM, Jaguar, Rover czy SAAB. Żółty płyn to gotowa mieszanka nadająca się do wlania bezpośrednio do chłodnicy.

 

 

6 najlepszych płynów chłodniczych. Opinie w 2024 roku 

 

Kierowcy poszukujący sprawdzonego płynu chłodniczego powinni wybrać produkt, który zapewni optymalne warunki w trakcie pracy jednostki napędowej. Należy pamiętać, że regularna kontrola oraz wymiana cieczy może zminimalizować ryzyko przegrzania silnika, co bezpośrednio wiążę się z dużymi kosztami. Aby wiedzieć, jaki produkt wybrać, warto sprawdzić ranking płynów chłodniczych, w którym znajdują się preparaty polecane przez użytkowników. 

 

Płyn chłodniczy Prestone

 

1. Prestone Płyn Chłodniczy Mieszalny Gotowy -37°C 4L 

 

Płyn chłodniczy Prestone to gotowa mieszanka, odporna na działanie ujemnej temperatury do -37 stopni Celsjusza. Dzięki temu skutecznie zabezpiecza chłodnice przed szkodliwym działaniem ujemnej temperatury w trakcie zimy. Płyn chroni układ chłodzenia do 10 lat lub 250 000 przejechanych km. Produkt nadaje się do wszystkich modeli samochodów i można go bez problemu mieszać z innymi dostępnymi płynami chłodniczymi.

Płyn do chłodnic Prestone to gotowa mieszanka, którą można wlać bezpośrednio do chłodnicy lub zbiorniczka wyrównawczego w pojeździe. Produkt jest sprzedawany w opakowaniu o pojemności 4 litrów, dzięki czemu wystarcza na dłużej. Płyn do chłodnic samochodowych jest gotowym produktem, co oznacza, że nie trzeba go rozcieńczać z wodą. Opracowana formuła chroni pompę wody oraz elementy układu wykonane z aluminium. 

Test płynów chłodniczych wykazuje, że wielu kierowców chętnie sięga po produkt dopasowany do potrzeb użytkowników. Konsumenci zwracają uwagę na skład płynu, który chroni jednostkę napędową przed zamarzaniem, przegrzaniem oraz osadami. 

 

 

 

 

Płyn chłodniczy G12 

 

2. Płyn do Chłodnic Moje Auto G12 5L Czerwony -35C

 

Gotowy płyn chłodniczy G12 moje auto jest przeznaczony do bezpośredniego wlania do układu chłodzenia znajdującego się w pojeździe. Preparat jest sprzedawany w praktycznym 5 litrowym opakowaniu, dzięki czemu można go bez problemu użyć przy wymianie płynu znajdującego się w układzie. Ciecz ma bogaty skład, dzięki czemu chroni układ chłodzenia przed szkodliwym działaniem korozji oraz uniemożliwia tworzeniu się osadów, które często zalegają w chłodnicy i doprowadzają do awarii. 

Produkt moje auto o pojemności 5 litrów jest przeznaczony do mieszania z każdym kolorem płynów. Preparat nadaje się do wszystkich marek samochodów, dzięki czemu jest uniwersalny. Czerwony płyn chłodniczy nadaje się do wszystkich rodzajów chłodnic, co zdecydowanie ułatwia zakup osobom, które nie wiedzą jaka ciecz znajduje się w układzie. 

Osoby, które zdecydowały się na zakup produktu, zgodnie twierdzą, że jest to dobry i tani płyn chłodniczy na rynku. Gotowa do użycia mieszanka wystarcza na długo, co jest bardzo ważne w przypadku pojazdów wymagających regularnego uzupełniania cieczy. 

 

 

 

 

Płyn chłodniczy G13

 

3. Płyn Chłodniczy Mannol AG13+ Żółty 5L -40C

 

Wysokiej jakości płyn chłodniczy G13 Mannol ma temperaturę zamarzania wynoszącą -40 stopni Celsjusza. Produkt zapobiega tworzeniu się osadów oraz spienianiu, dzięki czemu użytkownik może utrzymać układ chłodzenia w dobrym stanie. Ciecz chroni także przed korozją elementy podzespołów znajdujących się w pojeździe. Produkt chroni jednostkę napędową wraz z podzespołami do temperatury +125 stopni Celsjusza.

Płyn do chłodnic Mannol AG13+ jest przeznaczony do pojazdów z nowoczesnymi układami chłodzenia. Płyn nadaje się do marek samochodów  takich jak: BMW, GM, Jaguar, Rover, SAAB, a także John Deere czy DAF. Żółty płyn to gotowa mieszanka nadająca się do wlania bezpośrednio do chłodnicy, dzięki czemu użytkownik nie musi martwić się o mieszanie koncentratu w odpowiednich proporcjach. 

Opinie o płynach chłodniczych marki Mannol są pozytywne wśród zadowolonych użytkowników, którzy potwierdzają, że jest to produkt wysokiej jakości. Konsumenci chętnie wybierają płyn dopasowany do nowoczesnych układów chłodzenia. 

 

 

 

 

Płyn chłodniczy do motocykla

 

4. Motul Motocool Expert 1L Płyn Chłodniczy do Motocykl 

 

Płyn do chłodnic motocyklowych to dobry wybór dla motocyklistów poszukujących sprawdzonego rozwiązania do jednośladu chłodzonego cieczą. Motul Motocool Expert to produkt gotowy do wlania do układu chłodzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik nie musi martwić się o odpowiednie proporcje tak jak w przypadku koncentratu. Produkt chroni układ przed przegrzaniem, co pozwala przez dłuższy czas użytkować pojazd bezawaryjnie. 

Płyn chłodniczy do motocykla Motul Motocool Expert to wysokiej jakości produkt, który będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku osób lubiących jeździć jednośladem. Płyn do chłodnic ma dobry, bezfosforanowy składt. Oprócz tego ciecz jest bezazotynowa i bezaminowa. Produkt marki Motul przeznaczony do motocykli nadaje się do wszystkich rodzajów jednośladów. 

Osoby, które zdecydowały się na zakup wysokiej jakości produktu przeznaczonego do układów chłodzenia w motocyklach, są zadowolone z wyboru. Ciecz ma dobre właściwości ochronne i zabezpiecza układ przed szkodliwą korozją. 

 

 

 

 

Płyn chłodniczy Borygo

 

5. Płyn chłodniczy Borygo Eko 5L Zielony 

 

Wysokiej jakości płyn chłodniczy Borygo to jeden z chętniej wybieranych produktów na rynku. Borygo Eko jest bezpieczny do układu chłodniczego współpracującego z każdym rodzajem silnika niezależnie od tego, czy jest to jednostka benzynowa, czy wysokoprężna. Ciecz skutecznie zabezpiecza cały układ przed przegrzaniem w czasie upałów oraz przed zamarzaniem w zimie. Płyn do chłodnic jest wyprodukowany na bazie substancji zwanej glikolem monopropylenowym, który jest bardzo bezpieczny dla podzespołów. 

Produkt Borygo Eko w kolorze zielonym zawiera substancje, które są dobrane w odpowiedni sposób. Ciecz chroni aluminium, mosiądz, żeliwo, stal oraz miedź przed szkodliwym działaniem korozji. Produkt zapobiega wytrącaniu się kamienia kotłowego, dzięki czemu użytkownik może wydłużyć prawidłowe funkcjonowanie całego układu wraz z jednostką napędową. Ciecz nie niszczy tworzyw sztucznych i gumy, dzięki czemu jest bezpieczny dla samochodu. Temperatura zamarzania płynu wynosi -35 stopni Celsjusza. 

Użytkownicy, którzy zdecydowali się na wybór produktu marki Borygo potwierdzają, że jest to dobry płyn chłodniczy przeznaczony do pojazdów mechanicznych chłodzonych cieczą. Produkt jest sprzedawany w praktycznym opakowaniu o pojemności 5 litrów. 

 

 

 

 

Płyn chłodniczy zielony     płyn chłodniczy k2

 

6. K2 Kuler -35°C Płyn chłodniczy Zielony

 

Zielony płyn chłodniczy marki K2 to wysokiej jakości produkt, który charakteryzuje się bardzo wysokimi parametrami. Produkt ma pełen pakiet inhibitorów, które są złożone z kwasów karboksylowych. Dzięki temu cały układ chłodzenia jest stale chroniony przed szkodliwym działaniem korozji. 

Płyn chłodniczy K2 zapewnia optymalną ochronę i zabezpiecza jednostkę napędową przez 5 lat lub 250 000 km. Produkt można mieszać z innymi płynami, dzięki czemu użytkownicy nie muszą martwić się o to, jaka ciecz znajduje się w układzie chłodzenia. Płyn do chłodnic może być stosowany niezależnie od układu znajdującego się w samochodzie. Ciecz chroni silnik przed przegrzaniem do -35 stopni Celsjusza zewnętrznej temperatury. 

Konsumenci, którzy kupili płyn K2 Kuler Long Life są zadowoleni z wyboru i polecają produkt kierowcom poszukującym sprawdzonego rozwiązania. Produkt jest dostępny w praktycznym opakowaniu, które mieści się w bagażniku samochodowym. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki płyn chłodniczy kupić?

 

Układ chłodzenia w samochodzie to jeden z ważniejszych elementów, o który należy dbać z jak najwyższą starannością. To właśnie układ chłodzenia dba o to, aby silnik znajdujący się w pojeździe pracował jak najdłużej. Bez tego ważnego elementu jednostka napędowa uległaby przegrzaniu, a kierowca nie mógłby kontynuować jazdy. Uszkodzenia układu chłodzenia są bardzo kosztowne, ponieważ oprócz uszkodzenia podzespołów samej jednostki, dochodzi także do uszkodzenia silnika. Układ chłodzenia składa się z kilku elementów takich jak: Chłodnica płynu chłodzącego, termostat, pompa płynu chłodzącego, zbiornik wyrównawczy, przewody, czujnik temperatury oraz wentylator silnika. Przed konstruktorami nowych samochodów stawiane są coraz to większe wyzwania, ponieważ wymiary komory silnika są coraz mniejsze. Głównie z tego powodu pojawia się problem odprowadzenia ciepła generowanego przez wysiloną jednostkę napędową. Zarówno producenci, jak i użytkownicy wymagają od układu chłodzenia skrócenia czasu wymaganego do osiągnięcia temperatury roboczej silnika oraz wydłużenia żywotności podzespołów pracujących w komorze, a także szybkiego nagrzewania wnętrza samochodu,. 

Jak działa układ chłodzenia w pojeździe? 

Wiele osób zastanawia się, na jakiej zasadzie działa układ chłodzenia w samochodzie czy innym pojeździe mechanicznym chłodzonym cieczą. W momencie, kiedy jednostka napędowa osiągnie temperaturę roboczą, ciepło powstające w wyniku spalania paliwa jest pochłaniane przez płyn chłodniczy. Dzięki cyrkulacji ciepło jest wypuszczane do otoczenia, co bezpośrednio wpływa na obniżenie temperatury płynu chłodzącego, a następnie silnika. Cały proces jest wspomagany przez wentylator znajdujący się za lub przed chłodnicą, uruchamiający się w momencie, gdy samochód jedzie z niską prędkością lub stoi w miejscu. Przepływ płynu chłodzącego oraz utrzymanie stałej temperatury są regulowane przez termostat, który stale czuwa nad całym procesem. 

 

Jaki płyn chłodniczy wybrać?

Zastanawiając się, jaki jest najlepszy płyn chłodniczy, warto dowiedzieć się, jakie są jego podstawowe zadania w pojeździe. Ciecz odpowiada przede wszystkim za transportowanie energii cieplnej odprowadzonej z silnika. Do zadań płynu chłodniczego należą także ochrona silnika przed wrzeniem, zamarzaniem oraz procesem kawitacji, a także minimalizowanie osadzania się różnego rodzaju osadów w układzie chłodzenia. Oprócz tego ciecz chroni elementy chłodnicy przed korozją. 

Przy wyborze odpowiedniego płynu chłodzącego, warto wiedzieć, w jakich technologiach go wyprodukowano. Dostępne są dwa rodzaje produktów wyprodukowanych w technologiach IAT oraz OAT. Nieorganiczny płyn Inorganic Additive Technology zabezpiecza układ przed szkodliwym działaniem korozji, a także chroni przed odkładaniem się zanieczyszczeń w postaci kamienia. Produkt o dobrych właściwościach ochronnych należy jednak zmieniać co 2 lata, aby zapewnić silnikowi i podzespołom odpowiednie zabezpieczenie przed przegrzaniem. W przypadku Organic Additive Technology w składzie znajdują się kwasy organiczne bez krzemianów. Dzięki temu, kierowcy nie muszą martwić się o częstą wymianę, ponieważ płyn OAT można użytkować nawet do 5 lat. Produkt dobrze chroni przed korozją, jednak nie jest dostosowany do użytkowania w starszych pojazdach, gdzie znajdują się lutowane chłodnice. 

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie płynu chłodniczego? 

W momencie, gdy kierowca decyduje się na wymianę płynu chłodniczego, musi wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę. Wszystkie produkty są sprzedawane w butelkach o różnych pojemnościach. Ciecz w zależności od rodzaju płynu jest barwiona na kolory: Niebieski, zielony, pomarańczowy, czerwony, różowy, czerwony lub fioletowy. Warto jednak pamiętać, że kolor cieczy nie zawsze oznacza zastosowaną technologię. Aby wybrać najlepszy płyn chłodniczy, należy dokładnie przeczytać etykietę znajdującą się na opakowaniu. Oprócz tego użytkownik dowie się, jaka jest temperatura zamarzania i wrzenia. Zazwyczaj produkty sprzedawane w naszej strefie klimatycznej są odporne na działanie ujemnej temperatury do -30, -35 oraz -38 stopni Celsjusza. Dobrej jakości płyn chłodniczy ma temperaturę wrzenia wynoszącą 120 stopni Celsjusza lub więcej. 

Płyny chłodnicze w dobrych cenach 

Zakup płynu chłodniczego nie jest dużym wydatkiem. Dobrej jakości produkt o pojemności 1 litra można zakupić już za 10 zł. Większej pojemności opakowanie, które ma od 4 do 5 litrów to wydatek od 35 zł do 50 zł. Koncentraty płynów chłodniczych, które również są dostępne to koszt 18 – 20 zł za 3 litrową butelkę. Produkt o większej pojemności kosztuje od 30 do 50 zł. Do kosztów koncentratu należy doliczyć także koszt zakupu wody destylowanej wynoszący od 2 do 20 zł za 5 litrów. 

 

 

FAQ

 

P1: Czy można mieszać płyn chłodniczy?

Wielu kierowców regularnie staje przed problemem, ponieważ nie pamiętają jaki płyn do chłodnic wlano przy ostatniej wymianie lub w trakcie uzupełniania. Wyjściem w takiej sytuacji jest zakup produktu przeznaczonego do mieszania z innymi płynami. Obecnie coraz więcej producentów stosuje takie rozwiązania, aby ułatwić konsumentom wybór właściwego produktu. W celu zapewnienia odpowiedniej ochrony warto jednak wybierać płyny o takich samych parametrach, które dodatkowo mają ten sam pakiet inhibitorów. Producenci nie zalecają mieszania płynów wyprodukowanych w dwóch zupełnie różnych technologiach. Najczęściej problem dotyczy produktów zawierających krzemiany oraz płynów bez tego dodatku. 

 

P2: Jak wymienić płyn chłodniczy? 

Wymiana płynu chłodzącego to czynność, o której należy pamiętać, aby utrzymać jednostkę napędową w dobrej kondycji. Przegrzany silnik będzie nadawał się jedynie do remontu, dlatego też warto zadbać, aby zgodnie z zaleceniami wymieniać płyn chłodzący do 2 lub 5 lat w zależności od rodzaju cieczy. Aby prawidłowo przeprowadzić wymianę, należy na początku zaopatrzyć się w dobrej jakości płyn. Po zakupieniu odpowiedniego produktu trzeba spuścić całą ciecz znajdującą się w układzie, przepłukać go, a następnie wlać nowy płyn chłodniczy do układu. Prace należy wykonywać na zimnym silniku, aby nie doszło do poparzenia. Po wymianie cieczy warto co kilka dni skontrolować ilość płynu znajdującego się w chłodnicy. 

P3: Co ile wymieniać płyn chłodniczy? 

Płyn chłodniczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w pojeździe. Jest to ciecz, która jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowej temperatury w silniku, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania jednostki napędowej w trakcie pracy. W przypadkach, kiedy w chłodnicy znajduje się za mała ilość płynu lub ciecz jest stara,może dojść do przegrzania silnika przy większym jego wysiłku. Jedynym sposobem, który pozwoli zapobiec ewentualnym problemom z jednostką napędową, jest regularna kontrola chłodnicy. Wielu kierowców zastanawia się jednak co jaki czas należy wymienić płyn chłodniczy w układzie, aby dobrze chronił silnik przed wysoką temperaturą. W przypadku cieczy z oznaczeniem IAT wymiany należy dokonywać co 2 lata. Płyny chłodnicze oznaczone OAT trzeba zmienić do 5 lat. 

 

P4: Jak spuścić płyn chłodniczy? 

Osoby, które podejmują się samodzielnej wymiany płynu chłodniczego, muszą pamiętać, aby cały proces przeprowadzić na nierozgrzanym silniku. Przed przystąpieniem do spuszczania cieczy należy się zaopatrzyć w specjalny preparat, który umożliwi wyczyszczenie całego układu chłodzenia. Ważne jest także, aby wiedzieć, w którym miejscu znajduje się korek spustowy oraz wlew, ponieważ bez tej wiedzy wymiana płynu będzie niemożliwa. Po zlokalizowaniu korka należy wlać do zimnej chłodnicy specjalny preparat do czyszczenia, nastawić ogrzewanie w samochodzie na maximum, a następnie uruchomić silnik na 15 – 20 minut, aby się nagrzał. Po upływie zalecanego czasu trzeba wyłączyć silnik i poczekać aż ostygnie. Kiedy jednostka napędowa będzie chłodna można przystąpić do spuszczania płynu z układu. Kolejnym krokiem jest dokładne przepłukanie układu wodą, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Po wypłukaniu chłodnicy należy zakręcić korek spustowy i wlać nowy płyn chłodniczy wysokiej jakości. Dokładna ilość cieczy chłodzącej mieszczącej się w układzie jest podana w instrukcji obsługi samochodu. 

 

P5: Jak dolać płyn chłodniczy? 

Dolewanie płynu do chłodnicy nie powinno sprawić problemu osobie mającej nawet niewielkie pojęcie o mechanice. Uzupełnienia ubytków płynu można dokonać na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest dolanie cieczy bezpośrednio do chłodnicy przez korek znajdujący się w przedniej części komory silnika. Po otwarciu korka należy sprawdzić, czy tuż pod nim znajduje się płyn. Jeśli tak, uzupełnienie cieczy będzie niemożliwe tą metodą. W takiej sytuacji należy sprawdzić, ile płynu znajduje się w zbiorniczku wyrównawczym. W zależności od posiadanego samochodu użytkownik będzie miał możliwość zobaczenia znajdującej się w zbiorniku ilości płynu. W niektórych samochodach zbiorniczki wyrównawcze są schowane i nie ma możliwości, aby zobaczyć, ile cieczy znajduje się w środku. Jedyną możliwością w takiej sytuacji jest wyjęcie korka wraz z rurką i sprawdzenie, na jakim poziomie znajduje się płyn. Jeśli jest go za mało, należy dolać odpowiedni płyn chłodniczy za pomocą lejka. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ