5 wskazówek jak umyć silnik 

Ostatnio aktualizowane: 30.11.23

 

Mogłoby się wydawać, że umycie silnika jest prostą czynnością, która nie wymaga większego doświadczenia oraz znajomości motoryzacji. Okazuje się jednak, że cały zabieg nie jest tak prosty, jak się wydaje, a nieodpowiednie czyszczenie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zanim podejmie się decyzję dotyczącą mycia jednostki napędowej, warto wiedzieć jak zrobić to poprawnie, który preparat do usuwania zabrudzeń wybrać oraz od czego zacząć pracę. Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek, które ułatwią zadanie. 

 

Czyszczenie komory silnika – co warto wiedzieć? 

Mycie komory silnika to zabieg wymagający odpowiedniego podejścia oraz minimalnej wiedzy z zakresu mechaniki. Problemem nie jest wyczyszczenie całej jednostki napędowej wraz z podzespołami za pomocą myjki wysokociśnieniowej, która poradzi sobie z usunięciem większości zanieczyszczeń. Warto jednak wiedzieć, że niewłaściwe operowanie lancą może doprowadzić do poważnych problemów związanych z zalaniem wrażliwych elementów, co spowoduje unieruchomienie samochodu nawet na dłuższy czas. Nieczystości, które gromadzą się pod maską, takie jak kurz, pył oraz resztki liści są całkowicie niegroźne dla działania samego silnika, skrzyni biegów oraz izolowanych obwodów elektrycznych. Wszystkie elementy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby były odporne na zanieczyszczenia z zewnątrz. Mimo wszystko od czasu do czasu warto oczyścić chociaż plastikowe osłony z warstwy brudu przy pomocy wilgotnej ściereczki. Jeśli jednak właściciel samochodu zdecyduje się na to, aby czyścić komorę silnika, powinien na początku usunąć zalegające zanieczyszczenia za pomocą zmiotki lub większego pędzla. Używając do tego celu wody, można spowodować, że cały brud dostanie się w miejsca, w których nie powinno go być. Chodzi oczywiście o wrażliwe elementy takie jak paski klinowe, łożysko alternatora i klimatyzacji, uszczelniacze wału korbowego wraz z wałkami rozrządu oraz inne mechanizmy. Niejednokrotnie zdarzają się problemy związane ze szwankowaniem instalacji elektrycznej, w tym zapłonu, który na skutek wilgoci może mieć problem z właściwym działaniem. Przed przystąpieniem do mycia należy więc zabezpieczyć wszystkie połączenia elektryczne, klemy akumulatora, skrzynkę z bezpiecznikami, gniazda świec, cewki, a także aparaty zapłonowe. Uszczelnienia wrażliwych elementów można dokonać za pomocą worka foliowego i mocnej taśmy. 

Wiadomo już, że czyszczenie silnika wcale nie jest takie proste. Właściciele samochodów nie powinni robić tego za często, ponieważ może to spowodować wiele problemów, jeśli woda przedostanie się do instalacji elektrycznej. Cenna wskazówka dla osób posiadających samochody z przewodami zapłonowymi wysokiego napięcia znajdującego się na zewnątrz – dobrym rozwiązaniem będzie ich demontaż oraz wyczyszczenie za pomocą suchej ściereczki. Jeśli na pierwszy rzut oka widać, że wszystkie elementy jednostki napędowej są słabo ukryte, wówczas nie należy w ogóle używać myjki wysokociśnieniowej, ponieważ mocny strumień wody mógłby doprowadzić do poważnych uszkodzeń oraz połamać części plastikowe. Dokładne mycie silnika powinno nastąpić wtedy, gdy samochód uległ awarii i konieczne jest wykonanie np. regulacji luzów zaworowych. Ogromnym błędem ze strony mechanika jest rozbieranie jednostki napędowej, która jest ubrudzona błotem lub innymi osadami. Wówczas istnieje bardzo wysokie ryzyko, że brud może dostać się do wnętrza motoru i spowodować poważne uszkodzenia.  

Jednostka napędowa oprócz tego, że jest schowana pod maską, ma dodatkową ochronę od spodu. W nowszych samochodach dolna osłona pełni funkcję nie tylko chroniącą przed zanieczyszczeniami, ale także redukującą hałas i poprawiającą aerodynamikę. Mimo właściwego montażu plastikowej płyty, błotników oraz nadkoli niewielkie zanieczyszczenia i tak przedostają się do wnętrza komory, osadzając się na wszystkich elementach. Kiedy zdecydować się na kompleksowe mycie jednostki napędowej? Warto zdecydować się na taki zabieg w momencie, gdy doszło do poważnej awarii, podczas której nastąpił wyciek oleju silnikowego, płynu hamulcowego lub cieczy chłodzącej. Wówczas zaraz po usunięciu usterki należy dokładnie wyczyścić silnik i wysuszyć. W momencie, gdy wszystko będzie gotowe można nalać nowy olej, płyn chłodniczy czy hamulcowy. Powodem do skorzystania z usługi mycia jednostki napędowej jest także zanieczyszczenie komory silnika przez gryzonie, takie jak kuny, które mogą wyrządzić sporo problemów. Dobrym rozwiązaniem, aby oczyścić jednostkę z zabrudzeń, jest mycie silnika na sucho lub punktowo. W przypadku pierwszego sposobu należy zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty czyszczące oraz ściereczki bawełniane, za pomocą których można usunąć zabrudzenia. Zaletą tej metody jest to, że nie trzeba się obawiać o zalanie wrażliwych elementów. Jeśli chodzi o czyszczenie punktowe, dobrym rozwiązaniem jest mycie silnika benzyną ekstrakcyjną lub specjalnymi preparatami przeznaczonymi do czyszczenia hamulców.  

Ile kosztuje mycie silnika? 

Mycie silnika na myjni samoobsługowej jest zazwyczaj zakazane. Oznacza to, że nie ma możliwości podjechania na stanowisko i wykonania pełnego czyszczenia komory, ponieważ pracownicy myjni od razu zwrócą uwagę na nieregulaminowe zachowanie. Brak możliwości umycia w takim miejscu powoduje, że właściciele samochodów są zmuszeni, aby skorzystać z usług oferowanych przez niektóre myjnie ręczne. Niestety, koszt takiej usługi polegający na podstawowym czyszczeniu z użyciem myjki wysokociśnieniowej oraz preparatu czyszczącego wynosi od 50 zł do 100 zł. Za kompleksową usługę wraz z czyszczeniem zakamarków, usuwaniem starych zalegających liści czy zaschniętego błota, wraz z dodatkową usługą polegającą na konserwacji preparatami do tego przeznaczonymi, użytkownik musi zapłacić od 250 zł do 350 zł w zależności od myjni. Zazwyczaj czas wykonania usługi wynosi do 4 godzin. Jednak warto mieć na uwadze, że po umyciu jednostka napędowa powinna schnąć kilka godzin, ponieważ istnieje wysokie ryzyko dostania się wody w różne miejsca. Mycie silnika od spodu to koszt od 100 zł wzwyż plus dodatkowe 20-50 zł za demontaż osłony chroniącej przed zanieczyszczeniami. 

 

Mycie silnika benzynowego i Diesla – jaka jest różnica? 

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że mycie silnika Diesla jest o wiele bezpieczniejsze niż jednostki benzynowej. Dlaczego? Głównym powodem jest to, że motor wysokoprężny znacznie lepiej znosi wilgoć w porównaniu do tego z zapłonem iskrowym, gdzie niezbędna jest iskra inicjująca spalanie. Z tego powodu jakiekolwiek zamoczenie silnika benzynowego i jego wrażliwych elementów, takich jak świece, przewody czy cewki zapłonowe, może doprowadzić do unieruchomienia samochodu. Jak wcześniej wspomniano, bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli już właściciel decyduje się na zabieg, jest osłonięcie wszystkich elementów folią, np. typu stretch, którą bez problemu można ściągnąć po wykonanym zadaniu. Należy pamiętać, że zarówno w przypadku Diesli, jak i silników benzynowych bardzo istotne jest to, aby odłączyć akumulator i wyjąć go, jeśli znajduje się pod maską. W niektórych samochodach jest umiejscowiony w bagażniku lub pod siedzeniem pasażera, jednak mimo to należy odłączyć klemy. Oprócz tego trzeba pamiętać, że mycia silnika nie wolno wykonywać, kiedy jednostka jest nagrzana. Dopiero kiedy wszystkie elementy będą zimne można przystąpić do procesu usuwania zanieczyszczeń. 

Jak umyć silnik w samochodzie – wskazówki krok po kroku 

Czyszczenie silnika z oleju to nieprzyjemne zadanie, które wymaga czasu oraz zastosowania odpowiednich preparatów. Aby cały proces przebiegł właściwie, należy przygotować wszystkie niezbędne rzeczy do usunięcia nieczystości. Decydując się na samodzielne usuwanie zabrudzenia powstałego po niewielkim wycieku oleju, warto zaopatrzyć się we właściwe środki. W niektórych warsztatach lub myjniach ręcznych oferowana jest usługa polegająca na myciu motoru, jednak czasami fachowcy podchodzą do tego lekceważąco i zapominają zabezpieczyć wrażliwe części. Aby uchronić samochód przed awarią, warto samemu umyć jednostkę napędową, co dodatkowo pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy. Jeszcze jakiś czas temu usuwanie zanieczyszczeń z oleju było bardzo trudne i wymagało wielu godzin poświęconych czyszczeniu. Obecnie w sprzedaży są dostępne różnego rodzaju środki – odtłuszczacze, które pozwalają z łatwością zniwelować osady. Przed przystąpieniem do usuwania zanieczyszczeń warto jednak wyposażyć się w kilka niezbędnych rzeczy, które można zakupić w każdym sklepie budowlanym lub z akcesoriami motoryzacyjnymi. Lista zakupów: 

Okulary ochronne 

Szczotka druciana 

Folia do zabezpieczania wrażliwych elementów w komorze silnika 

Szczotka z włosia 

Środek odtłuszczający 

Oprócz wyżej wymienionych zakupów niezbędne będą także ściereczki bawełniane oraz woda – najlepiej z węża ogrodowego. 

• Etap 1: Pierwszy etap czyszczenia jednostki napędowej z zanieczyszczenia olejowego to usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, które z czasem gromadzą się pod maską. Chodzi oczywiście o brud, który nie powinien się znaleźć w tym miejscu. Czasami na silniku można znaleźć wiele ciekawych przedmiotów przyniesionych np. przez zwierzęta. Z komory należy pozbyć się resztek trawy, liści, gałęzi, igieł z drzew, a także wszystkich innych zbędnych śmieci. Usuwanie wymienionych zanieczyszczeń jest równie ważne z tego względu, że zalegający brud może powodować korodowanie niektórych elementów. To z czasem może potęgować koszty związane z naprawami blacharsko-lakierniczymi. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na podszybie, które bardzo często jest zabrudzone właśnie uschniętymi liśćmi i zatyka odpływy wody, powodując, że ciecz szuka ujścia gdzieś indziej. 

• Etap 2: Po dokładnym oczyszczeniu komory silnika z zalegającego brudu należy przystąpić do etapu polegającego na odłączeniu zasilania. Chodzi oczywiście o akumulator, który w kontakcie z wodą mógłby zostać poważnie uszkodzony i spowodować zwarcie w całej instalacji. Po odłączeniu źródła zasilania należy dokładnie zabezpieczyć wszystkie wrażliwe na wilgoć i wodę elementy. Są to oczywiście klemy od akumulatora, skrzynka z bezpiecznikami, przyłącza świec zapłonowych wraz z głowicami, a także alternator. Jak wcześniej wspomniano, do tego zadania można wykorzystać z powodzeniem folię z tworzywa sztucznego typu stretch. 

• Etap 3: Kiedy wszystkie wrażliwe części są już dokładnie zabezpieczone, wówczas można przystąpić do etapu nanoszenia środka odtłuszczającego na zabrudzoną powierzchnię. W zależności od rodzaju zakupionego preparatu aplikacja odbywa się przez rozpylanie lub nakładanie za pomocą szmatki. Wybierając dobrej jakości preparat, warto kupić produkt na bazie rozpuszczalników, który ma odpowiednie zdolności usuwania tłustych zanieczyszczeń bez ryzyka uszkodzenia powierzchni jednostki napędowej. Warto wiedzieć, że decydując się na środek do usuwania osadów w sprayu, należy osłonić elementy lakierowane, ponieważ silnie działający preparat może doprowadzić do rozpuszczenia warstwy lakieru. Ważne, aby przed rozpoczęciem prac sprawdzić jakie zalecenia zostały wypisane w instrukcji dołączonej do preparatu. Większość środków czyszczących przeznaczonych do usuwania tłustych plam z oleju silnikowego potrzebuje dłuższego czasu, aby uporać się z brudem. Wszystko jednak jest zależne od tego, jak bardzo zabrudzone jest dane miejsce. Dlatego też przed rozpoczęciem nanoszenia preparatu warto użyć szczotki z twardym włosiem, która usuwa wierzchnią warstwę. Następnie można przystąpić do aplikacji preparatu, który znacznie szybciej poradzi sobie z zabrudzeniem. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawi, że z łatwością można pozbyć się zaschniętego oleju bez konieczności czekania nawet kilku godzin. Kiedy będzie już widać, że zanieczyszczenia się rozpuszczają, można przystąpić do ostatniego etapu. 

• Etap 4: Ostatni etap prac to oczywiście mycie jednostki napędowej czystą wodą, co pozwoli pozbyć się resztek brudu oraz spłukać naniesiony preparat. Do czyszczenia wystarczy użyć zwykłego węża ogrodowego z pistoletem, co zdecydowanie ułatwia cały proces, ponieważ nie ma konieczności kupowania lub wynajmowania myjki wysokociśnieniowej. Po umyciu silnika warto dokładnie oczyścić cały samochód, ponieważ w trakcie procesu płukania resztki preparatu mogły osiąść na karoserii. Pozostawione tam mogą spowodować, że na lakierze pojawią się plamy oraz inne niedoskonałości. Aby tego uniknąć, należy dokładnie wymyć auto z użyciem szamponu. Wówczas właściciel pojazdu będzie miał gwarancję, że cały zabieg został przeprowadzony, jak należy. 

• Etap 5: Po ostatecznym umyciu jednostki napędowej wraz z całą karoserią, warto pozostawić maskę otwartą, aby promienie słońca z powietrzem osuszyły silnik. Należy pamiętać, że po myciu motoru nie wolno od razu podłączać akumulatora, ponieważ drobinki wody mogłyby spowodować zwarcie. Dopiero po upływie kilku godzin możliwe jest podłączenie klem do akumulatora. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ