Ostatnio aktualizowane: 19.06.21

 

Żarówek do samochodu – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Po sprawdzeniu wielu produktów doszliśmy do wniosku, że jednymi z najczęściej polecanych żarówek do samochodu jest zestaw Philips LED T10 X-Tremeultinon 8000K. Może on być wykorzystany jako oświetlenie wewnętrzne, a także zewnętrzne podczas wyścigów. Temperatura barwowa generowanego strumienia światła to 8000 K, a trwałość żarówek wynosi nawet 12 lat. Wynika to z zastosowania nowoczesnych technologii, takich jak Philips CeraLight (obudowa jest zrobiona z ceramicznych, solidnych materiałów). Godnym polecenia produktem jest również Osram W5W LEDriving 6000k. Jest to produkt energooszczędny i łatwy w montażu. W porównaniu do standardowych żarówek ten model działa przez bardzo długi czas. Warto również wspomnieć, że model skutecznie rozprasza światło, zamiast skupiać się na jednym punkcie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

W opakowaniu jest nie jedno, ale dwa źródła światła, dlatego możemy je wymienić w obu reflektorach naraz. Żarówki emitują chłodne światło w niebieskim odcieniu, co zapewnia bardzo dobrą widoczność po zapadnięciu zmroku.

Wady

Nie jest to produkt z homologacją. Oznacza to, że może być używany tylko poza drogami publicznymi, czyli np. podczas wyścigów (niemniej jednak nadaje się też do montażu np. w bagażniku).

Podsumowanie

Żarówki sprawiają, że samochód wygląda ciekawiej. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby były w większym stopniu odporne na wstrząsy i działanie wysokiej temperatury. To model wyposażony w technologię CeraLight, która zapewnia trwałość. Średni czas użytkowania to nawet 12 lat.

Drugi wybór

Zalety

Model jest energooszczędny, a producent donosi, że zużywa on nawet o 80% mniej energii niż zwykła żarówka. Prezentowana para jest dobrze wykonana i nie zużywa się szybko. Dzięki specjalnemu trzonkowi model można zamontować z wielu miejscach.

Wady

Strumień światła ma bardzo ograniczony zasięg, dlatego żarówki niezbyt dobrze oświetlają pole widzenia.

Podsumowanie

Tę parę żarówek można umieścić wewnątrz samochodu. Moc pojedynczego modelu wynosi 1 W (70 lumenów). Temperatura barwowa wynosi 6000 K.

Rozważ też

Zalety

Żarówka zapewnia dobrą widoczność we wnętrzu samochodu. Emitowane światło jest mocne i skutecznie oświetla np. bagażnik lub miejsce do czytania. Gwint łatwo się montuje.

Wady

Niektórzy użytkownicy zauważyli, że podczas bardzo intensywnego użytkowania jedna z diod bywa, że się spali. Brak jednej z nich nie ma jednak zbyt dużego wpływu na moc światła emitowanego przez żarówkę.

Podsumowanie

Opisywana żarówka to idealny model do umieszczenia w miejscach takich jak bok drzwi lub bagażnik samochodu. Jej moc wynosi 3 W, a temperatura barwowa to 5500 K.

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką żarówkę samochodową LED kupić?

 

Każdy kierowca powinien kontrolować stan świateł w swoim samochodzie. Zarówno przednie, jak i tylne żarówki przepalają się po dłuższym czasie eksploatacji i wymagają wymiany na nowe. Przygotowaliśmy poradnik na temat modeli LED, które z powodzeniem mogą zastąpić halogenowe. Umieszczone w nim informacje pozwolą Ci zdecydować, jaką żarówkę samochodową LED wybrać.

 

 

Zalety diod LED

Żarówki LED-owe początkowo były montowane jedynie w nowoczesnych autach, jednak obecnie możemy je dopasować także do starszych pojazdów. Pozwalają one na dużą oszczędność energii, dlatego zwykle znajdziemy je w światłach do jazdy dziennej. Modele LED w mniejszym stopniu obciążają alternator, co oznacza, że mogą przyczyniać się do zmniejszenia ilości spalanego paliwa. Poza tym w porównaniu do halogenów produkty te są znacznie trwalsze, dlatego trzeba je rzadziej wymieniać.

Warto podkreślić, że światło emitowane przez żarówki LED jest w największym stopniu zbliżone do barwy światła dziennego. Z tego względu podczas jazdy po zmroku dobrze rozróżniamy kolory i wszystko wygląda niemal tak samo, jak w dzień. Produkty LED są wrażliwe na zmiany napięcia, dlatego nie we wszystkich lampach możemy je zamontować. Mowa tu m.in. o światłach mijania, które standardowo mają homologację na żarówki halogenowe. Montaż LED-owych źródeł światła może nas narazić nawet na utratę dowodu rejestracyjnego pojazdu.

 

Rodzaje

W aucie jest kilka rodzajów żarówek. W każdej lampie montowane jest inne źródło światła i jako kierowcy powinniśmy o tym pamiętać, robiąc zakupy. Poniżej znajduje się wskazówka, które produkty pasują do konkretnych lamp:

główne reflektory – żarówki halogenowe H1, H2, H4, H7, H9, H11, H15, HB3 oraz HB4, a także żarówki ksenonowe D2S, D1R i D2R (zależnie od samochodu);

lampy tylne – żarówki P21/5W i P21W;

lampy kierunkowe – żarówki P21W, W5W, R5W i PY21W;

lampy boczne – żarówki R5W i W5W;

lampy przeciwmgielne – żarówki H3, H4, H11 i H15;

lampy obrysowe oraz dodatkowe – P21/5W, R5W, C5W i W5W.

Na produktach LED zwykle znajdziemy powyższe oznaczenia z informacją, że są to ich zamienniki, dlatego z pewnością łatwo uda nam się znaleźć odpowiednie źródło światła.

 

Stabilizator napięcia

Jak wspomnieliśmy, diody LED nie są odporne na zmiany napięcia. W samochodach często waha się ono w zakresie od 12 V do ok. 14,4 V. Robiąc zakupy, powinniśmy wiedzieć, że najlepsza żarówka samochodowa LED jest wyposażona w stabilizator napięcia. Wówczas z pewnością dioda zbyt szybko się nie przepali. Nawet jeśli produkt nie został zabezpieczony stabilizatorem, możemy go zamontować w aucie. W takiej sytuacji konieczne będzie dokupienie stabilizatora.

 

Jaka żarówka samochodowa LED jest najlepsza?

Zanim zmienimy żarówki w aucie na diody LED, należy się upewnić, że wybrany produkt ma homologację. Powinien być na nim widoczny symbol „E14”. Modele bez takiego oznaczenia nie zostały przebadane w certyfikowanym laboratorium, a więc nie są dopuszczone do stosowania w pojeździe. Ich zamontowanie może obniżyć nasz poziom bezpieczeństwa podczas jazdy, narażamy się także na otrzymanie wysokiego mandatu, gdy dojdzie do policyjnej kontroli.

 

Temperatura barwowa

Żarówki samochodowe muszą emitować światło o odpowiedniej temperaturze barwowej. Wyraża się ją w Kelwinach. Im wyższa jest liczba przy literze „K”, tym zimniejsze światło emituje dioda. Temperatura barwowa do 3500 K to barwa ciepła, od 3500 K do 5000 K – barwa neutralna, a powyżej 5000 K – barwa zimna. Zwykłe żarówki halogenowe zapewniają białe ciepłe światło, które często przyczynia się do szybszego zmęczenia oczu podczas jazdy. Temperatura barwowa diod LED przeważnie przekracza 6000 K, co może zapewniać większy komfort prowadzenia samochodu oraz możliwość lepszego skupienia się na drodze.

 

Strumień świetlny

Strumień świetlny żarówek jest wyrażony w lumenach (lm). Określa on moc promieniowania świetlnego odnośnie do wzrokowych wrażeń naszego oka. W przypadku LED-owych źródeł światła strumień świetlny mieści się w zakresie od 300 lm do ponad 10 000 lm. To zależy od rodzaju żarówki, na przykład niewielkie żarówki wewnętrzne o mocy zaledwie 1 W emitują ok. 50 lm.

 

 

Zastosowanie

Żarówki samochodowe LED znajdują zastosowanie na zewnątrz pojazdu, jak też w jego wnętrzu. Mogą one być świetną alternatywą dla halogenowych źródeł światła umieszczonych w progach, schowku, bagażniku lub na podsufitce. Montaż diod LED w kabinie samochodu może być dobrym rozwiązaniem, gdy często jeździmy po zmroku. Wnętrze auta będzie lepiej oświetlone, więc szybciej znajdziemy dokumenty w schowku czy rzeczy włożone do bagażnika.

Diody LED dobrze sprawdzają się jako podświetlenie tablicy rejestracyjnej. Kiedy zamierzamy zamontować żarówkę na zewnątrz pojazdu, należy się upewnić, że jest kompatybilna z szyną CAN (w przypadku, gdy nasze auto ją ma). Jeżeli nie jest, komputer pokładowy zacznie wyświetlać błąd i konieczna może być zmiana źródła światła na inne.

 

Liczba sztuk w zestawie

Każdy kierowca powinien pamiętać o tym, że najlepiej jest wymieniać dwie żarówki samochodowe jednocześnie – jeśli jedna zdążyła się przepalić, prawdopodobnie niedługo to samo wydarzy się z drugą. Z tego powodu ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup zestawu dwóch diod LED. Jednoczesna wymiana obu źródeł światła może być oszczędnością czasu, ale jeśli chcemy zamontować tylko jedno, nic nie stoi nam na przeszkodzie. Jednak niektóre pojazdy zaprojektowane są w taki sposób, że ich właściciele wolą od razu wymienić dwie żarówki, ze względu na utrudniony dostęp i konieczność wymontowania całego reflektora.

 

Żarówki samochodowe LED w dobrych cenach

Żarówki LED przeznaczone do montażu wewnątrz pojazdu lub jako oświetlenie tablicy rejestracyjnej kosztują przeważnie kilka złotych. Znacznie droższe są modele do świateł drogowych. Za zestaw dwóch sztuk musimy zapłacić ponad 100 zł. Jednocześnie miejmy na uwadze, że po montażu diod LED nieco zmniejszy się zużycie paliwa, poza tym takie źródło światła z pewnością szybko się nie przepali.

 

 

5 najlepszych żarówek led samochodowych. Opinie w 2021 roku

 

Wybór odpowiedniego produktu może sprawić problem. Dlatego przygotowaliśmy ranking samochodowych żarówek LED, aby zakup dobrego modelu był o wiele łatwiejszy.

 

1. Żarówki Samochodowe Philips LED T10 X-Tremeultinon 8000K

 

Philips LED T10 X-Tremeultinon 8000K to żarówki samochodowe, które można wykorzystać na kilka sposobów. Nie mają one homologacji, dlatego jako oświetlenie zewnętrzne mogą być wykorzystywane tylko podczas wyścigów i rajdów. Niemniej jednak model sprawdza się też jako oświetlenie wewnętrzne, np. w bagażniku.

W zestawie znajdziemy dwie żarówki. Wyposażono je w technologię Philips CeraLight, która wydłuża ich trwałość, a jednocześnie zwiększa odporność np. na wstrząsy. Wykonana z ceramicznych materiałów obudowa została dobrze zabezpieczona nie tylko przed wibracjami powstającymi w czasie jazdy, ale także przed działaniem wysokiej temperatury. Okres eksploatacji modelu to nawet 12 lat.

Kierowcy przyznają, że to bardzo solidne żarówki. Emitują one chłodne, niebieskie światło (jego temperatura barwowa wynosi 8000 K). Montaż nowego źródła światła nie stanowi problemu. To model pasujący do wielu samochodów różnych marek, również tych najbardziej popularnych, np. Audi, BMW czy VW.

Philips LED T10 X-Tremeultinon 8000K to komplet, w skład którego wchodzą dwie żarówki. Emitują one niebieskie światło, którego temperatura barwowa to 8000 K, a ich moc wynosi 0,9 W.

 

Zalety

Trwałość: Żarówki zostały wykonane z solidnych materiałów i nie wymagają częstej wymiany. Jak zapewnia producent, ich trwałość to nawet 12 lat.

Odporność na wstrząsy: Model wykorzystuje specjalną technologię Philips CeraLight. Test samochodowych żarówek LED pokazał, że dzięki niej jest odporny na wstrząsy i działanie wysokiej temperatury.

Do montażu wewnątrz auta: To model przystosowany do montażu wewnątrz samochodu, sprawdza się jako źródło światła m.in. w bagażniku.

Uniwersalność: Żarówki pasują do aut wielu marek, dlatego nie musimy się zastanawiać, czy na pewno jest to dobry wybór.

Łatwy montaż: Jak przyznają konsumenci, samodzielne zamontowanie nowego źródła światła nie jest zbyt trudne.

 

Wady

Brak homologacji: Produkt nie ma homologacji. Oznacza to, że jako zewnętrzne źródło światła, żarówki mogą być wykorzystywane tylko podczas wyścigów i rajdów.

 

 

 

 

2. Osram Żarówki LED W5W LEDriving 6000K 12V 6lat GW

 

Osram W5W LEDriving 600ok to dwie lampki LED. Temperatura barwowa każdej z nich wynosi 6000 K, co oznacza, że są one bardzo jasne. Każda lampka ma moc 1 W i emituje biały strumień świetlny o wartości 70 lumenów. Żarówki można umieścić przy lusterkach lub nad głową.

Model jest energooszczędny, według statystyk zużywa on o 80% mniej energii niż standardowa żarówka umieszczona w samochodzie. Wiele osób uważa, że zamontowanie takiej żarówki to kwestia kilku sekund, co bardzo podoba się kierowcom, gdyż nie muszą zasięgać rady specjalisty. Jest to rezultat zastosowania w żarówce trzonka ICE pasującego do większości oprawek.

Według wielu opinii niezależnych użytkowników żarówki pracują bardzo długo (producent zapewnia, że przez 5000 godzin). Są one bardzo małe, więc zamontowanie ich w pożądanych miejscach nie jest problemem. Warto również wspomnieć, że żarówki nie świecą w wyłącznie jednym punkcie; rozpraszają one światło.

Model Osram W5W LEDriving 6000K ma moc równą 1 W (co przekłada się na 70 lumenów). Emituje on światło, którego temperatura barwowa wynosi 6000 K.

 

Zalety

Trwałość: Nie należy się obawiać, że żarówkę trzeba będzie bardzo często wymieniać. Jej trwałość jest określana na ok. 5000 godzin świecenia.

Energooszczędność: Model zużywa nawet o 80% mniej energii niż zwykłe żarówki samochodowe.

Do zastosowań wewnętrznych: Żarówka jest przeznaczona do zastosowań wewnętrznych, a więc można bez przeszkód zamontować ją wewnątrz kabiny pojazdu. Sprawdza się ona również podczas wyścigów (trzeba pamiętać, że nie ma homologacji ECE).

Szybki montaż: Nie musimy prosić mechanika o to, aby zamontował nowe źródło światła. Z pewnością poradzimy sobie z tym samodzielnie, gdyż model jest wyposażony w standardowy trzonek ICE pasujący do większości oprawek.

 

Wady

Ograniczony zasięg strumienia światła: Jak zauważyli niektórzy kierowcy, zasięg strumienia światła jest ograniczony. Może się okazać, że żarówka nie oświetla kabiny tak dobrze, jak oczekiwaliśmy.

 

 

 

 

3. 6 Led 5630 W5W Can Bus Canbus żarówka Soczewka

 

W5W T10 6 SMD 5630 Can Bus to produkt, który można bez problemu zamontować jako podświetlenie bagażnika, rejestracji oraz dolnych drzwi. Najczęściej jednak wykorzystuje się go jako żarówkę do czytania.

Jeżeli chodzi o barwę światła, to wynosi ona 5500 K, inaczej nazywana Xenon White. Barwa jest bardzo biała, więc zapewnia dobrą widoczność, a oprócz tego nie oślepia innych uczestników ruchu. Ilość diod LED w jednej żarówce to 6. Wiele osób zauważyło, że model pomimo swoich niewielkich wymiarów emituje bardzo dużo światła. Dlatego też jest bardzo często chwalony.

Montowanie produktu nie jest zbyt skomplikowane i możemy je wykonać sami. Korpus tej żarówki jest wykonany z aluminium. Strumień światła to 378 lumenów, a każda z 6 diod LED ma moc 0,5 W. Ta dobra i tania samochodowa żarówka LED jest wybierana głównie ze względu na wytrzymałość i jasność.

W5W T10 6 SMD 5630 Can Bus to dobra samochodowa żarówka LED do 50 zł. Moc strumienia światła to 378 lumenów, a temperatura barwowa wynosi 5500 K.

 

Zalety

Kilka możliwości wykorzystania: Ponieważ jest to model W5W, może być wykorzystany na różne sposoby. Można zamontować go w środkowym oświetleniu STOP, przy rejestracji, a także zastosować jako dolne podświetlenie drzwi, bagażnika lub światło postojowe.

Aluminiowy korpus: Materiałem wykonania korpusu jest lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe aluminium. Nie należy się martwić, że żarówka szybko ulegnie awarii, np. na skutek częstego narażania jej na wstrząsy.

6 diod LED: Model jest wyposażony w 6 diod LED. Emitują one odpowiednio jasny i szeroki strumień światła, dlatego nie powinniśmy narzekać, że w samochodzie jest zbyt ciemno.

 

Wady

Podatne na przepalenia diody: Może się zdarzyć, że w wyniku intensywnej eksploatacji żarówki dojdzie do przepalenia jednej z diod LED. Jednak nie wpływa to negatywnie na moc generowanego światła.

 

 

 

 

4. Żarówki Philips H7 X-tremeUltinon LED Gen2

 

Philips H7 X-tremeUltinon LED Gen2 to żarówki samochodowe sprzedawane w zestawie po 2 sztuki. Ich trwałość określa się na 5000 h, a temperatura barwowa to 5800 K. Moc oświetlenia wynosi 25 W. Strumień świetlny jest równy 1500 lm. W żarówkach wykorzystano technologię diod Lumiled, która gwarantuje o 250% jaśniejsze światło. Tym samym jazda w nocy jest bardziej komfortowa.

Żarówki mają technologię SafeBeam, która skupia wiązkę światła w odpowiednim miejscu. Warto też wiedzieć, że Philips H7 X-tremeUltinon LED Gen2 spełnia wymagania stawiane żarówkom halogenowym wykorzystywanym na drogach. Są tak zrobione, aby mocno się nie nagrzewały i przez całą drogę zachowały odpowiednią efektywność świecenia.

Czy kierowcy są zadowoleni z prezentowanych, samochodowych żarówek LED? Jak można przeczytać w wielu komentarzach, większość osób nie żałuje decyzji o zakupie. Produkt jest wysokiej jakości, został dobrze zabezpieczony przed kurzem i pyłem i skutecznie oświetla drogę.

Philips H7 X-tremeUltinon LED Gen2 to żarówki o temperaturze barwowej 5800 K. W zestawie znajdują się 2 sztuki produktu.

 

Zalety

Moc: W żarówkach wykorzystano technologię diod Lumileds, która gwarantuje nawet o 250% jaśniejsze i bielsze światło. Tym samym jazda w nocy po słabo oświetlonych drogach jest bezpieczniejsza.

Technologia AirFlux i AirCool: W procesie produkcji oświetlenia wykorzystano technologie AirCool i AirFlux, dzięki czemu wytwarzane podczas pracy ciepło szybko uchodzi i nie wpływa na efektywność pracy żarówek.

Trwałość: Właściciele samochodów doceniają ten produkt za wytrzymałość. Żarówki mają stopień ochrony IP65 i są zabezpieczone przed wilgocią i wnikaniem kurzu. 

 

Wady

Montaż: Część osób zwraca uwagę na to, że instalacja Philips H7 X-tremeUltinon LED Gen2 w niektórych modelach samochodów jest czasochłonna i skomplikowana.

Błąd spalonej żarówki: Po zamontowaniu żarówek czasami pojawia się błąd spalonej żarówki, mimo że ta dobrze działa.

 

 

 

 

5. Zestaw Led COB H4 C6 72W 7600 lm żarówki

 

Cob H4 C6 72W to żarówka typu H4, można ją umieścić w miejscu świateł mijania i drogowych. Jedną z największych zalet tego modelu jest bardzo długa praca, która sięga aż 50000 godzin. Warto dodać, że łączna moc żarówek to 72 W, co jest chwalone przez wielu kierowców.

W opakowaniu znajdują się dwie żarówki o śnieżnobiałej barwie, których temperatura wynosi 6000 K. Z kolei moc to 3800 lumenów. Dzięki dokładnej instrukcji obsługi zamontowanie żarówek nie trwa zbyt długo.

Żarówki nie męczą wzroku i nie zagrażają bezpieczeństwu naszemu oraz innych uczestników ruchu. Ważne jest również to, że emitowane światło nie męczy wzroku. Jest to produkt energooszczędny, dzięki któremu można zaoszczędzić aż do 60% energii. Opinie o samochodowych żarówkach LED tej marki są w większości pozytywne.

Cob H4 C6 72W to komplet dwóch żarówek emitujących wiązkę światła o mocy 7600 lumenów. Temperatura barwowa generowanego strumienia to 6000 K.

 

Zalety

Niewielkie wymiary: Żarówki mają niewielkie wymiary, ich wysokość wynosi 8,5 cm, a średnica radiatora to 3,5 cm. Oznacza to, że sprawdzą się jako zamiennik zwykłych świateł mijania i drogowych, powinny zmieścić się w reflektorze.

Trwałość: Trwałość modelu to 50 000 godzin. Wynika to m.in. z aluminiowej obudowy, która pełni funkcję radiatora. Za sprawą pasywnego systemu chłodzenia żarówki są dobrze chronione przed działaniem wysokiej temperatury.

 

Wady

Błąd spalonej żarówki: Mimo że zestaw ma filtr CAN-BUS, po jego montażu w niektórych autach pojawia się błąd spalonej żarówki.

Mało czytelna instrukcja montażu: Co prawda instrukcja montażu żarówek ma postać obrazków, ale niektórzy konsumenci uważają, że jest mało czytelna.

 

 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Produkty te nie sa juz dostepne

 

 

Żarówki Led H7 X3 Zes 50W HOM. E8

 

Chcielibyśmy zaprezentować Philips Zes X3 H7, czyli żarówki, które emitują bardzo dużo światła. Producent uważa, że są one jaśniejsze nawet o 130% od analogicznych produktów dostępnych w sklepach. Dzięki temu widoczność po zmroku jest bardzo dobra. W zestawie znajdują się 2 żarówki. Każda z nich ma moc 25 W.

Temperatura barwowa wynosi 6500 K. Jednak ten parametr można łatwo zmienić, nakładając na żarówkę filtry. Dostępny jest filtr żółty, który zmienia temperaturę barwową na 3000 K. Aby zwiększyć temperaturę, można nałożyć filtr niebieski, dzięki któremu wynosi ona 8000 K.

Większość kierowców uważa, że światło emitowane przez żarówki jest bardzo mocne. Chwalą oni również możliwość zmiany temperatury barwowej. Warto także dodać, że żarówki są wytrzymałe i nie ulegają zniszczeniu na skutek intensywnej eksploatacji. Jest to rezultat doboru bardzo dobrych części.

Zestaw Led H7 X3 Zes 50W HOM. E8 składa się z 2 żarówek. Moc każdej z nich jest równa 25 W. Temperatura barwowa światła to 6500 K.

 

Zalety

Możliwość zastosowania filtrów: Jeżeli uznamy, że temperatura barwowa światła jest nieodpowiednia, możemy ją zmienić. Wystarczy zastosować filtr, np. żółty (3000 K) lub niebieski (8000 K).

130% więcej światła: Model wytwarza do 130% więcej światła niż standardowe żarówki, co zapewnia dobrą widoczność po zapadnięciu zmroku.

Wbudowane filtry CAN-BUS: Żarówki mają wbudowane filtry CAN-BUS, dlatego nie wywołują błędów na pokładowym komputerze.

 

Wady

Czasochłonny montaż: Część kierowców przyznaje, że montaż nowego źródła światła w reflektorze zajął im dużo czasu.

Kłopotliwe przyklejanie filtrów: Nie dla wszystkich kupujących przyklejanie filtrów zmieniających temperaturę barwową światła okazało się prostą czynnością. Wymaga to precyzji, jak również dużo cierpliwości.

 

 

Żarówki LED 2x H7 Senso S9 COB 12000Lm

 

Senso S9 COB 12000Lm to zestaw dwóch żarówek, o mocy 30 W każda. Taka moc gwarantuje mocny strumień światła, dzięki któremu widoczność na drodze i na poboczu znacznie się polepsza. Warto również wspomnieć, że żarówki nigdy nie zmieniają swojej mocy, nawet po długim okresie eksploatacji.

Żarówki nie emitują promieni UV.  Ich barwa światła ma temperaturę 6500 K, co oznacza, że są one bardzo jasne. Model ten nie ulega awarii, ponieważ jest wyposażony w specjalny układ chłodzenia. Ciepło jest odpowiednio odprowadzane, więc niepotrzebne są wiatraczki. IP68 to jedna z najwyższych wartości odporności na wodę oraz na kurz, co oznacza, że żarówki są wytrzymałe.

Żarówki mogą być używane jako światła mijania i drogowe. Strumień świetlny to 12000 lumenów. Wiele osób jest zadowolonych z długiej pracy żarówek, która wynosi 50 000 godzin. Oprócz tego kierowcy wspominają również o łatwym montażu, który zabiera kilka sekund..

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Ostatnio aktualizowane: 19.06.21

 

Jesteś na etapie szukania samochodu, a może chcesz sprzedać swoje auto? Z pewnością interesują Cię kwestie formalne związane z przeprowadzeniem takiej transakcji. Przedstawiamy artykuł, w którym wskazujemy, jakie elementy powinna zawierać umowa kupna sprzedaży auta. Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Ci zachować wszelkie formalności i zadbać o to, aby transakcja przebiegła pomyślnie dla obydwu stron.

 

Umowa sprzedaży czy kupna sprzedaży?

Często problematyczna okazuje się sfera nazewnictwa, bo zgodnie z terminologią prawną powinno się nazywać dokument ‘umową sprzedaży’, a nie umową ‘kupna sprzedaży’. Tak wynika z przepisów kodeksu cywilnego, w którym znajduje się definicja tego rodzaju umowy. Niemniej jednak w codziennym życiu to ta druga nazwa jest chętniej stosowana. Co istotne, nie ma to znaczenia z punktu prawnego, bo o rodzaju zawartej umowy decyduje nie nadanie jej odpowiedniego tytułu, ale treść. 

 

Umowa kupna sprzedaży samochodu – czym jest i co musi zawierać?

Umowa kupna sprzedaży pojazdu to nic innego jak dokument, w którym zbywca zobowiązuje się do przeniesienia na kupującego własności rzeczy, a kupujący zobowiązuje się ją odebrać i zapłacić wskazaną cenę. Ten dokument jest niezwykle ważny zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego. Bez niego nowy właściciel nie może zarejestrować pojazdu. Dla poprzedniego właściciela zaś umowa sprzedaży jest swego rodzaju ubezpieczeniem na wypadek gdyby osoba kupująca uchylała się od zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC, popełniła wykroczenie albo w odpowiednim czasie nie przerejestrowała pojazdu. 

Umowa kupna sprzedaży samochodu musi zawierać pewne elementy, aby mieć skutki prawne. W dokumencie należy zawrzeć następujące informacje: 

♦ dane sprzedającego – pozwalające na identyfikację osoby. Poza imieniem i nazwiskiem należy wskazać numer PESEL, numer dowodu osobistego, adres zamieszkania zgodny z danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym;

♦ dane kupującego – takie same jak w przypadku sprzedającego, czyli imię, nazwisko, numer dowodu, PESEL i adres zamieszkania;

♦ dane pojazdu – umożliwiające identyfikację pojazdu. Podstawą jest marka, model, numer rejestracyjny i numer nadwozia. Dobrze, jeśli w umowie znajdzie się rocznik auta, numer silnika i przebieg (stan licznika);

♦ cenę – podanie kwoty transakcji jest niezbędne do tego, aby umowa kupna sprzedaży samochodu osobowego czy innego pojazdu była ważna. Cena powinna być określona nie tylko liczbowo, ale też słownie. Zaleca się dodanie informacji o tym, w jaki sposób dojdzie do rozliczenia: Czy będzie to przelew na konto czy osobisty odbiór pieniędzy;

♦ podpisy – pod wszystkimi punktami stanowiącymi treść umowy muszą znaleźć się czytelne podpisy stron transakcji. Należy ponadto zaznaczyć w umowie datę i miejscowość jej zawarcia.

Jak pokazują dane statystyczne, wielu Internautów wpisuje w wyszukiwarkę frazę ‘umowa kupna sprzedaży samochodu współwłaściciel’, aby znaleźć informacje na temat tego, jak postępować, kiedy auto ma kilku właścicieli. W takim wypadku formalności znacząco się nie zmieniają, tyle tylko, że umowa kupna sprzedaży samochodu dwóch właścicieli musi zawierać dane i podpisy obydwu z nich. Jeden z właścicieli może mieć też upoważnienie do tego, aby sprzedać samochód sam. Zadbanie o te aspekty jest bardzo ważne. Jeśli umowa nie uwzględnia wszystkich współwłaścicieli i nie ma ich podpisów, sprzedaż dotyczy tylko udziału we współwłasności. W kwestii zapłaty, pieniądze mogą zostać przekazane jednej osobie, która następnie podzieli je na dwóch sprzedających.

Jak powinna wyglądać umowa kupna sprzedaży samochodu dla dwóch kupujących? Sytuacja jest analogiczna jak w przypadku dwóch współwłaścicieli. W umowie wskazujemy dane wszystkich nabywców i pamiętamy, że muszą oni złożyć stosowne podpisy. Zakup samochodu przez dwóch kupujących ma zazwyczaj miejsce wtedy, kiedy jedna z osób jest młoda i dopiero od niedawna jest kierowcą. W związku z tym nie może ona liczyć na żadne zniżki na zakup ubezpieczenia OC i dlatego jego cena jest dla wielu za wysoka. Kupując samochód np. wspólnie z rodzicem, młody kierowca płaci mniej za ubezpieczenie, a przy tym wyrabia sobie historię ubezpieczeń i w przyszłości może liczyć na atrakcyjne zniżki. 

Inne ważne informacje

Niezależnie, którą stroną umowy się jest, trzeba mieć na uwadze to, że obowiązki kupującego i sprzedającego nie kończą się z chwilą podpisania umowy. Obie strony są zobowiązane do tego, aby powiadomić Wydział Komunikacji o zbyciu lub nabyciu pojazdu. Dokumenty można złożyć w urzędzie na kilka sposobów: Osobiście, listownie i przy wykorzystaniu platformy internetowej ePUAP. Powiadomienie Wydziału Komunikacji powinno nastąpić w przeciągu 30 dni od dokonania transakcji. Wprawdzie za niezgłoszenie tego zdarzenia nie grożą żadne sankcje, ale trzeba liczyć się np. z problemami w dochodzeniu odpowiedzialności za wykroczenia. Sprzedający musi też skontaktować się z ubezpieczycielem. 

Należy też pamiętać o tym, że sprzedający wydaje kupującemu nie tylko pojazd, ale też konkretne dokumenty, czyli dowód rejestracyjny oraz dowód zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC wraz z potwierdzeniem jego zapłaty. Samochod również ma dokument zwany kartą pojazdu, którą przekazujemy nowemu właścicielowi.

 

Umowa kupna sprzedaży samochodu uszkodzonego

Nie zawsze umowa kupna sprzedaży samochodu dotyczy w pełni sprawnego pojazdu. Czasami osoby decydują się na zakup uszkodzonego auta, bo jest ono tańsze i np. są oni w stanie sami go naprawić. Przy takim zakupie trzeba pamiętać, że pojazd niesprawny technicznie, bez stosownych badań, należy przetransportować lawetą. Co do samej umowy sprzedaży, zasadniczo wygląda ona niemal identycznie jak zwykła, prosta umowa kupna sprzedaży samochodu. Różnice dotyczą wskazania, a dokładniej skrupulatnego wypełnienia sekcji w umowie dotyczącej uszkodzeń i uwag. Na sprzedającym ciąży obowiązek wskazania znanych mu wad. W umowie powinny znaleźć się informacje na temat wgnieceń, braków czy innych uszkodzeń. Po uświadomieniu kupującego sprzedawca zostaje zwolniony od odpowiedzialności (poza wadami celowo ukrytymi). 

Mając to wszystko na uwadze, można wskazać, że umowa kupna sprzedaży samochodu uszkodzonego musi zawierać: 

♦ dane stron umowy, czyli sprzedającego i kupującego – wszystkie informacje niezbędne do identyfikacji tych osób;

♦ dokładne dane pojazdu – markę, model, rocznik, numer silnika, nadwozia i numer rejestracyjny, dodatkowo też stan licznika;

♦ cenę – kwotę, którą kupujący zobowiązał się zapłacić za pojazd;

♦ informacje dotyczące stanu technicznego pojazdu – w przypadku uszkodzonego samochodu konieczne jest dokładne wskazanie wad.

Transakcja z osobą spoza Polski

Zachodni rynek samochodowy jest atrakcyjny dla osób, które chcą zainwestować w wymarzony pojazd. Wynika to m.in. z przystępniejszych cen za ten sam model, a także tego, że używane samochody zazwyczaj są bardziej zadbane. Z danych wynika, że rocznie z zagranicy sprowadza się ponad pół miliona aut. Kupujący bardzo często decydują się na inwestycję w auto z Niemiec, z powodów, które zostały wymienione na początku tego akapitu. Osoby decydujące się na transakcję ze sprzedawcą spoza Polski, mają pewne obawy wynikające np. z nieznajomości języka czy przepisów prawnych w danym państwie. Doświadczenie pokazuje jednak, że zakup samochodu z Niemiec jest łatwy i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Przede wszystkim kupujący musi sprawdzić stan techniczny pojazdu, aby zyskać pewność, że dobrze zainwestuje pieniądze. Kolejnym, najważniejszym krokiem jest weryfikacja tego, jak wygląda niemiecka umowa kupna sprzedaży. Może być ona przygotowana przez sprzedającego bądź kupującego w ich rodzimych jezykach albo w języku mieszanym (tzw. polsko-niemiecka umowa kupna sprzedaży samochodu).

Umowa niemiecka nazywa się Kaufvertrag i spisuje się ją, tak jak w Polsce, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Każda ze stron otrzymuje umowę dla siebie. Jeśli jest ona spisana tylko w języku niemieckim, obowiązkiem nabywcy jest skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego. Przyda się on także do tłumaczenia innych dokumentów, które trafią w ręce nowego właściciela pojazdu: Dowodu rejestracyjnego, faktur etc.

W umowie kupna sprzedaży samochodu od osoby z Niemiec powinny znaleźć się oczywiście dane osobowe stron, czyli imię, nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania i numer dowodu osobistego. W przypadku firm konieczne jest wskazanie numeru NIP i jego niemieckiego odpowiednika, jeśli to konieczne. W umowie powinien znaleźć się opis parametrów technicznych, numer nadwozia (VIN), numer dowodu rejestracyjnego, rok pierwszej rejestracji, stan i przebieg licznika, a także kwota transakcji oraz data i miejsce jej zawarcia. W umowie powinno być też miejsce na wskazanie, kto ma zająć się wyrejestrowaniem auta. Po powrocie do kraju na nabywcę czekają jeszcze inne formalności związane z przetłumaczeniem umowy (o ile nie została zawarta w polsko-niemieckiej wersji) i wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC. 

W Polsce pojawia się też coraz więcej osób narodowości ukraińskiej, więc sporo obywateli jest zainteresowanych tym, jak wygląda sprzedaż samochodu Ukraińcowi. Nie różni się ona znacznie od sprzedaży między osobami z Polski. Wymagana, jak we wszystkich przypadkach, jest umowa kupna sprzedaży, która może być stworzona tylko w języku polskim. To po stronie obywatela Ukrainy leży jej przetłumaczenie, jeśli chce on zarejestrować zakupiony przez siebie pojazd we własnym kraju. Można też oczywiście przygotować umowę dwujęzyczną, którą można bez trudu znaleźć w Internecie i pobrać za darmo. Należy jednak pamiętać, aby wybierać dokumenty pochodzące ze sprawdzonych źródeł i opracowane przez specjalistów. W umowie z Ukraińcem nie będzie podawany numer PESEL, ponieważ na Ukrainie nie jest on nadawany. Zastępuje go numer paszportu.

Umowa kupna sprzedaży skutera, motocykla, quada – jak powinna wyglądać?

Jak wygląda umowa kupna sprzedaży motocykla? Czy dokumenty różnią się w zależności od tego, jaki typ pojazdu decydujemy się kupić lub sprzedać? Kupując motocykl czy inny pojazd, tak naprawdę obowiązują nas te same przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym i odnoszące się ogólnie do umowy sprzedaży. Wzór dokumentu wygląda niemal tak samo jak w przypadku auta. Umowa kupna sprzedaży quada, skutera czy motocykla zawiera oznaczenie stron, dane dotyczące pojazdu, jego cenę, podpisy oraz miejsce i datę zawarcia transakcji. 

 

Odstąpienie od umowy kupna samochodu

Zakup samochodu nie zawsze wiąże się z pozytywnymi uczuciami. Zdarzają się sytuacje, w których, jako kupujący, jesteśmy mocno rozczarowani stanem pojazdu i wadami, które w nim odkryliśmy. W umowach sprzedaży często pojawia się zapis mówiący o tym, że nabywca zapoznał się ze stanem technicznym samochodu. Mimo podpisania takiego oświadczenia sprzedawcę obowiązuje rękojmia za wady fizyczne i prawne, a z kolei kupujący ma możliwość odstąpienia od zawartej umowy. 

Wadą prawną samochodu może być m.in. to, że kupiliśmy go tylko od jednego współwłaściciela, osoba, która sprzedała pojazd, nie miała do niego prawa lub samochód pochodził z kradzieży. Inną wadą może być też wcześniejsze ustanowienie zastawu na samochodzie. Do najczęściej spotykanych wad fizycznych zalicza się: Awarię silnika, awarię skrzyni biegów, naprawę auta powypadkowego niezgodnie ze sztuką, brak podzespołów, brak części dokumentacji. Sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności, jeśli dokładnie poinformował o wadach. Kupujący ma prawo odstąpienia od umowy, jeżeli wada jest istotna. Nie ma definicji prawnej tego pojęcia, dlatego też w takich sprawach konieczne jest odwołanie się do doktryny i orzecznictwa sądowego. Aby odstąpienie od umowy miało moc, należy złożyć stosowne oświadczenie woli, najlepiej w formie pisemnej.

Na co zwrócić uwagę, kupując używany samochód?

Zakup samochodu wiąże się nie tylko z dopełnieniem wszelkich formalności. Kluczowe jest także zwrócenie uwagi na stan pojazdu i dokładne określenie swoich potrzeb. Zacząć należy od podstaw, czyli sprawdzenia, czy auto, które chcemy nabyć, ma wszystkie niezbędne dokumenty. Jeśli kupujemy samochód z zagranicy, ale od polskiego sprzedawcy, zadbajmy o to, aby w umowie były jego dane. Powszechne jest to, że samochody z Niemiec są sprzedawane na podstawie umowy, w której figurują dane nieznanego obywatela niemieckiego. Trzeba też koniecznie sprawdzić stan licznika, patrząc nie tylko na dane na desce rozdzielczej, ale też weryfikując je z dokumentami. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie tego, co pod maską i podwozia. Należy zwrócić uwagę na stan hamulców, kół i skrzyni biegów. Czasami zdarza się, że pozornie zadbany samochód ma zużyte ogumienie. Decydując się na nabycie takiego pojazdu, trzeba mieć świadomość nadchodzących kosztów związanych z wymianą opon. Oceniając stan lakieru, sprawdzamy najpierw takie miejsca jak błotniki i progi. To tam najczęściej zaczyna rozwijać się korozja. Nawet jej niewielkie ślady powinny zniechęcić nas do zakupu. Dla wielu osób znaczenie mają także rodzaje żarówek samochodowych zastosowanych w danym modelu. Każdy zwraca uwagę na inne kwestie, jednak niektóre z nich są kluczowe i warte analizy. 

Zakup używanego samochodu zawsze wiąże się z jakimś ryzykiem, ale im bardziej świadomie do tego podejdziemy, tym mniejsza szansa na to, się zawiedziemy. Przede wszystkim należy pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności. Jeśli nie znamy się na samochodach, warto wziąć ze sobą kogoś doświadczonego, kto doradzi nam w kwestii stanu technicznego pojazdu.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 19.06.21

 

Jazda „na suwak” to znane kierowcom określenie, które od dłuższego czasu było traktowane jako uprzejmość. Obecnie przepisy ruchu drogowego uległy zmianie i każdy kierowca ma obowiązek wpuszczenia samochodu, któremu kończy się możliwość poruszania po pasie ruchu. Wielu kierowców zastanawia się, czy istnieją wyjątki, kiedy nie trzeba kontynuować jazdy na suwak oraz co jest zapisane w przepisach ruchu drogowego? 

 

Co to jest jazda na suwak? 

Obowiązkowa jazda „na suwak” pojawiła się końcem 2019 roku. Mimo tego, że od wprowadzenia przepisu minęło trochę czasu, to wciąż na drogach można zauważyć kierowców, którzy popełniają błędy w czasie jazdy. Wciąż zdarzają się nieprzyjemne wymuszenia oraz awantury na drodze spowodowane złą interpretacją przepisów ruchu drogowego, które weszły w życie 6 grudnia 2019 roku. To właśnie od tego dnia w razie awarii lub utrudnienia na drodze kierowcy mają obowiązek zastosować się do nowych zasad. Okazuje się, że zrozumienie czym jest jazda „na suwak” to wciąż temat trudny dla wielu kierowców. Dotyczy to szczególnie osób starszych, które zdawały prawo jazdy wiele lat temu i nie są na bieżąco z nowymi przepisami. Dawniej osoba jadąca pasem, który się kończył lub z jakichś powodów kontynuowanie jazdy nie było możliwe, musiała liczyć na uprzejmość kierowcy na pasie umożliwiającym dalszą jazdę. Obecnie to właśnie obowiązek jazdy „na suwak” umożliwia kierowcy z kończącego się pasa wjechanie z pierwszeństwem na ten, który jest przeznaczony do dalszej jazdy.  Oznacza to, że naprzemienna jazda samochodów nie jest już uprzejmym gestem a czynnością, przy której można dostać mandat, jeśli zrobi się to nieumiejętnie lub spowoduje zagrożenie na drodze. Dla wielu osób mylące jest, że auto, które wjeżdża, ma pierwszeństwo, co może wydawać się niebezpieczne. Teoretycznie wymaga się od osób, zmieniających pas zachowania szczególnej ostrożności, jednak w praktyce jest z tym różnie. Poruszając się po mieście, można zauważyć, że wielu kierowców myli się, kiedy należy zastosować tę metodę. 

W jakich sytuacjach jazda „na zakładkę” nie jest obowiązkowa? 

Po analizie przepisów ruchu drogowego oraz konsultacjach z policją, udało się ustalić, w jakich sytuacjach występują wyjątki od obowiązku jazdy „na suwak”. Zapamiętanie pięciu wyjątków podpowie, w jaki sposób zachować się na drodze w sytuacji awaryjnej wymagającej interwencji ze strony kierowcy.

♦ Pas do skrętu nie jest traktowany jako zanikający: Jedna z najczęściej spotykanych sytuacji na drodze, szczególnie w godzinach szczytu to moment, gdy kierowcy próbujący ominąć korek zaczynają zmieniać pas i zjeżdżać na ten, który prowadzi do skrętu w prawo. Zazwyczaj jest pusty, co ułatwia przejechanie kilku dodatkowych metrów w korku. Taka praktyka sprawia, że można narazić się nie tylko na niebezpieczeństwo, ale także zdenerwować innych kierowców, którzy będą zirytowani niekulturalnym zachowaniem. Samochód, który wyjeżdża ze środkowego pasa i porusza się do przodu tym który skręca, nie może wymusić pierwszeństwa na pojazdach znajdujących się na pasie środkowym. W takiej sytuacji obowiązek jazdy na suwak nie dotyczy auta wracającego na poprzednie miejsce. 

♦ Samochody na zanikającym pasie nie mają pierwszeństwa, dopóki nie dojadą do końca: Kierowcy podróżujący zanikającym pasem nie mogą wymuszać pierwszeństwa na osobach jadących pasem sąsiednim, dopóki auto nie znajdzie się przy samym końcu pasa. Dopiero w momencie dojechania do końca kierowca może włączyć kierunkowskaz i podjąć próbę zjechania. Włączenie się do ruchu w momencie, gdy auto znajduje się kawałek przed przeszkodą, jest traktowane jako błąd. 

♦ Pas rozbiegowy nie oznacza pierwszeństwa: Auto poruszające się pasem rozbiegowym wyjeżdżające np. ze stacji benzynowej nie ma pierwszeństwa przed samochodami, które jadą pasem środkowym. Oznacza to, że każdy kierowca włączający się do ruchu musi poczekać i ustąpić pierwszeństwa. Dopiero gdy droga będzie pusta lub będzie możliwość bezpiecznego wjechania można ruszyć i wjechać samochodem na pas środkowy. To samo dotyczy autostrady i pasów rozbiegowych wychodzących z punktów obsługi podróżnych czy wjazdów. Auto wjeżdżające na autostradę musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na drodze. Ważne jest także to, aby proces włączania się do ruchu przebiegał płynnie i z optymalną prędkością, ponieważ auta poruszające się po autostradzie pędzą z prędkością nawet 140 km/h. Wjechanie na drogę z prędkością 30 km/h i próba rozpędu mogą spowodować duże niebezpieczeństwo oraz zagrożenie dla uczestników ruchu.

♦ Droga z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku: Zasada jazdy na suwak nie obowiązuje także w sytuacji, gdy stojące w rzędzie pojazdy na dwóch pasach równolegle chcą ominąć zator i przejechać z lewego pasa na prawy lub odwrotnie. Wyjeżdżając z kolumny stojących aut, trzeba czekać, aż auto jadące obok przepuści to, które próbuje wyjechać ze swojego pasa. W takiej sytuacji należy liczyć na uprzejmość drugiego kierowcy i bezpiecznie zmienić pas. 

♦ Zasada obowiązuje tylko w korku: Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zasada jazdy „na suwak” obowiązuje wyłącznie w korku. Oznacza to, że pierwszeństwo wjazdu z kończącego się pasa działa tylko wtedy, gdy wszystkie dostępne pasy stoją. Reguła nie działa w momencie, gdy ruch jest jedynie spowolniony. 

Jazda „na zakładkę” zwana jazdą „na suwak” została wymyślona w Ameryce, gdzie na początku nazwano ją metodą zamka błyskawicznego. Według założenia samochody nachodzą na siebie tak samo, jak w klasycznym zamku błyskawicznym co ułatwia poruszanie się podczas zatoru na drodze. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala płynnie jechać do przodu z niższą prędkością bez konieczności ciągłego zatrzymywania się i ruszania. Niższa i stała prędkość pozwala ograniczyć ryzyko wypadku, co jest dodatkową zaletą jazdy „na suwak”.  

 

Jakie są zasady bezpiecznej jazdy?

Poruszając się samochodem po drogach, należy pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie swoim, pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Czasami jeden błąd może kosztować ludzkie życie lub spowodować inne tragiczne skutki. Okazuje się, że oprócz brawury i prędkości innymi czynnikami będącymi przyczyną kolizji drogowych są nieznajomość prawidłowych zasad techniki jazdy oraz zły stan techniczny pojazdu. Niestety, statystyki dotyczące wypadków drogowych są nieubłagane dla młodych kierowców, którzy znacznie częściej są uczestnikami kolizji niż osoby bardziej doświadczone. Oczywiste jest, że nie należy pakować wszystkich do jednego worka, ponieważ zdarzają się osoby młode, które prowadzą lepiej i pewniej niż ludzie z wieloletnim stażem za kółkiem. Bardzo często błędy kończące egzamin na prawo jazdy z wynikiem negatywnym, takie jak wymuszenie pierwszeństwa czy niesygnalizowanie o zmianie pasa ruchu, w życiu codziennym mogą mieć znacznie poważniejsze konsekwencje. 

Wsiadając do samochodu, należy zabrać ze sobą przede wszystkim rozsądek, trzeźwe myślenie oraz skupienie. Brak któregokolwiek może spowodować niewyobrażalne szkody, z którymi każdy będzie musiał żyć i stawić czoło. O czym jeszcze należy pamiętać, decydując się na prowadzenie własnego pojazdu? 

♦ Prawidłowa pozycja za kierownicą: Odpowiednio dopasowana pozycja za kierownicą to gwarancja wygody oraz szybkiej reakcji w niebezpiecznej sytuacji. Kierowcy zazwyczaj odsuwają fotel za daleko lub dosuwają za blisko i nie mogą w odpowiedni sposób zareagować na sytuacje na drodze. Dłonie powinny być ustawione w pozycji „za piętnaście trzecia” i dodatkowo lekko ugięte w łokciach. 

♦ Pasy bezpieczeństwa: Pasy bezpieczeństwa muszą być zawsze zapięte, aby chronić życie osoby siedzącej w samochodzie. W wielu wypadkach dochodzi do wyrzucenia człowieka z samochodu, kiedy nie jest odpowiednio zapięty. Dodatkowo osoba siedząca z przodu może doznać poważnych urazów w trakcie wystrzału poduszki powietrznej, co w najlepszej sytuacji może spowodować złamanie karku. 

♦ Czyste szyby, światła i lusterka: Odpowiednio oczyszczone z brudu i kurzu szyby oraz lusterka zdecydowanie poprawiają komfort jazdy. Przez czystą taflę kierowca może zauważyć znacznie więcej przeszkód i w odpowiednim momencie zareagować. Równie czyste muszą być lampy przednie, które w zależności od materiału z czasem mogą żółknąć, co bezpośrednio przyczynia się na ograniczenie widoczności. W celu lepszej widoczności warto także zdecydować się na mocne samochodowe żarówki led zapewniające odpowiednie oświetlenie nawet przy słabej widoczności. 

♦ Odpowiednio dopasowane opony: Opona jest jedynym elementem samochodu mającym bezpośredni kontakt z nawierzchnią. To właśnie od odpowiedniego ogumienia zależy to, czy auto wyhamuje przed przeszkodą oraz, czy w trakcie nagłego skrętu pozostanie na jezdni. Oprócz co sezonowej wymiany ogumienia warto zadbać o odpowiednią ilość bieżnika oraz o jakość produktu. Dla własnego bezpieczeństwa warto zdecydować się na opony klasy średniej lub premium. 

♦ Hamulce oraz tarcze hamulcowe: Kolejnym, ważnym elementem bezpośrednio wpływającym na bezpieczeństwo są sprawne hamulce. W każdym samochodzie należy zadbać, aby tarcze i klocki miały odpowiednią grubość, zaciski nie były zapieczone, a kotwy skorodowane. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na stan przewodów hamulcowych, które z czasem mogą pękać i może dochodzić do wylania się płynu hamulcowego skutkującego brakiem ciśnienia w układzie. 

♦ Odległość między samochodami: Poruszając się po drogach, należy zachować odpowiednią odległość między pojazdami. Oznacza to, że „siedzenie na zderzaku” jest nieodpowiedzialne i może doprowadzić do wypadku lub kolizji drogowej. Auto poruszające się z prędkością 100 km/h w ciągu sekundy pokonuje odległość 28 metrów, co sprawia, że niemożliwe będzie nagłe zatrzymanie. Trzeba pamiętać, że wpływ mają czas reakcji kierowcy, warunki atmosferyczne panujące na drodze, dobre hamulce oraz odpowiedni bieżnik opon. Dodatkowo warto pamiętać, że auto z załadunkiem zatrzyma się znacznie dalej niż pusty samochód. Jest wiele czynników decydujących o tym, że jedno auto zdąży zahamować, a drugie nie. Minimalny odstęp między samochodami powinien wynosić przynajmniej 30 metrów.

♦ Skupienie: Wsiadając za kierownicę, każda osoba musi być skupiona na jeździe i nie może zwracać uwagi na przychodzące wiadomości tekstowe na smartfon. Nawet chwilowe spoglądanie na ekran może spowodować poważny wypadek i doprowadzić do śmierci nie tylko osoby, która prowadziła i spuściła wzrok z drogi. Może dojść do potrącenia pieszego, który zgodnie z przepisami ma pierwszeństwo na pasach. Należy się zatrzymać przed każdym przejściem, przy którym stoją piesi.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 19.06.21

 

Zasada prawej ręki to pierwsze, czego uczą instruktorzy w trakcie trwania kursu na prawo jazdy. Jest to jedna z najważniejszych reguł, o której musi pamiętać każdy kierowca, aby bezpiecznie przemieszczać się po ulicach miast. Mało osób pamięta, że obowiązuje nie tylko na skrzyżowaniach, ale także na rondach, parkingach czy nawet autostradach. W jakich sytuacjach należy ustąpić pierwszeństwa? Jak brzmi zasada prawej ręki?

 

Zasada prawej ręki – definicja

Zasada prawej ręki na skrzyżowaniu sprawia sporo problemów nie tylko młodym i niedoświadczonym kierowcom, ale nawet osobom z długim stażem jazdy. Problemem są wymuszenia pierwszeństwa, niezwracanie uwagi na znaki, a także brawura, z jaką przemieszczają się niektórzy kierowcy. Aby zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom na drodze, należy stosować się do przepisów, które zostały opracowane i od wielu lat funkcjonują. Każdy kierowca przed otrzymaniem prawa jazdy musi zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny, gdzie wykazuje się znajomością przepisów ruchu drogowego. Każdy większy błąd lub powielanie drobnej pomyłki są powodem do tego, aby egzaminu nie zdać. Dopiero bezbłędny przejazd samochodem pod czujnym okiem egzaminatora uprawnia do otrzymania dokumentów. 

W przypadku zasady prawej ręki oraz tego, kto ma pierwszeństwo, warto wiedzieć, jak brzmi definicja i być w stanie przełożyć ją na sytuacje na drodze. Będąc uczestnikiem ruchu drogowego, należy przede wszystkim zwracać uwagę na znaki poziome oraz pionowe, a także na sygnalizację świetlną lub sygnały pokazywane przez policjanta, lub osobę zarządzającą ruchem w danej sytuacji. Jeśli na skrzyżowaniu nie ma nikogo lub niczego, co by sterowało ruchem, wówczas trzeba zastosować zasadę prawej ręki, która uprawnia do pierwszeństwa przejazdu samochód niemający po prawej stronie innego pojazdu. Dopiero gdy po prawej stronie nie będzie żadnego innego auta wówczas można ruszyć. 

Pierwszeństwo na skrzyżowaniu – zasada prawej ręki w miejscu z ograniczeniem prędkości 

Bardzo dobrym przykładem miejsca, gdzie obowiązuje zasada prawej ręki, jest skrzyżowanie równorzędne. Jest to miejsce, gdzie przecinają się dwie drogi mające taki sam status i żadna z nich nie jest główna. Skąd to wiadomo? Oczywiście brak znaków drogowych, wskazuje na to, że samochody na żadnej z nich nie mają pierwszeństwa przejazdu. Właśnie w takim miejscu stosowanie zasady prawej ręki jest jedynym wyjściem, aby bezpiecznie przejechać na drugą stronę. Należy wówczas pamiętać, że na skrzyżowanie można wjechać wyłącznie wtedy, gdy po prawej stronie nikogo nie ma. W momencie, gdy kierowca chce skręcić w lewo, musi upewnić się, że po prawej stronie nie ma nikogo, kto chce jechać naprzeciwko, ponieważ wówczas trzeba ustąpić pierwszeństwa przejazdu. Tego typu skrzyżowania bardzo często występują na większych osiedlach oraz między kamienicami. W takich sytuacjach skrzyżowania równorzędne występują równocześnie ze znakami ograniczającymi prędkość poruszania się po danych drogach. Zazwyczaj jest to biały, kwadratowy znak z ograniczeniem do 30 km/h lub 40 km/h. Zasada prawej ręki na skrzyżowaniach jest bardzo pomocna, o ile kierowca umie z niej skorzystać, ponieważ bardzo często zdarzają się próby wymuszania pierwszeństwa, co zazwyczaj kończy się wypadkiem. W takiej sytuacji oczywiście winę ponosi osoba, która spowodowała niebezpieczeństwo, jednak poszkodowani będą wszyscy uczestnicy.  

 

Kto ma pierwszeństwo na rondzie? – zasada prawej ręki

Według przepisów ronda równorzędne, czyli skrzyżowania o ruchu okrężnym, gdzie nie ma znaku nakazującego ustąpienie pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na rondzie to miejsca, gdzie wielu kierowców popełnia błędy. W praktyce oznacza to, że samochody jadące już po rondzie nie mają pierwszeństwa przed tymi znajdującymi się po prawej stronie. Co prawda, tego typu rozwiązania zdarzają się w Polsce rzadko, jednak warto wiedzieć, w jaki sposób należy się zachować. Większość rond w kraju to miejsca, gdzie auto znajdujące się na ruchu okrężnym ma pierwszeństwo, a ustąpić muszą samochody wjeżdżające. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja wyjątkowa, warto wiedzieć, że wtedy obowiązuje zasada prawej ręki. W momencie, gdy rondo ma dwa pasy, a pojazd porusza się po stronie wewnętrznej i próbuje zjechać ze skrzyżowania o ruchu okrężnym, wówczas musi przepuścić wszystkie pojazdy poruszające się tuż obok – prawa strona samochodu, i dopiero wówczas kontynuować manewr. 

Zasada prawej ręki na autostradach 

Mało osób pamięta o tym, że zasada prawej ręki obowiązuje także na autostradzie. W momencie, gdy kierowca ma auto po prawej stronie, musi poczekać, żeby zjechać. Jeśli samochód porusza się lewym pasem, a drugie auto prawym i w jednej chwili obydwa pojazdy chcą zmienić pas na środkowy, to osoba kierująca znajdująca się po lewej musi ustąpić. Oczywiście wykonywanie manewrów na autostradach wymaga zachowania dużej ostrożności ze względu na prędkość, z jaką poruszają się samochody. Z tego względu o wiele lepiej sprawdzić kilka razy, czy w danym momencie możliwe jest wykonanie jakiegokolwiek manewru. 

 

Czy na parkingu obowiązuje zasada prawej ręki? 

Kierowcy bardzo często zastanawiają się, czy zasada prawej ręki obowiązuje także na parkingach np. pod zatłoczonym supermarketem, czy galerią handlową. Tego typu miejsca są zawsze pełne krzyżujących się dróg oraz znaków, które czasami mogą być mało zrozumiałe dla osoby będącej w danym miejscu po raz pierwszy. W takiej sytuacji na samym początku należy zwrócić uwagę na znaki znajdujące się przed wjazdem. Jeśli kierowca zauważy znak „Strefa ruchu”, wówczas koniecznie trzeba stosować się do zasad panujących na drodze publicznej. Oznacza to, że w każdym miejscu, gdzie przecinają się drogi, kierujący pojazdem musi zastosować zasadę prawej ręki. W sytuacji, gdy przed wjazdem na parking nie ma żadnego znaku świadczącego o tym, że samochód porusza się po strefie ruchu, wówczas należy stosować się do znaków ustawionych przez zarządcę parkingu. Oprócz tego trzeba pamiętać, że na każdym parkingu pierwszeństwo przed samochodem ma pieszy. 

Jak nauczyć się skrzyżowań? – rodzaje 

Dobrego kierowcę można rozróżnić po tym, że wie, jak zachować się w danej sytuacji. Na samym początku należy jednak wiedzieć, czym są skrzyżowania oraz w jaki sposób postępować, aby jeździć bezpiecznie. Według definicji skrzyżowanie to nic innego, jak miejsce, w którym przecinają się drogi w jednym poziomie. Do najpopularniejszych typów należą oczywiście: 

Skrzyżowanie w kształcie litery T

Skrzyżowanie w kształcie litery Y (tzw. rozwidlenie)

Skrzyżowanie w kształcie litery X

Skrzyżowanie o ruchu okrężnym zwane także rondem 

Wiedząc już, jakie są najpopularniejsze typy, warto zapamiętać, jakie rodzaje skrzyżowań występują najczęściej: 

♦ Bezkolizyjne: Rodzaj skrzyżowania, na którym zmiana kierunku jazdy samochodów odbywa się całkowicie bezkolizyjnie. W tym przypadku bardzo często występuje sygnalizacja fazowa umożliwiająca wjazd jedynie z jednego kierunku ruchu. 

♦ Równorzędne: W przypadku skrzyżowań równorzędnych, gdzie nie ma wydzielonego pierwszeństwa przejazdu – brak świateł lub znaków, należy zastosować się do zasady prawej ręki. Jeżeli kierowca wykonuje manewr skrętu w lewo, trzeba ustąpić pojazdom skręcającym w prawo oraz tym jadącym z naprzeciwka. 

♦ Skrzyżowanie z ruchem kierowanym: Na skrzyżowaniach z ruchem kierowanym pierwszeństwo przejazdu jest regulowane przez sygnalizację świetlną. 

♦ Nierównorzędne: Na skrzyżowaniu typu nierównorzędnego o pierwszeństwie przejazdu decydują ustawione znaki wskazujące na to, który samochód może jechać jako pierwszy. 

Jak bezpiecznie poruszać się po ulicach miast? 

Osoby, które mają prawo jazdy od niedawna lub miały długą przerwę w jeździe mogą mieć problemy z poruszaniem szczególnie w dużych miastach. Dobrym rozwiązaniem dla początkujących jest zakup mniejszego samochodu, który wszędzie się zmieści, zaparkuje nawet w ciasnym miejscu, a co najważniejsze bez przeszkód pokona wysoki krawężnik. Wiele osób coraz chętniej wybiera miejskie auta, które są wyposażone w różnego rodzaju udogodnienia wspomagające kierowcę w czasie jazdy czy parkowania. Chodzi oczywiście o różnego rodzaju czujniki cofania oraz parkowania, które ułatwiają bezpieczne poruszanie się w ciasnych miejscach, czyli w miastach, gdzie pełno jest różnego rodzaju przeszkód. Osoby, które od niedawna poruszają się samochodami, potrzebują także dobrej jakości oświetlenia. Warto wówczas zainwestować w ledy do auta, które są energooszczędne i bardzo dobrze oświetlają drogę przed samochodem, co jest szczególnie ważne, jeśli ktoś jeździ wieczorem lub w nocy. Niedoświadczony kierowca może także zdecydować się na zakup auta z funkcją Park Assist.

Jest to nowoczesne rozwiązanie, które  można uruchomić wtedy, kiedy pojazd porusza się z prędkością 30 km/h i rozpoczyna się skanowanie przestrzeni z boku auta. W ten sposób system wybiera odpowiednie miejsce parkingowe, aby wygodnie zaparkować i informuje kierowcę o tym, a następnie czeka na zaakceptowanie wybranej lokalizacji. W momencie, gdy osoba kierująca samochodem pozwala zaparkować, człowiek siedzący za kierownicą musi jedynie wbić wsteczny bieg i kontrolować prędkość auta. Nowoczesny system Park Assist wykonuje cały manewr samodzielnie, przejmując jednocześnie kontrolę nad układem kierowniczym. Innym, bardzo przydatnym systemem jest Rear Assist, czyli asystent parkowania opierający się na działaniu kamery cofania, która jest bezpośrednio zintegrowana z pokrywą bagażnika. Po włączeniu biegu wstecznego przez osobę kierującą autem na ekranie komputera pojawia się czytelny obraz, na którym widać przestrzeń znajdującą się za pojazdem. Tryb pracy określa kierowca za pomocą przycisków sterowania, a wszystkie informacje wyświetlane są na ekranie. Takie rozwiązanie pomaga wygodnie zaparkować tyłem bez ryzyka wjechania w wystający przedmiot, który w lusterkach jest niewidoczny.