Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

Żarówki H7 – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Przygotowaliśmy ranking żarówek H7, z którym powinien zapoznać się każdy kierowca. Na podstawie analizy opinii konsumentów udało nam się wytypować najbardziej popularne obecnie modele. Produktem, który zebrał bardzo dużo pochlebnych recenzji jest Philips X-tremeUltinon LED Gen2. To zestaw dwóch trwałych żarówek, które generują długą i jasną wiązkę światła. Dzięki nim prowadzenie samochodu po zmroku nie przyczynia się do szybkiego zmęczenia oczu, łatwo można też dostrzec zagrożenie na drodze. Godny uwagi jest także model Osram H7 Night Breaker Laser 64210NBL, który wyprodukowano z użyciem technologii ablacji. Z części szklanej bańki usunięto niebieski filtr, co sprawia, że światło emitowane przez żarówkę jest mocniejsze.

8 najlepszych żarówek H7. Opinie w 2021 roku

 

Przygotowaliśmy ranking żarówek H7, który z pewnością zainteresuje kierowców. Opisaliśmy w nim modele zapewniające odpowiednio jasne światło, dzięki którym jazda samochodem po zmroku jest bardziej komfortowa i co ważne, bezpieczniejsza.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

W zestawie znajduje się nie jedna, ale dwie żarówki, co jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Wytwarzają one długą i jasną wiązkę światła, dlatego widoczność na drodze po zapadnięciu zmroku jest znacznie lepsza.

Wady

Niektórzy kierowcy zauważyli, że od czasu do czasu samochodowe reflektory zaczynają migać, co przeszkadza podczas jazdy. Jednak takie opinie pojawiają się rzadko.

Podsumowanie

Komplet jest chętnie wybierany przez osoby, które chcą czuć się bezpieczniej, prowadząc samochód nocą. Żarówki są trwałe i nie wymagają częstej wymiany, w dodatku można je łatwo zamontować. Temperatura barwowa światła to 5800 K.

Drugi wybór

Zalety

Model generuje bardzo długą i jasną wiązkę światła, a to sprawia, że nie musimy mocno wytężać wzroku, żeby obserwować, co dzieje się na drodze nocą. Tym samym nie odczuwamy nadmiernego zmęczenia i senności.

Wady

Nie jest to produkt pozbawiony wad. Są osoby, które uważają, że w zestawie powinny znajdować się dwie żarówki, a nie tylko jedna. Wówczas moglibyśmy szybko wymienić źródło światła w obu lampach.

Podsumowanie

Moc żarówki wynosi 55 W, a temperatura barwowa emitowanego przez nią światła to 3600 K. To bardzo mocny, jak również trwały model. Szklana bańka jest wypełniona ksenonem, a na wysokości skrętki usunięto z niej niebieski filtr. Wpływa to na poszerzenie wiązki światła.

Rozważ też

Zalety

Komplet obejmuje dwie żarówki, które generują o 10 m dłuższą wiązkę światła niż standardowe modele. Jej temperatura barwowa to 4300 K. Model wykonano z solidnego szkła, niepodatnego na działanie promieniowania UV czy wysokich temperatur.

Wady

Nie wszyscy kierowcy uważają, że to bardzo trwały model. Część z nich przyznaje, że musi regularnie wymieniać źródło światła co kilkanaście miesięcy, według nich nie jest to najlepszy wynik.

Podsumowanie

Produkt jest zgodny z homologacją ECE, co oznacza, że został dopuszczony do użytku na drogach. Żarówki mają moc równą 55 W, a wytwarzane przez nie światło jest mocne i stabilne. Wynika to z faktu, że ciśnienie w szklanych bańkach jest utrzymywane na tym samym poziomie.

 

Żarówki LED H7

 

1. Philips Żarówki H7 X-tremeUltinon LED Gen2

 

Chcielibyśmy zaprezentować Philips X-tremeUltinon LED Gen2, czyli żarówki H7 LED o mocy 25 W. Ich instalacja nie stanowi dużego problemu ze względu na możliwość dokupienia specjalnych pierścieni pasujących do konkretnych modeli aut różnych marek. W zestawie znajdziemy dwa źródła światła.

Te mocne żarówki ledowe H7 są trwałe, a to oznacza, że nie przepalają się zbyt szybko i nie wymagają częstej wymiany. Zapewniają one o 250% jaśniejsze światło w porównaniu do podobnych modeli, jego temperatura barwowa to 5800 K. Z tego względu nie musimy mocno wytężać wzroku w czasie jazdy autem po zmroku, co zapobiega odczuwaniu zmęczenia.

Według kierowców to bardzo dobre żarówki H7 LED, które gwarantują bezpieczną podróż samochodem w nocy. Sprawiają one, że dobrze widzimy to, co dzieje się na drodze i jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy szybko zahamować czy ominąć przeszkodę. Na wydajność zestawu pozytywnie wpływają wykorzystane technologie, takie jak systemy zarządzania ciepłem AirFlux oraz AirCool.

 

 

 

 

Żarówki H7 Osram

 

2. Osram H7 Night Breaker Laser 64210NBL

 

Osram H7 Night Breaker Laser 64210NBL to żarówka H7 o mocy 55 W, której trwałość jest określana na 250 godzin. Generuje ona strumień światła o temperaturze barwowej 3600 K. W porównaniu do innych samochodowych świateł mijania prezentowane żarówki ksenonowe H7 wytwarzają o ok. 40 m dłuższą wiązkę światła, jest ono bielsze o 20%.

Podczas produkcji żarówki wykorzystano technologię ablacji. Polega to na usunięciu za pomocą lasera niebieskiego filtra z określonej części bańki, na wysokości skrętki. To sprawia, że emitowana jest większa wiązka światła. Ciekawe jest również to, że do wypełnienia bańki został użyty czysty ksenon.

Dlaczego kupujący chętnie wybierają żarówki xenon H7 Night Breaker Laser 64210NBL? Twierdzą oni, że to najmocniejsze żarówki H7 Osram, wyróżniające się wytrzymałością. Bardzo dobrze oświetlają one drogę po zmroku.

 

 

 

 

Żarówki H7 Philips

 

3. Philips H7 Vision 12V 55W PX26D

 

Kierowcy, którzy chcą znaleźć dobre i tanie żarówki H7, powinni zapoznać się z zestawem Philips Vision 12V 55W PX26D. Znajdziemy w nim dwa źródła światła o mocy 55 W, których temperatura barwowa wynosi 4300 K. Generują one o 10 m dłuższą wiązkę niż standardowe żarówki samochodowe.

Materiałem wykonania produktu jest szkło kwarcowe, odporne na działanie promieni UV, wysokie temperatury, a także drgania. Ponieważ ciśnienie wewnątrz żarówek jest utrzymywane na tym samym poziomie, emitowane przez nie światło jest mocne i stabilne. Model jest zgodny ze standardami jakościowymi homologacji ECE.

Żarówka H7 12v 55w cieszy się dużym zainteresowaniem konsumentów. Uważają oni, że żarówki H7 Philips są nie tylko wytrzymałe, ale i łatwe w montażu. Po ich założeniu można zauważyć, że podróżowanie samochodem wieczorami stało się bardziej komfortowe.

 

 

 

 

Żarówki H7 LED z homologacją

 

4. Żarówka LED H7 12000lm Homologacja Diody V8

 

Bardzo ważne jest to, aby kierowcy wybierali tylko żarówki H7 LED z homologacją, takie jak produkt 12000lm Homologacja Diody V8. Trwałość modelu to ok. 50 000 godzin. Jest on wyposażony w specjalny mechanizm kulkowy, blokujący kołnierz żarówki w wybranym przez nas ustawieniu. To pozwala na dostosowanie kąta padania światła.

W zestawie znajdziemy dwie żarówki H7 o łącznej mocy 55 W. Mają one wbudowane filtry CAN-BUS, dlatego w autach z rozbudowanym systemem elektronicznym nie powinny pojawiać się żadne błędy. Zdejmowany kołnierz sprawia, że możemy bez trudu zamontować komplet nawet w tych lampach, do których dostęp jest znacząco utrudniony.

Wśród posiadaczy produktu przeprowadzono test żarówek H7 i okazało się, że wyróżnia się on pod względem trwałości i wytrzymałości. Kierowcom bardzo podoba się też to, że instalacja nowego źródła światła w reflektorze nie trwa zbyt długo.

 

 

 

 

Żarówki H7 białe

 

5. Philips Żarówki H7 WhiteVision Ultra 4200K + W5W

 

Philips WhiteVision Ultra 4200K + W5W to żarówki H7 generujące białe światło, jego temperatura barwowa to 4200 K. Z tego względu widoczność na drodze po zmroku jest znacznie lepsza i mamy zapewniony wyższy poziom bezpieczeństwa. Jednocześnie żarówki H7, które cechuje biała barwa światła zapobiegają zbyt szybkiemu zmęczeniu oczu i pojawieniu się uczucia senności.

W skład zestawu wchodzą dwie żarówki. Mają one certyfikat ECE, a to oznacza, że zostały dopuszczone do ruchu drogowego. Nie musimy się więc obawiać, że w przypadku kontroli dostaniemy mandat lub policjanci zatrzymają dowód rejestracyjny naszego auta.

Mimo że prezentowane żarówki H7 emitują białe światło, nie oślepiają kierowców jadących z naprzeciwka. Zdaniem kupujących to jedna z najważniejszych zalet produktu. Zestaw jest chwalony również za szybkie rozpraszanie zmroku i możliwość dostrzeżenia zagrożenia na drodze ze stosunkowo dużej odległości.

 

 

 

 

Żarówki H7 Tungsram

 

6. Tungsram Żarówki H7 MegaLight Ultra +120%

 

Żarówki H7 Tungsram MegaLight Ultra +120% znacząco poprawiają widoczność na drodze po tym, jak zapadnie zmrok. Generują one długą, szeroką i odpowiednio jasną wiązkę światła, co pozytywnie wpływa na komfort prowadzenia auta. Wszystkie znaki i przeszkody są dobrze widoczne i to bez potrzeby wytężania wzroku.

Do wypełnienia żarówek wykorzystano ksenon, w efekcie czego emitowane światło jest tak jasne. Mają one homologację, dlatego mogą być bez przeszkód używane na drogach na terenie całej Unii Europejskiej. Moc modelu wynosi 55 W, dlatego jest bezpieczny dla każdego rodzaju reflektorów samochodowych i nie wywołuje spięć.

Konsumenci publikują pozytywne opinie o żarówkach H7 marki Tungsram i podobnie jest w przypadku opisywanego zestawu. Zapewnia on dostatecznie szerokie pole widzenia nocą, co znacząco zmniejsza ryzyko kolizji czy innych, równie niebezpiecznych zdarzeń na drodze.

 

 

 

 

Żarówki ksenonowe H7

 

7. Zestaw HID Xenon H1 H3 H4 H7 UltraSlim AC

 

Zestaw HID Xenon H1 H3 H4 H7 UltraSlim AC to ksenonowe żarówki H7, które są dobrze zabezpieczone przed działaniem wilgoci, a także zmianami temperatury. Mają one mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną, a ich trwałość to nawet 1500 – 2000 godzin. Montaż kompletu nie jest kłopotliwy, ogranicza się to do wymiany źródeł światła, zawieszenia przetwornic oraz przełożenia kilku kabli.

Żarówki generują dużą ilość światła, które pod względem temperatury barwowej jest podobne do światła dziennego. Z tego względu prowadzenie samochodu nocą nie jest tak męczące dla oczu. Zestaw jest uniwersalny i można zamontować go w większości aut różnych marek.

Co na temat produktu sądzą kupujący? Z opublikowanych przez nich recenzji wynika, że żarówka H7 Xenon jest łatwa w montażu. Co więcej, dzięki niej auto prezentuje się bardziej stylowo, co jest ważne dla osób zwracających uwagę na wygląd swojego samochodu.

 

 

 

 

Żarówki H7 Bosch

 

8. Żarówka Bosch Ultra White 4200K

 

Samochodowe żarówki H7 Bosch Ultra White 4200K mają moc równą 55 W. Temperatura barwowa światła, jakie emitują, to 4200 K. Kiedy porównamy model do standardowych, halogenowych żarówek, okaże się, że ma on do 30% większą moc świetlną. Jest on wypełniony ksenonem, a część szklanej bańki pokryto niebieską powłoką.

Wybrane do zestawienia żarówki H7 Bosch są na tyle trwałe, że nie trzeba wymieniać ich co kilka czy kilkanaście miesięcy. Zapewniają one efekt przypominający światło lamp ksenonowych, z tego powodu samochód wygląda nowocześniej. Model ma homologację ECE R37 i E1, więc nie ma przeszkód, aby zamontować go w aucie.

Dla większości kierowców produkt marki Bosch to dobra żarówka H7. Po umieszczeniu jej w lampie można poczuć wyraźną różnicę w kwestii komfortu prowadzenia auta po zmroku. Oczy nie męczą się tak szybko i nie odczuwamy senności. Niezależnie od pory, możemy bezpiecznie dojechać do celu.

 

 

 

 

Akcesoria do żarówki H7

 

Mocowanie żarówki H7

 

Adapter Blaszka Mocowanie Żarówki LED H7 AM02

 

Osobom, którym potrzebne jest mocowanie żarówki H7, polecamy adapter AM02. Nadaje się on do większości modeli aut popularnych marek, takich jak BMW, VW, Mercedes, Saab, Ford i Skoda.

Wymiary mocowania są równe: 22 mm x 8 mm. Jest ono wykonane ze stali nierdzewnej, której grubość wynosi 0,5 mm. Adapter montuje się pod kołnierzem żarówki, nie jest to zbyt trudne.

Produkt znalazł się w naszym rankingu, gdyż często się przydaje. Może się zdarzyć, że bez specjalnego adaptera zamontowanie żarówek H7 w aucie nie jest możliwe, dlatego warto zastanowić się nad jego zakupem.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie żarówki H7 kupić?

 

Poza rankingiem, przygotowaliśmy również krótki poradnik zakupowy. Podpowiadamy w nim, co należy wziąć pod uwagę, wybierając żarówki H7 do swojego samochodu. Za sprawą poniższych wskazówek można uniknąć rozczarowania zakupem. Na przykład częstym zapytaniem jest jakie żarówki H7 do reflektorów soczewkowych kupić. Spieszymy z odpowiedzią, że praktycznie w ofercie każdego z producentów znajduje się żarówka samochodowa H7 do soczewek, jak i tradycyjnych kloszy reflektora. 

Moc

Niezależnie czy zastanaiwasz się nad tym jakie żarówki H7 do soczewek czy do tradycyjnych opraw, jedną z bardziej istotnych kwestii, które należy uwzględnić podczas podejmowania decyzji, jakie żarówki H7 wybrać, jest moc. To bardzo ważny parametr, którego wartość standardowo wynosi 55 W dla aut osobowych i 70 W dla aut ciężarowych. Wszystkie tego typu produkty otrzymują homologację na drogi publiczne na terenie całej Unii Europejskiej. W sklepach znajdziemy też modele o nieco większej lub mniejszej mocy, przykładowo 25 W czy 35 W. Najważniejsze jest to, aby były one dopuszczone do użytku.

 

Trwałość

Trwałość żarówki określa, jak długo żarnik, czyli najważniejszy element jej budowy, będzie sprawnie pracował. Producenci podają ją w godzinach, a za dobry wynik uznaje się już 250 – 350 h. Od trwałości źródła światła zależy to, jak często będziemy musieli go wymieniać. Jeżeli będzie to konieczne co kilka miesięcy, z pewnością szybko stanie się uciążliwe. Najlepsze żarówki H7 działają niezawodnie przez długi czas i pozwalają mieć pewność, że nie przepalą się w najmniej spodziewanym momencie, przykładowo w czasie długiej podróży.

 

Temperatura barwowa światła

Na podstawie podanej temperatury barwowej możemy się dowiedzieć, jakiego koloru jest światło generowane przez żarówkę. Oznacza się je w Kelwinach, a im więcej ich jest, tym zimniejszy jest odcień świetlnego strumienia. Przyjmuje się, że temperatura barwowa do 3500 K to barwa ciepła, od 3500 do 5000 K barwa neutralna, a żarówki H7 od 5000K, a więc też i żarówki H7 6000K mają barwę zimną. Pod tym względem dostępne na rynku żarówki H7 różnią się, gdyż ich temperatura barwowa mieści się w zakresie od 3600 K do nawet 6000 K. Bardzo ważne jest to, żeby światło było dostatecznie jasne, nie oślepiało kierowców jadących z naprzeciwka, a jednocześnie nie powodowało zmęczenia oczu.

 

Wytrzymałość

Żarówki samochodowe są zbudowane z bańki, w której umieszczony jest żarnik. Powinna być ona wykonana z mocnego szkła kwarcowego, które nie jest podatne na zmiany temperatury czy poziomu wilgotności. Wybrany przez nas model powinien być dodatkowo odporny na drgania i wstrząsy.

 

Liczba sztuk w zestawie

Na pytanie: jakie są najlepsze żarówki H7?, wielu kierowców odpowiada, że zależy to nie tylko od temperatury barwowej czy trwałości, ale i liczby sztuk w zestawie. Możemy zdecydować się na zakup kompletu, w skład którego wchodzą dwa źródła światła, ewentualnie pojedynczych sztuk. Jednak warto mieć na uwadze, że wymieniając żarówki na inny typ, powinno się je montować parami, gdyż tylko wtedy mamy zapewnione odpowiednie oświetlenie drogi po obu stronach auta.

Kolor 

Najbardziej popularne żarówki H7 to te w kolorze białym, sprawdzające się w każdych warunkach. Emitują one światło o temperaturze barwowej od 4300 K do 5000 K, a więc podobne do światła słonecznego. Są też modele żółte, ale nie wszystkie sprawdzają się równie dobrze, gdyż oświetlają drogę słabiej niż białe, w dodatku często nie są odpowiednio szybko zauważane przez kierowców jadących z naprzeciwka. W ofercie niektórych marek znajdziemy też żarówki z efektem światła ksenonowego, a nawet zielone, fioletowe czy żarówki H7 niebieskie, zmieniające wygląd auta na bardziej nowoczesny.

 

Żarówki H7 w dobrych cenach

Żarówki H7 nie są drogie, a dotyczy to zarówno modeli mniej, jak i bardziej znanych marek. Za zestaw dwóch sztuk zapłacimy średnio kilkadziesiąt złotych, ale są też modele kosztujące nieco więcej, bo 100 – 600 zł. (Wszystkie ceny nażarówki H7 sprawdzimy wygodnie w serwisie Allegro.) To żarówki renomowanych producentów, wyposażone w nowoczesne technologie, mające na celu zwiększenie ich wytrzymałości i trwałości.

 

 

FAQ

 

P1: Żarówki H7 LED – czy są legalne?

Obecnie żarówki H7 LED wciąż zyskują na popularności, ponieważ są wydajne, bardzo dobrze oświetlają drogę, a w dodatku sprawiają, że samochód wygląda nowocześniej. Jednak część kierowców ma wątpliwości, czy tego typu źródła światła są w 100% legalne i można je bez przeszkód zamontować w aucie. Co prawda w nowoczesnych pojazdach żarówki LED są elementem standardowego wyposażenia, jednak starsze modele samochodów nie są odpowiednio przystosowane do ich używania. Po zamontowaniu tego typu źródła światła pojazd traci homologację, więc jazda nim po drogach publicznych może skończyć się mandatem lub zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

P2: Żarówka H4 a H7 – jaka jest różnica?

H4, jak również H7 to symbole stosowane do oznaczania żarówek świateł mijania. Jest jedna podstawowa różnica pomiędzy nimi, o której warto pamiętać. H4 to modele dwuwłóknowe, a H7 modele jednowłóknowe. Co to oznacza? Żarówki H4 działają jak światło mijania, gdy świeci pierwsze włókno. Po przełączeniu na drugie włókno pełnią one funkcję świateł drogowych, czyli tzw. długich. Z kolei jednowłóknowe modele H7 działają tylko jako światła mijania, nie można ich przełączyć. Ważne jest też to, że niektóre samochody są przystosowane do montażu żarówek H4, a inne do H7, nie można ich stosować zamiennie.

 

P3: Żarówka H7 – jak zamontować?

Zamontowanie żarówki H7 nie powinno okazać się bardzo kłopotliwe, nawet gdy robimy to po raz pierwszy. Ponieważ pełni ona funkcję świateł mijania, należy przede wszystkim odbezpieczyć metalową zawleczkę i wyjąć starą żarówkę ze specjalnego zatrzasku, w którym tkwi model odpowiadający za światła mijania. Istotne jest to, aby chwycić nowe źródło światła w odpowiedni sposób. Nie możemy trzymać go za szklany klosz, bo w ten sposób zostawimy na nim zanieczyszczenia. Pod wpływem działania wysokiej temperatury przyczyniają się one do zmatowienia szkła i skrócenia trwałości żarówki. Po zamontowaniu nowego źródła światła wystarczy ponownie zabezpieczyć zawleczkę.

 

P4: Żarówka H7 – gdzie kupić?

Tak naprawdę żarówki H7 możemy kupić w wielu różnych miejscach. Mowa tu nie tylko o sklepach z częściami samochodowymi, ale też o hiper- oraz supermarketach. Jeżeli nie mamy dużo wolnego czasu, żeby wybrać się na zakupy, dobrym rozwiązaniem jest złożenie zamówienia przez Internet. Dzięki temu kupimy żarówki o dowolnej porze, również w dni wolne od handlu. Zaletą robienia zakupów online jest też to, że na porównywanie cen produktów i czytanie opinii możemy poświęcić tak dużo czasu, jak jest to konieczne. Warto podkreślić, że w porównaniu do stacjonarnych sklepów, żarówki samochodowe dostępne online nierzadko są nieco tańsze.

P5: Ile kosztuje żarówka H7?

Wielu kierowców zastanawia się, ile kosztuje trwała oraz wydajna żarówka H7. Nie jest ona bardzo droga, dotyczy to także produktów oferowanych przez renomowane marki. Średnio za zestaw, w skład którego wchodzą dwie żarówki, zapłacimy od 25 do 80 zł. Na rynku dostępne są też znacznie droższe modele, za które trzeba zapłacić kilkaset złotych (przeważnie od 100 zł do 600 zł). Dotyczy to głównie żarówek wyposażonych w najnowocześniejsze technologie, wydłużające ich trwałość.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

Najważniejsze zalety:

Żarówki H7 powinny odznaczać się wytrzymałością i taki właśnie jest model Osram H7 Night Breaker Laser 64210NBL. W porównaniu ze standardowym produktem ta żarówka generuje nawet do 130% więcej światła, a ponadto jej zasięg jest dłuższy nawet o 40 m. Stanowi to gwarancję bezpiecznej jazdy. 

 

Najważniejsze wady:

Trzeba wiedzieć, że w zestawie znajduje się tylko jedna żarówka. Część osób uważa, że lepszym rozwiązaniem byłoby sprzedawanie dwóch sztuk w komplecie. Wtedy byłaby możliwość wymiany od razu dwóch źródeł światła, a nawet jeśli nie jest to konieczne, zostaje jedna zapasowa żarówka.

 

Werdykt: 9.7/10

Jak wskazują opinie, Osram Night Breaker Laser H7 to dobra żarówka samochodowa. Jej temperatura barwowa to 3600 K, a strumień świetlny wynosi 1500 lm. Trwałość produktu jest określana na 250 h. Moc modelu wynosi 55 W. Żarówka ma trzonek PX26d.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Technologia ablacji

Prezentowany produkt wykorzystuje technologię ablacji, która pozwala zwiększyć ilość światła w konkretnych miejscach na drodze. Polega ona na tym, że z użyciem lasera usuwany jest niebieski filtr z pewnej części bańki (na wysokości skrętki), co sprawia, że żarówka generuje więcej światła. To przekłada się na większe bezpieczeństwo na drodze. Ten model gwarantuje lepszą widoczność niż inne dostępne na rynku, czego dowodem jest test Osram Night Breaker Laser H7 i jego pozytywne wyniki. 

Wysoka jakość wykonania

Aspektem, na który każdy niewątpliwie zwraca uwagę, niezależnie od tego, co kupuje jest trwałość danego produktu. Tak samo jest w przypadku tej żarówki H7. Jest ona zrobiona z dobrych gatunkowo materiałów, więc istnieje małe ryzyko, że dojdzie do jej przypadkowego uszkodzenia. Wysoką odporność na awarie zapewnia trwała konstrukcja żarnika. Dokładne wymiary modelu to: długość – 59 mm i średnica – 12 mm. Masa produktu wynosi 12,5 g. Warto dodać też, że w procesie produkcji zostało wykorzystane włókno wolframowe, a do napełnienia użyto 100% ksenonu, co zagwarantowało dodatkowy strumień światła. 

 

Lepsze widzenie

Właściciela aut przyznają, że cena Osram Night Breaker Laser H7 nie jest wygórowana, tym bardziej, że trwałość produktu określono na 250 h (nie ma konieczności jego częstej wymiany). To zdecydowanie zachęca do jego zakupu. Kolejnym, równie ważnym aspektem jest moc światła. Żarówka generuje tak duży strumień świetlny, że mamy zagwarantowaną najlepszą widoczność na drodze, co przekłada się na bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu. Do głównych zalet produktu zalicza się to, że zapewnia on nawet do 130% więcej światła niż inne modele, do tego 40 m dłuższą wiązkę, a światło jest nawet o 20% bielsze.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

Najważniejsze zalety:

Z uwagi na to, że żarówki H7 mają standardową moc wynoszącą dokładnie 55 W, można mieć pewność, że korzystanie z nich jest bezpieczne. Są one dostosowane do każdego typu reflektorów samochodowych, co zwiększa ich uniwersalność. Żarówki mają homologację, więc spełniają wymogi prawne.

 

Najważniejsze wady:

Nieliczni właściciele aut twierdzą, że trwałość produktu powinna być lepsza. Niestety zdarza się, że z niewiadomych przyczyn żarówka się przepala przed gwarantowanym przez producenta czasem. Niemniej jednak nie jest to regułą.

 

Werdykt: 9.4/10

Cena Tungsram Megalight Ultra jest przystępna, tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że w zestawie znajdują się dwie sztuki. Żarówki mają specjalny filtr UV, który skutecznie zapobiega matowieniu szkła reflektora i odbłyśnika.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Właściwości

MegaLight Ultra to samochodowe żarówki halogenowe węgierskiej marki Tungsram o ugruntowanej pozycji na rynku (dobre opinie wśród konsumentów). Dają one do 120% więcej światła na drodze, a to oczywiście przekłada się na większe bezpieczeństwo kierowcy, podróżujących z nim osób i pozostałych uczestników ruchu. Wiązka światła jest dłuższa o 45 m, więc kierowca podczas jazdy po zmroku widzi nawet oddalone od niego obiekty i może w porę zareagować. Lepsze światło to też gwarancja komfortu jazdy. Osoby wystawiające opinie o Tungsram Megalight Ultra są zadowolone z właściwości produktu.

Specyfikacja

Żarówki samochodowe MegaLight Ultra mają gniazdo PX26d i wykorzystują technologię halogenową. Ich napięcie wynosi 12V, a moc jest równa 55 W. Warto wspomnieć o tym, że model ma homologację E1. To oznacza, że spełnia wymagania stawiane przez prawo. Kierowca ma pewność, że żarówki są zgodne z ustalonymi normami i można z nich korzystać na wszystkich drogach publicznych w całej Unii Europejskiej. Produkt jest zamknięty w wygodnym, solidnie zrobionym opakowaniu. 

 

Konstrukcja

Właściciele aut, którzy zdecydowali się kupić produkt przeprowadzili test Tungsram Megalight Ultra. Wynika z niego, że konstrukcja żarówki została dobrze przemyślana, aby model spełniał wszystkie wymagania. Żarówka została napełniona w 100% ksenonem. W rezultacie emituje jasne światło o odpowiedniej intensywności. Nawet jeśli będziemy poruszać się po słabo oświetlonej drodze, dojrzymy wszystko, co ważne i będziemy mogli zachować maksymalną kontrolę nad autem.

 

Przeznaczenie

Dlaczego konsumenci decydują się na zakup żarówki Tungsram H7 MegaLight Ultra? Do inwestycji zachęca ich to, że produkt ma homologację, a dodatkowo jest uniwersalny. Żarówki znajdują zastosowanie jako światła mijania, przeciwmgielne i drogowe. Możliwości ich wykorzystania są szerokie.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

Najważniejsze zalety:

Prezentowana żarówka H7 została wykonana z wysokiej jakości materiałów. Do jej produkcji wykorzystano solidne szkło, które nie jest podatne na działanie wysokich temperatur. Dodatkowo nie niszczy się na skutek działania promieniowania słonecznego. Philips H7 Vision ma homologację ECE.

 

Najważniejsze wady:

Czytając pojedyncze opinie o Philips H7 12V 55W PX26D można dowiedzieć się, że trwałość żarówek nie jest najlepsza. Zdarza się, że już po kilku miesiącach konieczna jest ich wymiana, a to wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów.

 

Werdykt: 9.6/10

Zestaw mimo pewnych wad jest doceniany przez kierowców. Żarówki zdecydowanie poprawiają widoczność na drodze, więc ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji jest zmniejszone. Mają one moc równą 55 W, a ich temperatura barwowa to 4300 K. Jak podaje producent, zapewniają o 10 m dłuższą wiązkę światła niż standardowe modele dostępne do kupienia w wielu sklepach.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Bezpieczeństwo jazdy

Każdemu kierowcy, który przygotowuje swój samochód do jazdy zależy na zapewnieniu sobie i pasażerom możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Dobre oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, dlatego należy je wybierać z rozwagą. Prezentowany przez nas model generuje mocną wiązkę światła, która dobrze oświetla obszar przed maską. Kierowca już z daleka widzi, czy na drodze nie znajduje się jakiś obiekt, który trzeba wyminąć, nawet jeśli na danym odcinku jezdni nie ma dobrego oświetlenia. Test Philips H7 12V 55W PX26D pokazał, że żarówki dobrze spełniają swoje zadanie.

Popularny i doceniany producent 

Często czynnikiem, który zachęca do zakupienia danego produktu, jest to, że jest on produkcji znanego producenta. Chyba każdy zna markę Philips, bo działa ona na rynku już od wielu lat. Tym samym wyróżnia ją doświadczenie. Opisywane przez nas żarówki H7, a także inne modele tego producenta są chętnie wybierane przez kierowców na całym świecie. To pozwala sądzić, że spełniają one ich oczekiwania, a w związku z tym warto zastanowić się nad ich zakupem. 

 

Jakość wykonania

Należy zwrócić uwagę na jakość wykonania zestawu. Żarówki zostały zrobione z wytrzymałego szkła kwarcowego, które wykazuje dużą odporność na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Oświetlenie samochodowe działa sprawnie niezależnie od pogody. Co więcej, wspomniany materiał wykonania nie jest podatny na negatywny wpływ promieniowania UV i wilgoć. Dodatkowo cena Philips H7 12V 55W PX26D nie jest wysoka. W rezultacie nie trzeba wydawać dużo pieniędzy, aby zapewnić sobie dobre oświetlenie samochodowe i zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze. Żarówki mają homologację ECE, więc spełniają określone normy prawne.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

Wymiana żarówek w samochodzie to najtańszy sposób na poprawę jego oświetlenia. Jeżeli chcemy mieć lepszą widoczność na drodze, lub po prostu nasze poprzednie żarówki się przepaliły, warto zwrócić uwagę na to, czym je zamienimy. Różnic między nimi jest wiele, począwszy od ceny, jakości wykonania, wyglądu a kończąc na mocy. Oto jak poprawnie zabrać się za ich montaż:

Sprawdź, jak trudna jest wymiana żarówek w Twoim aucie

Pomiędzy markami, a nawet modelami aut, istnieją istotne różnice w budowie reflektorów oraz w sposobie ich montowania. W starszych samochodach zwykle łatwiej jest wymienić żarówki niż w tych nowych, a we współczesnych jest to wręcz niewykonalne dla laika, bez żadnych wcześniejszych przygotowań. Obecnie nie wystarczy tylko podnieść maskę, wyjąć poprzednią żarówkę i włożyć nową, często wiąże się to nawet z potrzebą rozmontowania niemal połowy przodu pojazdu. 

 

Zachowaj bezpieczeństwo

Warto pamiętać, aby nie dotykać palcami szklanej bańki żarówki halogenowej, ponieważ może to spowodować szybsze jej przepalenie, a nawet wybuch. Jeżeli już dotknie się jej gołą dłonią, warto przemyć bańkę spirytusem lub odtłuszczaczem. Przed zabraniem się za wymianę, najlepiej jest odszukać instrukcję opisującą proces wymiany w danym modelu auta, ponieważ nawet eksperci w tej dziedzinie, nie są w stanie natychmiast powiedzieć jak trudna będzie wymiana.

Upewnij się, że potrzebujesz zwiększonej wydajności oświetlenia

Żarówki H7 mają dużo większą moc niż inne modele. Oświetlenie, które oferują zapewni nam dobrą widoczność na drodze, nawet podczas słabych warunków pogodowych, jednak może się ono okazać nadmiernym podczas dobrej pogody. Dlatego, jeżeli dopiero zaczyna się sezon dobrych warunków do jazdy, prawdopodobnie moc oferowana przez te żarówki będzie nam niepotrzebna, a z powodu dość szybkiej eksploatacji, istnieje ryzyko, że będziemy musieli ponownie je wymieniać, gdy nadejdzie jesień lub zima. 

 

Dobierz żarówki pasujące do akumulatora

Zanim skupisz się na wysokiej wydajności, upewnij się, że Twój samochód jest w stanie jej podołać. Światła samochodowe czerpią energię z akumulatora, a jego napięcie różni się zależnie od modelu pojazdu. Większość nowoczesnych aut ma akumulatory z napięciem ładowania 14,4 V, a to nie zawsze wystarczy dla najbardziej wymagających żarówek. Niedobór napięcia może spowodować, że wysokiej mocy żarówka będzie świecić gorzej od tej standardowej, a to niwelowałoby cel jej zakupu, który wiązał się również ze zwiększoną ceną. Aby sprawdzić napięcie akumulatora, wystarczy przyłożyć końcówki multimetru do jego biegunów (i osobno do kostki zasilającej żarówkę), a następnie włączyć silnik.

 

Pomyśl nad barwą światła

Na opakowaniach żarówek zaczynają się pojawiać informacje na temat, ile kelwinów mają. Opis ten służy do określenia właśnie barwy światła, która może się wahać między ciepłą, a zimną. Wraz ze wzrostem ilości kelwinów, barwa staje się coraz zimniejsza, daje bardziej „kseonowe” zbliżone do niebieskiego światło. Wzrost temperatury światła może iść w parze ze zwiększoną wydajnością, jednak nie zawsze się to zgadza. Czasami, aby zmienić barwę, stosuje się rozmaite filtry mające na celu zatrzymanie światła o określonej długości fali, przepuszczając to, na którym nam zależy. Mimo że uzyskamy w ten sposób wymaganą temperaturę, ograniczymy wtedy ilość mocy wychodzącej z żarówki, osłabiając tym samym jej możliwości oświetlenia drogi. 

Zwróć uwagę na koszty wymiany 

Podczas jazdy dziennej moc żarówek jest większa w stosunku do potrzeby, a jednak wciąż jest wykorzystywana w pełni. Jeżeli często przepalają się nam żarówki, warto się zastanowić, czy potrzebne są nam właśnie takie modele. Trzeba wziąć pod uwagę to, że nawet jeśli bardzo rzadko jeździmy w trudnych warunkach, to  w takiej sytuacji oszczędzanie na oświetleniu może się źle skończyć. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie ze świateł do jazdy dziennej, które czasem są elementem wyposażenia pojazdu, a jeśli nie, można zainwestować w ich zamontowanie. 

 

Pamiętaj o precyzji podczas wymiany żarówek

Żarówka H7 jest delikatna, dlatego trzeba uważać przy rozpakowywaniu modelu. Dodatkowo trzeba unikać dotykania klosza, gdyż może to spowodować problemy w działaniu żarówki, ale może się też wiązać z ryzykiem rozbicia jej. Szkło jest bardzo kruche, dlatego przy montażu trzeba uważać, by nie uderzyć nim w metalowe części, co może być trudne w niektórych modelach, które mają bardzo mało miejsca na manewry w obrębie reflektorów. Ponadto, każda niedokładność przy montażu może się wiązać, ze zmianą kąta świecenia reflektora, co może znacznie pogorszyć widoczność na drodze, prowadząc nawet do wypadków. Jeżeli wymiana żarówki wymaga rozmontowania większości przodu samochodu, warto zastanowić się nad pomocą mechanika, gdyż ponowne złożenie go w całość, może nas przerosnąć i możemy skończyć z masą części i brakiem transportu.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

Konsumenci często pytają jaką żarówkę samochodową kupić. Ten problem pojawia się bardzo często, ponieważ obowiązek posiadania sprawnych świateł z przodu i tyłu zmusza nas do ciągłego sprawdzania ich sprawności przed każdym wyruszeniem naszym pojazdem. Przydatny w wyborze pasującego do nas modelu jest ranking żarówek H7. Aby móc korzystać z żarówki przez dłuższy czas i nie martwić się o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy, powinno się zdecydować na firmowe żarówki, które już od dawna cieszą się popularnością.

 

Senso

Produkty, na które warto zwrócić uwagę, to na pewno te wyprodukowane przez firmę Senso, a w szczególności ich modele żarówek LED-owych. Firma ta już od wielu lat specjalizuje się w  produkcji żarówek, a jej modele są bardzo wytrzymałe. Długość świecenia, dzięki zastosowanym technologiom, jest znacznie większa. Ponadto światło wytwarzane przez modele tej firmy jest bardzo wyraźne i jasne, przy czym nie oślepia ludzi i zwierząt na drodze. Jest to bardzo ważny aspekt, na który powinny zwracać uwagę w szczególności osoby jeżdżące po zmroku. Wyraźne światło pozwala na szybsze dostrzeżenie przeszkód, a co za tym idzie, kierowca ma większą szansę na uniknięcie wypadku lub potrącenia pieszych, którzy często nie noszą odblasków. Kolejną zaletą tej firmy jest łatwość w montażu jej produktów. Do zamontowania pojedynczej żarówki wystarczy kilka minut, jednak ten czas zmienia się indywidualnie w zależności od typu samochodu. 

Osram

Osram tworzy żarówki nie tylko samochodowe i już od dawna jest liderem na rynku świetlówek, żarówek i diod. Energooszczędność produktów tej firmy jest na bardzo wysokim poziomie i  są one rekomendowane do samochodów, które są bardzo zaawansowane pod względem elektroniki. Dzięki żarówkom Osram można rekompensować nadmiar pobieranego prądu, a oszczędność wynosi aż do 80%. Wytrzymałość produktów to kolejna z zalet tej firmy. Średni czas żywotności produktu to ponad 100 godzin pracy. Dlatego raz zakupione żarówki tej firmy powinny posłużyć przez długi czas i zapewnić maksimum bezpieczeństwa podczas jazdy po zmroku. Firma Osram poprzez zastosowanie zaawansowanej budowy swoich produktów, skupiła się również na tym, aby konsumenci nie musieli tracić czasu podczas montażu. Dlatego jej modele są szybkie w montażu i zaoszczędzą nasz czas podczas ich wymiany.

 

Bosch

Firmę Bosch zna każdy. Bosch, oprócz sprzętów ogrodniczych i domowych, specjalizuje się w produkcji żarówek, a najpopularniejsze modele to Plus 90. Ten niemiecki gigant specjalizuje się w elektronice samochodowej, również w elementach oświetlenia pojazdu. Firma zatrudnia prawie pół miliona pracowników na całym świecie oraz obraca miliardami, jej produkty przynoszą bardzo duże zyski i są wybierane przez wielu, ponieważ są uważane za najlepsze. 

 

Philips

Trudno, aby w zestawieniu topowych producentów oświetlenia samochodowego pominąć Philipsa. Firma ta ma swoje filie na całym świecie i zajmuje się produkcją bardzo dużej części sprzętu domowego, ogrodowego oraz samochodowego. Produkty Philips znane są z dobrego wykonania oraz dbałości o szczegóły, które są widoczne także w żarówkach H7. Najlepszym modelem jest X-treme Vision, który oferuje ok 130% mocniejszy strumień światła i łagodną dzienną barwę. Producent określił żywotność tego modelu aż na 450 godzin. 

Hella

Innym, kojarzonym z oświetleniem samochodowym koncernem jest Hella, czyli firma, która zajmuje się głównie produkcją reflektorów i żarówek, które są szybkie w montażu, a do tego są dobrze wykonane. Hella to firma, która poza żarówkami oraz reflektorami zajmuje się też produkcją innych części do samochodów, sprzedawanych na całym świecie. Hella ma bardzo duże doświadczenie, ponieważ zaczęła swoją działalność jeszcze przed II Wojną Światową, można więc spodziewać się produktów wysokiej jakości.  

 

Tungsram

Ostatnią firmą, jaka znajdzie się na tej liście jest Tungsram. Jest to węgierski producent, aktualnie niezbyt popularny. Jego tradycja sięga końca XIX wieku. Już od tamtych czasów specjalizował się w produkcji oświetlenia. Aktualnie Tunsgram produkuje pod marką General Electric, której jakość jest porównywalna z czołowymi producentami żarówek. Produkty tej firmy należą do najtańszych na rynku, a jednocześnie są solidnie wykonane. W ofercie firmy znajdą się też produkty specjalne, takie jak linia Megalight Ultra, która jest bardziej wytrzymała i świeci mocniej.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

Rejestracja jest procedurą, z którą spotkał się każdy, kto kiedykolwiek nabył prawo własności do pojazdu. Kupując samochód, motocykl czy przyczepę należy pamiętać o terminowym przerejestrowaniu lub zarejestrowaniu, jeśli pojazd jest nowy. Aby to zrobić szybko i bez zbędnych komplikacji warto wiedzieć, jakie dokumenty należy przygotować oraz jakie wymagania spełnić, żeby móc legalnie poruszać się po drogach. 

 

Rejestracja samochodu – krok po kroku 

Rejestracja pojazdu jest koniecznością, jeśli jego użytkownik chce legalnie poruszać się po drogach publicznych. Kupując nowe auto z salonu czy od innej osoby należy pamiętać o konieczności zarejestrowania lub przerejestrowania, a następnie o wykupieniu obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej OC. Decydując się na zakup pojazdu, koniecznie trzeba spisać czytelną umowę kupna-sprzedaży w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron. W dokumencie muszą znaleźć się wszystkie dane sprzedającego, kupującego oraz pojazdu, który jest przedmiotem umowy. Wzór można znaleźć w Internecie i wypełnić czytelnie długopisem w trakcie sprzedaży. Ważne, aby na umowie wpisać datę oraz kwotę. Od dnia zakupu kupujący ma czas na rejestrację pojazdu wynoszący 30 dni. Od kwoty wpisanej na umowie kupujący musi zapłacić podatek od kupna wynoszący 2% wartości samochodu. Podatek należy zapłacić w urzędzie skarbowym przez wypełnienie formularza PCC-3 w przypadku jednej osoby lub PCC-3/A w przypadku gdy pojazd ma kilku nabywców. Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy muszą płacić podatek. Wyjątkiem są sytuacje, gdy zakup jest na fakturę, kupuje się nowe auto z salonu, zakupu dokonuje się poza granicami Polski lub wartość pojazdu nie przekracza 1000 zł. 

 

Rejestracja pojazdu – dokumenty 

Przy kupowaniu samochodu, należy wiedzieć, co dołączyć do wniosku o rejestrację pojazdu, aby procedura przebiegła pomyślnie. Procedura administracyjna w postaci rejestracji pojazdu umożliwia dopuszczenie do ruchu. Wszystkie kwestie z tym związane są regulowane przez ustawę z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 1997 Nr 98 poz. 602 z późn. zm.). Zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy zarejestrowania pojazdu dokonuje się na wniosek właściciela w starostwie podlegającym pod miejsce zamieszkania lub ze względu na siedzibę firmy. Z tego względu, aby dokonać rejestracji, trzeba udać się do wydziału komunikacji, który znajduje się w miejscu zamieszkania, w mieście, powiecie lub w danej dzielnicy. O wydanie dowodu może wnioskować właściciel lub upoważniona osoba. W przypadku współwłaścicieli w urzędzie muszą znajdować się wszystkie osoby, które będą wpisane w dowodzie lub jedna z nich może udzielić pełnomocnictwa, aby załatwić wszystkie niezbędne formalności. 

Do przeprowadzenia całego procesu rejestracji nowego pojazdu zakupionego w Polsce niezbędne będą dokumenty, które warto wcześniej przygotować, aby nie trzeba było dwa razy chodzić do urzędu. Koniecznie trzeba przygotować i wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu, przygotować oryginał dowodu własności pojazdu, oryginał karty pojazdu, jeżeli była wydana, a także oryginał dowodu osobistego właściciela do wglądu. Oprócz tego należy mieć ze sobą oryginał uiszczenia opłaty ewidencyjnej oraz komunikacyjnej, w przypadku pojazdów sprowadzonych na terytorium RP przed 01.01.2016 rok koniecznie trzeba przygotować oryginał oświadczenia na fakturze zakupu. W przypadku załatwiania sprawy przez osobę upoważnioną należy mieć wypełnione pełnomocnictwo, na którym są wpisane wszystkie dane oraz widnieje czytelny podpis właściciela pojazdu. Do przeprowadzenia procesu rejestracji niezbędny jest także dokument potwierdzający zapłatę lub jej brak w przypadku akcyzy. 

 

W jakich sytuacjach można wnioskować o dowód rejestracyjny?

Dowód otrzymuje się w momencie, gdy do starostwa wpływa wniosek o rejestrację samochodu, który został zakupiony w Polskim salonie i nie został jeszcze poddany procedurze administracyjnej. Dokument otrzymuje się także w sytuacji, gdy pojazd jest kupiony za granicą z kraju członkowskiego Unii Europejskiej lub za granicą z kraju spoza UE. Procedurę należy przeprowadzić gdy właściciel chce zarejestrować używany pojazd kupiony w Polsce, używany kupiony za granicą lub złożony samodzielnie – typu SAM. Wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego mogą składać osoby, które w jakiś sposób utraciły dokument, został zniszczony, zalany lub skradziony. To samo dotyczy zmiany danych osobowych lub adresowych, a także, gdy w dowodzie skończyły się wolne pola na pieczątki potwierdzające ważność badania technicznego. W każdym dowodzie rejestracyjnym jest 6 wolnych pól, gdzie diagnosta przybija pieczątkę, wpisuje datę oraz składa podpis.  

Rejestracja pojazdu z zagranicy 

Dokonując rejestracji pojazdu zakupionego za granicą w krajach Unii Europejskiej, również konieczne będzie wypełnienie wniosku o rejestrację. Potrzebne będą także dokumenty, takie jak oryginał dowodu własności pojazdu, oryginał dowodu rejestracyjnego, jeżeli jest wymagane to oryginalne zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym, stare tablice rejestracyjne, które zostaną zwrócone do urzędu, a także dowód osobisty właściciela do wglądu. Oprócz tego niezbędne będą również oryginał uiszczenia opłaty komunikacyjnej i ewidencyjnej, a w przypadku udzielenia pełnomocnictwa czytelnie wypełniony dokument z danymi osoby upoważnionej, oraz dokument potwierdzający zapłatę lub brak obowiązku zapłaty akcyzy na terenie danego kraju. 

 

Rejestracja pojazdu używanego, który został zakupiony w Polsce 

W Polsce bardzo często rejestruje się samochody krajowe, które miały już wcześniej innego właściciela w kraju. Rynek aut, motocykli czy innych pojazdów używanych w kraju wciąż jest pełny, ponieważ bardzo dużo osób decyduje się na zakup od innego właściciela. Aby cały proces rejestracji przebiegł pomyślnie, nowy właściciel musi wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu, okazać oryginał własności w postaci umowy kupna-sprzedaży, zamiany lub darowizny, a także oryginał dotychczasowego dowodu rejestracyjnego wraz z kartą pojazdu, jeśli została wydana. Podczas wizyty w urzędzie należy mieć ze sobą stare tablice rejestracyjne oraz oryginał dowodu osobistego. Do wglądu dla pracownika urzędu niezbędne będą także oryginały potwierdzające uiszczenie opłaty ewidencyjnej i komunikacyjnej. Oprócz tego należy mieć również dokument potwierdzający zawarcie umowy na ubezpieczenie OC, które jest wymagane do poruszania się po drogach. 

Ile kosztuje rejestracja pojazdu? 

Koszt rejestracji pojazdu nie jest wysoki, jednak przy zakupie auta należy doliczyć jeszcze koszt opłat skarbowych, ubezpieczenia lub ewentualnych napraw. Wówczas może się okazać, że koszty w urzędzie są minimalne w porównaniu do ceny za obowiązkowe ubezpieczenie OC. W przypadku młodych osób, poniżej 28 lub 26 roku życia zapłata za składkę ubezpieczeniową może być bardzo wysoka. Niejednokrotnie zdarzają się sytuację, gdy wysokość OC wynosi nawet 2500 zł. W takiej sytuacji koszt rejestracji auta czy motocykla może okazać się bez znaczenia, tym bardziej że nie są to bardzo wysokie kwoty. 

256,00 zł rejestracja sprowadzonego samochodu osobowego lub ciężarowego

81,00 zł rejestracja używanego pojazdu zarejestrowanego już w tym samym urzędzie, gdy właściciel pojazdu nie wymienia tablic rejestracyjnych 

180,50 zł rejestracja nowego samochodu osobowego lub ciężarowego, gdy niezbędne jest wydanie tablic rejestracyjnych oraz karty pojazdu 

180,50 zł rejestracja używanego samochodu lub ciężarówki

121,50 zł rejestracja nowego motocyklu, przyczepy, ciągnika rolniczego, a także naczepy

111,50 zł rejestracja nowego motoroweru

111,50 zł rejestracja używanego motoroweru

121,50 zł rejestracja używanego motocykla, ciągnika rolniczego lub przyczepy 

197,00 zł rejestracja sprowadzonego motocykla 

 

W jaki sposób można odebrać gotowy dowód rejestracyjny? 

Osoby zastanawiające się ile trwa rejestracja pojazdu, mogą być spokojne. Na załatwienie spraw urzędowych w zależności od kolejki straci się maksymalnie do godziny. W momencie rejestracji otrzymuje się tymczasowy dowód, z którym można legalnie jeździć do 30 dni lub do dnia otrzymania powiadomienia o możliwości odbioru stałego dowodu rejestracyjnego. W momencie, gdy właściciel wie, że może zgłosić się po dokument, wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty oraz dokument, który potwierdza zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC do wglądu, a także pozwolenie czasowe wraz z kartą pojazdu. W przypadku osób załatwiających sprawę za właściciela pojazdu koniecznie trzeba mieć wypełnione pełnomocnictwo, które upoważnia do odebrania dokumentów. 

Rejestracja pojazdu – koronawirus

Rejestracja pojazdu przez Internet w czasie panującej pandemii jest jak najbardziej możliwa i nawet wskazana, aby niepotrzebnie nie narażać życia i zdrowia innych osób. Mimo tego, że wybuch pandemii spowodował wydłużenie okresu rejestracji z 30 na 180 dni to i tak wiele osób wciąż ma problem, jak zrobić to w całkowicie bezpieczny i legalny sposób. Okazuje się, że istnieją dwa sposoby, które pomogą zarejestrować pojazd w tych trudnych czasach. Pierwszym z nich jest umówienie się w urzędzie na daną godzinę, co wbrew pozorom może okazać się bardzo wygodnym rozwiązaniem, drugim sposobem jest rejestracja przez platformę ePUAP z pomocą profilu zaufanego, który można utworzyć, korzystając z bankowości internetowej. Do przeprowadzenia procesu rejestracji niezbędne będą dane zakupionego pojazdu, takie jak: Marka, model, typ, numer VIN, a także numer rejestracyjny. Oprócz tego potrzebne będą dane poprzedniego właściciela oraz skany umowy kupna-sprzedaży, darowizny czy faktury. Mając wszystkie niezbędne informacje, należy zalogować się na stronie www.gov.pl i wybrać kategorię „Kierowcy i pojazdy”, a następnie „Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online)”. Po wypełnieniu wszystkich instrukcji zostanie wysłane zgłoszenie, na koniec trzeba podpisać formularz profilem zaufanym. W przypadku rejestracji auta używanego konieczna będzie wizyta w urzędzie w celu zwrotu tablic oraz dowodu. Jeśli ktoś bardzo nie chce iść do urzędu, może nadać pocztą lub kurierem na własny koszt. Nowe tablice oraz dowód zostaną przysłane na adres podany we wniosku. 

 

Za co policja może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu? 

Rejestracja samochodu w urzędzie po pozytywnym przejściu badania technicznego to standardowa procedura, z którą każdy kierowca powinien się liczyć. Jednak co w sytuacji, gdy policja zatrzyma kierującego na drodze i stwierdzi, że samochód nie nadaje się do ruchu. Okazuje się, że w wielu sytuacjach funkcjonariusze zatrzymują dowody rejestracyjne, a możliwość zabrania dokumentów jest regulowana ustawą Prawa o ruchu drogowych, czyli kodeksem drogowych. Dotyczy tego zapis w artykule 129, punkt 2: „Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1, jest uprawniony do zatrzymania, w przypadkach przewidzianych w ustawie, dokumentów stwierdzających uprawnienie do kierowania pojazdem lub jego używania oraz karty kierowcy”. Dokładne szczegóły dotyczące sytuacji, w jakich policja może zatrzymać dowód rejestracyjny są opisane w artykule 132 kodeksu drogowego i obowiązują od 5 grudnia 2020 roku – „1.  Policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej albo funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

       ◊ zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,

       ◊ zagraża porządkowi ruchu,

       ◊ narusza wymagania ochrony środowiska;

stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;

stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;

uzasadnionego przypuszczenia, że dane dotyczące dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) zawarte w centralnej ewidencji pojazdów nie odpowiadają stanowi faktycznemu”.

Najczęściej dowody rejestracyjne są zabierane ze względu na zły stan techniczny pojazdu. Zazwyczaj są to widoczne wady ogumienia, czyli montaż na jednej osi różnych opon o konstrukcji diagonalnej lub radialnej, co powoduje złą przyczepność do nawierzchni. Policjant może zwrócić uwagę na stan bieżnika, widoczne pęknięcia oraz uszkodzenia. Równie często traci się możliwość kontynuowania dalszej jazdy w przypadku uszkodzenia świateł oraz kloszy. Brak lub niedziałające oświetlenie są częstym powodem wystawiania mandatów. Głównie z tego względu warto mieć w samochodzie komplet, w którego skład wchodzą bezpieczniki, postojówki, żarówki h7, h1 lub h4, żarówki światła stopu, kierunkowskazu, podświetlania tablicy rejestracyjnej oraz hamulca. W ten sposób uda się uniknąć przykrej sytuacji na drodze oraz mandatu. Innym powodem zatrzymania dowodu jest widoczne uszkodzenie podwozia lub nadwozia, czyli w większości przypadków mocno postępująca korozja zagrażająca bezpieczeństwu osób korzystających z pojazdu. Wady układu hamulcowego w postaci zużytych tarcz i klocków również mogą wzbudzić podejrzenia policjanta i spowodować skierowanie auta na ponowne badanie techniczne. Osoby, które wykonały nielegalne modyfikacje lub korzystają z części bez homologacji, również powinny się spodziewać kary. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wystające poza obrys auta koła czy oświetlenie niezgodne z przepisami także spowodują zatrzymanie dokumentów. Kupując nowy samochód, należy dokładnie zweryfikować jego stan techniczny, aby w razie badania nie spotkać się z przykrą sytuacją, gdy diagnosta nie będzie chciał dać pozytywnego wyniku. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

Wielu kierowców stojąc przed wyborem odpowiedniej żarówki do swojego auta jest bezradnych wobec różnorodności modeli, producentów i rodzajów żarówek samochodowych. Jeśli zatrzymałeś się na etapie porównywania modeli halogenowych o oznaczeniu H4 i H7 i nadal nie bardzo wiesz co je różni, to ten artykuł jest dla Ciebie. Postaramy się w nim opisać oba modele i wykazać ich podobieństwa i różnice. 

Podstawy

Przede wszystkim, niezależnie czy wybierzesz żarówkę H4 czy H7, przy zakupie zwróć uwagę na posiadaną przez nią homologację. Tylko żarówki z homologacją spełniają warunki dopuszczenia ich do użytku na drogach. Homologacja nie musi być przeprowadzona w Polsce, jakiekolwiek oznaczenie homologacyjne Unii Europejskiej jest również dopuszczone do użytkowania na polskich drogach.

Homologacja jest oznaczona na żarówce literką „E” i oznaczeniem liczbowym przypisanym do kraju UE. W przypadku wykonania homologacji w Polsce będzie to oznaczenie „E20”. 

Lampy halogenowe

Najogólniej oświetlenie halogenowe to rodzaj żarówki z żarnikiem wolframowym, której wnętrze wypełnia gaz, na przykład argon, krypton czy azot z niewielką domieszką pierwiastków halogenowych takich jak jod czy brom. Pierwiastki te wpływają na powstawanie halogenowego cyklu regeneracyjnego. Proces ten polega na łączeniu się parującego ze skrętki wolframu z halogenem, co pozwala powstały związek zachować w formie gazowej.

To wszystko dzieje się w wysokiej temperaturze dochodzącej do 250 stopni Celsjusza. Gdy krążący w bańce, wykonanej ze szkła kwarcowego, gaz z cząsteczkami halogenu dotrze w do skrętki następuje rozpad cząsteczki. Wolfram osadza się na żarniku, a halogen ulega dyfuzji i ponownie, w ciągłym cyklu łączy się, a następnie rozpada z wolframem.

Wadą takiego oświetlenia jest to, że tak naprawdę tylko niewielka część energii wytworzonej podczas cyklu regeneracyjnego jest przetwarzana na światło. Jednak taki sposób działania sprawia, że żarówka halogenowa jest znacznie trwalsza od swojej tradycyjnej poprzedniczki i ma przyjaźniejsze światło dla ludzkiego oka.

 

Żarówki H4

Żarówka H4 została przeznaczona przez producentów do obsługi świateł drogowych, mijania i przeciwmgłowych w oświetleniu samochodowym. Ten typ żarówki został wyposażony w dwa żarniki i ma wewnątrz zamontowaną metalowa płytkę przesłaniającą część światła emitowanego przez włókno, dzięki czemu światła mijania nie oślepiają kierowców nadjeżdżających z przeciwka.

Żarówki H4, dopuszczone do ruchu drogowego, mają znamionową moc 55W i wydajność 1000 lumenów. Żywotność takiej bańki, w zależności od tego w jaki sposób jest eksploatowana, wynosi od 350 do 700 godzin. Żarówki H4 są stosowane głownie do starszych typów samochodów.  

 

Żarówki H7

Życie żarówek H7 zaczęło się od 1993 roku. Są one przeznaczone do lamp mijania i drogowych. Są to żarówki jednowłóknowe, zatem mogą emitować tylko jeden rodzaj światła. Aby ten typ żarówki zastosować jako światło mijania i światło drogowe muszą zostać zainstalowane w obudowie 2 bańki, każda z przeznaczeniem do innego rodzaju światła. Zatem użycie tych właśnie żarówek jest uzależnione od budowy reflektorów. Z zasady nowsze samochody są dostosowane do instalacji żarówek typu H7.

Żarówki dopuszczone do ruchu drogowego na terenie Unii Europejskiej mają moc znamionową 55W, a standardową żarówkę H7 charakteryzuje trwałość od 330 do 550 godzin świecenia. 

 

Sztuczki producentów

Na rynku żarówek samochodowych można zaobserwować różne działania producentów mające na celu podwyższenie parametrów żarówki w taki sposób, aby jednocześnie nadal spełniała ona wymóg mocy znamionowej 55W i była dopuszczona do użytku na drogach Unii Europejskiej. W celu osiągnięcia lepszych wyników producenci stosują różne optymalizacje w konstrukcji żarnika albo wypełniają wnętrze bańki gazem o wyższym ciśnieniu.

Trzeba jednak mieć świadomość, że takie ulepszone model mają wpływ również na szybsze zużywanie się żarnika, zatem żywotność takiej żarówki może być mniejsza. 

Różnice H4 I H7

Jak wynika z powyższego opisu żarówki H4 to modele, które są sprzedawane na rynku motoryzacyjnym od wielu lat. Nic więc dziwnego, że są przystosowane do starszego typu aut. Żarówka taka, ze względu na wyposażenie w dwa żarniki może pełnić funkcję zarówno światła drogowego, jak i mijania. Dzięki zastosowanej blaszce wewnątrz, jeden z żarników jest przesłaniany i nie oślepia kierowców najeżdżających z przeciwka.

Aby zastosować ten typ żarówki, obudowa reflektora musi być przystosowana do zamontowania jednego źródła światła dla obu rodzajów oświetlenia: Mijania i drogowego. Nowszy model, jakim jest H7 jest przeznaczony do montażu w autach, których obudowa reflektora wymaga montażu dwóch żarówek do obsługi światła mijania i drogowego.

Taki rodzaj żarówki jest wyposażony w jeden żarnik. Oba rodzaje żarówek (w zależności od parametrów) są wykorzystywane do takich świateł jak światła drogowe, mijania i przeciwmgłowe. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

 

Najważniejsze zalety:

Sprawdzając ranking żarówek H7 można zauważyć, że model marki Philips plasuje się wysoko. Wynika to m.in. z gwarancji bezpiecznej, a także w pełni komfortowej jazdy po zapadnięciu zmroku. Za sprawą akcesorium kierowcy dobrze widzą, co dzieje się na drodze i mogą odpowiednio szybko zareagować na potencjalne zagrożenie (np. przebiegające dzikie zwierzęta). 

 

Najważniejsze wady:

Jeśli wymieniamy tylko jedno źródło światło, to drugie lepiej przełożyć do innego opakowania. Kartonik, do którego zapakowano żarówki, jest wykonany z cienkiej tektury i możemy przypadkowo go rozerwać.

 

Werdykt: 9.5/10

Produkt nie jest bez wad, ale mimo to wielu kierowców decyduje się na jego zakup. Uważają oni, że cena Philips White Vision H7 Set nie jest zbyt wysoka, tym bardziej że w opakowaniu są dwie żarówki, a nie tylko jedna. Akcesorium ma moc równą 55 W, a jego trwałość jest określana na 450 godzin.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Efekt białego światła ksenonowego

Żarówki na pewno spodobają się osobom, którym zależy zarówno na bezpieczeństwie jazdy po zmroku, jak i na efektownym wyglądzie samochodu. Przeprowadzono test Philips White Vision H7 Set i okazało się, że akcesorium zapewnia efekt białego światła ksenonowego. Za sprawą tego modelu pojazd wygląda ciekawiej i przypomina luksusowe auto. Jednocześnie emituje on odpowiednio jasne, białe światło o temperaturze barwowej 3700 K. To oznacza, że generowany strumień bardzo dobrze oświetla drogę i nie musimy mocno wytężać wzroku prowadząc samochód. Pozwala to uniknąć szybkiego zmęczenia oczu i konieczności robienia częstych przerw podczas dłuższej podróży. Trzeba też podkreślić, że nie oślepiamy kierowców, którzy jadą z naprzeciwka.


Długi czas eksploatacji

Niekiedy jest tak, że żarówki samochodowe emitujące mocne i jasne światło szybko się przepalają, więc warto wozić w aucie zapasowy komplet. Trwałość modelu marki Philips to ok. 450 godzin i czas jego eksploatacji jest dłuższy w porównaniu do wielu akcesoriów innych producentów. Również opinie o Philips White Vision H7 Set wykazały, że to długo świecący model odpowiedni dla osób często pokonujących wielokilometrowe trasy.

 

Skuteczne rozpraszanie zmroku

Nie zawsze czujemy się pewnie jadąc po zmroku, zwłaszcza gdy przejeżdżamy przez las lub teren niezabudowany bez stojących na poboczu latarni. Żarówki Philips White Vision H7 Set skutecznie rozpraszają zmrok, dlatego możemy bezpiecznie wrócić do domu z pracy czy dłuższej podróży. Nie musimy się martwić, że zbyt późno zobaczymy zatrzymany na poboczu pojazd, przechodnia lub dzikie zwierzę i w porę nie zareagujemy na zagrożenie.

 

Pełna homologacja

Żarówka ma homologację ECE, a to oznacza, że jest dopuszczona do użytku w naszym kraju. Możemy bez obaw zamontować ją w przednim reflektorze swojego auta nie narażając się choćby na otrzymanie mandatu w przypadku policyjnej kontroli drogowej. Trzeba pamiętać, że jazda pojazdem z żarówkami bez homologacji może skończyć się nawet utratą dowodu rejestracyjnego. Model Philips White Vision H7 to pierwsze akcesorium na rynku, które generuje intensywnie, białe światło i jest dopuszczone do legalnego użytkowania na drodze.

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

O bezpieczeństwie na drodze, obok innych elementów, decyduje również prawidłowe oświetlenie samochodu. W naszym kraju od 2007 roku jest obowiązek jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę. Wpływa to na nasze bezpieczeństwo, ale też na szybsze zużycie żarówek. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć swoje auto w takie modele, które nie są awaryjne i posłużą przez długi czas. Ze względu na to, że w tym segmencie rynku jest w czym wybierać, postanowiliśmy przybliżyć temat prezentując dostępne na rynku modele.

Podstawy

Żarówek na rynku spotkamy niezliczoną ilość. Podstawą do użytku modelu w samochodzie jest to, że posiada on homologację dopuszczającą do zastosowania w samochodzie na terenie Unii Europejskiej. Homologacja jest oznaczona literą „E” z numerem kraju w jakim produkt ją uzyskał. Przykładowo Niemcy posługują się symbolem „E1”, Szwecja „E5”, a Polska „E20”.

Na opakowaniu reflektora musi się również znajdować określenie mocy żarówki. Może to być 20, 30 W lub inna wartość. Homologację do używania lampy w samochodzie mają żarówki do mocy 75 W, używanie tych o większej mocy jest zabronione i karane mandatem. Wśród oznaczeń na żarówce znajdziemy też informację o uzyskanym ateście. Zawarte tam dane przekazują informację według jakiego regulaminu wykonano badanie żarówki oraz numer wydanego atestu.

 

Typy żarówek samochodowych – konstrukcja żarówki 

Samochód może zostać wyposażony w żarówkę, która posiada polską bądź europejską homologację dopuszczającą jej użycie w ruchu drogowym. Na rynku jest wiele żarówek posiadających taką homologację, jednak różniących się w sposób znaczący konstrukcją. 

Bardzo powszechnymi żarówkami są modele halogenowe. Są one wyposażone w żarnik wykazujący trwałość, w zależności od modelu i producenta od 150 do 1100 godzin bezawaryjnego działania. Z pośród tego rodzaju żarówek wyróżniamy te z jednym włóknem (jednożarnikowe) o symbolach H1, H2 i H3. Są to modele uniwersalne stosowane w samochodach jako podstawowe oświetlenie do świateł drogowych i mijania. Żarówki halogenowe wykorzystywane do świateł kierunkowskazów, świateł stopu, pozycyjnych i obrysowych to te oznaczone symbolami W, P oraz R. W dwa żarniki są wyposażone żarówki z symbolem H4 oraz H7. Te drugie są stosowane w nowszych reflektorach samochodowych. Są to też najczęściej wykorzystywane żarówki w oświetleniu samochodowym. Sami producenci, a także niezależne laboratoria regularnie przeprowadzają kontrole produkowanych modeli w tym test żarówek H7 jako najchętniej kupowanych produktów. Wyniki jednak nie wskazują jednoznacznie lidera, bo na górze listy znajdują się produkty różnych firm naprzemiennie. 

Kolejny rodzaj dostępnych żarówek samochodowych to modele ksenonowe. Podlegają one homologacji tak samo jak każde oświetlenie używane w samochodach, a numer homologacji jest umieszczony na trzonku lampy. Ten rodzaj oświetlenia wykorzystuje wysokie napięcie i charakteryzuje je wysoka żywotność dochodzącą do 3000 godzin świecenia. Wśród tego rodzaju lamp możemy wyróżnić żarówki przeznaczone do lamp soczewkowych z zapłonnikiem, o symbolu D1S, a także bez zapłonnika oznaczonych D2S. Kolejne modele to bezrtęciowe dla reflektorów z zapłonnikiem (D3S) oraz pozbawionych zapłonnika (D4S). W tym segmencie możemy jeszcze wyróżnić żarówki o symbolu D1R przeznaczonych do wykorzystania w reflektorach odbłyśnikowych z zapłonnikiem i analogicznie bez zapłonnika o symbolu D2R, oraz modele bezrtęciowe odpowiednio z i bez zapłonnika o symbolach D3R i D4R.

Najmniej liczną grupą są żarówki LED-owe. Za to ich żywotność sięga nawet 50000 godzin, a do działania potrzebują najmniej energii spośród dotychczas wymienionych modeli. Przedstawicielami tego rodzaju oświetlenia są żarówki Ba15s wykorzystywane do świateł postojowych, pozycyjnych oraz stopu, a także Bay15d używane do świateł stopu oraz pozycyjnych. 

Jak dopasować żarówkę do rodzaju oświetlenia?

Aby zakupić odpowiedni model żarówki do rodzaju światła jakie chcemy wyposażyć trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na oznaczenia umieszczone na każdym produkcie. O zastosowaniu żarówki do konkretnego rodzaju reflektora mówią skróty literowe. Do świateł drogowych przeznaczone są żarówki z oznaczeniem „R”, drogowe lampy halogenowe mają oznaczenie „HR”, a ksenonowe „DR”. Żarówki, które możemy wykorzystać zarówno do lamp drogowych jak i mijania mają oznaczenia: „CR”, halogenowe „HCR”, lub też alternatywnie drogowych albo mijania to symbole „C/R” i halogenowe „HC/R”. Lampy wykorzystywane wyłącznie do świateł mijania to odpowiednio „C”, „HC” lub „DC”.

Na żarówkach można znaleźć również takie oznaczenia jak „A” – przeznaczone do świateł pozycyjnych, „B” do świateł przeciwmgielnych, „RL” do jazdy dziennej oraz „DC/R” określające żarówki Bi-xenon.