Ostatnio aktualizowane: 27.01.21

 

Kupiłeś wycieraczki samochodowe i chcesz dobrze o nie zadbać? Szukasz rad, po których zastosowaniu Twoje akcesorium będzie dłużej Ci służyło? Jesteś w dobrym miejscu. Przygotowaliśmy artykuł, w którym w prosty sposób przedstawiamy, jak sprawić, aby wycieraczki samochodowe na dłużej zachowały swoje właściwości. Jeśli zastosujesz się do prezentowanych poniżej rad, nie będziesz musiał szybko wymieniać produktu na nowy, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze.

 

Czas eksploatacji

Na początku warto zaznaczyć, że wycieraczki, jak każdy inny przedmiot mają określoną przydatność. Oznacza to, że nawet jeśli będziemy używać ich z najwyższą starannością i wyjątkowo o nie dbać, po określonym czasie przestaną dobrze spełniać swoją funkcję. Producenci wskazują, że wycieraczki samochodowe zachowują swoje właściwości do 6 miesięcy od montażu, czasami nieco dłużej. Zdarza się jednak, że zakupione przez nas akcesorium już po krótszym czasie eksploatacji zaczyna słabiej działać. Warto więc odpowiednio dbać o produkt, aby tego uniknąć. Bardzo ważne jest to, aby wybierać wycieraczki sprawdzonych producentów. Przed zakupem produktu dobrze jest też zapoznać się z opiniami innych kierowców i dowiedzieć się, co sądzą na temat wybranego przez nas modelu i jak oceniają trwałość i skuteczność jego działania. 

Jak nie używać wycieraczek samochodowych?

W okresie zimowym należy pamiętać o tym, że wycieraczek nie można używać do usuwania szronu, lodu lub przymarzniętego śniegu. Jeśli będziemy próbowali za ich pomocą pozbyć się tego, co znajduje się na szybie, możemy uszkodzić gumę, która stanowi jeden z najważniejszych elementów i to od niej zależy skuteczność działania. W celu usunięcia śniegu czy lodu musimy użyć specjalnych drapaczek. Na rynku dostępne są także specjalne odmrażacze chemiczne zamknięte w takim samym opakowaniu, jak używane w każdych domach płyny do mycia szyb. Używanie wycieraczek nie jest też polecane, jeśli chcemy usunąć z szyby owady. Tutaj również zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wizyta w myjni albo skorzystanie ze specjalnych płynów do tego przeznaczonych. Tarcie zaschniętych zabrudzeń może uszkodzić powierzchnię gumy.

Równie ważne, co niestosowanie wycieraczek do usuwania szronu i śniegu, jest to, aby nie włączać ich na sucho. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia ich trwałości, ale też ochrony szyby. Jeśli włączymy wycieraczki, kiedy powierzchnia będzie sucha, może doprowadzić to do powstania zarysowań. Przeprowadzone testy potwierdziły, że współczynnik tarcia na suchej szybie jest nawet kilkadziesiąt razy większy niż w przypadku mokrej powierzchni. Jeśli chcemy przetrzeć szyby, musimy najpierw spryskać je płynem. 

Kierowcy wskazują też, że jeśli samochód przez dłuższy czas był nieużywany, przed wyjazdem należy wyczyścić pióra i szybę, nawet przy użyciu delikatnej, lekki zwilżonej gąbki. Jeśli na wycieraczce pozostaną zabrudzenia, nie będzie miała ona idealnie gładkiej powierzchni, więc może porysować przednią szybę, czego każdy właściciel auta chciałby uniknąć.

 

Chroń wycieraczki przed promieniowaniem UV

To, w jakim miejscu parkujemy samochód ma wpływ na trwałość naszych wycieraczek. Jeśli samochód jest pozostawiony na dłużej w mocno nasłonecznionym miejscu, może dojść do uszkodzenia części gumowych. Starajmy się więc tego unikać, jeśli tylko mamy taką możliwość. Nie musimy się jednak obawiać parkując w takim miejscu tylko na chwilę. Dopiero około kilkunastu dni w silnie nasłonecznionym miejscu może spowodować takie szkody.

Jak czyścić wycieraczki samochodowe?

Jeśli zależy nam na tym, aby wycieraczki samochodowe jak najdłużej nam służyły, musimy też pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. To szczególnie istotne, kiedy auto jest parkowane zwykle na zewnątrz, bo wtedy też jest narażone na działanie czynników zewnętrznych. Do piór wycieraczek łatwo przywiera kurz i piasek, dlatego trzeba je od czasu do czasu przecierać. Jak to zrobić? Należy przede wszystkim delikatnie podnieść wycieraczki i dokładnie wyczyścić gumowy brzeg. W tym celu można stosować miękką gąbkę albo bawełnianą szmatkę. Materiał powinien być lekko zwilżony (może być wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń). Pamiętajmy też o przetarciu szyby, bo jeśli pióra były zabrudzone, na jej powierzchni również znajdują się nieczystości. Jedną z istotnych rad jest to, aby do czyszczenia nie używać szamponu z woskiem, bo wtedy wycieraczki pozostawiają na szybie smugi, które nie tylko źle wyglądają, ale przede wszystkim zmniejszają widoczność i komfort jazdy.

 

Wymiana wycieraczek na nowe – kiedy jest niezbędna?

Kiedy zobaczysz, że Twoje wycieraczki mimo czyszczenia nie działają tak, jak należy, nie powinieneś zwlekać z ich wymianą, ponieważ odpowiadają za bezpieczeństwo jazdy. Jeśli podczas dłuższej trasy złapie nas deszcz, a nasze wycieraczki nie będą działały tak, jak powinny, możemy mieć problem z prowadzeniem samochodu. Warto mieć w swoim samochodzie nowe pióra, aby w razie potrzeby szybko je wymienić.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments