Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Rejestrator jazdy w samochodzie to urządzenie, które pozwala na bieżąco nagrywać obraz przed pojazdem. Dzięki temu można nagrać niebezpieczną sytuację na drodze, a także mieć dowód podczas kolizji drogowej lub przy wymuszeniu pierwszeństwa przez innego kierowcę. Te niewielkie urządzenia stały się popularne wśród codziennych użytkowników samochodów. Co sprawia, że są one tak powszechnie znane i lubiane? W jaki sposób zainstalować rejestrator w aucie?

 

 Na co zwrócić uwagę podczas montażu? 

Po zakupie konkretnego modelu wideorejestratora, należy zainstalować go w samochodzie. Jak się okazuje, wiele osób robi to niepoprawnie. Przechodząc ulicą i spoglądając na zaparkowane pojazdy z zamontowaną kamerką, można zaobserwować, że niektórzy kierowcy nie mają wystarczającej wiedzy, aby taki sprzęt prawidłowo podłączyć. Pierwszym błędem jest montaż kamery zbyt nisko w polu widzenia kierowcy. Wtedy urządzenie przeszkadza prowadzącemu pojazd, co stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Drugim błędem jest pozostawienie kabli zasilania zwisających z wideorejestratora. Znane są przypadki kierowców, którzy zaplątują przewody zasilania o mieszek i gałkę skrzyni biegów. Jest to niewygodne i może znacznie utrudniać zmianę biegów, szczególnie jeśli kabel jest długi. Kilkukrotnie źle zmieniony bieg może skutkować awarią synchronizatorów w skrzyni. 

 

Instalacja kamerki 

Zbyt wysoko zainstalowana kamera nie uchwyci całego obrazu przed maską samochodu, szczególnie wtedy, gdy pada deszcz, a obiektyw jest poza polem przetartym przez wycieraczki. Kolejny błąd to umieszczanie kamery na desce rozdzielczej. W takiej sytuacji większość obrazu zajmie tablica rozdzielcza oraz niebo, a kamerka nie będzie nagrywać czego powinna. Rejestrator jazdy zamocowany w lewym lub prawym rogu jest również  błędem, szczególnie w przypadku kamery z szerokokątnym polem widzenia. Umieszczając kamerę w rogu szyby, znacznie ogranicza się jej widzenie, a na ekranie stale będzie widoczny jeden z bocznych słupów. 

Jak prawidłowo zainstalować wideorejestrator w aucie?

Instalowanie wideorejestratora jest bardzo proste. Aby prawidłowo przymocować go do szyby, warto wcześniej odtłuścić jej powierzchnię oraz przyssawkę, na której urządzenie będzie się trzymało. Montażu nie powinno się dokonywać w chłodnym miejscu, ponieważ po zaparkowaniu samochodu na słońcu przyssawka może się odkleić. Najbezpieczniej zainstalować kamerkę po prawej stronie lusterka wstecznego, tak aby nie rozpraszała kierowcy w czasie jazdy. 

 

Zasilanie kamerki samochodowej 

Kolejną kwestią jest podłączenie kabla zasilającego. Producenci do kamerek dołączają długie, niekiedy 2-metrowe kable po to, by ukryć je pod elementami tapicerki. Przewód można włożyć w wolną przestrzeń między szybą i tapicerką, dzięki czemu nie będzie nieestetycznie zwisał. Dla osób bardziej zaawansowanych w elektronice polecamy bezpośrednie wpięcie  zasilania kamery w wiązkę przewodów samochodowych za pomocą szybkozłączek. Taki zabieg sprawi, że wciąż pozostanie gniazdo zapalniczki do dyspozycji. Decydując się na montaż w ten sposób, należy przylutować przewód do wtyczki zapalniczki, pamiętając o tym, że minus znajduje się wewnątrz wtyczki, a plus na zewnątrz. Zasilanie kamerki samochodowej za pomocą powerbanku jest dobrym rozwiązaniem, jednak na krótki czas. W zależności od pojemności czas pracy zapasowej baterii to około 6 – 10 godzin w trybie czuwania rejestratora.  

W jaką kartę najlepiej wyposażyć wideorejestrator? 

Duża rozdzielczość i wysoka jakość nagrywanego materiału oznacza znacznie większe pliki wideo, które są zapisywane na karcie. W przypadku zwykłych kart o pojemności 4 GB nagrany materiał będzie bardzo krótki. Stałe nagrywanie będzie możliwe tylko wtedy, gdy dany obraz będzie nadpisywany co 10 – 15 – 20 minut. Aby materiał był dłuższy, warto zakupić kartę pamięci o dużej pojemności, najlepiej 64 GB i 128 GB. Większość nowoczesnych urządzeń ma slot microSD. Karty SDHC pozwalają również na szybszy transfer danych, dlatego też są chętniej wybierane przez konsumentów. 

 

Czy w świetle prawa nagrywanie jazdy wideorejestratorem jest dozwolone? 

Wielu kierowców ma wątpliwości, czy nagrywanie oraz publikowanie materiału jest dozwolone. W Polsce nagrywanie jazdy za pomocą wideorejestratora jest dopuszczalne. Inaczej wygląda sprawa z udostępnianiem filmu w mediach. Obecna zmiana przepisów (RODO) dopuszcza możliwość publikacji, jednak musi się to odbyć z poszanowaniem danych osobowych. Oznacza to, że w opublikowanym materiale należy zamazać twarze oraz wszelkie inne charakterystyczne elementy, które mogłyby doprowadzić do rozpoznania konkretnej osoby. Zupełnie inne przepisy funkcjonują w krajach takich jak Austria czy Luksemburg, gdzie nagrywanie jazdy za pomocą wideorejestratora jest niedozwolone. We Francji mandat dostaje kierowca, który używa urządzenia wyposażonego w ekran inny niż nawigacja GPS. Policja w Szwajcarii zwraca również uwagę na zamontowaną kamerkę w taki sposób, że nawet w niewielki sposób ogranicza widoczność kierowcy.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments