Ostatnio aktualizowane: 23.11.20

 

Poprawne i bezpieczne wykonanie manewru parkowania to duży problem wielu kierowców. Pomimo tego, że na kursie prawa jazdy jest on wykonywany wielokrotnie, samodzielna jazda po mieście zweryfikuje umiejętności każdego kierowcy. Rzadko zdarzają się dwie takie same sytuacje, gdy osoba kierująca autem może zastosować ten sam sposób parkowania. W jaki sposób sprawić, aby ten manewr był prosty za każdym razem?

 

Parkowanie – co warto wiedzieć? 

Parkowanie równoległe, zwane również “kopertą”, jest jednym z trzech najczęściej wykonywanych manewrów. Oprócz parkowania równoległego wyróżniamy jeszcze parkowanie prostopadłe oraz skośne. Każdy kierowca ma ulubiony sposób na umieszczenie samochodu w wyznaczonym miejscu. Niektórym wychodzi to lepiej, innym gorzej. Najważniejsze, aby zaparkować pojazd bezpiecznie w sposób, który nie zagraża innym uczestnikom ruchu oraz wykazać się empatią. Co oznacza wykazanie się empatią? Parkując auto, należy zachować bezpieczne odległości od pojazdu obok. Dzięki temu drugi kierowca i jego pasażerowie bez problemu wsiądą do samochodu. Wielokrotnie zdarzają się sytuacje, w których kierowcy bezmyślnie ustawiają pojazdy, blokując wyjazd innym. Warto również zachować tę odległość ze względu na możliwość uszkodzenia powłoki lakierniczej. Osoba przeciskająca się do wnętrza pojazdu może dotkliwie porysować samochód zaparkowany zbyt blisko. Aby zarysować lakier, niekoniecznie trzeba celowo przejechać kluczykiem po drzwiach. Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy, że niewielkie rysy powstają po zbyt bliskim kontakcie z zamkiem od kurtki czy zatrzaskiem przy torebce. 

Parkując auto zbyt blisko drugiego, należy pomyśleć, że nie każdy nosi rozmiar S. Niektóre osoby mogą mieć po prostu problem z wejściem do auta. To samo dotyczy dzieci w nosidełkach. Często można obserwować sytuacje, kiedy rodzice na wszystkie możliwe sposoby starają się włożyć nosidełko na tylną kanapę auta i zapiąć pasy bezpieczeństwa. Niestety, wielu kierowców nie zwraca uwagi na linie wyznaczające miejsce parkingowe. Faktem jest, że niektóre parkingi osiedlowe lub pod większymi galeriami handlowymi mają wąskie i krótkie miejsca. Zaparkowanie obok siebie trzech SUV-ów powoduje, że kierowcy i pasażerowie nie są w stanie przejść między pojazdami. 

 

Jak zaparkować równolegle? 

Parkując równolegle, należy pamiętać, że manewr ten powinno wykonywać się zawsze przodem do kierunku jazdy. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca parkingowego należy ustawić samochód równolegle do pojazdu zaparkowanego przed wolnym miejscem. Konieczne jest to, aby włączyć kierunkowskaz, sygnalizując zamiar zaparkowania samochodu. Nie wolno o tym zapominać, ponieważ brak kierunkowskazu może przyczynić się do stworzenia potencjalnie niebezpiecznej sytuacji na drodze. W momencie, gdy tylne koła znajdą się w tej samej linii co tył pojazdu stojącego, trzeba maksymalnie skręcić kierownicą i powoli zacząć cofać. Cały czas należy kontrolować sytuację wokół pojazdu, w tym celu warto skorzystać z lusterek bocznych i lusterka wstecznego. Auto należy cofać do momentu, gdy przednie światła znajdą się na wysokości tylnych świateł samochodu obok. Wówczas trzeba odkręcić kierownicę maksymalnie w drugą stronę i cofnąć do krawężnika. Kiedy auto znajdzie się równolegle przy krawężniku, należy wypośrodkować pojazd w taki sposób, aby inni kierowcy mogli bez problemu wyjechać ze swojego miejsca parkingowego. Zaparkowany samochód należy zostawić na biegu i zaciągnąć hamulec ręczny. 

Co może ułatwić manewr parkowania równoległego? 

Niewiele osób wie, że od 1 stycznia 2018 roku w Polsce wszystkie nowo powstające miejsca parkingowe muszą być szersze o 20 cm. Oznacza to, że kierowca ma więcej przestrzeni do bezpiecznego zaparkowania pojazdu. Przed wprowadzeniem tego przepisu, standardowe miejsce miało wymiary 5 metrów długości oraz 2,3 metry szerokości. Obecnie szerokość wynosi 2,5 metra. Wydaje się to być niewiele, ale ułatwia zaparkowanie większego samochodu. Obecnie większość nowych samochodów w standardowym wyposażeniu ma czujniki parkowania oraz kamerkę. Dzięki temu osoba siedząca za kierownicą widzi na ekranie na konsoli środkowej, jaka odległość dzieli pojazd od przeszkody. Można również zainwestować w nowoczesne systemy wspomagające parkowanie. Wówczas kierowca powinien zdjąć ręce z kierownicy, włączyć odpowiedni program i kontrolować manewr tylko poprzez wciskanie pedału gazu lub hamulca i przełączanie na odpowiedni bieg. Elektroniczne systemy same poradzą sobie z zaparkowaniem pojazdu we właściwy sposób.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments