Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Profesjonalny detailing samochodu może być kosztowny. Z tego powodu wiele osób decyduje się na samodzielne wyczyszczenie i odświeżenie wnętrza swojego pojazdu. Do posprzątania kabiny potrzebny jest niezawodny odkurzacz oraz specjalne środki czyszczące, które każdy kierowca powinien mieć w przydomowym garażu. Utrzymanie samochodu w dobrym stanie to gwarancja utrzymania jego stałej wartości. W jaki sposób należy pielęgnować środek pojazdu, aby ładnie się prezentował? 

 

Podłoga i dywaniki 

Wyjęcie dywaników to pierwsza czynność, od jakiej należy zacząć porządki w aucie. Podstawowa funkcja, jaką one pełnią to ochrona właściwej wykładziny przed brudem wnoszonym z zewnątrz. Po usunięciu tego elementu warto zabrać się za odkurzanie pojazdu. Do tego celu powinien posłużyć dobry odkurzacz samochodowy wyposażony w dodatkowe końcówki ssące, które ułatwią sprzątanie w zakamarkach i szczelinach. Odkurzanie warto zacząć od siedzeń i deski rozdzielczej. Następnie należy odkurzyć wszystkie schowki, w których gromadzi się monety, papiery, opakowania po batonikach oraz inne śmieci. W trakcie odkurzania można przesuwać siedzenie do przodu i do tyłu, aby upewnić się, że żaden okruszek nie zostanie pominięty. Wyciągnięte wcześniej z auta dywaniki należy wytrzepać energicznym ruchem. Niektóre maty gumowe mają wgłębienia, w których może gromadzić się brud. W przypadku dywaników materiałowych konieczne będzie odkurzenie ich szeroką płaską szczotką, najlepiej na twardym podłożu.

Jeśli jest taka możliwość, w słoneczny dzień warto wyprać dywaniki. Wystarczy umyć je wodą pod ciśnieniem, a następnie wyszorować za pomocą szczotki oraz proszku do prania dywanów i tapicerki. Po odkurzaniu i czyszczeniu można zacząć sprzątanie podłogi w pojeździe. Za pomocą szerokiej szczotki oraz końcówek o różnych kształtach i rozmiarach należy rozpocząć odkurzanie. Plama, która nie chce zejść, będzie wymagać użycia  odkurzacza piorącego  z detergentem. Sam środek czyszczący w sprayu może się okazać słaby. Nie mając dostępu do takiego urządzenia piorącego, warto oddać auto do wyspecjalizowanego zakładu zajmującego się praniem tapicerki samochodowej. 

Siedzenia 

Tapicerka samochodowa może być wykonana z różnego rodzaju materiałów. Najpopularniejsze są te skórzane oraz materiałowe, jednak każda z nich wymaga różnych metod czyszczenia. Przed nałożeniem jakichkolwiek środków czyszczących, należy dokładnie odkurzyć fotele oraz obszar wokół nich. Luksusowa skóra ma jedną wadę, o której na pewno wiedzą jej posiadacze. Utrzymanie tego materiału w czystości może być trudne. Z biegiem czasu brud osadza się na jego powierzchni, zmieniając jasny odcień w ciemniejszy, spowodowany zabrudzeniem. Dobre środki czyszczące mogą pomóc usunąć nawet najtrudniejsze zanieczyszczenia. Większość dostępnych preparatów należy spryskać lub nałożyć na siedzisko, a następnie pocierać za pomocą ręcznika. Po zakończeniu czyszczenia należy osuszyć fotel ściereczką z mikrofibry i pozostawić na 4 – 6 godzin do wyschnięcia. Warto następnie nałożyć specjalną odżywkę pielęgnacyjną, aby zachować odpowiednią elastyczność materiału.

W przypadku siedzeń wykonanych ze zwykłej tkaniny, czyszczenie zabrudzeń po wcześniejszym odkurzeniu można rozpocząć od naniesienia zwykłego sprayu do prania tapicerki. W przypadku plamy, która nie usunęła się od razu, należy zachować ostrożność. Im więcej płynnych środków czyszczących się zastosuje, tym bardziej wilgotne stają się siedzenia. Wchłaniają one duże ilości wilgoci i nie wysychają całkowicie, pozostawiając w samochodzie stęchły zapach. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się wilgoci i brzydkiego zapachu, warto posypać tapicerkę sodą oczyszczoną, którą po kilku godzinach wystarczy odkurzyć. Im dłużej soda zostanie na siedzeniach, tym więcej nieświeżego zapachu i wilgoci pochłonie. 

 

Szyby i lusterka 

Środek do czyszczenia szkła i ściereczka z mikrofibry mogą pomóc podczas czyszczenia powierzchni szklanych. Należy pamiętać jednak o czyszczeniu szkła, a nie plastiku. Na przykład: osłony wskaźników na przedniej konsoli są zwykle wykonane z tworzywa sztucznego. Do ich wyczyszczenia można użyć uniwersalnego środka czyszczącego. Właściciele samochodów z przyciemnianymi szybami powinni zachować dodatkowe środki ostrożności, ponieważ niektóre preparaty mogą odbarwić folie naklejane na wnętrze szyb. Dotyczy to szczególnie płynów zawierających amoniak. Podczas mycia szyb i lusterek należy rozpylić środek czyszczący na szmatkę, a nie na samą szybę. W ten sposób minimalizuje się ryzyko powstania smug. Pozwoli to również uniknąć zanieczyszczenia innych części samochodu, które mogą zostać uszkodzone przez płyn z dodatkiem alkoholu czy też innej substancji. Podczas mycia szyb warto opuścić okno, aby przetrzeć dokładnie całą powierzchnię. 

Deska rozdzielcza 

Deska rozdzielcza to obszar, który jest widziany najczęściej z fotela kierowcy. Niestety, przez wszystkie pokrętła, przełączniki oraz otwory wentylacyjne, które ciągle są dotykane, dokładne wyczyszczenie może okazać się trudne. Niezależnie od tego, czy kokpit wykonany jest ze skóry, tworzywa sztucznego czy innego materiału, może okazać się kłopotliwy w czyszczeniu. Przed naniesieniem specjalnego preparatu antystatycznego, warto całą deskę dokładnie odkurzyć, ponieważ jest to jeden z najbardziej zakurzonych elementów w kabinie. Aby wyczyścić każdy, nawet najmniejszy zakamarek, warto użyć plastikowego patyczka zakończonego owiniętym wacikiem kosmetycznym. W ten sposób z łatwością można wyczyścić  np. otwory wentylacyjne. Po usunięciu kurzu warto nanieść specjalny środek. Spraye konserwujące i zabezpieczające chronią materiał przed blaknięciem oraz pękaniem, spowodowanymi działaniem promieni słonecznych. 

 

Boczki drzwi

W wielu samochodach boczki drzwi są wykonane z tkaniny lub kombinacji materiałów, takich samych jak tapicerka, deska rozdzielcza lub inne części wnętrza. Niezależnie od metod i produktów zastosowanych w tych obszarach, należy je również dokładnie wyczyścić. Wiele paneli drzwiowych ma uchwyty na kubki lub otwarte schowki, w których często gromadzi się brud. Przed czyszczeniem środkiem chemicznym należy ręcznie usunąć wszystkie zanieczyszczenia, które są wystarczająco duże. Resztę trzeba dokładnie odkurzyć, a dopiero później czyścić ściereczką z dodatkiem płynu.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments