Ostatnio aktualizowane: 13.08.20

 

Istnieje wiele różnych elementów, bez których samochód nie jest w stanie ruszyć z miejsca. Jednym z najważniejszych i zarazem najłatwiejszych do wymiany jest akumulator. Na rynku dostępnych jest wiele popularnych modeli, które uważane są za produkty wysokiej jakości, które bezawaryjnie posłużą minimum 4 – 5 lat. Zakup akumulatora w wysokiej cenie nie zawsze świadczy o jego jakości. Warto sprawdzić, które produkty konkretnych producentów są warte uwagi.  

 

Varta 

Producenci samochodów, kamperów oraz łodzi bardzo chętnie wybierają akumulatory popularnej na całym świecie firmy VARTA. Początki firmy sięgają roku 1887, kiedy to Adolf Müller założył firmę Büsche & Müller. Lata 80. XIX wieku to czas wielkich zmian i rewolucyjnych odkryć: światła elektrycznego, rentgena oraz silnika spalinowego. Nic więc dziwnego, że w 1890 AEG i Siemens rozpoczynają produkcję ogniw, które zostały wykorzystane do produkcji Accumulatorenfabrik AG, w skrócie AFA. Akumulatory AFA zasiliły pierwszy samochód elektryczny produkcji amerykańskiej, co bezpośrednio przyczyniło się do stworzenia w 1904 roku marki VARTA. Firma na samym początku produkowała niewielkie, przenośne baterie ołowiowe. Skrót VARTA wywodzi się od słów „Vertrieb, Aufladung, Reparatur Transportabler Akkumulatoren”, co oznacza „dystrybucja, ładowanie, naprawa przenośnych akumulatorów”. W 1914 roku akumulatory kwasowo-ołowiowe były coraz bardziej popularne, co bezpośrednio przełożyło się na duży popyt na baterie w kolejnych latach. W 1950 roku akumulatory marki VARTA były dostępne w ponad 20 krajach na całym świecie. Następne lata w historii marki VARTA to ciągły rozwój i unowocześnianie dotychczasowych akumulatorów. Firma pracowała nad udoskonaleniem swoich produktów, zredukowała wyciek elektrolitu, a bateria stała się lżejsza dzięki zastosowaniu plastikowej obudowy. Wprowadzono też bezobsługową technologię na bazie selenu, a także znalaziono sposób na zminimalizowanie współczynnika rozładowania. W 1995 roku zaczęto produkować VARTA Silver Dynamic, który zyskał największe uznanie wśród konsumentów. Ranking akumulatorów pokazuje, że to produkt chętnie wybierany przez kierowców. 

Bosch 

Firma Bosch została założona w 1886 roku w Niemczech, w mieście Stuttgart przez niemieckiego przemysłowca Roberta Boscha. Początkowo firma zajmowała się wykonywaniem prac mechanicznych i elektrycznych, takich jak instalowanie systemów telefonicznych, a także budowa pierwszego aparatu zapłonowego. Od 1897 roku zaczęto montować aparaty zapłonowe Bosch’a w samochodach. W 1902 roku inżynier Gottlob Honold odkrył znacznie lepsze rozwiązanie — wysokonapięciowy układ zapłonowy ze świecą zapłonową. Od 1905 roku Bosch rozpoczęła produkcję w Paryżu, następnie w Republice Południowej Afryki, w Australii, w Argentynie, w Chinach i Japonii, a w roku 1912 we własnej fabryce w Massachusetts. Kolejny sukces firmy to wprowadzenie na rynek elektrycznego systemu oświetlenia, na które składały się: reflektory przednie, prądnica, regulator napięcia oraz akumulator. W 1926 roku firma do swojej oferty wprowadziła wycieraczki przedniej szyby, światła do rowerów i motocykli, klakson oraz zapłon zasilany energią z akumulatora. W 1930 roku firma Bosch oferowała swoim zmotoryzowanym klientom sieć warsztatów „Bosch Car Service” w 70 różnych krajach. Kolejna rewolucja nastąpiła w 1936 roku, kiedy to firma Bosch wprowadziła na rynek pompę wtryskową do oleju napędowego. Kolejne lata oraz II Wojna Światowa spowodowały, że firma przeszła potężny kryzys spowodowany zniszczeniem zakładów w Niemczech oraz śmiercią Roberta Boscha. Na początku lat 50. XX wieku wprowadzono produkty na rynek urządzeń kuchennych i elektrycznych. Do dzisiaj wyroby marki Bosch uważane są za jedne z najlepszych. Mają dwuletnią gwarancję, są bezobsługowe oraz bezawaryjne. 

 

Moretti 

Włoska firma Moretti została założona w 1926 roku przez Giovanniego Moretti, który w tym czasie prowadził swój warsztat mechaniczny zajmujący się przeróbkami samochodów. Początkiem lat 70. XX wieku firma Moretti produkowała rocznie około 5000 tysięcy pojazdów. Obecnie ukierunkowana jest na produkcję części zamiennych oraz tuningowych do motocykli i quadów. W jej ofercie można znaleźć produkty takie jak akumulatory motocyklowe i samochodowe, płyny, oleje, reflektory, łańcuchy, cylindry, gaźniki, dętki oraz opony. Oprócz części motocyklowych firma Moretti ma w ofercie akcesoria dla motocyklistów: kufry, kaski, a także zabezpieczenia do jednośladów. Użytkownicy jednośladów chwalą akumulatory żelowe z wbudowanym wyświetlaczem, który sygnalizuje o niskim stanie napięcia. Montowane w motocyklach mają wysoką odporność na wstrząsy oraz przypadkowe uderzenia. Dzięki temu, że akumulatory są niewielkie, bez problemu można je montować pod siedzeniem w starszych modelach jednośladów. 

Centra

Centra, a właściwie Exide Technologies S.A. to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawanych firm na świecie. Powstała ona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych, a jej nazwa to skrót od „EXcellent oxIDE”. Od 2000 roku firma Exide połączyła się z GNB Technologies, co przyczyniło się do powstania koncernu Exide Technologies. Firma ma ponad 89 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w wielu krajach na całym świecie. W Polsce fabryka produkująca akumulatory Exide i Centra zlokalizowana jest w Poznaniu (od ponad 20 lat). Co więcej, około 70% produkowanych akumulatorów trafia na eksport do krajów Europy Zachodniej. Fabryka w Poznaniu uznawana jest za jedną z najlepszych. Akumulatory Centra i Exide uważane są za produkty wysokiej jakości, które od lat chętnie wybierane są przez kierowców samochodów osobowych, ciężarowych, łodzi, motocykli, a także pojazdów rekreacyjnych.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments