Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Interfejs diagnostyczny – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Najlepsze interfejsy diagnostyczne to urządzenia pozwalające na wykonanie diagnozy pojazdu, w którym zapaliła się kontrolka na desce rozdzielczej. Przy pomocy dobrej jakości modelu można sprawdzić jaka usterka pojawiła się w sterownikach samochodu. Jednym z polecanych produktów nadających się do wykonania diagnozy jest Opel TECH+ (auta 1996-04), który jest przeznaczony do wykonywania diagnozy i kasowania kodów błędów w samochodach marki Opel. Do zestawu dołączona jest płyta CD z programem instalacyjnym umożliwiającym obsługę interfejsu. Innym polecanym produktem jest Tester Interfejs Diagnostyczny Delphi Multidiag pro+ przeznaczony do obsługi wielu pojazdów osobowych i dostawczych. Urządzenie współpracuje z komputerem z zainstalowanym systemem Windows, a co najważniejsze jest intuicyjne w obsłudze. Również opinie o interfejsie diagnostycznym są pochlebne.

10 najlepszych interfejsów diagnostycznych. Opinie w 2021 roku 

 

Właściciel pojazdu decydujący się na zakup interfejsu diagnostycznego do swojego auta  powinien wybrać model, który umożliwi analizę oraz kasowanie jak największej ilości błędów. Dostępne są różnego rodzaju produkty współpracujące z wybranymi markami pojazdów oraz modele uniwersalne dające możliwość podłączenia po wszystkich samochodów. Aby wybrać najlepszy produkt, warto sprawdzić ranking interfejsów diagnostycznych, w którym znajdują się najbardziej polecane przez użytkowników modele z danej kategorii. Warto też zastanowić sie nad budżetem przeznaczonym na zakup urządzenia. A potem dopiero zadać sobie pytanie jaki tester diagnostyczny kupić do 100, 200 czy 500zł.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Program wraz z urządzeniem do wykonania samodzielnej diagnozy samochodów marki Opel jest prosty w obsłudze. Producent oferuje na płycie pełne oprogramowanie z asystentem instalacji i konfiguracji w zestawie. Interfejs jest przeznaczony do obsługi przez laptopy z systemami operacyjnymi Windows oraz Linux.

Wady

Interfejs diagnostyczny przeznaczony do wykonywania diagnozy oraz kasowania błędów w pojazdach marki Opel nie współpracuje z programem OP-COM.

Podsumowanie

Oprogramowanie i interfejs diagnostyczny przystosowano do odczytu, a także kasowania kodów usterek. Urządzenie pozwala na bezproblemowe kasowanie kontrolek serwisowych i inspekcji. Przewód łączący gniazdo w pojeździe z laptopem ma 130 cm długości. W zestawie znajduje się adapter oraz płyta z asystentem konfiguracji.

Drugi wybór

Zalety

Interfejs wyświetla komunikaty w języku polskim i obsługuje zarówno pojazdy osobowe, jak i ciężarowe, z napięciem 12 V i 24 V. Za pomocą testera użytkownik sprawdzi niemal wszystkie podzespoły i systemy pojazdu.

Wady

Jak przekazują użytkownicy, instalacja sterowników potrzebnych do sprawnego działania testera zajmuje dużo czasu. Niewprawny użytkownik podczas tego procesu nie jest pewien czy wszystko w tym czasie wykonuje się tak jak przewidział producent.

Podsumowanie

Do działania testera niezbędny jest komputer, który zapewnia komunikację z samochodem. Komputer musi mieć wgrany system Windows 7 lub wyższy i mieć minimum 2 GB pamięci RAM.

Rozważ też

Zalety

Polski interfejs diagnostyczny to wysokiej jakości produkt będący alternatywą dla sprzętu do diagnozy VAG 1552. Urządzenie łączy się z komputerem za pomocą portu USB, dzięki czemu każda osoba może bez problemu z niego skorzystać. Użytkownik ma dostęp do wszystkich najważniejszych modułów.

Wady

Tester diagnostyczny jest przeznaczony do obsługi pojazdów z grupy VAG, jednak nie wszystkie samochody zostaną obsłużone ze względu na brak kompatybilności urządzenia z pojazdami.

Podsumowanie

Oprogramowanie wraz z interfejsem umożliwia zdiagnozowanie problemu ze sterownikami znajdującymi się w samochodach grupy VAG z lat 1992 - 2004. W zestawie znajduje się polski interfejs z liniami K - KKL z wtykiem OBDII, płyta CD ze sterownikiem do komputera oraz instrukcja obsługi.

 

Interfejs diagnostyczny Opel 

 

1. Interfejs diagnostyczny Opel TECH+ (auta 1996-04) 

 

Interfejs diagnostyczny do samochodu marki Opel to wysokiej jakości produkt przeznaczony do odczytywania oraz kasowania kodów usterek pojawiających się w sterownikach pojazdu. Urządzenie pozwala także sprawdzać parametry pracy LiveData oraz kasować pojawiające się inspekcje przypominające o przeglądzie auta. Producent oferuje na płycie pełne oprogramowanie z asystentem instalacji i konfiguracji w zestawie. Skaner diagnostyczny jest przeznaczony do obsługi przez laptopy z portem USB oraz z systemami operacyjnymi Windows i Linux. 

Skaner diagnostyczny do Opla ma możliwość sprawdzenia sterowników odpowiedzialnych za ABS, ESP, TC, airbag, skrzynię biegów, silnik, system audio, immobiliser, centralny zamek, alarm oraz wiele innych funkcji odpowiadających za komfort i bezpieczeństwo użytkownika. W zestawie z interfejsem znajduje się płyta z dołączonym oprogramowaniem działająca w technologii Click&Easy. Długość przewodu od pojazdu do komputera z portem USB wynosi 130 cm. 

Test interfejsów diagnostycznych do Opla wykazuje, że jest to dobry produkt przeznaczony do diagnozy aut wyprodukowanych w latach 1996 – 2004. Użytkownicy, którzy zakupili Opel TECH+ są zadowoleni z możliwości, jakie daje wykonanie samodiagnozy. Interfejs diagnostyczny możemy kupić za pomoca serwisu Allegro klikając w poniższy przycisk.

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny Delphi  

 

2. Tester Interfejs Diagnostyczny Delphi Multidiag pro+

 

Tester interfejs diagnostyczny Delphi Multidiag pro+ pozwala na obsługę samochodów osobowych jak i dostawczych zarówno tych z 12 V napięciem jak i 24 V.  Interfejs diagnostyczny Delphi pozwoli na zdiagnozowanie silnika, układu kierowniczego, hamulcowego, skrzyni biegów, ale także takich systemów jak audio, układ wspomagania kierownicy, moduły świateł, zamka centralnego, systemu antykradzieżowego, klimatyzacji i wielu innych nawet takich jak tempomat czy asystent utrzymania pasa ruchu.

To uniwersalne urządzenie jest zbudowane na dwupłytowej płycie głównej i zaopatrzone w japońskie przekaźniki firmy NEC 5v, podwójny chip 9241Ax2 czy diody GEZ. Staranne wykonanie i zastosowanie wysokiej jakości podzespołów gwarantuje szybką i sprawną komunikację testera z samochodem. A łatwa obsługa urządzenia przeznacza je nie tylko do specjalistycznych zakładów, ale i dla amatorów motoryzacji, którzy samodzielnie wykonują naprawy w swoim samochodzie. 

Do uruchomienia i komunikacji z autem tester potrzebuje komputera lub tabletu z systemem Windows 7 lub wyższym, 32/64bit, z pamięcią 2GB RAM. Sprzęt komunikuje się z użytkownikiem w 21 językach, wśród których polski użytkownik znajdzie też nasz rodzimy język.

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny Vag 

 

3. Interfejs USB VSCAN VAG KKL

 

Polski interfejs diagnostyczny VAG to wysokiej jakości produkt będący alternatywą dla sprzętu do diagnozy VAG 1552. Sprzęt jest przeznaczony do obsługi wszystkich modeli marek wyprodukowanych w latach od 1992 do 2004 takich jak Skoda, Audi, Seat, Volkswagen oraz Ford Galaxy z silnikiem 1.9 TDI należącym do koncernu. W przypadku niektórych modeli wyprodukowanych przed 1996 rokiem użytkownik powinien zaopatrzyć się także w adapter OBDI. Zatem jest on odpowiedzią na pytanie jaki tester diagnostyczny kupić do warsztatu.  

Skaner diagnostyczny VAG łączy się z komputerem za pomocą portu USB, dzięki czemu każda osoba może bez problemu z niego skorzystać. Użytkownik ma dostęp do wszystkich najważniejszych modułów. Skaner diagnostyczny umożliwia kasowanie kodów usterek silnika, immobilizera, airbag oraz ABS. Model pozwala także na usuwanie inspekcji olejowych, sprawdzanie parametrów silnika, przepływomierza, wskaźników, wtrysków czy ciśnienia turbo. W zestawie znajduje się polski interfejs z liniami K – KKL z wtykiem OBDII, płyta CD ze sterownikiem do komputera oraz instrukcja obsługi.

Właściciele pojazdów z grupy VAG potwierdzają, że jest to dobry i tani interfejs diagnostyczny pozwalający na samodiagnostykę samochodu, i takie też ten tester diagnostyczny ma opinie w Internecie. Osoby z większym doświadczeniem mogą wykonać kalibrację tempomatu i reflektorów oraz regulować pracę zamków. Model pozwala na bezpieczną ingerencję w sterowniki pojazdu, dzięki czemu wiele osób chętnie sięga po produkt. 

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny uniwersalny interfejs diagnostyczny do wszystkich marek 

 

4. Skaner Diagnostyczny V-SCAN OBD2 Mini Uniwersalny 

 

Uniwersalny interfejs diagnostyczny to urządzenie przeznaczone do odczytywania i kasowania błędów pojawiających się w postaci kontrolek na desce rozdzielczej. Sprzęt umożliwia także sprawdzenie parametrów takich jak wartości sond lambda, numery VIN czy odczytanie kodów ogólnych w postaci P0, P2, P3, a także U0, które zapamiętał komputer. Urządzenie pozwala na kasowanie lampki MIL oraz resetowanie monitorów diagnostycznych. 

Interfejs diagnostyczny do wszystkich marek to dobre rozwiązanie dla osób, które poszukują sprawdzonego sprzętu do odczytu błędu „check engine”. Sprzęt pozwala na wykonanie testu systemu EVAP oraz obsługuje CAN i protokoły OBDII i ma czytelny wyświetlacz, na którym są pokazywane komunikaty w języku polskim. Długość przewodu dołączonego do sprzętu diagnostycznego wynosi 0,73 metry. 

Uniwersalny sprzęt przeznaczony do diagnozy wszystkich pojazdów przyda się w każdym warsztacie. Z interfejsu mogą korzystać także mniej doświadczone osoby, które potrzebują wykonać sprawdzenie sterowników oraz dowiedzieć się, jakie są kody błędów. Sprzęt podoba się zarówno początkującym użytkownikom, jak i profesjonalnym mechanikom. 

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny Renault

 

5. Tester diagnostyczny AutoXscan RS300 Renault

 

Tester diagnostyczny AutoXscan RS300 Renault o polskim menu jest samodzielnym urządzeniem, które zaopatrzono w kolorowy wyświetlacz. Interfejs diagnostyczny Renault obsługuje diagnostykę silnika, jego sprzętu i skrzyni automatycznej przedstawiając polskie opisy usterek wraz z ich kodami. Model ten obsługuje wiele różnych pojazdów, które ogólnie można określić jako europejskie diesle wyprodukowane w latach 2004 – 2021, auta benzynowe produkowane w latach 2000 – 2021, oraz auta amerykańskie z lat 1996 – 2021 i azjatyckie od roku 1999 do 2021. 

Kupowane urządzenie w zestawie zawiera tester wraz z kablem zintegrowanym OBDII, kabel USB, program, za pomocą którego można wydrukować kody usterek, a także zaktualizować sam tester. W wyposażeniu znajduje się także instrukcja obsługi napisana w języku polskim.

Z opinii użytkowników wynika, że sprzęt wyproszono w doskonały, czytelny, podświetlany ekran, oraz że tester szybko i bezproblemowo łączy się z autem. Według użytkowników tester obsługuje zarówno stare jak i nowe protokoły transmisji, a także jest polecany przez pasjonatów motoryzacji.

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny BMW

 

6. Interfejs Diagnostyczny Vgate iCar2 ELM327 Bluetooth 3.0 OBD2

 

Współpracujący z odpowiednim oprogramowaniem interfejs diagnostyczny do BMW to dobrej jakości tester przeznaczony odczytywania i kasowania błędów głównie związanych z pracą silnika i jego podzespołów i jest przystosowany do pracy z telefonami mającymi Bluetooth, a także system Android. Model nie umożliwia dostępu do kodów związanych z bezpieczeństwem osób poruszających się samochodem. 

W zależności od zainstalowanego oprogramowania urządzenie diagnostyczne pozwala na wykonanie odczytu i kasowania błędu „check engine”, sprawdza jakie błędy pojawiły się przed zaświeceniem kontrolki MIL, monitoruje parametry jednostki napędowej w czasie rzeczywistym, wykonuje pomiar mocy silnika, a także umożliwia podgląd freeze frames. Tester diagnostyczny podłącza się do samochodu za pomocą gniazda OBDII. 

Właściciele samochodów BMW potwierdzają, że jest to dobry interfejs diagnostyczny z bluetooth współpracujący z android , który pozwala sprawdzić, jakie są przyczyny najczęściej pojawiających się błędów. Tester współpracuje z popularnymi aplikacjami dostępnymi w Google Play. 

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny VAG

 

7. Profesjonalny Komputer Diagnostyczny VAG K+CAN+UDS

 

Gdy poszukujesz urządzenia, które poradzi sobie z diagnozą samochodu starszego (od 1988 roku) jak i całkiem nowego, zwróć swoją uwagę na profesjonalny komputer diagnostyczny VAG K+CAN+UDS. Tester oferuje pełną diagnostykę takich samochodów jak VW, AUDI, SEAT, SKODA, BENTLEY, BUGATTI, a także pozostałych pojazdów, których emisja spalin jest zgodna OBDII/EOBD. To model zasilany z diagnostycznego złącza pojazdu i jest wyposażony w polskie menu.

Za pomocą urządzenia przeprowadzisz pełną diagnostykę pojazdu począwszy od silnika i jego podzespołów, poprzez układ hamowania czy klimatyzacji, po elektronikę świateł zamków kamer, etc. To prawdziwy kombajn diagnostyczny, obsługujący również protokół UDS. Na uwagę zasługuje wbudowana funkcja pomocy, która opisuje ustawienia na blokach pomiarowych, procedury serwisowe i adaptacje.

Według użytkowników cenne jest to, że nie potrzeba już dodatkowych materiałów o adaptacjach, ponieważ interfejs diagnostyczny VAG wszystkie te informacje posiada. Kupujący otrzymuje samo urządzenie w bardzo trwałej obudowie oraz kabel diagnostyczny, do tego materiałowy pokrowiec, kartę pamięci 4GB oraz instrukcję obsługi w języku polskim.

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny Bluetooth

 

8. Interfejs diagnostyczny VAG OBDeleven Bluetooth

 

Gdy celem Twojego zakupu jest bezprzewodowe urządzenie, być może wymagania spełni interfejs diagnostyczny VAG OBDeleven Bluetooth, współpracujący z aplikacją na Android OBDeleven. Interfejs diagnostyczny Bluetooth umożliwia diagnostykę systemów pojazdów z grupy VAG i zawiera takie elementy jak odczyt i kasowanie błędów, odczyt kodowania i numeru części, umożliwia także sprawdzenie statusu akumulatora.

Obsługiwane pojazdy to Skoda, Seat, Audi i VW, a za pomocą prezentowanego urządzenia można w nich sprawdzić takie elementy i podzespoły z nimi związane jak: Silnik, ABS, poduszki powietrzne, nawigacja z radiem, klimatyzacja. Sprzęt automatycznie identyfikuje numer VIN i zapisuje pomiary w swojej pamięci. Kody błędów są podawane w języku polskim, a dodatkowo do urządzenia jest dołączona instrukcja obsługi w języku polskim.

Wymiary urządzenia wynoszą 4.8 cm x 3.2 cm x 2.5 cm, podczas pracy następuje pobór prądu 45mA o napięciu 9-16V. Komunikacja, jak zostało wspomniane na początku odbywa się za pomocą technologii Bluetooth. Interfejs diagnostyczny VAG OBDeleven Bluetooth może pracować w zakresie temperatur od – 20 stopni do + 80 stopni Celsjusza.

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny OBD2

 

9. Tester Diagnostyczny AutoXscan RS100PRO OBD2

 

Tester diagnostyczny AutoXscan RS100PRO OBD2 to samodzielne urządzenie wyposażone w kolorowy wyświetlacz i zasilany ze złącza diagnostycznego pojazdu. Sprzęt obsługuje wszystkie pojazdy zgodne z normą OBDII/EOBD i ma menu w języku polskim. W praktyce wygląda to tak, że można nim dokonać diagnostyki europejskich aut benzynowych z lat 2004-2021, amerykańskich od 1996 roku do 2021, azjatyckich od 1999 do 2021 roku w zakresie prawidłowego działania takich podzespołów jak silnik z osprzętem i skrzynia biegów.

W menu usługowym znajdziemy takie elementy jak kody usterek, parametry rzeczywiste, serwisowe procedury, wszystko w języku polskim wraz z opisami kodów błędów. Interfejs diagnostyczny OBD2 pozwala na odczyt błędów, odczyt i kasowanie kontrolki MIL, a także kasowanie błędów chwilowych.

Ponadto użytkownik może skorzystać z takich informacji jak odczyt danych rzeczywistych, informacji o pojeździe, odczyt zamrożonych ramek, testu sondy lambda i wielu innych. Kupujący otrzymuje wraz z urządzeniem ze zintegrowanym kablem OBDII, kabel USB, instrukcję obsługi sprzętu i długopis do ekranu dotykowego.

 

 

 

 

Interfejs diagnostyczny Ford

 

10. Tester Diagnostyczny VIDENT iLink400 FORD PROFESSIONAL + OBDII/EOBD

 

Tym, którzy są zainteresowani diagnostyką samochodu FORD możemy polecić tester diagnostyczny VIDENT iLink400 FORD PROFESSIONAL + OBDII/EOBD zaopatrzony w gumową, niezwykle trwałą obudowę, w której znajduje się kolorowy wyświetlacz. Interfejs diagnostyczny Ford zdiagnozuje roczniki samochodu Ford począwszy od 1996 roku do modeli obecnie produkowanych. Wśród elementów podlegających diagnostyce znajduje się silnik, układ hamulcowy, poduszki powietrzne, skrzynia biegów, elektronika hamulców układ kierowniczy, nawigacja, elektronika drzwi, świateł, napęd, klimatyzacja, system audio, wspomaganie parkowania, kamera cofania i wiele, wiele innych układów.

Jednym słowem interfejs pozwala na pełną diagnostykę modeli produkowanych przez Ford i wykonanie wszystkich procedur serwisowych. Ponadto VIDENT iLink400 użyteczny też będzie do diagnostyki innych pojazdów zgodnych z emisją spalin OBDII/EOBD, czyli europejskich samochodów benzynowych z lat 2000 – 2019, diesel od 2004 do 2019, amerykańskich z lat 1996 – 2019 i azjatyckich 1999 – 2019.

Interfejs współpracuje z protokołami CAN, UDS, SO9141, KWP2000, J1850, VPW i J1850 PWM. A w skład zakupionego zestawu klient otrzymuje urządzenie wraz z zintegrowanym kablem OBDII, kartę pamięci 4GB, elektroniczną instrukcję użytkownika w języku polskim i pokrowiec do przechowywania urządzenia.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki interfejs diagnostyczny kupić? 

 

Wybór odpowiedniego interfejsu diagnostycznego wymaga podstawowej wiedzy z zakresu motoryzacji. Osoby, które nie mają do czynienia z samochodami, nie będą wiedziały, w jaki sposób można wykorzystać tak przydatne urządzenie, jakim jest własny tester błędów. Każdy kierowca niejednokrotnie spotkał się z sytuacją, kiedy w trakcie jazdy zapaliła się kontrolka na desce rozdzielczej. W przypadku minimalnej znajomości mechaniki można jedynie zgadywać, co mogło być przyczyną świecenia się komunikatu. Nowoczesne samochody bazują głównie na elektronice oraz nowoczesnych systemach bezpieczeństwa, które są bardzo skomplikowane. Obecnie mechanicy każdą naprawę rozpoczynają od wpięcia się w komputer znajdujący się w pojeździe. W nowszych autach znajduje się do 70 różnych sterowników odpowiedzialnych za prawidłowe działanie wszystkich funkcji w samochodzie. 

Sterowniki są stosowane w trzech głównych obszarach takich jak układ napędowy, bezpieczeństwo oraz komfort użytkownika. W przypadku układu napędowego elektronika steruje zapłonem, wtryskiem paliwa czy turbodoładowaniem. Sterowniki są odpowiedzialne za obroty silnika, emisję spalin, moc oraz w przypadku aut z automatyczną skrzynią biegów za płynną zmianę przełożeń. Systemy bezpieczeństwa takie jak ABS czy ESP są standardem od kilku lat i odpowiadają za zapobieganie blokowaniu kół w trakcie nagłego hamowania oraz za utrzymanie i stabilizację toru jazdy. Systemy bezpieczeństwa są także odpowiedzialne za ASR, napinacze pasów czy poduszki powietrzne. Elektronika dba także o komfort pasażerów podróżujących danym pojazdem. Sterowniki pilnują odpowiedniej temperatury we wnętrzu pojazdu, systemu nawigacji, automatycznego regulowania światłami oraz pracą wycieraczek, a także sterują tempomatem. Wszystkie sterowniki znajdujące się w pojeździe są ze sobą połączone za pomocą magistrali, czyli sieci łączącej samodzielne komputery odpowiadające za dany obszar. W sytuacji, gdy jeden system zawiedzie, użytkownik dowie się o tym przy pomocy błędu pojawiającego się na desce rozdzielczej wewnątrz auta. Aby kierowca mógł dowiedzieć się jaka usterka nastąpiła w pojeździe, musi sprawdzić jakie błędy zapisały się w pamięci sterowników. Do tego celu niezbędny jest najlepszy interfejs diagnostyczny, który pozwala wykonać wstępną analizę i nakierować użytkownika na możliwą usterkę. W celu odczytania kodów błędów kierowca musi zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt w postaci interfejsu diagnostycznego, który należy podłączyć do gniazda OBDII. 

 

Czym jest gniazdo OBDII?

Gniazdo OBDII to złącze diagnostyczne umożliwiające podłączenie systemu przeznaczonego do diagnostyki komputerowej samochodu. Od 1 stycznia 2000 roku jest montowane we wszystkich samochodach z silnikiem benzynowym oraz od 2003 roku w pojazdach napędzanych jednostką Diesla. OBD to skrót od określenia On-Board-Diagnostics oznaczającego możliwość samodiagnozy samochodu. Gniazdo OBDII znajdujące się we wszystkich autach ma charakterystyczny wygląd i 16-pinowe złącze, przy pomocy którego wpina się interfejs podłączony do smartfona lub innego urządzenia. W przypadku prostego modelu wystarczy jedynie mieć na smartfonie zainstalowaną aplikację, która pozwoli obsługiwać interfejs i wyświetli błędy, jakie zaistniały w sterownikach. 

 

Jaki interfejs diagnostyczny wybrać? 

Osoby, które zastanawiają się, jaki jest najlepszy interfejs diagnostyczny, powinny sprawdzić model kompatybilny nie tylko z pojazdem, ale także ze smartfonem. Modele uniwersalne sprawdzą się w przypadku większości samochodów obsługujących standard OBDII. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwoli na samodzielne wykonanie wstępnej diagnozy pojazdu oraz na wykrycie problemów związanych ze sterownikami auta. W zależności od wybranego urządzenia użytkownik może zdecydować się na zakup interfejsu z pełnym dostępem do podzespołów takich jak silnik, skrzynia biegów, poduszki powietrzne, ABS, ESP czy DPF. Dzięki takiemu rozwiązaniu właściciel pojazdu może wykonać kasowanie błędów oraz sprawdzić co oznacza dany kod pokazujący się w trakcie diagnostyki. Niektóre oprogramowania są przeznaczone wyłącznie do jednej marki lub kilku wybranych. Wybierając urządzenie z większym rozszerzeniem na wszystkie pojazdy można mieć moduł pozwalający na odczyt każdego samochodu obsługującego standard OBDII. 

Interfejsy diagnostyczne w dobrych cenach

Zakup interfejsu diagnostycznego nie jest dużym wydatkiem, jeśli użytkownik zdecyduje się na model przeznaczony do jednej marki samochodów. W przypadku produktu uniwersalnego zakup sprzętu diagnostycznego jest wyższy. Za dobrej jakości interfejs diagnostyczny użytkownik musi zapłacić od 30 do 1500 zł. Do kwoty należy doliczyć także koszt zakupu oprogramowania, które nie zawsze jest darmowe. W Google Play lub App Store dostępne są aplikacje przeznaczone do konkretnych modeli urządzeń. W zależności od wyboru użytkownik musi doliczyć koszt od 10 zł do 100 zł.  

 

 

FAQ

 

P1: Jaki interfejs diagnostyczny do warsztatu?

Interfejsy diagnostyczne to proste w obsłudze narzędzie, które umożliwia wykonanie podstawowej kontroli błędów pojawiających się zazwyczaj w postaci błędu „check engine”. Amatorzy, którzy spędzają wolny czas w przydomowych garażach, bardzo chętnie wybierają uniwersalne interfejsy współpracujące ze smartfonami z systemem Android. Na rynku znajduje się kilka dobrych i polecanych przez użytkowników modeli, które warto zakupić do amatorskiego warsztatu. Tańszy interfejs diagnostyczny współpracujący z Android umożliwia samodzielne odczytanie niektórych błędów silnika oraz usuwanie ich za pomocą aplikacji. W sklepach można także zaopatrzyć się w bardziej rozbudowane narzędzie, które pozwala na wykonanie skanowania silnika, skrzyni biegów, ESP, ABS, DPF czy BCM. Profesjonalne interfejsy można zakupić w zależności od potrzeb w wersji modułowej lub bardziej rozbudowanej. 

 

P2: Co to jest interfejs diagnostyczny?

Interfejs diagnostyczny to specjalistyczne urządzenie elektroniczne, które umożliwia wykonanie samodzielnej diagnozy pojazdu. Narzędzie ma za zadanie sprawdzenie i wykonanie pomiarów umożliwiających określenie stanu technicznego danych podzespołów. Interfejs działa jedynie w pojazdach mających system OBD2, który umożliwia szybkie i bezproblemowe wykonanie podstawowych badań kontrolnych. Aby użytkownik danego pojazdu mógł korzystać z wybranego narzędzia diagnostycznego, musi zakupić model pasujący do posiadanego samochodu. Urządzenie musi mieć właściwie dopasowane oprogramowanie, które umożliwi dostęp do komputera znajdującego się w samochodzie. Interfejs diagnostyczny pozwala na sprawdzenie oraz odczytanie kodów błędów, które są odpowiedzialne za zapalanie się „check engine”. Do użytku amatorskiego jest to bardzo dobry sprzęt pozwalający zaoszczędzić pieniądze, które trzeba by wydać na profesjonalną diagnostykę. 

P3: Jak podłączyć interfejs diagnostyczny?

Podłączenie interfejsu diagnostycznego w samochodzie odbywa się przez gniazdo OBDII. Jest to niewielkich rozmiarów kostka przypominająca eurozłącze stosowane w systemach audio i wideo. Gniazdo jest najczęściej zlokalizowane w okolicach kolumny kierowniczej lub bezpośrednio pod kierownicą. Aby się do niego podłączyć, diagnosta musi wpiąć wtyczkę, a następnie uruchomić program odpowiedzialny za rozpoczęcie procesu wykrywania usterek i błędów. Gniazdo OBDII znajduje się we wszystkich samochodach wyprodukowanych po 1 stycznia 2001 roku w przypadku jednostek benzynowych oraz od 2003 roku w pojazdach z silnikiem Diesla. Po podłączeniu i uruchomieniu aplikacji diagnosta może zobaczyć jakie kody błędów pojawiają się na ekranie komputera, tabletu lub smartfona.  

 

P4: Gdzie kupić interfejs diagnostyczny?

Interfejs diagnostyczny to niewielkich rozmiarów element, który można zakupić w wielu większych sklepach motoryzacyjnych. Urządzenie jest dostępne w wielu różnych konfiguracjach. W zależności od posiadanej marki oraz modelu samochodu użytkownik powinien wybrać produkt przeznaczony do danego pojazdu. Najprostsze urządzenia diagnostyczne można zakupić także w Internecie. Na popularnym portalu sprzedażowym dostępne są różne modele przystosowane do wykonywania wstępnej diagnostyki samochodu. Do zakupionego interfejsu należy także pobrać aplikację, która jest przeznaczona do danego urządzenia. Aplikację można pobrać z App Store lub Google Play.

 

P5: Jak działa interfejs diagnostyczny?

Niewielkie urządzenie zwane interfejsem diagnostycznym współpracuje ze smartfonem po wcześniejszym podłączeniu do gniazda OBDII oraz po zainstalowaniu aplikacji współpracującej z danym testerem. Urządzenie przeznaczone do wstępnej diagnostyki zbiera i analizuje kody błędów, a następnie wyświetla je użytkownikowi na ekranie smartfona. W przypadku telefonów z systemem iOS połączenie odbywa się za pomocą Wi-Fi. Smartfony z systemem Android łączą się za pośrednictwem Bluetooth. Interfejs diagnostyczny wskazuje właścicielowi pojazdu, w którym miejscu wykryto błąd i jaki jest jego kod. Aby dowiedzieć się, co kryje się pod danym kodem należy skorzystać z wyszukiwarki błędów OBDII dostępnej w Internecie. Większość osób decyduje się na zakup własnego interfejsu diagnostycznego, aby usunąć błędy po wykonanej naprawie lub zgasić kontrolkę „check engine”, która pojawia się mimo naprawy usterki. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Odwieczny pojedynek pomiędzy samochodami z silnikiem wysokoprężnym a benzynowym jest problematyczny do rozstrzygnięcia. Szczególnie w obecnych czasach, kiedy coraz więcej samochodów jest zasilanych prądem, co dodatkowo zwiększa konkurencję na rynku motoryzacyjnym. Prawda jest jednak taka, że obie klasyczne jednostki napędowe mają tylu samo wrogów, co wielbicieli. Warto jednak wiedzieć, jakie są podstawowe różnice, a także wady i zalety motoru Diesla oraz zwykłej benzyny. 

 

Wiele osób zastanawia się, jak będą wyglądały samochody za 50 czy 100 lat. Obserwując trendy panujące od kilku lat, można zauważyć, że wszystkie koncerny motoryzacyjne coraz śmielej stawiają na napęd elektryczny, wodorowy lub hybrydowy. Czy oznacza to, że za kilkanaście lat będzie trzeba pożegnać się z konwencjonalnymi motorami? Pojawiają się coraz to większe obawy, że tak, jednak producenci nadal walczą i modernizują jednostki napędowe, aby były w stanie sprostać ostrym wymaganiom dotyczącym emisji spalin. Nowe silniki są coraz bardziej doskonałe, a co najważniejsze mają przewagę nad napędem elektrycznym, biorąc pod uwagę niezawodność przez tysiące kilometrów oraz koszt produkcji, co daje zielone światło dla napędu konwencjonalnego. 

 

Silnik benzynowy czy Diesel? 

Kierowcy, którzy zastanawiają się, co jest lepsze Diesel czy benzyna, powinni przede wszystkim zastanowić się, gdzie dany pojazd będzie użytkowany. Jest to jedno z pierwszych kryteriów, które decyduje o tym, czy kupić jednostkę wysokoprężną, czy benzynową. W następnej kolejności należy wziąć pod uwagę dostępność danego modelu samochodu z konkretną jednostką, koszty serwisowania, najczęściej pojawiające się usterki dla konkretnego motoru, a także właściwości jezdne.  

Dostępność modelu z wybranym silnikiem: Często o wyborze konkretnej jednostki napędowej decyduje dostępność w przypadku konkretnego samochodu. Jeśli konsument chce kupić dane auto i nie ma możliwości wyboru, to wówczas musi zdecydować się na zaakceptowanie dostępnego rozwiązania. W skrajnych przypadkach nie ma wyboru między dwoma motorami. Dla przykładu miejski Volkswagen Up jest oferowany wyłącznie z silnikiem benzynowym, a Opel Movano tylko z motorem Diesla. Jedyny plus, jaki można w tym zauważyć to właściwe podejście producentów. Samochody miejskie i kompaktowe są oferowane z silnikami benzynowymi, ponieważ lepiej radzą sobie na krótkich odcinkach. Duże auta dostawcze czy SUV-y otrzymują motory wysokoprężne, ponieważ nadają się do tego typu pojazdów. 

Diesel droższy od benzyny: W większości przypadków, pierwszym elementem decydującym o wyborze danego silnika jest cena. Koszt nabycia auta ma bezpośredni wpływ na wybór konsumenta, co wydaje się całkowicie naturalne. Mając do wyboru dwie takie same wersje wyposażenia, oczywiste jest to, że wyższy będzie koszt samochodu z silnikiem wysokoprężnym. Jest to związane z tym, że auta z jednostką napędową Diesla nie tracą aż tyle na wartości, co benzyna. Oczywiście wpływ na cenę przy sprzedaży po kilku latach użytkowania ma wiele innych czynników, jednak mimo wszystko motor wysokoprężny od zawsze utrzymywał wysoką cenę. Porównując koszt zakupu auta nowego, tej samej marki, z tego samego modelu oraz oferującego zbliżone wyposażenie można zaobserwować, że samochód benzynowy jest tańszy o 5-15 tysięcy złotych, co jest sporą różnicą wpływającą na koszt zakupu. 

Koszty związane z eksploatacją: Kilka lat temu samochody z silnikami Diesla były bardzo chętnie wybierane jako auta rodzinne. Swoją popularność zawdzięczają m.in. niskimi kosztom przejechania jednego kilometra oraz wytrzymałością, która pozwala pokonać 300 tysięcy kilometrów bez większych napraw. Biorąc pod uwagę to, że jednostka napędowa Diesla jest ekonomiczna, faktycznie można było odczuć, że jazda jest znacznie tańsza w porównaniu do silników benzynowych, ale 5-10 lat temu. To właśnie wtedy ceny na stacjach paliw zachęcały do zakupu auta z motorem Diesla, ponieważ różnica na jednym litrze wynosiła powyżej 20 groszy. Obecnie ceny oleju napędowego i benzyny wyrównały się, a nawet ropa bywa droższa od bezołowiowego paliwa. Różnica jest spowodowana tym, że coraz więcej ludzi uważa silniki wysokoprężne za nieekologiczne, co w obecnych czasach jest niedopuszczalne. Oczywiście są skuteczne sposoby pomagające zmniejszyć emisję trujących substancji do środowiska (w szczególności tlenków azotu), takie jak filtr DPF czy technologia AdBlue. Obecnie jednostki benzynowe są tańsze w utrzymaniu, jeśli chodzi o koszty związane z tankowaniem oraz ewentualną wymianą części ulegających szybkiemu zużyciu. Zaletą silników iskrowych jest możliwość zainstalowania gazu, który dodatkowo obniża koszt przejechanego kilometra. Oprócz tego coraz częściej auta z LPG są uznawane za ekologiczne i mają prawo wjechać do stref czystego transportu. 

Koszty serwisowania: Osoby znające się na mechanice wybierają jednostkę napędową danego producenta, bazując na opiniach oraz wiedzy na temat wad konkretnego rozwiązania. Jeśli konsument zdecyduje się na zakup pojazdu marki Honda, to doskonale wie, że benzynowy VTEC jest o wiele lepszą jednostką niż wysokoprężny motor CTDI z wtryskiem bezpośrednim Common rail. Inną kwestią jest koszt zakupu części eksploatacyjnych, które w przypadku Diesla są wyższe. Motor wysokoprężny potrzebuje znacznie lepszego oleju silnikowego niż jednostka benzynowa. Do tego należy doliczyć koszt związany z regeneracją DPF, która jest bardzo kosztowna. Z benzyną nie ma takiego problemu. 

Często występujące usterki: Właściciele samochodów z silnikami wysokoprężnymi muszą liczyć się z drogimi w naprawie usterkami, takimi jak: Pompowtryskiwacze z pompami wtryskowymi, koła dwumasowe, turbiny, kolektory ssące czy recyrkulatory spalin. Oprócz tego dochodzą jeszcze często występujące problemy w przypadku aut poruszających się głównie po mieście, czyli DPF oraz zatkana odma. Kłopotliwa może okazać się także jazda w zimie, ponieważ tankowanie paliwa bez dodatku zimowego powoduje zamarzanie i zatykanie filtra, co uniemożliwia uruchomienie samochodu. Równie problematyczne jest znalezienie usterek zarówno w przypadku silników Diesla, jak i benzynowych. Wszystkie nowsze samochody mają systemy sterowane elektronicznie, które często ulegają awarii. Do rozwiązywania takich problemów pomocnym urządzeniem jest interfejs diagnostyczny wyposażony w program umożliwiający przeprowadzenie diagnozy na różnych markach i modelach pojazdów. 

• Diesel a benzyna – różnice w jeździe: Każda osoba, która miała styczność z samochodami z silnikiem Diesla oraz jednostką benzynową wie, że zupełnie inaczej jeżdżą. Różnice są zauważalne nie tylko w parametrach i osiągach, ale także w kulturze pracy. Diesle nadal są głośniejsze i charakteryzują się specyficznym klekotem, jednak nowe jednostki napędowe mają coraz mniejszy problem z turbodziurą, która występowała w niskim zakresie obrotów. Silniki benzynowe o wiele lepiej radzą sobie z przyspieszaniem, są bardziej elastyczne i mają przyjemny dźwięk. Są także podatne na modyfikacje, co pozwala w prosty sposób zwiększyć moc o kilka koni mechanicznych. 

W pojedynku benzyna vs Diesel nie ma jednego zwycięzcy. Oba rozwiązania są dobre i gwarantują przyjemność z jazdy. Są trwałe i odporne na upływający czas, a co najważniejsze mogą być ekonomiczne. 

 

Czym się różni Diesel od benzyny?

Zastanawiając się nad zakupem samochodu z silnikiem benzynowym lub z motorem Diesla należy wiedzieć, jakie są różnice między tymi jednostkami. 

• Silnik benzynowy: Klasyczny silnik o zapłonie iskrowym to jednostka cieplna zamieniająca tę energię na mechaniczną, wykorzystująca sprężanie oraz rozprężanie czynnika termodynamicznego w celu wygenerowania siły lub momentu obrotowego. Spalanie dostarczonego ładunku w postaci mieszaniny paliwa z powietrzem występuje przez iskrę elektryczną wytworzoną przez świece zapłonowe w układzie. Paliwem stosowanym w motorach o zapłonie iskrowym są: Benzyna (bezołowiowa lub etylina), LPG, CNG, metanol, a także etanol. Odpowiednie proporcje mieszanki muszą być utrzymane zgodnie z wymaganiami określonymi dla danego motoru. Bardzo ważne jest jednak powietrze biorące udział w zapłonie. Za mała jego ilość powoduje ubogacenie mieszanki, która negatywnie wpływa na sprawność silnika. Wysoki stosunek powietrza do paliwa sprawia, że mieszanka jest zubożona, co skutkuje rozciągnięciem całego procesu spalania. Co więcej, jednostka napędowa jest zasilana przez mieszalnik gazu, gaźnik lub wtrysk paliwa. Ten ostatni wykonuje proces w następujące sposoby: Wtrysk wielopunktowy do kolektora dolotowego, wtrysk jednopunktowy do kolektora dolotowego, wtrysk bezpośredni do cylindra silnika oraz wtrysk bezpośredni do cylindra z wykorzystaniem spalania w uwarstwionej mieszance. W zależności od rodzaju motoru może być on zbudowany w układzie czterosuwowym, dwusuwowym, a także z obrotowym tłokiem – rotorem występującym w silniku Wankla. 

• Silnik Diesla: Jednostka napędowa zwana także silnikiem o zapłonie samoczynnym. Motor tak samo, jak w przypadku benzyny zmienia energię termiczną w mechaniczną, jednocześnie wykorzystując sprężanie i rozprężanie do wytworzenia momentu obrotowego za pomocą tłoków pracujących w cylindrze połączonych wałem korbowym. Paliwo dostarczone do silnika jest spalane w jego przestrzeni roboczej, gdzie ciśnienie maksymalne jest znacznie wyższe niż w motorze benzynowym. Do zapłonu paliwa nie potrzeba dodatkowej energii, ponieważ ciecz ulega samozapłonowi. Powietrze dostarczane jest do cylindra, a wtrysk paliwa następuje w momencie, gdy tłok zbliża się do górnego martwego położenia – GMP. Zasada działania motoru wysokoprężnego polega na ssaniu, sprężaniu, pracy oraz wydechu. Jednostka wysokoprężna jest zasilana olejem napędowym wyróżniającym się m.in. wysoką liczbą cetanową oraz właściwościami smarnymi wtrysków paliwa.  

mechanic working on engine repairs, close up

Diesel czy benzyna do miasta?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy lepszy będzie Diesel, czy benzyna do miasta? Logiczne jest to, że jednostka wysokoprężna nagrzewa się znacznie dłużej niż motor z zapłonem iskrowym. Oznacza to, że regularne pokonywanie krótkich tras grozi częstymi awariami związanymi z niedogrzaniem silnika Diesla. Pierwszymi objawami związanymi z tą przypadłością są m.in. duży wzrost spalania paliwa oraz słabe działanie ogrzewania. Niska temperatura ma także wpływ na gromadzenie się szkodliwego dla motoru nagaru, który ogranicza przepustowość kanałów dolotowych oraz zaworu recyrkulacji spalin przyczyniając się tym samym do samozapłonu mieszanki. Oprócz tego w silniku Diesla pojawiają się problemy z filtrem DPF, co wiąże się z kosztowną regeneracją wynoszącą do 1500 zł lub zakupem nowej części, która może kosztować 3500 zł w przypadku zamiennika. Wynika z tego, że silniki benzynowe o wiele lepiej znoszą krótkie trasy, dlatego też warto zdecydować się na to rozwiązanie.  

 

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Auta wyposażone w jednostkę wysokoprężną od lat tracą uznanie wśród kierowców. Oczywiście jest to spowodowane problemami związanymi z możliwością wjazdu do wielu miast połączoną z modą na ekologię oraz awariami związanymi z filtrami DPF czy FAP. Zauważalny wzrost sprzedaży jednostek benzynowych jest podyktowany niezawodnością oraz coraz lepszymi motorami wyposażonymi w turbodoładowanie. Jakie są najlepsze jednostki napędowe nieprzekraczające 2.0 litra pojemności? 

 

Dlaczego jednostki benzynowe są tak popularne? 

Jeszcze kilka lat temu grono kierowców uważało za niezawodne silniki Diesla wyposażone w turbo. W obecnych czasach, gdzie dochodzi do rozwoju nowoczesnych technologii także w przemyśle motoryzacyjnym, właściciel pojazdu może wybierać pomiędzy kilkoma wariantami spełniającymi surowe normy dotyczące m.in. emisji spalin. To właśnie ekologia wymusiła na koncernach samochodowych zmiany, które nie są tanie i powodują sporo problemów. Jednak prawdą jest, że zmieniający się świat potrzebuje nowoczesnych rozwiązań, które będą dobre dla wszystkich. Głównie z tego względu wiele osób bierze pod uwagę zmianę pojazdu na auto zasilane silnikiem elektrycznym lub hybrydowym. Wracając jednak do motorów zasilanych wyłącznie benzyną, warto wiedzieć, które z nich są trwałe i mogą bez problemu przejechać tysiące kilometrów. Niezniszczalne silniki benzynowe to na pewno jednostki o pojemności 1.6 litra ze stajni Volkswagena. Równie dobre rozwiązania oferuje Opel, Nissan, Renault, Honda czy Toyota. Nie można także zapomnieć o silnikach koncernu PSA, które są nie tylko proste w budowie, ale także trwałe i oszczędne. Obok prostych motorów należy wyróżnić także te mające bardziej skomplikowaną konstrukcję. Chodzi oczywiście o Valvematica Toyoty, MIVEC Mitsubishi, legendarny VTEC Hondy, TSI Volkswagena, a także jednostki Mercedesa. 

 

Czy silniki benzynowe są tańsze w utrzymaniu? 

Wielu użytkowników zastanawia się nad tym, czy utrzymanie samochodu z jednostką benzynową jest korzystniejsze od Diesla. Okazuje się, że motory z zapłonem iskrowym są tańsze w utrzymaniu ze względu na brak konieczności przeprowadzania kosztownych napraw. Różnicę można zauważyć m.in. w kosztach związanych z ubezpieczeniem pojazdu, jednak same wydatki zależą bezpośrednio od kondycji motoru znajdującego się pod maską. W nowych silnikach dużym problemem są naprawy, które zawsze wymagają podłączenia pod komputer. Tylko dobry interfejs diagnostyczny jest w stanie sprawdzić, co powoduje usterkę w pojeździe. Oprócz tego mechanicy mają duże problemy z elektroniką, która czasami sprawia kłopot po wymianie danej części. Do tego należy doliczyć czas poświęcony na diagnostykę oraz dostęp do elementów, które nie zawsze łatwo kupić i zamontować. W przypadku starszych motorów często można spotkać się ze zużytymi pierścieniami lub panewkami oraz z przepaloną uszczelką pod głowicą. Koszt naprawy w zależności od samochodu może wynosić ponad kilkaset złotych. 

Najlepsze silniki benzynowe

Przeglądając ranking silników benzynowych, można zaobserwować, że przez lata niewiele się zmienia, jeśli chodzi o koncerny będące w czołówce. Oznacza to, że jednostki napędowe, które były chętnie wybierane kilka lat temu, nadal cieszą się dużym zainteresowaniem u kierowców. Jakie są polecane i niezawodne silniki benzynowe?  

• Dobre jednostki napędowe grupy PSA: Francuskie jednostki napędowe PureTech wyróżniają się niezwykłą trwałością, niskim zużyciem paliwa, a także wysoką kulturą pracy. Motor ma zaledwie 3 cylindry oraz średnie spalanie w okolicach od 6 do 7 litrów na 100 km. W zależności od wariantu jednostki o mocy 110 KM i 130 KM dysponują turbodoładowaniem oraz wtryskiem bezpośrednim. W przypadku słabszych silników użytkownik ma do dyspozycji 75 KM oraz 82 KM bez turbo, lecz z wtryskiem do kolektora. Pierwsze egzemplarze pojawiły się na rynku w 2012 oraz 2014 roku. Większość jednostek ma pojemność 1.2 litra, jednak w Peugeocie 208 oraz Citroenie C3 były dostępne wersje 1.0 litra. Motory o większej pojemności są montowane w Peugeotach 308 II generacji, a także Citroenach C4 Cactus. Warto wspomnieć, że wśród nowości dostępnych w koncernie PSA wyróżnienie należy się dla dwustopniowego układu chłodzenia, co ma bezpośredni wpływ na szybkie nagrzewanie silnika. W przypadku wad trzeba się spodziewać szybkiego zużycia napędu rozrządu, który w nielicznych egzemplarzach wytrzymuje jedynie 50 tysięcy kilometrów. 

• Silniki benzynowe grupa VW: Posiadacze trzeciej generacji Golfa oraz pierwszej generacji Skody Octavii na pewno wiedzą, jak niezawodne są jednostki o pojemności 1.6 8 V. Motory były produkowane przez 25 lat do 2015 roku, a do ostatnich serii należały EA827, a także EA111. Te same silniki były dostępne na wyposażeniu Seata Exeo oraz drugiej generacji Audi A3. Inną, równie udaną jednostką jest motor 1.0 MPI/TSI (seria EA211) wyróżniający się 3 cylindrami z turbodoładowaniem oraz bez. Cechą charakterystyczną silnika jest napęd paskowy, który jest dostępny w modelach, takich jak Seat Mii, Skoda Fabia i Citigo, Volkswagen up! i Polo, a także Seat Ibiza. Jednostki pojawiły się na rynku w 2011 roku, jednak ich niewielka moc sprawia, że nadają się jedynie do niewielkich i lekkich samochodów osobowych, ponieważ ich moc wynosi od 60 do 75 KM. Spalanie w cyklu miejskim mieści się w granicach 8 l/100 km. W przypadku jednostki 1.4 TSI (seria EA211) warto zwrócić uwagę na aluminiowy kadłub, brak kompresora, wtrysk bezpośredni, skomplikowany układ chłodzenia, a także turbinę z kolektorem dolotowym. Silniki te są dostępne w Golfie VII oraz w Seacie Leonie.  

• Polecane silniki benzynowe Hondy: Najlepszy silnik benzynowy to niewątpliwie jednostka napędowa Hondy oznaczona jako seria K. Legendarny czterocylindrowy, czterosuwowy motor z i-VEC w zależności od wersji dysponuje od 155 KM do 306 KM. Moment obrotowy wynosi od 177 Nm do 400 Nm i daje sporo przyjemności z jazdy na wysokich obrotach. Silnik K20 Series był montowany od 2001 roku, początkowo w Hondzie Civic Type R oraz Hondzie Integra Type R. W kolejnych latach produkcji był dostępny także w wybranych modelach Accord, Stream, RSX i CR-V. Są dostępne najtrwalsze silniki benzynowe z oznaczeniami K20A, K20A2, K20Z1, K20Z3, K20Z4, K20C1, K20C3, K20C4, K24A2, K24A3, a także K24Z3. Popularna wersja turbodoładowana pojawiła się w Hondzie Civic Type R z 2015 roku. Oprócz legendarnej K serii w Hondach są montowane także motory o pojemności 1.8 litra oraz 2.0 litra oznaczone jako seria R. Jednostki zadebiutowały w 2005 roku, mają pośredni wtrysk oraz są wykonane z aluminium. Wersja 140-konna o pojemności 1.8 litra zużywa niewiele paliwa od 8 do 9 litrów na 100 km. Motor jest dostępny w Hondzie Civic VIII generacji oraz III generacji Hondy CR-V. 

• Silniki benzynowe Volvo: Jednostki montowane w Volvo, Fordzie oraz w Mazdzie, czyli znane dwulitrowe motory, które swój debiut miały w 2001 roku. Znana seria L produkcji japońskiej wyróżnia się aluminiowym kadłubem i głowicą, łańcuchowym napędem rozrządu oraz pośrednim wtryskiem. Inżynierowie z Forda i Mazdy podjęli jednak próbę modyfikacji na wtrysk bezpośredni, co sprawiło, że japoński koncern zrezygnował z serii L i rozpoczął pracę nad technologią Skyactiv. Próby zmiany w przypadku Forda zakończyły się powstaniem dobrego motoru – silnik 2.0 benzyna EcoBoost. W przypadku technologii zastosowanej w Mazdzie na uwagę zasługują jednostki napędowe o pojemności od 1.3 litra do 2.5 litra oznaczone jako Skyactiv-G. Silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa bez doładowania ma wysoki stopień sprężania wynoszący 14:1. Montowane od 2011 roku w japońskich samochodach sprawdzają się podczas codziennej eksploatacji, a ich spalanie jest do zaakceptowania. 

• Oszczędne silniki benzynowe Kia i Hyundai: Popularne jednostki z serii Gamma o pojemności 1.4 litra oraz 1.6 litra są dostępne w wielu samochodach marki Kia, oraz Hyundai. Polecane silniki benzynowe pojawiły się na rynku w 2006 roku, a różnica dotyczyła jedynie rodzaju wtrysku paliwa, ponieważ były dostępne w wersji konwencjonalnej oraz GDi. Pierwsze mają wtrysk bezpośredni i są dostępne z turbodoładowaniem lub bez. Jednostki o pojemności 1.6 litra są wyposażone w dwa wałki rozrządu, które są napędzane łańcuchem mającym opcje regulacji faz bezpośrednio po stronie ssącej. Od 2011 roku regulacja faz jest dostępna także po stronie wydechowej, co często sprawia problem z naciąganiem łańcucha i powoduje konieczność naprawy. Jednostki napędowe z serii Gamma są dostępne w samochodach, takich jak Kia Soul, Hyundai ix20, a także Hyundai Veloster.

• Silniki benzynowe Opla: Pierwsze jednostki napędowe serii Ecotec pojawiły się w 1993 roku. Przez lata motor przechodził wiele modernizacji, które sprawiły, że od 2007 roku silnik występuje w wersji z turbodoładowaniem. Jednostka o pojemności 1.6 litra nie sprawia problemów użytkownikom, jeśli pamięta się o koniecznych wymianach oleju silnikowego oraz wymianie paska rozrządu. Silnik benzynowy jest dostępny w Oplu Insignii A, a także w trzeciej generacji Opla Astry.

• Silniki benzynowe Renault: Miłośnicy francuskiej motoryzacji na pewno wiedzą, że najlepsze silniki w samochodach marki Renault to motor o pojemności 1.6 litra oznaczony jako seria K4M oraz K7M. Jednostka napędowa jest montowana od 2015 roku w Dacii Duster, a użytkownicy chwalą silnik za prostą obsługę, akceptowalne osiągi, a także przyzwoitą trwałość. 

• Najoszczędniejsze silniki benzynowe Toyoty: Godnymi polecenia jednostkami są także motory o pojemności od 1.6 litra do 2.0 litra z serii ZR konstrukcji Toyoty. Silniki są trwałe i tanie w eksploatacji, a poważna awarie nie generują wysokich kosztów, ponieważ sama jednostka jest tania. Motor ma aluminiową obudowę oraz łańcuch rozrządu, co dodatkowo zwiększa jego trwałość. W zależności od wybranej pojemności użytkownik ma do dyspozycji od 122 KM do 152 KM. W przypadku osób szukających dynamicznych jednostek zadowolenie może być znacznie mniejsze, w porównaniu do ludzi preferujących spokojną jazdę. W konstrukcji Toyoty liczy się jednak oszczędność oraz bezawaryjność. Motory o pojemności od 1.6 litra do 2.0 litra są montowane w modelu Avensis, a także w trzeciej generacji Toyoty RAV4. 

• Dobre silniki benzynowe Subaru: Konstruktorzy Subaru stworzyli niezniszczalną jednostkę napędową o pojemności 2.0 litra oznaczoną jako seria EJ i FB. Motor przetrwał ponad 20 lat i wciąż jest dostępny w samochodach, które pokonują kolejne tysiące kilometrów bez awarii. Wersja FB jest przystosowana do instalacji gazowej, co sprawia, że jazda autem jest tania. Jedyne, o czym należy pamiętać to o regularnej wymianie oleju i filtrów oraz o częstej regulacji zaworów. Jednostki napędowe o pojemności 2.0 litra są dostępne w trzeciej generacji modelu Forester, a także w czwartej generacji Subaru Impreza.

Jaki wybrać silnik benzynowy z turbo?

Od wielu lat dużą popularnością cieszą się silniki benzynowe z turbodoładowaniem. Kilkanaście lat temu turbo było kojarzone jedynie z motorem wysokoprężnym, a obecnie coraz więcej jednostek z zapłonem iskrowym ma wbudowane to udogodnienie, które jest szczególnie odczuwalne w czasie przyspieszania lub wjazdu na strome wzniesienia. W końcu turbo zapewnia nie tylko wysoką moc, ale przede wszystkim moment obrotowy potrzebny w wielu sytuacjach. Jakie jednostki napędowe są polecane do codziennej eksploatacji? 

• Ford 1.0 EcoBoost: Jednostka napędowa Forda oznaczona jako 1.0 EcoBoost trafiła do większości modeli, takich jak Fiesta, Focus czy Mondeo. W zależności od wybranej wersji do wyboru były jednostki 100 KM, 120 KM, 125 KM, a także 140 KM. Mimo dużego wysilenia silnika podczas eksploatacji okazuje się, że jest to rozwiązanie, które wytrzyma wiele tysięcy kilometrów. Jedyny problem, który ujawnił się po krótkim czasie to nieszczelność pompy wraz z kanałami wodnymi. W najgorszej sytuacji usterka kończyła się wypaleniem uszczelki pod głowicą lub odkształceniem głowicy wraz z cylindrami. Rozrząd w jednostce o pojemności 1.0 EcoBoost jest napędzany paskiem, tak samo, jak pompa oleju. 

• Fiat 1.4 T-Jet: Fiatowska jednostka zgodna z nowoczesną koncepcją downsizingu zastąpiła silniki o pojemności 1.6 litra, 1.8 litra, a także 2.0 litra. Motor jest bardzo wytrzymały i nadaje się pod montaż instalacji gazowej, a nawet pod modyfikację. Coraz częściej jest dostępny w wersjach Abartha 500 oraz Punto i w topowych odmianach rozwija aż 190 KM. Bazowe jednostki dysponują 105 KM, co w przypadku niewielkich samochodów jest optymalnym rozwiązaniem. Nowszą odmianą wersji 1.4 T-Jet jest motor 1.4 MultiAir wyposażony w elektrohydrauliczne sterowanie zaworami dolotowymi. 

• Renault 1.2 Tce: Przed rozpoczęciem produkcji motorów po downsizingu konstruktorzy z Renault starali się zwiększyć efektywność silnika, który był produkowany od dłuższego już czasu. W ten sposób turbodoładowanie otrzymał motor dostępny  od 1996 roku, który został oznaczony kodem D4FT. Ulepszony silnik pojawił się w 2007 roku i był  zamontowany w Renault Clio III, Renault Modus, Renault Winda, a także w Renault Twingo II. Jednostka napędowa generuje 101 KM oraz 145 Nm. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Z roku na rok coraz więcej osób negatywnie podchodzi do samochodów z silnikami wysokoprężnymi. Powodem tego są wysokie koszty eksploatacji oraz wzrost surowych norm dotyczących ekologii. To właśnie dlatego kierowcy chętnie przesiadają się na samochody z silnikiem benzynowym zasilanym LPG. Koszt instalacji zwraca się w krótkim czasie, a dobrej jakości podzespoły wraz z niskimi kosztami przejechanej trasy są powodem do zadowolenia. Do jakich samochodów można z powodzeniem montować instalację LPG? 

 

Jeszcze kilka lat temu kierowcy chętnie wybierali samochody wyposażone w silnik Diesla. Dlaczego? Powodem takiego wyboru było bardzo niskie spalanie, które pozwalało za niewielkie pieniądze dotrzeć z punktu A do punktu B. Ludzie kupowali auta z motorami wysokoprężnymi na dłuższe dojazdy do pracy, wybierali Diesle jako samochody rodzinne, które pokonują wiele kilometrów autostradami, a także z tego powodu, że były to jednostki niezawodne. Od kilku lat zmieniły się jednak przepisy dotyczące ekologii, co spowodowało ogromne zmiany w świecie motoryzacji. Większość koncernów próbuje zastąpić klasyczne Diesle autami elektrycznymi, które są uważane za ekologiczne. Brak zainteresowania ze strony kupujących w przypadku motorów wysokoprężnych jest widoczny m.in. w niskich cenach za młode rocznikowo pojazdy. Różnica w cenie tego samego modelu zasilanego benzyną i olejem napędowym wynosi kilka tysięcy złotych. Mimo niskiej ceny popyt na Diesle jest coraz niższy, co spowodowane jest głównie ekologią. Głośno mówi się o tym, że samochody z jednostkami wysokoprężnymi nie będą mogły poruszać się po wyznaczonych strefach w miastach, co skutecznie zniechęca kupujących. Oprócz tego większość producentów zdecydowała się na wprowadzenie rozwiązań, które są kosztowne w eksploatacji i sprawiają dużo problemów. Chodzi oczywiście o filtry cząstek stałych powodujące, że wielu kierowców woli wybrać jednostkę benzynową lub hybrydową. 

 

Auto na gaz – co warto wiedzieć? 

Dobrą alternatywą dla ekonomicznych Diesli są oczywiście samochody na gaz. Wśród nabywców modeli zasilanych suchym paliwem są osoby, które wcześniej poruszały się pojazdem z LPG oraz tacy, którzy są chętni rozpocząć przygodę z samochodami na gaz. Nic więc dziwnego, że spora grupa użytkowników decyduje się na zmianę rodzaju napędu, skoro koszt przejechania 100 km jest niższy o połowę w porównaniu do poruszania się na benzynie. Decydując się na zakup samochodu, do którego użytkownik będzie chciał zainstalować LPG, należy wybierać pojazd dostosowany do poruszania się na suchym paliwie. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę konstrukcję jednostki napędowej, z tego względu, że nie każdy silnik dobrze znosi zasilanie gazowe. Silniki dobrze współpracujące z LPG powinny być wyposażone w hydrauliczne popychacze znajdujące się w układzie rozrządu, co zagwarantuje właściwe utrzymanie odpowiedniego luzu. Takie rozwiązanie sprawia, że zawory znajdujące się w pozycji zamkniętej przez cały czas mają kontakt z gniazdami. W ten sposób ciepło odbierane jest od zaworów, zapewniając optymalne chłodzenie. Jednostki wyposażone w hydrauliczne popychacze są także tańsze w obsłudze oraz nie wymagają okresowych regulacji luzów zaworowych. Oczywiście nie we wszystkich samochodach znajduje się takie rozwiązanie. W przypadku ręcznie regulowanych luzów zaworowych także można osiągnąć optymalne rezultaty i bez awarii poruszać się na LPG. W razie problemów z autem użytkownik może skorzystać z pomocy specjalisty, który podłączy do pojazdu interfejs diagnostyczny i sprawdzi, co jest przyczyną pojawiających się błędów. 

Samochód na gaz – jakie są koszty? 

Wielu użytkowników zastanawia się, czy warto zakładać instalację gazową do samochodu. Okazuje się jednak, że aby koszty się zwróciły, wystarczy pokonywać rocznie 15 tysięcy kilometrów. Cena instalacji zacznie się zwracać już po 11 miesiącach, co oznacza, że w kolejnych latach poruszanie się samochodem będzie kosztować znacznie mniej. Warto zauważyć, że osoby pokonujące rocznie od 20 do 30 tysięcy kilometrów mają szansę znacznie szybciej zacząć jeździć taniej. Wszystko jest jednak indywidualną sprawą i zależy od tego, jakie odległości pokonują kierowcy. Zakładając, że litr benzyny 95 kosztuje 5,30 zł, a przeciętny samochód kompaktowy pali 8 litrów na 100 km, można otrzymać koszt przejechania trasy wynoszący 42,40 zł. Dla porównania średnia cena litra gazu wynosi 2,40 zł, co oznacza, że koszt jazdy zmniejsza się praktycznie o połowę. Podczas obliczeń należy jednak pamiętać, że większość samochodów spala 15% więcej gazu niż benzyny. Biorąc pod uwagę wyższe zużycie, otrzymuje się koszt 22,08 zł. Różnica jest znaczna, dlatego też po drogach porusza się spora część samochodów zasilanych LPG. Oczywiście koszty związane z poruszaniem się autem są niższe, jednak należy przewidzieć to, że pojazd z gazem wymaga częstszych przeglądów oraz kontroli układu zapłonowego i chłodniczego. 

Skoro już wiadomo, jakie są koszty związane z poruszaniem się samochodem z zainstalowanym LPG, to warto dowiedzieć się, ile trzeba wydać na dobrej jakości instalację. Obecnie najczęściej wybiera się nowoczesne rozwiązanie w postaci modelu IV generacji, czyli tzw. sekwencji. Ceny nie są sztywne, a sam koszt jest uzależniony od liczby cylindrów oraz mocy jednostki napędowej. Średnia cena za jeden cylinder wynosi od 450 zł do 550 zł. Za zbiornik również należy doliczyć podobną kwotę. Niezależnie od marki samochodu dobrej jakości instalacja to wydatek 2-2,5 tysięcy złotych. W samochodach o większych pojemnościach koszt będzie znacznie wyższy. Auto z silnikiem V6 to koszt co najmniej 3,5 tysięcy złotych, samochód z V8 uszczupli portfel o 4,5 tysięcy złotych. Jak widać, nie jest ono tanie, jednak dla kogoś, kto pokonuje rocznie więcej niż 10 tysięcy kilometrów, będzie to najlepsze rozwiązanie. 

Niższy koszt jazdy na LPG nie powoduje jednak, że o połowę spadają wydatki związane z utrzymaniem pojazdu. W obliczeniach należy brać pod uwagę wymianę świec co 20-30 tysięcy kilometrów, nowe cewki, a także przewody zapłonowe. Bardzo często zdarzają się awarie szczególnie tych elementów, które są zamontowane bezpośrednio przy świecach. Oprócz tego, podczas procesu spalania gazu sama jednostka napędowa, a w szczególności głowica musi wytrzymać o wiele wyższą temperaturę niż w przypadku spalania czystej benzyny. Warto dodać, że koszt jednej cewki w zależności od modelu samochodu to od 250 zł do 1000 zł za sztukę. Do innych, równie drogich usterek trzeba doliczyć o wiele częstsze wypalenie uszczelki pod głowicą oraz przyspieszony proces zużycia gniazd wraz z prowadnicami, co jest spowodowane różnicą we właściwościach smarnych między gazem a benzyną. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że przegląd samochodu z instalacją LPG jest droższy od tradycyjnego. Za podstawowe badanie techniczne należy zapłacić 99 zł, natomiast użytkownicy aut z gazem muszą liczyć się z kosztem 162 zł.  

Najlepsze auta do LPG – jakie wybrać? 

Jak już wcześniej wspomniano, nie wszystkie jednostki napędowe będą dobrze współpracować z instalacją. Silniki benzynowe nadające się do gazu powinny mieć hydrauliczną kompensację luzów zaworowych, pośredni wtrysk paliwa, a także wytrzymałe głowice. Które z samochodów zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego nadają się do montażu LPG? 

• Volkswagen i Skoda: Silnik Volkswagena, który bardzo dobrze sprawdza się na gazie to jednostka o pojemności 1.6 litra oznaczona jako MPI. Ostatnie Skody opuszczające fabrykę, które otrzymały motor 1.6 8 V, zostały wyprodukowane w 2013 roku. Octavia II oraz niektóre egzemplarze Octavii III po „faceliftingu” idealnie nadają się do instalacji LPG. Co więcej, niektóre samochody wyjeżdżające z fabryki otrzymały oryginalny gaz oraz były do tego w odpowiedni sposób przystosowane. Miały żeliwną konstrukcję, a także hydrauliczną regulację luzów zaworowych, co pozwalało na bezawaryjną współpracę. Dobre silniki do gazu, czyli jednostka 1.6 MPI nadaje się do zamontowania w nawet najprostszej instalacji działającej w technologii wtrysku sekwencyjnego. Poszukując samochodu kompatybilnego z suchym paliwem, warto poszukać aut z tym polecanym motorem. 

• Toyota: Osoby posiadające modele Toyoty Auris produkowane od 2009 roku oraz Avensis od 2008 roku z jednostkami o pojemnościach 1.6 litra, 1.8 litra, a także 2.0 litra z oznaczeniem Valvematic mogą bez przeszkód zdecydować się na zamontowanie instalacji gazowej w swoich pojazdach. Poprzednie jednostki oznaczone jako VVT-i sprawiały problemy podczas montażu związany z płytkową regulacją zaworów. W motorze Valvematic poprawiono jakość wykonania, jednocześnie zwiększając trwałość silnika, który otrzymał hydrauliczną regulację zaworów. Oprócz tego jednostki mają wtrysk wielopunktowy, co dodatkowo poprawia działanie całej instalacji. 

• Honda: Najlepszy silnik do LPG to bez wątpienia jednostka słynąca z wysokiej trwałości oraz niezawodności. Do tej grupy zalicza się hondowski motor o pojemnościach 1.8 litra oraz 2.0 litra i-VTEC z serii R. Wcześniejsze silniki oznaczone jako K nie były najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o montaż instalacji, co wynikało głównie z problemów związanych z brakiem okresowej regulacji luzów zaworowych oraz oszczędnością związaną z wyborem tanich podzespołów. Wybierając Hondę z silnikiem z serii R, warto rozglądać się za modelami Civic IX generacji oraz CR-V produkowanymi do 2017 roku. Jednostki napędowe oznaczone literą R są dostępne także w Hondach Accord VIII generacji. Wymienione modele idealnie nadają się do jazdy na gazie, co bezpośrednio wiążę się z niskimi kosztami użytkowania. Warto jednak pamiętać, że jednostki napędowe nie mają hydrauliki, co oznacza, że trzeba pamiętać o regulacji luzów zaworowych. Oprócz tego należy zamontować emulator poziomu paliwa i dbać o regularne przeglądy. 

• Opel: Silniki Opla do LPG montowane w modelach Mokka, Zafira czy Astra to jedne z lepszych jednostek turbodoładowanych współpracujących z instalacją gazową. Motor o pojemności 1.4 litra z turbo został wycofany dopiero w 2019 roku. Jednostka mimo tego, że jest nowoczesna, ma bardzo prostą i bezproblemową budowę, co sprawiło, że wiele osób wybrało Opla z tym właśnie motorem pod maską. Minusem silnika jest brak elastyczności, mimo turbodoładowania, oraz kiepskie osiągi. Warto dodać, że decydując się na montaż LPG w jednostce napędowej o pojemności 1.4 litra z turbo, należy wziąć pod uwagę emulator ciśnienia paliwa, co zdecydowanie poprawi działanie całego układu.  

• Fiat i Alfa Romeo: Włoskie samochody również mogą bezawaryjnie poruszać się na suchym paliwie. Chodzi oczywiście o Fiata oraz Alfę Romeo wyposażone w jednostki o pojemności 1.4 T-jet. Silnik ten był dostępny w wersji o mocy 120 koni mechanicznych, co pozwalało na dynamiczną jazdę szczególnie w niewielkich modelach, takich jak Punto czy Bravo. Włoska jednostka nadająca się do zamontowania LPG jest dostępna także w wybranych modelach Alfy Romeo – Giulietta oraz MiTo. Poszukując oszczędnego samochodu o ciekawej stylistyce, warto rozważyć wyżej wymienione auta. 

• Mazda: Okazuje się, że na liście samochodów nadających się do zainstalowania LPG znajduje się Mazda ze swoim silnikiem o pojemności 2.5 litra w technologii Skyactive ze wtryskiem bezpośrednim. Według ekspertów jednostka jest odpowiednio przystosowana do zamontowania gazu, w trakcie testów nie stwierdzono żadnego negatywnego wpływu suchego paliwa na motor, co oznacza, że każdy właściciel Mazdy z silnikiem o pojemności 2.5 litra Skyactive może zdecydować się na montaż LPG. Warto mieć jednak na uwadze, że do jednostki napędowej należy wybrać wysokiej jakości instalację, która nie będzie tania. W zależności od zakładu koszt montażu LPG może wynieść od 3,5 tysiąca złotych do nawet 5 tysięcy złotych. 

• Dacia i Renault: Francuskie Renault wraz z Dacią od zawsze były znane z oszczędności. Nic więc dziwnego, że pod maską znalazły się najlepsze silniki do LPG zapewniające jeszcze większą oszczędność. Nowy nabywca powinien szczególnie zwrócić uwagę na ośmiozaworowe motory o pojemności 1.4 litra oraz 1.6 litra. Mniejszy silnik ma moc 75 koni mechanicznych, a większy 87 koni mechanicznych, co umożliwia sprawne poruszanie się w ruchu miejskim. Obie jednostki napędowe mają proste konstrukcje, dzięki czemu są tanie w naprawie.  

Nowe silniki do LPG

Okazuje się, że wielu producentów ma w swojej ofercie jednostki napędowe z fabryczną instalacją LPG. W ten sposób nabywca pojazdu nie musi martwić się o to, aby wybrać jak najlepsze rozwiązanie do nowego samochodu, ponieważ wszystkim zajmuje się producent. W ten sposób auta otrzymują odpowiednio dopasowane rozwiązania, które nie sprawiają problemów podczas eksploatacji. Jest to bardzo wygodne szczególnie dla osób poszukujących auta, które od razu można intensywnie użytkować. Silniki przystosowane do gazu występują w modelach, takich jak: 

Skoda Citigo

Skoda Fabia

Skoda Octavia

Skoda Roomster

Skoda Rapid

Hyundai i20

Mitsubishi Colt

Mitsubishi Space Star 

Mitsubishi Outlander 

Mitsubishi ASX

Chevrolet Spark

Chevrolet Cruze

Chevrolet Orlando

Renault Clio 

Renault Captur

Opel Corsa

Opel Astra

Opel Insignia

Opel Meriva

Opel Zafira Tourer

Toyota Aygo 

Toyota Yaris 

Kia Rio

Alfa Romeo Mito

Alfa Romeo Giulietta

Fiat Tipo 

Fiat Doblo

Dacia Sandero

Dacia Logan MCV

Dacia Duster

SsangYong Tivoli

Nissan Micra 

Nissan Juke

 

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Najważniejsze zalety:

Po dokonaniu dość skomplikowanej instalacji Delphi DS150e ujawnia wiele możliwości diagnostycznych. Według większości użytkowników sprzęt diagnozuje bezbłędnie większość marek samochodowych, a sam program jest intuicyjny w działaniu i prosty w obsłudze. Za pomocą interfejsu zdiagnozuje się auto, znajdzie przyczyny usterek, a z katalogu części wybierze właściwy element do wymiany. 

 

Najważniejsze wady:

Według użytkowników Delphi DS150e ma oprogramowanie trudne do instalacji, wymagające wiele uwagi i czasu. Dodatkowo użytkownicy narzekają na to, że instrukcja obsługi Delphi DS150e jest napisana w sposób nieczytelny. Zatem początki z urządzeniem nie są łatwe i wymagają zaangażowania użytkownika. 

 

Werdykt: 9.6/10

Ze względu na wszechstronność zastosowania interfejsu przy wielu markach, wiele osób uważa, że  komputer diagnostyczny spełnia zadanie pełnej diagnostyki. Zadowolenie mechaników samochodowych podnosi fakt, że interfejs podaje wszystkie informacje w języku polskim i jest przystosowany do diagnostyki zarówno samochodów osobowych jak i dostawczych.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Diagnozowane moduły

Według opisu producenta i doświadczeń mechaników samochodowych, którzy przeprowadzili test Delphi DS150e sprzęt jest przydatny przy diagnozowaniu silników zarówno benzynowych jak i wysokoprężnych, potrafi przeprowadzić diagnostykę układu hamulcowego łącznie z modułami ABS, ASR, EBS, zwalniaczem i elektrycznym hamulcem postojowym. Diagnostyce można też poddać skrzynię biegów, klimatyzację, wszelkie wskaźniki deski rozdzielczej, a także takie układy bezpieczeństwa jak AirBag, SRS czy immobilizer. Właściciel interfejsu zdiagnozuje również zawieszenie pojazdu w zakresie pneumatyki i elektroniki, jak również Delphi DS150e wykona niektóre adaptacje systemu audio, sprzęgła czy przepustnic. Za pomocą sprzętu wykonamy także takie czynności jak reset kontrolki serwisowej albo cofanie tłoczków hamulcowych. 

Funkcje diagnostyczne

Delphi DS150e to sprzęt, który dokona odczytu pomiarów pracy czujników, sterowników, parametrów pracy pomp oraz dostarczy specjaliście informacji na temat pracy turbosprężarki, ciśnienia występującego na listwie wtryskowej, a także dostarczy danych z magistrali elektrycznej pojazdu. Wśród informacji znajdą się dane, które pozwolą zweryfikować przebieg pojazdu. Bardzo ważną funkcją interfejsu jest możliwość wypalania filtrów cząstek stałych DPF/FAP, a także adaptacje sprzęgła, przepustnic i na przykład czujnika skrętu. Jak przekazują opinie, Delphi DS150e ma także funkcję zapisu parametrów pracy podczas jazdy, co jest niezwykle przydatne, gdy zaistnieje potrzeba oceny pracy podzespołów pod obciążeniem. Sprzęt oferuje także możliwość wymuszonego uruchomienia podzespołów, takich jak wentylatory, pompy paliwowe czy wtryskowe, w celu ich diagnostyki. 

 

Komunikacja i wymagania sprzętowe

Delphi DS150e komunikuje się za pomocą USB lub modułu Bluoetooth, a w skład kupowanego zestawu wchodzi interfejs z Bluoetooth, przewód OBD2, przewód USB, a także sterowniki na płycie CD CARS i TRUCK. Pobranie sterowników jest możliwe również z załączonego do produktu linku. Ponadto do sprzętu dołączona jest instrukcja instalacji oraz film instruktażowy. Sprzęt został umieszczony w trwałej metalowej obudowie i współpracuje on z oprogramowaniem Windows XP, Vista, 7,8 i 10 w wersji 32 i 65 bitowej. Sprzęt pozwoli na zdiagnozowanie samochodów osobowych, ciężarowych, a także naczep. Według użytkowników Delphi DS150e cena interfejsu diagnostycznego jest bardzo przystępna.