Ostatnio aktualizowane: 13.08.20

 

Mało osób zastanawia się, jak ważną funkcję w pojeździe spełniają opony. Są to jedyne elementy pojazdu, które stale pozostają w kontakcie z jezdnią. Nie bez powodu producenci etykietują ogumienie. Kolorowa naklejka na produkcie informuje o oporach toczenia oraz o przyczepności na mokrej drodze. W końcu to opony wpływają na prowadzenie pojazdu. Z tego względu warto dowiedzieć się więcej na temat ich przyczepności do podłoża. 

 

Czym jest przyczepność opon? 

Przyczepność opon do podłoża nie jest wartością stałą, którą można by jednoznacznie określić. Jest to tarcie, które zachodzi między dwiema powierzchniami, w tym przypadku między gumą a podłożem. Ciekawe jest to, że najwyższy poziom przyczepności ogumienia osiągany jest w trakcie lekkiego jej uślizgu. Wszystko tak naprawdę zależy od wielu czynników wpływających na właściwości jezdne pojazdu. Warto wiedzieć, że wyróżnia się przyczepność wzdłużną i poprzeczną. Pierwsza jest związana z ruchem pojazdu do przodu, druga ze zmianą kierunku ruchu. 

 

Co wpływa na dobrą przyczepność ogumienia do podłoża?

Zdolność pewnego prowadzenia pojazdu zależy od wielu czynników. W przypadku opon należy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej mieszanki, ich wiek, stopień zużycia, rzeźbę bieżnika oraz ciśnienie. Na drodze przyczepność ogumienia jest uzależniona od typu nawierzchni, po której pojazd się porusza oraz warunków pogodowych. Na dobry kontakt opony z podłożem wpływa zjawisko zwane adhezją, które pojawia się w momencie styku molekuł gumy z nawierzchnią. Proces ten polega na stałym i powtarzającym się rozrywaniu oraz ściskaniu wiązań molekularnych w ogumieniu. W trakcie absorbowana jest energia, nazywana siłą adhezji. Dzięki temu zjawisku opona trzyma się asfaltu. 

Przyczepność opon do podłoża 

Uzyskanie odpowiedniej przyczepności opon stawia przed producentami ogumienia spore wyzwanie. Każda firma stara się wyprodukować jak najwyższej jakości produkt, który będzie spełniał wszystkie wymagania konsumentów. Kierowcy coraz częściej zwracają uwagę na dobre parametry. Wysokie ceny paliw spowodowały, że większość z nich poszukuje opon o niskich oporach toczenia, aby w każdy sposób próbować minimalizować koszty przejechanych kilometrów. Co więcej, producenci starają się pogodzić trwałość z dobrymi właściwościami. Oznacza to, że w niektórych przypadkach inżynierowie muszą iść na kompromis, aby osiągnąć zamierzony cel. 

 

Przyczepność opon całorocznych

Wiele osób decyduje się na zakup ogumienia uniwersalnego, które jest dobrym wyborem w przypadku samochodów użytkowanych na krótkich odcinkach dróg i głównie w mieście. Opony całoroczne mają odpowiednie właściwości jezdne w zakresie temperatur od -20 do +30 stopni Celsjusza. Oznacza to, że radzą sobie zarówno w zimie, jak i w lecie. Wzór bieżnika jest zaprojektowany tak, aby odprowadzał sporą ilość wody oraz błota pośniegowego. Dużą zaletą ogumienia wielosezonowego jest to, że kierowca nie musi martwić się o sezonową wymianę kół. Jest to dobra alternatywa dla osoby, która rocznie pokonuje około 10 tysięcy kilometrów, przy założeniu, że jest to jazda spokojna, a samochód ma moc nie większą niż 100 KM. Opony wielosezonowe bezproblemowo mogą pokonać 50-60 tysięcy kilometrów i są sprawne przez przynajmniej 5 – 6 lat. Koszt zakupu modelu całorocznego jest znacznie wyższy, jednak zwraca się po krótkim czasie, ponieważ nie ma konieczności wymiany kół co pół roku. Oznacza to, że wizyty u wulkanizatora są niezbędne tylko wtedy, gdy dojdzie do przebicia opony. 

 

Przyczepność opon letnich 

Dobre parametry opon letnich decydują o przyczepności na suchej i mokrej nawierzchni. W przypadku modelu przeznaczonego do jazdy w lecie wyróżnia się trzy typy bieżnika: symetryczny, asymetryczny oraz kierunkowy. Według polskiego prawa głębokość rowków powinna wynosić minimum 1,6 mm, jednak ze względów bezpieczeństwa warto zmienić opony przy minimalnej głębokości 3 mm. Decydując się na letnie ogumienie, można wybrać model szerszy. Oczywiście najpierw należy sprawdzić, czy do danego modelu samochodu można założyć opony o większej szerokości. Wiele osób zamienia wówczas felgi na większe. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem jest zamiana kół w rozmiarze 195/55 R15 na 205/55 R16. Na mokrej nawierzchni o dobrej przyczepności decyduje rodzaj zastosowanej mieszanki, a także głębokość i ilość rowków. Większa ilość rowków gwarantuje optymalne właściwości jezdne podczas obfitych opadów deszczu. Wówczas ogumienie wykazuje odporność na zjawisko aquaplaningu. 

Przyczepność opon zimowych 

Dobra przyczepność opon zimowych zależy od wielu czynników. Wybierając ogumienie zimowe, należy zwrócić uwagę na rzeźbę bieżnika, kształt rowków i nacięć na powierzchni opony oraz skład mieszanki, jaka została użyta do produkcji. Zachowanie przyczepności jest uzależnione od kilku innych czynników. Są to przede wszystkim pogoda i temperatura, rodzaj nawierzchni, po jakiej auto się porusza oraz temperatura podłoża. Warto pamiętać o tym, że opony zimowe tracą właściwości powyżej 7 stopni Celsjusza. Jest to efekt zastosowanej mieszanki, która jest dobrana na niskie temperatury. 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments