Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Najważniejsze zalety:

Dobre opony wielosezonowe odznaczają się wytrzymałością i taki też jest model Hankook Kinergy 4S2 H750. Nie bez przyczyny zdobywa on dobre opinie kierowców. Do wykonania produktu wykorzystano mieszankę krzemionkową, która charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością, także w przypadku mokrej nawierzchni. Blok bieżnika ma ząbkowany rowek, który czyni jazdę zimą bardziej bezpieczną. 

 

Najważniejsze wady:

Niektóre komentarze sugerują, że opony są trudne w montażu. Takie recenzje są wydawane przede wszystkim przez osoby, które nigdy wcześniej nie robiły tego samodzielnie i nie mają doświadczenia. Warto pamiętać, że opony można wymienić w punkcie wulkanizacyjnym i nie wiąże się to z wysokimi kosztami, tym bardziej biorąc pod uwagę, że model taki jak Hankook Kinergy 4S2 H750 można użytkować przez kilka sezonów.

 

Werdykt: 9.4/10

Zamieszczone w Internecie opinie o Hankook Kinergy 4S2 H750 stanowią potwierdzenie na to, że opisywany produkt jest solidnie wykonany. Spora część osób, które wybrały ten model uważa, że gwarantuje on bezpieczeństwo podczas jazdy w wymagających warunkach. Te opony wielosezonowe są polecane w szczególności kierowcom, którzy na co dzień jeżdżą po miejskich drogach. 

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Podstawowe dane

Opona wielosezonowa trafiła do sprzedaży w 2019 roku. Jej szerokość wynosi 205 mm, a profil jest równy 55. Średnica to 16, a indeks nośności 94. Indeks prędkości jest oznaczony jako H (do 210 km/h). Opór toczenia to klasa C, a przyczepność do mokrej nawierzchni jest określony klasą B. Ta opona wielosezonowa nie generuje dużego hałasu wewnętrznego w porównaniu z innymi popularnymi modelami (wartość ta wynosi 72 dB). Cena Hankook Kinergy 4S2 H750 nie jest wysoka. Za komplet nowych opon do naszego samochodu zapłacimy około 1000 złotych, a będziemy mogli z nich korzystać przez długi czas.

Do użytku przez cały rok

Hankook Kinergy 4S2 H750 to opona przystosowana do używania przez cały rok bez względu na panujące warunki pogodowe. Do jej produkcji wykorzystano mieszankę zawierającą sporo surowców pochodzenia naturalnego. To gwarantuje dobrą przyczepność gumy do podłoża nawet w przypadku niskiej temperatury. Model ma szerokie rowki, które skutecznie odprowadzają wodę, co zmniejsza ryzyko poślizgu w trakcie intensywnych opadów. Dobrze przemyślana konstrukcja blokowa zapewnia krótką drogę hamowania także latem, kiedy nawierzchnia jest sucha i nierzadko gorąca. Kierowcy przeprowadzający test Hankook Kinergy 4S2 H750 z reguły uważają, że produkt dobrze się spisuje w każdych warunkach pogodowych.

 

Wykonanie

Opona wielosezonowa została zrobiona z mieszanki krzemionki, która odznacza się wytrzymałością. Boczne rowki są odpowiednio szerokie, więc skutecznie odprowadzają nadmiar wody. Łączniki znajdujące się między klockami bieżnika są wklęsłe i zwiększają sztywność obwodową (zgodnie z informacjami przekazanymi przez producenta nawet o 4%). Takie rozwiązanie wpływa też pozytywnie na sterowność. Jazda zimą jest bezpieczniejsza i wygodniejsza, ponieważ rowek krawędziowy jest delikatnie ząbkowany. 

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Najważniejsze zalety:

Opony marki Continental są dobrze oceniane przez kierowców i nie inaczej jest w przypadku tego modelu. Jest on wykonany z solidnych materiałów, co gwarantuje długi czas użytkowania. Produkt otrzymał pierwsze miejsce w testach opon zimowych Auto Bild 2017, ADAC 2017 i Autoexpress 2017 i 2016. 

 

Najważniejsze wady:

Z niektórych komentarzy wynika, że opona jest stosunkowo głośna, co można odczuć przede wszystkim podczas trudnych warunków drogowych. Jeśli jednak w czasie jazdy słuchamy muzyki, nie powinno nam to przeszkadzać.

 

Werdykt: 9.4/10

Przeprowadzony przez kierowców test Continental Wintercontact TS 860 dowiódł, że to opona zimowa na najwyższych poziomie. W procesie jej produkcji zadbano o to, aby miała odpowiednią konstrukcję i gwarantowała bezpieczeństwo, kiedy warunki na drogach nie są najlepsze (oblodzona, mokra nawierzchnia, intensywne opady śniegu i deszczu). Produkt zrobiono z naturalnej mieszanki krzemionkowej.  

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Lamele i rowki

Na uwagę zasługuje konstrukcja opisywanego produktu. Opona zimowa ma specjalne lamele, które skutecznie odprowadzają gromadzącą się na jej powierzchni wodę. To zmniejsza ryzyko wpadnięcia w poślizg podczas intensywnych opadów deszczu. Z opony w trakcie jazdy skutecznie usuwana jest nie tylko ciecz, ale też lód. Opona ma trójwymiarowe rowki, które znacznie poprawiają jej przyczepność do podłoża, co przydaje się szczególnie podczas pokonywania zakrętów na drodze pokrytej warstwą śniegu. Jak zapewnia producent, opona wczepia się niejako w śnieg, a to zapewnia stabilność jazdy. 

Wykonanie

Produkt zrobiono ze specjalnej mieszanki krzemionkowej, do której dodano matrycę polimerową i żywicę. Opona zimowa przez długi czas zachowuje elastyczność i w związku z tym dobrze przenosi siłę hamowania na drogę. Nawet jeśli poruszamy się samochodem w trudnych warunkach i pojawi się konieczność szybkiego hamowania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy w stanie bezpiecznie zatrzymać swoje auto (nie wpadniemy w poślizg). Wystawiane przez kierowców opinie o Continental Wintercontact TS 860 potwierdzają, że ten model nadaje się do jazdy nawet po oblodzonej, śliskiej powierzchni.

 

Przeznaczenie

Opona zimowa Continental należy do klasy premium, a to oznacza, że jest przeznaczona dla wymagających kierowców. Produkt dobrze sprawdza się w przypadku aut kompaktowych i tych pochodzących z klasy średniej. Oponę można zamontować w następujących modelach: Audi A4, Mercedes Benz C-Class i BMW serii 3. Mając na uwadze bardzo dobre właściwości Continental Wintercontact TS 860, cena produktu nie wydaje się zbyt wysoka. Jedna opona kosztuje około 250 zł, więc za cały komplet zapłacimy mniej więcej 1000 zł. Model ma szerokość 195 mm, profil wynosi 65. Średnica produktu jest równa 15 cali, a indeks nośności jest oznaczony jako 91. Indeks prędkość to T (do 190 km/h). Generowany hałas zewnętrzny wynosi 72 dB.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Jeżeli planujesz zakup nowych opon zimowych, które zapewnią odpowiednią przyczepność na zaśnieżonej drodze, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Opisujemy w nim najbardziej popularne marki oferujące ogumienie do aut na zimę. Po zapoznaniu się z poniższymi informacjami znalezienie właściwego kompletu nie powinno być trudne.

 

Nokian

Nokian to jedna z najbardziej popularnych marek opon samochodowych w krajach nordyckich, a także na terenie Rosji. Przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę w fińskim mieście Nokia, a zostało założone w 1988 roku. W ofercie firmy znajdziemy ogumienie zarówno do aut osobowych, jak i dostawczych, a nawet ciężarowych. Co więcej, Nokian jest bardzo znanym producentem opon przeznaczonych do maszyn rolniczych, leśnych, portowych i górniczych. Proces ich produkcji oparty jest na zastosowaniu najnowocześniejszych technologii. Wszystko po to, aby zapewnić kierowcom maksymalny poziom bezpieczeństwa. Obecnie marka jest liderem sprzedaży opon pneumatycznych w Skandynawii. W 2014 roku wprowadziła na rynek zimowy model z wysuwającymi się kolcami, był to pierwszy tego typu produkt na świecie.

 

Dębica

Jeśli postanowimy sprawdzić ranking opon zimowych, bez wątpienia znajdziemy w nim model oferowany przez polską markę Dębica. Jej nazwa pochodzi od miasta, w którym mieści się siedziba przedsiębiorstwa, leżącego na terenie województwa podkarpackiego. W asortymencie firmy znajdziemy opony do samochodów osobowych, dostawczych oraz ciężarowych. Są one chętnie kupowane nie tylko na terenie Polski, ale i poza granicami naszego kraju. Główne rynki eksportu ogumienia Dębica to Niemcy, Luksemburg, Francja, USA, Kanada i Turcja. Marka powstała w 1937 roku w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, była filią poznańskiego Stomilu. Jednym z jej założycieli był Stefan Dwornik, major piechoty Wojska Polskiego.

Uniroyal

Belgijska marka Uniroyal powstała w 1868 roku w mieście Liege, a jej założycielem był wojskowy oficer Oscar Englebert (początkowo był właścicielem niewielkiego sklepu, w którym sprzedawano gumowe materiały). Pierwsze wyprodukowane przez nią opony pojawiły się na rynku w 1894 roku. Były przeznaczone do rowerów oraz powozów konnych. Cztery lata później firma rozpoczęła produkcję ogumienia do samochodów. Założyciel, jak również jego syn, stawiali przede wszystkim na rozwój. Uniroyal jako pierwsza marka zaoferowała tzw. opony przeciwdeszczowe zapewniające przyczepność na mokrej nawierzchni. Kilka stworzonych przez nią rozwiązań z czasem zaczęły też wykorzystywać inne firmy. Mowa tu np. o bieżniku w kształcie litery „V”.

 

Kormoran

Polska marka Kormoran cieszy się dużą popularnością wśród kierowców z Polski, jak i innych krajów. Oferuje ona średniej klasy opony do aut osobowych, dostawczych, typu SUV oraz wyścigowych. Firma została założona w 1999 roku, obecnie wchodzi w skład grupy Michelin. Do produkcji ogumienia wykorzystywane są trwałe mieszanki gumy wykazujące podwyższoną odporność na ścieranie. Opony cieszą się uznaniem konsumentów także ze względu na gwarancję komfortowej i bezpiecznej podróży samochodem po drogach krajowych, jak i autostradach, niezależnie od warunków atmosferycznych.

 

Fulda

Fulda to firma założona w Niemczech w 1900 roku przez dwóch biznesmenów, Gustawa Beckera oraz Moritza Hasenclevera. Już rok później rozpoczęto produkcję wyrobów z gumy, a pierwsze opony były przeznaczone do wózków dziecięcych, powozów konnych i innych pojazdów niewyposażonych w silnik. Ogumienie do samochodów i motocykli pojawiło się na rynku w 1906 roku, a w 1907 roku stało się podstawowym produktem dostępnym w ofercie marki. Niemal od samego początku istnienia, Fulda współpracowała z amerykańską firmą Goodyear, a z czasem została dołączona do tego znanego koncernu. W ofercie marki znajdziemy opony do samochodów osobowych, ciężarowych i dostawczych, jak również do maszyn rolniczych.

 

Michelin

Jednym z największych producentów opon jest Michelin, jego siedziba znajduje się we Francji. Firma została założona w 1889 roku przez braci Michelinów, a zyskała popularność za sprawą ogumienia do bolidów Formuły 1. Jej oferta obejmuje różnego rodzaju opony, do pojazdów: osobowych, ciężarowych, rolniczych, motocykli, promów kosmicznych i samolotów. Michelin to także oficjalny dostawca ogumienia w WRC (od sezonu 2011). Jedna z fabryk koncernu znajduje się na terenie Polski, w Olsztynie (województwo warmińsko-mazurskie).

Barum

Marka Barum istnieje na rynku od ponad 70 lat i jest popularna na terenie Europy. Została założona w Czechach, a głównym jej celem było zaoferowanie kierowcom stosunkowo tanich, ale bardzo solidnych opon. W 1993 roku firma stała się filią przedsiębiorstwa Continental, co pozwoliło na jej dalszy rozwój. Obecnie Barum zajmuje się produkcją ogumienia do samochodów osobowych, ciężarowych, a nawet pick-upów.

 

Sava

Słoweńska marka Sava to jeden z największych producentów opon na terenie Europy Środkowej. Jej oferta obejmuje ogumienie do aut osobowych, SUV-ów, dostawczych i ciężarowych. Przed trafieniem do sprzedaży opony są poddawane próbom kontroli jakości. To daje gwarancję zakupu wytrzymałych opon, dobrze sprawdzających się w każdych warunkach. Sava jest częścią amerykańskiego koncernu Goodyear.

 

Kleber

Kleber to francuski producent opon klasy średniej. Firma została założona w 1911 roku, a od 1981 roku jest częścią grupy Michelin. Zajmuje się ona produkcją ogumienia nie tylko do samochodów dostawczych i osobowych, ale również pojazdów rolniczych, w tym ciągników. Cechą wyróżniającą opony Kleber jest gwarancja bezpieczeństwa, nawet w bardzo trudnych warunkach. Ciekawe jest to, że firma współpracuje z niektórymi producentami aut. Z tego powodu ogumienie Kleber jest fabrycznym wyposażeniem takich modeli, jak Peugeot 301 czy Citroen Berlingo.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Mało osób zastanawia się, jak ważną funkcję w pojeździe spełniają opony. Są to jedyne elementy pojazdu, które stale pozostają w kontakcie z jezdnią. Nie bez powodu producenci etykietują ogumienie. Kolorowa naklejka na produkcie informuje o oporach toczenia oraz o przyczepności na mokrej drodze. W końcu to opony wpływają na prowadzenie pojazdu. Z tego względu warto dowiedzieć się więcej na temat ich przyczepności do podłoża. 

 

Czym jest przyczepność opon? 

Przyczepność opon do podłoża nie jest wartością stałą, którą można by jednoznacznie określić. Jest to tarcie, które zachodzi między dwiema powierzchniami, w tym przypadku między gumą a podłożem. Ciekawe jest to, że najwyższy poziom przyczepności ogumienia osiągany jest w trakcie lekkiego jej uślizgu. Wszystko tak naprawdę zależy od wielu czynników wpływających na właściwości jezdne pojazdu. Warto wiedzieć, że wyróżnia się przyczepność wzdłużną i poprzeczną. Pierwsza jest związana z ruchem pojazdu do przodu, druga ze zmianą kierunku ruchu. 

 

Co wpływa na dobrą przyczepność ogumienia do podłoża?

Zdolność pewnego prowadzenia pojazdu zależy od wielu czynników. W przypadku opon należy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej mieszanki, ich wiek, stopień zużycia, rzeźbę bieżnika oraz ciśnienie. Na drodze przyczepność ogumienia jest uzależniona od typu nawierzchni, po której pojazd się porusza oraz warunków pogodowych. Na dobry kontakt opony z podłożem wpływa zjawisko zwane adhezją, które pojawia się w momencie styku molekuł gumy z nawierzchnią. Proces ten polega na stałym i powtarzającym się rozrywaniu oraz ściskaniu wiązań molekularnych w ogumieniu. W trakcie absorbowana jest energia, nazywana siłą adhezji. Dzięki temu zjawisku opona trzyma się asfaltu. 

Przyczepność opon do podłoża 

Uzyskanie odpowiedniej przyczepności opon stawia przed producentami ogumienia spore wyzwanie. Każda firma stara się wyprodukować jak najwyższej jakości produkt, który będzie spełniał wszystkie wymagania konsumentów. Kierowcy coraz częściej zwracają uwagę na dobre parametry. Wysokie ceny paliw spowodowały, że większość z nich poszukuje opon o niskich oporach toczenia, aby w każdy sposób próbować minimalizować koszty przejechanych kilometrów. Co więcej, producenci starają się pogodzić trwałość z dobrymi właściwościami. Oznacza to, że w niektórych przypadkach inżynierowie muszą iść na kompromis, aby osiągnąć zamierzony cel. 

 

Przyczepność opon całorocznych

Wiele osób decyduje się na zakup ogumienia uniwersalnego, które jest dobrym wyborem w przypadku samochodów użytkowanych na krótkich odcinkach dróg i głównie w mieście. Opony całoroczne mają odpowiednie właściwości jezdne w zakresie temperatur od -20 do +30 stopni Celsjusza. Oznacza to, że radzą sobie zarówno w zimie, jak i w lecie. Wzór bieżnika jest zaprojektowany tak, aby odprowadzał sporą ilość wody oraz błota pośniegowego. Dużą zaletą ogumienia wielosezonowego jest to, że kierowca nie musi martwić się o sezonową wymianę kół. Jest to dobra alternatywa dla osoby, która rocznie pokonuje około 10 tysięcy kilometrów, przy założeniu, że jest to jazda spokojna, a samochód ma moc nie większą niż 100 KM. Opony wielosezonowe bezproblemowo mogą pokonać 50-60 tysięcy kilometrów i są sprawne przez przynajmniej 5 – 6 lat. Koszt zakupu modelu całorocznego jest znacznie wyższy, jednak zwraca się po krótkim czasie, ponieważ nie ma konieczności wymiany kół co pół roku. Oznacza to, że wizyty u wulkanizatora są niezbędne tylko wtedy, gdy dojdzie do przebicia opony. 

 

Przyczepność opon letnich 

Dobre parametry opon letnich decydują o przyczepności na suchej i mokrej nawierzchni. W przypadku modelu przeznaczonego do jazdy w lecie wyróżnia się trzy typy bieżnika: symetryczny, asymetryczny oraz kierunkowy. Według polskiego prawa głębokość rowków powinna wynosić minimum 1,6 mm, jednak ze względów bezpieczeństwa warto zmienić opony przy minimalnej głębokości 3 mm. Decydując się na letnie ogumienie, można wybrać model szerszy. Oczywiście najpierw należy sprawdzić, czy do danego modelu samochodu można założyć opony o większej szerokości. Wiele osób zamienia wówczas felgi na większe. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem jest zamiana kół w rozmiarze 195/55 R15 na 205/55 R16. Na mokrej nawierzchni o dobrej przyczepności decyduje rodzaj zastosowanej mieszanki, a także głębokość i ilość rowków. Większa ilość rowków gwarantuje optymalne właściwości jezdne podczas obfitych opadów deszczu. Wówczas ogumienie wykazuje odporność na zjawisko aquaplaningu. 

Przyczepność opon zimowych 

Dobra przyczepność opon zimowych zależy od wielu czynników. Wybierając ogumienie zimowe, należy zwrócić uwagę na rzeźbę bieżnika, kształt rowków i nacięć na powierzchni opony oraz skład mieszanki, jaka została użyta do produkcji. Zachowanie przyczepności jest uzależnione od kilku innych czynników. Są to przede wszystkim pogoda i temperatura, rodzaj nawierzchni, po jakiej auto się porusza oraz temperatura podłoża. Warto pamiętać o tym, że opony zimowe tracą właściwości powyżej 7 stopni Celsjusza. Jest to efekt zastosowanej mieszanki, która jest dobrana na niskie temperatury. 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Wichura, powódź i gradobicie w okresie letnim mogą spowodować ogromne szkody samochodu. Kierowcy trzymający pojazdy poza garażem mogą spodziewać się, że nawet niewielkie kule gradu spowodują poważne uszkodzenia karoserii. Warto wiedzieć, jak należy się zachować podczas burzy w trakcie podróży i jak zabezpieczyć auto stojące na zewnątrz. 

 

Opady w postaci bryłek lodu o średnicy od 5 do 50 mm są zjawiskiem powszechnym, które w Polsce występuje najczęściej w sezonie letnim. Lecące kule gradowe mogą spowodować poważne uszkodzenia, kosztowne w naprawie. W trakcie burzy z opadami gradu może dojść do zniszczenia dachów, elewacji domów, ogrodów, upraw, pojazdów rolniczych, samochodów oraz wszystkiego, co znajduje się na otwartej przestrzeni. Temu zjawisku atmosferycznemu towarzyszy zazwyczaj silna wichura z porywistym wiatrem oraz burza z piorunami. Dodatkowe niebezpieczeństwo stanowią więc połamane gałęzie oraz wszelkiego rodzaju elementy przemieszczone w trakcie zawieruchy. 

 

Jak zachować się w czasie gradu? 

Wielu kierowców w czasie niespodziewanej zmiany pogody wpada w panikę. Zaskoczenie wywołane nagłą zmianą warunków atmosferycznych jest spowodowane tym, że wiele osób nie ma pojęcia, jak zachować się w trakcie nawałnicy. W momencie, gdy deszcz zaczyna mocno padać, a widoczność zmniejsza się do kilku metrów, osoba prowadząca auto powinna zachować wszelkie środki ostrożności. 

Zjazd z drogi na pobocze 

Jeśli samochód przemieszcza się po drodze z utwardzonym poboczem, warto rozważyć możliwość zjazdu w bezpieczne miejsce. Dobrym pomysłem jest zjechanie na parking lub na stację paliw. Najlepszym rozwiązaniem w czasie gradobicia byłoby zaparkowanie samochodu pod solidnym dachem, jednak w trakcie podróży po drogach krajowych rzadko kiedy można liczyć na taki komfort. W trakcie nawałnicy kierowca powinien rozejrzeć się za bezpiecznym miejscem postojowym, które zminimalizuje ryzyko najechania przez inny pojazd. W czasie ulewnego deszczu światła awaryjne są słabo widoczne. Zdarzają się przypadki, gdy osoby kierujące autem lub pasażerowie wychodzą z samochodu i ustawiają za nim trójkąt ostrzegawczy, aby być lepiej widocznym. Niestety, takie działanie może być tragiczne w skutkach. Kierowca wyposażony w kamizelkę odblaskową jest równie słabo widoczny na drodze, co pojazd stojący na poboczu ze światłami awaryjnymi. Dla własnego bezpieczeństwa warto zostać w pojeździe. 

 

Ograniczenie prędkości

Kierowcy jadący po autostradzie lub drogach szybkiego ruchu w czasie nawałnicy powinni jechać wolniej. Silne podmuchy wiatru są bardzo niebezpieczne na otwartych przestrzeniach, gdzie może dojść do zepchnięcia pojazdu jadącego z dużą prędkością. Dotyczy to szczególnie dużych i wysokich samochodów, bardzo podatnych na podmuchy wiatru. Większe pojazdy mogą zostać zepchnięte ze swojego pasa ruchu i uderzyć w inne auto. W sytuacji, gdy warunki atmosferyczne diametralnie ulegają zmianie, kierowca powinien zachować dystans pomiędzy swoim autem a innymi uczestnikami ruchu. W trakcie silnego gradobicia i ulewnego deszczu znacznie wydłuża się droga hamowania. Na mokrej nawierzchni samochód wyposażony w opony letnie przy prędkości 80 km/h zatrzyma się po około 43 metrach. W przypadku ogumienia wielosezonowego wynik jest podobny. Auto wyposażone w opony całoroczne jadące z prędkością 80 km/h zatrzyma się po około 44 metrach. Z tego względu, jadąc autostradą, kierowca powinien ograniczyć prędkość do minimum lub dopasować się do ograniczeń wyświetlanych na tablicach informacyjnych umieszczonych wzdłuż drogi. 

 

Parkowanie pod drzewami 

Wiele osób próbuje ograniczyć skutki gradobicia, parkując samochód pod drzewem. Kierowcy mają nadzieję, że pojazd schowany pod jego koroną zostanie uchroniony przed poważnymi wgnieceniami spowodowanymi opadami gradu. Niestety, parkowanie w takim miejscu może okazać się bardzo niebezpieczne. Silne podmuchy wiatru mogą doprowadzić do powalenia drzewa, które spadnie na samochód. Może wówczas dojść do przygniecenia osób znajdujących się wewnątrz. W takiej sytuacji żadne systemy bezpieczeństwa nie będą w stanie uchronić kierowcy i pasażerów. Jeśli uczestnik ruchu nie ma możliwości i musi stanąć pod drzewami, warto wybrać takie, które mają cienkie i elastyczne konary. 

 

Samochód jako klatka bezpieczeństwa 

W wielu przypadkach gradobiciu towarzyszą ulewny deszcz oraz burza z piorunami. Każdy, kto uczęszczał na lekcje fizyki, ma świadomość tego, że metalowa karoseria samochodu działa, jak “klatka Faradaya”. Oznacza to, że w momencie, gdy piorun uderzy w auto, pasażerom nie powinno się nic stać. Są oczywiście wyjątki od tej reguły, ponieważ pasażerowie kabrioletów z miękkim dachem nie są tak bezpieczni. Auto oprócz tego, że chroni przed burzą, jest również tarczą ochronną, która zabezpiecza człowieka przed gałęziami porwanymi przez silny wiatr oraz ulewnym deszczem.  

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu 

Kiedy osoba kierująca pojazdem znajdzie bezpieczne miejsce, aby zjechać z drogi, powinna się zatrzymać, ale nie gasić silnika i nie wyłączać świateł. Dlaczego jest to tak ważne? Pracująca jednostka napędowa zapewnia prąd niezbędny do działania układu klimatyzacji. W czasie nawałnicy zazwyczaj parują szyby, które dodatkowo utrudniają widoczność na drodze, a nawet w czasie postoju warto widzieć, co dzieje się obok auta. Dodatkowo działająca klimatyzacja zapewnia świeżą porcję tlenu bez konieczności otwierania okien. Oprócz tego uruchomiony silnik gwarantuje możliwość szybkiego odjechania z parkingu w razie niebezpieczeństwa. Kierowcy nie powinni również gasić świateł. Dobrze oświetlony pojazd daje gwarancję bezpieczeństwa oraz minimalizuje ryzyko najechania przez inne auto. 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Opony są jednymi z najważniejszych elementów pojazdu, które dbają o nasz komfort i bezpieczeństwo na drodze. Nic więc dziwnego, że większość osób poszukuje produktów najwyższej jakości sprawdzonych producentów. Wielu kierowców przy wyborze kieruje się opiniami w Internecie, ale też znaczna grupa decyduje się na modele producentów będących na rynku od pokoleń. Dla osób, które podjęły decyzję o montażu opon całorocznych, przygotowaliśmy zestawienie najlepszych producentów zajmujących się produkcją modeli wielosezonowych. 

 

Dębica 

Firma Oponiarska Dębica S.A. to krajowy producent, który działa na rynku od 1937 roku. Początkowo, firma nosiła nazwę Fabryka Gum Jezdnych w Dębicy i wchodziła w skład Centralnego Okręgu Przemysłowego jako jedna z filii poznańskiej firmy Stomil. W 1940 roku zakład przejął koncern Continental, a następnie w 1949 r. został on z powrotem upaństwowiony. W historii firmy zapisało się ważne wydarzenie związane z biciem rekordu w jeździe non stop Fiatem 125p na dębickich oponach Stomil, które następnie otrzymały nazwę „Rekord”. Spółka ma fabrykę zlokalizowaną w Dębicy w województwie podkarpackim oraz w strefie ekonomicznej EURO-PARK MIELEC. Firma jest znanym i cenionym producentem opon do samochodów osobowych, ciężarowych i dostawczych. Dębica oferuje produkty dopasowane do możliwości finansowych klientów, do ich stylu jazdy oraz do zmiennych warunków atmosferycznych. Firma ma w swojej ofercie opony letnie, zimowe oraz całoroczne, które są chętnie wybierane przez klientów, co potwierdza ranking opon wielosezonowych. Modele wielosezonowe produkowane są z wysokiej jakości gumy, która nie pęką i nie łuszczy się pod wpływem ekstremalnych temperatur. Spółka zajmuje się także wyposażeniem samochodów salonowych. Firma specjalizuje się w produkcji membran wulkanizacyjnych, które wykorzystywane są do produkcji opon. 

Kleber 

Marka Kleber swoją nazwę zawdzięcza postaci Jeana-Baptiste Klebera, jednego z dowódców rewolucji francuskiej. Fabryka firmy BFGoodrich zbudowana została we francuskiej miejscowości Colombes w 1910 roku. Już 8 grudnia 1911 wyprodukowano pierwszą oponę, a od 1927 roku fabryka zajmuje się wytwarzaniem innych wyrobów gumowych, takich jak uszczelki, części do maszyn czy też pasy transmisyjne. Dopiero w 1945 roku marka przeniosła się do Paryża na Avenue Kleber. W 2010 roku firma wprowadziła na rynek opony całoroczne Quadraxer. Kleber oferuje swoim klientom opony wielosezonowe, letnie i zimowe wysokiej jakości, które można nabyć w rozsądnej cenie. 

 

Michelin 

Jedno z największych na świecie przedsiębiorstw z branży oponiarskiej zostało założone w 1889 roku przez braci Andrégo i Édouarda Michelinów. Firma zlokalizowana jest w Clermont-Ferrand we Francji. Michelin głównie zajmuje się produkcją opon samochodowych, ciężarowych, motocyklowych, rolniczych, samolotowych oraz do promów kosmicznych. Od 2011 roku Michelin jest dostawcą opon dla WRC, a marki, jakich jest producentem to: Michelin, BFGoodrich, Kleber, Taurus, Riken, Kormoran, Siamtyre, Tigar, Warrior, Recamic oraz Euromaster. Każdy kojarzy Michelin z maskotką zwaną Bibendum, która widnieje na plakatach reklamowych oraz produktach marki. W swojej ofercie ma modele dopasowane do różnych warunków jazdy: terenowe, na tor, o wysokich osiągach oraz do codziennego użytku. Producent zapewnia, że w jego ofercie każdy znajdzie coś dla swojego pojazdu, jest wiele opon w różnych rozmiarach, również tych niestandardowych. Co więcej, firma Michelin zajmuje się również branżą wydawniczą. W ofercie ma wiele map i przewodników po krajach całego świata. 

 

Nokian 

Firma produkująca opony swoją nazwę wzięła od miejscowości, w której znajduje się jej główna siedziba — miasto Nokia w Finlandii. Zakłady oponiarskie Nokian Tyres zostały założone w 1988 roku, jednak korzenie firmy sięgają roku 1889, kiedy to powstały Fińskie Zakłady Gumowe. Pierwsze modele zostały wyprodukowane w 1932 roku, a pierwsza na świecie “zimówka” została skonstruowana w 1934 roku. Firma Nokian jest jednym z głównych sprzedawców opon w Skandynawii. Produkty fińskiego producenta są doceniane na rynkach zagranicznych, a opony klasyfikowane są jako klasa premium tuż obok Bridgestone, Continental czy Pirelli. Produktom Nokian zaufało wielu kierowców, opony dobrze sprawdzają się zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni, co gwarantuje bezpieczeństwo jazdy w różnych warunkach. Co więcej, firma oferuje swoim klientom program ochrony Nokian Tyres Aramid dla modeli przeznaczonych do pojazdów typu SUV, obejmujący gwarancję wymiany opony na nową podczas przypadkowego uszkodzenia.

Apollo 

Firma Apollo została założona w Indiach w 1972 roku. Obecnie, przedsiębiorstwo sprzedaje swoje produkty w 118 krajach Azji, Europy oraz Afryki. Jest ono uważane za jedną z największych marek na świecie, która specjalizuje się w produkcji ogumienia do samochodów. Apollo jest również właścicielem holenderskiej marki Vredestein zajmującej się produkcją modeli klasy premium, które montowane są w samochodach Audi, Mitsubishi, Volkswagen, Fiat, GM oraz Mercedes. Marki Vredestein i Apollo otrzymały wiele certyfikatów oraz pozytywne oceny w testach takich organizacji, jak ADAC, OAMTC oraz TCS. Opony obydwu marek uważane są za produkty trwałe i wykonane z dobrej jakości gumy, która przetrwa tysiąc kilometrów. 

 

Barum

W 1932 roku czeskie zakłady produkcyjne Bata podjęły się nowego zadania – produkcji opon samochodowych. Wraz z firmami Mitas i Ruben stworzono osobną markę Barum i w 1953 roku powołano ją jako samodzielne przedsiębiorstwo produkujące opony. Początkowo, miejscem produkcji były zakłady wytwarzające obuwie Bata. W 1966 roku rozpoczęto budowę nowego zakładu w miejscowości Otrokovice w Czechach. W 1992 roku spółka podpisała umowę z Continental AG, a w 1993 roku powstała spółka Barum Continental s.r.o. Do dziś, opony marki Barum są jednymi z najlepiej sprzedających się modeli w klasie ekonomicznej. Klient do wyboru ma modele letnie, zimowe oraz całoroczne, które są dostępne w przystępnych cenach. Produkty wykonywane są z najwyższą starannością oraz z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Gwarantuje to bezpieczną jazdę w każdych warunkach pogodowych.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Wiele pojazdów po opuszczeniu fabryki jest wyposażonych w opony całoroczne, ponieważ są stosunkowo ciche, zapewniają ekonomiczną jazdę i dobrze sprawują się na mokrej i suchej nawierzchni. Modele całoroczne sprawdzają się także podczas lekkiego śniegu i mrozu, a ich atutem jest połączenie zalet opony zimowej i letniej. Przed zakupem opon całorocznych warto jednak dowiedzieć się, czy takie „gumy” są w ogóle bezpieczne i jak prowadzi się samochód podczas ekstremalnych warunków pogodowych. 

 

Czym charakteryzują się opony całoroczne?

To, w jaki sposób osiągnąć kompromis przy wyborze właściwego ogumienia może zależeć przede wszystkim od konkretnych modeli. Opony całoroczne mają zazwyczaj kilka cech wspólnych, które przekonują kierowców do tego, że jest to dobry wybór w przypadku poruszania się samochodem głównie po mieście. Są one wykonane z kompozytowych mieszanek gumowych, które zostały opracowane tak, aby działały dobrze w każdych warunkach pogodowych oraz w różnych temperaturach. Modele całoroczne zachowują się dobrze na suchej, jak i na mokrej nawierzchni, jednak nie mają za zadanie zapewnić sportowych osiągów ani wysokiej przyczepności związanej z maksymalną wydajnością podczas kierowania pojazdem. Oznacza to, że opony letnie klasy średniej o wiele lepiej utrzymują prawidłowy tor jazdy samochodu, niż całoroczne przy tych samych warunkach pogodowych oraz przy tej samej prędkości. 

Ponadto, modele całoroczne są przystosowane do jazdy zimą, ale nie zapewniają optymalnych osiągów podczas kierowania pojazdem w ekstremalnych warunkach, takich jak mocny śnieg, marznący deszcz oraz lód. Całoroczne opony mają zazwyczaj blok bieżnika w rozmiarze i kształcie dopasowanym do lekkich, zimowych warunków. Zwykle mają wyrzeźbione lamele, czyli wąskie kanały na powierzchni bieżnika, które pomagają lepiej odprowadzać wodę, aby choć w niewielkim stopniu zapobiegać aquaplaningowi w czasie deszczu. Unikalne wzory bieżnika zapewniają zazwyczaj cichą i komfortową jazdę zarówno samochodom osobowym, ciężarówkom, SUV-om, jak i crossoverom. 

Co powinno cechować dobrą oponę całoroczną? 

Dobre opony całoroczne są bezpieczne, komfortowe i mają zmniejszone opory toczenia, aby zużywać mniej paliwa. Dobry produkt ma bieżnik z ciągłym żebrem środkowym oraz lamelami, które zapewniają lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni, a także skracają drogę hamowania pojazdu. Wielu kierowców twierdzi, że przy takich zmianach klimatu w naszym kraju, modele całoroczne sprawdzą się bez żadnych zastrzeżeń.

 

Jakie są wady opon całorocznych?

Zdania odnośnie do opon całorocznych są podzielone. Wiele osób uważa, że decydując się na zakup modeli na wiele sezonów, jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo gotówki, ponieważ nie ma potrzeby zakupu dwóch kompletów kół lub dwóch kompletów samych opon wymagających regularnego przekładania u wulkanizatora. Faktem jest, że kupno modeli letnich z alufelgami oraz “zimówek” z felgami stalowymi to wysoki koszt. Jednak, jeśli samochód z “gumami” całorocznymi jest wykorzystywany tylko do jazdy po mieście i tylko okazjonalnie wyjeżdża w dłuższą trasę. W takiej sytuacji możemy pomyśleć o zakupie modeli wielosezonowych. Wadą tych całorocznych może okazać się wysoka cena. Porównując koszty zakupu opony sezonowej i wielosezonowej, różnica jest spora. Co więcej, decydując się na założenie opony całorocznej na felgi aluminiowe, musimy liczyć się z dość szybkim zużyciem felg. Sól drogowa niszczy aluminium i po paru latach alufelgi będą nadawały się do wymiany lub do malowania proszkowego. 

Opony całoroczne czy sezonowe? 

To, czy zdecydujemy się na zakup opony wielosezonowej czy sezonowej powinno być zależne od tego, czego wymagamy od pojazdu. Wszystko tak naprawdę zależy od naszego stylu jazdy oraz warunków, w których auto będzie najczęściej eksploatowane. W przypadku gdy miejsce naszego zamieszkania oddalone jest o kilkanaście kilometrów od miejsca pracy i mieszkamy w terenie górzystym, warto zdecydować się na modele sezonowe. Jeśli jednak należymy do grona osób, które rzadko wybierają się w dłuższe trasy, można zdecydować się na zakup modeli całorocznych. Wybór “zimówek” dotyczy w szczególności samochodów, które są używane w warunkach zimowych, gdzie temperatury są poniżej zera, a warunki pogodowe mogą być nieprzewidywalne. W takich przypadkach zakup opon zimowych czy śniegowych będzie rozsądnym rozwiązaniem. Dobre opony zimowe wykonane są ze specjalnej mieszanki gumy, która zachowuje elastyczność nawet przy niskich temperaturach, zapewniając odpowiednią przyczepność na drodze.

Gęste lamele gwarantują dobre odprowadzanie śniegu spod kół pojazdu i pomagają utrzymać przyczepność na drodze. Oczywiście opony zimowe w temperaturze dodatniej tracą swoje właściwości, jednak do +7 stopni Celsjusza możemy jeździć na nich bez obaw. Modele sezonowe są dobrym wyborem również wtedy, gdy należymy do grona kierowców ze sportowym charakterem, którym sprawia przyjemność pokonywanie ostrych zakrętów z dużą precyzją. Opony letnie najlepiej sprawdzają się w pojazdach o wysokich osiągach i są zaprojektowane tak, aby zapewniać najlepszą przyczepność i zwinność w cieplejsze dni. Dzięki konstrukcji, specjalnej mieszance gumowej i większej powierzchni bieżnika w kontakcie z drogą, osiągi opon letnich są o wiele lepsze. Kupując modele całoroczne warto zadać sobie pytanie, co najbardziej cenimy w oponie i wrażeniach z jazdy. Gdy tylko określimy, jakie są potrzeby, możemy skoncentrować się na wyszukiwaniu produktów spełniających kryteria. Jeśli jesteśmy kierowcą, który głównie porusza się samochodem po mieście i rzadko pokonuje długie trasy, to wybór modeli całorocznych będzie jak najbardziej dobrą opcją ze względu na komfort związany z brakiem konieczności wymiany opon co pół roku.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Skonstruowanie nowej opony nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Istnieje wiele różnych elementów wykorzystywanych do produkcji ogumienia. Każda z tych części odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo pasażerów oraz komfort prowadzenia pojazdu. Wszystkie opony poddawane są rygorystycznym testom, bez których nie mogłyby być seryjnie produkowane. Z jakich części się składają? Jak powstaje ogumienie do samochodów? 

 

Części, z jakich składają się opony 

Typowa opona radialna składa się z kilku podstawowych elementów. To od jej prawidłowej budowy i wykrycia przez producenta ewentualnych wad fabrycznych zależy bezpieczeństwo wielu osób na drodze. Decydując się na zakup nowego kompletu ogumienia do pojazdu należy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością. Dobre opony mają wysoką cenę i jest to produkt, na którym nikt nie powinien oszczędzać. Warto dowiedzieć się, z jakich elementów zbudowana jest opona, która w pojeździe jako jedyna ma stały kontakt z podłożem. 

Osnowa 

Osnowa to warstwa specjalnego materiału zwanego kordem, tworząca szkielet opony. Jest to ta część ogumienia, która znajduje się nad wewnętrzną wyściółką. W większości przypadków składa się ze skręconych włókien, które są dodatkowo pokryte gumą. To właśnie dzięki temu elementowi ogumienie jest elastyczne i nie rozciąga się w trakcie użytkowania. Standardowe opony zawierają około 1400 linek, z których każda może wytrzymać nacisk około 15 kg. 

 

Stopki 

Stopki wykonane są z plecionej stali, która dodatkowo pokryta jest warstwą gumy. Właśnie ta część sprawia, że przestrzeń między felgą a oponą jest hermetycznie zamknięta.

 

Opasanie 

Opasanie to element wykonany ze skręconego drutu stalowego pokrytego gumą. Są to stalowe pasy poprowadzone wokół ogumienia. Mają za zadanie wzmocnić oponę i nadać jej odpowiednią sztywność. 

 

Ściana boczna 

Ściana boczna to obszar od bieżnika do stopki, który ma za zadanie nadawać oponie odpowiednią stabilność boczną oraz chronić przed uszkodzeniami spowodowanymi najechaniem na krawężnik lub inną przeszkodę. Ta część ogumienia jest wzmocniona i pokryta gumą o zwiększonej grubości. Na tym elemencie znajdują się także wszystkie informacje o oponie: producent, przeznaczenie, rozmiar, indeks prędkości, zużycie paliwa, rok produkcji oraz ciśnienie, jakie powinno być w kole w zależności od obciążenia pojazdu. 

 

Bark 

Bark to fazowana część – krawędź, która łączy bieżnik ze ścianą boczną. Wykonany jest z bardzo trwałych materiałów i odgrywa kluczową rolę w trakcie pokonywania zakrętów. 

 

Rowki i lamele 

Rowki to elementy bieżnika znajdujące się pomiędzy klockami. Mają za zadanie odprowadzać spod kół wodę, śnieg oraz błoto, aby samochód nie tracił przyczepności ze stabilnym podłożem. Lamele to mniejsze rowki na klockach bieżnika, dzięki którym auto może uzyskać lepszą przyczepność. Duża ilość lameli znajduje się na oponach zimowych przeznaczonych do jazdy po zaśnieżonych drogach. 

 

Bieżnik 

Bieżnik opony to jeden z najważniejszych elementów zapewniających bezpieczeństwo i komfort pasażerom. Jest to gumowa powierzchnia, która bezpośrednio styka się z podłożem. Bieżnik jest odpowiedzialny za amortyzację oraz zachowanie właściwej przyczepności. W zależności od rodzaju opony może on mieć różne wzory. 

 

Żebro 

Żebro to część, która znajduje się na samym środku opony. Jest to najsłabszy element narażony na uszkodzenia. W niektórych oponach żebro jest wzmacniane, aby zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa w trakcie jazdy. 

Jak wygląda proces produkcji opon? 

Zanim opona trafi do sprzedaży, musi przejść wiele etapów produkcji, kontrolę jakości oraz testy. Pierwszym krokiem jest wytwarzanie poszczególnych elementów z wysokiej jakości materiałów. Surowce niezbędne do produkcji opon to stal, chemikalia, kauczuk naturalny oraz wyroby włókiennicze. Stal dostarczana jest do wykonania kordu oraz drutówki, które stanowią bazę. Wszystkie chemikalia wykorzystywane przy produkcji opon mają za zadanie wpłynąć na przyczepność, trwałość oraz zużycie. Kauczuk naturalny pozyskuje się ze specjalnych drzew na ogromnych plantacjach.

Jest on wykorzystywany jako dodatek do mieszanki gumowej, z której wytwarzane są gotowe egzemplarze. Wyroby włókiennicze, takie jak sztuczny jedwab, poliester, nylon oraz włókna aramidowe, wykorzystywane są do produkcji kordów wzmacniających. Po wyprodukowaniu gotowych elementów rozpoczyna się proces składania opony z poszczególnych półproduktów. Jest on wykonywany przez maszynę i podzielony na dwa etapy: montaż osnowy i bieżnika oraz opasania.

Gotowa opona pryskana jest specjalnym preparatem, który przygotowuje ją do wulkanizacji. To podczas tego procesu otrzymuje ona ostateczny kształt, a specjalna prasa wytłacza wybrany wzór bieżnika. W trakcie tego zabiegu na ogumieniu umieszcza się informacje dotyczące opony. Ostatnim etapem produkcji jest kontrola jakości, podczas której opona jest prześwietlana promieniami rentgenowskimi, dokładnie oglądana, mierzona oraz sprawdzana jest jej jednorodność. Dopiero po pozytywnym wyniku kontroli jakości wyprodukowane ogumienie może zostać wysłane do centrum dystrybucji, skąd trafi do sprzedawców i do użytkowników.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Opony pneumatyczne, obecnie stosowane w milionach samochodów na całym świecie, powstały w wyniku kilkudziesięcioletniej pracy wielu wynalazców. Dziś są one znane każdemu użytkownikowi pojazdów jednośladowych, dwuśladowych oraz wielu innych, zapewniając komfort i bezpieczeństwo w podróżowaniu. Kto wynalazł opony? Jakie są ich początki?  

 

Początki 

Każda osoba uczęszczająca na lekcje historii w szkole doskonale wie, że koło zostało wynalezione około 3,5 tysiąca lat p.n.e. w rejonie Mezopotamii, na obecnych terenach dzisiejszego Iranu lub Iraku. Nie do końca wiadomo, kto wynalazł koło, jednak przypuszcza się, że był to garncarz, który stosował wynalazek w swojej pracowni. W podobnym czasie koło zostało wynalezione przez Chińczyków. Dalej zostało upowszechnione na terenach dzisiejszej Rosji i Kazachstanu, a następnie w Egipcie. Na tereny Afryki Południowej oraz Meksyku dotarło dopiero około 1000 r. n.e. Koło było w głównej mierze wykorzystywane w transporcie. Pierwsze prymitywne opony były wykonane ze skóry zwierzęcej. Dopiero Celtowie udoskonalili koło i wyposażyli je w żelazny pierścień. Do XIX wieku był to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów, jednak odkrycie korzystnych właściwości mleczka kauczukowego sprawiło, że nadeszła nowa era w produkcji ogumienia. 

Pierwsza wulkanizacja i wynalazcy 

Odkrycie kauczuku oraz sposobu, w jaki można wykorzystać jego właściwości, niewątpliwie przyczyniło się do produkcji pierwszej opony. Sam kauczuk nie zawsze był tak praktyczny, jak obecnie. Pierwsze konstrukcje nie utrzymywały kształtu, stawały się lepkie podczas upałów i były nieelastyczne w mroźne dni. Dopiero w 1839 roku Charles Goodyear został uznany za odkrywcę procesu wulkanizacji, polegającego na dodaniu siarki do kauczuku. Dzięki temu guma stała się wytrzymalsza, wodoodporna, elastyczna i odporna na ujemną temperaturę. Charles Goodyear sprzedał swój wynalazek firmie, która do dziś jest największym potentatem na rynku oponiarskim. Goodyear zmarł jako bankrut 1 lipca 1860 roku w Nowym Jorku. Po śmierci, na jego cześć nazwano przedsiębiorstwo założone w 1898 roku – Goodyear Tire and Rubber Company. 

 

Opony wykonane z litej gumy

Wkrótce po odkryciu procesu wulkanizacji pierwsze opony wykonano z litej gumy. Materiał ten był bardzo mocny, pochłaniał wstrząsy, a przede wszystkim był odporny na otarcia i przecięcia. Mimo że był to milowy krok w produkcji ogumienia, opony te wciąż były bardzo ciężkie i nie zapewniały odpowiedniego komfortu w trakcie jazdy. 

 

Pierwsze opony pneumatyczne 

Pierwsze opony pneumatyczne zrewolucjonizowały świat motoryzacji oraz branżę transportową. Model pneumatyczny wykorzystuje specjalnie przygotowaną gumę oraz wtłoczone do wewnątrz powietrze. Patent ten sprawił, że znacznie poprawiła się przyczepność pojazdu oraz zminimalizował wibracje. W 1845 roku szkocki wynalazca i przemysłowiec Robert William Thomson wynalazł oponę pneumatyczną dętkową. Opatentował ją we Francji w 1846 roku i w 1847 w Stanach Zjednoczonych. Niestety, pomysł pojawił się zbyt wcześnie i nie odniósł komercyjnego sukcesu. Dopiero w 1888 roku John Boyd Dunlop z Belfastu został drugim wynalazcą opony pneumatycznej wraz z kauczukową dętką. Dzięki temu wynalazkowi jazda stała się szybsza i bardziej komfortowa niż wcześniej. Dodatkiem do opony pneumatycznej było wynalezienie w 1891 roku wentylka przez Charlesa Woodsa. Tym razem wynalazek spotkał się z dużą aprobatą społeczeństwa, ze względu na wzrastającą popularność roweru. 

Syntetyczny kauczuk 

Szybki rozwój opon oraz rosnąca popularność sprawiły, że wynalazek stał się bardzo pożądany. Rozwój ogumienia został jednak zahamowany przez ograniczenia w dostępie do najważniejszego surowca, jakim był naturalny kauczuk. Na przełomie XIX oraz XX wieku monopolistami byli Brazylijczycy, którzy stale podnosili cenę tego surowca. Przez kłopoty związane z wysoką ceną kauczuku coraz więcej osób zainteresowało się wytwarzaniem materiału, który mógłby ten surowiec zastąpić. Niestety, produkcja syntetycznej odmiany kauczuku również była zbyt kosztowna. 

Zmiany dokonały się dopiero w czasie II wojny światowej, kiedy to Japończycy opanowali amerykańskie plantacje kauczuku. Dostęp do surowca był niezbędny do wyprodukowania wyposażenia dla US Army. Dopiero naukowiec Waldo Semon z BFGoodrich stworzył syntetyczną odmianę kauczuku, która po wojnie od razu zaczęła być stosowana do produkcji opon. Stały postęp technologiczny oraz rozwój transportu sprawiły, że czołowi producenci otworzyli sobie drogę do sukcesu. Brytyjski Dunlop, niemiecki Continental, francuski Michelin, włoski Pirelli oraz amerykański Goodyear stanęli do wyścigu o coraz to nowe technologie pozwalające produkować wysokiej jakości towary.

W 1891 roku francuski przemysłowiec Édouard Michelin wynalazł pierwszą rozbieralną oponę pneumatyczną, a w 1904 roku pojawiła się pierwsza opona z bieżnikiem produkowana przez Continental. W 1922 roku wynaleziono nowoczesne ogumienie wysokociśnieniowe, a w 1924 roku niskociśnieniowe. W 1934 roku zaczęto testować modele zimowe. Kilka lat później Goodrich pokazał światu opony bezdętkowe. W 1992 roku pojawiała się pierwsza ekologiczna opona Michelin. Ten sam producent zaprezentował w 2000 roku model z systemem PAX, umożliwiającym dalszą jazdę na przebitej oponie.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Umiejętność wymiany przebitej opony jest niezbędna dla każdego kierowcy. Wiele osób, które dopiero co zdały egzamin na prawo jazdy, często nie ma odpowiedniej wiedzy i umiejętności, aby wymienić uszkodzone koło. Niektórzy w sytuacji awaryjnej polegają wyłącznie na pomocy ze strony członków rodziny lub specjalisty. Jednak pęknięta opona może przytrafić się w momencie, gdy kierowca nie będzie w stanie prosić o pomoc. Wówczas pozostaje jedynie podstawowa wiedza na temat samodzielnej wymiany koła. 

 

Przedmioty, które warto mieć w samochodzie 

Oprócz podstawowego wyposażenia, które powinno znaleźć się w każdym samochodzie, warto wozić w bagażniku kilka dodatkowych rzeczy. Obok wymaganych przez prawo trójkąta odblaskowego i gaśnicy, powinno się wozić apteczkę pierwszej pomocy, kamizelkę odblaskową, komplet żarówek, linkę holowniczą oraz kable rozruchowe. Oprócz tych elementów równie ważne są narzędzia, takie jak podnośnik samochodowy, klucz do kół, koło zapasowe lub dojazdowe oraz kliny. Jeśli któregoś z wymienionych przedmiotów nie było na wyposażeniu auta, co często się zdarza w przypadku samochodów używanych, warto czym prędzej je dokupić.

Ważne jest również regularne sprawdzanie ciśnienia w kole zapasowym znajdującym się w bagażniku lub pod samochodem w tylnej części. Specjaliści zalecają, aby kontrolować stan ciśnienia we wszystkich oponach przynajmniej raz w miesiącu oraz przed dłuższym wyjazdem lub przed transportem ciężkiego ładunku. Koła dojazdowe mają zazwyczaj inne ciśnienie niż zwykła opona. Aby były napompowane prawidłowo, należy zwrócić uwagę na wartości PSI podane na kole. Osoby, które dużo podróżują, powinny mieć w samochodzie dodatkowe wyposażenie w postaci mocnej latarki LED z działającymi bateriami, ponczo przeciwdeszczowe, rękawiczki robocze oraz niewielki, płaski kawałek drewna. Przydaje się on wówczas, gdy podnośnik trzeba ustawić na nierównej powierzchni lub na piasku czy żwirze. Kierowcy zawodowi powinni rozważyć możliwość zakupu opon typu Run Flat. Jest to rodzaj ogumienia, który po przebiciu i spadku ciśnienia umożliwia dalszą jazdę. Tanie opony w takiej sytuacji wymagają zmiany na koło zapasowe lub dojazdowe. Dalsza jazda może skutkować ich poważnym uszkodzeniem. 

 

Jak zmienić uszkodzoną oponę?

W momencie, gdy kierowca zorientuje się, że opona w samochodzie jest przebita lub schodzi z niej powietrze, powinien od razu zjechać w bezpieczne miejsce na poboczu. Na początku nie powinien on wykonywać żadnych szybkich ruchów kierownicą, ani tym bardziej gwałtownie hamować. Najbezpieczniej jest powoli zmniejszać prędkość, odpuszczając pedał gazu i redukując biegi. Hamowanie silnikiem w takiej sytuacji jest najbezpieczniejszą metodą wytracenia prędkości przez pojazd. W trakcie spowolnienia samochodu warto rozglądać się za dobrym miejscem, w którym będzie można ustawić samochód i zmienić koło. Ważne jest, aby auto zaparkować tak, aby kierowcy nie groziło żadne niebezpieczeństwo ze strony innych pojazdów poruszających się po drodze. 

Ustawiając auto na poboczu drogi, należy bezwzględnie włączyć światła awaryjne, ubrać kamizelkę odblaskową i rozstawić trójkąt ostrzegawczy za samochodem. Dzięki temu przejeżdżające samochody zauważą uszkodzony pojazd i będą mogły przejechać obok w bezpiecznej odległości, nie stwarzając zagrożenia. Zanim jednak kierowca wysiądzie z samochodu, powinien zaciągnąć hamulec ręczny, który uniemożliwi toczenie się auta. Oprócz tego warto podstawić pod koła specjalne kliny, które dodatkowo ograniczają ruch auta. Jeśli na wyposażeniu nie ma klinów, można użyć dużego kamienia, cegły lub innego elementu znajdującego się blisko pojazdu. W przypadku gdy uszkodzeniu uległo przednie koło, klin trzeba podstawić pod tylne opony. Analogicznie należy postąpić w sytuacji, gdy przebita jest tylna opona. 

Kiedy samochód jest unieruchomiony, można przystąpić do zmiany koła. Do tego celu należy przygotować podnośnik, klucz oraz koło zapasowe. W przypadku felg stalowych z kołpakami trzeba najpierw usunąć plastikowe dekle. Z alufelgami nie ma tego problemu i można od razu przejść do lekkiego poluzowania śrub. Kluczem nasadowym należy poluzować śruby na około 1/4 do 1/2 obrotu, przeciwnym ruchem niż wskazówki zegara. Nie wolno ich odkręcać całkowicie, zanim samochód nie stanie na podnośniku. Właściwe dla niego miejsce na ustawienie podnośnika znajduje się zwykle na ramie pojazdu. Niektóre samochody z plastikowymi listwami na spodzie mają specjalne otwory, które określają miejsce przeznaczone dla podnośnika. Aby bezpiecznie podnieść pojazd i uniknąć jego uszkodzenia, warto sprawdzić, czy został odpowiednio osadzony. W trakcie podnoszenia należy przez cały czas kontrolować, czy auto stoi stabilnie na podłożu. 

W momencie, gdy uszkodzone koło będzie 4 – 5 cm nad ziemią, można przystąpić do odkręcenia śrub lub nakrętek trzymających felgę. Po odkręceniu należy chwycić obiema rękami koło za bieżnik od spodu i próbować oderwać felgę od piasty. Jeśli nie odejdzie od razu, można lekko uderzyć w koło ręką. Po jego zdjęciu można przystąpić do zamontowania zapasu, który osadza się na piaście. Założone koło trzeba przykręcić śrubami lub nakrętkami i dokręcić kluczem. Kiedy będzie na właściwym miejscu, można przejść do opuszczania pojazdu przy użyciu podnośnika. Po całkowitym opuszczeniu auta założone koło należy mocno dokręcić kluczem, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W momencie, gdy kierowca ma pewność, że prawidłowo dokręcił koło, może przystąpić do porządkowania miejsca postojowego, a potem dalej kontynuować jazdę. Trzeba pamiętać jednak o tym, że koło dojazdowe może jechać z maksymalną prędkością 80 km/h.