Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

Olej silnikowy 10W40 – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jak twierdzą konsumenci, dobrej jakości olej silnikowy 10W40 musi zredukować tarcie podzespołów jednostki napędowej i ułatwiać jej rozruch w niskich temperaturach. Powinien on też zmniejszać zużycie paliwa. Właśnie takie kryteria wzięliśmy pod uwagę, tworząc ranking najlepszych produktów tego typu. Nie zapomnieliśmy uwzględnić opublikowane w Internecie opinie, jak również aktualne, zakupowe trendy. Po dokładnym przeanalizowaniu zebranych informacji okazało się, że pierwsze miejsce należy do półsyntetycznego oleju Valvoline Maxlife. Jest on dostępny w opakowaniu o dużej pojemności. Wspomniany płyn jest chętnie wybierany, ponieważ doskonale oczyszcza silnik z osadów i zanieczyszczeń, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jego pracę. Co więcej, produkt ma dodatki uszlachetniające. Są one odpowiedzialne za konserwację i regenerację uszczelek. Drugie miejsce należy do Castrol Magnatec. To olej półsyntetyczny, który skutecznie chroni jednostkę napędową już po jej uruchomieniu. Powyższy płyn zapobiega zbyt szybkiemu zniszczeniu podzespołów silnika. Jeśli pomimo wielu zalet oba oleje nie spełniają Twoich oczekiwań sprawdź opisy pozostałych 3 produktów.

5 najlepszych olejów silnikowych 10W40. Opinie w 2021 roku

 

Nasz ranking olejów silnikowych 10W40 dedykujemy osobom, które po zapoznaniu się z poradnikiem nadal zastanawiają się nad zakupem odpowiedniego płynu do jednostki napędowej samochodu. Poniżej znajdują się opisy 5 produktów, które na pewno ułatwią podjęcie dobrej decyzji.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Olej silnikowy bardzo dobrze uszczelnia jednostkę napędową i zapobiega zniszczeniu podstawowych elementów jej budowy. Ze względu na obecność dodatków uszlachetniających produkt konserwuje uszczelki i zmniejsza zużycie paliwa. Możemy więc uniknąć konieczności zbyt częstego tankowania.

Wady

Olej jest dedykowany samochodom z dużym przebiegiem (powyżej 100000 km). Konsumenci narzekają, że nie nadaje się on do stosowania w nowszych i bardziej nowoczesnych autach (zarówno osobowych, jak i dostawczych).

Podsumowanie

Po wlaniu oleju do silnika możemy zauważyć, że pracuje on znacznie ciszej. To pozytywnie wpływa na komfort jazdy samochodem. Poza tym płyn można z powodzeniem stosować przez cały rok, również zimą. Zmniejsza on powstawanie szkodliwych dla jednostki napędowej osadów.

Drugi wybór

Zalety

Powyższy produkt chroni silnik już od chwili rozruchu. Tworzy on warstwę ochronną na wszystkich elementach budowy jednostki napędowej i tym samym zapobiega ich zbyt szybkiemu zużyciu. Dzięki temu możemy uniknąć poważnej i kosztownej awarii silnika.

Wady

Dla większości konsumentów jedną z największych wad oleju jest jego wysoka cena. Za opakowanie o pojemności 4 l musimy zapłacić ponad 90 zł. Wiele osób twierdzi też, że produkt nie sprawdza się w przypadku aut o dużym przebiegu.

Podsumowanie

Olej nie tylko przedłuża żywotność elementów jednostki napędowej, ale też dokładnie zbiera wszystkie zanieczyszczenia i pyłki. Poza tym płyn jest odpowiedni zarówno do silników benzynowych, jak również diesla (także tych wyposażonych w turbosprężarkę).

Rozważ też

Zalety

Olej doskonale sprawdza się nie tylko w przypadku silników benzynowych, ale i diesla. Dzięki niemu możemy wydłużyć żywotność jednostki napędowej. Wszystko przez to, że produkt neutralizuje zanieczyszczenia, a także redukuje tarcie poszczególnych elementów silnika.

Wady

Jedną z niewielu wad płynu jest to, że stosunkowo trudno wlewa się go do jednostki napędowej. Wynika to z tego, że producent nie dołączył do opakowania lejka. Bez niego możemy rozlać olej lub pobrudzić ubranie (powstałe plamy są kłopotliwe w usuwaniu).

Podsumowanie

Mimo wszystko produkt jest godny polecenia osobom, które chcą lepiej zadbać o silnik swojego auta. Płyn można bez obaw stosować zarówno latem, jak i zimą. Sprawia on, że silnik pracuje ciszej i bardziej równomiernie.

 

1. Olej silnikowy Valvoline MaxLife 10w40 5L

 

Prezentujemy Valvoline Maxlife, czyli olej przeznaczony do silników samochodów z przebiegiem powyżej 100 tysięcy km. Jego podstawowymi zadaniami są smarowanie  oraz uszczelnianie jednostki napędowej jednocześnie przedłużjąc jej żywotności. W płynie znajdują się dodatki uszlachetniające, które regenerują i konserwują uszczelki, a także zapobiegają wyciekom oraz zbyt szybkiemu zużyciu oleju.

Produkt wykazuje odporność na utlenianie i zmniejsza powstawanie osadów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na kondycję i pracę silnika. Dodatkowym atutem przedstawionego płynu jest to, że ułatwia on rozruch jednostki napędowej w niskich temperaturach. Oznacza to, że można z powodzeniem stosować go również zimą.

Konsumenci twierdzą, że jest to dobrej jakości olej, który skutecznie spowalnia proces starzenia się silnika. To produkt półsyntetyczny. Dzięki niemu auto pracuje ciszej. Płyn jest dostępny w butelce o pojemności 5 l. Idealnie nadaje się on do starszych samochodów z dużym przebiegiem (zwłaszcza osobowych).

Valvoline Maxlife to półsyntetyczny olej silnikowy. Jest on dostępny w butelce o pojemności 5 l. To dobry wybór do aut z jednostką napędową o większym przebiegu.

 

Zalety

Nie tylko do aut osobowych: Po olej może sięgnąć każdy kierowca, nie tylko samochodu osobowego, ale też dostawczego, vana czy lekkiego auta ciężarowego.

Zmniejsza powstawanie osadów w silniku: Produkt pozwala na ograniczenie ilości osadów powstających w silniku. Jest to możliwe z uwagi na specjalne substancje w składzie.

Ułatwia rozruch zimą: Płyn gwarantuje łatwiejszy rozruch auta zimą, a także optymalne smarowanie zaraz po uruchomieniu jednostki napędowej.

Zmniejsza zużycie silnika: Olej zmniejsza zużycie silnika, co oznacza, że możemy uniknąć jego poważnej awarii i konieczności naprawy (co zwykle okazuje się dużym wydatkiem).

Minimalizuje ryzyko wycieku z silnika: W składzie oleju są substancje, które zmiękczają stare uszczelki. To sprawia, że ryzyko wycieku płynu z jednostki napędowej jest zmniejszone do minimum.

 

Wady

Trzeba poczekać na efekty: Po wlaniu oleju do silnika trzeba trochę poczekać, zanim zauważymy efekty (takie jak wyciszona i równomierna praca jednostki napędowej).

 

 

 

 

2. Olej Castrol Magnatec A3/B4 10W40 4 L

 

Castrol Magnatec to półsyntetyczny olej, który został wzbogacony o formułę „inteligentnych molekuł”. Przez to produkt chroni i oczyszcza silnik już od chwili jego rozruchu. Płyn jest dedykowany nowoczesnym silnikom benzynowym i diesla wyposażonym w turbosprężarkę lub intercooler.

Przedstawiony olej przywiera do wewnętrznych elementów jednostki napędowej i tworzy w ten sposób dodatkową warstwę ochronną. To sprawia, że części zużywają się znacznie wolniej, a silnik pracuje cicho i równomiernie, niezależnie od warunków atmosferycznych. Produkt można stosować jako zamiennik olejów spełniających normy: SJ, API SH, SL i SM. Jest on dostępny w opakowaniach o pojemności: 1 l, 4 l, 5 l lub 60 l.

Po zapoznaniu się z opublikowanymi w Internecie opiniami można wywnioskować, że jedną z najbardziej istotnych zalet płynu Castrol Magnatec jest skuteczność działania. Produkt zmniejsza zużycie paliwa i przedłuża żywotność poszczególnych elementów silnika. Co więcej, dokładnie zbiera on kurz i pyłki znajdujące się w jednostce napędowej, w efekcie czego możemy uniknąć jej awarii.

Olej Castrol Magnatec jest dostępny w 4 l opakowaniu. To płyn przeznaczony dla nowoczesnych silników benzynowych, jak i wysokoprężnych z intercoolerem oraz turbosprężarką.

 

Zalety

Inteligentne Molekuły w składzie: Skład oleju party jest na Inteligentnych Molekułach. Przylegają one do jednostki napędowej auta, nawet gdy nie jest uruchomiona, a tym samym zapewniają jej stałą ochronę przed zużyciem.

Poręczna butelka: Mimo że płyn jest dostępny w butelce o dużej pojemności, nalewanie go do silnika nie jest trudne. Opakowanie jest poręczne, dlatego można uniknąć rozlania oleju.

Zmniejsza zużycie paliwa: Test olejów silnikowych 10W40 pokazał, że po kilku miesiącach od wlania płynu do jednostki napędowej wyraźnie zmniejszyło się zużycie paliwa.

Silnik ciszej pracuje: Za sprawą produktu można pozbyć się problemu zbyt głośno pracującego silnika. Wszystko ze względu na to, że płyn zmniejsza tarcie wewnętrznych elementów budowy jednostki napędowej.

 

Wady

Za mała pojemność butelki: Czasami zdarza się, że 4 l opakowanie nie wystarcza, aby wymienić olej.

 

 

 

 

3. Olej Silnikowy 10w40 4l Mobil Super 2000 X1

 

Produkt Mobil Super 2000 X1 to półsyntetyczny olej zalecany do stosowania w silnikach benzynowych i diesla (zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych, bez filtrów cząstek stałych). Płyn jest dedykowany również autom używanym do jazdy w bardzo trudnych warunkach.

Olej Mobil Super 2000 X1 gwarantuje ochronę jednostki napędowej przed zużyciem. Pozwala on także dokładnie oczyścić wnętrze silnika z pyłków i innych zanieczyszczeń, które zakłócają jego prawidłową pracę. Produkt można z powodzeniem stosować zarówno latem, jak i zimą. Wykazuje on bardzo dobre właściwości ochronne nie tylko w wysokich, ale też niskich temperaturach.

Konsumenci chętnie wydają opinie o olejach silnikowych wspomnianego producenta. Publikowane komentarze zawierają wiele pochlebnych słów. Również produkt Mobil Super 2000 X1 cieszy się bardzo dużą popularnością. Wynika to głównie ze skuteczności działania. Płyn spowalnia zużycie poszczególnych elementów jednostki napędowej, a ponadto redukuje ich tarcie. Wiele osób zauważyło, że silnik po wlaniu opisanego wyżej oleju pracuje równomiernie i znacznie ciszej niż zwykle.

Płyn Mobil Super 2000 X1 nadaje się do silników benzynowych oraz Diesla. To produkt dostępny w opakowaniu o pojemności 4 l.

 

Zalety

Idealny do starszych aut: Nie każdy olej jest przeznaczony do starszych aut z dużym przebiegiem, ale ten można bez obaw wlać do jednostki napędowej auta, które przejechało już wiele kilometrów. Płyn redukuje tarcie między elementami budowy silnika i zwiększa jego trwałość.

Nadaje się do miejskich samochodów: Produkt jest odpowiedni dla posiadaczy miejskich aut, które służą głównie do dojazdu do pracy czy na zakupy. Olej zmniejsza zużycie paliwa.

Zapewnia ochronę w każdych warunkach: Płyn zapewnia dobrą ochronę silnika w każdych warunkach – zarówno w niskiej, jak i wysokiej temperaturze. Co więcej, zimą może on ułatwiać szybki rozruch pojazdu.

 

Wady

Nie przedłuża trwałości podzespołów: Są kierowcy, którzy twierdzą, że olej nie przedłuża trwałości podzespołów silnika, przez co są bardziej awaryjne.

 

 

 

 

4. Olej Silnikowy 10w40 4l Elf Evolution 700 Sti

 

Płyn Elf Evolution 700 STI to produkt półsyntetyczny. Jest on przeznaczony do stosowania w benzynowych, a także wysokoprężnych silnikach (wolnossących, wielozaworowych i turboładowalnych). Olej doskonale sprawdza się zarówno w przypadku aut osobowych, jak też dostawczych (wykorzystywanych nie tylko do jazdy miejskiej, ale i w bardzo trudnych oraz wymagających warunkach).

Produkt zachowuje dobrą płynność nawet w niskich temperaturach, w efekcie czego zapewnia on szybki rozruch silnika i osiągnięcie optymalnej temperatury pracy w bardzo krótkim czasie. Co więcej, prezentowany olej skutecznie zmniejsza hałas generowany przez rozrząd (w przypadku jednostek napędowych z hydraulicznym sterowaniem zaworów). Płyn jest dostępny w opakowaniu o pojemności 4 l.

Jak przekonują konsumenci, produkt ma kilka istotnych zalet. Jedną z nich jest przedłużenie żywotności podzespołów silnika. Ponieważ olej zmniejsza tarcie poszczególnych elementów budowy jednostki napędowej, nie zużywają się one za szybko.

Elf Evolution 700 STI to olej do nowoczesnych silników benzynowych, jak i wysokoprężnych (wielozaworowych, turboładowanych i wolnossących). Pojemność opakowania płynu wynosi 4 l.

 

Zalety

Odporność na ścinanie polimerów: Cechą wyróżniającą olej jest odporność na ścinanie polimerów, czyli długich łańcuchów cząsteczek, które są odpowiedzialne za właściwą lepkość płynu. To oznacza, że produkt zapewnia stabilność wskaźnika lepkości podczas pracy silnika.

Także do samochodów dostawczych: Olej można wlać do silnika auta osobowego, a także dostawczego. To dobry wybór do pojazdów poruszających się po mieście, jak i autostradach.

Stabilność cieplna: To płyn o wysokiej stabilności cieplnej, który dodatkowo nie jest podatny na utlenianie i ma dobre właściwości myjąco-dyspergujące. Zmniejsza to ilość osadu powstającego w jednostce napędowej.

 

Wady

Nie redukuje tarcia: Niewielka grupa konsumentów twierdzi, że olej nie redukuje tarcia w silniku.

Mało poręczne opakowanie: Opakowanie produktu nie jest zbyt poręczne, dlatego przy nalewaniu płynu do silnika musimy zachować ostrożność, aby go przypadkowo nie rozlać.

 

 

 

 

5. Olej Silnikowy 10w40 4l Lotos Semisynthetic

 

Półsyntetyczny produkt Lotos Semisyntetic jest przeznaczony do stosowania w silnikach benzynowych i wysokoprężnych (zarówno z turbodoładowaniem, jak i bez niego). Jest on dedykowany nie tylko samochodom osobowym, ale również dostawczym. Co ważne, olej można bez obaw wlać również do jednostki napędowej auta napędzanego LPG.

Lotos Semisyntetic to płyn wielosezonowy, który skutecznie zmniejsza zużycie paliwa. Jest on dostępny w opakowaniu o pojemności 4 l. Ze względu na to, że produkt redukuje tarcie podzespołów silnika możemy znacząco wydłużyć ich żywotność i wyeliminować ryzyko awarii jednostki napędowej (konieczność jej naprawy często okazuje się drogim wydatkiem).

Jak wynika z opinii konsumentów, jest to dobry i tani olej silnikowy 10W40. Jest on bardzo skuteczny i dobrze sprawdza się nie tylko latem, ale i zimą. Produkt oczyszcza silnik z zanieczyszczeń, a ponadto zmniejsza zużycie paliwa. To sprawia, że nie musimy tankować tak często, jak dotychczas (możemy więc sporo zaoszczędzić).

Produkt Lotos Semisyntetic to dobry olej silnikowy 10W40 do 50 zł, który jest dostępny w 4 l oraz 1 l opakowaniach. Jest on przeznaczony do silników benzynowych oraz wysokoprężnych, z – lub bez turbodoładowania.

 

Zalety

Gwarantuje szybki rozruch silnika zimą: Za sprawą oleju nie musimy się martwić, czy w mroźny poranek uda nam się szybko uruchomić silnik auta. To płyn gwarantujący łatwy rozruch w niskiej temperaturze, sięgającej do -25 st. C.

Odpowiedni do aut z katalizatorem: Po produkt mogą sięgnąć kierowcy jeżdżący autami wyposażonymi w katalityczny dopalacz spalin. Olej zapewnia jego bezpieczną pracę.

 

Wady

Szybko się nagrzewa: Przy długotrwałej jeździe z dużą prędkością olej nadmiernie się nagrzewa, co czuć nawet po dotknięciu bagnetu przy silniku.

Zwiększa spalanie paliwa: Wielu kierowców zauważyło, że płyn przyczynia się do zwiększonego zużycia paliwa.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki olej silnikowy 10W40 kupić?

 

Dobrej jakości olej może przedłużyć żywotność silnika samochodu i wyeliminować ryzyko poważnej awarii. Wiele osób nie wie jednak, czym należy się kierować, robiąc zakupy. Często podstawowym powodem trudności w wyborze takiego produktu okazuje się różnorodność oferty sklepów motoryzacyjnych. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jaki olej silnikowy 10W40 wybrać.

Dlaczego dobór odpowiedniego płynu do silnika jest tak ważny?

Olej silnikowy pełni niezwykle istotną rolę. To właśnie on odpowiada za odprowadzanie ciepła powstającego w układzie korbowym jednostki napędowej, a także na ściankach tłoków i głowicy. Ponadto taki produkt zapewnia odpowiednie smarowanie części trących silnika.

Dobrej jakości olej zapobiega odkładaniu się we wnętrzu zbiornika produktów spalania. Warto jednak pamiętać o tym, że w trakcie eksploatacji właściwości tego płynu pogarszają się, dlatego trzeba go regularnie wymieniać. Inaczej nasze auto po pewnym czasie będzie wymagało wizyty u mechanika. Ciągła jazda ze zużytym olejem może mieć poważne w skutkach konsekwencje. Do nich należy m.in.:

Zatkanie się smoka olejowego – gdy przy braku regularnej wymiany płynu silnikowego na dnie miski olejowej powstanie gęsta maź może dojść do zanieczyszczenia układu tłoczenia. To z kolei spowoduje obrócenie się panewek korbowodowych i w ostateczności zatarcie się silnika;

Uszkodzenie turbosprężarki – zużyty olej często jest powodem uszkodzenia wirnika. Wówczas w tym elemencie wytarciu ulegają łożyska oraz bieżnia wałka turbosprężarki. Kiedy powstaną na nich głębokie rysy może dojść do zniszczenia całej obudowy turbiny, a nawet jej zatarcia;

Uszkodzenie najważniejszych elementów silnika – niewymieniony po odpowiednim czasie olej zwykle traci swoją lepkość, co przyczynia się do zerwania tzw. filmu olejowego (znajduje się on pomiędzy cylindrem a tłokiem). Brak smarowania jednostki napędowej lub pogorszenie się stanu technicznego sprawia, że temperatura poszczególnych elementów budowy silnika wzrasta. To z kolei powoduje stopienie się połączonych ze sobą części.

 

Rodzaje olejów silnikowych

Wiele osób zastanawia się, jaki olej silnikowy 10W40 jest najlepszy. O tym w dużej mierze decyduje rodzaj płynu i jego właściwości. Wyróżniamy produkty syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne.

Oleje syntetyczne znajdują zastosowanie głównie w przypadku samochodów nowych lub takich, które nie mają dużego przebiegu. To, co je wyróżnia, to odporność na działanie wysokich temperatur. Takie produkty mogą również zmniejszać zużycie paliwa. Ich konsystencja jest stosunkowo rzadka, co zapewnia dotarcie do wszystkich szczelin, a tym samym lepsze smarowanie silnika.

Płyny półsyntetyczne są przeznaczone do kilkuletnich aut z dużym przebiegiem. W porównaniu do produktów syntetycznych, mają one gęstszą konsystencję. Dlatego tego rodzaju produkty świetnie sprawdzają się nie tylko do chłodzenia i smarowania silnika, ale również jego uszczelnienia.

Z kolei oleje mineralne stosuje się w samochodach o bardzo dużym przebiegu, które mają kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Takie płyny dobrze sprawdzają się w sytuacji, gdy jednostka napędowa jest już nadmiernie wyeksploatowana.  

Produkty syntetyczne są polecane do silników diesla. Do jednostki napędzanej benzyną lepiej nadaje się olej półsyntetyczny. Wiele jednak zależy od tego, jaki rodzaj płynu był zastosowany wcześniej (przez nas lub poprzedniego właściciela auta). Pamiętajmy, że płyny półsyntetyczne możemy zastąpić wyłącznie produktami mineralnymi. Z kolei syntetyki dobrze zastępują zarówno oleje półsyntetyczne, jak i mineralne.

 

Pojemność

Dostępne w sklepach płyny do silnika mają różną pojemność, od 1 l do ok. 10 l. Choć większe opakowanie produktu jest droższe, często jego zakup okazuje się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Wszystko przez to, że w takim przypadku olej wystarcza na dłuższy czas, nawet gdy będziemy często go dolewać do jednostki napędowej.

Jak wymienić olej w silniku?

Zużyty olej w silniku możemy z powodzeniem wymienić samodzielnie. Zazwyczaj producenci samochodów zalecają, by robić to po przejechaniu 20 000 km (maksymalnie 30 000 km). Niemniej jednak, profesjonalni mechanicy przekonują, że płyn w jednostce napędowej powinniśmy wymieniać częściej, nawet po przejechaniu 10 000 km.

Aby pozbyć się zużytego oleju, należy ustawić duży pojemnik tuż pod miską olejową (w okolicy śruby spustowej) i odkręcić korek. Kolejny krok to odkręcenie filtra oleju, razem z uszczelką (powinniśmy ją wymienić na nową). Miejsce mocowania tego elementu trzeba dokładnie oczyścić. Po wyczyszczeniu filtra i wkręceniu śruby, możemy przejść do wlania nowego płynu do silnika. Po wlaniu oleju warto odczekać kilka minut, aż olej zostanie rozprowadzony po całej jednostce napędowej.

Później wystarczy sprawdzić na bagnecie, ile dokładnie płynu znajduje się w silniku (jeśli będzie go za mało, należy uzupełnić jego brak) i odpalić samochód. Pozwólmy chwilę popracować jednostce napędowej na wolnych obrotach (najlepiej przez kilka lub kilkanaście minut).

 

Oleje silnikowe 10W40 w dobrych cenach

Oleje silnikowe 10W40 kosztują przeciętnie od 10 zł do ok. 20 zł (za opakowania o pojemności od 1 l do 2 l). Płyny dostępne w butelkach o większej pojemności są nieco droższe i kosztują ok. 60 zł.  Za produkty bardziej renomowanych producentów musimy zapłacić ponad 80 zł. Zwykle jednak okazują się one bardziej skuteczne niż tańsze oleje.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

Płyn chłodniczy – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak ważny jest wybór dobrego płynu chłodniczego. Na sprawność układu chłodzenia oraz całej jednostki napędowej wraz z innymi podzespołami bezpośrednio wpływa temperatura, która jest regulowana przy pomocy cieczy chłodzącej. Użytkownicy jednogłośnie stwierdzili, że wysokiej jakości produktem jest Prestone -37°C 4 L. Gotowy płyn chłodniczy nadaje się do bezpośredniego wlania do układu chłodzenia bez konieczności rozcieńczania z wodą demineralizowaną. Produkt chroni silnik przed, przegrzaniem, co jest bardzo ważne dla osób regularnie użytkujących pojazd. Polecanym preparatem jest również czerwony płyn Moje Auto G12, pasujący do samochodów koncernu VW wyprodukowanych w latach 1996 – 2001.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Przygotowana mieszanka jest odporna na działanie ujemnej temperatury do -37 stopni Celsjusza. Płyn zabezpiecza układ chłodzenia do 10 lat lub 250 000 przejechanych km. Produkt nadaje się do wszystkich modeli samochodów i można go bez problemu mieszać z innymi dostępnymi płynami chłodniczymi.

Wady

Użytkownicy zwracają uwagę, że płyn chłodniczy Prestone -37 stopni Celsjusza jest sprzedawany w 4 litrowych butelkach, z których ciężko uzupełniać poziom cieczy w chłodnicy.

Podsumowanie

Płyn do chłodnic Prestone to gotowa mieszanka, którą można wlać bezpośrednio do chłodnicy lub zbiorniczka wyrównawczego w pojeździe. Produkt jest sprzedawany w opakowaniu o pojemności 4 litrów i nie trzeba go dodatkowo rozcieńczać z wodą.

Drugi wybór

Zalety

Gotowy płyn do chłodnic samochodowych jest przeznaczony do bezpośredniego wlania do układu chłodzenia znajdującego się w pojeździe. Preparat jest sprzedawany w praktycznym 5 litrowym opakowaniu, dzięki czemu starcza na dłużej. Płyn chroni układ chłodzenia przed szkodliwym działaniem korozji.

Wady

Czerwony płyn do chłodnic moje auto G12 ma niską temperaturę zamarzania wynoszącą -35 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury silnik i podzespoły ulegają uszkodzeniu.

Podsumowanie

Produkt moje auto o pojemności 5 litrów jest przeznaczony do mieszania z każdym kolorem płynów. Preparat nadaje się do wszystkich marek samochodów i wszystkich rodzajów chłodnic, dzięki czemu jest to produkt uniwersalny.

Rozważ też

Zalety

Wysokiej jakości płyn do chłodnic ma temperaturę zamarzania wynoszącą -40 stopni Celsjusza. Produkt zapobiega osadzaniu się osadów oraz spienianiu. Ciecz chroni przed korozją elementy podzespołów znajdujące się w pojeździe. Produkt chroni jednostkę napędową i podzespoły do temperatury +125 stopni Celsjusza.

Wady

Płyn do chłodnic Mannol AG13+ jest przeznaczony wyłącznie do nowoczesnych chłodnic montowanych w pojazdach po 2008 roku. Do starszych modeli jest nieodpowiedni.

Podsumowanie

Płyn do chłodnic Mannol jest przeznaczony do pojazdów z nowoczesnymi układami chłodzenia. Płyn nadaje się do marek samochodów takich jak: BMW, GM, Jaguar, Rover czy SAAB. Żółty płyn to gotowa mieszanka nadająca się do wlania bezpośrednio do chłodnicy.

 

 

6 najlepszych płynów chłodniczych. Opinie w 2021 roku 

 

Kierowcy poszukujący sprawdzonego płynu chłodniczego powinni wybrać produkt, który zapewni optymalne warunki w trakcie pracy jednostki napędowej. Należy pamiętać, że regularna kontrola oraz wymiana cieczy może zminimalizować ryzyko przegrzania silnika, co bezpośrednio wiążę się z dużymi kosztami. Aby wiedzieć, jaki produkt wybrać, warto sprawdzić ranking płynów chłodniczych, w którym znajdują się preparaty polecane przez użytkowników. 

 

Płyn chłodniczy Prestone

 

1. Prestone Płyn Chłodniczy Mieszalny Gotowy -37°C 4L 

 

Płyn chłodniczy Prestone to gotowa mieszanka, odporna na działanie ujemnej temperatury do -37 stopni Celsjusza. Dzięki temu skutecznie zabezpiecza chłodnice przed szkodliwym działaniem ujemnej temperatury w trakcie zimy. Płyn chroni układ chłodzenia do 10 lat lub 250 000 przejechanych km. Produkt nadaje się do wszystkich modeli samochodów i można go bez problemu mieszać z innymi dostępnymi płynami chłodniczymi.

Płyn do chłodnic Prestone to gotowa mieszanka, którą można wlać bezpośrednio do chłodnicy lub zbiorniczka wyrównawczego w pojeździe. Produkt jest sprzedawany w opakowaniu o pojemności 4 litrów, dzięki czemu wystarcza na dłużej. Płyn do chłodnic samochodowych jest gotowym produktem, co oznacza, że nie trzeba go rozcieńczać z wodą. Opracowana formuła chroni pompę wody oraz elementy układu wykonane z aluminium. 

Test płynów chłodniczych wykazuje, że wielu kierowców chętnie sięga po produkt dopasowany do potrzeb użytkowników. Konsumenci zwracają uwagę na skład płynu, który chroni jednostkę napędową przed zamarzaniem, przegrzaniem oraz osadami. 

 

 

 

 

Płyn chłodniczy G12 

 

2. Płyn do Chłodnic Moje Auto G12 5L Czerwony -35C

 

Gotowy płyn chłodniczy G12 moje auto jest przeznaczony do bezpośredniego wlania do układu chłodzenia znajdującego się w pojeździe. Preparat jest sprzedawany w praktycznym 5 litrowym opakowaniu, dzięki czemu można go bez problemu użyć przy wymianie płynu znajdującego się w układzie. Ciecz ma bogaty skład, dzięki czemu chroni układ chłodzenia przed szkodliwym działaniem korozji oraz uniemożliwia tworzeniu się osadów, które często zalegają w chłodnicy i doprowadzają do awarii. 

Produkt moje auto o pojemności 5 litrów jest przeznaczony do mieszania z każdym kolorem płynów. Preparat nadaje się do wszystkich marek samochodów, dzięki czemu jest uniwersalny. Czerwony płyn chłodniczy nadaje się do wszystkich rodzajów chłodnic, co zdecydowanie ułatwia zakup osobom, które nie wiedzą jaka ciecz znajduje się w układzie. 

Osoby, które zdecydowały się na zakup produktu, zgodnie twierdzą, że jest to dobry i tani płyn chłodniczy na rynku. Gotowa do użycia mieszanka wystarcza na długo, co jest bardzo ważne w przypadku pojazdów wymagających regularnego uzupełniania cieczy. 

 

 

 

 

Płyn chłodniczy G13

 

3. Płyn Chłodniczy Mannol AG13+ Żółty 5L -40C

 

Wysokiej jakości płyn chłodniczy G13 Mannol ma temperaturę zamarzania wynoszącą -40 stopni Celsjusza. Produkt zapobiega tworzeniu się osadów oraz spienianiu, dzięki czemu użytkownik może utrzymać układ chłodzenia w dobrym stanie. Ciecz chroni także przed korozją elementy podzespołów znajdujących się w pojeździe. Produkt chroni jednostkę napędową wraz z podzespołami do temperatury +125 stopni Celsjusza.

Płyn do chłodnic Mannol AG13+ jest przeznaczony do pojazdów z nowoczesnymi układami chłodzenia. Płyn nadaje się do marek samochodów  takich jak: BMW, GM, Jaguar, Rover, SAAB, a także John Deere czy DAF. Żółty płyn to gotowa mieszanka nadająca się do wlania bezpośrednio do chłodnicy, dzięki czemu użytkownik nie musi martwić się o mieszanie koncentratu w odpowiednich proporcjach. 

Opinie o płynach chłodniczych marki Mannol są pozytywne wśród zadowolonych użytkowników, którzy potwierdzają, że jest to produkt wysokiej jakości. Konsumenci chętnie wybierają płyn dopasowany do nowoczesnych układów chłodzenia. 

 

 

 

 

Płyn chłodniczy do motocykla

 

4. Motul Motocool Expert 1L Płyn Chłodniczy do Motocykl 

 

Płyn do chłodnic motocyklowych to dobry wybór dla motocyklistów poszukujących sprawdzonego rozwiązania do jednośladu chłodzonego cieczą. Motul Motocool Expert to produkt gotowy do wlania do układu chłodzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik nie musi martwić się o odpowiednie proporcje tak jak w przypadku koncentratu. Produkt chroni układ przed przegrzaniem, co pozwala przez dłuższy czas użytkować pojazd bezawaryjnie. 

Płyn chłodniczy do motocykla Motul Motocool Expert to wysokiej jakości produkt, który będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku osób lubiących jeździć jednośladem. Płyn do chłodnic ma dobry, bezfosforanowy składt. Oprócz tego ciecz jest bezazotynowa i bezaminowa. Produkt marki Motul przeznaczony do motocykli nadaje się do wszystkich rodzajów jednośladów. 

Osoby, które zdecydowały się na zakup wysokiej jakości produktu przeznaczonego do układów chłodzenia w motocyklach, są zadowolone z wyboru. Ciecz ma dobre właściwości ochronne i zabezpiecza układ przed szkodliwą korozją. 

 

 

 

 

Płyn chłodniczy Borygo

 

5. Płyn chłodniczy Borygo Eko 5L Zielony 

 

Wysokiej jakości płyn chłodniczy Borygo to jeden z chętniej wybieranych produktów na rynku. Borygo Eko jest bezpieczny do układu chłodniczego współpracującego z każdym rodzajem silnika niezależnie od tego, czy jest to jednostka benzynowa, czy wysokoprężna. Ciecz skutecznie zabezpiecza cały układ przed przegrzaniem w czasie upałów oraz przed zamarzaniem w zimie. Płyn do chłodnic jest wyprodukowany na bazie substancji zwanej glikolem monopropylenowym, który jest bardzo bezpieczny dla podzespołów. 

Produkt Borygo Eko w kolorze zielonym zawiera substancje, które są dobrane w odpowiedni sposób. Ciecz chroni aluminium, mosiądz, żeliwo, stal oraz miedź przed szkodliwym działaniem korozji. Produkt zapobiega wytrącaniu się kamienia kotłowego, dzięki czemu użytkownik może wydłużyć prawidłowe funkcjonowanie całego układu wraz z jednostką napędową. Ciecz nie niszczy tworzyw sztucznych i gumy, dzięki czemu jest bezpieczny dla samochodu. Temperatura zamarzania płynu wynosi -35 stopni Celsjusza. 

Użytkownicy, którzy zdecydowali się na wybór produktu marki Borygo potwierdzają, że jest to dobry płyn chłodniczy przeznaczony do pojazdów mechanicznych chłodzonych cieczą. Produkt jest sprzedawany w praktycznym opakowaniu o pojemności 5 litrów. 

 

 

 

 

Płyn chłodniczy zielony     płyn chłodniczy k2

 

6. K2 Kuler -35°C Płyn chłodniczy Zielony

 

Zielony płyn chłodniczy marki K2 to wysokiej jakości produkt, który charakteryzuje się bardzo wysokimi parametrami. Produkt ma pełen pakiet inhibitorów, które są złożone z kwasów karboksylowych. Dzięki temu cały układ chłodzenia jest stale chroniony przed szkodliwym działaniem korozji. 

Płyn chłodniczy K2 zapewnia optymalną ochronę i zabezpiecza jednostkę napędową przez 5 lat lub 250 000 km. Produkt można mieszać z innymi płynami, dzięki czemu użytkownicy nie muszą martwić się o to, jaka ciecz znajduje się w układzie chłodzenia. Płyn do chłodnic może być stosowany niezależnie od układu znajdującego się w samochodzie. Ciecz chroni silnik przed przegrzaniem do -35 stopni Celsjusza zewnętrznej temperatury. 

Konsumenci, którzy kupili płyn K2 Kuler Long Life są zadowoleni z wyboru i polecają produkt kierowcom poszukującym sprawdzonego rozwiązania. Produkt jest dostępny w praktycznym opakowaniu, które mieści się w bagażniku samochodowym. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki płyn chłodniczy kupić?

 

Układ chłodzenia w samochodzie to jeden z ważniejszych elementów, o który należy dbać z jak najwyższą starannością. To właśnie układ chłodzenia dba o to, aby silnik znajdujący się w pojeździe pracował jak najdłużej. Bez tego ważnego elementu jednostka napędowa uległaby przegrzaniu, a kierowca nie mógłby kontynuować jazdy. Uszkodzenia układu chłodzenia są bardzo kosztowne, ponieważ oprócz uszkodzenia podzespołów samej jednostki, dochodzi także do uszkodzenia silnika. Układ chłodzenia składa się z kilku elementów takich jak: Chłodnica płynu chłodzącego, termostat, pompa płynu chłodzącego, zbiornik wyrównawczy, przewody, czujnik temperatury oraz wentylator silnika. Przed konstruktorami nowych samochodów stawiane są coraz to większe wyzwania, ponieważ wymiary komory silnika są coraz mniejsze. Głównie z tego powodu pojawia się problem odprowadzenia ciepła generowanego przez wysiloną jednostkę napędową. Zarówno producenci, jak i użytkownicy wymagają od układu chłodzenia skrócenia czasu wymaganego do osiągnięcia temperatury roboczej silnika oraz wydłużenia żywotności podzespołów pracujących w komorze, a także szybkiego nagrzewania wnętrza samochodu,. 

Jak działa układ chłodzenia w pojeździe? 

Wiele osób zastanawia się, na jakiej zasadzie działa układ chłodzenia w samochodzie czy innym pojeździe mechanicznym chłodzonym cieczą. W momencie, kiedy jednostka napędowa osiągnie temperaturę roboczą, ciepło powstające w wyniku spalania paliwa jest pochłaniane przez płyn chłodniczy. Dzięki cyrkulacji ciepło jest wypuszczane do otoczenia, co bezpośrednio wpływa na obniżenie temperatury płynu chłodzącego, a następnie silnika. Cały proces jest wspomagany przez wentylator znajdujący się za lub przed chłodnicą, uruchamiający się w momencie, gdy samochód jedzie z niską prędkością lub stoi w miejscu. Przepływ płynu chłodzącego oraz utrzymanie stałej temperatury są regulowane przez termostat, który stale czuwa nad całym procesem. 

 

Jaki płyn chłodniczy wybrać?

Zastanawiając się, jaki jest najlepszy płyn chłodniczy, warto dowiedzieć się, jakie są jego podstawowe zadania w pojeździe. Ciecz odpowiada przede wszystkim za transportowanie energii cieplnej odprowadzonej z silnika. Do zadań płynu chłodniczego należą także ochrona silnika przed wrzeniem, zamarzaniem oraz procesem kawitacji, a także minimalizowanie osadzania się różnego rodzaju osadów w układzie chłodzenia. Oprócz tego ciecz chroni elementy chłodnicy przed korozją. 

Przy wyborze odpowiedniego płynu chłodzącego, warto wiedzieć, w jakich technologiach go wyprodukowano. Dostępne są dwa rodzaje produktów wyprodukowanych w technologiach IAT oraz OAT. Nieorganiczny płyn Inorganic Additive Technology zabezpiecza układ przed szkodliwym działaniem korozji, a także chroni przed odkładaniem się zanieczyszczeń w postaci kamienia. Produkt o dobrych właściwościach ochronnych należy jednak zmieniać co 2 lata, aby zapewnić silnikowi i podzespołom odpowiednie zabezpieczenie przed przegrzaniem. W przypadku Organic Additive Technology w składzie znajdują się kwasy organiczne bez krzemianów. Dzięki temu, kierowcy nie muszą martwić się o częstą wymianę, ponieważ płyn OAT można użytkować nawet do 5 lat. Produkt dobrze chroni przed korozją, jednak nie jest dostosowany do użytkowania w starszych pojazdach, gdzie znajdują się lutowane chłodnice. 

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie płynu chłodniczego? 

W momencie, gdy kierowca decyduje się na wymianę płynu chłodniczego, musi wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę. Wszystkie produkty są sprzedawane w butelkach o różnych pojemnościach. Ciecz w zależności od rodzaju płynu jest barwiona na kolory: Niebieski, zielony, pomarańczowy, czerwony, różowy, czerwony lub fioletowy. Warto jednak pamiętać, że kolor cieczy nie zawsze oznacza zastosowaną technologię. Aby wybrać najlepszy płyn chłodniczy, należy dokładnie przeczytać etykietę znajdującą się na opakowaniu. Oprócz tego użytkownik dowie się, jaka jest temperatura zamarzania i wrzenia. Zazwyczaj produkty sprzedawane w naszej strefie klimatycznej są odporne na działanie ujemnej temperatury do -30, -35 oraz -38 stopni Celsjusza. Dobrej jakości płyn chłodniczy ma temperaturę wrzenia wynoszącą 120 stopni Celsjusza lub więcej. 

Płyny chłodnicze w dobrych cenach 

Zakup płynu chłodniczego nie jest dużym wydatkiem. Dobrej jakości produkt o pojemności 1 litra można zakupić już za 10 zł. Większej pojemności opakowanie, które ma od 4 do 5 litrów to wydatek od 35 zł do 50 zł. Koncentraty płynów chłodniczych, które również są dostępne to koszt 18 – 20 zł za 3 litrową butelkę. Produkt o większej pojemności kosztuje od 30 do 50 zł. Do kosztów koncentratu należy doliczyć także koszt zakupu wody destylowanej wynoszący od 2 do 20 zł za 5 litrów. 

 

 

FAQ

 

P1: Czy można mieszać płyn chłodniczy?

Wielu kierowców regularnie staje przed problemem, ponieważ nie pamiętają jaki płyn do chłodnic wlano przy ostatniej wymianie lub w trakcie uzupełniania. Wyjściem w takiej sytuacji jest zakup produktu przeznaczonego do mieszania z innymi płynami. Obecnie coraz więcej producentów stosuje takie rozwiązania, aby ułatwić konsumentom wybór właściwego produktu. W celu zapewnienia odpowiedniej ochrony warto jednak wybierać płyny o takich samych parametrach, które dodatkowo mają ten sam pakiet inhibitorów. Producenci nie zalecają mieszania płynów wyprodukowanych w dwóch zupełnie różnych technologiach. Najczęściej problem dotyczy produktów zawierających krzemiany oraz płynów bez tego dodatku. 

 

P2: Jak wymienić płyn chłodniczy? 

Wymiana płynu chłodzącego to czynność, o której należy pamiętać, aby utrzymać jednostkę napędową w dobrej kondycji. Przegrzany silnik będzie nadawał się jedynie do remontu, dlatego też warto zadbać, aby zgodnie z zaleceniami wymieniać płyn chłodzący do 2 lub 5 lat w zależności od rodzaju cieczy. Aby prawidłowo przeprowadzić wymianę, należy na początku zaopatrzyć się w dobrej jakości płyn. Po zakupieniu odpowiedniego produktu trzeba spuścić całą ciecz znajdującą się w układzie, przepłukać go, a następnie wlać nowy płyn chłodniczy do układu. Prace należy wykonywać na zimnym silniku, aby nie doszło do poparzenia. Po wymianie cieczy warto co kilka dni skontrolować ilość płynu znajdującego się w chłodnicy. 

P3: Co ile wymieniać płyn chłodniczy? 

Płyn chłodniczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w pojeździe. Jest to ciecz, która jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowej temperatury w silniku, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania jednostki napędowej w trakcie pracy. W przypadkach, kiedy w chłodnicy znajduje się za mała ilość płynu lub ciecz jest stara,może dojść do przegrzania silnika przy większym jego wysiłku. Jedynym sposobem, który pozwoli zapobiec ewentualnym problemom z jednostką napędową, jest regularna kontrola chłodnicy. Wielu kierowców zastanawia się jednak co jaki czas należy wymienić płyn chłodniczy w układzie, aby dobrze chronił silnik przed wysoką temperaturą. W przypadku cieczy z oznaczeniem IAT wymiany należy dokonywać co 2 lata. Płyny chłodnicze oznaczone OAT trzeba zmienić do 5 lat. 

 

P4: Jak spuścić płyn chłodniczy? 

Osoby, które podejmują się samodzielnej wymiany płynu chłodniczego, muszą pamiętać, aby cały proces przeprowadzić na nierozgrzanym silniku. Przed przystąpieniem do spuszczania cieczy należy się zaopatrzyć w specjalny preparat, który umożliwi wyczyszczenie całego układu chłodzenia. Ważne jest także, aby wiedzieć, w którym miejscu znajduje się korek spustowy oraz wlew, ponieważ bez tej wiedzy wymiana płynu będzie niemożliwa. Po zlokalizowaniu korka należy wlać do zimnej chłodnicy specjalny preparat do czyszczenia, nastawić ogrzewanie w samochodzie na maximum, a następnie uruchomić silnik na 15 – 20 minut, aby się nagrzał. Po upływie zalecanego czasu trzeba wyłączyć silnik i poczekać aż ostygnie. Kiedy jednostka napędowa będzie chłodna można przystąpić do spuszczania płynu z układu. Kolejnym krokiem jest dokładne przepłukanie układu wodą, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Po wypłukaniu chłodnicy należy zakręcić korek spustowy i wlać nowy płyn chłodniczy wysokiej jakości. Dokładna ilość cieczy chłodzącej mieszczącej się w układzie jest podana w instrukcji obsługi samochodu. 

 

P5: Jak dolać płyn chłodniczy? 

Dolewanie płynu do chłodnicy nie powinno sprawić problemu osobie mającej nawet niewielkie pojęcie o mechanice. Uzupełnienia ubytków płynu można dokonać na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest dolanie cieczy bezpośrednio do chłodnicy przez korek znajdujący się w przedniej części komory silnika. Po otwarciu korka należy sprawdzić, czy tuż pod nim znajduje się płyn. Jeśli tak, uzupełnienie cieczy będzie niemożliwe tą metodą. W takiej sytuacji należy sprawdzić, ile płynu znajduje się w zbiorniczku wyrównawczym. W zależności od posiadanego samochodu użytkownik będzie miał możliwość zobaczenia znajdującej się w zbiorniku ilości płynu. W niektórych samochodach zbiorniczki wyrównawcze są schowane i nie ma możliwości, aby zobaczyć, ile cieczy znajduje się w środku. Jedyną możliwością w takiej sytuacji jest wyjęcie korka wraz z rurką i sprawdzenie, na jakim poziomie znajduje się płyn. Jeśli jest go za mało, należy dolać odpowiedni płyn chłodniczy za pomocą lejka. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

Olej 5w30 – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Regularna wymiana oleju silnikowego pozwala zapobiegać szybszemu zużyciu elementów motoru, który jest bardzo wysilony w codziennej eksploatacji. Decydując się na wysokiej jakości środek smarny, warto wybrać spośród produktów przeznaczonych do konkretnych typów pojazdów. Polecanym olejem jest Castrol Edge 5W30 LongLife Titanium FST przeznaczonym do nowoczesnych silników VW oraz Audi. Zastosowana technologia pozwala na wydłużenie trwałości jednostek wysokoprężnych i benzynowych, a także na zmniejszenie szkodliwych spalin powstających w procesie spalania. Polecanym jest też olej samochodowy 5w30 Total Quartz INEO ECS 5W30 przeznaczonym dla samochodów osobowych grupy PSA wyposażonych w filtr cząstek stałych oraz zaworem EGR.

8 najlepszych olejów 5w30. Opinie w 2020 roku 

 

Zakup dobrego oleju silnikowego przeznaczonego do danej jednostki napędowej to jedna z ważniejszych kwestii. Motor smarowany wysokiej jakości środkiem jest odpowiednio chroniony i chłodzony. Stosowanie dobrego produktu pozwala przez długi czas jeździć bezawaryjnie, a także ekonomicznie, ponieważ kierowca nie musi wydawać pieniędzy na naprawy związane z zaniedbaniem motoru. Aby wybrać najlepszy środek smarny, warto sprawdzić ranking olejów 5w30 przeznaczonych do różnych motorów. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Olej silnikowy gwarantuje długotrwałe utrzymanie silnika w dobrym stanie, a co najważniejsze zapobiega osadzaniu się różnego rodzaju osadów na elementach motoru. Produkt jest mieszalny z innymi olejami, które spełniają specyfikację SM, SL, SJ, SH, a także API.

Wady

Użytkownicy, którzy wybrali Castrol Edge 5W30 LongLife Titanium FST zwracają uwagę, że po miesiącu jazdy na tym oleju silnik zaczyna głośniej pracować.

Podsumowanie

Castrol Edge 5W30 LongLife Titanium FST jest przeznaczony do samochodów osobowych grupy Volkswagena takich jak VW, BMW, Audi oraz MB. Klasa lepkości SAE to 5w30, a klasa jakości ACEA A3/B3 oraz B4. Syntetyczny olej jest sprzedawany w 4-litrowym opakowaniu.

Drugi wybór

Zalety

Syntetyczny środek smarny ma specjalnie opracowaną mieszankę, która nadaje się do samochodów wyposażonych w filtr DPF. Technologia Low SAPS przeznaczona dla jednostek napędowych z koncernu PSA sprawdza się w motorach z zaworem recyrkulacji spalin EGR.

Wady

Produkt przeznaczony jest głównie do silników koncernu PSA dla samochodów z wbudowanym FAP.

Podsumowanie

Total Quartz INEO ECS 5W30 jest przeznaczony zarówno do jednostek benzynowych, jak i wysokoprężnych. Zalecany do samochodów Peugeot oraz Citroen chroni, oraz czyści silnik z zalegających zanieczyszczeń. Klasa jakości ACEA to C2-A5/B5, dzięki czemu użytkownik może w odpowiedni sposób zadbać o motor.

Rozważ też

Zalety

General Motors GM DEXOS2 z wysoką zawartością dodatków czyszczących umożliwia utrzymanie motoru w dobrej kondycji w trakcie eksploatacji. Produkt spełnia wymagania norm ACEA C3 oraz GM Dexos2, dzięki czemu może być stosowany w jednostkach napędowych wyposażonych w DPF/FAP.

Wady

Kierowcy, którzy zdecydowali się zalać General Motors GM DEXOS2 zwracają uwagę, że stosowanie oleju nie wpłynęło na zmniejszenie zużycia paliwa.

Podsumowanie

Niska zawartość popiołów, fosforu oraz siarki sprawiają, że olej można stosować w pojazdach z DPF oraz trójdrożnymi katalizatorami CAT. Olej silnikowy 5w30 jest szczególnie zalecany do pojazdów marki Saab, Opel oraz Chevrolet. Opakowanie o pojemności 5 litrów wystarcza do większości silników.

 

Olej Castrol 5w30  

 

1. Castrol Edge Olej 5W30 LongLife Titanium FST

 

Olej Castrol 5w30 LongLife Titanium FST jest opracowany z myślą o nowoczesnych jednostkach napędowych w pojazdach koncernu Volkswagena. Użytkownicy aut marki Audi, VW, BMW oraz MB powinni zdecydować się na wybór syntetycznego środka smarnego przeznaczonego do jednostek TDI, FSI, turbodoładowanych, a także benzynowych. Edge 5w30 chroni silnik podczas wzmożonego wysiłku i utrzymuje cały układ w czystości. 

Syntetyczny olej Castrol 5w30 obniża emisję szkodliwych spalin, co pozwala zadbać o środowisko. Najnowsza technologia pozwala lepiej chronić wrażliwe elementy jednostki napędowej, co bezpośrednio przekłada się na bezawaryjność. Klasa lepkości produktu według SAE to 5w30, a klasa jakości ACEA to A3/B3/B4. Olej jest mieszalny ze wszystkimi środkami smarnymi spełniającymi specyfikację SM, SL, SH, SJ, a także API. 

Test olejów 5w30 potwierdza, że do samochodów koncernu Volkswagena wyposażonych zarówno w starsze, jak i nowsze silniki to dobry wybór gwarantujący utrzymanie motoru w optymalnym stanie. Produkt utrzymuje elementy jednostki napędowej w odpowiedniej czystości.

 

Zalety

Poprawia wydajność silnika: Z uwagi na to, że olej skutecznie redukuje różnego rodzaju osady, wpływa pozytywnie na pracę silnika. Dzięki Castrol EDGE Titanium FST samochód działa sprawniej.

Na każdą porę roku: Produkt jest odpowiedni do stosowania niezależnie od pory roku. Gwarantuje on maksymalne zabezpieczenie silnika nawet w przypadku niskich temperatur.

Przeprowadzone testy: Producent zlecił niezależne testy, które potwierdziły, że prezentowany olej dobrze spełnia swoje zadanie. Przeszedł on m.in. test na łatwość zwalczania szlamów w silnikach FSI i TDI.

Polecany przez mechaników samochodowych: Warto wspomnieć o tym, że Castrol EDGE Titanium FST jest polecany przez wielu mechaników samochodowych. Olej zdobył uznanie osób zajmujących się naprawą pojazdów mechanicznych.

Opakowanie: Produkt został zamknięty w szczelnym opakowaniu. Spory otwór ułatwia wlewanie oleju do zbiornika.

 

Wady

Wydajność: Choć producent zapewnia, że Castrol EDGE Titanium FST jest wydajny, grupa konsumentów uważa, że trzeba często uzupełniać jego stan.

 

 

 

 

Olej Total 5w30 

 

2. Olej Silnikowy Total Quartz INEO ECS 5W30 

 

Olej silnikowy Total Quartz INEO ECS 5w30 może być użytkowany przez właścicieli pojazdów wyposażonych w wysokoprężne jednostki napędowe oraz benzynowe motory z grupy PSA. Według zaleceń producenta nadaje się on do nowoczesnych silników pojazdów marki Citroen oraz Peugeot, które wyposażono w filtr DPF. Technologia Low SAPS odpowiednio chroni wrażliwe elementy i pozwala bezawaryjnie użytkować auto. 

Syntetyczny olej Total 5w30 dba o jednostkę napędową, która jest wyposażona w filtr cząstek stałych DPF, a także w zawór recyrkulacji spalin tzw. EGR. Regularna wymiana pozwala chronić środowisko dzięki spełnieniu normy EURO4. Olej 5w30 i zimowa benzyna zapewniają płynny start nawet w najchłodniejsze dni dzięki temu, że środek smarny dobrze się rozprowadza w temperaturze do -30 stopni Celsjusza. 

Użytkownicy samochodów koncernu PSA takich jak Citroen i Peugeot chwalą Total Quartz INEO ECS 5w30 za odpowiednią jakość oraz przystępną cenę. Olej 5w30 benzyna dostępny w 5-litrowym opakowaniu.  

 

Zalety

Dodatki uszlachetniające: W oleju znajdują się dodatki uszlachetniające, które skutecznie zabezpieczają silnik przed awarią. Wspomniane składniki chronią także filtr i katalizator. Nie tracimy więc pieniędzy na zbyt częste serwisowanie samochodu.

Przeznaczenie: Produkt może być używany w samochodach mających różne silniki: z turbodoładowaniem, wolnossący, wielozaworowy czy z katalizatorem. Olej można określić mianem uniwersalnego.

Oszczędność: Total Quartz INEO ECS ma certyfikat, który stanowi potwierdzenie na to, że prezentowany olej jest paliwooszczędny – zużycie paliwa zmniejsza się poprzez ograniczenie tarcia wewnątrz silnika.

Sprawna praca silnika niezależnie od temperatury: Używając produktu, możemy mieć pewność, że zagwarantuje on sprawne działanie silnika nawet w przypadku niskich temperatur. Nie będziemy mieć problemu z uruchomieniem samochodu.

 

Wady

Uzupełnianie zbiornika z olejem: Opakowanie nie ma dobrze wyprofilowanej rączki. Co więcej, otwór wlewowy jest stosunkowo duży. To wszystko sprawia, że uzupełnianie zbiornika olejowego jest mało komfortowe.

 

 

 

 

Olej GM 5w30 

 

3. Olej General Motors GM DEXOS2 5W30

 

Wysokiej jakości olej GM 5w30 o obniżonej zawartości popiołów, fosforu i siarki jest zalecany do silników wysokoprężnych oraz benzynowych znajdujących się w samochodach osobowych, oraz lekkich dostawczych do 3,5 tony. Produkt spełnia normy ACEA C3, a także Dexos2, co sprawia, że może być bez obaw stosowany nawet w lekko wysilonych jednostkach. Olej silnikowy 5w30 jest optymalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pojazdy z filtrem DPF. 

Zaleca się stosowanie oleju silnikowego GM DEXOS2 5w30 w samochodach wyposażonych w trójdrożny reaktor katalityczny TWC. Wysoka jakość produktu oraz formuła Low SAPS spełniają rygorystyczne wymagania dotyczące ekologii. Olej niskopopiołowy 5w30 można stosować w samochodach marki Opel, Saab, a także Chevrolet niezależnie od przebiegu znajdującego się na liczniku. 

Opinie o olejach 5w30 GM są pozytywne wśród właścicieli samochodów marki Opel. Zalecany środek sprawdza się zarówno w jednostkach benzynowych, jak i wysokoprężnych.

 

Zalety

Odpowiedni kształt: Huśtawka została tak wyprofilowana, aby maluch mógł przyjąć wygodną pozycję i ograniczone zostało ryzyko jego upadku. Dodatkowym zabezpieczeniem jest poprzeczka i regulowane pasy.

Ruchoma barierka: Aby rodzic nie miał problemu z włożeniem dziecka do huśtawki, producent wyposażył ją w ruchomą barierkę. Można podnieść ją do góry, co zapewnia wygodę.

Przeznaczenie: Produkt można używać w domu i w ogrodzie, w zależności od potrzeb. Jeśli korzystamy z Little Tikes L4309 na zewnątrz, warto pamiętać o tym, aby schować produkt do garażu, jeśli na dworze panują niesprzyjające warunki.

Jakość wykonania: Model wykonano z grubego plastiku cechującego się trwałością. Materiał wytrzymuje spore obciążenie i nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne.

 

Wady

Pasy bezpieczeństwa: Niektóre osoby twierdzą, że materiał, z którego wykonano pasy bezpieczeństwa, jest nieco szorstki.

 

 

 

 

Olej Motul 5w30 

 

4. Olej Silnikowy Motul 8100 X-clean PLUS 5W-30 

 

Specjalnie zaprojektowana formuła nadaje się do stosowania w wysilonych jednostkach napędowych, gdzie wytwarzane jest duże ciśnienie oraz panuje bardzo wysoka temperatura. Olej Motul 5w30 można bezpiecznie używać w silnikach montowanych w samochodach marki Porsche, BMW, Mercedes oraz Volkswagen. Nadaje się on do silników wysokoprężnych z turbodoładowaniem oraz benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa. 

Olej 5w30 i turbodoładowany Diesel spełniający normę emisji spalin nie emituje tak szkodliwych substancji do środowiska, co jest bardzo ważne szczególnie w czasach gdy zwraca się uwagę na ekologię. Motul 8100 X-clean PLUS jest wykonany w technologii Mid SAPS, co oznacza zmniejszoną zawartość siarki, fosforu, a także popiołów siarczanowych. 

Osoby, które zdecydowały się zakupić wysokiej jakości olej 5w30 diesel marki Motul zwracają uwagę, że w przypadku jednostek z turbodoładowaniem sprawdza się on bardzo dobrze. Produkt utrzymuje optymalną temperaturę w silniku, co pozwala uniknąć ryzyka przegrzania. 

 

 

 

 

Olej Elf 5w30    

 

5. Olej Elf Evolution 900 SXR 5W30

 

Olej Elf Evolution 900 SXR 5w30 to wielosezonowa mieszanka najnowszej generacji, która jest  dostępna w sklepach motoryzacyjnych. Produkt może być bezpiecznie stosowany w kilkuletnich silnikach, które mają przejechane ponad 150 000 kilometrów. Wzbogacona formuła zapewnia ochronę przed wysoką temperaturą oraz zmniejsza szkodliwe tarcie występujące w trakcie pracy jednostki napędowej. 

Olej silnikowy 5w30 Elf Evolution 900 SXR obniża tarcie w silniku, co  bardzo dobrze chroni motor przy dużym wysiłku. Formuła IMF –  IntraMolecular Friction składa się z hydrosyntetycznej bazy, która obniża zużycie paliwa od 4,2% do 10%. Olej 5w30 bez problemów rozprowadza się po motorze w temperaturze od -30 stopni Celsjusza do +30 stopni Celsjusza. 

Kierowcy potwierdzają, że to dobry olej 5w30 sprawdzający się podczas miejskiej jazdy samochodem osobowym. Nowoczesna formuła bardzo dobrze chroni motor, co zasługuje na dodatkową uwagę ze strony konsumentów. 

 

 

 

 

Olej Valvoline 5w30 

 

6. Olej Valvoline SynPower FE Ford 5W30 

 

Zamiennik przeznaczony do poszczególnych jednostek napędowych montowanych w Fordach to bardzo dobre zabezpieczenie dla silnika pracującego w różnych warunkach. Olej Valvoline SynPower FE Ford 5w30 to wysokiej jakości zamiennik zgodny z M2C913-C oraz M2C913-A/B. Ten olej syntetyczny 5w30 nadaje się do wysokoprężnych jednostek napędowych i spełnia wymagania ACEA A5/B5, a także ACEA A1/B1. 

Olej syntetyczny 5w30 Valvoline SynPower FE utrzymuje odpowiednią lepkość w temperaturze 100 stopni Celsjusza, chroniąc przy tym elementy silnika. Temperatura krzepnięcia produktu wynosi -45 stopni Celsjusza. Technologia SynPower FE pozwala na usuwanie osadów nagromadzonych w motorze oraz regularnie czyści szkodliwy szlam gromadzący się z czasem. 

Kierowcy samochodów marki Ford zwracają uwagę, że to dobry i tani olej 5w30 przeznaczony do wysokoprężnych jednostek. Produkt ma pozytywne opinie wśród osób, które już zdecydowały się na zakup. 

 

 

 

 

Olej Shell 5w30 

 

7. Shell Olej Shell Helix Ultra ECT3 5W30 4 litry

 

Przeznaczeniem produktu Shell Helix Ultra ECT są silniki benzynowe z trójdrożnym katalizatorem, a także diesla, również te z filtrem cząstek stałych (tak zwane DPF). Jest to syntetyczny olej o formule „low SAPS” zapobiegający blokowaniu filtrów DPF. Formuła ta wpływa na możliwość wydłużenia czasu, jaki upływa między wymianami oleju. Dla benzyny może on wynosić do 30.000 km, dla diesla do 50.000 km.

Lepkość 5w30 wpływa na właściwości czyszczące tego produktu. Specjalne dodatki aktywnie usuwają szkodliwe osady z silnika, przez co cały czas jest on w dobrym stanie pomimo intensywnej eksploatacji. Pozwala to zaoszczędzić zarówno czas, poświęcany na ewentualne, dodatkowe zabiegi, jak i pieniądze, które byłyby wydane, gdyby mechanizmy szybko ulegały zabrudzeniu.

Shell Pure gwarantuje ochronę przed szlamem, co utrzymuje silnik w stanie niemal nienaruszonym. Zmniejsza on współczynnik tarcia. Ponadto zapewnia on doskonałą ochronę przed zużyciem i korozją. Polecają go szczególnie użytkownicy korzystający z silników takich marek, jak – m.in. Mercedes-Benz, BMW, VW, czy Chrysler.

Olej silnikowy 5w30 Shell Helix Ultra ECT jest dostępny w 4-litrowym opakowaniu. Produkt będzie odpowiedni do silników Diesla i benzynowych z katalizatorem.

 

Zalety

Ograniczenie wibracji silnika: Jak zapewnia producent, odpowiednio opracowany skład, jak również wykorzystane do produkcji technologie sprawiają, że wibracje silnika są znacznie słabsze, co przekłada się na większy komfort jazdy.

Właściwości czyszczące: Olej ma bardzo dobre właściwości czyszczące. Dzięki temu zapewnia on płynną pracę silnikom benzynowym z trójdrożnym katalizatorem, jak i silnikom Diesla wyposażonych w filtr cząsteczek stałych (DPF).

Technologia Shell Pure Plus: Za sprawą technologii Shell Pure Plus konsystencja Shell Helix Ultra ECT jest odpowiednio lepka. Przekłada się to na większą ochronę silnika, a jednocześnie prowadzi do zwiększenia efektywności jego działania.

 

Wady

Wydajność: Niektórzy właściciela samochodów wskazują, że produkt powinien być nieco bardziej wydajny (choćby ze względu na jego stosunkowo wysoką cenę).

 

 

 

 

Olej Ford 5w30 

 

8. Olej Syntetyczny Formula F 5W30 Ford 5L

 

Wyrób marki Ford Formula F SAE będzie dobry dla silników benzynowych, jak i wysokoprężnych motorów diesla. Poleca się go szczególnie osobom posiadającym mechanizmy marki producenta oleju, które do tej pory stosowały półsyntetyczny odpowiednik opisywanego płynu, Formula F.

Formula F jest olejem syntetycznym, opracowanym z myślą o silnikach Ford. Ma im zapewnić odpowiednią ochronę przed zabrudzeniem, dzięki czemu zmniejsza ilość wydzielanego przez auto dwutlenku węgla, będąc tym samym dość przyjaznym dla środowiska. Z drugiej strony, dba o optymalne osiągi mechanizmu, przez co sprzyja spalaniu mniejszej ilości paliwa. Technologia 5w30 dba o to, by silnik był w pełni sprawny, pracował lepiej i wydajniej.

Produkt cieszy się względnie niską ceną, co sprzyja jego popularności wśród posiadaczy Fordów. Jest dość szeroko dostępny, dzięki czemu konsument nie musi martwić się tym, że nie będzie w stanie go dostać. Ma przy tym wiele pozytywnych opinii wśród zadowolonych posiadaczy.

Olej silnikowy Ford FORMULA F SAE jest dostępny w 5-litrowym opakowaniu. Olej 5w30 5l jest polecany szczególnie do silników Forda.

 

Zalety

Łatwe uruchamianie samochodu: Skład preparatu jest bardzo dobry. Potwierdzeniem na to, jest fakt, że samochód mający ten olej łatwo się uruchamia, nawet kiedy silnik jest zimny, a temperatura na zewnątrz bardzo niska.

Zmniejsza emisję zanieczyszczeń: Producent zapewnia, że prezentowany olej silnikowy skutecznie zmniejsza emisję spalin. Oznacza to, że jest on przyjazny dla środowiska.

 

Wady

Wodnista konsystencja: Konsumenci zwracają uwagę na to, że olej ma zbyt wodnistą konsystencję. To może budzić wątpliwości co do tego, czy jest on odpowiednio lepki.

Opakowanie: Butelka, w której dostarczany jest preparat, ma stosunkowo małą rączkę. Osoba z dużymi dłońmi może mieć problem z napełnieniem zbiornika olejowego.

 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki olej 5w30 kupić? 

 

Każdy właściciel pojazdu z silnikiem spalinowym musi od czasu do czasu wymienić wszystkie płyny oraz części eksploatacyjne. Zużyciu ulegają nie tylko elementy takie jak klocki hamulcowe czy tarcze, zużywają się również części gumowe, przeguby czy łożyska. Wymianie podlegają także płyny układu hamulcowego oraz chłodniczego, a przede wszystkim oleje znajdujące się w silniku i skrzyni biegów. W przypadku przekładni manualnych wymiana nie jest tak częsta, jak w automacie, który wymaga regularnej kontroli i dobrego smarowania. Mimo tego, że wiele osób zapomina o regularnym serwisowaniu i sprawdzeniu podzespołów, większość kierowców stara się dbać o wymianę oleju silnikowego i filtra. W zależności od zaleceń producenta oraz jednostki napędowej regularna wymiana środka smarnego może okazać się dobrym środkiem zaradczym pozwalającym uniknąć drogich napraw związanych z awarią motoru. 

Jak dbać o jednostkę napędową? 

Wiele osób twierdzi, że samochód po przekroczeniu granicy 200 000 kilometrów na liczniku nadaje się jedynie do wymiany, ponieważ jest zużyty. Okazuje się, że powiedzenie „jak dbasz, tak masz” sprawdza się także w przypadku pojazdów z silnikami spalinowymi, które za odpowiednią eksploatację odwdzięczą się długą i bezawaryjną pracą. Na samym początku należy zwrócić uwagę na styl jazdy kierowcy. Po uruchomieniu silnika po nocnym postoju warto odczekać przynajmniej 20-25 sekund, zanim samochód ruszy z miejsca, a co najważniejsze delikatnie obchodzić się z gazem. Agresywna jazda na zimnym motorze to pierwszy podstawowy błąd popełniany przez mało doświadczonych kierowców. Dopóki olej nie osiągnie temperatury do 100 stopni Celsjusza, a płyn chłodniczy 90 stopni Celsjusza należy delikatnie traktować samochód. W przypadku samochodów z turbodoładowaniem ważne jest chłodzenie układu po długiej jeździe. Dojeżdżając do punktu docelowego, warto przejechać niewielki odcinek drogi na optymalnych obrotach, aby pęd powietrza ochłodził motor. W codziennej eksploatacji należy zwrócić uwagę na dobrej jakości paliwo tankowane na pewnych stacjach paliw, gdzie regularnie są przeprowadzane badania mieszanki. Dbanie o motor to również prawidłowe smarowanie elementów jednostki napędowej. Z tego względu, warto wybrać dobry oraz odpowiednio dobrany olej silnikowy, który trzeba wymienić raz w roku lub co 10-12 tysięcy kilometrów. 

 

Co warto wiedzieć o oleju silnikowym? 

Poszukując dobrego oleju silnikowego, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego jakość. Tylko sprawdzony produkt jest w stanie zabezpieczyć jednostkę napędową przed wysoką temperaturą, obciążeniem i ciśnieniem wywieranym na poszczególne elementy motoru. W zależności od silnika w sprzedaży są dostępne najlepsze oleje 5W30 silnikowe syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne, przy czym każdy ma inne właściwości fizyczne i chemiczne. Oprócz tego ważna jest klasa lepkości ustalona przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych – SAE. Zalecane temperatury, przy których środki smarne nie tracą swoich właściwości, pozwalają bezpiecznie korzystać z samochodu zarówno przy ujemnej, jak i dodatniej temperaturze. Najlepszy olej 5w30 jest przeznaczony do jazdy w temperaturze -30 stopni Celsjusza do +30 stopni Celsjusza. Do starszych pojazdów często wlewa się olej 10w40 działający skutecznie w temperaturze od -20 stopni Celsjusza do +35 stopni Celsjusza. Klasa lepkości jest istotnym parametrem pozwalającym określić, w jakiej temperaturze środek zapewnia odpowiednie smarowanie. W zależności od posiadanego samochodu użytkownik powinien zwrócić uwagę na przeznaczenie oleju. Niektóre produkty są dobre dla jednostek benzynowych, inne dla wysokoprężnych, a jeszcze inne dla instalacji LPG. 

 

Jaki olej 5w30 wybrać? 

Osoby zastanawiające się, jaki jest najlepszy olej 5w30, muszą wiedzieć, że odpowiednie dobranie środka smarnego wymaga wiedzy na temat zaleceń producenta pojazdu oraz sprawdzenia stopnia zużycia motoru. Decydując się na zakup oleju przeznaczonego do pracy w temperaturze od -30 stopni Celsjusza do +30 stopni Celsjusza należy zwrócić uwagę na inne parametry takie jak klasyfikacja lepkości ACEA oraz API. Oprócz tego warto wybrać droższe i lepsze jakościowo oleje, które odpowiednio zadbają o motor. Według zaleceń producenta trzeba kupić odpowiedni rodzaj środka smarnego oraz opakowanie, którego pojemność wystarczy na wykonanie wymiany. 

Oleje 5w30 w dobrych cenach 

Coroczna wymiana oleju silnikowego nie jest dużym wydatkiem w porównaniu do kosztów naprawy jednostki napędowej po zaniedbaniu serwisowania. W zależności od wybranego producenta oraz pojemności opakowania można zmieścić się w kosztach wymiany do 150 zł. Budżetowe oleje 4-5 litrów kosztują od 45 do 60 zł. Koszty mogą się różnić w zależności od tego, czy produkt jest zakupiony w sklepie stacjonarnym, czy na portalu sprzedażowym w sieci. Dobrej jakości produkt można kupić od 80 do 350 zł w zależności od potrzeb. Dla nowoczesnych i wysilonych silników zaleca się stosowanie dobrych środków smarnych chroniących przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury. Oprócz kosztów samego oleju trzeba brać pod uwagę dodatkowy koszt zakupu filtra przy każdej wymianie oraz samej wymiany. 

 

 

FAQ

 

P1: Jaki olej do LPG 5w30 czy 5w40? 

Odpowiednie wybranie oleju silnikowego do jednostki napędzanej LPG to bardzo istotna kwestia wpływająca na żywotność elementów głowicy i tłoka. W trakcie procesu spalania gazu temperatura motoru jest znacznie wyższa niż w przypadku spalania benzyny. Oznacza to narażenie silnika na wyższą temperaturę, która nie wpływa pozytywnie na jego elementy. Jednostka napędowa zasilana LPG jest także narażona na wydłużony proces spalania, a także na brak efektu chłodzenia podczas dostarczania paliwa do komory spalania. Głównie z tych względów należy zadbać o dobry środek smarny przeznaczony do samochodów z instalacją LPG. Zastanawiając się jaki olej będzie lepszy 5w30 czy 5w40 należy wiedzieć, jaka jest różnica w lepkości substancji. Pierwszy wariant można bezpiecznie stosować w temperaturze -30 stopni Celsjusza oraz +30 stopni Celsjusza. Drugi nadaje się do stosowania przy -25 stopniach Celsjusza oraz +35 stopniach Celsjusza. Użytkownik powinien wybrać produkt zalecany przez producenta samochodu i koniecznie zdecydować się na olej z dopiskiem LPG lub GAS. 

 

P2: Co ile wymieniać olej 5w30? 

Regularne wymiany oleju silnikowego są dobre dla każdego motoru niezależnie od tego, czy jest zasilany benzyną, olejem napędowym czy gazem. W przypadku silników z instalacją LPG należy to robić częściej, ponieważ jednostka narażona jest na znacznie cięższą pracę. Oprócz wysokiej temperatury i dłuższego procesu spalania dochodzi jeszcze brak cennych właściwości chłodzących. Silnik zasilany gazem jest także narażony na pojawianie się osadu z różnych substancji na pierścieniach, co może być bezpośrednią przyczyną utraty elastyczności. W jednostkach pracujących na LPG znacznie częściej dochodzi do rdzewienia gładzi cylindrów, a także do korozji elementów wału. Aby silnik pracował jak najdłużej i był w dobrej kondycji, należy dokonywać wymiany co 10 tysięcy kilometrów lub co 9-10 miesięcy. 

P3: Co oznacza olej 5w30? 

Oznaczenia znajdujące się na etykiecie na olejach silnikowych informują użytkownika o właściwościach danego produktu. Najważniejsze informacje napisane na opakowaniu to rodzaj oraz klasa lepkości. W przypadku rodzaju wyróżnia się środki smarne: Mineralne, półsyntetyczne oraz syntetyczne. Klasa lepkości to jeden z ważniejszych parametrów świadczących o tym, że dany produkt może pracować w danej temperaturze. Oleje silnikowe są sklasyfikowane według normy SAE, opracowanej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych. Większość dostępnych produktów to środki smarne wielosezonowe oznaczone jako np. 5w30. Litera „w” to winter, czyli zima, co oznacza, że dany olej może być stosowany w niskiej temperaturze. Cyfry po oznaczeniu zimowym określają właściwości produktu w wysokiej temperaturze. W przypadku oleju 5w30 można go bezpiecznie stosować w temperaturze od -30 stopni Celsjusza do +30 stopni Celsjusza. 

 

P4: Gdzie kupić olej 5w30? 

Zakup oleju silnikowego to bardzo ważna sprawa, o której należy pamiętać. W momencie, gdy przychodzi czas na wymianę środka smarnego, która następuje co roku lub co 10-15 tysięcy kilometrów warto zdecydować się na sprawdzony produkt o dobrych właściwościach. Przede wszystkim należy kupić olej zalecany do danej jednostki napędowej oraz do ewentualnej niefabrycznej instalacji LPG. Dodatkowo wymiana środka smarnego wiąże się z koniecznością wymiany filtra oleju, który dba o to, aby do silnika nie dostały się zanieczyszczenia. Głównie z tego względu warto zdecydować się na zakup oleju silnikowego w sklepie motoryzacyjnym lub przez Internet, gdzie jest możliwość kupienia całego kompletu. Na stacjach benzynowych czy w marketach nie ma szans na zakup niezbędnego filtra, dlatego też lepszą opcją jest sklep specjalistyczny. 

 

P5: Ile kosztuje olej 5w30?

Koszt zakupu oleju silnikowego jest ściśle uzależniony, od tego, jakiej marki jest dany produkt oraz ile litrów mieści się w jednostce napędowej. Budżetowe środki smarne o pojemności 4-5 litrów to koszt od 45 do 60 zł w zależności czy kupuje się stacjonarnie, czy przez Internet. Lepszej jakości środki smarne można zakupić od 80 do 150 zł za taką samą pojemność jak w przypadku budżetowych. Oleje silnikowe uznanych producentów, które są zalecane do wysilonych motorów oraz nowych jednostek są o wiele droższe. Za opakowanie 4-5 litrów właściciel pojazdu musi zapłacić nawet do 350 zł. Do ceny samego oleju należy doliczyć koszt filtra oraz wymiany. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

Wokół automatycznej skrzyni biegów narosło sporo mitów ukazujących to rozwiązanie w sposób negatywny. Wiele z tych historii jest jednak związanych z poważnymi wadami konstrukcyjnymi lub zaniedbaniem ze strony użytkowników, którzy nie zwracali uwagi na prawidłową eksploatację poszczególnych elementów. Mimo wszystko wciąż wiele osób niechętnie decyduje się na rozwiązanie w postaci automatycznej skrzyni biegów. Czy faktycznie jest się czego obawiać, kupując samochód z automatem?

 

Samochody z automatyczną skrzynią biegów od lat są popularne w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam bardzo mało osób korzysta z ręcznych przekładni, które do tej pory w Europie są bardzo popularne. Trend ten zmienia się jednak wraz ze stroną, w jaką zmierza rozwój motoryzacji na starym kontynencie. Coraz więcej osób chętnie przesiada się ze standardowego manuala, który wymaga od kierowcy stałej ingerencji w zmianę przełożeń w czasie jazdy. Inteligentne automaty umożliwiają samoczynną zmianę biegów w trakcie poruszania się samochodu, zwalniając tym samym z kierowcy obowiązek ingerencji w zmianę i redukcję przełożeń. Wiele osób, które od lat poruszają się samochodami z automatycznymi skrzyniami, twierdzi, że kto raz spróbuje takiego komfortu nie będzie chciał wrócić do manuala. Faktem jest, że popularność automatów wzrasta z roku na rok. Samoczynne przekładnie są coraz bardziej dopracowane i nowoczesne, zmiany biegów przez skrzynie są praktycznie niezauważalne dla kierowcy czy pasażerów, co wiąże się z dużym komfortem i brakiem charakterystycznego szarpania. Dwusprzęgłowe przekładnie radzą sobie o wiele lepiej ze zmianą niż człowiek siedzący w fotelu kierowcy, co jest dużym ułatwieniem w czasie jazdy. 

 

Jak działa automatyczna skrzynia biegów?

Wiele osób zastanawia się jak prowadzić samochód z automatyczną skrzynią biegów? Takie pytanie pojawia się szczególnie wtedy, gdy kierowca przez wiele lat porusza się pojazdem ze skrzynią manualną. Przekładnia automatyczna umożliwia jednak o wiele płynniejsze ruszanie z miejsca, a co najważniejsze ogranicza szarpanie przy zmianie biegów. Pojazdy wyposażone w skrzynie automatyczne na pierwszy rzut oka różnią się od tych z manualną. Pierwsza zasadnicza różnica to liczba pedałów. W przypadku ręcznej przekładni są trzy pedały: Sprzęgło, hamulec i gaz. W automacie kierowca ma do dyspozycji jedynie gaz i hamulec, który jest znacznie szerszy od tego w modelach manualnych. Za zmianę przełożeń odpowiedzialne jest sprzęgło hydrokinetyczne, czyli wysoce zaawansowany mechanizm niedostępny dla kierowcy. Druga zauważalna różnica w przypadku automatycznej przekładni zmiany biegów to dźwignia znajdująca się pomiędzy fotelami kierowcy i pasażera. W wielu nowych samochodach coraz częściej zamiast standardowego lewarka pojawiają się przyciski lub przełączniki. Niektóre ekskluzywne marki takie jak Infinity czy Mercedes mają dodatkową dźwignię znajdującą się po lewej stronie obok pedału hamulca. Jest to hamulec postojowy, który służy w trakcie postoju z wyłączonym silnikiem.  

Automatyczna skrzynia biegów – oznaczenia P R N D

Osoba, która nigdy nie miała okazji usiąść za kierownicą auta z automatyczną skrzynią biegów, nie wie, co oznaczają poszczególne litery, znajdujące się obok lewarka. Łatwo się domyślić, że nie wzięły się one z niczego i każda litera pochodzi od słowa z języka angielskiego. Jak wiadomo, wszystkie skrzynie automatyczne mają kilka podstawowych oznaczeń czterech przełożeń. Chodzi oczywiście o P, R, N i D. W przypadku niektórych pojazdów obok literki D mogą pojawić się dodatkowe oznaczenia takie jak S lub „+” i “-”. Litera S od słowa Sport umożliwia bardziej agresywną jazdę. Skrzynia przełączona w ten tryb dłużej utrzymuje wysokie obroty, opóźniając tym samym zmianę biegów oraz wcześniej redukuje przełożenia. Symbole „+” i “-” umożliwiają półautomatyczne przełożenia w górę lub w dół. 

♦ P – „Parking”: Patrząc od góry na skrzynie biegów pierwszym oznaczeniem jest litera P oznaczająca tryb parkingowy. Najczęściej używa się go w sytuacji, gdy auto zatrzymuje się w miejscu wyznaczonym do parkowania. Przełożenie dźwigni na literę P odpowiada pozostawieniu auta „na biegu” w skrzyni manualnej. Trybu postojowego nie należy jednak wykorzystywać w przypadku stania na światłach czy chwilowego zatrzymania samochodu. W takiej sytuacji w zupełności wystarczy przytrzymać nogę na hamulcu lub zastosować tryb „auto hold” dostępny w niektórych autach. Takie rozwiązanie umożliwia unieruchomienie pojazdu hamulcem, który po wciśnięciu pedału gazu zostaje zwolniony. 

♦ R – „Reverse”: Podobnie jak w przypadku manualnej skrzyni biegów literka R oznacza jazdę do tyłu, czyli uruchomienie biegu wstecznego. Ważne jest to, aby w przypadku automatycznej skrzyni odczekać sekundę po wrzuceniu wstecznego i dopiero wtedy ruszyć. Regularne przeciążenia mogą spowodować poważne uszkodzenia podzespołu. 

♦ N – „Neutral”: Załączenie „luzu” – N w przypadku skrzyni automatycznej ma zupełnie inną funkcję niż w przypadku klasycznego manuala. Wiele osób błędnie twierdzi, że po włączeniu na bieg jałowy skrzynia jest odciążona, jednak prawda jest taka, że tego trybu należy używać wyłącznie awaryjnie. Można go załączyć jedynie w sytuacji, gdy wystąpiła nagła konieczność przetoczenia pojazdu lub krótkiego holowania. Należy jednak sprawdzić, czy producent auta przewiduje taką możliwość. Holowanie aut ze skrzynią automatyczną jest niebezpieczne, dlatego też trzeba przeczytać w instrukcji obsługi czy można to zrobić. W niektórych przypadkach producenci przewidują holowanie z niską prędkością na niewielkim odcinku drogi, należy mieć jednak na uwadze, że wbicie biegu jałowego oraz wyłączony silnik skutkują brakiem smarowania układu olejem.   

♦ D – „Drive”: Tryb wykorzystywany do jazdy, wystarczy, że kierowca ustawi dźwignie na literkę D, a następnie puści pedał hamulca. W ten sposób auto samo powoli zacznie się toczyć do przodu. Wówczas należy delikatnie wcisnąć pedał gazu, aby samochód jechał w wyznaczonym kierunku.  

♦ S – „Sport”: Przełączenie skrzyni na tryb sportowy umożliwia późniejszą zmianę biegów oraz wkręcenie jednostki napędowej na wyższe obroty. Dzięki temu auto porusza się bardziej agresywnie, a biegi są redukowane wcześniej. 

♦ Symbol śnieżynki lub W: Takie oznaczenie wskazuje na ustawienie skrzyni w tryb zimowy pozwalający na delikatne ruszanie minimalizujące ryzyko poślizgu. Z pomocą załączonego trybu zimowego samochody lepiej radzą sobie z pokonywaniem przeszkód takich jak ruszanie na wzniesieniu na śniegu oraz wyjazd z mocno zaśnieżonej drogi. 

♦ 1: Tryb blokady 1 biegu, co przydaje się w szczególności wtedy, gdy auto zakopie się w grząskim terenie. Blokada powoduje, że skrzynia nie wrzuca kolejnego biegu, utrudniając, wydostanie się z pułapki. 

♦ 2: Blokada przeznaczona zarówno dla 1, jak i 2 biegu, która jest bardzo przydatna podczas podróżowania z ciężką przyczepą np. kempingową, a także w trakcie pokonywania stromych podjazdów w trudnym terenie. 

♦ 3: Tryb automatyczny, który działa jedynie do 3 biegu.

 

Automatyczna skrzynia biegów – rodzaje

Osoby, które zastanawiają się, jaki kupić samochód z automatyczną skrzynią biegów muszą zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Oprócz tego, że należy się skupić na ogólnym stanie pojazdu, trzeba także sprawdzić jaki rodzaj przekładni znajduje się w pojeździe. Dostępnych jest kilka rodzajów, jednak przed zakupem samochodu warto dowiedzieć się, jakie są wady i zalety oraz na co zwrócić szczególną uwagę, aby dokonać właściwego wyboru. 

 

Automatyczna skrzynia biegów – rodzaje i opinie 

♦ Klasyczna skrzynia automatyczna: Klasyczny automat był stosowany przede wszystkim w luksusowych samochodach, czyli markach premium. Kiedy po latach użytkowania skrzynia automatyczna sprawdziła się i okazała być bezawaryjna rozpoczęto montaż w pojazdach klasy niższej. Niskie ryzyko uszkodzenia sprawiło, że klasyczny automat stał się popularny i zyskał grono osób, które uważały go za niezniszczalny. Dodatkowo skrzynia jest prosta w serwisowaniu, co sprawia, że większość mechaników poradzi sobie z drobną usterką. Niestety, pomimo niezawodności oraz bezawaryjnej pracy, klasyczna skrzynia biegów nie jest ekonomiczna. Użytkowanie auta z taką przekładnią wiążę się z podwyższonymi kosztami związanymi z wysokim zużyciem paliwa. 

♦ Dwusprzęgłowa automatyczna skrzynia biegów (DSG): Standardowa skrzynia DSG znana jako dwusprzęgłowy automat stała się popularna dzięki niemieckiemu koncernowi Volkswagena. Przekładania charakteryzuje się dobrą pracą, a nowoczesne rozwiązania pozwalają na bezawaryjną pracę. Zaletą DSG jest możliwość zaoszczędzenia na paliwie, ponieważ auto z tą przekładnią pali o 15% mniej paliwa w porównaniu z manualną skrzynią. Jak sama nazwa wskazuje, działanie opiera się o współpracę dwóch układów sprzęgieł (jedno przeznaczone dla biegów parzystych i drugie dla biegów nieparzystych), a także dobrze znanego koła dwumasowego. Nowoczesne technologie zastosowane do stworzenia dwusprzęgłowej skrzyni DSG niestety wiążą się z wysokimi kosztami naprawy, wymiany płynów eksploatacyjnych oraz regularnym serwisem w celu sprawdzenia poprawności działania. Poszukując samochodu z przekładnią DSG należy zwrócić uwagę na popularne Volkswageny (Polo, Golf, Tiguan, Sharan, Passat, New Beetle, CC, Jetta, Touran czy Vento), Audi (TT, R8, Q5, A1, A3, A4, A5, A7, a także A8), Skody (Rapid, Superb II, Octavia, Fabia, a także Yeti) oraz Seaty (Leon, Altea, Alhambra, Toledo, Ibiza). 

♦ Bezstopniowa automatyczna skrzynia biegów (CVT): Decydując się na poszukiwanie samochodu z bezstopniową automatyczną skrzynią biegów CVT (Continously Variable Transmission) należy brać pod uwagę wysokie koszty serwisowania. Mimo tego, że jest to niezawodne rozwiązanie, należy się liczyć z tym, że naprawa może przewyższyć wartość całego samochodu. Niezwykle interesujący mechanizm znajdujący się w skrzyni CVT został opracowany na bazie wcześniejszych projektów w tym legendarnej przekładni Hydramatic. Została ona opracowana w 1938 roku, kiedy poszukiwano sprawdzonego rozwiązania nad komfortowym doborem przełożenia. Zasada działania Hydramatic opierała się na sprzęgle hydrokinetycznym współpracującym z zespołem przekładni planetarnych, które były sterowane momentem obrotowym silnika, a także stopniem otwarcia przepustnicy. Dopiero w późniejszych latach w firmie DAF opracowano projekt bezstopniowej skrzyni CVT, która z biegiem lat została dopracowana i rozwinięta przez Volvo. Zaletami tej konstrukcji jest optymalny dobór przełożeń do aktualnych parametrów pracy jednostki napędowej, a także cicha praca i niskie zużycie paliwa. Z wad CVT można wymienić wolny wzrost prędkości mimo wzrostu prędkości obrotowej motoru i wolniejsze przyspieszenie w porównaniu do DSG. Bezstopniowa automatyczna skrzynia biegów jest dostępna w Audi A4 z oznaczeniem Multitronic oraz popularnym Nissanie Micra K12. 

♦ Zautomatyzowana skrzynia manualna lub półautomatyczna skrzynia biegów – Selespeed: Skrzynie biegów Selespeed wyróżniają się zautomatyzowanym sterowaniem sprzęgła, które odbywa się za pomocą zamontowanego elektrohydraulicznego układu wspomagania. Takie rozwiązanie umożliwia zarówno ręczne, jak i elektroniczne zmiany przełożeń. W pierwszym przypadku o zmianie biegów decyduje kierowca, korzystając z przycisków lub łopatek znajdujących się przy kierownicy. W pojazdach z półautomatyczną skrzynią o wyborze właściwego biegu decyduje sterownik. Pomimo wygody, jaką daje Selespeed jest to rozwiązanie awaryjne, które w porównaniu z DSG będzie o wiele droższe w naprawie. Użytkownicy samochodów z półautomatycznymi skrzyniami skarżą się na częste problemy z blokadą przekładni, co jednocześnie uniemożliwia zmianę biegu.  

Jak jeździć z automatyczną skrzynią biegów? 

Nauka jazdy automatem jest bardzo prosta. Tak naprawdę osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B i poruszająca się autem z manualną skrzynią poradzi sobie bez większych przeszkód. Pierwsze kilkanaście metrów pokonane automatem sprawiają wrażenie, jakby jechało się zupełnie inaczej, jednak po kilku dniach wielu kierowców twierdzi, że ciężko będzie wrócić do manuala. Poruszanie się bez konieczności używania sprzęgła jest wygodne szczególnie w mieście. Jazda automatem w korku sprawia, że kierowca nie musi cały czas trzymać nogi na sprzęgle i przekładać biegów z 1 na 2 i redukować. Zanim jednak użytkownik pokona pierwsze metry, musi wiedzieć, w jaki sposób uruchomić auto. W przypadku skrzyni automatycznej na samym początku należy wcisnąć pedał hamulca. Po wciśnięciu można przekręcić kluczyk w stacyjce lub wcisnąć przycisk „START” jeśli auto ma system bezkluczykowy. Po uruchomieniu silnika należy ustawić lewarek lub pokrętło w pozycji D i zdjąć nogę z hamulca. Kiedy samochód zacznie się toczyć, można wcisnąć gaz i rozpocząć jazdę. Jedyne, o czym należy pamiętać w przypadku skrzyni automatycznej to o konieczności zatrzymania pojazdu przed zmianą trybów. Jeśli będąc na parkingu, kierowca zmieni przedwcześnie tryb z D na R lub odwrotnie po kilku takich próbach może dojść do awarii przekładni. Zmiany biegów w automacie są możliwe tylko wtedy, gdy auto jest całkowicie zatrzymane. Ważne jest, aby poszczególne tryby zmieniać z wciśniętym pedałem hamulca. W przypadku dbania o samochód z automatyczną skrzynią biegów należy pamiętać o regularnym serwisie. Regularne wymiany płynów eksploatacyjnych takich jak: Olej 10w40, 5w40 czy 10w35, a także częste wymiany oleju znajdującego się w przekładni pomogą zadbać o odpowiednie smarowanie wszystkich podzespołów i motoru. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

Filtr cząstek stałych to pojęcie, które jest znane wszystkim właścicielom diesli wyprodukowanych po 2000 roku. Montaż DPF został wymuszony przez zmiany, jakie zaszły w obszarach ekologii oraz wpływu pojazdów silnikowych na stan środowiska. Przekraczanie norm Euro sprawiło, że silniki wysokoprężne zostały wyposażone w filtr cząstek stałych, który mimo tego, że jest bardzo przydatny, może sprawić sporo problemów szczególnie w przypadku osób poruszających się głównie po mieście. 

 

Różnica między DPF i FAP 

Filtr cząstek stałych, który bardzo często nazywany jest DPF (diesel particulate filter) oraz FAP (filtre à particules) to jeden z elementów wpływających na jakość emitowanych przez samochód spalin. Jest to część znajdująca się w układzie wydechowym tuż za kolektorem, której zadaniem jest zbieranie sadzy, aby nie trafiała bezpośrednio do atmosfery. Element jest zbudowany z metalowej obudowy o wysokiej odporności na wysoką temperaturę oraz z ceramicznego wkładu filtrującego z dodatkiem platyny. Sporym minusem tego rozwiązania szczególnie w silnikach wysokoprężnych jest osadzanie sadzy, którą bardzo ciężko usunąć. Dotyczy to m.in. aut z motorami diesla, które w większości przemieszczają się po mieście i bardzo rzadko pokonują dłuższe trasy po autostradach lub drogach szybkiego ruchu. Filtr cząstek stałych DPF to tzw. filtr suchy, którego wypalenie zalegającej sadzy odbywa się w temperaturze sięgającej do 700 stopni Celsjusza. Właściciele diesli na pewno nie raz spotkali się z określeniem regeneracji DPF polegającej właśnie na wypalaniu osadu z sadzy. Mokre filtry cząstek stałych, czyli FAP zostały skonstruowane przez koncern PSA i są montowane m.in. w samochodach marek Peugeot, Citroen czy Opel. Zaletą tego rozwiązania jest niska temperatura niezbędna do wypalenia osadu. Sadza spala się w 250-300 stopniach Celsjusza, co sprawia, że o wiele łatwiej o jej usunięcie w cyklu miejskim. Niestety, koszty eksploatacji samochodu w FAP są wyższe, co jest bezpośrednio związane z koniecznością dolewania płynu katalizującego proces wypalania. 

Zapchany filtr cząstek stałych – objawy awarii

Pierwsze objawy zapchania filtra cząstek stałych pojawiają się niespodziewanie. Zazwyczaj problemy z DPF rozpoczynają się od częstego uruchamiania procesu wypalania podczas jazdy, który ma na celu pozbycie się osadów z sadzy. Kiedy samo czyszczenie nie wystarczy, samochód ostrzega kierowcę o konieczności podjęcia działań związanych z oczyszczeniem zalegającego osadu. Problemy z zatkanym filtrem cząstek stałych można zauważyć po kilku niepokojących objawach takich jak: 

♦ Brak mocy: Brak mocy pojawia się bardzo często w momencie, gdy samochód osiągnie poziom krytyczny uznawany dla danego modelu. Jeśli auto po wciśnięciu pedału gazu wciąż nie jedzie i ma problemy z przyspieszaniem, należy zwrócić uwagę na zapchanie filtra cząstek stałych. 

♦ Tryb awaryjny: Przechodzenie auta w tryb awaryjny jest normalnym objawem zapchanego DPF. Wówczas jednostka napędowa jest chroniona przed awarią spowodowaną problemem z układem wydechowym. Jeśli w samochodzie nie ma kontrolki informującej o awarii DPF należy podłączyć pojazd pod komputer diagnostyczny i sprawdzić zapisane błędy. Najczęściej pojawiającymi się błędami są: P2463 – błąd zapchania, duże nagromadzenie oraz P2002 – błąd zapchania, za mała skuteczność.  

♦ Gorsze przyspieszenie: Spowolnienie przyspieszenia jest spowodowane brakiem mocy jednostki napędowej, która w momencie zapchania filtra cząstek stałych przechodzi w tryb awaryjny. 

♦ Filtr cząstek stałych – kontrolka: W samochodach z silnikiem wysokoprężnym wyposażonym w DPF lub FAP na desce rozdzielczej pojawiają się kontrolki filtra cząstek stałych, lub check engine. 

 

Filtr cząstek stałych – benzyna 

Okazuje się, że nie tylko samochody z silnikami wysokoprężnymi mają problem ze spełnieniem nowych, surowych norm dotyczących ekologii. Od 2017 roku filtry cząstek stałych pojawiają się także w pojazdach wyposażonych w jednostkę benzynową. Silniki benzynowe wyposażone w GPF (Gasoline Particulate Filter) lub OPF (Ottopartikelfilter) mają takie samo zadanie jak klasyczne, znane od kilkunastu lat DPF i FAP. Zamontowane w samochodach mają za zadanie wyłapywać sadzę, czyli cząstki stałe powstające w procesie utleniania paliwa. Nawet niewielkie drobiny sadzy 7-100 nm są bardzo szkodliwe dla ludzi, zwierząt oraz innych organizmów żywych. Co więcej, te szkodliwe związki szybko przenikają do organizmu, powodując jego zatrucie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej producentów pragnie, aby nowe samochody z silnikami spalinowymi były ekologiczne. Problemy ze spełnieniem normy Euro 5 pojawiły się już w 2010 roku, kiedy to okazało się, że motor z bezpośrednim wtryskiem paliwa nie jest w stanie spełnić wyśrubowanych wymogów. 

Kłopoty z pojawianiem się szkodliwej sadzy zmusiły producentów do zamontowania w jednostkach benzynowych GPF lub OPF. W 2017 roku, czyli od kiedy montowano filtry cząstek stałych w VW, emisja cząstek sadzy została zmniejszona o prawie 90%. Mimo tego, że wiele osób obawia się zakupu auta z filtrem, coraz więcej kierowców decyduje się na ten krok. W przypadku aut wyposażonych w jednostkę napędową zasilaną benzyną emisja sadzy jest znacznie mniejsza niż w przypadku diesli, co sprawia, że element jest mniej narażony na zatkanie. Inżynierowie odpowiedzialni za projektowanie GPF zadbali o to, aby nie powtórzyły się sytuacje związane z częstym zapychaniem filtrów, które były montowane w pierwszych silnikach wysokoprężnych wyposażonych w zawodny DPF. Zaletą stosowania GPF w jednostkach benzynowych jest fakt, że rdzeń rozgrzewa się do temperatury 600 stopni Celsjusza już przy 2500 obr/min powodując samoczynne czyszczenie z cząstek sadzy. 

 

Co powoduje niszczenie DPF lub FAP?

Jak wcześniej wspomniano samochody z zamontowanymi filtrami DPF nie lubią częstego poruszania się po mieście. Przemieszczanie na krótkich odcinkach powoduje, że silnik nie jest w stanie nagrzać się do optymalnej temperatury, która pomoże pozbyć się nie tylko zalegającej w układzie wydechowym sadzy, ale także skroplin wody osadzających się w jednostce napędowej. Z tego powodu bardzo często dochodzi do zatykania odmy, która może doprowadzić do niekontrolowanej utraty oleju silnikowego oraz zatarcia motoru. Filtry cząstek stałych zapychają się głównie z powodu zbierania się osadu węgla i popiołu, który zostaje zatrzymany w układzie wydechowym bez możliwości spalenia. To właśnie dlatego odradza się kupowanie samochodów z silnikiem diesla do miasta. Jeśli już właściciel auta z jednostką wysokoprężną decyduje się na częste przemieszczanie po mieście, powinien zadbać o to, aby od czasu do czasu przejechać dłuższy odcinek drogi z wyższą prędkością oraz ze stałymi obrotami motoru. W ten sposób silnik pojazdu rozgrzeje się i oczyści z zalegających osadów. Ważne, aby w miarę możliwości starać się unikać gwałtownego przyspieszania na zimnym silniku oraz na niskich obrotach, ponieważ może to doprowadzić do przyspieszenia zbierania się sadzy, która zapycha DPF. Będąc właścicielem pojazdu wyposażonego w filtr cząstek stałych warto zdecydować się na wysokiej jakości olej 10w40 wyprodukowany w technologii Low SAPS. Produkty specjalnego przeznaczenia są bezpieczne zarówno dla jednostki napędowej, jak i wszystkich podzespołów. Niska zawartość popiołu siarczanego, siarki oraz fosforu sprawia, że olej jest bezpieczny dla tego typu motorów. Ważne, aby pamiętać o regularnej wymianie środka smarnego, a wybierając produkt decydować się na preparat wysokiej jakości od renomowanego producenta.  

Filtr cząstek stałych – wypalanie 

Wypalanie filtra cząstek stałych to nic innego jak jego regeneracja. Proces ten najlepiej zlecić renomowanej firmie lub warsztatowi, które specjalizują się w oczyszczaniu DPF z zalegającej sadzy. Prawidłowo przeprowadzone czyszczenie filtra może być wykonane na trzy różne sposoby. Pierwszym z nich jest zabieg  kontrolowanego wypalania, które jest wykonywane w warunkach serwisowych. Komputer diagnostyczny ustawia odpowiedni trzyetapowy proces czyszczenia: Rozgrzewanie, wypalanie oraz wygaszanie. Podczas przebiegu wypalania dochodzi do dodatkowego wtrysku paliwa, które nie zostało spalone w komorze spalania i trafia bezpośrednio do filtra. Wówczas dochodzi do samozapłonu sadzy, która zostaje usunięta. Drugim sposobem na usunięcie osadu jest przeprowadzenie takiego samego procesu bez konieczności wizyty w serwisie. Niektóre samochody osobowe mają funkcję aktywnego czyszczenia DPF w trakcie postoju. Wówczas nad przeprowadzeniem całego procesu czuwają czujniki oraz sondy znajdujące się w pojeździe. Należy jednak uważać, ponieważ niewłaściwie przeprowadzony proces może spowodować poważne uszkodzenie turbiny. Ostatnim sposobem, który może uchronić przed całkowitym zapchaniem filtra DPF jest wypalanie pasywne odbywające się w trakcie jazdy. Po nagrzaniu silnika należy poruszać się przez pewien czas z prędkością nie mniejszą niż 50 km/h i nie dopuścić, aby obroty motoru spadły poniżej 3000-3500 obr/min.

 

Jak rozpoznać rozpoczętą procedurę wypalania DPF w autach z ECU?

Ostatnim z wyżej wspomnianych sposobów pasywnego wypalania DPF jest sterowane przez komputer ECU. Filtr cząstek stałych i jego czyszczenie objawia się w sposób, który może nie zostać zauważony przez niedoświadczonego kierowcę. W momencie uruchomienia procedury samochód pobiera zwiększone ilości paliwa, co można zauważyć na wskaźniku zużycia. Zainicjowanie czyszczenia powoduje także zwiększenie obrotów silnika mimo braku reakcji kierowcy na pedał gazu, a co najważniejsze można usłyszeć, że motor znacznie głośniej pracuje. Oprócz tego można zauważyć, że auto samoczynnie uruchomiło ogrzewanie tylnej szyby, wycieraczki lub inne dodatkowe wyposażenie, które skutecznie obciąży silnik. W samochodach, gdzie rozpoczęła się procedura wypalania pasywnego, nie wolno dopuścić do jej przerwania. Wówczas może dojść do uszkodzenia DPF oraz podwyższenia poziomu oleju silnikowego, który został wymieszany z olejem napędowym z dodatkowego dotrysku. 

Filtr cząstek stałych – cena

Właściciele pojazdów wyposażonych w filtr cząstek stałych zazwyczaj z przerażeniem patrzą na wycenę związaną z wymianą DPF. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ oryginalny element przeznaczony do konkretnego samochodu osobowego może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Znacznie tańsze są zamienniki, których trwałość jest niższa, jednak ich cena wynosi od 1500 zł do 1800 zł. Do kosztów zakupu nowego elementu należy doliczyć usługę serwisową polegającą na usunięciu zużytej części oraz zamontowaniu nowego filtra cząstek stałych. Koszt wymiany może wynieść kilkaset złotych w zależności od serwisu. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

Olej silnikowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Każdy samochód potrzebuje sprawdzonego oleju silnikowego. To dzięki niemu pojazd może sprawnie pracować przez wiele lat. Po analizie wielu opinii specjalistów, doszliśmy do wniosku, że najlepszym preparatem na rynku jest Castrol Edge 5W30. Produkt ten bardzo dobrze sprawdza się w nowoczesnych silnikach samochodów znanych marek, do których zaliczamy BMW i Mercedes-Benz. Użytkowanie tego modelu przynosi liczne korzyści dla silnika, gdyż płyn wydłuża jego żywotność, a także lepiej konserwuje wewnętrzne mechanizmy. Producent zapewnia, że prezentowany olej jest bezpieczny dla środowiska. Jeśli jednak taki produkt jest niedostępny w Twoim sklepie, polecamy Ci Valvoline Maxlife 10W40. Olej ten dedykowany jest dla aut, których przebieg jest większy niż 100000 km. Producent zadbał by, model sprawdzał się zarówno w samochodach osobowych, jak również niewielkich pojazdach dostawczych.

5 najlepszych olejów silnikowych. Opinie w 2021 roku

 

Aby pojazd mógł dobrze pracować przez długie lata, trzeba o niego dbać i zapewnić odpowiedni olej. Używając słabej jakości produktów, powodujemy szybsze zużywanie silnika, a za tym idzie jego większa awaryjność. Ponadto każdy sprzęt powinien mieć zapewnione komponenty dostosowane do swoich potrzeb. Nasz ranking olejów silnikowych zawiera najciekawsze produkty, na które warto zwrócić uwagę. Mając na uwadze fakt, że każdy samochód ma inne potrzeby, wybraliśmy 5 zupełnie różnych mieszanek.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Olej zapewnia małą emisję spalin, co korzystnie wpływa na środowisko i nie zanieczyszcza go zbyt mocno. Zastosowana w produkcie technologia przeciwzużyciowa zwiększa trwałość układów katalicznych i minimalizuje ryzyko ich uszkodzenia. Jest to olej wielosezonowy.

Wady

Niektórzy konsumenci zaznaczają, że produkt jest mało wydajny.

Podsumowanie

Prezentowany olej silnikowy uważany jest za jedną z lepszych propozycji dostępnych obecnie na rynku. Jego pojemność wynosi 5 l. Produkt może być mieszany z innymi olejami, które spełniają normy określone przez producenta.

Drugi wybór

Zalety

Produkt sprawdzi się na sezon letni, jak i zimowy. Jego lepkość to 10W - 40. Zawarte w oleju składniki regenerują silnik i zapewniają mu odpowiednią ochronę. Produkt wzmacnia uszczelki, dlatego nie trzeba się martwić o ich przeciekanie.

Wady

Minusem oleju jest jego niska wydajność. W rezultacie, aby dobrze zadbać o swój samochód musimy często kupować nowe opakowanie. Niektórzy zauważają także, że nakrętka jest słabo wykonana i ciężko się ją odkręca.

Podsumowanie

Olej skutecznie czyści powstały w silniku osad i zapobiega jego powstawaniu. Opakowanie posiada wygodny uchwyt, dlatego nalewanie produktu jest niezwykle proste. Produkt wzmacnia silnik i sprawia, że ten bez problemu uruchamia się nawet w czasie wysokich mrozów.

Rozważ też

Zalety

Jest to olej całoroczny. Jego lepkość to 5W - 40. Produkt ma szerokie zastosowanie. Sprawdzi się w silnikach diesla i benzynowych. Zawarte w oleju składniki przeciwdziałają utlenianiu. Stanowią odpowiednią ochronę dla silnika i sprawiają, że ten ciszej pracuje.

Wady

Pojemnik jest niskiej jakości. Zdarza się, że umieszczony w nim olej przecieka, co naraża konsumentów na straty. Niektórzy kierowcy zauważyli, że produkt jest mało wydajny.

Podsumowanie

Produkt cieszy się popularnością wśród konsumentów. Jest dostępny w atrakcyjnej cenie. Dobrze zabezpiecza silnik i podnosi jego efektywność. Jest to olej syntetyczny, Sprawdzi się przy silnikach, w których rzadko trzeba wymieniać olej.

 

1. Olej silnikowy Castrol Edge Titanium FST LL 5W/30 5L

 

Na pierwszym miejscu znalazł się olej silnikowy Castrol Edge Titanium 5W30. Jest to produkt, który najlepiej sprawdzi się w nowoczesnych silnikach takich producentów, jak: Audi, Volkswagen, BMW czy Mercedens-Benz. Oprócz tego w takich, które mają wydłużony przebieg między wymianami oleju.

Może być on używany w starszych modelach VW, gdyż spełnia normy takich aut. Olej ten zapewnia niską emisję spalin, przez co jest bezpieczny dla środowiska, a także zapewnia dużą czystość silnika. Do jego produkcji wykorzystana została nowoczesna technologia przeciwzużyciowa, która pozwala na zachowanie trwałości układów katalitycznych przez długi czas.

Produkt może być mieszany z innymi olejami, które spełniają normy: API SH, SJ, SL i SM. Jego lepkość wynosi 5W-30, to znaczy, że jest on wielosezonowy i chroni silnik przed zużyciem o każdej porze roku.

Zapewnia poprawne działanie pojazdu w niskich i wysokich temperaturach. Ten najlepszy olej silnikowy jest doceniany za stosunek jakości do ceny.

Olej Castrol Edge 5W30 to produkt dedykowany do nowoczesnych aut takich marek, jak BMW czy Mercedes-Benz. Produkt sprzedawany jest w 5 litrowym opakowaniu.

 

Zalety

Wydajność: Aby zapewnić sobie wydajną pracę silnika wcale nie musimy używać dużej ilości tego preparatu. Mechanicy zapewniają, że jedno opakowanie o pojemności 5 l wystarczy na rok lub nawet dłużej. Duża ochrona wewnętrznych mechanizmów sprawia, że nie musimy go często wymieniać.

Bezpieczeństwo: Olej poprawia stan układu wydechowego, a do tego uszczelnia cylindry. Dodatkowo ochrania wewnętrzne mechanizmy, które narażone są na awarię, gdy poruszamy się po nierównych drogach. Co więcej, preparat może być użytkowany w wielu typach samochodów, zarówno nowych, jak i starych autach.

Technologia przeciwzużyciowa: Wszystkie układy zostają pokryte ochronną warstwą, która zapobiega awariom i ścieraniu się elementów. Sprawia to, że wewnętrzne mechanizmy katalityczne są znacznie trwalsze i mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Emisja spalin: Produkt gwarantuje zmniejszoną emisję spalin. Sprawia to, że mniej zanieczyszczeń dostaje się do atmosfery, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Olej gwarantuje czystość silnika, co przekłada się na jego lepszą konserwację i mniejszą awaryjność.

Redukcja tarcia: Za sprawą prezentowanego płynu, redukowane jest tarcie pomiędzy częściami silnika, co sprawia, że pojazd jest mniej awaryjny.

 

Wady

:

 

 

 

 

2. Olej silnikowy Valvoline MaxLife 10W/40 5L

 

Kolejne miejsce naszego zestawienia zajął olej ValvolineMaxlife 10W40. Produkt przeznaczony jest do silników o przebiegu wyższym niż 100000 km. Najlepiej sprawdzi się w samochodach osobowych i niewielkich modelach dostawczych. Jednakże nie powinien być używany w samochodach zabytkowych.

Jest to olej o poziomie lepkości 10W-40, więc skutecznie działa zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Ten półsyntetyczny wyrób pozwala na wydłużenie życia silnika. Dzięki wysokiej jakości materiałów, z których jest zrobiony, regeneruje starsze modele i zapewnia im dłuższy okres użytkowania.

Jednocześnie zapobiega wyciekom, ponieważ wzmacnia uszczelki. Powstrzymuje dalsze zużycie silnika, gdyż zmniejsza tarcie. Oprócz tego czyści z osadów i szlamu, a także zapobiega ich powstawaniu. Wspaniale sprawdza się w niskich temperaturach pozwalając na łatwe odpalenie samochodu.

Ten dobry i tani olej silnikowy zapewni drugą młodość Twojego pojazdu. Użytkownicy doceniają go za wydajność i trwałość.

Płyn ValvolineMaxlife 10W40 to olej samochodowy przeznaczony dla samochodów o przebiegu powyżej 100 000 km. Produkt najlepiej sprawdzi się w samochodach osobowych i niewielkich modelach dostawczych.

 

Zalety

Wielofunkcyjność: Ponieważ jest to olej o lepkości 10W-40, oznacza to, że dobrze sprawdzi się w sezonie letnim i zimowym. W czasie, gdy na zewnątrz panuje ujemna temperatura, produkt pozwala na szybszy rozruch silnika.

Mniejsze tarcie: Preparat składa się z wielu mikrododatków, które przylegają do elementów konstrukcji silnika. W konsekwencji zmniejszone zostaje tarcie, co sprawia, że sprzęt znacznie wolniej się zużywa.

Bezpieczeństwo: Produkt nie tylko regeneruje, ale również poprawia elastyczność uszczelek, które znajdują się we wnętrzu auta. Sprawia to, że pojazd jest znacznie mniej awaryjny i rzadziej wymagany jest przegląd.

Cena: Prezentowany produkt to dobry olej samochodowy do 100 zł, który cechuje się również dużą wydajnością pracy. Oznacza to, że za niewielką cenę, otrzymujemy model, który będzie nam służyć przez co najmniej rok.

 

Wady

Niedostosowany do samochodów zabytkowych: Wprawdzie olej nadaje się do starszych pojazdów, jednak producent nie bierze odpowiedzialności za skutki używania go w samochodach zabytkowych.

 

 

 

 

3. Olej silnikowy Total 5W40 Quartz 9000 5L

 

Następny produkt to olej Total Quartz 900 Energy 5W40. Jest on syntetyczny, więc wspaniale sprawdzi się przy silnikach, w których rzadko powinno się zmieniać olej. Lepkość produktu plasuje się na poziomie 5W-40, co oznacza, że nadaje się on zarówno na lato, jak i zimę.

Bardzo dobrze będzie się sprawdzał w szerokim spektrum temperatur. Olej jest odpowiedni dla silników diesla i benzynowych. Został stworzony z myślą o samochodach, które wykorzystują najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Idealnie nadaje się do pracy w trudnych warunkach.

Zmniejszone tarcie sprawia, że samochód ciszej pracuje. Olej świetnie chroni silnik i zapewnia jego dłuższą żywotność. Składniki, z których jest zrobiony, uodparniają silnik na utlenianie.

Producent podkreśla, że produkt ten osiąga dużo wyższe wyniki, niż te ustalone w normach międzynarodowych: API SM/CF, Mercedes-Benz 502.00/505.00 czy BMW-LL-01. Opinie o olejach silnikowych tej marki są bardzo pozytywne. Konsumenci uważają, że jest to świetny produkt w rozsądnej cenie.

Olej samochodowy Total Quartz 9000 ENERGY to syntetyczny płyn, który dedykowany jest do pojazdów, w których olej nie powinien być wymieniany zbyt często.

 

Zalety

Redukcja tarcia: Olej dobrze się sprawdza przy redukcji tarcia między wewnętrznymi mechanizmami samochodu. Dzięki temu pojazd jest mniej awaryjny i wydajniejszy.

Konsystencja: Ze względu na swoją dość gęstą konsystencję, model dobrze sprawdza się w trudnych warunkach. W efekcie może być on używany zarówno latem, jak również zimą, gdyż nie zamarza. Co więcej, przy ujemnej temperaturze, pomaga w rozruchu silnika.

Odporność na utlenianie: Produkt wyróżnia się dużą odpornością na utlenianie. Oznacza to, że od razu po aplikacji pokrywa wszystkie mechanizmy we wnętrzu silnika i pozostaje tam przez długi czas. Z tego powodu, olej nadaje się do samochodów, w których nie musimy zbyt często wymieniać płynu.

Cena: Prezentowany płyn to bardzo dobry olej samochodowy, którego cena nie przekracza 100 zł. Co więcej, kwota ta odnosi się do dużego opakowania o pojemności 5 l.

 

Wady

Spalanie: W niektórych modelach samochodów, produkt może zwiększyć spalanie paliwa.

 

 

 

 

4. Olej silnikowy Mobil 1Peak Life 5W50 4L

 

Na czwartym miejscu naszego zestawienia znajduje się olej Mobil 1 Peak Life 5W50. Jest zalecany do stosowania w większości technologii silnikowych. Producent podkreśla jednak, że jest to wyjątkowy produkt, który najlepiej sprawdzi się do użycia w starszych modelach samochodów, zwłaszcza osobowych i dostawczych.

Olej ten warto również używać w pojazdach wyczynowych. Wykorzystane do jego produkcji składniki ograniczają zużycie silnika. Ponadto chronią go przed powstawaniem osadów i szlamu. Co więcej, produkt ten niweluje tarcie, co również redukuje poziom zniszczenia serca naszego pojazdu.

Jest niezastąpiony w bardzo trudnych warunkach użytkowania. Wskaźnik lepkość produktu wynosi 5W-50, czyli jest on przeznaczony na działanie w różnych temperaturach, zarówno ekstremalnie wysokich jak i bardzo niskich.

Ponadto niezależnie od pogody zachowa skuteczność działania i wydajność. Konsumenci, którzy wybrali ten produkt są zadowoleni z ochrony ich silników. Cenią go za jego jakość.

Model Mobil 1 Peak Life 5W50 to olej samochodowy, który sprawdzi się w starszych modelach aut. Szczególnie zalecany jest w pojazdach osobowych i dostawczych.

 

Zalety

Praca w różnych warunkach: Prezentowany preparat charakteryzuje się dużą skutecznością w wielu warunkach eksploatacyjnych. Z tego powodu możesz z niego korzystać zarówno latem, jak i zimą. W czasie ujemnych temperatur płyn pomoże Ci w rozruchy pojazdu, gdyż nie zamarza.

Zmniejsza zużycie silnika: Ponieważ olej zapobiega powstawaniu szlamu oraz osadu, poprawia pracę silnika, a także zmniejsza jego zużywanie się. W efekcie auto jest znacznie wydajniejsze i lepiej jeździ.

Dostosowany do starszych modeli: Ze względu na swój skład, olej dobrze sprawdza się w starszych modelach, w których poszczególne elementy nie są już tak elastyczne. Zostają one pokryte powłoką wzmacniającą, co podnosi ich wydajność pracy. W konsekwencji, znacznie wolniej się one zużywają.

 

Wady

Cena: Choć jest to bardzo wydajny produkt to cena 130 zł za 4 l jest według pewnej grupy osób zdecydowanie zbyt wysoka.

 

 

 

 

5. Olej silnikowy Motul 6100 Synergie+ 10W/40 5L

 

Nasz ranking zamyka olej Motul 6100 Synergie Plus 10W40. Został on stworzony do użytku w najnowszych modelach pojazdów. Najlepiej sprawdzi się w silnikach o dużej pojemności – Dieslowych z turbodoładowaniem i wtryskiem lub benzynowych z katalizatorem i wtryskiem.

Poza tym, warto podkreślić, że nadaje się do samochodów zasilanych każdym rodzajem paliwa. Jego lepkość wynosi 10W-40, więc jest to produkt wielosezonowy. Sprawdzi się zarówno w ujemnych temperaturach pozwalając na odpalenie silnika, jak również w wysokich nie powodując strat w mocy.

Odpowiednia konsystencja zmniejsza tarcie i zapewnia mniejsze zużycie części. Jest to olej półsyntetyczny, do którego dodano odpowiednie dodatki. Dzięki nim produkt pełni funkcje przeciwutleniające, oczyszczające z osadów i szlamu, antykorozyjne, antywapienne, a także przeciwzużyciowe.

Dzięki wykorzystaniu tego produktu silnik cechuje cicha praca oraz mniejsza awaryjność. Użytkownicy doceniają ten olej za pomoc w zachowaniu żywotności ich silników.

Olej samochodowy Motul 6100 Synergie Plus 10W40 to bardzo dobry produkt dedykowany do dużych silników.

 

Zalety

Skład: Ponieważ jest to olej półsyntetyczny, zawiera on domieszki różnych dodatków, które sprawiają, że płyn nie utlenia się, chroni przed korozją, zmniejsza zużycie silnika oraz nie pieni się.

Poprawa tarcia: Ze względu na dużą lepkość, zapewniona jest wysoka moc smarowania. To z kolei przekłada się na redukcję tarcia między poszczególnymi elementami konstrukcji samochodu. Co więcej, w składzie produktu znajdują się składniki zabezpieczające samochód przed korozją.

Konsystencja: Model ma klasę lepkości 10W-40, co oznacza, że nadaje się do użytku w każdych warunkach atmosferycznych: latem i zimą. W ujemnych temperaturach nie zamarza, a co więcej wspomaga ochronę poszczególnych elementów silnika.

 

Wady

Spalanie: Choć jest to bardzo dobry model to zdecydowanie zwiększa on spalanie paliwa.

Cena: Biorąc pod uwagę pojemność opakowania oraz jego wydajność, proponowana przez producenta cena jest według pewnej grupy osób zbyt wysoka.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki olej silnikowy kupić?

 

Silnik zużywa się bardziej w momencie uruchomienia, aniżeli w przypadku gdy pokonujemy setki kilometrów. Dlatego tak ważne jest, by wybrać odpowiedni olej, który przedłuży żywotność naszego auta, tym samym będzie mniej usterek czy awarii. Jednak zakup takiego produktu nie jest prosty, tym bardziej, że na rynku dostępnych jest wiele wariantów. Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy poradnik, w którym znajdziesz odpowiedź na pytanie – jaki olej silnikowy wybrać.

Lepkość – jaki olej silnikowy jest najlepszy?

Najważniejszym parametrem olejów silnikowych jest lepkość. Od tego zależy odpowiednia ochrona naszego silnika oraz zapobieganie przed jego przedwczesnym zużyciem. Należy jednak pamiętać, że lepkość zmienia swoją wartość wraz z rosnącą temperaturą. Im jest ona wyższa, tym olej będzie bardziej wodnisty, a im niższa, tym bardziej gęsty. Sama lepkość określana jest za pomocą klas lepkościowych: 15W-40, 10W-40, 5W-30, itp. Należy pamiętać o odpowiednim dobraniu produktu do silnika naszego auta, gdyż w innym przypadku może to grozić jego uszkodzeniem.

 

Oleje silnikowe na lato

Olej silnikowy na lato wybieramy na podstawie oznaczeń liczbowych widniejących na etykiecie: 20, 30, 40, 50 lub 60, które oznaczają lepkość oleju. Należy jednak pamiętać, że różne auta mają różne silniki. Jedne modele wymagają bardziej gęstego produktu, inne natomiast świetnie pracują z tym wodnistym.

 

Oleje silnikowe na zimę

Oznaczenia zimowych olejów silnikowych to: 0 W, 5 W, 10 W oraz 15 W. Określają one minimalną temperaturę możliwą do uruchomienia przez olej silnika. Dlatego im niższa jest cyfra stojąca przed literą W, tym niższa jest temperatura, w której produkt zachowa odpowiednią płynność. Warto również zwrócić uwagę na to żeby olej zimowy był bardzo lepki, gdyż zapewni silnikowi dobre smarowanie.

 

Oleje silnikowe całoroczne

Według wielu producentów, najlepszym olejem silnikowym na cały rok jest produkt z oznaczeniami 5 W-40. Ze względu na swoje właściwości, sprawdzi się on w każdym sezonie, gdyż jest zarówno wodnisty, jak i odpowiednio lepki. Warto również pamiętać, że pozostawione na noc auto powoduje zgęstnienie oleju, dzięki czemu szybciej zaczyna działać w trakcie rozruchu, a co za tym idzie – silnik będzie się mniej zużywał.

 

ACEA

ACEA, czyli Asocjacja Europejskich Konstruktorów Samochodowych odpowiada za ustalanie norm silnikowych na podstawie przeprowadzonych testów. Wyróżniamy cztery klasyfikacje: ACEA A, ACEA B, ACEA A/B oraz ACEA C. W każdej z nich możemy wybrać produkt względem jakości standardowej, dlatego wyróżniamy np. ACEA A1 – o wysokiej jakości standardowej, ACEA B4 – to produkty przeznaczone do silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa, itp.

 

Rodzaje

Najlepszy olej silnikowy to taki, który utrzyma dobrą kondycję silnika naszego auta. To jednak wiąże się z wyborem odpowiedniego produktu. W sklepach są one dostępne w dwóch wariantach, dlatego wyróżniamy oleje:

Do diesla – taki wysokoprężny silnik wymaga stosowania odpowiedniego produktu, który utrzyma jego dobrą kondycję. Warto również pamiętać, że diesel w trakcie pracy produkuje zanieczyszczenia w postaci sadzy, która przedostaje się również do oleju. Skutkiem tego jest zmiana jego właściwości: zmniejszenie smarowania oraz płynności. Dlatego w przypadku silników wysokoprężnych, zalecamy wybór olejów gęstszych z oznaczeniami 15 W-40 czy 10 W-40. Nowe silniki, często wyposażone są w specjalne filtry, przez co wymagają specjalnych olejów niskopopiołowych.

Mineralne – dedykowane są one do starszych silników, które mają dość spory przebieg. Niestety, tego typu olej powoduje odkładanie się nagarów we wnętrzu silnika, co skraca jego żywotność.

Syntetyczne – to obecnie najbardziej popularne produkty. Takie oleje syntetyczne dopasowane są do wymagań wielu producentów, dlatego bardzo dobrze pracują z wieloma modelami aut. Co więcej, produkt ten świetnie pracuje zarówno w wysokich temperaturach, jak i tych niższych. Mamy również pewność, że wydłuży on żywotność naszego silnika, gdyż w trakcie pracy nie będą się odkładać nagary.

Półsyntetyczne – to oleje posiadające właściwości podobne do tych syntetycznych. Jeżeli planujesz zmienić produkt mineralny na syntetyczny, warto właśnie zacząć od takiego oleju. Dodatkowym atutem jest tutaj niska cena.

 

 

Olej silnikowy, a auto

Ważną kwestią w wyborze odpowiedniego oleju silnikowego jest dobranie go pod względem naszego auta. Najlepiej jest stosować się do norm ustalonych przez producenta, gdyż będziemy mieli pewność, że dany produkt nie uszkodzi silnika. Jeżeli samemu planujesz wybrać taki olej, przede wszystkim powinieneś zacząć od znalezienia oleju o odpowiedniej lepkości. Kolejno należy wybrać taki produkt, który posiada właściwe oznaczenia jakości według ACEA. Następnie porównaj wybrany olej silnikowy do proponowanych norm producenta.

 

Oleje silnikowe w dobrych cenach

Cena olejów silnikowych zależy nie tylko od producenta, ale również rodzaju samego produktu oraz pojemności butelki. Dlatego najtańszym wariantem będzie zakup jednolitrowego kanistra, którego koszt nie powinien przekroczyć 30 złotych. Należy pamiętać, że taki produkt nie starczy nam na zbyt długo. Zdecydowanie lepiej wybrać olej silnikowy w kanistrze kilkulitrowym, np. 4 l. Cena za taki produkt waha się od 60 złotych do nawet 250 złotych.

 

 

Kiedy wymienić olej silnikowy?

 

Jak już wiesz, od wyboru dobrego oleju silnikowego zależy żywotność naszego pojazdu. Niezbędna jest jednak jego regularna wymiana. W tej części artykułu podpowiemy Ci, kiedy, jak i jak często wymieniać olej w silniku. Odpowiemy też na pytanie, dlaczego czynność ta jest taka ważna.

 

 

Dlaczego trzeba wymieniać olej silnikowy?

W pierwszej kolejności chcemy wytłumaczyć Ci, dlaczego regularna wymiana oleju silnikowego jest tak ważna. Częstotliwość wykonywania tej czynności ma bezpośredni wpływ na trwałość układu napędowego. Oznacza to, że zaniedbanie regularnej wymiany może zwiększyć awaryjność i trwałość samochodu, a także podnieść zużycie paliwa, co narazi Cię na większe koszty eksploatacji pojazdu. Terminowa wymiana zapobiega osadzaniu się smaru – substancja ta zwiększa tarcie w momencie uruchamiania samochodu, a to przyczynia się do większej awaryjności auta.

 

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Wiele osób na pewno zastanawia się, jaki olej silnikowy jest polecany przez specjalistów i jak często go wymieniać. Każdy producent samochodów sam ustala, po ilu przejechanych kilometrach należy dokonać wymiany. Marki pojazdów same ustalają też, jak duża ilość produktu jest niezbędna do bezawaryjnej jazdy. Ostatnią rzeczą, określaną przez producenta jest specyfikacja oleju.

Twórcy nowoczesnych silników sugerują wymianę co 30-50 tysięcy km przebiegu. Z kolei wielu mechaników uważa, że jest to za rzadko i najbezpieczniej dokonać wymiany po przejechaniu 15 tysięcy km. Skąd taka duża rozbieżność? Według specjalistów po przejechaniu około 13 tysięcy km filtr oleju przepuszcza coraz więcej zanieczyszczeń. Mieszają się one z paliwem, co powoduje korozję. Mechanicy zaznaczają, że im szybciej wymienimy olej, tym mniej szkód zostanie wywołanych pod maską samochodu.

Należy zwrócić szczególną uwagę na pojazdy używane w mieście. Są one bardziej narażone na działanie zanieczyszczeń, dlatego wiele osób uważa, że wymiana oleju powinna następować po przejechaniu 10 tysięcy km.

 

 

Co wpływa na starzenie oleju?

Zastanawiając się, jak często wymienić olej należy pamiętać, że każdy produkt ulega starzeniu. Proces ten jest związany z używaniem dodatkowych uszlachetniaczy (np. antykorozyjnych, antywapiennych). W momencie ich utleniania zwiększa się temperatura i nacisk między elementami silnika. Innymi czynnikami, które wpływają na starzenie są: przedmuchy komory spalania, a także niepoprawne spuszczenie oleju podczas poprzedniej wymiany. Również używanie niskogatunkowego paliwa sprawia, że olej szybciej się zużywa.

Co zatem zrobić z produktem, który już nie jest już efektywny? Odpowiedź jest bardzo łatwa: należy go wymienić. Udając się do warsztatu mechanik spuści stary olej i wymieni go na nowy.

 

Czy możemy samodzielnie wymienić olej?

Osoby, które chcą oszczędzić na pewno zastanawiają się, czy olej można wymienić samodzielnie, czy niezbędna jest wizyta w warsztacie. Jeśli lubisz grzebać w aucie i posiadasz garaż, możesz podjąć się tej czynności. Pamiętaj jednak, że wymiana oleju zajmuje specjaliście około 30 min, a amatorowi znacznie więcej czasu – godzinę lub dłużej. Dlatego, jeśli się spieszysz, zdecyduj się na pomoc fachowca.

Na co należy uważać podczas samodzielnej wymiany oleju? Najczęściej spotykanym problemem jest zlokalizowanie i odkręcenie filtra, bo wielu producentów umieszcza go w trudno dostępnych miejscach. Jeśli masz problem z odkręceniem przy pomocy śrubokrętu, skorzystaj z fachowej pomocy. Niestety, fora internetowa pełne są niebezpiecznych porad, które sugerują użycie dużej siły przy odkręcaniu filtra lub nawet jego przebicie. Obie czynności są niebezpieczne.

 

 

FAQ

 

P1: Gdzie oddać zużyty olej silnikowy?

Każdy właściciel auta musi pamiętać o konieczności regularnej wymiany oleju silnikowego. Wiele osób decyduje się powierzyć to zadanie mechanikowi, ale możemy się też tego podjąć samodzielnie. Decydując się na drugą opcję może pojawić się problem, co zrobić ze starym, zużytym już olejem? Możemy składować go w przystosowanych do tego pojemnikach, a następnie przekazać do stacji paliw (to placówki mające obowiązek przyjmowania tego typu odpadów). Innym rozwiązaniem jest oddanie oleju do punktu sprzedaży smarów, ale może się zdarzyć, że spotkamy się z odmową pracujących tam osób. Na terenie Polski jest też kilka specjalnych stacji zajmujących się utylizacją zużytych olei samochodowych, więc można je tam przekazywać bezpośrednio.

P2: Co ile wymieniać olej silnikowy?

Większość kierowców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest systematyczna wymiana oleju silnikowego. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak często należy to robić. Wskazówki na ten temat powinniśmy znaleźć w instrukcji obsługi auta. Przeważnie producenci samochodów radzą, aby wymieniać olej silnikowy co 10 tysięcy lub 15 tysięcy pokonanych kilometrów. To daje gwarancję, że jednostka napędowa pozostanie w dobrym stanie i nie ulegnie niespodziewanej awarii. Często pojawia się też informacja, że olej silnikowy wymienia się średnio co rok. Mimo że na opakowaniach niektórych produktów znajduje się zapewnienie, że wystarczy wymieniać smar co 30 tysięcy kilometrów, nie powinniśmy z tym tak długo zwlekać, bo może to przyczynić się do konieczności remontu silnika.

 

P3: Jak usunąć olej silnikowy z kostki brukowej?

Kostka brukowa, którą często wykorzystuje się do wykończenia podjazdu jest narażona na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Niektórych plam możemy pozbyć się bardzo szybko, ale nie dotyczy to oleju silnikowego, zwłaszcza gdy powierzchnia nie jest zabezpieczona impregnatem. W takiej sytuacji możemy najpierw spróbować wywabić zanieczyszczenia za pomocą myjki, kierując w ich stronę silny strumień wody. Jeżeli plamy ze smaru powstały niedawno, warto posypać je piaskiem. Wchłonie on olej i zapobiegnie jego wnikaniu w głąb kostki. W sklepach dostępne są też specjalistyczne środki przeznaczone do usuwania tego typu zanieczyszczeń. Nie należy zwlekać z usunięciem smaru z podjazdu, bo im później się tego podejmiemy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że uda nam się go pozbyć.

 

P4: Jak sprawdzić olej silnikowy?

Aby sprawdzić olej silnikowy i upewnić się, że jego poziom jest prawidłowy należy po zakończonej jeździe ustawić auto na płaskiej nawierzchni, wyłączyć jednostkę napędową oraz odczekać ok. 10 – 15 minut. Po upływie tego czasu należy wyciągnąć bagnet oleju, przetrzeć go chusteczką lub czystą szmatką i włożyć. Potem musimy wyjąć go jeszcze raz, dopiero wtedy przekonamy się, czy poziom oleju w silniku jest prawidłowy. Jeśli jest on zbliżony do kropki lub kreski oznaczającej minimum, należy dolać odpowiednią ilość smaru, a potem się upewnić, że wszystko jest już w porządku.

P5: Jak wymienić olej silnikowy?

Wymiana oleju silnikowego nie jest bardzo trudna, dlatego nie musimy zostawiać auta u mechanika. Koniecznością jest znalezienie odpowiedniego miejsca, a więc garażu (za wymianę smaru na parkingu możemy otrzymać mandat). Pierwszy krok to lekkie rozgrzanie silnika. Po wyłączeniu go należy podłożyć pod miskę olejową duże naczynie, odkręcić korek (lekko go dociskając) i poczekać, aż cały smar spłynie ze zbiornika. Następnie trzeba opróżnić filtr, oczyścić mocowanie i zamontować nowy, zwilżając uszczelkę w świeżym oleju. Zanim wlejemy smar, warto oczyścić korek i spust. Nie zaleca się opróżniania całego opakowania od razu, na początek lepiej przelać do zbiornika ok. 3/4 zawartości, poczekać kilka minut i sprawdzić poziom oleju. Dopiero potem w razie potrzeby możemy go dolać.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

Szukasz oleju silnikowego 15W40? Jeśli tak, powinieneś zapoznać się z naszym rankingiem. Zawiera on opisy godnych uwagi produktów, które znalazły się wśród najczęściej polecanych przez konsumentów płynów do samochodu. Na pierwszym miejscu w zestawieniu uplasował się olej silnikowy 15W40 Castrol GTX High Mileage. Wiele osób zapewnia, że produkt jest bardzo skuteczny. Pozwala on odpowiednio zabezpieczyć silnik, a tym samym uchronić go przed awariami. Produkt sprawia także, że możemy łatwo odpalić samochód, jak również ograniczyć wyciek płynów. Na uwagę zasługuje również dobrze opracowany skład oleju, jak i poręczna butla ułatwiająca nalewanie. W naszym rankingu znajdziesz także inne propozycje. Drugie miejsce należy do oleju silnikowego 15W40 Mobil Super 1000 X1. Jest to produkt odpowiedni do starszych, jak i nowszych samochodów, co czyni go bardziej uniwersalnym. Płyn dostępny jest w opakowaniach o różnej pojemności.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Olej ma dobrze opracowany skład. Dlatego też działa skutecznie - pozwala ograniczyć wyciek płynów z samochodu, a także usprawnić rozruch. Dodatkowo odpowiednio zabezpiecza silnik przed ewentualnymi awariami, dzięki czemu nie trzeba wydawać pieniędzy na naprawy.

Wady

Z racji tego, że buteleczka ma stosunkowo szeroki wlew trzeba uważać, aby nie rozlać płynu podczas jego uzupełniania. Niektóre osoby, aby zagwarantować sobie odpowiedni komfort, korzystają ze specjalnego lejka.

Podsumowanie

Produkt mimo drobnych wad spełnia oczekiwania konsumentów. Płyn może być mieszany z różnymi olejami. Castrol GTX High Mileage jest odpowiedni do samochodów z dużym przebiegiem i silnikiem benzynowym i Diesla.

Drugi wybór

Zalety

Produkt pozwala utrzymać silnik w czystości gwarantując tym samym bezawaryjne użytkowanie samochodu. Olej jest uniwersalny - może być stosowany zarówno do silników benzynowych, jak i Diesla. Płyn jest odpowiedni nie tylko do aut osobowych, ale też małych ciężarówek.

Wady

Opakowanie produktu nie jest najlepiej wykonane. Nakrętkę czasami trudno dobrze dokręcić, co zwiększa ryzyko wietrzenia przechowywanego w butelce płynu. Przed odłożeniem oleju trzeba więc dokładnie sprawdzić, czy jest on szczelnie zamknięty.

Podsumowanie

Większość osób jest zadowolona z zakupu płynu. Produkt jest dostępny w butelkach o różnych pojemnościach. Wydając więc mniej pieniędzy możemy sprawdzić, czy olej spełnia nasze oczekiwania i skutecznie poprawia pracę podzespołów w samochodzie.

Rozważ też

Zalety

W płynie znajdują się dodatki uszlachetniające, które mają bardzo dobre działanie. Zapobiegają one rdzewieniu poszczególnych części samochodowych. Stosując produkta mamy pewność, że nie będziemy musieli zbyt często oddawać naszego auta do serwisu.

Wady

Zdaniem niektórych osób olej nie jest wystarczająco wydajny. Trzeba się więc liczyć z tym, że konieczna będzie stosunkowo częsta wymiana oleju. Choć buteleczka ma specjalnie wyprofilowany uchwyt, jest on nieco mały, co może utrudniać nalewanie.

Podsumowanie

Olej przeszedł liczne testy, które potwierdziły, że jego skład został dobrze dobrany. Płyn dobrze zabezpiecza silnik i znacznie ułatwia jego rozruch. Jest to produkt wielosezonowy, co oznacza, że można go używać bez względu na porę roku.

 

 

Oleje silnikowe 15W40 – ranking

 

 

Castrol GTX High Mileage

 

Olej silnikowy Castrol GTX High Mileage to produkt mineralny w butelce o pojemności 4 l, który przedłuża trwałość silnika. Jest on polecany w szczególności właścicielom samochodów o bardzo dużym przebiegu, przekraczającym 100 tysięcy km. Nadaje się on nie tylko do silników benzynowych, ale również tych zasilanych LPG, co jest jego dużą zaletą.

Prezentowany olej został wzbogacony o dodatki zwiększające elastyczność uszczelnień silnika. Takie rozwiązanie sprawia, że auto przez dłuższy czas może dobrze się sprawować i nie wymagać żadnych napraw. Co więcej, opisywany produkt jest przeznaczony do mieszania ze wszystkimi olejami, które spełniają wymogi: API SH, SJ, SL, SM. Wlanie go do silnika pozwoli uniknąć wszelkiego rodzaju wycieków oraz dymienia, czyli zwiastunów awarii (niekiedy bardzo poważnych).

Jak wynika z opinii wydawanych przez konsumentów, Castrol GTX High Mileage to dobrej jakości olej, za sprawą którego silnik samochodu lepiej pracuje. Skutecznie redukuje on zużycie poszczególnych elementów jednostki napędowej, a także nie wycieka, dlatego nie trzeba uzupełniać jego braków.

Castrol GTX High Mileage to bardzo dobry olej silnikowy 15W40 do 70 zł. Jest on przeznaczony do samochodów z dużym przebiegiem. Produkt sprzedawany jest w 4 l opakowaniu.

 

Zalety

Gwarantuje dobre zabezpieczenie silnika: Jak wiadomo, nasz samochód narażony jest na działanie różnych czynników atmosferycznych tj. mrozu czy deszczu, które powodują m.in. odkładanie się osadów we wnętrzu silnika. Olej Castrol GTX High Mileage skutecznie przed tym zabezpiecza.

Łatwe odpalanie auta: Używając tego produktu możemy być pewni, że nasz samochód odpali w każdych warunkach i nie będzie przy tym generował nadmiernego hałasu.

Likwidacja wycieków: Osoby, które zdecydowały się kupić olej twierdzą, że pozwolił on uporać się z problemem wycieków z silnika.

Skład: Castrol GTX High Mileage wyróżnia dobrze opracowany skład, który przekłada się na skuteczność działania, a co za tym idzie – zadowolenie konsumentów.

Butelka: Produkt sprzedawany jest w wygodnym opakowaniu ze stosunkowo dużym uchwytem. Możemy być więc pewni, że uzupełnianie płynu w samochodzie będzie wygodne.

 

Wady

Niewielki spadek zużycia oleju: Mimo zapewnień producenta spadek zużycia oleju jest nieznaczny.

 

 

 

 

Mobil Super 1000 X1

 

Chcielibyśmy zaprezentować Mobil Super 1000 X1, czyli bardzo dobrej jakości olej silnikowy, który może zapobiec wystąpieniu awarii i konieczności wizyty u mechanika. Jest on przeznaczony do stosowania w silnikach benzynowych i diesla, zarówno w autach osobowych, jak również dostawczych. Produkt jest dostępny w butelce o pojemności 5 l.

Przedstawiony olej pozwala utrzymać silnik samochodu w czystości i zapewnia dobrą ochronę przed jego zużyciem (oraz otaczających go elementów). Poza tym wykazuje on świetne właściwości ochronne w wysokich temperaturach. Produkt Mobil Super 1000 X1 spełnia wymogi: API SL/SJ, ACEA A3/B3, VW 505 00, MB-Approval 229.1 oraz API CF.

Konsumenci zgodnie twierdzą, że opisany przez nas olej rzeczywiście jest godny polecenia i z pewnością nikogo nie zawiedzie. Wszystko przez to, że ma bardzo dobrze opracowany skład i doskonale chroni jednostkę napędową. Co więcej, produkt marki Mobil jest idealny dla samochodów z bardzo dużym przebiegiem i pozwala przedłużyć żywotność ich silnika.

Olej silnikowy 15W40 Mobil Super 1000 X1 jest dostępny w 5 l opakowaniu. Produkt przeznaczony jest do samochodów z silnikiem benzynowym i Diesel.

 

Zalety

Uniwersalność: Przez to, że Mobil Super 1000 X1 można stosować zarówno w starszych, jak i nowych modelach samochodów, jest on uznawany za uniwersalny. Produkt będzie odpowiedni do aut osobowych i sportowych, lekkich ciężarówek i furgonetek.

Różne pojemności: Olej jest dostępny w opakowaniach o różnej pojemności. Każdy może więc kupić potrzebną ilość płynu.

Skuteczność: Produkt jest skuteczny, czego dowodem są zamieszczone w Internecie opinie konsumentów. Wiele osób zapewnia, że płyn pozwala skutecznie zredukować tarcie i zapewnia silnikowi dobrą ochronę przed awarią.

Wydajność: Przez to, że olej przez długi czas zachowuje swoje właściwości jest bardzo wydajny.

 

Wady

Nakrętka: Z uwagi na to, że nakrętka nie została wykonana z najlepszych gatunkowo materiałów istnieje ryzyko wylania się płynu w trakcie przypadkowego przechylenia butelki.

 

 

 

 

Elf Sporti

 

Olej silnikowy Elf Sporti to nowoczesny produkt, który zalecany jest do stosowania w turbodoładowanych i wolnossących silnikach benzynowych oraz diesla. Spełnia on wymogi: ACEA A3/B3 i API: SL/CF. Ze względu na butelkę o pojemności 5 l, opisywany płyn do silnika starcza na długo.

Skład wspomnianego produktu opiera się na bazowych olejach mineralnych oraz dodatkach uszlachetniających. To właśnie dzięki nim silnik i jego elementy są doskonale chronione i znacząco może wydłużyć się ich żywotność. Elf Sporti to płyn wielosezonowy, który nie wycieka, redukuje tarcie, a dodatkowo może zmniejszać zużycie paliwa.

Według konsumentów wydających w Internecie opinie na temat powyższego produktu, jego największą zaletą jest wydajność oraz skuteczność. To olej silnikowy 15w40 w dobrej cenie, który można stosować zarówno w nowszych, jak i starszych samochodach z bardzo dużym przebiegiem.

Elf Sporti to olej silnikowy 15W40 sprzedawany w 5 l opakowaniu. Jest on przeznaczony do silników benzynowych.

 

Zalety

Dodatki uszlachetniające: W składzie płynu można znaleźć wiele dodatków uszlachetniających, które mają za zadanie przeciwdziałać osadzaniu się kamienia i powstawaniu korozji wewnątrz podzespołów. W efekcie samochód rzadziej ulega awariom.

Umożliwia łatwy rozruch: Zaletą produktu jest to, że umożliwia łatwe uruchomienie samochodu nawet przy trudnych warunkach pogodowych. Nie musimy się więc obawiać o to, że często będziemy mieć problem z odpaleniem samochodu w zimie.

Ogranicza problem wycieku: Olej silnikowy Elf Sporti pozwala ograniczyć problem wycieku płynów z samochodu. Tym samym zwiększa się komfort jazdy.

 

Wady

Otwór wlewowy: Butelka ma spory otwór wlewowy, który sprawia, że podczas uzupełniania oleju łatwo go rozlać.

 

 

 

 

Jaki olej silnikowy 15W40 wybrać?

 

Wlanie niewłaściwego oleju do silnika może skończyć się poważną i kosztowną awarią. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na to, co trafia do jednostki napędowej naszego auta. Obecnie kierowcy bardzo chętnie wybierają m.in. produkty typu 15W40. Poniższy poradnik wskaże Ci, na co zwrócić uwagę robiąc zakupy. Na jego końcu umieściliśmy specjalny ranking 3 takich olejów dla dodatkowego ułatwienia.

 

 

Określenie 15W40 oznacza, iż mamy do czynienia z produktami mineralnymi. Są one przeznaczone nie tylko do samochodów z silnikiem benzynowym, ale również do diesla. Dobrej jakości oleje przedłużają trwałość silnika, zwłaszcza aut o bardzo dużym przebiegu. Dodatkowo mogą one zapobiec wyciekowi płynów i dymieniu, a także przywrócić elastyczność uszczelnieniom jednostki napędowej oraz zabezpieczyć ją przed awariami. Właśnie dlatego zakup oleju powinien być przemyślaną decyzją.

W znalezieniu odpowiedniego produktu pomocna będzie wiedza na temat marki naszego samochodu, modelu i typu silnika. Czytając etykiety przygotowane przez producentów będziemy mieć pewność, że olej, po który sięgnęliśmy, rzeczywiście nadaje się do naszego auta. Ważne jest również to, jakiego rodzaju płyn był do silnika wlewany wcześniej. Czasami jednak znalezienie tej informacji nie jest łatwe, zwłaszcza gdy kupiliśmy auto używane i nie możemy w żaden sposób dowiedzieć się, jakich produktów używał jego poprzedni właściciel. Wówczas najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest zakup oleju 15W40, który można wymieszać z innym płynem mineralnym, półsyntetycznym czy syntetycznym. Wybór takiego produktu pomoże uniknąć uszkodzeń silnika.

Najlepszy olej silnikowy 15W40 w 2021 roku powinien być wzbogacony o uszlachetniające dodatki. Ich obecność sprawi, że silnik auta będzie znacznie lepiej chroniony, a to może znacząco przedłużyć jego żywotność. Poza tym to właśnie dodatki uszlachetniające zwiększają szczelność jednostki napędowej, dlatego ich obecność w płynie jest bardzo ważna.

Najlepsze oleje silnikowe 15W40 są dostępne w kilkulitrowych opakowaniach. Zwykle im większe opakowanie kupimy, tym lepiej. Będziemy mieć wtedy pewność, że wlejemy do silnika odpowiednią ilość płynu. Może się zdarzyć, że zostanie nam jeszcze 1 l lub nawet 2 l produktu. W takiej sytuacji możemy schować resztę oleju do bagażnika i wozić ze sobą. To pozwoli nam być przygotowanym na wszystko, zwłaszcza podczas długiej podróży.

 

Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

Układ hamulcowy w samochodzie jest jednym z najważniejszych. Jego prawidłowe działanie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo osób podróżujących autem oraz innych uczestników ruchu drogowego. Aby układ działał poprawnie, należy regularnie kontrolować i wymieniać wszystkie części eksploatacyjne w pojeździe oraz dbać o przeprowadzenie koniecznych prac serwisowych na czas. Co jaki czas należy wymieniać płyn hamulcowy? Jak zrobić to poprawnie oraz jaki będzie koszt takiej usługi? 

 

Płyn hamulcowy znajdujący się w układzie jest cieczą higroskopijną, co oznacza, że pochłania wilgoć ze swojego otoczenia. Głównie z tego względu przewiduje się, że maksymalne dopuszczalne stężenie wody w zbiorniczku wyrównawczym może wynosić do 3%. W przewodach hamulcowych procentowa ilość H2O może być znacznie większa, dlatego też nie wolno zapominać o regularnych wymianach płynu. Co się stanie, jeśli w cieczy będzie za dużo wilgoci? Odpowiedź jest prosta. Nagromadzona woda obniża maksymalną temperaturę, w jakiej płyn wrze, co jest szczególnie niebezpieczne w sytuacji, gdy kierowca stale korzysta z hamulca nożnego np. podczas zjazdu ze stromego wzniesienia. Wówczas ciecz osiąga bardzo wysoką temperaturę, a duża ilość wody powoduje zagotowanie, obniżając tym samym skuteczność całego układu hamulcowego. Głównie z tego powodu trzeba pamiętać o regularnej wymianie, szczególnie jeśli auto porusza się tylko w górzystym terenie. 

 

Gdzie jest zbiornik płynu hamulcowego w samochodzie? 

Kierowcy, którzy nie wiedzą, gdzie w samochodzie znajduje się zbiorniczek płynu hamulcowego, powinni czym prędzej uzupełnić swoją wiedzę. Jest on widoczny po otwarciu maski i znajduje się w niedalekim sąsiedztwie jednostki napędowej. Ma mniejszy rozmiar od zbiornika na płyn do mycia szyb czy od tego przeznaczonego na ciecz chłodzącą. Zazwyczaj jest zlokalizowany z lewej lub z prawej strony w górnym, lub dolnym rogu. Na korku jest narysowana kontrolka układu hamulcowego w kolorze żółtym. Co więcej, w niektórych modelach samochodów kierowca ma od razu informację w postaci wskaźnika DOT, co wskazuje jaki rodzaj płynu należy zastosować do konkretnego pojazdu. 

Płyn hamulcowy – rodzaje 

Płyn hamulcowy jest cieczą, która bazuje na glikolu lub silikonie. Ma on za zadanie wypełnić wnętrze całego układu hamulcowego, a także odpowiadać za prawidłową pracę zacisków hamulcowych, które przez docisk klocków do tarcz spowalniają samochód. W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzajów płynów hamulcowych, które należy odpowiednio dopasować do posiadanego pojazdu. W zależności od auta można wybrać między 4 dostępnymi wariantami: 

• DOT 3: Bazujący na glikolu, temperatura wrzenia suchego płynu wynosi 205 stopni Celsjusza, mokrego 140 stopni Celsjusza. 

• DOT 4: Również bazujący na glikolu, temperatura wrzenia suchej cieczy wynosi 230 stopni Celsjusza, mokrego 155 stopni Celsjusza. 

• DOT 5: Jedyny płyn hamulcowy bazujący na silikonie, w przypadku płynu suchego wrze w temperaturze 260 stopni Celsjusza, mokry gotuje się w temperaturze 180 stopni Celsjusza.  

• DOT 5.1: Bazujący na glikolu, temperatura wrzenia suchej cieczy następuje w temperaturze 260 stopni Celsjusza, płynu mokrego w temperaturze 180 stopni Celsjusza.

Wskaźniki, które widnieją na każdym opakowaniu, są bardzo ważną informacją dla mechanika czy właściciela pojazdu wskazującą na rodzaj zastosowanej bazy oraz informacją o tym, w jakiej temperaturze płyn wrze. Używanie innego niż zalecany przez producenta jest raczej bezzasadne, dlatego też dla bezpieczeństwa lepiej stosować się do informacji znajdujących w książce serwisowej pojazdu. 

 

Kiedy wymieniać płyn hamulcowy? – objawy zużycia 

Wielu kierowców zastanawia się, jakie są typowe objawy zużycia płynu hamulcowego wynikające z zaniedbań eksploatacyjnych. Okazuje się, że na problemy z prawidłowym działaniem układu hamulcowego nie trzeba długo czekać, ponieważ pierwsze objawy są wyczuwalne po naciśnięciu pedału nożnego hamulca. 

• Niska skuteczność hamowania: Samochody, które nie są stare i nie są mocno wyeksploatowane, powinny mieć skróconą drogę hamowania w porównaniu do starszych modeli mających wiele tysięcy więcej kilometrów za sobą. Kierowcy powinni zwrócić uwagę na to, że wraz z przejechanym dystansem zmniejsza się skuteczność hamowania. Powodem tego jest nagromadzona w układzie woda, która doprowadza do wrzenia cieczy, co ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie efektywności hamowania. Jeśli płyn był niedawno wymieniony, mogło dojść do awarii pompy hamulcowej, jednak to musi zdiagnozować mechanik. 

• Korozja układu hamulcowego: Innym, często spotykanym problemem jest występująca na zaciskach hamulcowych korozja. Najczęściej rdza osiada na tłoczkach znajdujących się wewnątrz zacisków, utrudniając swobodne działanie elementu. Pojawiające się problemy z hamowaniem świadczą o tym, że nadszedł czas wymiany płynu, który z czasem stracił swoje właściwości antykorozyjne. Nagromadzenie rdzy na zaciskach oraz wewnątrz nich powoduje poważne problemy, a skutki zaniedbań mogą być bardzo kosztowne. Jeśli zardzewiały tłoczek nie wraca na swoje miejsce, tylko cały czas dociska klocek do tarczy, wówczas następuje przegrzanie, co doprowadza do szybkiego zużycia, a nawet zniszczenia części. Pierwszymi objawami, jakie pojawiają się podczas tego typu awarii, są: Piszczenie dobiegające z kół podczas jazdy na wprost lub skręcania, wydłużona droga hamowania pojazdu, przegrzewanie tarczy, zacisków, klocków i całego koła, a także specyficzny zapach i nalot pojawiający się w okolicy uszkodzonego koła. 

• Zaniedbania podczas serwisu: Niektórzy mechanicy, chcąc oszczędzić sobie pracy, zapominają o koniecznej wymianie płynu hamulcowego podczas wymiany elementów w układzie hamulcowym. Jeśli w serwisie pracownicy ingerują w układ lub wstawiają nowe części takie jak: Zaciski hamulcowe, pompa hamulcowa, przewody stałe lub elastyczne to zawsze należy od razu dokonać wymiany cieczy znajdującej się w układzie. 

• Zanieczyszczenia pojawiające się w zbiorniczku: Jeśli właściciel pojazdu zauważy, że w środku zbiorniczka na płyn hamulcowy znajdują się zanieczyszczenia lub ktoś przez pomyłkę wlał inną ciecz, należy od razu dokonać wymiany w całym układzie. To samo dotyczy pęknięcia materiału wykonanego z tworzywa sztucznego, które po wielu latach może się rozszczelnić.  

Wymiana płynu hamulcowego 

Decydując się na wymianę płynu hamulcowego, nie należy robić tego samodzielnie. Dotyczy to szczególnie osób, które nie znają się na mechanice i przez swoją niewiedzę mogłyby doprowadzić do poważnych konsekwencji. Układ hamulcowy jest bardzo ważny, dlatego też nie wolno w niego ingerować bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Należy o tym pamiętać, ponieważ wymiana płynu nie polega jedynie na spuszczeniu starego i dolaniu nowego. Proces jest bardziej zaawansowany, dlatego też wymaga odpowiedniego podejścia, a także użycia specjalistycznego sprzętu. Najlepszym sposobem pozwalającym na wymianę płynu hamulcowego jest użycie odpowiednio zaprojektowanego urządzenia, które wytwarza podciśnienie. Zestaw ten składa się z pojemnika na zużytą ciecz, do którego trzeba podłączyć przewód kompresora, z gumowej rurki, a także z dodatkowego zbiornika niezbędnego do uzupełniania płynu. Podczas manualnej wymiany, bezpośrednio na odpowietrznik należy założyć gumowy przewód, który jest połączony z pojemnikiem. W momencie, gdy poziom płynu jest odpowiedni, należy odkręcić odpowietrznik, a następnie przy pomocy podciśnienia wyssać starą ciecz z układu zastępując ją jednocześnie świeżym płynem. Czynność należy powtórzyć przy każdym kole, podłączając się do odpowietrznika. Podczas właściwej wymiany ciecz przepływająca przez rurkę musi być czysta i pozbawiona pęcherzyków powietrza świadczących o zapowietrzeniu układu. Ważne jest to, aby pamiętać, że cała procedura powinna zostać rozpoczęta od koła znajdującego się najbliżej pompy ABS. 

 

Jak często wymieniać płyn hamulcowy? 

Wielu kierowców zapomina o koniecznych wymianach płynu hamulcowego, co w dłuższym okresie użytkowania pojazdu może być negatywne w skutkach. Mechanicy zalecają, aby wymianę przeprowadzać co 60 tysięcy kilometrów lub co dwa lata. W trakcie użytkowania auta trzeba także regularnie sprawdzać poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku wyrównawczym oraz kontrolować stan hamulców. Oczywiście, jeśli mechanik ingeruje w układ hamulcowy, wymieniając tarcze oraz klocki lub przeprowadza regenerację zacisków, zaleca się, aby od razu wymienić także płyn. Oszczędzi to nie tylko czas związany z koniecznością ponownej wymiany, ale przede wszystkim będzie właściwie współpracowało z nowymi elementami. Jak sprawdzić płyn hamulcowy? Osoby, które znają się na mechanice mogą zaopatrzyć się w tester służący do sprawdzania zawartości wody w cieczy. Jeśli wynik będzie wskazywał na zawilgocenie, wówczas należy udać się do warsztatu na wymianę. 

Czy można dolać płyn hamulcowy? 

Właściciele samochodów zastanawiają się, czy mieszanie płynów hamulcowych jest błędem. Okazuje się, że nie ma żadnych przeciwwskazań świadczących o tym, że nie wolno dolewać czy mieszać płynów od różnych producentów. Najważniejsze jest to, aby surowo przestrzegać zaleceń producenta dotyczących wskaźnika DOT, który jest umieszczony w instrukcji obsługi pojazdu oraz na korku od zbiorniczka wyrównawczego. Jeśli ten parametr jest zachowany, można spokojnie uzupełnić ciecz do właściwego poziomu.  

 

Wymiana płynu hamulcowego – cena 

Koszt wymiany płynu hamulcowego nie jest wysoki, jednak wszystko uzależnia się od tego, do jakiego serwisu samochód zostanie oddany. Korzystając z pomocy ASO, należy liczyć się z tym, że usługa będzie dwa razy droższa, ponieważ godzina pracy mechanika w autoryzowanym serwisie kosztuje znacznie więcej w porównaniu do osoby pracującej w zwykłym warsztacie. Obecnie koszt wymiany płynu hamulcowego waha się od 80 do 150 zł w zależności od miasta oraz renomy serwisu. Przeglądając oferty, można znaleźć cenę za całą usługę obejmującą również koszt zakupu płynu, co jest bardzo dobrą opcją i może okazać się najbardziej opłacalne. Za 500 ml cieczy przeznaczonej do układu hamulcowego należy zapłacić od 20 do 25 zł, co w przypadku wymiany raz na dwa lata nie jest dużym obciążeniem dla budżetu. 

 

O czym należy pamiętać podczas regularnego serwisowania samochodu? 

Regularna wymiana oleju silnikowego, wszystkich filtrów oraz zadbany i wyczyszczony układ hamulcowy pozwalają przez większość czasu cieszyć się bezawaryjnym samochodem. Problemy pojawiają się dopiero wówczas, gdy właściciel pojazdu dopuszcza się poważnych zaniedbań, co w przyszłości skutkuje częstymi awariami. Nieregularność w wymianie części oraz płynów eksploatacyjnych lub oszczędzanie i wybór najtańszych produktów skutkuje tym, że w bardzo krótkim czasie samochód musi ponownie odwiedzić serwis. Oczywiście bezawaryjne auta nie istnieją, ponieważ nawet modele opuszczające salony samochodowe są narażone na poważne awarie powodujące konieczność powrotu na lawecie. Wiadome jest jednak to, że w przypadku pojazdów sprawdza się powiedzenie ,,jak dbasz, tak masz”. Jeśli właściciel auta inwestuje, regularnie wymienia części oraz dba o pojazd, to może być spokojny o jego stan. Jakie pozycje znajdują się na liście dotyczącej regularnego serwisowania? 

• Olej silnikowy oraz filtr: Większość kierowców stara się pamiętać o konieczności wymiany środka smarnego w jednostce napędowej. Dobrej jakości olej 10w 40, 5w 40 czy 10w 30 są najczęściej wybierane do samochodów osobowych poruszających się po drogach. Należy pamiętać, że środek smarny trzeba wymieniać co roku lub co 10-15 tysięcy kilometrów. Oprócz oleju konieczna jest także wymiana filtra, który można zakupić w sklepie motoryzacyjnym za niewielką kwotę. 

• Filtry paliwa, kabiny oraz powietrza: Oprócz konieczności wymiany oleju silnikowego wraz z filtrem należy pamiętać o regularnej wymianie wszystkich elementów filtrujących w pojeździe. Warto zaznaczyć, że jest to istotna kwestia. Filtr paliwa odpowiada za oczyszczanie mieszanki paliwowej, która trafia do silnika. Jeśli element ten jest bardzo zużyty, wówczas pogarsza się jego wydajność oraz skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń. Większość producentów zaleca, aby dokonywać wymiany między 20 000 km a 30 000 km. Należy także pamiętać o filtrze kabiny oraz powietrza. Te dwa elementy muszą zostać wymienione co 15 000 – 30 000 km. W zależności od rodzaju samochodu należy dbać o to, aby filtr powietrza był czysty, ponieważ oczyszcza się w ten sposób powietrze docierające do komory spalania. 

• Klocki i tarcze hamulcowe: Każdy ma świadomość, że prawidłowe działanie układu hamulcowego ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich osób podróżujących samochodem. Regularna kontrola stanu klocków oraz tarcz może znacząco poprawić komfort podróżowania, ponieważ kierowca wie, że w razie potrzeby auto zatrzyma się w odpowiednim momencie. Zużycie elementów układu hamulcowego jest zależne od tego, w jaki sposób eksploatuje się samochód. Jeśli pojazd porusza się głównie po mieście, logiczne jest, że zużycie nastąpi szybciej niż w przypadku auta robiącego długie trasy po autostradzie. Warto jednak wiedzieć, że klocki zużywają się znacznie częściej niż tarcze, dlatego też nie zawsze występuje konieczność wymiany obydwu elementów jednocześnie. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

Wielu kierowców zastanawia się jak często przeprowadzać wymianę oleju silnikowego oraz przekładniowego. Większość osób kieruje się zaleceniami producenta, jednak czasami dochodzi do sytuacji, kiedy należy pospieszyć się z przeprowadzeniem tego zabiegu. Jakie są limity pozwalające na określenie optymalnego interwału, który jest bezpieczny dla jednostki napędowej oraz pozostałych podzespołów? Jak często wymieniać oleje w samochodzie użytkowanym na co dzień? 

 

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Wymiana oleju silnikowego to zabieg, który należy przeprowadzać raz w roku lub co określoną liczbę przejechanych kilometrów. Pomimo tego, że nowoczesne samochody są przystosowane do tego, aby wydłużyć interwał między jedną a drugą wymianą to jednak nie zawsze oznacza to brak konsekwencji na przyszłość. Niektóre koncerny przewidują, że olej można wymieniać co 20 tysięcy kilometrów, co w przypadku aut poruszających się głównie po mieście jest trudne do osiągnięcia w rok. Dlaczego w rok? Większość cieczy smarnych ma określoną skuteczność i po tym czasie zaczyna tracić właściwości niezbędne do utrzymania motoru w dobrej kondycji. Dla samochodów jeżdżących na krótkich odcinkach zaleca się wymianę co 10 – 15 tysięcy kilometrów. W przypadku aut sportowych oraz terenowych, które mają mocno wysilone jednostki, dobrym rozwiązaniem będzie wymiana maksymalnie co 10 tysięcy kilometrów. Warto wiedzieć, że olej silnikowy należy wymieniać także po niektórych poważniejszych awariach. Chodzi głównie o przegrzanie jednostki napędowej, awarię uszczelki pod głowicą, a także wszelkie naprawy wiążące się z koniecznością rozebrania motoru. Równie ważna jest regularna wymiana oleju w nowym samochodzie, który jest na dotarciu. W pojeździe warto wymienić środek smarny po przejechaniu 5 tysięcy kilometrów. Nie jest to obowiązkowe, ale dobrze wpływa na jednostkę napędową, co przekłada się na niezawodność w późniejszym okresie użytkowania. 

 

Ile kosztuje wymiana oleju w warsztacie? 

Właściciele samochodów osobowych doskonale wiedzą, ile kosztuje wymiana oleju i filtrów. Mogłoby się wydawać, że koszt usługi jest wysoki, jednak korzystanie z dobrego serwisu, gdzie tego typu rzeczy robi się praktycznie od ręki, nie jest wcale drogie. Za wymianę oleju silnikowego wraz z filtrem właściciel pojazdu musi zapłacić od 220 zł do 300 zł, wliczając w to koszt środka smarnego i filtra. Jeśli właściciel samochodu decyduje się na samodzielny zakup wszystkich niezbędnych elementów, powinien wziąć pod uwagę, że nie wszystkie warsztaty będą chciały podjąć się wymiany. Dotyczy to szczególnie tych, gdzie na miejscu znajduje się sklep motoryzacyjny. Kupując samodzielnie olej silnikowy 10w40, 5w30 czy inny, warto jednak zdecydować się na zakup większej pojemności, ponieważ bardzo często w trakcie użytkowania niezbędne są dolewki do motoru. Oprócz oleju równie ważny jest filtr, który oczyszcza z mikro zanieczyszczeń powodujących uszkodzenia jednostki napędowej. Poszukując dobrej jakości produktu, warto wybrać części markowych producentów, takich jak: Filtron, Bosch, Knecht, Mann, a także Purflux. Ile trwa wymiana oleju? Dla mechanika wykonanie pełnego serwisu trwa do godziny, co oznacza, że jadąc na wymianę, nie ma sensu zostawiać samochodu i korzystać z opcji odbioru na następny dzień. 

Co ile konieczna jest wymiana oleju w Dieslu? 

Wymiana oleju silnikowego w samochodach wyposażonych w jednostki wysokoprężne jest bardziej skomplikowana niż w przypadku klasycznej benzyny. Z jakiego powodu? Chodzi głównie o problemy z zatykającymi się filtrami cząstek stałych. Do aut wyposażonych w DPF zaleca się stosować oleje typu low SAPS. Niejednokrotnie jednak zdarzają się sytuacje, w których właściciel pojazdu jest zmuszony dolać np. olej mineralny do jednostki, ponieważ w trasie zapaliła się kontrolka ciśnienia na desce rozdzielczej informująca o za niskim stanie środka smarnego w motorze. Wówczas dolanie niewielkiej ilości innego produktu nie doprowadzi do tak kosztownej awarii, jak jazda bez oleju. Mieszanie preparatów full SAPS z low SAPS w przypadku jednostki wysokoprężnej może w krótkim czasie doprowadzić do awarii filtra cząstek stałych, dlatego też takie działanie jest możliwe jedynie w sytuacji bez wyjścia. W momencie, gdy będzie możliwa wymiany oleju, należy czym prędzej oczyścić układ i zastosować nowy środek typu low SAPS, który jest preparatem o właściwościach niskopopiołowych. Inny problem oraz pytanie, kiedy wymieniać olej pojawiają się także w przypadku osób poruszających się samochodami z silnikami Diesla. Ponownie głównym winowajcą konieczności wymiany środka smarnego jest DPF. Jeśli w pojeździe kilkakrotnie nie doszło do przeprowadzenia prawidłowego procesu regeneracji filtra, wówczas do misy olejowej dostaje się paliwo, które miało zostać zużyte podczas wypalania. W takiej sytuacji mieszanka paliwa z olejem nie ma tak skutecznych właściwości smarnych, co może powodować większe tarcie elementów w jednostce napędowej. Jeśli wypalanie DPF kilkakrotnie się nie powiedzie, wówczas bezwzględnie należy wymienić olej na nowy. 

 

Wymiana oleju typu Long Life 

Właściciele samochodów, szczególnie marki Renault, na pewno spotkali się z rodzajem oleju typu Long Life. Produkt został stworzony z myślą o kierowcach, którzy rocznie pokonują ponad 40 tysięcy kilometrów, co podczas jazdy po autostradach nie jest niczym nadzwyczajnym. Według zaleceń olej należy wymieniać co 15 – 20 tysięcy kilometrów więc właściciele pojazdów są zmuszeni często odwiedzać mechaników w celu wykonania wymiany środka smarnego wraz z filtrem na nowy. Głównie z tego względu coraz większe grono kierowców specjalnie wydłużało interwały wymiany, aby nie było potrzeby, co chwile pojawiać się w serwisie. W odpowiedzi na potrzeby tego typu ludzi stworzony został olej Long Life. Sama nazwa już wskazuje, że jest to produkt pozwalający wydłużyć okres między wymianami. Według opisu substancja jest w stanie chronić motor do 30 tysięcy kilometrów. Oczywiście cena oleju typu Long Life jest wyższa, jednak producenci chwalą się tym, że kierowca w końcu rzadziej odwiedza mechanika, więc tak czy inaczej, oszczędza. 

Wielu kierowców zastanawia się jednak czy olej typu Long Life faktycznie różni się od zwykłego, czy jest to jedynie chwyt marketingowy? Faktem jest, że skład poszczególnych produktów różni się od siebie. W oleju typu Long Life jest więcej dodatków uszlachetniających, zwiększających wydajność, czyszczących wnętrze motoru, a także zapobiegających utlenianiu produktu. Skoro ma bogatszy skład, dlaczego nie można go stosować we wszystkich silnikach? Okazuje się, że producenci dopuszczają możliwość użytkowania tego typu produktu, jednak nie w każdej wersji silnikowej. W większości przypadków wlanie Long Life nie spowoduje usterki, jednak i tak właściciel samochodu będzie musiał dokonać wymiany zgodnie z zaleceniami dotyczącymi zwykłego oleju silnikowego. 

Według danych możliwe jest przejechanie 30 tysięcy kilometrów bez większej szkody dla motoru, o ile silnik jest w dobrej kondycji. Wszystko jednak zależy od tego, w jaki sposób samochód jest użytkowany oraz jakie warunki panują na trasach, po których zazwyczaj się porusza. Oprócz tego dodatkowym obciążeniem powodującym szybkie zużywanie oleju jest instalacja gazowa, jazda w terenie górzystym oraz duże zapylenie powietrza. Jeśli auto często pokonuje wymagające trasy, wówczas należy przewidzieć konieczność częstej wymiany środka smarnego na nowy. W takiej sytuacji dolewanie oleju typu Long Life jest bez sensu, ponieważ powoduje to jedynie generowanie kosztów. W sprzedaży dostępne są produkty oferowane przez znanych producentów, takie jak: Valvoline Synpower XL-III, Total Quartz Ineo Long Life 507, Castrol EDGE Professional LongLife III, Liqui Moly TOP TEC 4200, a także Millers Oils EE Longlife. 

 

Co to jest olej przekładniowy? 

Olej przekładniowy to obok silnikowego jeden z ważniejszych w samochodzie. To właśnie ta substancja ma bezpośredni wpływ na trwałość podzespołów, takich jak skrzynia biegów. Niewłaściwie dobrany produkt lub zaniedbania związane z regularnym serwisowaniem mogą mieć bardzo negatywne skutki, co właściciel samochodu odczuje w portfelu. Koszt naprawy i regeneracji zużytych elementów przekładni jest wysoki, dlatego też o wiele lepiej i taniej zainwestować w dobrej jakości produkt. Oleje przekładniowe wyróżniają się wysoką lepkością, co powoduje, że pokrywają elementy pracujące wewnątrz przekładni, które przez cały czas są narażone na trudne warunki pracy. Chodzi tu głównie o ciągły kontakt zębów poszczególnych kół, co powoduje uszkodzenia. Ważne jest jednak to, aby lepkość środka smarnego nie była za wysoka, ponieważ olej będzie się z trudnością rozprowadzał. 

Co ile km powinna nastąpić wymiana oleju w skrzyni biegów? 

Decydując się na wymianę oleju przekładniowego warto wiedzieć, jaki produkt wybrać do konkretnego modelu samochodu. Zupełnie inny środek należy wlać do auta ze skrzynią manualną, a inny do przekładni automatycznej. Jakie są różnice oraz co warto wiedzieć o oleju przeznaczonym do konkretnej skrzyni? 

 

Wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów

 Wielu producentów samochodów osobowych wyposażonych w manualną skrzynię biegów zaleca stosowanie olejów przekładniowych o klasie lepkości API GL-4 zabezpieczające łożyska oraz zęby narażone na uszkodzenia. Posiadacze aut marki Volvo i Honda mogą skorzystać ze zwykłego oleju silnikowego lub przeznaczonego do przekładni o klasach API GL-1 lub API GL-3. W przypadku skrzyń z uzębieniem hipoidalnym należy zdecydować się na produkt o klasie lepkości API GL-5. 

• Klasa jakości: 

» GL-1: Przeznaczony do przekładni ręcznych oraz mostów napędowych w starszych samochodach eksploatowanych w lekkich warunkach. W składzie nie ma dodatków uszlachetniających, a w niektórych przypadkach może być zastąpiony klasycznym olejem silnikowym. 

» GL-2: Zbliżony do GL-1, jednak przeznaczony dla samochodów pracujących w cięższych warunkach. W składzie znajdują się dodatki zapobiegające korozji oraz przeciwutleniające. 

» GL-3: Przeznaczony do przekładni walcowych oraz stożkowych, które są użytkowane w umiarkowanych warunkach. Jest podobny do GL-2, jednak zawiera niewielką ilość dodatków optymalizujących zużycie. 

» GL-4: Nadaje się do przekładni hipoidalnych oraz stożkowych pracujących z bardzo dużym momentem obrotowym, oraz małą prędkością. Przeznaczona do manualnych skrzyń biegów mających wyższe prędkości ślizgu 

» GL-5: Przeznaczone do hipoidalnych przekładni głównie dla urządzeń średnio oraz wysoko obciążonych, które pracują w warunkach nagłych zmian obciążeń. W składzie znajduje się dwukrotnie więcej dodatków w porównaniu do GL-4.

• Klasa lepkości:

» Oleje przekładniowe są podzielone także ze względu na klasę lepkości, która jest oznaczona literami SAE. Norma ta określona jest liczbami: 70, 75, 80, 85, 90, 110, 140, 190, a także 250.

Wymiana oleju w skrzyni automatycznej

Oleje przeznaczone do skrzyni automatycznej ATF – Automatic Transmission Fluid mają niską klasę lepkości, co jest wymagane do prawidłowego działania sprzęgła hydrokinetycznego, a także całego systemu sprzęgieł odpowiedzialnych za sterowanie stopniami przełożenia. Aby skrzynie automatyczne mogły działać bez zarzutu należy dbać o regularne wymiany płynów ATF, a także filtrów co 60-120 tysięcy kilometrów. Najpopularniejsze koncerny samochodowe stworzyły własne normy przeznaczone dla olejów ATF, takie jak: GM Dexron firmy General Motors, Mopar ATF 4+ firmy Chrysler, a także Mercon firmy Ford. W Europie najczęściej stosuje się specyfikację oznaczoną jako GM Dexron. Czym powinien wyróżniać się dobry produkt? Olej stosowany do przekładni automatycznych musi przede wszystkim: Zredukować temperaturę w skrzyni biegów, redukować tarcie, mieć wysoką odporność na ścieranie i nacisk, a także wyróżniać się optymalnymi własnościami w niskich temperaturach. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 26.10.21

 

Płyn chłodniczy to jeden z najistotniejszych płynów znajdujących się w samochodzie. Bez niego poruszanie się autem jest praktycznie niemożliwe, ponieważ w bardzo krótkim czasie doszłoby do nieodwracalnej usterki jednostki napędowej związanej z przegrzaniem. Ciecz ma bowiem bardzo ważną funkcję, musi utrzymać odpowiednią temperaturę silnika w czasie intensywnej pracy w trudnych warunkach. Co warto wiedzieć o płynie chłodniczym? Co ile należy zadbać o wymianę i jak tego dokonać? 

Wymiana płynu chłodniczego jest czynnością, która dotyczy każdego właściciela pojazdu. Tylko sprawne działanie całego systemu pozwala poruszać się samochodem po drogach bez konieczności zatrzymywania w momencie osiągnięcia temperatury roboczej przez jednostkę napędową. Cały układ działa dzięki sprawnej chłodnicy oraz pompie wody, które wraz z przewodami oraz płynem chłodniczym tworzą jedność. Współpraca tych elementów gwarantuje zachowanie optymalnych parametrów silnika, co przekłada się na jego niezawodność. Należy jednak wiedzieć, że trzeba dbać o odpowiednią ilość cieczy, dobrą jakość produktu oraz o stan płynu krążącego w układzie. 

 

Za co odpowiada płyn chłodniczy? 

Płyn chłodniczy jest cieczą odpowiedzialną za odbieranie temperatury, czyli energii cieplnej powstałej podczas pracy jednostki napędowej i przeniesienie jej bezpośrednio do chłodnicy. Ciepło powstaje w momencie spalania mieszanki paliwowo-powietrznej w motorze generując przy tym wysoką temperaturę, która mogłaby doprowadzić do poważnych uszkodzeń w układzie. Oprócz tego płyn chłodniczy ma odpowiedni skład chemiczny bazujący na substancjach antykorozyjnych, co dodatkowo zabezpiecza motor przed rdzewieniem. Zaletą stosowania dobrej jakości preparatów jest zapobieganie gromadzenia się szkodliwego kamienia, który mógłby doprowadzić do poważnej awarii. Warto wiedzieć, że odpowiednio dobrany skład pozwala na magazynowanie imponującej ilości energii cieplnej podobnie jak woda, z taką jednak różnicą, że specjalny preparat ma w składzie glikol etylenowy lub propylenowy zapobiegający zamarzaniu. W ten sposób posiadacze samochodów nie muszą się martwić, że niska temperatura uszkodzi przewody, chłodnicę lub blok jednostki napędowej.  

 

Z czego składa się płyn chłodniczy? 

Niektórzy twierdzą, że idealną cieczą przeznaczoną do chłodzenia jest woda. Wydaje się, że jest to prawda, jednak w przypadku pojazdów wystarczy pomyśleć o ujemnych temperaturach, aby domyślić się, że czysta woda nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Głównie z tego powodu, że ciecz wrze w temperaturze 100 stopni Celsjusza oraz zamarza w temperaturze 0 stopni Celsjusza, a w momencie spalania mieszanki paliwowo-powietrznej wytwarza się temperatura wynosząca nawet 600 stopni Celsjusza. Takie skrajne warunki sprawiają, że woda nie jest dobrym rozwiązaniem, które nadaje się do stosowania w samochodach osobowych. Oprócz tego należy pamiętać, że ciecz ma bezpośredni wpływ na szybkie korodowanie metalu, którego w układzie jest sporo.

Wysoka i niska temperatura oraz wpływ na poprawne działanie systemu sprawiły, że zaczęto stosować właśnie płyn chłodniczy o specjalnych właściwościach, który skutecznie radzi sobie w tak trudnych warunkach. Jak wcześniej wspomniano, do cieczy dodaje się glikol etylenowy, który po zmieszaniu z wodą zamarza w temperaturze -37 stopni Celsjusza oraz wrze w temperaturze 120 – 140 stopni Celsjusza. Oprócz tego w składzie znajdują się specjalne dodatki chroniące przed korozją oraz powstawaniem szkodliwych osadów powodujących awarie jednostki napędowej. Dodatkowo w składzie mieszanki znajduje się jeszcze substancja, która spowalnia proces starzenia się produktu. Warto wiedzieć, że płyn chłodniczy jest higroskopijny, co oznacza, że chłonie wodę z powietrza. W ten sposób wraz z upływem czasu produkt traci swoje cenne właściwości, co ma bezpośredni wpływ na to, że zaczyna wrzeć w znacznie niższej niż standardowo określonej temperaturze. 

 

Jak sprawdzić poziom płynu chłodniczego?

Prawidłowy poziom płynu chłodniczego jest bardzo ważny, aby samochód mógł jeździć bez awarii. Należy przede wszystkim odpowiednio ustawić auto na równej nawierzchni, otworzyć maskę, a następnie zlokalizować zbiorniczek płynu wyrównawczego. Podczas sprawdzania ilości cieczy nie ma konieczności odkręcać nakrętki pojemnika i nie wolno tego robić, kiedy silnik jest rozgrzany, ponieważ może dojść do poparzenia. Poziom płynu chłodniczego może się różnić w zależności od tego, czy jednostka napędowa jest rozgrzana, czy zimna, jednak w obu przypadkach optymalna ilość to przedział między oznaczeniem max. a min. Jeśli poziom płynu jest za niski, wówczas może to świadczyć o nieszczelności układu. W przypadku za wysokiego stanu powodem może być zapowietrzenie. Problemy z odpowiednim poziomem płynu są także oznaką uszkodzenia uszczelki pod głowicą, co w zależności od auta jest kosztowną awarią. 

 

Płyn do chłodnicy – czy można go mieszać z innym płynem chłodniczym?

Mieszanie płynu chłodniczego jest możliwe, jednak należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na parametry stosowanego produktu oraz na pakiet inhibitorów. Nie wolno mieszać substancji, które zostały wyprodukowane w różnych technologiach, czyli cieczy zawierającej krzemiany z innymi bez tego dodatku. Nie zaleca się także mieszać produktów starej generacji z nowymi. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup tego samego preparatu od jednego producenta i w jednym kolorze. 

Jak często wymieniać płyn chłodniczy?

Odpowiednia ilość płynu chłodniczego jest bardzo ważna. Oprócz tego należy pamiętać o tym, aby często wymieniać ciecz na nową. Każdy producent samochodów zaleca, co jaki czas trzeba skorzystać z takiej usługi u mechanika w celu zapewnienia sprawności wszystkich elementów. Należy pamiętać, że to właśnie płyn chłodniczy utrzymuje właściwą temperaturę jednostki napędowej latem i zimą, co ma bezpośredni wpływ na sprawność motoru. Według zaleceń najlepiej wymieniać ciecz co 2 lub co 5 lat w zależności od marki samochodu. W przypadku płynu IAT z dodatkiem krzemionki zaleca się wymianę co dwa lata, a substancji bez krzemionkowych OAT co 5 lat. 

 

Jak wymienić płyn chłodniczy?

Podczas serwisowania bardzo często pojawia się pytanie o to, czy wymiana płynu chłodniczego odbywa się na zimnym, czy ciepłym silniku? Oczywiście, chociażby ze względów bezpieczeństwa wszystkie konieczne wymiany należy przeprowadzać, kiedy jednostka napędowa oraz pozostałe podzespoły będą chłodne. Decydując się na samodzielną wymianę, należy przygotować m.in. pojemnik na zużytą ciecz, płukankę wraz z wodą destylowaną oraz lejek, bez którego cały proces będzie utrudniony. Aby usunąć stary płyn chłodniczy z układu, należy po pierwsze odkręcić korki zbiornika wyrównawczego, a także chłodnicy. Następnie trzeba zlokalizować, gdzie znajduje się zawór spustowy, który zazwyczaj jest w dolnej części chłodnicy. Należy go odkręcić i spuścić płyn do pojemnika. Nie wolno wylewać zużytej substancji do kanalizacji tylko oddać do utylizacji. 

Następnie trzeba zakręcić zawór i sprawdzić, w jakim stanie są wszystkie gumowe przewody oraz sama chłodnica. Przed uzupełnieniem nowego płynu warto dokładnie przepłukać cały układ z pozostałości osadów olejowych, kamienia, rdzy oraz pozostałych zanieczyszczeń trafiających do układu w czasie eksploatacji. Do tego celu najlepiej użyć specjalnego preparatu płuczącego, który należy wlać do układu wraz z wodą destylowaną. Po wlaniu trzeba zostawić odkręcony korek zbiornika wyrównawczego i uruchomić jednostkę napędową ustawiając jednocześnie temperaturę nawiewu kabiny na najwyższą. W momencie, gdy silnik będzie już nagrzany, wówczas trzeba go wyłączyć i odczekać, aż wszystko wystygnie. Wlaną płukankę z wodą destylowaną należy spuścić w taki sam sposób, jak wcześniej płyn chłodniczy. Aby mieć pewność, że układ został oczyszczony, zabieg można powtórzyć z użyciem samej wody demineralizowanej. 

Kiedy wszystkie procedury zostały przeprowadzone prawidłowo, wówczas trzeba uzupełnić układ płynem chłodniczym w taki sposób, aby poziom cieczy znajdującej się w zbiorniczku wyrównawczym pokazywał maksimum. Następnie można uruchomić silnik, ustawiając jednocześnie temperaturę nawiewu na gorące powietrze. W czasie wykonywania tego zabiegu zbiorniczek wyrównawczy powinien być cały czas otwarty, ponieważ konieczne będzie uzupełnienie cieczy, która została rozprowadzona po układzie. Jeśli w kabinie z wentylacji zaczyna lecieć gorące powietrze, wówczas cała operacja została przeprowadzona prawidłowo i pozostaje jedynie odpowietrzenie, które pozwoli usunąć pęcherzyki powietrza znajdujące się w obiegu. Aby przeprowadzić ostatni etap, należy znaleźć odpowietrznik, który zazwyczaj jest zlokalizowany w górnej części układu chłodzenia. Jeśli właściciel samochodu ma instrukcję obsługi, wówczas może tam poszukać niezbędnej informacji. Po znalezieniu odpowietrznika należy delikatnie go odkręcić i odczekać do momentu, aż zacznie wylewać się płyn bez pęcherzyków powietrza. Na koniec należy go zakręcić i gotowe. 

Rodzaje płynów chłodniczych dostępnych w sprzedaży 

Przez lata produkcji w samochodach stosowano różnego typu chłodnice wykonane z aluminium, mosiądzu lub miedzi. Wlanie do układu nieodpowiedniego produktu ma negatywny wpływ na poszczególne elementy, dlatego też najlepiej wybierać substancję przeznaczoną do konkretnego modelu samochodu. Jeśli właściciel pojazdu nie ma informacji dotyczącej tego, jaki płyn jest odpowiedni, powinien sprawdzić, co jest napisane w instrukcji użytkowania samochodu lub skontaktować się z mechanikiem, który będzie w stanie odpowiedzieć na to pytanie. W momencie, kiedy kierowca dowie się, jaki rodzaj cieczy może zastosować, wówczas powinien sprawdzić, który z dostępnych w sprzedaży preparatów będzie odpowiedni. Wszystkie informacje o rodzaju płynu chłodniczego są umieszczone na etykiecie znajdującej się na opakowaniu produktu. W ten sposób można uniknąć zakupu nieodpowiedniego produktu, który spowoduje problemy. Warto także pamiętać, że nie zawsze droższy płyn oznacza, że będzie lepszy dla konkretnego samochodu. 

• IAT: Płyn chłodniczy oznaczony jako IAT jest najstarszy technologicznie i ma sporo wad, które w przypadku nowych samochodów mogłoby doprowadzić do szybkiej awarii pojazdu. Jedną z poważniejszych jest nietrwały inhibitor korozji, który ma chronić chłodnicę oraz jej elementy przed rdzą. Oprócz tego, do wad produktu należy dodać zawartość krzemianów wytrącających się w trakcie użytkowania i osadzających na metalowych elementach powodując jednocześnie spadek wydajności procesu chłodzenia. Głównie z tych względów ciecz stosuje się jedynie w starszych konstrukcyjnie pojazdach. 

• OAT: W płynie oznaczonym jako OAT nie ma krzemianów, które w IAT wytrącały się, powodując mniejszą efektywność działania. Produkt ma jednak kwasy organiczne, które tworzą warstwę ochronną wewnątrz układu, chroniąc tym samym przed niekorzystnymi zjawiskami. Płyn chłodniczy OAT wyróżnia się optymalną wymianą ciepła, a także wysoką trwałością, co pozwala stosować go w pojazdach mających zamontowane chłodnice wykonane z aluminium. Nie zaleca się stosowania preparatu w starszych samochodach, ponieważ może dojść do uszkodzenia uszczelek wykonanych z różnego rodzaju tworzyw oraz ołowianych lutów.  

• HOAT: Produkt HOAT jest wytwarzany w technologii hybrydowej, co oznacza, że zawiera zarówno kwasy organiczne, jak i krzemiany. Substancja tego typu charakteryzuje się wysoką trwałością eksploatacyjną wynoszącą do 5 lat, a także lepszą ochroną całego układu przed szkodliwą korozją, która może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Płyn chłodnicy HOAT można bez problemu stosować jako zamiennik z wersją IAT. 

Czy kolory płynu mają jakieś znaczenie? 

Idąc do sklepu motoryzacyjnego, można zauważyć, że płyny do chłodnic mają różne kolory. Myśląc logicznie, każdy przeciętny człowiek stwierdzi, że barwa cieczy ma znaczenie i może pomóc określić, z jakim rodzajem użytkownik ma do czynienia. Okazuje się jednak, że jakiś czas temu faktycznie można było rozpoznać konkretny produkt po kolorze. Zielone i niebieskie były substancje zawierające w składzie sole organiczne, jasno-czerwone i pomarańczowe były z kwasami organicznymi, a ciemnoczerwone oraz fioletowe oznaczały dodatek krzemianów. Obecnie kolor płynu chłodniczego nie ma żadnego znaczenia, czego dobrym przykładem jest ten zawierający glikol polipropylenowy, który jest barwy zielonej. Ciecz jest barwiona głównie z tych powodów, aby uniknąć przypadkowego spożycia oraz w razie problemów z układem zlokalizować miejsce przecieku. 

 

Kontrolka chłodnicy i temperatury cieczy chłodzącej

Wielu kierowców zastanawia się, co oznacza niebieska kontrolka płynu chłodniczego wyświetlana na desce rozdzielczej. Okazuje się, że w niektórych samochodach, takich jak np. Honda Jazz czy HRV nie ma wskaźnika temperatury cieczy chłodzącej. Co to oznacza? W momencie uruchomienia silnika pojawia się kontrolka tzw. bojki na wodzie w kolorze niebieskim. Świeci się ona do momentu, kiedy silnik osiągnie optymalną temperaturę. W przypadku pojawienia się czerwonej kontrolki należy jak najszybciej uzupełnić poziom płynu, ponieważ dochodzi do przegrzania układu. 

Wymiana płynu chłodniczego – cena

Wielu kierowców zastanawia się, ile kosztuje wymiana płynu chłodniczego w samochodzie osobowym. Okazuje się, że koszt usługi jest uzależniony od tego, jaki produkt zostanie wybrany do ponownego uzupełnienia. Cały proces jest prosty, dlatego też mechanicy nie mogą liczyć za wysokiej ceny, ponieważ nie jest to zgodne z wykonaną pracą. Koszt samej usługi bez płynu waha się od 100 do 120 zł w zależności od miasta, w jakim jest zlokalizowany warsztat oraz od serwisu, do którego auto zostało oddane. Cena płynu chłodniczego wynosi od 30 do 60 zł. Łącznie koszt wymiany wraz z nową cieczą mieści się w granicach 180 zł. Warto jednak przypomnieć, że proces ten wykonuje się co 2 lub 5 lat.