Ostatnio aktualizowane: 03.03.21

 

Niezbędne wyposażenie samochodu to dla wielu osób kwestia sporna. Znaczna większość osób wozi w pojeździe tylko niezbędne przedmioty, które muszą znaleźć się na wyposażeniu auta w razie kontroli drogowej. Udając się w dłuższą drogę, warto jednak mieć także inne przedmioty, które mogą się przydać w każdej sytuacji. Co powinno się znaleźć w samochodzie, aby spokojnie poradzić sobie w dłuższej trasie?

 

Apteczka samochodowa 

Posiadanie apteczki samochodowej w pojeździe poruszającym się po polskich drogach nie jest obowiązkowe. Oznacza to, że podczas kontroli policji, kierowca nie może dostać mandatu za jej brak. Wiadomo jednak, że apteczka do udzielania pierwszej pomocy jest bardzo przydatna, szczególnie jeśli wyrusza się w długą drogę. Konwencja wiedeńska określa, że samochód poruszający się za granicą powinien być wyposażony w sprzęt wymagany na terytorium kraju macierzystego. Warto jednak dowiedzieć się, czy dany kraj nie wprowadził własnych przepisów dotyczących obowiązkowego wyposażenia pojazdu. 

 

Kamizelka odblaskowa

Kamizelka odblaskowa, tak samo jak apteczka pierwszej pomocy, nie znajduje się na liście obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Jednak obowiązkiem jest jej używanie po zmroku, szczególnie poza terenem zabudowanym. Obowiązkowe jest także udzielanie pierwszej pomocy w kamizelce odblaskowej, co ma na celu zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo. Oprócz tego każda osoba, która wyjdzie z pojazdu poza terenem zabudowanym po zmroku, również powinna mieć na sobie kamizelkę. Oznacza to, że najbezpieczniej mieć ich tyle, ile jest miejsc w pojeździe. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, kiedy auto przekracza granice kraju, w którym jest zarejestrowane. W niektórych państwach zasady konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym są uzupełniane o prawo lokalne i posiadanie kamizelki odblaskowej jest wymagane. W Austrii obowiązek ten spoczywa na każdym kierowcy poruszającym się po drogach. 

Gaśnica ABC i trójkąt ostrzegawczy 

Posiadanie w samochodzie gaśnicy typu ABC oraz trójkąta ostrzegawczego to obowiązek każdego kierowcy. Reguluje to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku. Wedle prawa, w każdym pojeździe poruszającym się po polskich drogach musi być trójkąt ostrzegawczy z homologacją oraz gaśnica typu ABC o pojemności minimum 1 kg, również ze znakiem homologacji. 

 

Linka do holowania pojazdu 

Linka holownicza nie jest obowiązkowym wyposażeniem pojazdu, jednak warto mieć ją w bagażniku na wypadek awarii. Może być ona potrzebna w razie awarii pojazdu, którym się poruszamy lub w przypadku uszkodzenia samochodu innego uczestnika ruchu drogowego. Należy pamiętać jednak, że zabronione jest holowanie auta na autostradzie. W razie awarii konieczne jest wówczas wezwanie specjalnych służb i lawety. Dobra linka holownicza powinna mieć minimum 4 metry długości oraz siłę uciągu 2,5 – 3,5 tony. 

 

Kompresor samochodowy 

Przygotowując samochód do długiej podróży, warto zaopatrzyć się w dobry kompresor samochodowy. Przenośne modele są niewielkich rozmiarów i można je zasilić prądem z instalacji samochodowej. Mobilny kompresor może być zasilany prądem o napięciu 230 V lub 12 V. Ma on dwie końcówki zasilające – jedną standardową do zwykłego gniazdka oraz końcówkę do zapalniczki samochodowej. Większość modeli ma też kilka rodzajów końcówek przeznaczonych do pompowania kół samochodowych oraz rowerowych. 

 

Kable rozruchowe 

Kable rozruchowe to jeden z najbardziej niezbędnych przedmiotów, które warto mieć na wyposażeniu pojazdu. Mogą okazać się bardzo przydatne szczególnie zimowym porankiem, po mroźnej nocy spędzonej na dworze. Wiele akumulatorów wówczas zawodzi i kierowca staje przed dużym wyzwaniem uruchomienia jednostki napędowej w samochodzie. Kable rozruchowe mogą pomóc w krótkim czasie uruchomić silnik. Ważne jednak jest to, aby znaleźć odpowiednie źródło prądu. Należy przestrzegać zasady, która mówi, że nie powinno ładować się pojazdu od samochodu ze znacznie mniejszą pojemnością akumulatora. Warto również zakupić dobre i grube kable, które wytrzymają przepływ prądu w czasie mrozu. Wiele tanich modeli zużywa się po kilku użyciach. Równie ważna jest długość przewodów. Warto rozglądnąć się za kablami o długości 4 metrów.  

Ładowarki do urządzeń elektrycznych 

Każda osoba, która wybiera się w długą drogę, powinna mieć w samochodzie ładowarki do urządzeń mobilnych. W zależności od tego ile urządzeń pracuje na pokładzie samochodu, warto zachować konieczne minimum w postaci jednej ładowarki do smartfona typu B i C, ładowarki do nawigacji typu mini USB oraz klasycznego kabla USB. 

 

Podstawowe narzędzia 

Podstawowym narzędziem, które również powinno znaleźć się w pojeździe, jest podnośnik samochodowy przeznaczony do konkretnego pojazdu. Do tego warto mieć dobry klucz do kół z przedłużką, która ułatwi odkręcenie mocno zakręconych i zapieczonych śrub. Należy mieć również specjalną podstawkę ograniczającą staczanie się pojazdu oraz parę rękawic roboczych. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w koło zapasowe z oponą wielosezonową lub tzw. dojazdówkę. Wiele nowych aut wyposażonych jest w zestawy naprawcze, które nie zawsze poradzą sobie z usunięciem awarii. Aby być przygotowanym na wszystko, dobry kierowca powinien mieć wielofunkcyjne narzędzie w postaci scyzoryka oraz mocną latarkę LED.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments