Ostatnio aktualizowane: 03.03.21

 

Każdemu, nawet najlepszemu kierowcy zdarza się co jakiś czas najechać na jakąś przeszkodę. Zbyt szybkie najechanie na krawężnik, spóźniona reakcja na głęboką dziurę w jezdni lub szybki przejazd po nierównościach mogą być bezpośrednimi przyczynami przebicia opony. Nie zawsze dochodzi do widocznego uszkodzenia. Zdarzają się sytuacje, kiedy uszkodzona opona daje o sobie znać po przejechaniu kilkunastu kilometrów. Warto zatem wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny przebicia gumy. 

 

Czy wszystkie opony są jednakowo podatne na uszkodzenia? 

Wielu kierowców zastanawia się, czy zakup drogich opon o dobrej jakości ma sens w przypadku pojazdu użytkowanego głównie w mieście. Jak się jednak okazuje, do wielu uszkodzeń gumy dochodzi właśnie w mieście. Częste najazdy na wysokie krawężniki, najechanie na mało widoczny element leżący na parkingu czy przejechanie po rozbitym szkle mogą uszkodzić opony. Modele wykonane z wysokiej jakości mieszanki są zdecydowanie odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, odkształcenia oraz wybrzuszenia. Oprócz tego dobre opony są znacznie bezpieczniejsze dla użytkowników pojazdu. Wysokogatunkowe modele mają krótszą drogę hamowania oraz zużywają mniej paliwa. 

 

W jaki sposób można doprowadzić do przebicia opony? 

Do przebicia opony może dojść w wielu sytuacjach, które każdego dnia spotykają kierowców na drodze. Wiele tak naprawdę zależy od kąta, pod którym dany przedmiot zostanie wbity oraz od tego, z jaką siłą przebije ogumienie. Dużo zależy także od ostrości oraz od budowy wbitego przedmiotu. Zdarzają się również sytuacje, kiedy samochód stanie się celem osoby trzeciej, która z łatwością może uszkodzić ogumienie ostrym narzędziem takim jak nóż. 

W jakich sytuacjach może dojść do uszkodzenia opony? 

Każdy kierowca powinien mieć świadomość, w jakich sytuacjach może dojść do uszkodzenia opony. Najczęściej powodem wizyty u wulkanizatora jest wbity gwóźdź. Sytuacja ta może spotkać nawet najbardziej wprawionego kierowcę i nie jest zależna od człowieka. Na gwóźdź można najechać nawet na prostej drodze, która z pozoru wydaje się czysta i bezproblemowa. W zależności od tego, czy powietrze z opony zeszło całkowicie, czy też jest go jeszcze wystarczająca ilość, można zdecydować się na jazdę do najbliższego zakładu, gdzie wulkanizator wyjmie ciało obce z ogumienia i załata dziurę specjalnym preparatem lub wezwać pomoc. Wielu ekspertów twierdzi, że dzięki łataniu można naprawiać otwory, których średnica nie przekracza 5 mm. Naprawianie opon o wysokim indeksie prędkości, przekraczającym 240 km/h, nie jest wskazane. W takim przypadku konieczna jest wymiana opony na nową. 

Inną sytuacją, która może doprowadzić do poważnego uszkodzenia ogumienia to niefortunny najazd na krawężnik z dużą prędkością i pod złym kątem. Twardy i wysoki krawężnik może wywołać gwałtowny wybuch poprzez nacisk spowodowany najechaniem na przeszkodę. W takiej sytuacji może dojść również do uszkodzenia felgi. W najlepszym przypadku felga będzie nieszczelna, a z koła będzie uchodzić powietrze. Najgorszy scenariusz przewiduje całkowite uszkodzenie koła, które uniemożliwi dalszą jazdę samochodem. Równie poważna jest sytuacja, kiedy dojdzie do najechania pojazdem na ostry kawałek szkła. Może dojść wówczas do przecięcia boku lub grzbietu opony, co wiąże się z koniecznością zmiany koła na zapasowe. W takiej sytuacji wulkanizator podejmie decyzję o naprawie lub o konieczności wymiany ogumienia na nowe. 

 

Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzenia ogumienia?

Najczęstsze uszkodzenia opony spowodowane są niewłaściwą eksploatacją. Wiele osób nie kontroluje regularnie ciśnienia w ogumieniu. W przypadku zbyt wysokiego ciśnienia może dojść do uszkodzenia bieżnika na grzbiecie. Użytkownik pojazdu zobaczy wówczas starty pas biegnący przez środek opony. Dzieje się tak wówczas, gdy wybrzuszona guma dotyka jezdni wyłącznie środkową częścią. W sytuacji, gdy powietrza jest zbyt mało, opona wyciera się na brzegach. Może dojść również do przegrzania ogumienia, które powoduje trwałe uszkodzenie konstrukcji i może być niebezpieczne dla osób poruszających się samochodem. 

W jaki sposób dbać o opony? 

Duże znaczenie w prawidłowej eksploatacji ogumienia ma styl jazdy kierowcy. Do szybszego zużycia przyczynia się bezpośrednio ostre hamowanie, nagłe przyspieszanie, pokonywanie z dużą prędkością ostrych zakrętów oraz częsta jazda po nierównościach. Kierowca musi zdawać sobie sprawę, że zwykłe samochody osobowe wyposażone w seryjne elementy zawieszenia mogą nie wytrzymać intensywnej eksploatacji. Ważne jest to, aby w odpowiedni sposób zadbać o elementy zawieszenia oraz o kondycję ogumienia. Warto regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach lub zainwestować w dobrej jakości czujniki ciśnienia. Współczesne kompresory samochodowe są na tyle mobilne, że nawet udając się w długą podróż, można sprawdzić prawidłowe ciśnienie w ogumieniu. Dotyczy to przede wszystkim pojazdów bez dodatkowych udogodnień w postaci czujników.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments