Ostatnio aktualizowane: 07.07.20

 

Opony pneumatyczne, obecnie stosowane w milionach samochodów na całym świecie, powstały w wyniku kilkudziesięcioletniej pracy wielu wynalazców. Dziś są one znane każdemu użytkownikowi pojazdów jednośladowych, dwuśladowych oraz wielu innych, zapewniając komfort i bezpieczeństwo w podróżowaniu. Kto wynalazł opony? Jakie są ich początki?  

 

Początki 

Każda osoba uczęszczająca na lekcje historii w szkole doskonale wie, że koło zostało wynalezione około 3,5 tysiąca lat p.n.e. w rejonie Mezopotamii, na obecnych terenach dzisiejszego Iranu lub Iraku. Nie do końca wiadomo, kto wynalazł koło, jednak przypuszcza się, że był to garncarz, który stosował wynalazek w swojej pracowni. W podobnym czasie koło zostało wynalezione przez Chińczyków. Dalej zostało upowszechnione na terenach dzisiejszej Rosji i Kazachstanu, a następnie w Egipcie. Na tereny Afryki Południowej oraz Meksyku dotarło dopiero około 1000 r. n.e. Koło było w głównej mierze wykorzystywane w transporcie. Pierwsze prymitywne opony były wykonane ze skóry zwierzęcej. Dopiero Celtowie udoskonalili koło i wyposażyli je w żelazny pierścień. Do XIX wieku był to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów, jednak odkrycie korzystnych właściwości mleczka kauczukowego sprawiło, że nadeszła nowa era w produkcji ogumienia. 

Pierwsza wulkanizacja i wynalazcy 

Odkrycie kauczuku oraz sposobu, w jaki można wykorzystać jego właściwości, niewątpliwie przyczyniło się do produkcji pierwszej opony. Sam kauczuk nie zawsze był tak praktyczny, jak obecnie. Pierwsze konstrukcje nie utrzymywały kształtu, stawały się lepkie podczas upałów i były nieelastyczne w mroźne dni. Dopiero w 1839 roku Charles Goodyear został uznany za odkrywcę procesu wulkanizacji, polegającego na dodaniu siarki do kauczuku. Dzięki temu guma stała się wytrzymalsza, wodoodporna, elastyczna i odporna na ujemną temperaturę. Charles Goodyear sprzedał swój wynalazek firmie, która do dziś jest największym potentatem na rynku oponiarskim. Goodyear zmarł jako bankrut 1 lipca 1860 roku w Nowym Jorku. Po śmierci, na jego cześć nazwano przedsiębiorstwo założone w 1898 roku – Goodyear Tire and Rubber Company. 

 

Opony wykonane z litej gumy

Wkrótce po odkryciu procesu wulkanizacji pierwsze opony wykonano z litej gumy. Materiał ten był bardzo mocny, pochłaniał wstrząsy, a przede wszystkim był odporny na otarcia i przecięcia. Mimo że był to milowy krok w produkcji ogumienia, opony te wciąż były bardzo ciężkie i nie zapewniały odpowiedniego komfortu w trakcie jazdy. 

 

Pierwsze opony pneumatyczne 

Pierwsze opony pneumatyczne zrewolucjonizowały świat motoryzacji oraz branżę transportową. Model pneumatyczny wykorzystuje specjalnie przygotowaną gumę oraz wtłoczone do wewnątrz powietrze. Patent ten sprawił, że znacznie poprawiła się przyczepność pojazdu oraz zminimalizował wibracje. W 1845 roku szkocki wynalazca i przemysłowiec Robert William Thomson wynalazł oponę pneumatyczną dętkową. Opatentował ją we Francji w 1846 roku i w 1847 w Stanach Zjednoczonych. Niestety, pomysł pojawił się zbyt wcześnie i nie odniósł komercyjnego sukcesu. Dopiero w 1888 roku John Boyd Dunlop z Belfastu został drugim wynalazcą opony pneumatycznej wraz z kauczukową dętką. Dzięki temu wynalazkowi jazda stała się szybsza i bardziej komfortowa niż wcześniej. Dodatkiem do opony pneumatycznej było wynalezienie w 1891 roku wentylka przez Charlesa Woodsa. Tym razem wynalazek spotkał się z dużą aprobatą społeczeństwa, ze względu na wzrastającą popularność roweru. 

Syntetyczny kauczuk 

Szybki rozwój opon oraz rosnąca popularność sprawiły, że wynalazek stał się bardzo pożądany. Rozwój ogumienia został jednak zahamowany przez ograniczenia w dostępie do najważniejszego surowca, jakim był naturalny kauczuk. Na przełomie XIX oraz XX wieku monopolistami byli Brazylijczycy, którzy stale podnosili cenę tego surowca. Przez kłopoty związane z wysoką ceną kauczuku coraz więcej osób zainteresowało się wytwarzaniem materiału, który mógłby ten surowiec zastąpić. Niestety, produkcja syntetycznej odmiany kauczuku również była zbyt kosztowna. 

Zmiany dokonały się dopiero w czasie II wojny światowej, kiedy to Japończycy opanowali amerykańskie plantacje kauczuku. Dostęp do surowca był niezbędny do wyprodukowania wyposażenia dla US Army. Dopiero naukowiec Waldo Semon z BFGoodrich stworzył syntetyczną odmianę kauczuku, która po wojnie od razu zaczęła być stosowana do produkcji opon. Stały postęp technologiczny oraz rozwój transportu sprawiły, że czołowi producenci otworzyli sobie drogę do sukcesu. Brytyjski Dunlop, niemiecki Continental, francuski Michelin, włoski Pirelli oraz amerykański Goodyear stanęli do wyścigu o coraz to nowe technologie pozwalające produkować wysokiej jakości towary.

W 1891 roku francuski przemysłowiec Édouard Michelin wynalazł pierwszą rozbieralną oponę pneumatyczną, a w 1904 roku pojawiła się pierwsza opona z bieżnikiem produkowana przez Continental. W 1922 roku wynaleziono nowoczesne ogumienie wysokociśnieniowe, a w 1924 roku niskociśnieniowe. W 1934 roku zaczęto testować modele zimowe. Kilka lat później Goodrich pokazał światu opony bezdętkowe. W 1992 roku pojawiała się pierwsza ekologiczna opona Michelin. Ten sam producent zaprezentował w 2000 roku model z systemem PAX, umożliwiającym dalszą jazdę na przebitej oponie.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments