Ostatnio aktualizowane: 22.01.21

 

Nie uniknie się sytuacji, w której tuż po rozpoczęciu nauki jazdy trzeba zaparkować pojazd w miejscu wyznaczonym przez instruktora. O ile w czasie lekcji człowiek jest bezpieczny, ponieważ w razie niebezpieczeństwa instruktor zahamuje pojazd, o tyle potem, na ulicy każdy jest zdany sam na siebie. Wiele miejsc parkingowych jest ciasnych i nieprzystosowanych do parkowania dużych aut. Szczególnie stresujące bywają sytuacje, gdy trzeba znaleźć miejsce na parkingu pełnym innych samochodów. Jak sobie ułatwić parkowanie tyłem? 

 

Parkowanie równoległe tyłem 

Parkowanie równoległe tyłem to dla niektórych kierowców zadanie nie do wykonania. Wiele osób zapomina o znajomości zasad poprawnego wykonywania tego manewru, które zostały przekazane na kursie prawa jazdy. Warto zdać sobie sprawę, że pojazd jadący do tyłu jest znacznie zwrotniejszy i wygodniej nim zaparkować. Podczas wykonywania tego manewru najłatwiej ustawić się równolegle do auta znajdującego się przed wolnym miejscem do zaparkowania. Każdy manewr na drodze należy wykonywać z włączonym kierunkowskazem, tak aby inni uczestnicy ruchu wiedzieli, jakie mamy zamiary. Manewr cofania należy zacząć od jazdy na półsprzęgle, tak aby kontrolować auto. W momencie, gdy tylne koła samochodu znajdują się na wysokości tylnego zderzaka auta obok, zaleca się szybkie wykonanie obrotu kierownicą o pełne 360 stopni. Kiedy auto ustawi się pod kątem około 45 stopni do krawężnika, należy szybko wyprostować kierownicę. W trakcie manewru warto upewnić się, że pojazd nie zahaczy o samochód, za którym się parkuje. Gdy przedni zderzak minie wysokość lewego boku auta znajdującego się z przodu, trzeba szybko kręcić kierownicą w lewo, aby dobrze się ustawić względem do krawężnika. Należy pamiętać o pozostawieniu odstępu dla pojazdów stojących w tym samym rzędzie, tak aby każdy kierowca mógł bez problemu opuścić miejsce parkingowe bez potrzeby wykonywania manewrów mogących stwarzać potencjalne zagrożenie na drodze.  

Parkowanie prostopadłe tyłem 

Manewr parkowania prostopadłego tyłem jest łatwiejszy niż parkowanie równoległe. Wielu kierowców przyznaje, że znacznie łatwiej wykonywać go w prawo, ponieważ pozostaje większe pole do wykonania manewru i osoba siedząca za kierownicą więcej widzi. Takie parkowanie jest łatwiejsze również z tego względu, że kierowca może wykorzystać przeciwny pas ruchu, zyskując dodatkowo nawet 4 metry. Należy jednak pamiętać o zachowaniu najwyższej ostrożności podczas takiego ustawiania samochodu. Chcąc zaparkować pojazd w rzędzie, gdzie znajdują się inne auta, najłatwiej ustawiać się prostopadle do samochodu obok wolnego miejsca. Po włączeniu biegu wstecznego należy powoli wykonywać manewr cofania do momentu, aż koła tylne znajdą się na wysokości zderzaka auta obok. Wówczas należy szybko kręcić kierownicą w prawą stronę, tak aby wjechać równolegle na miejsce. Wtedy też należy wyprostować kierownicę, a ewentualne korekty dokonywać podjeżdżając do przodu i cofając z lekko skręconą kierownicą. 

 

Parkowanie skośne tyłem 

Parkowanie skośne tyłem to jedne z łatwiejszych manewrów, o ile wszystkie pojazdy są zaparkowane równo w linii. Manewr wykonuje się podobnie jak parkowanie prostopadłe, jednak należy cały czas kontrolować odstęp między samochodami po lewej i prawej stronie. Kierowca powinien uważać na samochód zaparkowany po przeciwnej stronie, jeśli miejsce parkingowe nie jest zakończone gumowym ogranicznikiem. Prawidłowe ustawienie samochodu w ten sposób wymaga skupienia  ze względu na to, że nie ma precyzyjnego punktu odniesienia do auta zaparkowanego obok. Szczególnie że dłuższe pojazdy typu kombi mogą znacznie wystawać poza wyznaczony obszar. 

Jak ułatwić manewry parkowania? 

Wielu początkujących kierowców obawia się parkowania pojazdu. Dotyczy to szczególnie parkowania tyłem. Czasami jednak zdarzają się takie sytuacje, gdy osoba kierująca autem musi zaparkować tyłem i nie ma innego wyjścia. Co należy zrobić, aby ze spokojem wjechać między samochody i niczego nie uszkodzić? Najlepszym rozwiązaniem jest zakup i montaż dobrego zestawu z kamerą cofania. To niewielkie urządzenie może pomóc niedoświadczonym kierowcom nie tylko podczas manewru parkowania. Kamera cofania ułatwia cofanie oraz daje możliwość uniknięcia kolizji, do których bardzo często dochodzi na parkingu. Oprócz kamery cofania warto również wyposażyć pojazd w czujniki parkowania, które dodatkowo uprzedzą przed niebezpieczną sytuacją. Wielu producentów nowych samochodów oferuje kamerę cofania oraz czujniki w podstawowym wyposażeniu. W innych przypadkach za te dodatkowe opcje należy dopłacić, jednak stosunkowo nie są to duże kwoty. Wygoda i bezpieczeństwo, jakie dają te dwa współpracujące ze sobą urządzenia to znacznie większy komfort psychiczny dla osoby kierującej. Każdego dnia zdarzają się przypadki, gdy kierowca podczas cofania nie zauważy pieszego lub przejeżdżającego rowerzysty. Nowoczesne systemy pozwalają zapobiec niebezpieczeństwu na drodze. Statystyki pokazują, że wiele zdarzeń drogowych jest spowodowanych tzw. błędem ludzkim. Z tego względu projektanci i inżynierowie wciąż pracują nad nowoczesnymi systemami wspomagającymi kierowcę.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 22.01.21

 

Parkowanie tyłem to zadanie wymagające wprawy i doświadczenia, którego nie da się nabyć podczas nauki jazdy. Zdecydowana większość kierowców uczy się dopiero pod okiem rodziców lub bardziej doświadczonych znajomych, a przede wszystkim na błędach popełnianych przez pierwsze miesiące samodzielnej jazdy. W jaki sposób ułatwić początkową naukę parkowania pojazdu tyłem? 

 

Obecnie znalezienie wolnego miejsca do zaparkowania jest coraz trudniejszym zadaniem. Kierowcy próbują zaparkować swój pojazd w każdej dostępnej luce, jednak nie zawsze jest to możliwe. Zaparkowanie samochodu w ciasnym miejscu jest wykonalne, problem pojawia się jednak w momencie otwarcia drzwi. Zdarzają się sytuacje, w których kierowca zaparkuje auto tak blisko, że nie ma możliwości wyjścia ani wejścia do środka. W takim momencie poziom zdenerwowania u niektórych osób sięga maksimum i może dojść do nieprzyjemnych incydentów. Poruszając się po drogach, każdy uczestnik ruchu powinien pamiętać, że nie jest sam. Obowiązkiem kierowcy jest przestrzeganie przepisów oraz zasad dobrego wychowania nawet w nerwowych chwilach. W czasie parkowania pojazdu również należy myśleć o drugim człowieku, wykazać się empatią i ustawić swój pojazd tak, aby każdy mógł do niego swobodnie wsiąść i wysiąść. 

Umiejętność parkowania pomimo tego, że jest ćwiczona na kursach jazdy i tak stwarza duże problemy.  Wielu instruktorów znajduje dogodne miejsce dla kursanta, w którym nie będzie przeszkadzał innym uczestnikom ruchu. Zazwyczaj manewry wykonywane na kursie są proste i zaplanowane, dlatego też osoba ucząca się nie ma dużego problemu z zaparkowaniem. Kłopoty zaczynają się po odebraniu prawa jazdy, kiedy mało doświadczony kierowca musi sobie poradzić sam. Sporym problemem dla wielu osób jest parkowanie samochodu tyłem, nawet po kilku latach posiadania dokumentów uprawniających do kierowania autem. Wąskie miejsca parkingowe w garażach podziemnych to prawdziwe wyzwanie. Jak się jednak okazuje, w takich przestrzeniach najwygodniej zaparkować tyłem. Wymaga to znacznie mniejszej ilości wolnego miejsca, ponieważ pojazd ustawiany tyłem jest zwrotniejszy. Kwestią jest tylko dobre wykorzystanie tej zwrotności i umieszczenie samochodu na wolnym miejscu postojowym. 

Od czego zacząć parkowanie tyłem? 

Zanim kierowca przystąpi do jakiegokolwiek manewru na parkingu pełnym innych samochodów, warto skontrolować poprawność ustawienia lusterek. Są one niezbędne, aby na bieżąco monitorować odległość między pojazdami lub innymi przeszkodami. Na początek dobrym rozwiązaniem jest również wyobrażenie sobie całego manewru i szybka analiza krok po kroku, co należy zrobić. W dzisiejszych czasach kierowcy mają o wiele łatwiejsze zadanie. Większość pojazdów, które jeżdżą po drogach, jest wyposażona we wspomaganie kierownicy, ułatwiające wykonywanie każdego manewru. W czasie parkowania ważne jest także to, aby nie kręcić kierownicą gdy pojazd stoi w miejscu. Regularne wykonywanie tej czynności spowoduje uszkodzenie zawieszenia – zerwanie drążków i końcówek kierowniczych, uszkodzenie przegubów oraz nadwyrężenie przekładni kierowniczej. Ponadto zwiększa się zużycie opon, z których ściera się bieżnik. Wykonywanie każdego manewru, o ile jest to możliwe, powinno odbywać się przy minimalnym ruchu samochodu. 

Podczas parkowania należy kontrolować, aby po obu stronach auta została odpowiednia ilość miejsca. Należy również zostawić przestrzeń na ewentualną korektę. W czasie cofania trzeba kontrolować na bieżąco odległość pojazdu od przeszkody. Tej kontroli należy dokonywać przy użyciu lusterka wstecznego oraz lusterek bocznych. Większość nowych samochodów jest wyposażona w czujniki parkowania oraz kamerę cofania. W starszych modelach istnieje możliwość zainstalowania takich urządzeń samodzielnie lub w wyspecjalizowanym warsztacie. Wielu kierowców decyduje się na zakup całego zestawu. Kamera cofania w lusterku jest jednym z najlepszych wyborów, ponieważ nie ma konieczności wydzielania miejsca na umieszczenie dodatkowego ekranu, na który będzie przekazywany obraz z tyłu pojazdu. Samodzielny montaż takiego urządzenia jest prosty i nie wymaga większych umiejętności. Manewry na ciasnych parkingach z wykorzystaniem kamery cofania i czujników są o wiele łatwiejsze, dlatego też warto zdecydować się na taki zakup. 

Parkowanie z asystentami takimi jak kamera cofania wspomagana przez czujniki staje się znacznie prostsze. Urządzenia stale monitorują odległość samochodu od przeszkody lub drugiego pojazdu, dlatego też kierowca zostanie powiadomiony o ewentualnym zagrożeniu. W czasie cofania należy jednak stale spoglądać w lusterka i nie polegać wyłącznie na elektronicznych asystentach. Oprócz tego w momencie parkowania należy zachować spokój i nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Prędkość samochodu trzeba dopasować do umiejętności, aby nie spowodować zagrożenia. Kierowcy, którzy nie są pewni swoich możliwości, powinni wcześniej potrenować parkowanie tyłem w miejscu, gdzie nie będą stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. W ten sposób niedoświadczony kierowca nabierze wprawy i nie będzie miał problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca parkingowego niezależnie od sytuacji.  

 

 

Ostatnio aktualizowane: 22.01.21

 

Istnieje kilka ważnych powodów potwierdzających, że kamery cofania i czujniki parkowania są dzisiejszym kierowcom niezbędne. Nie mają nic wspólnego z lenistwem czy starzejącym się społeczeństwem. Nowoczesne samochody są projektowane tak, aby były bezpieczne. Oznacza to, że mają masywniejsze drzwi i mniejsze okna. Widoczność w takim pojeździe jest znacznie ograniczona, dlatego też producenci oferują ułatwienia w postaci czujników i kamer. Z jakich powodów warto kupić kamerę cofania? 

 

Zalety kamer cofania

Zainstalowanie w samochodzie dobrej jakości kamery cofania jest obecnie formą znacznego ułatwienia podczas parkowania pojazdu. W ten sposób można nie tylko zapobiegać niegroźnym stłuczkom, ale także poważniejszym wypadkom na parkingach. Kamery cofania zapewniają spokój szczególnie wtedy, gdy w pobliżu auta znajdują się dzieci lub zwierzęta. Wiele samochodów jest dziś wyposażonych w fabrycznie montowane urządzenia, jednak wciąż brak ich na wyposażeniu większości kilkuletnich pojazdów. Co więcej, wiele osób uważa, że zainstalowanie kamery cofania jest po prostu zbyt drogie, szczególnie w starszych samochodach o wartości szacowanej na kilka tysięcy złotych. 

 

Dlaczego kierowcy decydują się na montaż kamery z tyłu pojazdu?

Celem instalacji kamery cofania jest widzenie tego, co znajduje się za pojazdem, aby móc zapobiec kolizji. Cofanie samochodem z ograniczonym polem widzenia to duże ryzyko wjechania w słupek lub inną przeszkodę, co może spowodować uszkodzenie lakieru lub konieczność wymiany całego elementu, który będzie wymagał lakierowania. Koszt lakierowania jednego elementu waha się w granicach od 400 do 1000 zł. Rzadko zdarzają się sytuacje, że podczas wypadku przy cofaniu uszkadza się tylko jeden element, więc koszty naprawy mogą być wysokie. Zainstalowanie dobrego urządzenia może w rzeczywistości pozwolić zaoszczędzić pieniądze, które zostałyby wydane na naprawę pojazdu. 

Bezpieczeństwo pieszych 

Każdemu kierowcy niejednokrotnie zdarzyło się wyjeżdżać tyłem z miejsca parkingowego i w ostatnim momencie dostrzec pieszego lub rowerzystę znajdującego się za pojazdem. O ile kierowca cofa powoli, jest duża szansa na wyhamowanie auta. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy osoba nie zachowuje należytej ostrożności i wycofuje pojazd zbyt szybko. W takim momencie nietrudno o wypadek. Cofający pojazd może spowodować poważne uszkodzenia ciała człowieka. W szczególności dotyczy to rozpędzonych rowerzystów, którzy również nie zachowują zdrowego rozsądku i ostrożności przejeżdżając przez parkingi. Odnotowano także wiele przypadków, w których dzieci znajdowały się tuż za cofającymi pojazdami. Kierowca używający tylko lusterek bocznych oraz wstecznego nie jest w stanie dostrzec malucha znajdującego się za pojazdem. W takiej sytuacji często dochodzi do poważnych wypadków, które niejednokrotnie kończą się tragicznie. Tego typu sytuacje spotykają szczególnie właścicieli SUV-ów, które mają wysoką linię bagażnika, małą tylną szybę i grube tylne słupki, dodatkowo ograniczające widoczność. 

 

Lepsza widoczność i zwrotność pojazdu 

Ciągła potrzeba poprawy ochrony przed zderzeniami w połączeniu z nowoczesnym stylem oznacza, że pojazdy mają coraz grubsze tylne słupki. Mniejsze tylne szyby i wysokie linie drzwi znacznie utrudniają określenie, gdzie znajdują się narożniki samochodu podczas manewru parkowania. Dotyczy to szczególnie dużych aut, które nie są zwrotne. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy kierowca chce zaparkować na ciasnym parkingu pod galerią handlową i obawia się, że zarysuje swój samochód lub pojazd obok. Parkowanie zdecydowanie ułatwiają kamery cofania wspomagane przez czujniki. Dzięki tym urządzeniom osoba kierująca pojazdem jest w stanie precyzyjnie określić, czy zmieści się w ciasnym miejscu bez ryzyka zarysowania. 

 

Ciekawy gadżet 

Wielu użytkowników samochodów instaluje kamery cofania ze względu na to, że są ciekawym dodatkiem do pojazdu. W końcu wiele osób w dzieciństwie marzyło o tym, żeby mieć “super samochód” jak z filmu. Inwestując niewielką kwotę pieniędzy, każdy właściciel auta może pozwolić sobie na montaż kamer cofania. Oprócz tego, że jest to niezwykle przydatny gadżet, jest także nowoczesnym dodatkiem, który zwróci uwagę znajomych. Samodzielny montaż zestawu z dobrą kamerą cofania to wydatek od 200 zł. Na aukcjach internetowych są dostępne modele, które można zakupić poniżej tej kwoty, jednak często w ofercie znajduje się sama kamera bez wyświetlacza lub zestaw o słabej jakości. Warto zwrócić uwagę na opinie oraz dane techniczne umieszczone w ofercie, aby nie kupić produktu niespełniającego wszelkich wymagań.  

Początkujący kierowca 

Montaż kamery cofania jest dobrym rozwiązaniem dla osoby, która dopiero rozpoczyna przygodę z samodzielnym poruszaniem się pojazdem po mieście. Pojazd wyposażony w kamerę cofania oraz czujniki parkowania to dobra propozycja na początek nauki. Osoba kierująca będzie czuła się znacznie bezpieczniej i nie będzie obawiała się, że zanim nauczy się parkować, zarysuje swój lub czyjś pojazd. Młodzi kierowcy przyznają, że najgorszym manewrem jest właśnie parkowanie. Warto jednak uświadomić początkującego kierowcę, że mimo nowoczesnej technologii zainstalowanej w aucie i tak należy korzystać z lusterek samochodowych. Systemy bezpieczeństwa są tylko pomocą i nie zwalniają ludzi z myślenia i ostrożności. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 22.01.21

 

Kamera cofania stanowi dobrą opcję bezpieczeństwa podczas cofania, ponieważ daje możliwość monitorowania obszaru za samochodem. Podgląd tego, co się dzieje za pojazdem to duża szansa na uniknięcie kolizji, potrącenia pieszego czy uszkodzenia auta o przeszkody znajdujące się na drodze. To niewielkie urządzenie daje również możliwość szybszego zaparkowania pojazdu w wyznaczonym miejscu parkingowym bez konieczności manewrowania i opuszczania lusterek. W jaki sposób zainstalować kamerę cofania w samochodzie? 

 

Czy kamerę cofania można zainstalować w każdym pojeździe? 

Chociaż zwykle są one standardowym wyposażeniem nowoczesnych samochodów, można je również zainstalować w prawie każdym kilkuletnim pojeździe. Ważniejsze jest to, czy w starszym pojeździe istnieje możliwość zainstalowania wyświetlacza LCD, na który będzie przekazywany obraz z urządzenia rejestrującego. Niekiedy, sprzęt zamontowany w samochodzie przez właściciela , nie jest kompatybilny z kamerą. Wielu kierowców decyduje się na zakup zestawu z wyświetlaczem lub modelu z funkcją ekranu w lusterku wstecznym. Dobra kamera cofania to produkt wykonany z wysokiej jakości materiałów, który jest wodoodporny i odporny na działanie warunków atmosferycznych. 

 

Gdzie umieścić kamerę cofania? 

Pierwszą i najbardziej oczywistą decyzją, jaką należy podjąć po zakupie kamery, jest wybór miejsca na jej montaż w pojeździe. Urządzenie należy instalować w taki sposób, aby niczego nie przysłaniało i nie ograniczało dostępu do mechanizmu otwierającego klapę bagażnika. Pojazdy wyposażone w hak holowniczy, które często jeżdżą z bagażnikiem rowerowym lub holują przyczepę, powinny mieć zamontowaną kamerę znacznie wyżej. Należy jednak pamiętać, że w zależności od umiejscowienia obiektywu, obraz na ekranie w samochodzie będzie się różnił. O wyborze miejsca łatwiej zdecydować po szczegółowym zapoznaniu się z instrukcją obsługi, dołączoną do zestawu. 

Czy łatwo zainstalować kamerę w samochodzie? 

Instalacja dowolnej kamery cofania jest szybka i prosta pod warunkiem, że nie ma konieczności demontażu wewnętrznych elementów wyposażenia, zdejmowania izolacji oraz poszukiwania przewodów elektrycznych. Podłączenie kamery do istniejącej jednostki głównej lub innego wyświetlacza może być nieco trudniejsze, jednak wielu producentów opisuje w instrukcji schemat działania w takich sytuacjach. Zwykle nie ma konieczności wiercenia żadnych dodatkowych otworów. Kable przeprowadza się przez istniejące otwory technologiczne, które ułatwiają montaż różnych dodatkowych urządzeń elektronicznych. 

 

Jakie narzędzia będą potrzebne do instalacji? 

Przed rozpoczęciem instalacji kamery cofania należy zgromadzić odpowiednie narzędzia. W tym wypadku instalowana będzie kamera cofania wbudowana w lusterku, dlatego też niezbędne będą m.in. śrubokręty, klucze nasadowe, multimetr, taśma elektryczna, kombinerki oraz inne podstawowe narzędzia. Do innych modeli mogą być potrzebne narzędzia takie jak lutownica czy specjalne końcówki do śrubokrętów. 

 

Od czego należy rozpocząć instalację?

Instalację należy rozpocząć od przypięcia monitora do zainstalowanego w samochodzie lusterka wstecznego i poprowadzenie kabli pod poszyciem dachu, tak aby nie przeszkadzały kierowcy. Monitor potrzebuje źródła zasilania, które najłatwiej znaleźć w pobliżu lusterka lub w okolicy deski rozdzielczej. W zależności od posiadanego modelu wtyczki doprowadzającej obraz kolory będą się różniły. W większości przypadków jest to kolor żółty, jednak należy sprawdzić w instrukcji informacje dotyczące okablowania. Jeśli w pobliżu lusterka nie ma dostępnego źródła zasilania, należy poprowadzić kabel wzdłuż podsufitki i słupka “A”. Kilkumetrowy przewód doprowadza się do kamery z tyłu pojazdu, więc najłatwiej prowadzić go dołem pod dywanikami i listwami bocznymi. Warto zrobić to dokładnie, aby podczas wielokrotnego wsiadania i wysiadania z pojazdu nie uszkodzić instalacji. 

Montaż kamery cofania na klapie bagażnika 

Instrukcja montażu dotyczy modelu z wbudowaną kamerą w ramce tablicy rejestracyjnej. Starą ramkę wraz z tablicą należy odkręcić, a następnie przykręcić nową z kamerą. Niektóre modele dają możliwość umieszczenia soczewki nad lub pod tablicą. Jest to szczególnie ważne w pojazdach, które mają przycisk otwierania klapy bagażnika tuż nad rejestracją. Umieszczenie tam urządzenia spowoduje, że dostęp do mechanizmu będzie utrudniony. 

 

Podpięcie do instalacji 

Po umieszczeniu ramki z kamerą cofania należy przejść do podpięcia do instalacji elektrycznej w samochodzie. Można to zrobić, wykorzystując otwory w klapie bagażnika, dzięki temu nie ma konieczności wiercenia nowych. Kamera wymaga zasilania o napięciu 12 V. Uruchamia się po wybraniu biegu wstecznego, dlatego też najłatwiej podłączyć ją do światła cofania w lampie tylnej. Do tego zadania niezbędne jest użycie mikrometru, aby ustalić, który przewód jest dodatni. Należy pamiętać o podłączeniu przewodu video, który przekazuje obraz z obiektywu do monitora. Do jego podpięcia również można wykorzystać otwory technologiczne w klapie. Po podłączeniu wszystkich wtyczek i wykonaniu połączeń zasilania warto przetestować urządzenie. Należy uruchomić silnik, a następnie wybrać bieg wsteczny na skrzyni biegów i sprawdzić, czy kamera uruchomi się poprawnie. Jeśli tak, można przystąpić do regulacji kąta nachylenia urządzenia. W tym celu warto poprosić drugą osobę o pomoc. Testowanie nowo zainstalowanego sprzętu lepiej przeprowadzić w miejscu, które jest dobrze znane kierowcy. Każde urządzenie wspomagające parkowanie ma margines błędu, o którym należy pamiętać.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 22.01.21

 

Kamera cofania – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Smartcams to dobra kamera cofania Wi-Fi, którą można połączyć ze smartfonem albo tabletem z systemem Android lub iOS. W samochodzie nie trzeba więc montować żadnych dodatkowych urządzeń, aby móc korzystać z wszystkich funkcjonalności sprzętu. Na uznanie zasługuje też wysoka jakość jego wykonania. Do produkcji obudowy wykorzystano wytrzymałe aluminium, które jest szczelne i dobrze chroni wewnętrzny mechanizm, a co więcej jest wodoodporne. To zapewnia sprawne działanie bez względu na czynniki zewnętrzne. Kolejną naszą propozycją jest kamera cofania P570+CAM gwarantująca szeroki kąt widzenia. Sprzęt ma niewielkie wymiary, a jego montaż przebiega bez większych problemów.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 najlepszych kamer cofania. Opinie w 2021 roku

 

Prezentowany poniżej ranking kamer cofania ułatwi Ci podjęcie decyzji, na jaki sprzęt się zdecydować. Znajdują się w nim dokładne opisy modeli z uwzględnieniem opinii na ich temat, przedstawionych w Internecie przez użytkowników. Zachęcamy do lektury.

 

 

Kamera cofania Wi-Fi

 

1. Smartcams Bezprzewodowa Kamera Cofania Wi-Fi HD 

 

Kamera cofania Wi-Fi Smartcams to sprzęt, który musiał znaleźć się w naszym zestawieniu. Urządzenie obsługuje systemy Android i iOS, więc można uznać je za uniwersalne. W samochodzie nie trzeba montować dodatkowych sprzętów, podgląd uzyskujemy na swoim smartfonie albo tablecie. Warto dodać, że model ma certyfikat CE i RoHS, a to oznacza, że wykonano go z najwyższą starannością i z zachowaniem prawnie określonych wymagań.

Wybrana do rankingu kamera cofania Wi-Fi Smartcams koduje wideo w formacie H.264, jakość obrazu jest bardzo dobra, więc bez trudu możemy określić, czy coś znajduje się blisko naszego pojazdu. Transmisja TCP zapewnia sygnał cyfrowy bez żadnych zakłóceń. Sprzęt ma aluminiową obudowę i jest wodoodporny (IP67).

Zdaniem użytkowników model Smartcams to bardzo dobra kamera cofania, którą warto mieć w swoim samochodzie. Urządzenie nie zacina się w trakcie użytkowania, wygodnie się z niego korzysta i co najważniejsze zapewnia bezpieczeństwo podczas parkowania.

 

 

 

 

Kamera cofania w lusterku

 

2. Kamera Cofania P570+CAM Tablica + Moduły Bezprzewodowe LAGO 

 

Kamera cofania w lusterku to sprzęt, który chcesz kupić? W takim razie zachęcamy do zapoznania się z opisem modelu P570+CAM. Jest to zestaw, który obejmuje kamerę przeznaczoną do montażu w tablicy rejestracyjnej i czytelny, kolorowy wyświetlacz LCD o przekątnej równej 7 cali, wbudowany w lusterko wsteczne. Dodatkowo w komplecie znajdują się moduły Lago, które pozwalają na bezprzewodowy przepływ danych między nadajnikiem a odbiornikiem. 

Ta bezprzewodowa kamera cofania ma szeroki kąt widzenia, po przekątnej wynosi on 170 stopni, a w poziomie 140 stopni. Jest ona wodoodporna, poziom ochrony to IP67. W związku z tym nie powinniśmy się martwić, że model szybko ulegnie awarii. Wyświetlacz LCD można pochylać i ustawiać w najbardziej wygodnej dla nas pozycji. Istnieje też możliwość regulacji jasności, kontrastu i poziomu nasycenia.

Użytkownicy uważają, że lusterko z kamerą cofania to dobry wybór. Model P570+CAM daje możliwość podłączenia dwóch urządzeń jednocześnie, bo ma dwa wejścia wideo. Atutem sprzętu jest też wysoka jakość wykonania. 

 

 

 

 

Kamera cofania z monitorem

 

3. Zestaw Monitor LCD 4,3 Zamykany + Kamera Cofania

 

Jesteśmy przekonani, że prezentowana kamera cofania z monitorem spełni Twoje oczekiwania i będziesz zadowolony z jej zakupu. Jej wymiary to 23 mm x 23 mm x 23 mm, rejestruje ona obraz w jakości 648 x 488 pikseli. Sprzęt jest wyposażony w 2 wejścia audio.

W zestawie poza przewodową kamerą znajduje się monitor z 4,3-calowym wyświetlaczem. Cały komplet jest dostosowany do pracy w najbardziej wymagających warunkach pogodowych (temperatura od -20 st. C do +70 st. C). Kamera jest wodoodporna i wstrząsoodporna, ma też linki pomocnicze. Przy zakupie otrzymujemy wszystkie konieczne do montażu akcesoria.

To dobra i tania kamera cofania, którą warto mieć w swoim samochodzie. Dzięki niej parkowanie stanie się zdecydowanie łatwiejsze. Użytkownikom podoba się to, że obiektyw można regulować w pionie i dostosowywać do swoich potrzeb.

 

 

 

 

Kamera cofania w ramce

 

4. Kamera cofania Blow BVS-548 w Ramce + Czujnik Cofania 

 

Kamera cofania w ramce Blow BVS-548 to produkt, bez którego ten ranking nie byłby kompletny. Urządzenie zdecydowanie ułatwia parkowanie i zabezpiecza przed wjechaniem w przeszkodę oraz uszkodzeniem pojazdu. W ramce znajduje się kamera cofania i dobrej jakości czujniki parkowania.

Ten sprzęt jest przystosowany do pracy w różnych warunkach pogodowych. Jak podaje producent, zakres temperatur wynosi od -30 st. C. do +80 st. C, a to gwarantuje, że będziemy mogli swobodnie korzystać z kamery bez względu na porę roku. Model ma przetwornik obrazu 1/3,6 cali CMOS. Rozdzielczość wynosi 648 x 488 pikseli. Stopień ochrony to IP67. 

Kierowcy, którzy zdecydowali się kupić kamerę cofania Blow BVS-548, uważają, że podjęli dobrą decyzję. Urządzenie zapewnia szeroki kąt widzenia i wysoką rozdzielczość obrazu. Co więcej, jest ono łatwe w montażu i odznacza się wysoką jakością wykonania.

 

 

 

 

Kamera cofania Bluetooth

 

5. Radio 2DIN Bluetooth 7’ MirrorLink Kamera Cofania 

 

Sprzedawana w zestawie z radiem kamera cofania Bluetooth zdobyła wiele dobrych ocen od kierowców, a to stanowi zachętę do tego, aby zastanowić się nad zakupem kompletu. Kamera jest wbudowana w ramkę tablicy rejestracyjnej, dlatego też jej montaż nie powinien sprawić problemów. Jakość jej wykonania określana jest jako bardzo dobra.

Na uwagę zasługuje też radio, które można łatwo sparować ze swoim telefonem i słuchać zapisanej na nim muzyki (bez konieczności podłączania smartfona do plączącego się przewodu). Z radia można też słuchać stacji w zakresie FM, cyfrowy tuner umożliwia ich automatyczne wyszukiwanie i pozwala na ich zapisywanie. Dotykowy, 7-calowy wyświetlacz ułatwia korzystanie ze sprzętu.

Ten zestaw składający się z radia samochodowego i kamery cofania przyda się każdemu kierowcy, który chce poprawić swój komfort jazdy. Istotne jest to, że choć w komplecie znajdują się dwa urządzenia, jego cena nie jest wygórowana.

 

 

 

 

Kamera cofania Android

 

6. Kamera Cofania FastCam B687 NAVI GPS ANDROID PL 

 

Zachęcamy Cię do zapoznania się z opisem kamery cofania FastCam B687, dostępnej w zestawie z rejestratorem jazdy. Takie urządzenie przyda się zarówno wtedy, kiedy pokonujesz krótsze trasy, jak i na dłuższe dystanse. Rejestrator ma 7-calowy wyświetlacz i menu w języku polskim. Obsługuje on karty SIM każdego operatora, można do niego podłączyć także kartę microSD. W modelu dostępna jest nawigacja Google Maps i Sygic.

Kamera cofania z systemem Android może być zainstalowana ramce tablicy rejestracyjnej. Kierowca otrzymuje też kamerę przednią, która nagrywa filmy w jakości Full HD, więc wszystkie szczegóły są na nich widoczne. Dodatkowo kamera ma funkcję aparatu fotograficznego. Wyposażono ją także w czujnik G-Sensor. Przydatnym rozwiązaniem jest wbudowany głośnik i mikrofon.

Dlaczego warto kupić ten zestaw? Zawiera on wszystkie urządzenia, które podnoszą komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jest tu GPS, dzięki któremu nie zgubimy się w trasie, kamera cofania pozwalająca na spokojne parkowanie i kamera przednia mogąca stanowić dowód w przypadku kolizji czy wypadku drogowego.

 

 

 

 

Nawigacja z kamerą cofania

 

7. Rejestrator z kamerą cofania Fastcam T986GPS, Nawigacja

 

Jak pokazał przeprowadzony test kamer cofania, model Fastcam T986GPS działa sprawnie i okazuje się niezawodny w każdej sytuacji. Łączy on w sobie także funkcję rejestratora jazdy, co daje pewność, że będziemy mogli nie tylko bez trudu zaparkować samochód, ale też zarejestrować pokonywaną trasę i w razie wystąpienia niebezpiecznej sytuacji na drodze mieć stosowny dowód. 

Jest to nawigacja z kamerą cofania, dzięki której łatwo wyznaczymy trasę i bez trudu dotrzemy do celu. Kamera przednia rejestruje obraz w jakości Full HD, a tylna w HD. Pamięć wewnętrzna jest równa 16 GB. Wyświetlacz ma 10 cali, jest czytelny i umożliwia swobodną obsługę urządzenia.

Nie bez powodu opinie na temat sprzętu są pozytywne. Jest on solidnie wykonany, łatwy w użytkowaniu i dobrze spełnia swoje zadanie. Kamery przednia i tylna zapewniają wysoką jakość obrazu. GPS bez trudu prowadzi do celu, więc nie ma obaw, że zboczymy z trasy i będziemy musieli nadrabiać kilometry.

 

 

 

 

Kamera cofania z czujnikami parkowania

 

8. Samochodowa kamera cofania z czujnikami parkowania NVOX CM40SP

 

Kamera cofania z czujnikami parkowania NVOX CM40SP ma wymiary: szerokość – 60 mm, wysokość – 25 mm i głębokość – 29 mm. Jej waga wynosi zaledwie 40 g. Długość przewodu zasilającego jest równa 1,5 m. Urządzenie jest przystosowane do działania w ekstremalnych warunkach od -40 st. C. do +85 st. C.

Kamera cofania do samochodu została wyposażona w diody LED, dlatego bezpieczne parkowanie jest możliwe także w nocy. Sprzęt uruchamia się automatycznie po włączeniu biegu wstecznego, co jest wygodnym rozwiązaniem. Kamera ma dwa czujniki parkowania, które dokładnie mierzą odległość od przeszkody (informacje na ten temat są wyświetlane na ekranie). 

Do zakupu urządzenia zachęca jego uniwersalność, jest ono dostosowane do każdego samochodu, czy nawet busa lub przyczepy. Montaż sprzętu nie jest skomplikowany i nie wymaga szczególnych umiejętności. W zestawie są wszystkie akcesoria potrzebne w procesie instalacji.

 

 

 

 

Rejestrator jazdy w lusterku z kamerą cofania

 

9. Rejestrator Kamera Cofania Lusterko LCD Full HD 

 

Warto czytać opinie o kamerach cofania, aby kupić dobrej jakości model. Takim sprzętem jest rejestrator jazdy w lusterku. Jego zakup jest praktyczny, ponieważ nie trzeba zastanawiać się, w jakim miejscu zainstalować urządzenie, aby nie przeszkadzało w trakcie jazdy. Na lusterku wstecznym w rogu wyświetlany jest obraz z kamery przedniej lub tylnej. 

Urządzenie umożliwia jednoczesne nagrywanie obrazu z przodu i z tyłu pojazdu. Model ma funkcję aparatu fotograficznego. Kamery dobrze sprawdzają się nie tylko w dzień, ale też w nocy. Model ma detektor ruchu i czujnik wstrząsów. Urządzenie obsługuje karty microSD o pojemności do 32 GB. 

Kierowcy polecają ten rejestrator jazdy w lusterku z kamerą cofania, a swoje opinie argumentują tym, że zapewnia on dobrą jakość obrazu i wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne. To gwarantuje zadowolenie z jego użytkowania.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką kamerę cofania kupić?

 

Każdy kierowca zgodzi się ze stwierdzeniem, że kamery cofania są niezwykle przydatne podczas parkowania, szczególnie w miejscu, gdzie mamy ograniczoną przestrzeń, a widoczność w lusterkach nie jest najlepsza. Nie wszystkie samochody są wyposażone fabrycznie w taki sprzęt, jednak można samodzielnie zamontować kamerę i cieszyć się jej funkcjonalnością. Aby to zrobić, trzeba przede wszystkim wybrać dobrej jakości model, który będzie dopasowany do naszego auta i spełni nasze oczekiwania. Jak to zrobić? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym poradniku. Wskazujemy w nim, jaką kamerę cofania wybrać.

Rodzaje kamer cofania

Aby dowiedzieć się, jaka jest najlepsza kamera cofania, na początku trzeba poznać dostępne na rynku rodzaje tego urządzenia. To pozwoli nam wstępnie określić, czego dokładnie potrzebujemy i tym samym zawęzi krąg naszych poszukiwań. Uwzględniając sposób zasilania, możemy wyróżnić kamery cofania:

* przewodowe – jak sama nazwa wskazuje, do prawidłowej pracy wymagają podłączenia do źródła zasilania. Uznaje się je za czytelne i mniej podatne na zakłócenia. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu modeli, stąd też wybór urządzeń jest naprawdę duży. Minusem takich kamer jest jednak to, że ich montaż jest skomplikowany i czasami zdarza się, że przy instalacji konieczne jest skorzystanie z usług fachowca;

* bezprzewodowe – ich montaż nie jest skomplikowany, powinna poradzić sobie z nim nawet niedoświadczona osoba. Modele bezprzewodowe są podatne na zakłócenia, czasami wyświetlany przez nie obraz nie jest wyraźny, jednak dużo zależy od wybranego sprzętu.

Z uwagi na sposób montażu i budowę można też wyróżnić kamery cofania:

* w ramce – umieszcza się je w ramce tablicy rejestracyjnej, a to gwarantuje odpowiednią widoczność tego, co dzieje się za samochodem. W efekcie łatwiej jest nam parkować i zachować odpowiednie bezpieczeństwo jazdy;

* w lusterku wstecznym – kamery tego typu są montowane z tyłu pojazdu, najczęściej na ramce tablicy rejestracyjnej, a obraz jest wyświetlany na ekranie pełniącym też funkcję lusterka wstecznego.

Osoby, które chcą kupić dobrą kamerę cofania, mogą też zastanowić się nad inwestycją w rejestrator jazdy, który nagrywa to, co dzieje się z przodu i z tyłu pojazdu oraz ma tryb parkowania. Dla wielu osób jest to jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań, dlatego też cieszy się sporą popularnością.

 

Jakość nagrywania

Zastanawiając się nad tym, czym charakteryzuje się najlepsza kamera cofania, nie można pominąć kwestii związanej z jakością nagrywania. Zazwyczaj tylna kamera rejestruje obraz w rozdzielczości 640 x 480 pikseli, co jest wystarczającą wartością. Urządzenie o takich parametrach pozwala dokładnie dojrzeć, co znajduje się za samochodem i wykryć ewentualną przeszkodę. Jeśli zdecydujemy się na zakup kamery cofania z rejestratorem przednim, jakość jego nagrywania powinna być lepsza np. Full HD. Warto zwrócić uwagę też na kąt widzenia, który powinien wynosić ok. 120 stopni lub więcej. To zapewni nam dobrą widoczność wszystkiego, co znajduje się za samochodem. Kierowcy wskazują też, że dobrą opcją w przypadku kamer cofania jest tryb nocny, który zapewnia dostateczną widoczność nawet przy słabym oświetleniu. Takie urządzenia są wyposażone w specjalne diody podczerwieni. 

 

Wyświetlacz

Podczas szukania idealnego sprzętu, trzeba skupić się także na tym, gdzie wyświetlany będzie obraz z kamery. Jeśli zdecydujemy się kupić model z lusterkiem wstecznym, to właśnie tam pokazane będzie to, co dzieje się z tyłu samochodu. W ofercie sklepów z akcesoriami samochodowymi są także kamery z wyświetlaczem, który należy zamontować na desce rozdzielczej, w takim miejscu, aby wygodnie się na niego patrzyło, a jednocześnie nie zmniejszał pola naszego widzenia z przodu. Do wyboru kupujący ma także kamery, które konfiguruje się ze swoim smartfonem i to właśnie na jego ekranie jest widoczny obraz. Takie rozwiązanie jest praktyczne, bo ograniczamy ilość urządzeń znajdujących się w samochodzie. 

Niezależnie od tego, jaką opcję wybierzesz, powinieneś być z niej zadowolony. Każdy rodzaj kamery cofania ma pewne zalety. Najważniejsze jest to, aby dobrze widzieć, co dzieje się z tyłu pojazdu i móc oszacować, jaka jest odległość pomiędzy samochodem a przeszkodą.

Wykonanie

Jakość wykonania kamery jest istotna z punktu widzenia jej trwałości. Wybierając sprzęt zrobiony z dobrych gatunkowo materiałów, mamy pewność, że posłuży nam na długo. W opisie producenci często wskazują, do pracy w jakiej temperaturze jest przystosowana dana kamera. Powinna ona bez problemu działać przy 20-stopniowym mrozie, a także wtedy, kiedy temperatura za oknem wskazuje prawie 40 stopni Celsjusza. Zazwyczaj zakres temperaturowy jest nieco szerszy. Obudowa kamery musi być szczelna, dobrze, jeśli stopień ochrony wynosi IP67. Oznacza to, że model jest odporny na pył, a także działanie wilgoci, w tym deszczu.

 

Kamery cofania w dobrych cenach

Ceny kamer cofania są różne, wszystko zależy od rodzaju urządzenia, producenta, jakości wykonania i sposobu montażu. Dobry sprzęt z wyświetlaczem można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Kamera cofania w ramce tablicy rejestracyjnej z lusterkiem wstecznym i funkcją nagrywania z przodu kosztuje ok. 250 zł lub więcej.

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa kamera cofania?

Kamera cofania to niewielkich rozmiarów akcesorium, które pozwala na zobaczenie tego, co znajduje się bezpośrednio za samochodem. Zwykle urządzenie jest aktywowane automatycznie po włączeniu biegu wstecznego. Może być ono połączone z wyświetlaczem znajdującym się na desce rozdzielczej, lusterkiem wstecznym czy smartfonem. To na ekranie jednego z tych urządzeń wyświetlany jest obraz, dzięki któremu łatwiej jest nam zaparkować pojazd. Kamera cofania pozwala nam dojrzeć to, co znajduje się w martwym punkcie i pozostaje niewidoczne w lusterkach. Taki sprzęt przyda się nie tylko początkującym, ale też bardziej doświadczonym kierowcom. Jeśli miewasz problemy z parkowaniem i obawiasz się, że pewnego razu zarysujesz samochód, pomyśl o inwestycji w kamerę.

P2: Jak podłączyć kamerę cofania?

O tym, jak podłączyć kamerę cofania, dowiemy się z instrukcji obsługi stanowiącej jeden z elementów zestawu. Trzeba dokładnie ją przeczytać, wtedy nie powinno być żadnych problemów z instalacją. Zazwyczaj montaż przebiega w ten sposób, że na początku zdejmuje się tablicę rejestracyjną i standardową ramkę. Demontaż plastikowej osłony pozwala uzyskać dostęp do pokrywy bagażnika. Następnym krokiem jest pozbycie się filcowej wykładziny i wyciągnięcie znajdującego się tam kołka. Przez otwory na klapie należy przeciągnąć przewody. Jeśli dziurek będzie zbyt mało, trzeba wywiercić nowe. Kamerę należy umieścić w taki sposób, aby zapewnić dobrą widoczność. Transmiter radiowy do odbioru obrazu z kamery warto umieścić w takim miejscu w bagażniku, aby nie przeszkadzał w codziennym użytkowaniu. 

 

P3: Jak sprawdzić kamerę cofania?

Niektórzy przed rozpoczęciem procesu instalacji chcą sprawdzić, czy kamera rzeczywiście działa. Jednym ze sposób na to jest jej podłączenia do telewizora. Jak to zrobić? Przewody należy podłączyć zgodnie z biegunami zasilania, dla przykładu przewód z żółtym złączem podpiąć pod gniazdo TV video in. Następnie telewizor należy przełączyć w tryb AV i wtedy na ekranie powinien pojawić się obraz. Jeśli jednak kupisz rekomendowany sprzęt, nie będziesz musiał tego robić, bo możesz być pewien, że będzie on poprawnie działał. Z tego względu przed zakupem urządzenia warto czytać rankingi i poznać opinie użytkowników.

 

P4: Gdzie zamontować kamerę cofania?

Jednym z miejsc, w którym można zainstalować kamerę cofania, jest zderzak. To dobre rozwiązanie, bo umieszczony tam sprzęt będzie dokładnie wskazywał, co dzieje się z tyłu pojazdu, a to bez wątpienia ułatwi parkowanie. Niemniej jednak nie zawsze łatwo jest znaleźć odpowiedni punkt do montażu kamery. Z tego też powodu zdecydowana większość kierowców wybiera do instalacji ramkę tablicy rejestracyjnej. Umieszczona w tym miejscu kamera pozwala na prawidłową ocenę położenia naszego samochodu, a tym samym sprawniejsze manewrowanie pojazdem. Co więcej, montaż tego typu przebiega zwykle bez większych problemów.

P5: Ile kosztuje kamera cofania?

Dobrą kamerę cofania można kupić już za mniej niż 100 zł. Na rynku dostępne są modele sprzedawane w komplecie z czytelnym wyświetlaczem. Takie sprzęty mimo niskiej ceny mają wysoką jakość wykonania i z reguły są dostosowane do pracy w różnych warunkach pogodowych. Kamery cofania z rejestratorem jazdy i GPS mogą być droższe. Ich cena często sięga ok. 250 zł, a nawet więcej. Koszty zakupu nie powinny być jednak dla nas najważniejsze. Bardziej istotna jest efektywność działania, dostosowanie do zmiennych warunków zewnętrznych, a także łatwy system obsługi i prosta instalacja.